Kaldrma na Baščaršiji

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Locked
Don Zivconi

Kaldrma na Baščaršiji

Post by Don Zivconi » 10/04/2011 15:48

Zna li neko hoce li vraćati kaldrmu ili će stavljati nove ploče na Baščaršiji, jer ako stave one nove ploče usrat će i ono malo što je valjalo od ovoga grada i simbola Baščaršije!?

AF81

Re: Kaldrma na Baščaršiji

Post by AF81 » 10/04/2011 16:02

Nece vracati kaldrmu, biti ce one bijele ploce kao u ostatku carsije.

Wind

Post by Wind » 10/04/2011 16:14

da....ni meni se ne svidja ovo novo rjesenje...isto smo neki primorski gradic...

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

Post by ladyblue18 » 10/04/2011 16:17

Nema kaldrme, otisla u nepovrat.

Rekose da je infrastruktura Carsije davno narusena tako da ovo i nece bas uticati, sramota. :roll:
I ono malo sto je ostalo od Bascarsije unistise evo.

Don Zivconi

Post by Don Zivconi » 10/04/2011 16:27

Samo kad se sjetim koliko sam se puta sapleo kao mali i opet je nikad nisam zamrzio, uništiše sve što vrijedi sramota živa.

Neko ubire dobru lovu na ovome, svake godine veliku kvadraturu oni naplate što novih što izlomljenih ploča. Kaldrmu nisu mogli uništiti do ovako... :x

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post by karanana » 10/04/2011 17:25

i opet je ona nezgodna kaldrma bila 1000 puta bolja od onih njihovih posranih ploca, puknutih i klimavih koje prskaju.

fuj.

Ma.Le.Na

Post by Ma.Le.Na » 10/04/2011 17:32

jest nezgodna za hodat
jest teska za odrzavat
al to je simbol bascarsije :(

*ebale ih kocke :x :x :x :x :x

HAVANA
Been thanked: 1 time

Post by HAVANA » 10/04/2011 17:41

:shock: :evil: :evil:

ladyblue18

Post by ladyblue18 » 10/04/2011 17:48

Ma.Le.Na wrote:jest nezgodna za hodat
jest teska za odrzavat
al to je simbol bascarsije :(

*ebale ih kocke :x :x :x :x :x

Ma hajde rekli su svakako da je Bascarsija davno propala pa sta fali, kaldrma manje-vise :roll:
:x :x :x :x :x

I onda se neko zali kad nas stranci ne postuju...kako ce nas postovati kad mi sami sebe ne postujemo i ono sto imamo. :roll: :(

Ma.Le.Na

Post by Ma.Le.Na » 10/04/2011 17:51

nemamo mi svijesti o OCUVANJU nasih sponenika..nase tradicije..nase kulture
prosto me strah kada prodjem pored vijecnice..kontam se ...na sta ce to liciti na kraju :roll:

ne znam da li je moguce uticati na opcinu Stari grad...ali bar bar bar da ostave kaldrmu oko sebilja :(

ladyblue18

Post by ladyblue18 » 10/04/2011 17:56

Ma.Le.Na wrote:
ne znam da li je moguce uticati na opcinu Stari grad...ali bar bar bar da ostave kaldrmu oko sebilja :(

:roll: cisto sumnjam, prosto ne vjerujem.

Ne znam fakat, unistise duh Bascarsije u potpunosti, kao sto kazete jest uzasna narocito zimi za hodati, ali ona je sastavni dio tog dijela grada, ovako ce mi liciti sve na jedno veliko ruglo i nepovezanu cjelinu.

Don Zivconi

Post by Don Zivconi » 10/04/2011 17:58

Ma.Le.Na wrote:nemamo mi svijesti o OCUVANJU nasih sponenika..nase tradicije..nase kulture
prosto me strah kada prodjem pored vijecnice..kontam se ...na sta ce to liciti na kraju :roll:

imamo mi svijesti ali nemaju ljudi koji donose odluke o ovakvim stvarima jer nisu ni vidjeli Baščaršiju do rata :x a kaldrma ih izgleda podsjeca na rodna mjesta u koja se ne žele vratiti....

Ma.Le.Na

Post by Ma.Le.Na » 10/04/2011 18:01

a ne znam...ja sam sucker for old times :roll:
ja ne bi dirala ni sarajku da se mene pitalo..
ni hotel zagreb..
ni bascarsiju..
ni parkic kod ekonomije...ma koliko me nervirale one rebraste kocke :roll:
jbg to me sve veze za djetinjstvo..

karanana
Been thanked: 5 times

Post by karanana » 10/04/2011 18:04

ako ce biti one bas bijele kocke koje su postavljene u onim sporednim i ulicama vertikalnim na ferhadiju, kao sto su u zlatarskoj ulici, onda mozda i nece biti lose. one mi izgledaju nekako ljepse, stabilnije i prikladnije za stari dio grada. a ako stave one ploce kao kroz titovu i ferhadiju e onda je to promasaj.

Chata87

Post by Chata87 » 10/04/2011 18:06

karanana wrote:ako ce biti one bas bijele kocke koje su postavljene u onim sporednim i ulicama vertikalnim na ferhadiju, kao sto su u zlatarskoj ulici, onda mozda i nece biti lose. one mi izgledaju nekako ljepse, stabilnije i prikladnije za stari dio grada. a ako stave one ploce kao kroz titovu i ferhadiju e onda je to promasaj.

kompletan trg bascarsije ce biti kao u bijelim kockama kao okolne ulice... o ovome se prica vec 3-4god ali nisu imali para da pocnu kompletnu sanaciju.

Hunkar

Post by Hunkar » 10/04/2011 18:17

odlicno! taman kad pomislim da ne mogu vise usrat, a neka me bistra glava demantuje!

sta je sljedece? rusenje sebilja? "posto je ionako carsija nagrizena"?

neki

Post by neki » 10/04/2011 18:27

Dajte ba kakva kaldrma, ona nema veze sa Bascarsijom, postavljena je 60tih ili 70tih, prije toga je bila kocka, nesto kao pecena puna opeka, stariji se vjerovatno sjecaju a ima i na par slika na temi slike starog sarajeva. A i ta kocka pitanje je kad je postavljena, tako da bi trebalo izvesti malo opsirnije istrazivanje kakvo je uopste bilo autenticno poplocanje bascarsije i kad je prvi put poplocana.
Ovo sad sto rade vjerovatno estetski nije najbolje rjesenje al nije nista gore od onog sto je do sad bilo

BHF_Manijak
Been thanked: 10 times

Post by BHF_Manijak » 10/04/2011 18:49

@Neki, nije to vise pitanje kakva je Bascarsija bila prije 30 godina, fino se na starijim slikama vidi da su bile ploce prije kaldrme, ali kaldrma je nesto autenticno, ono nase bosansko, avlije u kaldrmi itd...To je bit carsije, a sto mi ne znamo ocuvati! Sto neko rece ne bi me iznenadilo da uklone Sebilj, jer zaboga za 30 godina nece vise biti INN starinsko vec ce neki ovi fazoni doci... :roll: Po Njemackoj i dan danas imas kuca na njihov stil gradnje od prije nekih 100-njak godina, dok kod nas se smatra sve seljackim sto podsjeca na starinsko! Nemamo taj mentalitet koji cijeni vrijednost, sta je sljedece cega cemo se hladno odreci?
Ne znam, slazem se da je ona kaldrma bila neprikladna za hodati, ali mogli su je skinuti i onda nanovo to bolje uraditi i ploce zamjeniti...Mozda sam ja suvie staromodan, sta li, ali meni je izuzetno lijepo i merak sjest npr u Kucu sevdaha gdje je onako na bosanski nacin uredjeno i tursiju s merakom popit i bosansku kahvu!! Ali nova vremena dolaze tako da ova moja prica ode u prazno, ali dzaba merak je merak, i to je ono sto stranac nikad ovdje nece moci skontati! :wink:

Don Zivconi

Post by Don Zivconi » 10/04/2011 18:55

BHF_Manijak wrote:@Neki, nije to vise pitanje kakva je Bascarsija bila prije 30 godina, fino se na starijim slikama vidi da su bile ploce prije kaldrme, ali kaldrma je nesto autenticno, ono nase bosansko, avlije u kaldrmi itd...To je bit carsije, a sto mi ne znamo ocuvati! Sto neko rece ne bi me iznenadilo da uklone Sebilj, jer zaboga za 30 godina nece vise biti INN starinsko vec ce neki ovi fazoni doci... :roll: Po Njemackoj i dan danas imas kuca na njihov stil gradnje od prije nekih 100-njak godina, dok kod nas se smatra sve seljackim sto podsjeca na starinsko! Nemamo taj mentalitet koji cijeni vrijednost, sta je sljedece cega cemo se hladno odreci?
Ne znam, slazem se da je ona kaldrma bila neprikladna za hodati, ali mogli su je skinuti i onda nanovo to bolje uraditi i ploce zamjeniti...Mozda sam ja suvie staromodan, sta li, ali meni je izuzetno lijepo i merak sjest npr u Kucu sevdaha gdje je onako na bosanski nacin uredjeno i tursiju s merakom popit i bosansku kahvu!! Ali nova vremena dolaze tako da ova moja prica ode u prazno, ali dzaba merak je merak, i to je ono sto stranac nikad ovdje nece moci skontati! :wink:

Potpis za sve :thumbup:

neki

Post by neki » 10/04/2011 18:57

BHF_Manijak wrote:@Neki, nije to vise pitanje kakva je Bascarsija bila prije 30 godina, fino se na starijim slikama vidi da su bile ploce prije kaldrme, ali kaldrma je nesto autenticno, ono nase bosansko, avlije u kaldrmi itd...To je bit carsije, a sto mi ne znamo ocuvati! Sto neko rece ne bi me iznenadilo da uklone Sebilj, jer zaboga za 30 godina nece vise biti INN starinsko vec ce neki ovi fazoni doci... :roll: Po Njemackoj i dan danas imas kuca na njihov stil gradnje od prije nekih 100-njak godina, dok kod nas se smatra sve seljackim sto podsjeca na starinsko! Nemamo taj mentalitet koji cijeni vrijednost, sta je sljedece cega cemo se hladno odreci?

Kako je autenticna ta kaldrma kad je bila zalivena asfaltom?? Ja bi bio najsretniji kad bi opet vratili tu staru kocku ali znam da ona ne bi izdrzala silne dostavne kamione. trenutno, meni licno, estetski bolje rjesenje predstavlja ovo sto sad rade nego onaj klizavi kamen u asfaltu. Nisam siguran al negdje sam vidio na slikama iz a-u perioda da su na isti nacin kao ovo sad sto rade bile poplocane bocne ulice koje vode prema bascarsijskom trgu, bravadziluk i jos neke, tako da ima neke autenticnosti i u ovome

dharma

Post by dharma » 10/04/2011 19:00

Ma nisu one bijele kocke lose, mogu proci, ali kaldrma je kaldrma. Jest da se klize, ako je veca peta ode glava, ali meni ce da fali :cry: :cry:

manki

Post by manki » 10/04/2011 19:07

Kad se završe Sarači sad, i kad se postave bijele kocke, slijedeći je na redu Baščaršijski Trg, odnosno oko Sebilja.. Najvjerovatnije će ga slijedeće godine raditi..

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 10/04/2011 19:18

Eeeee a kada naprave "binu za kulturne manifestacije" kod Sebilja, to će tek biti spektakl... :oops:

Sunrise00

Post by Sunrise00 » 10/04/2011 19:25

da su rekli da ce opet staviti kaldrmu ovdje bi se sad raspravljalo o tome kako bi se trebale staviti ploce jer je kaldrma klizava zimi :lol:

StupskaBitanga

Post by StupskaBitanga » 10/04/2011 19:36

znaci mema više kaldrme
Mora da se zezate
E može jedno pitanje
Da li je ta kaldrma bila tu od kada je Baščaršija napravljena ili kada je stavljena

Locked