Šparoge/Špargle: hrana,lijek,afrodizijak-uzgoj i prodaja?!

Očuvanje čovjekove okoline.
Post Reply
AkoBogDaADaće

Šparoge/Špargle: hrana,lijek,afrodizijak-uzgoj i prodaja?!

Post by AkoBogDaADaće » 21/04/2011 19:30

Planiram da uzgajam šparoge . Imam nesto para za pocetak i 3 ha njive :mrgreen: .
Molim svakog ko zna išta o uzgoju i prodaji na našim prostorima :bih: da se javi
i prosvijetli me, ohrabri ili ne ohrabri :shock: :-? :?

hvala unaprijed

vratnik

Re: Šparoge/Špargle: hrana,lijek,afrodizijak-uzgoj i prodaja?!

Post by vratnik » 22/04/2011 11:41

Niko nista?
Volim sparoge, njami. Malo je naravno kasno ove godine, ali valja se spremati za sljedecu. Ja cu napisati ono sto sam primjetio u vezi istih u Njemackoj. Traze istu zemlju kao duhan (vjerovatno se radi o ph vrijednosti, to se sigurno da na netu provjeriti). Znam da je uzgoj istih iziskuje puno truda (to su oni seljaci koji non stop nesto rade). Rastu pod onim debelim folijama, s jedne strane crne, s druge bijele). Primjetio sam da ih (makar u Njemackoj, ne znam kako je u drugim drzavama) beru rano ujutro (za berbu je potrebno nesto kao kasika za cipele i valjda osjecaj posto sparoge rastu pod zemljom). Ne znam da li su one zelene, divlje, u stvari normalne sparoge koje divlje rastu kao u Hrvatskoj.
Eto, znam da ti nisam pomogao, ali kontam bolje ista nego nista, sve najbolje u naumu, i da, prodaja sparoga se s obzirom na cijenu itekako isplati. Ti seljaci koji se bave uzgojom iste u De uposle po citavu cetu poljaka, ili rumuna, i opet im ostane dovoljno za citavu godinu.
Ako imas neko konkretno pitanje, formulisi ga, pa cu pitati nekoga.
:thumbup:

zonbirile

Post by zonbirile » 22/04/2011 11:45

drug moj,imaš Google i možeš sve saznati,nego se zamajavati ovde.Jedan savjet ipak,računaj na navike i cijenu,a jedno drugo kreira kroz potražnju.Eno i papaju imaš u Mercatoru,ne bih rekao da baš ide...

Tranquilizer

Post by Tranquilizer » 22/04/2011 12:36

Sretno drug....eto ohrabrio sam te :D

a ja nešto ne gotivim te šparoge, nemaju mi nikakvog okusa, isto mi ja pojeo ja ne pojeo...

...prosle godine sam u istri jeo neki omjet sa šparogama, to nije bilo loše ali to su bile neke divlje tanke šparoge ali isto okus i ukus 0 poena...

8-)

teAMICA

Post by teAMICA » 22/04/2011 12:45

Ako ces uzgajati one mesnate, socne, bijele ja cu ti biti redovna musterija :-)
Ja ih ovdje ne nadjoh, u Njemackoj redovno jela i pravo sam ih pozelila... jes da su skupe ko crni vrag...
njammm... skuhas pa prelijes Hollandaise sosom, pa jos malo limuna, pa sunke, pa krompira kuhanog... :-) ufff

terra_incognita

Post by terra_incognita » 22/04/2011 12:49

Tranquilizer wrote:Sretno drug....eto ohrabrio sam te :D

a ja nešto ne gotivim te šparoge, nemaju mi nikakvog okusa, isto mi ja pojeo ja ne pojeo...

...prosle godine sam u istri jeo neki omjet sa šparogama, to nije bilo loše ali to su bile neke divlje tanke šparoge ali isto okus i ukus 0 poena...

8-)

I ja sam isto to jela u Puli i meni je super a one pitome su kao namocena, bezukusna spuzva, probala sam i njih i nisam nesto odusevljena.

Zna li neko gdje se divlje mogu kupiti ?

Tranquilizer

Post by Tranquilizer » 22/04/2011 12:54

Mislim da sam vidio u interexu, imaju u konzervi neke male tanke zelene, ali ja mislim da to povuce konzervans pravo jer one su onako poprilicno bezlicne, jedino ako nisu samo u slanoj vodi...vrijedi probati :D

teAMICA

Post by teAMICA » 22/04/2011 14:02

Tranquilizer wrote:Mislim da sam vidio u interexu, imaju u konzervi neke male tanke zelene, ali ja mislim da to povuce konzervans pravo jer one su onako poprilicno bezlicne, jedino ako nisu samo u slanoj vodi...vrijedi probati :D

Meni one u konzervama nis ne valjaju, razne probah...

AkoBogDaADaće

Post by AkoBogDaADaće » 22/04/2011 14:13

hvala ljudi :sax:

@vratnik: :thumbup: ..pa mene jos zanima kako da se plasiram na nasem trzistu, mislim koliko je moguce plasirati proizvode npr. u merkatoru i kako, nadalje jeli moguc izvoz u zemlje EU npr. konkretno za njemacku i kako, gdje, kome se obratiti ? :-) eto ako sta saznas, javljaj, bilo lose ili dobre ! :mrgreen:

@zonbirile: drug, googlo sam i sve to, ipak volio bih cuti sto vise informacija i iskustava o tome, pa sam uletio na forum s temom :) sto se tice navika, razmisljam da sparoge nisu mnogo zastupljene, sto zbog nedostupnosti, sto zbog cijene i tu se nezna sta je starije koka ili jaje, dali su nedostupne sto su skupe ili su skupe zato sto su manje dostupne.. :-) to su neki od razloga koji su me zainteresovali za šparoge :)

@tranquilizer: :thumbup: no sikiriki, dobro si mi doso za statistiku 6:1 za sparoge :D

@teAMICA: :evil: NJAM NJAM.. :-D evo vec sam poceo da trljam ruke, naso sam musteriju na forumu :thumbup:

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 01/05/2011 07:22

Sjećam se lekcije iz engleskog jezika: Have you ever eaten asparagus?
Za srce su dobre šparoge.
Evo ovdje postavi pitanje stručnjacima i uključi se na Forum:
http://www.poljoprivreda.ba/pitajte-odgovaramo

@vratnik, pokolonio sam gajger-milerov brojač @kolegi. Vidi temu:
viewtopic.php?f=32&t=59441&p=5581655#p5581655

AkoBogDaADaće

Post by AkoBogDaADaće » 09/05/2011 14:37

PipiDugaDevetka wrote:Sjećam se lekcije iz engleskog jezika: Have you ever eaten asparagus?
Za srce su dobre šparoge.
Evo ovdje postavi pitanje stručnjacima i uključi se na Forum:
http://www.poljoprivreda.ba/pitajte-odgovaramo

@vratnik, pokolonio sam gajger-milerov brojač @kolegi. Vidi temu:
viewtopic.php?f=32&t=59441&p=5581655#p5581655

hvala puno :razz:

mO k3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Post by mO k3 » 15/05/2011 11:31

AkoBogDaADaće wrote:Planiram da uzgajam šparoge . Imam nesto para za pocetak i 3 ha njive :mrgreen: .
Molim svakog ko zna išta o uzgoju i prodaji na našim prostorima :bih: da se javi
i prosvijetli me, ohrabri ili ne ohrabri :shock: :-? :?

hvala unaprijed

jarane... jesi ti ikad radio oko zemlje kao prvo??
Kao drugo spargla ti je sezonsko povrce nekih 2 mjeseca plus minus zavisi od vremena, u to vrijeme moras da zaradis dovoljno para za ostatak godine ako nista drugo ne radis
Otidje ce ti ledja kada budes bo spargel ,poslije kada ga ubodes ,peres...i sada dolazi pitanje ima li markt dole gdje ces ga prodati??

Post Reply