Pušačice i pušači

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Treba li ukinuti pušenje?

Da, itekako
28
51%
Možda bi trebalo
4
7%
Ma nek se truju
4
7%
Nipošto
19
35%
 
Total votes: 55

User avatar
jedaneska
Posts: 396
Joined: 24/11/2010 19:40

#1 Pušačice i pušači

Post by jedaneska »

Treba li fabrike duhana i duhanskih prerađevina preorjentisati na proizvodnju nečeg zdravog, pametnog, korisnog?

Do sada sam nebrojeno puta u raznim restoranima, kafićima i automobilima prisustvovao krajnjoj nekulturi i bezosječajnosti pušačica i pušača koji jednostavno rećeno - NEMAJU OSJEĆAJ za ljude koji "ne dime", a dijele isti prostor. Ne znam da li dugoročno otrov nikotin "kvrči" mozak i utiče na rasuđivanje i shvatanje, procjenu i smisao, ali izgleda da se pušenjem cigara karakter takvih osoba vremenom nagrdi u smislu neshvatanja ozbiljnosti problema kada se radi na primjer o nepažnji i nebrizi prema drugima u situaciji kada su pored njih ljudi koji jedu, kada su uz njih sopstvena ili druga djeca, male bebe, i svi ostali nepušači... Recimo, gledati buduću majku koja tokom cijele trudnoče dimi jednu za drugom i unosi otrov sebi i nevinom biću - ne da je nevjerovatno neodgovorno i maloumno, nego je krajnje neshvatljivo i žalosno do te mjere da čovjeku dođe da zaplače na takav prizor ili da prijavi policiji, pozove hitnu ili javi bilo kome ko bi mogao uticati da se takva osoba upozori i opameti. Naravno da su protiv zabrane pušenja svi koji imaju koristi od toga, kao što je slučaj npr. sa alkoholom, ali zar ne bi moralo biti dovoljno ukupne većinske snage da se stane u kraj daljnjem trovanju, a da budem do kraja iskren, uz sve to skupa, zajedno sa razbacanim opušcima po ulicama i parkovima, garavim pepeljarama i usmrđenim prostorijama - ne valja ni vidjeti... :oops:
User avatar
likce
Posts: 1045
Joined: 26/01/2011 19:21
Location: Zenica

#2 Re: Pušačice i pušači

Post by likce »

Svako ima pravo da pusi odnosno ne pusi,ako mu se pusi neka ga ako se tebi ne pusi a ti mu reci da ti smeta ili izadi!Nemozes osudivati zbog toga zato sto je to slobodan izbor,niti mozes natjerati nekoga da prestane!
User avatar
fole13
Posts: 607
Joined: 05/09/2007 16:29
Location: Sarajevo

#3 Re: Pušačice i pušači

Post by fole13 »

Kako god okrenes svi ga puse :lol: :lol: Sorry ali nisam se mogao suzdrzati
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#4 Re: Pušačice i pušači

Post by poznanik »

jedaneska wrote:Treba li fabrike duhana i duhanskih prerađevina preorjentisati na proizvodnju nečeg zdravog, pametnog, korisnog?... Naravno da su protiv zabrane pušenja svi koji imaju koristi od toga, kao što je slučaj npr. sa alkoholom, ali zar ne bi moralo biti dovoljno ukupne većinske snage da se stane u kraj daljnjem trovanju...
Nije "naravno", ali, nažalost - tako je u većini država. Takse i porezi od prometa duhanom i duhanskim proizvodima su vrlo visoke i značajne, i važan punilac budžetsih prihoda. Rijetki su proizvodi koji svojom proizvodnjom i prometom mogu refundirati prihode od duhana. Samo privredno jaka država može razmišljati i sprovesti značajnije zabrane pušenja. Da je suprotno, bar u BiH, ne bismo svakodnevno gledali kršenje zakona o reklamiranju duhanskih proizvoda na svakom mogućem mjestu.
1906
Posts: 840
Joined: 19/06/2010 15:12

#5 Re: Pušačice i pušači

Post by 1906 »

fetic wrote:Svako ima pravo da pusi odnosno ne pusi,ako mu se pusi neka ga ako se tebi ne pusi a ti mu reci da ti smeta ili izadi!Nemozes osudivati zbog toga zato sto je to slobodan izbor,niti mozes natjerati nekoga da prestane!

pravo da pusi
i
obavezu da ne ugrozava nepusace
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#6 Re: Pušačice i pušači

Post by yellow cat »

meni je fakat odvratno vidjeti trudnicu da puši... :-) :-)
žuti
Posts: 562
Joined: 11/04/2011 13:04

#7 Re: Pušačice i pušači

Post by žuti »

i ja sam protiv pušenja, samo na balkonu.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#8 Re: Pušačice i pušači

Post by plain vanilla »

cim ukinu alkohol, neka ukinu i pusenje :zjev:
User avatar
Urban B.
Posts: 1133
Joined: 25/07/2010 19:24

#9 Re: Pušačice i pušači

Post by Urban B. »

ko ima pravo da zabrani nekom da pusi u zatvorenom prostoru ako to nije zakonski regulisano?
i kao prvo odakle tebi pravo da sudis o ljudima koji puse?!
User avatar
therrarrius
Posts: 1472
Joined: 25/01/2009 18:31
Location: Odovud do tamo

#10 Re: Pušačice i pušači

Post by therrarrius »

jedaneska wrote:Treba li fabrike duhana i duhanskih prerađevina preorjentisati na proizvodnju nečeg zdravog, pametnog, korisnog?

Do sada sam nebrojeno puta u raznim restoranima, kafićima i automobilima prisustvovao krajnjoj nekulturi i bezosječajnosti pušačica i pušača koji jednostavno rećeno - NEMAJU OSJEĆAJ za ljude koji "ne dime", a dijele isti prostor. Ne znam da li dugoročno otrov nikotin "kvrči" mozak i utiče na rasuđivanje i shvatanje, procjenu i smisao, ali izgleda da se pušenjem cigara karakter takvih osoba vremenom nagrdi u smislu neshvatanja ozbiljnosti problema kada se radi na primjer o nepažnji i nebrizi prema drugima u situaciji kada su pored njih ljudi koji jedu, kada su uz njih sopstvena ili druga djeca, male bebe, i svi ostali nepušači... Recimo, gledati buduću majku koja tokom cijele trudnoče dimi jednu za drugom i unosi otrov sebi i nevinom biću - ne da je nevjerovatno neodgovorno i maloumno, nego je krajnje neshvatljivo i žalosno do te mjere da čovjeku dođe da zaplače na takav prizor ili da prijavi policiji, pozove hitnu ili javi bilo kome ko bi mogao uticati da se takva osoba upozori i opameti. Naravno da su protiv zabrane pušenja svi koji imaju koristi od toga, kao što je slučaj npr. sa alkoholom, ali zar ne bi moralo biti dovoljno ukupne većinske snage da se stane u kraj daljnjem trovanju, a da budem do kraja iskren, uz sve to skupa, zajedno sa razbacanim opušcima po ulicama i parkovima, garavim pepeljarama i usmrđenim prostorijama - ne valja ni vidjeti... :oops:
Imas dvije opcije:
1. Zamoliti pusace da prestanu jer ti smeta
2. Napusti mjesto

Ko si ti da sudis pusacima? Ako ti je toliko stalo do zabrane pusenja u zatvorenim prostorima onda lijepo okupi ekipu koja dijeli isto misljenje i peticiju lagano onima koji zakone donose.
Postoji i druga mogucnost, a to je da kontaktiras vlasnike objekata gdje je dozvoljeno pusenje i predlozis im odvojene prostore za pusace i nepusace ili potpunu zabranu pusenja u tom objektu.

Vidis postoje i druge opcije do bezobraznog nastupa...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#11 Re: Pušačice i pušači

Post by Bloo »

otvorimo kafice i pubove za pusace i nepusace
:D

naraFski ovi za pusace ce biti vise cool i fensišmenci, i onda ce nepušaći opet nagrnut i cerendat :D
1906
Posts: 840
Joined: 19/06/2010 15:12

#12 Re: Pušačice i pušači

Post by 1906 »

fazon je sto pusenje nije izolovano - uvijek minimum dvoje ucestvuje :lol:


evo sad - skroz sam na temi :D - odkud pravo pusacu da ugrozava nepusaca
pasivno pusenje steti
Salonski Kriticar
Posts: 227
Joined: 01/07/2010 16:49

#13 Re: Pušačice i pušači

Post by Salonski Kriticar »

"ali izgleda da se pušenjem cigara karakter takvih osoba vremenom nagrdi u smislu neshvatanja ozbiljnosti problema kada se radi na primjer o nepažnji i nebrizi prema drugima u situaciji kada su pored njih ljudi koji jedu, kada su uz njih sopstvena ili druga djeca, male bebe, i svi ostali nepušači..."

- izgleda da se i nekim nepusacima "nagrdi" karakter pa donose ovakve zakljucke;

- ljudi koji jedu su valjda znali da dolaze u restoran u kojem je dozvoljeno pusenje. ljudi koji jedu su mogli, recimo, otici u torte i to pa jesti torte i to u nepusackoj sredini;

- cek', cek' - neko odluci da svoje dijete od godinu-dvije dovede u kafic u kojem se pusi i onda je problem u mom nagrdjenom karakteru zbog kojeg mislim da smijem zapaliti ako sam u kaficu u kojem je dozvoljeno pusenje?
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#14 Re: Pušačice i pušači

Post by Mis mekinjas »

1906 wrote:fazon je sto pusenje nije izolovano - uvijek minimum dvoje ucestvuje :lol:


evo sad - skroz sam na temi :D - odkud pravo pusacu da ugrozava nepusaca
pasivno pusenje steti
pa nepušač nek iziđe van, ili pušač, stvar dogovora.....

A drame. NEVIĐENO....
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#15 Re: Pušačice i pušači

Post by madner »

Meni je samo krivo sto se svaki kafic/restoran ne mora deklarisat kao pusacki/nepusacki. Da vidimo kako bi svi trcali u cist zrak. :D
1906
Posts: 840
Joined: 19/06/2010 15:12

#16 Re: Pušačice i pušači

Post by 1906 »

Mis mekinjas wrote:
1906 wrote:fazon je sto pusenje nije izolovano - uvijek minimum dvoje ucestvuje :lol:


evo sad - skroz sam na temi :D - odkud pravo pusacu da ugrozava nepusaca
pasivno pusenje steti
pa nepušač nek iziđe van, ili pušač, stvar dogovora.....

A drame. NEVIĐENO....

pa nek izadje vani onaj koji radi jednu radnju vise - odnosno, onaj koji trosi vise kisika :D
vidis - malo logike - i odmah nema drame :lol:
User avatar
therrarrius
Posts: 1472
Joined: 25/01/2009 18:31
Location: Odovud do tamo

#17 Re: Pušačice i pušači

Post by therrarrius »

1906 wrote: pa nek izadje vani onaj koji radi jednu radnju vise - odnosno, onaj koji trosi vise kisika :D
vidis - malo logike - i odmah nema drame :lol:
Je li zakonom regulisano da to uradim? Nije!
Dali je vlasnik zabranio pusenje u tom objektu? Nije!

Da mi neko dodje sa onakvim pristupom kao pokretac teme, iskreno, poslao bih ga u tri lijepe. Nije mi se jednom desilo da osoba kaze kako joj dim sa stola gdje sjedim ide u lice, uvijek sam ili promijenio mjesto gdje sjedim ili otvorio prozor ili jednostavno odlucio da necu zapaliti tri cigare nego jednu.

Stvar je pristupa.
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#18 Re: Pušačice i pušači

Post by jazzer »

Pusac sam...i pijem alkohol...

Neka donosu zakon o (ne) pusenju na javnim mjestima i ja cu ga maximalno postovati.

Do tada pusim cigare u koji god objekat udjem a ne vidim da je pusenje zabranjeno.
Ako to smeta ne pusacima neka promijene lokal.

Je l posteno??
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#19 Re: Pušačice i pušači

Post by Mis mekinjas »

1906 wrote:

pa nek izadje vani onaj koji radi jednu radnju vise - odnosno, onaj koji trosi vise kisika :D
vidis - malo logike - i odmah nema drame :lol:
što se mene tiče mogu svi u BAROKOMORU.
Nit mi smetaju pušači, nit nepušači, kako ko voli...
ali mislim da je veća diskriminacija pušača.
Ja nisam pušač, ali ljudi imaju svoj užitak, i mislim da ga zaista treba boljeti ona stvar što ja ne pušim, ako on uživa u tome.
Meni je drama, jahati nekome po glavi, što nije isti kao ja.... :wink:
lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#20 Re: Pušačice i pušači

Post by lajkujMe »

Nece to tako funkcionirati jarane, ne na tako otvoren nacin, treba se ugledati na EU oni su digli poreze, akcize, carine itd da se ne isplati pusiti, tako i kod nas udari po dzepu dok istovremeno ljudi bacaju cigare i onda poslije 20 godina kad je pusenje maltene izumrlo i ni jedna fabrika duhana vise radi e onda tek zabraniti pusenje kad nece biti stresa :) samo se sjeti americke prohabicije nije islo pa je cak drzava morala priznati poraz
1906
Posts: 840
Joined: 19/06/2010 15:12

#21 Re: Pušačice i pušači

Post by 1906 »

Mis mekinjas wrote:
1906 wrote:

pa nek izadje vani onaj koji radi jednu radnju vise - odnosno, onaj koji trosi vise kisika :D
vidis - malo logike - i odmah nema drame :lol:
što se mene tiče mogu svi u BAROKOMORU.
Nit mi smetaju pušači, nit nepušači, kako ko voli...
ali mislim da je veća diskriminacija pušača.
Ja nisam pušač, ali ljudi imaju svoj užitak, i mislim da ga zaista treba boljeti ona stvar što ja ne pušim, ako on uživa u tome.
Meni je drama, jahati nekome po glavi, što nije isti kao ja.... :wink:
ako je pusac kraj tebe - i ti obavezno "pusis" - htjela ne htjela
i to je prisila :) - ujedno jako bitna stavka kod price o pusenju i dimu
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#22 Re: Pušačice i pušači

Post by plain vanilla »

1906 wrote: ako je pusac kraj tebe - i ti obavezno "pusis" - htjela ne htjela
i to je prisila :) - ujedno jako bitna stavka kod price o pusenju i dimu
ako se pijana budala na cesti zaleti u tebe, sta onda?
'ocemo li i alkohol zabraniti?
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#23 Re: Pušačice i pušači

Post by Mis mekinjas »

1906 wrote:
ako je pusac kraj tebe - i ti obavezno "pusis" - htjela ne htjela
i to je prisila :) - ujedno jedina i jako bitna stavka kod price o pusenju i dimu
Ja sam bivši pušač..... nedavno sam imala mjesec dana dimljenja strašno.....
Nije prisila, ko mene tjera ako ne pušim da sjedim kraj njega.....
Neviđeno.... I dalje
User avatar
zaljepnica
Posts: 30
Joined: 12/04/2011 12:59

#24 Re: Pušačice i pušači

Post by zaljepnica »

Zakon jeste donesen, ali nije primjenjen.
Nepušači imaju izbor, isto kao i pušači, da li će ili ne boraviti u prostorima koji im ne odgovaraju.
Pa bujrum! :)
udarnik35
Posts: 201
Joined: 26/03/2011 02:08

#25 Re: Pušačice i pušači

Post by udarnik35 »

jedaneska wrote:Treba li fabrike duhana i duhanskih prerađevina preorjentisati na proizvodnju nečeg zdravog, pametnog, korisnog?

Do sada sam nebrojeno puta u raznim restoranima, kafićima i automobilima prisustvovao krajnjoj nekulturi i bezosječajnosti pušačica i pušača koji jednostavno rećeno - NEMAJU OSJEĆAJ za ljude koji "ne dime", a dijele isti prostor. Ne znam da li dugoročno otrov nikotin "kvrči" mozak i utiče na rasuđivanje i shvatanje, procjenu i smisao, ali izgleda da se pušenjem cigara karakter takvih osoba vremenom nagrdi u smislu neshvatanja ozbiljnosti problema kada se radi na primjer o nepažnji i nebrizi prema drugima u situaciji kada su pored njih ljudi koji jedu, kada su uz njih sopstvena ili druga djeca, male bebe, i svi ostali nepušači... Recimo, gledati buduću majku koja tokom cijele trudnoče dimi jednu za drugom i unosi otrov sebi i nevinom biću - ne da je nevjerovatno neodgovorno i maloumno, nego je krajnje neshvatljivo i žalosno do te mjere da čovjeku dođe da zaplače na takav prizor ili da prijavi policiji, pozove hitnu ili javi bilo kome ko bi mogao uticati da se takva osoba upozori i opameti. Naravno da su protiv zabrane pušenja svi koji imaju koristi od toga, kao što je slučaj npr. sa alkoholom, ali zar ne bi moralo biti dovoljno ukupne većinske snage da se stane u kraj daljnjem trovanju, a da budem do kraja iskren, uz sve to skupa, zajedno sa razbacanim opušcima po ulicama i parkovima, garavim pepeljarama i usmrđenim prostorijama - ne valja ni vidjeti... :oops:
1. Prisustvovao sam i ja krajnjoj nekulturi i bezosjecajnosti nemuslimanki i nemuslimana koji jednostavno receno - NEMAJU OSJECAJ za ljude koji poste tokom Ramazana, a dijele isti prostor. :-) :-) Ja da kazem ovako nesto, ispao bih sovinista i vehabija.

Npr. ja sam pusac ali imam obzira prema nepusacima, u smislu da necu u nekom fast foodu (npr. U2) zapaliti, ili negdje gdje ima puno djece. Ali ti ocekujes od mene da ne pusim u kaficu? Isto tako smatram pomalo neobzirnim ljude koji jedu na javnim mjestima za vrijeme Ramazana, ali Boze moj, sta mogu. Niti mi smeta niti pisem postove sa ovoliko mrznje.

2. Ako cemo zabranjivati sve sto truje, bojim se da cemo ostati na mrkvi i karfiolu jer ni coca-cola, hambergeri nisu puno zdraviji, a da ne govorim o alkoholu tek.
Locked