Šejh Mehmed ef. Hafizović

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Nele9

Šejh Mehmed ef. Hafizović

Post by Nele9 » 02/05/2011 22:24

“Mehmed-efendija Hafizović je u 37 godini preselio na ahiret kao šehid. Bio je komandant jedinice Šejh Hasan Kaimija do 1994 godine kada je i preselio na bolji svijet. On je prvo bio imam, mualim, hodža, onaj koji je bio s ljudima i brinuo o ljudima, pa zatim šejh, muršid, učitelj, sin, otac, muž, komandant i zlatni ljiljan. Tako da se sa svih tih aspekata o njemu može govoriti. Poseban je bio njegov odnos prema mladim ljudima. On je od 1985 do 1990 godine okupio veliki broj mladih ljudi kojima je držao predavanja usmjeravajući ih na pravi put i odrvraćajući ih od ružnih stvari.”
– Edib Kravić, autor knjige "Riječ imama i šejha šehida Mehmed-efendije Hafizovića- vazovi, dersovi, hutbe"

U toku rata, nekoliko momaka iz moje jedinice prešli su u jedinicu Šejh Hasan Kaimija pri 1 Muslimanskoj brigadi smještenoj u Kladnju. Borci ove brigade su mahom bili ljudi koji su bili muhadžiri iz Podrinja.
Neupitna je činjenica da je šejh Hafizović bio istinski patriota ove zemlje i da je preselio kao šehid ako Bog da.

Ono što bih otvorio kao temu je ono što se pripisuje ovom čovjeku. Npr. Jaran mi je bio u toj jedinici i bio je u šejhovom društvu kada je ovaj dospio u neko čudno stanje i rekao da helikopterom na Višću (ratni heliodrom kod Živinica) stiže jedan dobar Allahov rob i da je bio u velikoj opasnosti. On je s još par boraca otišao gore i našao jednog od bivših visokih funcionera RBiH koji je upravo sletio helikopterom.
Nekoliko ljudi koji su bili moji ratni drugovi a zatim i pripadnici jedinice Šejh Hasan Kaimija govore o različitim situacijama gdje je šejh Hafizović nastupao znajući stvari koje realno nije mogao znati. Kažu da je na neki način predvidio i svoje preseljenje na bolji svijet.
Ja nisam nikakv sufija/derviš mada volim da čitam pojedine njihove autore, dok u drugu ruku ne odobravam i protiv sam nekih stvari koje su postale praksa odredjenih tarikatskih redova (isto kao što volim neke selefijske autore a ne smatram se, kako naši mediji vole da kažu ˝vehabijom).
Lično sa podozrivošću primam informacije o ˝nadnaravnostima˝, ali da li je moguće da govorimo o jednom od zadnjih evlija sa bosanskih prostora, ili ljudi jednostavno vole da uveličaju, uljepšaju...

ushtap

Re: Šejh Mehmed ef. Hafizović

Post by ushtap » 02/05/2011 23:09

Allahrahmetile sejh Mehmed ef., sehidu bez sumnje insallah. Nagazivsi na minu, u zraku izgovara Allahu ekber i ubrzo ispustio svoju plemenitu dusu. Nezaboravni su njegovi dolasci sa svojim momcima-dervisima na Karice.

strongwoman

Post by strongwoman » 02/05/2011 23:39

ushtap wrote:Allahrahmetile sejh Mehmed ef., sehidu bez sumnje insallah. Nagazivsi na minu, u zraku izgovara Allahu ekber i ubrzo ispustio svoju plemenitu dusu. Nezaboravni su njegovi dolasci sa svojim momcima-dervisima na Karice.

Da mu Allah dz.s. podari lijepi dzennet, a Bosni jos takvih ljudi aBd...

bijela

Post by bijela » 03/05/2011 00:02

Allah rahmet ejle,
danas bi godišnjica od njegovog preseljenja, a čini se da je na ovaj dan i rođen?

moji roditelji su ga dobro poznavali, bili su kućni prijatelji, ja ga se sjećam samo sa njihovih zajedničkih fotografija..
babo ga se sjeti sa nekom radošću, a mama sa sjetom...

kažu, sjećaju se da se nije htio kupati na moru, bilo ga stid :)
vodio je djecu, baš ima jedna slika... njegova kćerka i ja u nakim kostimčićima na obali, a on u pantolama i majici :)

NIN

Post by NIN » 03/05/2011 01:36

Nele9 wrote:“Mehmed-efendija Hafizović je u 37 godini preselio na ahiret kao šehid. Bio je komandant jedinice Šejh Hasan Kaimija do 1994 godine kada je i preselio na bolji svijet. On je prvo bio imam, mualim, hodža, onaj koji je bio s ljudima i brinuo o ljudima, pa zatim šejh, muršid, učitelj, sin, otac, muž, komandant i zlatni ljiljan. Tako da se sa svih tih aspekata o njemu može govoriti. Poseban je bio njegov odnos prema mladim ljudima. On je od 1985 do 1990 godine okupio veliki broj mladih ljudi kojima je držao predavanja usmjeravajući ih na pravi put i odrvraćajući ih od ružnih stvari.”
– Edib Kravić, autor knjige "Riječ imama i šejha šehida Mehmed-efendije Hafizovića- vazovi, dersovi, hutbe"

U toku rata, nekoliko momaka iz moje jedinice prešli su u jedinicu Šejh Hasan Kaimija pri 1 Muslimanskoj brigadi smještenoj u Kladnju. Borci ove brigade su mahom bili ljudi koji su bili muhadžiri iz Podrinja.
Neupitna je činjenica da je šejh Hafizović bio istinski patriota ove zemlje i da je preselio kao šehid ako Bog da.

Ono što bih otvorio kao temu je ono što se pripisuje ovom čovjeku. Npr. Jaran mi je bio u toj jedinici i bio je u šejhovom društvu kada je ovaj dospio u neko čudno stanje i rekao da helikopterom na Višću (ratni heliodrom kod Živinica) stiže jedan dobar Allahov rob i da je bio u velikoj opasnosti. On je s još par boraca otišao gore i našao jednog od bivših visokih funcionera RBiH koji je upravo sletio helikopterom.
Nekoliko ljudi koji su bili moji ratni drugovi a zatim i pripadnici jedinice Šejh Hasan Kaimija govore o različitim situacijama gdje je šejh Hafizović nastupao znajući stvari koje realno nije mogao znati. Kažu da je na neki način predvidio i svoje preseljenje na bolji svijet.
Ja nisam nikakv sufija/derviš mada volim da čitam pojedine njihove autore, dok u drugu ruku ne odobravam i protiv sam nekih stvari koje su postale praksa odredjenih tarikatskih redova (isto kao što volim neke selefijske autore a ne smatram se, kako naši mediji vole da kažu ˝vehabijom).
Lično sa podozrivošću primam informacije o ˝nadnaravnostima˝, ali da li je moguće da govorimo o jednom od zadnjih evlija sa bosanskih prostora, ili ljudi jednostavno vole da uveličaju, uljepšaju...

Objasni mi zasto ova tema na ovom podforumu?

bijela

Post by bijela » 03/05/2011 10:49

NIN wrote:
Nele9 wrote:Lično sa podozrivošću primam informacije o ˝nadnaravnostima˝, ali da li je moguće da govorimo o jednom od zadnjih evlija sa bosanskih prostora, ili ljudi jednostavno vole da uveličaju, uljepšaju...

Objasni mi zasto ova tema na ovom podforumu?

pa riječ je o paranormalnom, a pdf religija :D

inače, ja vjerujem u paranormalno i
vjerujem da ljudi vole da uveličavaju 8-)

arzuhal

Post by arzuhal » 03/05/2011 10:53

Image

Velikan. Jednom riječju.

Rahimehullahu Te'ala.

Nele9

Post by Nele9 » 03/05/2011 11:15

@ NIN

Ako ništa drugo, nije loše da se prisjetimo ovog alima.
Ali, kao što sam već nastojao da nagovijestim u svom uvodnom postu, volio bih da se govori o onim stvarima koje su ukrašavale ovog Allahovog roba (i ne samo njega) a nisu nas ˝obične smrtnike˝. Ili, zašto ne govoriti o raznim bosanskim evlijama?
Ne bih baš rekao da je nužno govoriti o ˝paranormalnim˝ kao što to @ bijela reče, ali zašto ne i o tome.
Možda sam temu trebao nazvati ˝Život bosanskog evlije Mehmeda ef Hafizovića˝...ne znam.

Nadam se da ovo zadovoljava tvoj kriterij da ova tema bude stavljena pod podforum Religija.

NIN

Post by NIN » 03/05/2011 23:32

Nele9 wrote:@ NIN

Ako ništa drugo, nije loše da se prisjetimo ovog alima.
Ali, kao što sam već nastojao da nagovijestim u svom uvodnom postu, volio bih da se govori o onim stvarima koje su ukrašavale ovog Allahovog roba (i ne samo njega) a nisu nas ˝obične smrtnike˝. Ili, zašto ne govoriti o raznim bosanskim evlijama?
Ne bih baš rekao da je nužno govoriti o ˝paranormalnim˝ kao što to @ bijela reče, ali zašto ne i o tome.
Možda sam temu trebao nazvati ˝Život bosanskog evlije Mehmeda ef Hafizovića˝...ne znam.

Nadam se da ovo zadovoljava tvoj kriterij da ova tema bude stavljena pod podforum Religija.

Valja! Samo cuvaj temu u okviru podforuma i to je to. :)

A @bijelu pusti kraju :D

zambaklija

Post by zambaklija » 03/05/2011 23:39

jal ovo za prepadanje???nije još halowin ili...???

bijela

Post by bijela » 03/05/2011 23:43

zambaklija wrote:jal ovo za prepadanje???nije još halowin ili...???

šta hoćeš ti?

udrch

Post by udrch » 04/05/2011 00:40

Ne volim kada ljudi sve na ovom svijetu žele podvesti pod kriterije koji su njima očiti..

Šejh Mehmed, glavni imam u Zvorniku Abdulah Hodžić i Idriz ef. Memić imam iz Kamenice su uradili nadnaravno djelo kada su u vrlo kratkom periodu svojim djelovanjem u mnoga srca vratili istinsku vjeru..
U svom životu sam se naslušao lijepih vazova, ali nikad mi nijedan nije ostao toliko upečatljiv kao što su to bili njihovi zajednički..to je trebalo doživjeti, a kada to doživiš kao tinejdžer onda nikada to ne zaboraviš..
Naslušao sam se i priča o nadnaravnim djelima šejha Mehmeda, ali moram reći da ih nikad nisam čuo iz usta vjerodostojnog svjedoka..ovdje govorim o nadnaravnim djelima koje neki ovdje očekuju..

A šejh Mehmed je imao nadnaravna djela..

Njegov osmjeh koji te osvaja i razbija crnilo u tvom srcu..njegove riječi koje ti ostanu urezane godinama poslije..njegova opredjeljenost za Islam..njegovo robovanje Uzvišenom..njegova borba za Bosnu..
Zar pravom tragaču treba nešto drugo..

Post Reply