Savjetovalište za borbu protiv alkoholizma

Sve o zdravlju...
Post Reply
Alko's Child

Savjetovalište za borbu protiv alkoholizma

Post by Alko's Child » 06/04/2011 11:32

Pozdrav raja,

Imam pravo ozbiljno pitanje i problem i svaka pomoć je dobrodošla. Meni bliska osoba se već duži niž godina bori sa post-traumatskim stres sindromom (PTSD) i alkoholizmom. Prije par dana je shvatio da ovako više ne može i sada tražimo neki vid savjetovališta za odvikavanje od alkohola.

Probao sam zvati JU Zavod za alkoholizam i druge toksikomanije na Koševu, ali mi se niko ne javlja. Takođe, brojevi Udruženja i Asocijacija klubova liječenih alkoholičara su ili nedostupni ili se ni tamo niko ne javlja, a veb sajtovi su im posljednji put apdejtovani prije par godina. Brojeve samih Klubova nisam nigdje našao.

To je što se tiče neke grupne terapije. E sad, ne znam da li kod nas postoje psiholozi koji se time bave na individualnoj osnovi, u sklopu porodice (znači, rad sa jednim alkoholičarom i njegovom porodicom, nasuprot grupnoj terapiji), te bih vas molio da mi proslijedite informaciju ukoliko znate nekoga ko se time bavi. Privatnici ili radnici u javnom zdravstvu, svejedno mi je.

Prilično mi je hitno jer kontam da nakon priznavanja problema treba početi sa radom čim prije, tako da pliz help!
Last edited by Alko's Child on 06/04/2011 17:43, edited 1 time in total.

Margita81

Re: Savjetovalište za alkoholizam

Post by Margita81 » 06/04/2011 11:35

http://www.narkomanija.ba/

Pokusaj tu nesto naci...sretno!

Brus Lee

Post by Brus Lee » 06/04/2011 12:48

Alko's Child wrote:Pozdrav raja,

Imam pravo ozbiljno pitanje i problem i svaka pomoć je dobrodošla. Meni bliska osoba se već duži niž godina bori sa post-traumatskim stres sindromom (PTSD) i alkoholizmom. Prije par dana je shvatio da ovako više ne može i sada tražimo neki vid savjetovališta za odvikavanje od alkohola.

Probao sam zvati JU Zavod za alkoholizam i druge toksikomanije na Koševu, ali mi se niko ne javlja. Takođe, brojevi Udruženja i Asocijacija klubova liječenih alkoholičara su ili nedostupni ili se ni tamo niko ne javlja, a veb sajtovi su im posljednji put apdejtovani prije par godina. Brojeve samih Klubova nisam nigdje našao.

To je što se tiče neke grupne terapije. E sad, ne znam da li kod nas postoje psiholozi koji se time bave na individualnoj osnovi, u sklopu porodice (znači, rad sa jednim alkoholičarom i njegovom porodicom, nasuprot grupnoj terapiji), te bih vas molio da mi proslijedite informaciju ukoliko znate nekoga ko se time bavi. Privatnici ili radnici u javnom zdravstvu, svejedno mi je.

Prilično mi je hitno jer kontam da nakon priznavanja problema treba početi sa radom čim prije, tako da pliz help!

Nema koristi da zoves na telefon. Prijatelja pod ruku i na Kosevo u Zavod za alkoholizam i druge toxikomanije. Mora ga psihijatar pregledati i odrediti terapiju. Ako ti prijatelj nije cvrsto odlucio da prekine sa alkoholom, lijecenje nece ni poceti. Nemoze se niko lijeciti, ako nije motivisan i ako voljni momenat nije izrazen. Cim ti zoves za njega, to pobudjuje sumnju u njegovu volju za lijecenjem. On mora preuzeti stvar u svoje ruke, a porodica i prijatelji su tu samo kao podrska.

suncica24

Post by suncica24 » 06/04/2011 12:57

Centar za mentalno zdravlje pri Domu zdravlja.
Imas u svakom domu (znam tacno za Vrazovu, Omer Maslic), pruzaju individualnu pomoc, uz grupne terapije.
I kasnije ce te najbolje uputiti gdje i kako dalje.

Alko's Child

Post by Alko's Child » 06/04/2011 16:30

Brus Lee wrote:Nema koristi da zoves na telefon. Prijatelja pod ruku i na Kosevo u Zavod za alkoholizam i druge toxikomanije. Mora ga psihijatar pregledati i odrediti terapiju. Ako ti prijatelj nije cvrsto odlucio da prekine sa alkoholom, lijecenje nece ni poceti. Nemoze se niko lijeciti, ako nije motivisan i ako voljni momenat nije izrazen. Cim ti zoves za njega, to pobudjuje sumnju u njegovu volju za lijecenjem. On mora preuzeti stvar u svoje ruke, a porodica i prijatelji su tu samo kao podrska.

Član porodice je u pitanju. Ja opet kontam da je puno lakše njemu ako već zna gdje ide i kome da se obrati, nego da se sad frustrira (ko ja) sam tražeći nekoga i okrečući brojeve telefona koji ostaju neodgovoreni itd.

Znači to je sve kod nas u sklopu mentalnih institucija, ha? Njesra, koje pojačavanje stigme... Al hajd, ako treba tako, počećemo tako... Ukoliko neko zna nekoh psihologa ili psihoterapeuta koji se time bavi, molim da proslijedite info.

Hvala na dosadašnjim odgovorima. Ne znam kako se o ovome više ne priča i ne zna, budući da je alkoholizam, po mom mišljenju, izrazito prevalentan problem u BiH...

BobRock28

Post by BobRock28 » 06/04/2011 16:47

Alko's Child wrote: Ne znam kako se o ovome više ne priča i ne zna, budući da je alkoholizam, po mom mišljenju, izrazito prevalentan problem u BiH...

Potpisujem.

A ne priča se valjda ili zato što je alkohom opšteprihvaćen, pa je ok biti pjan, ili zato što je to izrazito porodični problem i bolest i onda ljude bude sramota. A treba se pričati. Nije zar da od ovoliko članova na forumu niko nema nekoga ko je alkoholičar?

lilica011

Re: Savjetovalište za borbu protiv alkoholizma

Post by lilica011 » 06/04/2011 19:46

Moj ti je savjet,da vodiš clana porodice na Koševo a ne privatno ili ambulantno.Za pacijente koji nikada nisu bili lijeceni ili nemaju terapiju od ranije mora se krenuti od nule.U bolnici ih ostave da leze i daju im infuzije sa vitaminima,jer moraju organizam da ociste od toksina.Ako dodje do dobrog doktora i on se posveti pacijentu trebaju uraditi pretrage da vide koliko je štete u organizmu napravio alkohol,to podrazumjeva ultra zvuk stomaka da vide stanje jetre.Naravno cijelo je vrijeme pod psihijatriskom opservacijom.Ambulantno u startu garant nebi izdrzao jer za ovisnike najbitnije je ukloniti se na neko vrijeme od porodice(jer osjecaju stid) i starog drustva(da ponovo ne pokleknu i uzmu akohol).Puno srece i uspjeha u lijecenju.

BobRock28

Post by BobRock28 » 06/04/2011 20:08

Ja se ne slažem. Jedna od najboljih ustanova u regionu je Drajzerova klinika u Beogradu gdje se rade grupne i individualne terapije. Ne leži se u bolnici. Ono što je najbolje u njihovom pristupu je da čitava porodica učestvuje u terapiji, prvo da pokaže članu svoje porodice koji ima problem da su uz njega/nju i da ga/je podržavaju 100%, a drugo da bi i oni bili uključeni u proces. Tako, na primjer, ako je riječ o odvikavanju od ovisnosti bilo koje vrste, čitavoj porodici se uvode određena pravila (npr. niko ne smije piti alkohol i ne smije biti alkohola u kući) i svima se daju sankcije ukoliko prekrše pravila.

Znači, uspostavi se apsolutna apsolutna apstinencija, razvije se uvid pacijenta i srodnika u problem, radi se na pronalasku motivacije za dalji tok liječenja (kroz psihoterapije i eventualno minimalni udio farmakopsihoterapije, a ne ležanje u mentalnoj instituciji i kljukanje lijekovima) i onda, što je najbitnije, radi se na razvoju vještina i promjeni obrazaca zavisničkog ponašanja pacijenta i njegovog bližeg okruženja. Znaši, šablonski, SVE se mijenja. Jer mora. Imaju i oni ležanje, ali je to u sklopu ustanove za odvikavanje a ne mentalne institucije. Jarane, baš je hevi to osmišljeno kod nas... Hem ti teško naći ko će te liječiti, hem kad nađeš, kažu ti hajd Tita ti leži ti malo u ludari... ZJB takvo liječenje, još više pukne čovjek od toga...

Uh.

lilica011

Post by lilica011 » 06/04/2011 20:22

Nije to sistem ludare.To je normalna bolnica ali sa izolacijom,tipa grupnih posjeta(osim rodbine bliže).Nisu ni lijekovi psihijatriski.-da te bobe ububaju jer na organizam koji ima alkohola ti lijekovi su žešca kontra indikacija.Super je taj sistem koji si ti opisao ali skontaj naš mentalitet i naše "vrsne"doktore :x .

Margita81

Post by Margita81 » 07/04/2011 00:09

Ja se slazem sa lilica011. Nakon sto sam procitala par ispovijesti na gore linkanoj stranici cini mi se da je upravo potpuna izolacija uz sve ostalo jedini lijek protiv takve vrste bolesti.

zlatiborka

Post by zlatiborka » 08/04/2011 15:36

Alko's Child wrote:
Brus Lee wrote:Nema koristi da zoves na telefon. Prijatelja pod ruku i na Kosevo u Zavod za alkoholizam i druge toxikomanije. Mora ga psihijatar pregledati i odrediti terapiju. Ako ti prijatelj nije cvrsto odlucio da prekine sa alkoholom, lijecenje nece ni poceti. Nemoze se niko lijeciti, ako nije motivisan i ako voljni momenat nije izrazen. Cim ti zoves za njega, to pobudjuje sumnju u njegovu volju za lijecenjem. On mora preuzeti stvar u svoje ruke, a porodica i prijatelji su tu samo kao podrska.

Član porodice je u pitanju. Ja opet kontam da je puno lakše njemu ako već zna gdje ide i kome da se obrati, nego da se sad frustrira (ko ja) sam tražeći nekoga i okrečući brojeve telefona koji ostaju neodgovoreni itd.

Znači to je sve kod nas u sklopu mentalnih institucija, ha? Njesra, koje pojačavanje stigme... Al hajd, ako treba tako, počećemo tako... Ukoliko neko zna nekoh psihologa ili psihoterapeuta koji se time bavi, molim da proslijedite info.

Hvala na dosadašnjim odgovorima. Ne znam kako se o ovome više ne priča i ne zna, budući da je alkoholizam, po mom mišljenju, izrazito prevalentan problem u BiH...

Krivo ovo tumacis, jos kazes STIGMA, znaci mislis da clan tvoje porodice ce biti oznacen..... :?

Centar za mentalno zdravlje je to sto naziv kaze, nista vise, nije ludara, ne boj se....

Vidis, @Alko's child da tvoj srodnik itekako ima problem sa mentalnim zdravljem, sam kazes da ima PTPS i alhololizam i to je, nazalost stekao zbog teske traume a to je narusilo njegovo mentalno zdravlje. Bice mu sve gore i gore ukoliko odlazete njegov odlazak na lijecenje.

U Beogradu i sada radi INSTITUT ZA MENTALNO ZDRAVLJE, priznata i cijenjena ustanova na Balkanu i sire i najvise se bave bolesnicima od ovisnosti (droga, alkohol, tablete.....).

Alkoholizam i narkomanija su veliki problemi naseg drustva, alkoholizam narocito jer je alkohol dosta jeftin i svugdje dostupan. Nista lakse nego kupiti pice i naroljati se....(ovo mislim opcenito, ne konkretno na tvog srodnika)....

River_isle

Post by River_isle » 11/04/2011 19:30

Pozdrav,

ja ti ne bih savjetovala Kosevo, alkoholizam je problem kojem se u sto vecoj mjeri mora posvetiti paznja pojedincu sto na Kosevu nije slucaj jer ljudi jednostavno nemaju vremena. Buduci da ne znam kako je situacija u BiH po pitanju organizacija koje se time bave, moj savjet bi bio da nadjes dobrog privatnog psihologa - ovo je dosta skup nacin ali i veoma efikasan, ulazi se u sustinu problema i rjesava. naravno budite spremni na odredjene medikamente koji su neizostavni u lijecenju alkoholizma.
Najvaznije od svega da tvoj clan porodice ima tvoju (vasu) potpunu podrsku i razumjevanje.
Zelim vam srecu iz sveg srca.

Post Reply