Spojimo Šantića i Eminu!!!

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderator: Euridika

oridjidji

#1 Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by oridjidji » 12/04/2011 15:46

Znamo da je Emina jedna od najistaknutijih bosansko-hercegovackih ljubavnih pjesama, te spada u jednu od najljepših sevdalinki. Napisao je Aleksa Šantić davne 1903 godine, istaknuti književnik, pjesnik, Mostarac, Hercegovac . Iz svoje čežnje,pobuda, osječaja simpatije napisao je pjesmu o svojoj lijepoj sugrađanki Emini...
EMINA

Sinoć, kad se vratih iz topla hamama,
Prođoh pokraj bašte staroga imama;
Kad tamo, u bašti, u hladu jasmina,
S ibrikom u ruci stajaše Emina.
Ja kakva je, pusta! Tako mi imana,
Stid je ne bi bilo da je kod sultana!
Pa još kada šeće i plećima kreće...
- Ni hodžin mi zapis više pomoć neće!
Ja joj nazvah selam al' moga mi dina
Ne šće ni da čuje lijepa Emina,
No u srebren ibrik zahitila vode
Pa po bašti džule zalivati ode;
S grana vjetar duhnu pa niz pleći puste
Rasplete joj one pletenice guste,
Zamirisa kosa ko zumbuli plavi,
A meni se krenu bururet u glavi!
Malo ne posrnuh, mojega mi dina,
No meni ne dođe lijepa Emina.
Samo me je jednom pogledala mrko,
Niti haje, alčak, što za njom crko'!...

Aleksa Šantić, 1903
Šta vi mislite kad se već za života nisu spojili da ih onako mi kroz dvije podignute biste u Mostaru spojimo zajedničkom incijativom?

tech10

#2 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by tech10 » 12/04/2011 15:56

...ili ih odvojeno registrovati na FB. :)

♥ Julianna ♥

#3 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by ♥ Julianna ♥ » 12/04/2011 16:03

Ta pjesma uopšte ne bi bila tako lijepa da on nije čeznuo za njom, ljubav je lijepa samo dok se čeka...

JoseMujica
Has thanked: 95 times
Been thanked: 69 times

#4 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by JoseMujica » 12/04/2011 16:13

kad ih spoje pjesma gubi smisao :-) na kraju nije Aleksa samo za Eminom skako...treba biti fer i reći da je čoek bio liberalan po pitanjima međunožja

kmirsad
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

#5 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by kmirsad » 12/04/2011 16:22

Jebo Aleksu :twisted: ... de mene... :lol: :lol: :lol:

JoseMujica

#6 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by JoseMujica » 12/04/2011 16:29

kmirsad wrote:Jebo Aleksu :twisted: ... de mene... :lol: :lol: :lol:
Mirso tebi je ostala jedino Emina Ganići :lol: :lol: :lol: :lol:

kmirsad
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

#7 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by kmirsad » 12/04/2011 16:31

Jebi ga ! :twisted: Daj šta daš... :cry: :lol: :lol: :lol: :lol:

slobodni armirach

#8 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by slobodni armirach » 12/04/2011 16:34

JoseMujica wrote:kad ih spoje pjesma gubi smisao :-) na kraju nije Aleksa samo za Eminom skako...treba biti fer i reći da je čoek bio liberalan po pitanjima međunožja
:lol: :lol:
u pravu si, zagondzija bio u svoj vakat :D

ajmin

#9 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by ajmin » 12/04/2011 17:59

spoji ih ti i bices glavni krivac za majorizaciju hrvata. :D

Toto

#10 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by Toto » 12/04/2011 18:10

Ova inicijativa je pateticna i ispolitizirana budalastina a ideja je sund i kiceraj. Nisu Aleksa i Emina Brus Li pa da se pijane hablecine i turbo-folk umjetnici sprdaju sa njima.

Ne postoje nikakvi dokazi ni od strane Alekse ni od Emine -za koju mahala misli da je je bila Aleksina inspiracija- da je pjesma posvecena jednoj i bas toj osobi. Takodje nema dokaza da je ljubav bila obostrana, pa da ih sada neko nazor spaja poslije toliko godina. Na kraju krajeva: tu su i porodice Santica i Emine i ne bi se u javnost smjeo izlaziti ni sa kakvim "inicijativama" a da se nema suglasnost porodica.
Jesi li stvarno razmislio kako bi se osjecali unuci i praunuci da vide praneninu bistu pored bilo koga ko nije njihov pradjed i pranenin izbor. Ja bih digo u zrak i Aleksinu i neninu bistu, kad bi mi to neka hablecina uradila.

Eminama ne treba bista i spomenik. Aleksa im je napisao pjesmu u spomen a pjesmama se ne dize brozani spomenik. Pjesme su spomenik same od sebe.
Postoje stvarne zenske osobe sa kojima je Aleksa javno ljubovao, pa nek mu se one pridruze u bronzanoj odori ako se hoce slaviti pjesnik, zenska ljepota, ceznja, ljubav i suzivot.
Ako cemo bit maliciozni do kraja. Aleksa je umro u "ljubavnim" mukama od sifilisa. Ako neko hoce da ga slavi medju mladim ljubavnicima: nek napravi prezervative sa alekinim imenom za opomenu svima onima koji ne vode racuna o ljubavi, zdravlju, higijeni i ceznji.

Ako treba slaviti Aleksu Santica i njegovo zivotno djelo, onda je to uradjeno na vise nacina. Santic ima spomenik u prirodnoj velicini, muzej -spomen kucu, park, ulicu, gimnazija, veceri poezije, kafic, web stranicu, snimljena je serija po njegovu zivotu. Ostala je zabiljezena prica u narodu kako su mostarci sa postivanjem ispratili Aleksu na vjecni pocinak. Ako je to malo -a malo je- ima na hiljade drugin nacina da se slavi Alesino djelo.
Alekas je napisao i pjesmu "Behar", koja se pjeva kao sevdalinka a malo ko zna da je Aleksina. Behar je bio simbol Mostara, kojeg je santic opjevao a tuzna je istina da behara vise nema u Mostaru, ni kao spomenik a ni za lijeka. Ima po djekoja koscela (Holz bombon) koja ne behara, drvored oboljelih lipa uz Sjeverni logor i koji ostarjeli kesten na Stefanijinom setalistu - koji takodje nema behara. Sramota je za mostarce da u Mostaru nema behara. Pogolema bruka. Niko se nije tako surovo obracunao sa svojim simbolima kao mostarci. Mostarci bi umjesto bista beharu i Aleksi mogli sadit bagremove sume i divlje dzanarike sve iznad santiceva groba, Brankovca, Mazoljica, Fortice, Huma. Kad bi zamirisala bagremova suma povrh Brankovca i Aleksa bi ga na onom svijetu mirisao. Kad su kulturni Francuzi mogli posaditi 1 000 000 duluma bagremovih suma i parkova sto ne bi i mostarci. Mozda je belaj sto mostarci nemaju seljaka i hamala za kopat rupe po Fortici.

Za poznatih Mostarskih kisa Mostar pliva u blatu od erozije tla sa okolnih brda. Stete i troskovi za ciscenje su desetrostruko veci nego svi troskovi sadnje i odrzavanja bagremove sume povrh Mostara. Ne bi povratak mirisa behara bio jedina korist:
-smanjila bi se reflesiju suncanih zraka kad mostarski "zivizad" upece, pa bi zege bile podnosljivije;
-turisticki Mostar bi dobio jos jedanu prepoznatljivost;
-kad bi zamiriso bagrem pustala bi se Aleksina sevdalinka po mostarskim sokacima i kaficima.. ne moze se napravit toliko Aleksinih bista, koliko se moze "ukljuciti" sevdalinki i zasadit behara..
- behar i sevdalinka nisu samo spomen na sevdah, Aleksu vec i na Himzu Polovinu, Danija Salkovica i druge znamenite mostarce.

JoseMujica

#11 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by JoseMujica » 12/04/2011 18:58

ali oridjidji nije zapalio žito... :?

Tirkiz

#12 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by Tirkiz » 12/04/2011 19:26

a gdje su ovdje Hrvati??? I ovdje se opet Hrvati majoriziraju. :lol: :lol: :lol:

oridjidji

#13 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by oridjidji » 12/04/2011 23:32

Toto wrote:Ova inicijativa je pateticna i ispolitizirana budalastina a ideja je sund i kiceraj. Nisu Aleksa i Emina Brus Li pa da se pijane hablecine i turbo-folk umjetnici sprdaju sa njima.

Ne postoje nikakvi dokazi ni od strane Alekse ni od Emine -za koju mahala misli da je je bila Aleksina inspiracija- da je pjesma posvecena jednoj i bas toj osobi. Takodje nema dokaza da je ljubav bila obostrana, pa da ih sada neko nazor spaja poslije toliko godina. Na kraju krajeva: tu su i porodice Santica i Emine i ne bi se u javnost smjeo izlaziti ni sa kakvim "inicijativama" a da se nema suglasnost porodica.
Jesi li stvarno razmislio kako bi se osjecali unuci i praunuci da vide praneninu bistu pored bilo koga ko nije njihov pradjed i pranenin izbor. Ja bih digo u zrak i Aleksinu i neninu bistu, kad bi mi to neka hablecina uradila.

Eminama ne treba bista i spomenik. Aleksa im je napisao pjesmu u spomen a pjesmama se ne dize brozani spomenik. Pjesme su spomenik same od sebe.
Postoje stvarne zenske osobe sa kojima je Aleksa javno ljubovao, pa nek mu se one pridruze u bronzanoj odori ako se hoce slaviti pjesnik, zenska ljepota, ceznja, ljubav i suzivot.
Ako cemo bit maliciozni do kraja. Aleksa je umro u "ljubavnim" mukama od sifilisa. Ako neko hoce da ga slavi medju mladim ljubavnicima: nek napravi prezervative sa alekinim imenom za opomenu svima onima koji ne vode racuna o ljubavi, zdravlju, higijeni i ceznji.

Ako treba slaviti Aleksu Santica i njegovo zivotno djelo, onda je to uradjeno na vise nacina. Santic ima spomenik u prirodnoj velicini, muzej -spomen kucu, park, ulicu, gimnazija, veceri poezije, kafic, web stranicu, snimljena je serija po njegovu zivotu. Ostala je zabiljezena prica u narodu kako su mostarci sa postivanjem ispratili Aleksu na vjecni pocinak. Ako je to malo -a malo je- ima na hiljade drugin nacina da se slavi Alesino djelo.
Alekas je napisao i pjesmu "Behar", koja se pjeva kao sevdalinka a malo ko zna da je Aleksina. Behar je bio simbol Mostara, kojeg je santic opjevao a tuzna je istina da behara vise nema u Mostaru, ni kao spomenik a ni za lijeka. Ima po djekoja koscela (Holz bombon) koja ne behara, drvored oboljelih lipa uz Sjeverni logor i koji ostarjeli kesten na Stefanijinom setalistu - koji takodje nema behara. Sramota je za mostarce da u Mostaru nema behara. Pogolema bruka. Niko se nije tako surovo obracunao sa svojim simbolima kao mostarci. Mostarci bi umjesto bista beharu i Aleksi mogli sadit bagremove sume i divlje dzanarike sve iznad santiceva groba, Brankovca, Mazoljica, Fortice, Huma. Kad bi zamirisala bagremova suma povrh Brankovca i Aleksa bi ga na onom svijetu mirisao. Kad su kulturni Francuzi mogli posaditi 1 000 000 duluma bagremovih suma i parkova sto ne bi i mostarci. Mozda je belaj sto mostarci nemaju seljaka i hamala za kopat rupe po Fortici.

Za poznatih Mostarskih kisa Mostar pliva u blatu od erozije tla sa okolnih brda. Stete i troskovi za ciscenje su desetrostruko veci nego svi troskovi sadnje i odrzavanja bagremove sume povrh Mostara. Ne bi povratak mirisa behara bio jedina korist:
-smanjila bi se reflesiju suncanih zraka kad mostarski "zivizad" upece, pa bi zege bile podnosljivije;
-turisticki Mostar bi dobio jos jedanu prepoznatljivost;
-kad bi zamiriso bagrem pustala bi se Aleksina sevdalinka po mostarskim sokacima i kaficima.. ne moze se napravit toliko Aleksinih bista, koliko se moze "ukljuciti" sevdalinki i zasadit behara..
- behar i sevdalinka nisu samo spomen na sevdah, Aleksu vec i na Himzu Polovinu, Danija Salkovica i druge znamenite mostarce.

Pa dobro sad, mozemo mi pricati bili trebalo ili ne uraditi takvo sto... ali jednome strancu bi ovakva realizovana incijativa bila interesantna. Pa ljudi posjete Veneciju, ne samo zbog njene ljepote, nego zbog svih divnih priča koje su se u tome gradu desile, bile one istinite ili ne. Ljudi žele vidjeti gdje je ljubovao Kazanova, iz kojeg zatvora je uspio jedino on pobjeći, proziviti neku ljubav u maniru Italijana, saslusati kanconu, provozati se gondolom, obici mjesta gdje je pravio kompozicije Vivaldi, gdje je isplovljavao Marko Polo, gdje su slikali Beloto, Goldoni i drugi...

Svi gradovi imaju pjesme i priče koje se mogu oživjeti, ako ne bistama, onda nekim spomenikom kojim bi se akcentovalo takvo što i bio sinonim nečemu lijepom što se dešavalo tome gradu... Aleksa je i sam znaš stvarao pjesme crpeći svoju inspiraciju iz života... Oživiti ovu pjesmu u liku neke spomen ploće nebi bilo loše, pa čak i recitacijom u nekom od dana, sve u smislu promovisanja kulture, historije i vlastitog nasljeđa...

Mahala se ne može usaglasiti jeli Emine bilo, ali bilo je nje budi siguran i nije fikcija... kao ni Hanka Koljević koju je opjevao Safet Isović po tekstu Rade Jovanovića što je o njoj napisao pjesmu...

Vidi možda je ovo preambiciozna incijativa, ali nije ništa ružno što se nebi trebalo istaći... Ako hočeš da osijetiš ljepotu nekoga grada, onda moraš da se upoznaš sa njim. Istakneš ono najljepše pa i Aleksu i Eminu, Himzu, Emira Balica,Miru, Vahu, Bajevica i druge legende Mostara...

I ta tvoja ideja je odlična... Meni je Mostar oduvijek bio lijep, pogotovo stari dio grada i vjerujem da ima priče svoje, kao i svaki drugi grad koje treba oživjeti, sluzio sam vojsku u njemu i nisam imao prilike da se istinski upoznam sa njim, onako kako bi zelio... ali grad ko grad me se dojmio...
Last edited by oridjidji on 12/04/2011 23:44, edited 1 time in total.

oridjidji

#14 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by oridjidji » 12/04/2011 23:42

Pored svega toga, trebaš razumjeti turisticki aspekt jedne takve ideje i iskoristiti emocije ljudi kako bi se vezali za tvoj grad. Sarajevo je grad u kojem sam rođen i u kojem živim... Vjerujem da svoj turisticki potencijal u poptunosti nije iskoristio.. pored isprepletene historije, sarenog historijskog nasljedja i kulture, ovaj grad ima pjesama i priča i svega onoga što treba rekonstruirati radi nas i radi svih onih koji ovaj grad žele što bolje da upoznaju...

I Sarajevo i Mostar mogu biti turistička Meka, ne time što imaju svoju ljepotu, več što imaju priče, uspomene i emocije koje trebaju ponovo da budu oživljene...

Nama će to da koristi, a bogme i budućim generacijama koje sve više gube korak sa svojim nasljeđem...

Toto

#15 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by Toto » 13/04/2011 02:44

Ako se od Mostara i bih gradova hoce praviti turisticki proizvod, onda od toga ne treba praviti buvljak i kiceraj ....
Najvise domacih ljudi pohodi Mostar i ne bi trebalo zbog trgovackog marifetluka i podvale strancima da se prave lazne price i legende za pola eura.

Prica o Aleksi i Emini ne postoji. Postoji prekrasna i neponovljiva Aleksina poezija i pjesma koja se zove "Emina" i nju treba promovisati i nuditi turistima, a ne mahalske traceve poturat ko brend.
Ima buvljak u Vrapcicima, pa nek tamo prodaju kiceraj i prdimahovinu.
Aleksa je imao u svom stvarnom zivotu Zorku i Anku.
Image

Jednako lijepe i pozeljne zene, kojima je Aleksa pisao poeziju i ako neko hoce da isprica i ovjekovjeci price o Aleksinim ljubavima: moze to da se uradi na bezbroj autenticnih i prikladnih nacina.
Nek kujundzije kuju serije belenzuka i mindjusa pa im imena darivaju po Emini, Anki Tolimirovoj, Zorki.. Nek svaki suvenirski granap ima stampanu Aleksinu knjigu poeziju, CD sa sevdalinkama sa njegovim tekstovima itd.
Nek trgovci nude kao zastitu od "zvizdana" slamnate sesire ala Aleksa - za muske, a damske ala Vesna Sunjic i Anka Tomlinovic-ljuba Aleksina.
Zasto mostarski umjetnici, dizajneri stampari ne naprave serije razglednica i cestitiki sa Aleksinim pjesmama, pa da se "drago dragom" javi iz Mostara, sa nekom Aleksinom pjesmom.
Nek u Aleksinoj kafani u jelovniku imaju:
-Aleksin, Icin, Mehin mezetluke koji idu uz rakijau lozu; Aleksin nek je sa suhim smokvama, Icin sa sipcima, a Mehin sa orasima;
-meztluk plata hreceg Stjepana sa stolackom plahom i sirom torotanom;
-hardalija mimara Hajrudina;
-domaci himber od sipka nazavan po Emini;
-hladni caj od kadulje nazvan po Anki Tomlinovic;
-somun Mujage Komadine
-snicala profesora Voljevice;
-japrak Ahmeta Hercegovica;
-Kazardjozbegov pilav sa jeguljom,
-spricer Osman Pirija sa tesanjskim kiseljakom Zilavkom i Blatinom- koje je Pirija brendiro i unio u svjetske vinske karte;
-skemba Vase Kise;
-Hozl bombon bega Kajtaza
-Gretina kafa sikterusa
-nastavak u iducem broju

Kultura, umjetnost, gastronomija nisu jedini esnafi koji slave i reprezentuju neku insansku zejednicu. Eto, bas Mostar i Stari Most su simbol graditeljskog esnafa, i trgovine, a o tim esnafima se jako malo pripovjeda tursitima u njihovu obilasku Starog Grada. Mozda je turista bas i navrno zadard mosta i graditelja, a ne samo zarad krezavih skakaca, pjesnika, gazda kafana i cevabdzija..

Malo ko turisti kaze o kozarskoj dzamiji pored Mosta , zasto je posebna i zasto je na tom mjestu.. Malo kome se pokaze Kriva cuprija na Radobolji samo stotinjak metara od Starog Mosta..

Nekad su u Mostar poslom dolazili graditelji aviona i prestavljali najsavremenije ultra lake konstrukcije, kompozitne sacaste strukture, karbonske materijale, metode konacnih elemenata i idelane krivulje koje su takve: da kad bi insan bio u stanju napravi preciznu idealu krivulju mostovi, krila aviona, neboderi bi mogli nositi beskonacka opterecenja, letjeti neprestano oko zemaljske kugle, stremiti kilometrima ka nebesima i jos svasta nesta.
Fascinirani takvim naucnim pricama vodili smo strane konstruktore, kompozitase, pionire ekologije i organic nafake podno Starog mosta, na neretljansku pastrmku ispod saca i pokazivali im sve ono sto su oni nama pricali u prezentacijama, samo staro haman 500 godina. I onda ih vodili na luk mosta da im pokzaemo sta je ultra lahko na Starom Mostu, zasto je kopozitna sacasta struktura u korjenu cuprije, i sto olovo na mostu igra ulugu smola u Kevlaru, od kojeg oni -a bogami i mi, koji kilometar niz Neretvu-prave pancir kosulje i krila nevidljivih aviona.

Koji mjesec kasnije kad bi se islo u uzvratnu poslovnu i turisticki posjetu- recimo francuskom Tuluzu, rekli bi nam da smo posao dobili samo radi Starog Mosta, jer: potomci inzenjera koji su znali napravit ultra laku, kompozitnu konstrukciju prije 500 godina znaju pravi i kormilo pravca za Airbus. Tako i bijase. Mozda je bas taj turista doletio u Mostar u Airbusu ciji su dijelovi pravljeni na obalame Neretve, samo koji kilometar nizvodno od Starog Mosta.
I to su prica koja se sa ponosom mogu ispricati turistima.

theTruePath

#16 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by theTruePath » 13/04/2011 14:27

ajjj gluposti,,cuj spojiti Eminu i Aleksu,kako spojiti nesto sto nikad nije bilo spojenu u pravom zivotu? :-)

Emina koliko znam bila udata i imala djecu,unucad,praunucad,porodica joj i dan danas postoji,kako bi se oni osjecali da neko tako spoji njihovu nenu/pranenu....s bilo kim drugim mimo njenog izabranika(neznam kako se zvao).To je kaljanje casti,i Emina je bila zena s osjecajima i integritetom! pjesma se moze promovisati na drugaciji nacin

glupost,kao sto rekoh

Chmoljo
Administrativni siledžija
Has thanked: 107 times
Been thanked: 474 times

#17 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by Chmoljo » 13/04/2011 14:29

još Aleksa četnik...

Bloo
Globalna šefica
Has thanked: 115 times
Been thanked: 249 times

#18 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by Bloo » 13/04/2011 14:30

theTruePath wrote:ajjj gluposti,,cuj spojiti Eminu i Aleksu,kako spojiti nesto sto nikad nije bilo spojenu u pravom zivotu? :-)

Emina koliko znam bila udata i imala djecu,unucad,praunucad,porodica joj i dan danas postoji,kako bi se oni osjecali da neko tako spoji njihovu nenu/pranenu....s bilo kim drugim mimo njenog izabranika(neznam kako se zvao).To je kaljanje casti,i Emina je bila zena s osjecajima i integritetom! pjesma se moze promovisati na drugaciji nacin

glupost,kao sto rekoh
:shock:

manki
Been thanked: 3 times

#19 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by manki » 13/04/2011 14:31

Chmoljo wrote:još Aleksa četnik...
A Emina nacionalista teški bila dok ga nije bendala ni 2% :lol:

Bloo
Globalna šefica

#20 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by Bloo » 13/04/2011 14:33

@TruePath

kod tebe ima samo jedan nivo simbolike, a to je bukvalni?

Black swan

#21 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by Black swan » 13/04/2011 14:37

u svedskoj problemi zdravo :mrgreen:

Bloo
Globalna šefica

#22 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by Bloo » 13/04/2011 14:38

komi wrote:u svedskoj problemi zdravo :mrgreen:
:lol: :lol:

a da napravimo statue tebe i neke mangaške trebe u čežnjivoj pozi kako gledate u zalazak sunca i držite se za katane?

Black swan

#23 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by Black swan » 13/04/2011 14:38

kome to ti :? :razz:

Bloo
Globalna šefica

#24 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by Bloo » 13/04/2011 14:39

komi wrote:kome to ti :? :razz:

hoćeš vani da ovo riješimo :D?

JoseMujica

#25 Re: Spojimo Šantića i Eminu!!!

Post by JoseMujica » 13/04/2011 14:46

Chmoljo wrote:još Aleksa četnik...
provokatoru...pa ćeš onda ovuda banove djelit :lol: mogo si ovo i na e-kupon stavit da bude s popustom :lol: :lol:

Post Reply