Narandže bez košpica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Narandže bez košpica

Post by PipiDugaDevetka » 14/04/2011 18:08

Narandže bez košpica, lubenice kvadratnog oblika, takođe bez košpica,...Još samo fale orasi bez ljuske,...
Gledam da ne kupujem ove novotarije jer smatram da je GMO hrana sumrak civilizacije, pa kako su se pokajali stvoritelji prve atomske bombe, tako će se i sadašnji naučnici, stvoritelji ovih biljki posipati pepelom.

kmirsad
Has thanked: 18 times
Been thanked: 2 times

Re: Narandže bez košpica

Post by kmirsad » 14/04/2011 18:16

PipiDugaDevetka wrote:Narandže bez košpica, lubenice kvadratnog oblika, takođe bez košpica,...Još samo fale orasi bez ljuske,...
Gledam da ne kupujem ove novotarije jer smatram da je GMO hrana sumrak civilizacije, pa kako su se pokajali stvoritelji prve atomske bombe, tako će se i sadašnji naučnici, stvoritelji ovih biljki posipati pepelom.

Mislim da se ona Ljuspa u baklaFi u potunosti s tobom slaže... :lol:
A moram ti reć da kod mene na Majevici ima jedan, od tri, oraha... rađa super, prvo veliki... al kad razbiješ ljuspu, nema unutra ništa... :-D ...

beco

Post by beco » 14/04/2011 18:30

Ja doista ne znam sto je toliki otpor prema GMO hrani kad to predstavlja tehnoloski napredak isto kao sto su PC, mobilteli ili neke druge stvari bile?!

Cime je dokazano negativno djelovanje GMO hrane, imali ijedna studija koja je decidno nasla vezu izmedu GMO hrane i neke bolesti?

Takoder treba biti svjetstan da je na planeti Zemlji previse ljudi a premalo hrane, Afrikanci bi radije da uzgajaju GMO krompir koji je kao ragbi lopta nego malecki oraganski krompir oko kojeg je krava hodala i dubrila.

Na kraju mi male zemlje trenutno predstavljamo jedan veliki eksperiment jer hljeb koji jedes iz Klasa je od GMO zitarica iz Amerike, tako ako ameri vide da nama nije nista onda ce i oni poceti koristiti GMO. :D

Kod nas nije propisano da na proizvodu mora pisati da li je napravljen od GMO biljaka, tako bolje je ne pricati i ne razmisljati sta jedemo. To ti je kao kad jedes tresnje, stavis casu ispred sebe sa 1kg tresanja opranih, ugasis svjetlo i jedes sve redem, ako naides na onu sa crvom pa Boze moj desilo se i crvi su proteini :mrgreen:
Last edited by beco on 14/04/2011 18:31, edited 1 time in total.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 14/04/2011 18:31

Dan prije ovog kijametskog snijega bio sam u prirodi i nabrao divljeg bijelog luka, srijemuša, medvjeđe trave.
Image

http://aloavera.blogger.ba/arhiva/2010/03/13/2453339 wrote:Cvate bijelim štitastim cvjetovima uzdignutim nad eliptičnim, duguljastim listovima intenzivno zelene boje. Protrlja li se bilo koji dio biljke među prstima osjeti se karakterističan miris na bijeli luk.
U proljeće je ovaj luk najbolji lijek koji čisti krv, žuč i jetru .Kod branja ove biljke potreban je oprez da se ne zamijeni za otrovnu vrstu kao npr. mrazovac ili đurđevak jer im je lišće nalik na lišće medvjeđeg luka ! Zato se oslonite na miris biljke jer druge biljke tako ne mirišu.

Ljekoviti dijelovi biljke su mladi proljetni listovi koji se beru u aprilu i maju, te podzemne lukovice koje se sakupljaju u ljetnim i jesenjim mjesecima. Biljka koristi samo u svježem stanju i zato sušenje ne dolazi u obzir.

Ljekovite preparate valja praviti samo u sezoni, dok su dostupni mladi listovi i sočne lukovice.
Terapeutsko djelovanje ove biljke jednako je djelovanju bijelog luka, a u obje biljke za to je zaslužna visoka koncentracija eteričnih ulja što sadržavaju sumpor (alicin).

Povoljno djeluje u liječenju arterioskleroze, visokog krvnog pritiska i na niz želučanih i crijevnih tegoba te bolesti jetre.
Djelotvoran je lijek protiv crijevnih parazita kod djece, a stimuliše i rad želuca i crijeva.
Uzimanje ekstrakta medvjeđeg luka pokazalo se korisnim u terapiji mnogih bolesti disajnih organa (bronhitis, astma i dr.).
Može se koristiti u obliku tinkture koja se priprema brzo i jednostavno. Osim toga, u obliku tinkture ljekoviti sastojci su pristupačni tokom cijele godine.
Uspješno se primjenjuje kod hematoma i otvorenih rana koje teško zacjeljuju. Pomaže da se lakše izluči višak sluzi iz pluća pa se tako omogućava iskašljavanje i lakše disanje. Medvjeđi luk ima i antibakterijsko delovanje.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 14/04/2011 18:40

beco wrote:Ja doista ne znam sto je toliki otpor prema GMO hrani kad to predstavlja tehnoloski napredak isto kao sto su PC, mobilteli ili neke druge stvari bile?!

Cime je dokazano negativno djelovanje GMO hrane, imali ijedna studija koja je decidno nasla vezu izmedu GMO hrane i neke bolesti?

Takoder treba biti svjetstan da je na planeti Zemlji previse ljudi a premalo hrane, Afrikanci bi radije da uzgajaju GMO krompir koji je kao ragbi lopta nego malecki oraganski krompir oko kojeg je krava hodala i dubrila.

Na kraju mi male zemlje trenutno predstavljamo jedan veliki eksperiment jer hljeb koji jedes iz Klasa je od GMO zitarica iz Amerike, tako ako ameri vide da nama nije nista onda ce i oni poceti koristiti GMO. :D

Kod nas nije propisano da na proizvodu mora pisati da li je napravljen od GMO biljaka, tako bolje je ne pricati i ne razmisljati sta jedemo. To ti je kao kad jedes tresnje, stavis casu ispred sebe sa 1kg tresanja opranih, ugasis svjetlo i jedes sve redem, ako naides na onu sa crvom pa Boze moj desilo se i crvi su proteini :mrgreen:

Naučno dokazano da je GM krompir štetan za ljudsku i životinjsku ishranu. Guglati: dr Arpad Pusztai.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 14/04/2011 18:47

Nauka |Objavljeno 13.04.2011. u 20:12
Novost za sladokusce
Nova vrsta narandže sa samo dvije ili tri košpice

Ukoliko izbjegavate jesti narandže zbog košpica, američki naučnici su osmislili rješenje vašeg problema. Razvili su novu vrstu narandži koja sadrži samo dvije ili tri košpice, što je jako malo u odnosu na normalnu narandžu sa 15 do 30 košpica.
Image

Nova vrsta narandži je nazvana KinnowLS. LS je skraćenica za "low seeded", odnosno "malo sjemenki/košpica".

Ovo je osma vrsta modificiranih narandži koje su naučnici sa Univerziteta Kalifornija razvili u posljednjih deset godina. Ovo voće je malo veće od mandarine, sa tankom i jako glatkom korom. Svaki plod sadrži 10 ili 11 dijelova koji su mesnati i sočni.

Narandža je razvijena modificiranjem mandarine Kinnow, voća koje sazrijeva sredinom i krajem sezone.

"Ljudi koji vole veoma slatko voće će zavoljeti KinnowLS narandžu", rekao je profesor Mikeal Roose.
Image

Profesor Roose je rekao da je prednost KinnowLS narandže to što se može uzgajati u pustinjskim oblastima Kalifornije, jer ovo voće sazrijeva od februara do aprila, te uspijeva u toplim klimama, pišu britanski mediji.

Prethodnica ove naranče, koja se zove Kinnow, najvažnija je mandarina u Indiji i Pakistanu. Uzgajivači u ovim zemljama će morati čekati nekoliko godina prije nego mognu uzgajati narandžu KinnowLS, koja će se vjerovatno pojaviti u junu u kalifornijskim vrtićima, dok će u prodaji biti tek za pet godina.

beco wrote:Na kraju mi male zemlje trenutno predstavljamo jedan veliki eksperiment jer hljeb koji jedes iz Klasa je od GMO zitarica iz Amerike, tako ako ameri vide da nama nije nista onda ce i oni poceti koristiti GMO.

Ih, da je samo pšenica GMO to što jedemo u okviru razno-raznih eksperimenata na globalnom nivou! Mi smo im interesantni jer smo bjelčuge kao i oni.

Hoću kao što je u EU dozvoljeno 0,9% GMO bez označavanja, a ne ovako skoro sve GMO. Idemo li prema EU ili ne idemo?

Ne bi EU slučajno bila protivnik GMO hrane, nego su to ispitali, pa našli to neko rješenje od 0,9% dozvoljenog GMO.

kOmpir

Post by kOmpir » 14/04/2011 23:59

Jedimo te bez košpa da nas prije u grob otjeraju... kao i našu djecu. :D

pemanapemani
Has thanked: 5 times
Been thanked: 26 times

Post by pemanapemani » 15/04/2011 00:18

Nismo ništa drugo ni zaslužili kad smo glupi ko neka stvar. Hiljade hektara neobrađenog zemljišta zarasta u korov, a mi uvozimo li uvozimo. Kad vidim onaj "klonirani" paradajz, stomak mi se prevrće.
Ljudi u Indiji sve više koriste organsko povrće i čiste zemlju od različitog pesticidnog smeća, a BiH sa četiri miliona stanovnika i klimom koja je pogodna za uzgoj svih kultura uvozi bijeli luk iz Kine, pšenicu iz SAD-a, grožđe iz Grčke i tako u nedogled. Onda sa trideset i kusur odeš kod liječnika da ukloniš ben, a izađeš sa metastazom.

kOmpir

Post by kOmpir » 15/04/2011 00:50

I samo još za primjer uzmeš koliko je prije bilo alergija, karcinoma, oboljenja na psihičkoj bazi (slušajući nane i dede), a koliko danas.

Iskreno, mene više brinu ove vakcine :sad:

Ringhio

Post by Ringhio » 15/04/2011 02:07

Narandze bez kospica, cvekla bez mirisa, ljubicasti kukuruz i fluoroscentno narandzasta bavnja. Dokle ?

Ja to ne jedem, izbjegavam po svaku cijenu. Kad hocu paradajz sacekam da uzrije kad mu je vrijeme, protegnem 10 i nesto kilograma do jednog cike koji ima ogromnu bastu i uzgaja paradajz, kupim ga kod njega i jedem, Nema najlona, nema pesticida niti umjetnih djubriva a paradajz ko dusa, kad ga zagrizes miline te obuzmu. Jedem povrce kad mu je vrijeme da raste, kupujem od lokalnih seljaka i uzivam u svakoj sekundi konzumacije. Prolazim danas pored granapa vidim jagoda skoro ko jabuka. Odem na pijacu vidim iste. Jeo sam ih prosle godine, jagoda ko bokser, jedes je ona gorka, suha ko karton, Boga pitaj s cime je napucana.

Ne treba meni nikakva studija da bi ja znao sta je ispravno a sta ne. Trudim se koliko sam u mogucnosti da jedem ispravnu i zdravu hranu i da pijem ispravna i zdrava pica. Yebes krompir u kojem ima 6 kila, kakav je to krompir i na sta to lici. Prirodno se to nemoze postici. Isto ko i ovi bilderi, kjurci palci, napuse se napuse, napuca se proteinima kreatinima steroidima, i onda kroz 2 godine odkazu bubrezi, iskrivi se kicma, sjebe se organizam i halali Huso materi. Sve sto je umjetno, sto je na silu proizvedeno nije zdravo i nikad nece biti.

Mi smo najnakaradnija nacija koja moze postojati na svijetu, pijemo vodu iz cesme, koja je zdrava i predobra. Mozes na prste nabrojati zemlje koje imaju taj luksuz da imaju cistu tekucu vodu. Otvoris slavinicu, napucas se i rahatan, Amer je moze otvorit i pit preradjenu kanalizaciju. Imamo rijeke koje imaju 100% cistu vodu, ispravnu za pice, sta mi radimo ? Gradimo hidrocentrale, zasipamo smecem i provodimo kanalizacijske odvode direktno u nju. Hiljade i hiljade kvadratnih kilometara obradive zemlje zjapi, dok se svugdje u svijetu koristi svaki centimetar da se posadi kakva biljcica. Jabuke, tresnje, sljive rastu u svakom selu, sutas nogama po cesti smetaju ti, odes na pijacu i kupujes jabuke iz antalije, tresnje iz uzbekistana i sljive iz biafre.

Kako bi mi mogli fino zivjeti da smo pametna nacija, imamo sve blagodati ovog svijeta, obradivu zemlju, vodu kojom bi se to zemljiste zaljevalo, imamo planine za turizam i ispasu stoke, sume i livade za pcele, rijeke da lov i ribolov. Imamo izlaz na more, pecaj lovi ima ribe u jadranu, pakuj prodaji. Sto moram kupovati ribu iz Kine ? Sto nemogu jesti ribu iz Jadrana. Naseg Jadrana.

Ali ne, deder vidi livade, napravi deponiju ! Vidi rijeke, ucjeraj ti stojadina u nju, odnjet ce ga voda, baci ba u vodu nek nosi kome drugom, da nama ne smrdi ovdje svo ovo smece, kud sa ovim odpadnim vodama, fekalijama ? Pa u vodu, odnijet ce dalje. Vidi sume, vidi planine, isjeci, sve isjeci, izvali panjeve sve prodaj u inostranstvo. Oni cuvaju svoje sume, i kupuju od nas bilmeza, uskoro ce ptice gnijezda po banderama praviti. Niko vise nece da bude seljak, ne u pogrdnom smislu, nego u onom plemenitom. Nece vise niko da obradjuje zemlju, da sadi, uzagaja. Svi hoce u kancelarijama da rade i da budu gospoda, da imaju fakultete i da se udaraju u prsa indeksom. Ovaj gradski svijet nece na izvor da naspe vode, nego kupuje janu jer je jana in, jebes izvor. Nece da kupi od seljaka jer seljak ne proizvodi Zdenku s aditivima nego proizvodi zdrav i prirodan sir, ali taj sir nema markice na sebi i nije brendiran. Ko jos kupuje mlijeko na pijaci ? Samo daj uvezeno, daj da je napucano aditivima i daj nek nije nase, u bilo kojem smislu. Sladje nam je komsijino govno nego nanina hurmasica.

Ima poslovica, stara Indijanska, zaboravio sam tacno kako ide ali je u sljedecem smislu " Kada posjecete posljednje drvo, kada zagadite posljednju rijeku i ulovite posljednjeg bizona shvatit cete da se novac ne moze jesti "

Sav taj karcinom, sve te maligne bolesti, preuranjene smrti, sve je to povezano s tom " finom i bezazlenom genetski modificiranom hranom. Pogledajte svijet par generacija prije nas, jeo je ono sto mi sad nazivamo splacinama. Podvarke, ukuhane zivotinjske ostatke, bilje ovakvo i bilje onakvo. I gle cuda, zivio je po 80-90 godina. Koliki je nas zivotni vijek ? 50-60 u vrh glave. Nije bilo pastete, nije bilo salame, biljnog sira i gaziranog soka. Ali bilo je zdravlja na pretek. Nije bilo ni vakcina niti kafetina i kojekakvih drugih lijekova, pa se zivilo. Nije se islo doktoru, bilo se zdravo, boli te stomak popij ovaj caj, boli te glava pojedi ovu biljku. Sad ? Rokni ba tabletu i prestane za 20 sekundi, a ta tableta ti uzme 2 mjeseca zivota....

Neka neka...tako nam i treba...nismo bolje ni zasluzili.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 15/04/2011 06:30

Ringhio wrote:Narandze bez kospica, cvekla bez mirisa, ljubicasti kukuruz i fluoroscentno narandzasta bavnja. Dokle ?

Ja to ne jedem, izbjegavam po svaku cijenu. Kad hocu paradajz sacekam da uzrije kad mu je vrijeme, protegnem 10 i nesto kilograma do jednog cike koji ima ogromnu bastu i uzgaja paradajz, kupim ga kod njega i jedem, Nema najlona, nema pesticida niti umjetnih djubriva a paradajz ko dusa, kad ga zagrizes miline te obuzmu. Jedem povrce kad mu je vrijeme da raste, kupujem od lokalnih seljaka i uzivam u svakoj sekundi konzumacije. Prolazim danas pored granapa vidim jagoda skoro ko jabuka. Odem na pijacu vidim iste. Jeo sam ih prosle godine, jagoda ko bokser, jedes je ona gorka, suha ko karton, Boga pitaj s cime je napucana.

Ne treba meni nikakva studija da bi ja znao sta je ispravno a sta ne. Trudim se koliko sam u mogucnosti da jedem ispravnu i zdravu hranu i da pijem ispravna i zdrava pica. Yebes krompir u kojem ima 6 kila, kakav je to krompir i na sta to lici. Prirodno se to nemoze postici. Isto ko i ovi bilderi, kjurci palci, napuse se napuse, napuca se proteinima kreatinima steroidima, i onda kroz 2 godine odkazu bubrezi, iskrivi se kicma, sjebe se organizam i halali Huso materi. Sve sto je umjetno, sto je na silu proizvedeno nije zdravo i nikad nece biti.

Mi smo najnakaradnija nacija koja moze postojati na svijetu, pijemo vodu iz cesme, koja je zdrava i predobra. Mozes na prste nabrojati zemlje koje imaju taj luksuz da imaju cistu tekucu vodu. Otvoris slavinicu, napucas se i rahatan, Amer je moze otvorit i pit preradjenu kanalizaciju. Imamo rijeke koje imaju 100% cistu vodu, ispravnu za pice, sta mi radimo ? Gradimo hidrocentrale, zasipamo smecem i provodimo kanalizacijske odvode direktno u nju. Hiljade i hiljade kvadratnih kilometara obradive zemlje zjapi, dok se svugdje u svijetu koristi svaki centimetar da se posadi kakva biljcica. Jabuke, tresnje, sljive rastu u svakom selu, sutas nogama po cesti smetaju ti, odes na pijacu i kupujes jabuke iz antalije, tresnje iz uzbekistana i sljive iz biafre.

Kako bi mi mogli fino zivjeti da smo pametna nacija, imamo sve blagodati ovog svijeta, obradivu zemlju, vodu kojom bi se to zemljiste zaljevalo, imamo planine za turizam i ispasu stoke, sume i livade za pcele, rijeke da lov i ribolov. Imamo izlaz na more, pecaj lovi ima ribe u jadranu, pakuj prodaji. Sto moram kupovati ribu iz Kine ? Sto nemogu jesti ribu iz Jadrana. Naseg Jadrana.

Ali ne, deder vidi livade, napravi deponiju ! Vidi rijeke, ucjeraj ti stojadina u nju, odnjet ce ga voda, baci ba u vodu nek nosi kome drugom, da nama ne smrdi ovdje svo ovo smece, kud sa ovim odpadnim vodama, fekalijama ? Pa u vodu, odnijet ce dalje. Vidi sume, vidi planine, isjeci, sve isjeci, izvali panjeve sve prodaj u inostranstvo. Oni cuvaju svoje sume, i kupuju od nas bilmeza, uskoro ce ptice gnijezda po banderama praviti. Niko vise nece da bude seljak, ne u pogrdnom smislu, nego u onom plemenitom. Nece vise niko da obradjuje zemlju, da sadi, uzagaja. Svi hoce u kancelarijama da rade i da budu gospoda, da imaju fakultete i da se udaraju u prsa indeksom. Ovaj gradski svijet nece na izvor da naspe vode, nego kupuje janu jer je jana in, jebes izvor. Nece da kupi od seljaka jer seljak ne proizvodi Zdenku s aditivima nego proizvodi zdrav i prirodan sir, ali taj sir nema markice na sebi i nije brendiran. Ko jos kupuje mlijeko na pijaci ? Samo daj uvezeno, daj da je napucano aditivima i daj nek nije nase, u bilo kojem smislu. Sladje nam je komsijino govno nego nanina hurmasica.

Ima poslovica, stara Indijanska, zaboravio sam tacno kako ide ali je u sljedecem smislu " Kada posjecete posljednje drvo, kada zagadite posljednju rijeku i ulovite posljednjeg bizona shvatit cete da se novac ne moze jesti "

Sav taj karcinom, sve te maligne bolesti, preuranjene smrti, sve je to povezano s tom " finom i bezazlenom genetski modificiranom hranom. Pogledajte svijet par generacija prije nas, jeo je ono sto mi sad nazivamo splacinama. Podvarke, ukuhane zivotinjske ostatke, bilje ovakvo i bilje onakvo. I gle cuda, zivio je po 80-90 godina. Koliki je nas zivotni vijek ? 50-60 u vrh glave. Nije bilo pastete, nije bilo salame, biljnog sira i gaziranog soka. Ali bilo je zdravlja na pretek. Nije bilo ni vakcina niti kafetina i kojekakvih drugih lijekova, pa se zivilo. Nije se islo doktoru, bilo se zdravo, boli te stomak popij ovaj caj, boli te glava pojedi ovu biljku. Sad ? Rokni ba tabletu i prestane za 20 sekundi, a ta tableta ti uzme 2 mjeseca zivota....

Neka neka...tako nam i treba...nismo bolje ni zasluzili.
kOmpir wrote:I samo još za primjer uzmeš koliko je prije bilo alergija, karcinoma, oboljenja na psihičkoj bazi (slušajući nane i dede), a koliko danas.

Iskreno, mene više brinu ove vakcine :sad:

Skoro sve napisano od vas dvojice je apsolutno tačno. Drago mi je da nisam usamljen u ovakvom razmišljanju. Zapravo sam bio opterećen i mislio sam da sam paranoidan. Strah od GMO biljaka i ostale hrane nije moj umišljaj, nego stvarnost.

Zubari rade udarnički i to svi zubari. Alergije su postale masovna pojava. Iznenadne smrti mladih ljudi kojima vrijeme nije,...sve su to posljedice genetski modifikovane hrane, genetski modifikovanih hormona brzog rasta za životinje, aspartama-šećera nastalog genetskom modifikacijom,...Vjerujem da su i ove opasne vakcine nastale uz pomoć genetike (Ne nisam protivnik primjene genetike u medicinske svrhe, ali sumnjam).

Žao mi današnjih generacija koje odrastaju, a nikada nisu okusile pravo kokošije jaje, mlijeko od krave koja nije tretirana hormonima,...Ni šezdesetu neće doživjeti u rahatluku,...

Bloo
Globalna šefica
Has thanked: 49 times
Been thanked: 86 times

Post by Bloo » 15/04/2011 09:00

samo da dodam, bilo bi fino kad bi i seljaci bili posteni :) pa nam rekli ako i oni tretiraju svoje biljke necim i injektiraju nesto u svoje zivotinje
te kada bi bili posteni i prodavali svtarne proizvode, a ne drugorazrednu robu
naravno ne svi :D vec samo neki :D
i jos kad me levati ko da u zivotu nisam vidjela PRAVI mladi sir i kajmak :roll:

pozeljela sam sjenicki kajmak

Bloo
Globalna šefica

Post by Bloo » 15/04/2011 09:08

i druga stvar...mislim da cemo svejedno uskoro sv morati preci na genetski modifikovanu hranu i klonirane zivotnje jer nas je sve vise i potrebe rastu :roll:

MAN-lion's coach
Been thanked: 5 times

Post by MAN-lion's coach » 15/04/2011 09:14

Ne znam čemu egzibicije,meni nikada nisu smetale narandže sa košpama,niti sam obraćala pažnju na njih kada jedem.

Srijemuš je jako dobar samo malo obori pritisak. :-D

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 15/04/2011 09:15

Bloo wrote:i druga stvar...mislim da cemo svejedno uskoro sv morati preci na genetski modifikovanu hranu i klonirane zivotnje jer nas je sve vise i potrebe rastu :roll:

U Engleskoj je dozvoljena proizvodnja kolinetine, ali ne i prodaja. Šta misliš kome će to prodavati?
(Nemam ništa protiv klonetine, samo kada bi to kloniranje bilo uspješno, pa ne bi bilo potrebno da se jadne životinje održavaju na životu uz pomoć hormona, vitamina, minerala,...ostale hemije u masovnim količinama.)

wewa
Has thanked: 12 times

Post by wewa » 15/04/2011 09:21

a zapravo je istina da se na ovoj planeti proizvede vise nego dovoljna kolicina hrane za sve ljude - jedini je problem sto je nisu svi u stanju kupiti pa se ogromne kolicine bacaju umjesto da se visak podijeli siromasnima.
razmislite samo o masi namirnica, posebno preradjenih, kojima svakog dana istekne rok trajanja (btw najcesce prilicno skracen, mimo stvarne ispravnosti) - jel vidite da se to podijeli u javnim kuhinjama? ne biK rekla.

a sto se GMO-a tice, namjena mu je jos veca zarada kompanija u prehrambenoj i hemijskoj industriji. procitajte pricu o Monsanto kukuruzu i s njim povezanim pesticidima, o farmerima koji su bankrotirali zbog koristenja ovih sjemena. citajte i o GMO soji, koju svakodnevno pasemo i ako izbjegavamo GMO jer je ima svugdje... ako poslije ovog ne dobijete zelju sami uzgajati povrce (a ja jesam i uzgajam), evo gdje sam najtanja...

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 15/04/2011 09:22

MAN-lion's coach wrote:Ne znam čemu egzibicije,meni nikada nisu smetale narandže sa košpama,niti sam obraćala pažnju na njih kada jedem.

Srijemuš je jako dobar samo malo obori pritisak. :-D

Pitu sam pravio od srijemuša.
:D :-D :thumbup:

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 15/04/2011 09:25

wewa wrote:a zapravo je istina da se na ovoj planeti proizvede vise nego dovoljna kolicina hrane za sve ljude - jedini je problem sto je nisu svi u stanju kupiti pa se ogromne kolicine bacaju umjesto da se visak podijeli siromasnima.
razmislite samo o masi namirnica, posebno preradjenih, kojima svakog dana istekne rok trajanja (btw najcesce prilicno skracen, mimo stvarne ispravnosti) - jel vidite da se to podijeli u javnim kuhinjama? ne biK rekla.

a sto se GMO-a tice, namjena mu je jos veca zarada kompanija u prehrambenoj i hemijskoj industriji. procitajte pricu o Monsanto kukuruzu i s njim povezanim pesticidima, o farmerima koji su bankrotirali zbog koristenja ovih sjemena. citajte i o GMO soji, koju svakodnevno pasemo i ako izbjegavamo GMO jer je ima svugdje... ako poslije ovog ne dobijete zelju sami uzgajati povrce (a ja jesam i uzgajam), evo gdje sam najtanja...

I ja preporučujem da se čitaoci ove teme informišu o MONSANTU!

Bloo
Globalna šefica

Post by Bloo » 15/04/2011 09:26

wewa wrote: (a ja jesam i uzgajam), evo gdje sam najtanja...

imaš li jagoda i kruški :D?

poželjek kruške, one prave, sočne a ne plastične i hrskave već one sa OKUSOM kruške (kojeg se jedva sjećam) i soka koji curi niz bradu :cry:

i jagoda koje nisu veličine moje šake i ne hrskaju kad ih jedeš ko jabuka

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 15/04/2011 09:28

Bloo wrote:i druga stvar...mislim da cemo svejedno uskoro sv morati preci na genetski modifikovanu hranu i klonirane zivotnje jer nas je sve vise i potrebe rastu :roll:

Neće stanovnici EU morati preći na GMO hranu i klonetinu. Kod njih je dozvoljeno 0,9% GMO, a za klonetinu ne znam osim za Englesku da je tamo zabranjena prodaja.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 15/04/2011 09:29

Bloo wrote:

poželjek kruške, one prave, sočne a ne plastične i hrskave već one sa OKUSOM kruške (kojeg se jedva sjećam) i soka koji curi niz bradu :cry:

Ja sam poželio luka, običnog luka, a da glavica nije udvostručena.
NEMA LUKA DOK GA NE POSADI TVOJA RUKA!

Richard Peti

Post by Richard Peti » 15/04/2011 09:34

.
Last edited by Richard Peti on 17/03/2015 07:35, edited 1 time in total.

wewa
Has thanked: 12 times

Post by wewa » 15/04/2011 09:49

Bloo wrote:

jagoda imam, a kruske ove godine prvi put beharaju :)

bez_ideje

Post by bez_ideje » 15/04/2011 09:49

NE znas ukus necega dok sam ne uzgojis!
Mislis da znas,ali ne znas....
Bez obzira koliko se trudio da jedes sezonsko voce (opet je iz uvoza i opet nema deklaracije i ne znas cime je tretirano) i kad kupujes kod "seljaka" opet nisi siguran u njihovo "postenje".....I ne treba na rijec vjerovat-iz iskustva....
Ja sam oduvijek nastojala da jedem "zdravo" i sigurno koliko-toliko....veliki sam hipohondar sto se toga tice ...ali nista od tog sporta bez vlastitog uzgoja.....
Srecom,imam porodicnu kucu u Hercegovini, zemlju i vocnjak ...koja je propadala od rata do prije par godina unazad,dok se Sarajlijicama nije doslo iz dupeta u glavu......malo po malo.....zemlja se sredila,vocke pritegle i nove posadile .....sad jedva cekam salatu,mladi luk,paradajz i ostalo zelje........ove godine bi mogle i prve mandarine i grozdje ...ukus-neuporediv. To je za sada super,obzirom da smo vikend i kad ko stigne dole raditi ......Mama je vec najavila da jedva ceka penziju da ide dole .onda mozda i plastenik dici i osposobit vinariju ,zbavit koke :dance: :dance: :dance: :dance:
Ja posadila i jedan cosak zacinskih biljkica i trava......
Neuporedivo se covjek osjeca zdravijim kad samo 10 dana boravi na zraku i jede tu hranu ,nema umora,nervoze,razdrazljivosti....ko da zemlja to sve odnese

Rado bi probali sa stevijom...citala sam da je dole vec neko zasijao probnu parcelu...pa ako bude odgovarala klima..sto da ne :)

Bjaz,sad mi se smrko sto sam u Sarajevu,dok ovo ispisah :twisted:

Bloo
Globalna šefica

Post by Bloo » 15/04/2011 09:52

wewa wrote:jagoda imam, a kruske ove godine prvi put beharaju :)

<3

rezevisi mi par kila :D

Post Reply