Naplata štete od osiguranja kod saobraćajne nesreće

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
ibrik

Naplata štete od osiguranja kod saobraćajne nesreće

Post by ibrik » 12/04/2011 09:34

Ima li neko iskustva sa naplatom štete od Uniqa osiguranja? Koliko otprilike vremena prođe do naplate?
Zna li neko koliko bi mogao naplatiti za slijedeće štete na autu (FIAT PALIO, 1998 god):
Dijelovi za zamjenu:
1. PVC obloga zadnjeg veznog lima
2. Kuka za šlepanje
3. Obloga branika - stražnjeg PVC (karambolka)
4. Letvica branika - stražnjeg - lijeva
5. Letvica branika - stražnjeg - desna
6. Blenda branika - stražnjeg - srednja
7. Limar - 3 sata rada
8. Lakirer - 3 sata rada

helpdesk

Re: Naplata štete od osiguranja kod saobraćajne nesreće

Post by helpdesk » 12/04/2011 09:43

Meni se cini da je bila negdje slicna tema na forumu, ali evo probacu barem nesto.
Prvi uslov je da je bila policija i da su napravili zapisnik. Zapisnik se bogami moze podugo cekati. Prije nego sto krenes sa popravkama, odi u osiguranje i neka uslikaju (mislim da bi trebao otici u osiguranje od lika koji je iamo udes sa tobom ili u svoje ako si se sam savio oko bandere i sl..). Nakon sto ste uslikali auto, ima s dva nacina:
prvi je da odes u ovlasteni servis i da ti poprave auto, a onda da se servis za*ebaje sa naplatom od osiguranja-najbolja opcija. Druga opcija je da ti servis npravi predracun, da ga odneses u osiguranje i onda da se probas dogovorit. Za ovo auto ces vjerovatno kod nekog mahalca zavrsen za 2/3 manju cijenu nego u servisu. Probajte se naci , neka ti daju pola cifre koju je predlozio servis, dobro tebi, dobro osiguranju. Naplata ide kad dodje zapisnik iz policije.
Vodi racuna da u servisima racunaju norma sat po 100% vecoj cijeni nego sto ga priznaje osiguranje.
Nadam se da ce to ovo koristit. Buraz je nedavno imao slican problem i on je dao servisu da se ganja sa osiguranjem. Auto su mu sredili, izgleda kao nista nije bilo. Kad osiguranje dobije originalni racun iz servisa, to im je OK da isplate lovu. Buraz nije htio da zaradjuje na ovome.
Pozdrav

fetic

Post by fetic » 12/04/2011 10:15

Prilikom udesa bilo kakvoga ako nisi zvao policiju i nema zapisnika nemas sta traziti!Ako si zvao policiju zoves svoju osiguravajucu kucu da ti uslika auto,odes do nekog prijavljenog servisera da ti napravi predracun koji kosta cca 50KM i to predas svojoj osiguravajucoj kuci koja to prosljeduje osiguranju drugog ucesnika u udesu!Sada oni zavlace sa zapisnikom ali ti mozes otici u policiju i das 10KM i dignes zapisnik i predas u osiguranje!Zatim ide vansudka nagodba koja se isplačuje zavisno od osiguravajuce kuce 1,2,3 mjeseca!Ako se ne slazes sa nagodbom onda idi na sud!Imaj na umu da osiguranje predracun smanji minimalno 50 % i to im je nagodba tako ko ti i ako bude pravio predracun daj nesto na kafu zbog cifri na predracunu!

ibrik

Post by ibrik » 12/04/2011 10:39

Ma bila je policija i sve završeno, dobio i ispis šteta na autu od osiguravajuće kuće i sada čekam da mi pošalju ponudu za to, pa reko da vidim ima li neko iskustva i zna li koliko bi se moglo očekivati za ove štete koje sam imao. Naravno da ću sada ici u auto kuću da uradim predračun pa ću vidjeti...

samoTEgledam

Post by samoTEgledam » 12/04/2011 11:05

ibrik wrote:Ma bila je policija i sve završeno, dobio i ispis šteta na autu od osiguravajuće kuće i sada čekam da mi pošalju ponudu za to, pa reko da vidim ima li neko iskustva i zna li koliko bi se moglo očekivati za ove štete koje sam imao. Naravno da ću sada ici u auto kuću da uradim predračun pa ću vidjeti...

Sa zapisnikom o šteti, koji ti je dala osiguravajuća kuća, odeš u ovlašteni servis da ti naprave predračun. Kopiju predračuna predaš osiguranju i tražiš iznos iz predračuna umanjen za iznos PDV-a. Dostavi im i broj računa na koji će ti isplatu izvršiti. Broj računa uzimaš od svoje banke. Ako ne pristanu, angažuješ advokata i oni lijepo isplate tebi iznos iz predračuna i + 140 KM po jednom dopisu advokata. Naravno, advokatu isplatiš njegov dio.
Ovo iz iskustva ;-)

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Post by drndalo » 12/04/2011 11:10

Ne zaboravi da nikada ne prihvatis njihovu prvu ponudu, jer je obicno dovoljna da samo "zaserbetis" auto, ali ne i da ga posteno zavrsis... To im je APP (ako prodje, prodje) sistem...

ibrik

Post by ibrik » 12/04/2011 14:22

Vidjet cemo sta ce osiguranje reci, ali sigurno da necu pristati na prvu....

Deeney

Post by Deeney » 12/04/2011 15:21

ibrik wrote:Vidjet cemo sta ce osiguranje reci, ali sigurno da necu pristati na prvu....

Sve ti zavisi od osiguravajuce kuce, iako nijedna od njih nije plaho "horna" kad dodje da oni isplacuju pare nekom drugom! :lol: Mislim da imas srece, jer je UNIQA ipak medju boljima. Ja sam bila baksuz pa sam zaglavila s VGT-om. Nakon njihove procjene stete mi salju ponudu koja ne pokriva ni 50% onoga sto su oni rekli da treba uraditi!! :x Naravno, sve po predracunu ovlastenog servisera. Koji oni, BTW, ne priznaju!!! To je bilo njihovo objasnjenje! Na tu prvu ponudu sam ulozila prigovor, onda je krenulo cjenkanje ko na pijaci. Sve je trajalo oko 4.5 mjeseca. :-)

AS_sa

Post by AS_sa » 13/04/2011 22:02

gori su oni koji osiguravaju po ovim mahalskim osiguranjima .... :x

vozač

Post by vozač » 14/04/2011 10:54

odeš u ovlašteni servis, doneseš ponudu u osiguranje, prije toga sve ispreciziraš sa procjeniteljem i servisom koji ti pravi ponudu (može se desiti da je procjenitelj nešto propustio vidjeti pa se to pokaže u servisu kod pregleda auta), kad sve to završiš odneseš u osiguranje, oni ti kažu u redu, pare ćeš vjerovatno čekati mjesec do dva, ako nemaš kakve štele, ti fino platiš opravku od svojih para, poslije izvjesnog vremena te zovnu iz osiguranja da potpišeš ono što ste dogovorili, kažu ti biće pare za 15-ak dana i to je to, lova legne na račun

e sad ... ako hoćeš i da zaradiš na tome što te neko bubno i kriv je za nesreću, savjete za to potraži od onih koje takve stvari zanimaju, ako hoćeš samo da popraviš auto i kažeš hvala bogu nek nije niko stradao i nek ja nisam kriv, procedura je kao što sam ti naveo 8-) ,

dakle malo strpljenja, malo nerviranja, al sve to na kraju se riješi, bićeš u minusu malo na živcima, malo na telefonu i par sati za odlaske do osiguranja

Post Reply