Osnovati dioničko društvo? Kako i zašto?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
abmar

Osnovati dioničko društvo? Kako i zašto?

Post by abmar » 01/04/2011 21:11

Pozdrav!
Pokušat cu vam iznijeti moje razmišljanje o pocetku nekog ozbiljnog biznisa.
Moje mišljenje je da pojedinac sa početnim kapitalom od 10 000 KM ne može da pokrene neki održivi biznis.

Tražim istomišljenike za ideju da se pokrene dionicarcko drustvo koje ce imati sto više osnivačkog kapitala.
Traziti savjete strucnjaka kako i sta sa kapitalom. Ja prvi kupujem 1 000 dionica po 10KM.
Zamislite da se udruzi 100 dionicara po 1 000 dionica to je milion pocetnog kapitala.
Znaci sve po zakonu. Osnivacka skupstina i sve što slijedi. Zaposliti dobre menadžere.
Siguran sam da dobar menadžer moze da za jednu godinu udvostruciti pocetni kapital.
Moje mišljenje je da je budusnost u udruživanju srestava.

Nadam se raznim komentarima.

winnie

Re: Osnovati dioničko društvo? Kako i zašto?

Post by winnie » 01/04/2011 21:23

koji je minimum za osnivacki kapital za dd po vazecim zakonima u bih?

Chicks

Post by Chicks » 01/04/2011 23:45

winnie wrote:koji je minimum za osnivacki kapital za dd po vazecim zakonima u bih?

50.000 KM

Miki123

Post by Miki123 » 02/04/2011 01:10

Ovakve teme su mi presmiješne. Tražiti poslovne partnere po forumu je dibidus neozbiljno.
Jesi ti svjestan koliko mjesečno košta dioničko društvo?

oje mišljenje je da pojedinac sa početnim kapitalom od 10 000 KM ne može da pokrene neki održivi biznis.

Odvadi. Pa ja sam vidio da su ljudi sa minimalnih početnih 2.000,00 KM za godinu napravili uspješne firme, povećali kapital i dalje dobro posluju, šire se, zapošljavaju.

abmar

Post by abmar » 02/04/2011 10:18

Ovakve teme su mi presmiješne. Tražiti poslovne partnere po forumu je dibidus neozbiljno.

Mislim da sam postavio temu na forumu pod "Ekonomija". Daj mi ideju gdje da ih trazim.
Jesi ti svjestan koliko mjesečno košta dioničko društvo?

Možda nisam svjestan. Molim te da me uputiš.
Odvadi. Pa ja sam vidio da su ljudi sa minimalnih početnih 2.000,00 KM za godinu napravili uspješne firme, povećali kapital i dalje dobro posluju, šire se, zapošljavaju.

Vidio sam i ja neke ljude da su za 1 KM kupili preduzece (sarajevska mljekara i sl). Nema više toga.

P.S.
Procito sam neke tvoje postove i vidim da trazis kopiju statuta ili osnivackog akta.
Ako te i dalje to interesuje ja imam i mogu ti poslati na mail.
Ja se trudim da budem konstruktivan.
Lijep pozdrav tebi i tvom Travniku!

abmar

Post by abmar » 02/04/2011 10:47

Wikipedia
Akcionarsko društvo ili dioničarsko društvo.

Ovaj oblik organizacije ima brojne prednosti po pitanju početnog finansiranja preduzeća jer omogućava da se dosta kapitala prikupi iz većeg broja manjih uloga. Vlasnici akcija - akcionari na osnovu svog udela u kapitalu preduzeća imaju tri grupe prava:

* pravo na dividendu (deo profita koji se isplaćuje akcionarima)
* pravo učestvovanja u odlučivanju (odnosi se na izbor uprave preduzeća)
* pravo na deo likvidacione mase u slučaju likvidacije preduzeća

Postoje i druge prednosti akcionarkih društava zbog kojih ona i predstavljaju dominantan oblik ogranizacije preduzeća i zbog čega upravo ta preduzeća raspolažu najvećim delom svetskog kapitala. Među najvažnijima je ograničena odgovornost akcionara. Naime, vlasnici akcija materijalno odgovaraju za rezultate poslovanja preduzeća samo do vrednosti njihovih akcija i ta vrednost je najviše što mogu izgubiti ukoliko preduzeće ne posluje dobro. Akcionari ne odgovaraju celokupnom imovinom za eventualne obaveze i dugove preduzeća, već samo kapitalom uloženim u preduzeće. Još jedna od prednosti je i profesionalni menadžment koji najčešće rukovodi akcionarskim društvom i odgovara akcionarima, čime se postiže razdvojenost uprave od vlasništva.
Ovaj članak vezan uz ekonomiju i/li financije.

JThomas
Been thanked: 38 times

Post by JThomas » 02/04/2011 10:51

gledaj brate, kad znaš šta ćeš i kako ćeš s parama, i dvije hiljade može biti puno, a kad ne znaš šta ćeš i kako ćeš, i milijarda može biti malo.

savjete stručnjaka gdje uložiti kapital nećeš dobiti na forumu, oni se masno plaćaju i to je čitava nauka. šta će ti bolan d.d. sa deset hiljada maraka, a nikakve ideje nemaš? ako si već navalio nešto da osnivaš, osnuj oblik koji je jeftiniji za tebe, a na d.d. bez spremna pola miliona i DOBRE ideje šta ćeš sa njima raditi i ne pomišljaj. troškovi i za najmanji d.o.o. su toliki da ti je bolje da ga ne osnivaš dok DOBRO ne skontaš šta ćeš raditi i šta ćeš prodavati i kome.

abmar

Post by abmar » 02/04/2011 13:47

gledaj brate, kad znaš šta ćeš i kako ćeš s parama, i dvije hiljade može biti puno, a kad ne znaš šta ćeš i kako ćeš, i milijarda može biti malo.

Sa ovim ti se dijelom u potpunosti slažem.
savjete stručnjaka gdje uložiti kapital nećeš dobiti na forumu, oni se masno plaćaju i to je čitava nauka

Sa ovim se nikako ne slažem. Nadam se da na forum pod "Ekonomija" dolaze i neki koji se masno ne placaju.
šta će ti bolan d.d. sa deset hiljada maraka, a nikakve ideje nemaš?

Nisam rekao da nemam ideju. Rado bih je podijelio sa optimistima i kreativcima.
ako si već navalio nešto da osnivaš, osnuj oblik koji je jeftiniji za tebe, a na d.d. bez spremna pola miliona i DOBRE ideje šta ćeš sa njima raditi i ne pomišljaj. troškovi i za najmanji d.o.o. su toliki da ti je bolje da ga ne osnivaš dok DOBRO ne skontaš šta ćeš raditi i šta ćeš prodavati i kome.

Po cemu si zakljucio da sam navalio.
Nisam rekao da bih nešto prodavao.
Može se nesto i proizvoditi.
Ne želim da moja tema ode u krivom smjeru.
Nadam se da ima kreativnih i realno optimisticnih.
Koga malo više interesuje ova tema nek posjeti ovaj sajt:
http://www.maturskiradovi.net/forum/Thr ... u%C5%A1tvo
Hvala ti za post i lijep pozdrav!

Miki123

Post by Miki123 » 02/04/2011 17:40

Procito sam neke tvoje postove i vidim da trazis kopiju statuta ili osnivackog akta.
Ako te i dalje to interesuje ja imam i mogu ti poslati na mail.
Ja se trudim da budem konstruktivan.
Lijep pozdrav tebi i tvom Travniku!

Haj pročitaj još jednom tu temu, samo ovaj put pažljivije pa ćeš vidjeti ko je tražio statut, a šta sam ja odgovorio.

Maturski radovi i wikipedija :mrgreen: :D

Ne bih te da ubijam u pojam, tvoje želje, tvoji snovi, jebi ga, nismo svi isti, ali eto, otrpi i ti onda kada meni i drugim bude smiješno ovo traženje savjeta o poslovanju preko foruma.

Prvo, fino ti je čovjek reko' da se takvi savjeti maaasno plaćaju. Ti koji daju takve savjete su prezaposleni i stvarno oni imaju vremena da vise po forumu. I da imaju, kakva je logika da besplatno dijele savjete koje mogu masno naplatiti :D

I nisam iz Travnika.

abmar

Post by abmar » 02/04/2011 19:31

Miki123!
Ja te pozdravljam ma odakle da si.
Nisam nista loše mislio sa statutom i osnivackim aktom.
Poslao bi kopije kome god bi trebalo.
Stojim svakom na usluzi.

Ispricat cu tebi a i drugima jednu istinitu i poucnu pricu:

-Bio jednom jedan dobar krojac i uvijek je govorio
da on ne bi za Titu znao skrojiti i sašiti odijelo
ali da bi mogao sigurno na tom odijelu naci grešku.

Niko nije savršen.
Najlakse je kritikovati.

Nadam se da si svatio da sam ja malo ozbiljniji covjek i da ne spajam J i B,
a nešto kontam da se to samo tebi slucajno omaklo.
Još se nadam da te nicim nisam uvrijedio pa neceš više destruktivno djelovati na moju temu.
Lijep pozdrav!

panzer

Post by panzer » 02/04/2011 20:48

Interesantno je kako je kod bosanaca uvijek prvi komentar : "ta ćeš ti..."

I ja sam to isto pomislio ali malo kasnije vidim da je ovo prva ovakva tema a upravo na njoj počiva čitav svjetski ekonomski sistem.
Ipak, treba znati da se ovdje pare zarađuju sa teškom mukom i mala je vjerovatnoća da će neko tek tako dati 10.000 KM za neku ideju. Ideja može biti odlična ali ko meni garantuje da će je taj prezentator i izvesti kako treba i da će mi na tih uloženih 10.000 KM donijeti još tri puta toliko.

Na zapadu to ide drugačije ali i tamo dobro paze kome daju kapital. Ja lično ne bih ulagao u ideju koja je na papiru i koja bi se pokrenula mojim kapitalom. Ali sam spreman uložiti u ideju koja već daje neke rezultate i kojoj trebaju dodatna sredstva da bi to zaživjelo u punom obliku. Često banke nisu spremne finansirati projekte pa bi se firme ponekad trebale okrenuti i drugim vidovima finansiranja tj emisijama dionica.

Prije nekoliko mjeseci je bilo priče da će se firma Turbina IPD iz Kotor Varoši dokapitalizirati

odnosno ići na emisiju dionica i bio sam spreman uložiti u to jer je sam projekat interesantan ali oni do sada nisu uradili ništa konkretno.

abmar

Post by abmar » 02/04/2011 23:19

Interesantno je kako je kod bosanaca uvijek prvi komentar : "ta ćeš ti..."

Ova ti je dobra.
I ja sam to isto pomislio ali malo kasnije vidim da je ovo prva ovakva tema a upravo na njoj počiva čitav svjetski ekonomski sistem.
Ipak, treba znati da se ovdje pare zarađuju sa teškom mukom i mala je vjerovatnoća da će neko tek tako dati 10.000 KM za neku ideju. Ideja može biti odlična ali ko meni garantuje da će je taj prezentator i izvesti kako treba i da će mi na tih uloženih 10.000 KM donijeti još tri puta toliko.

Slazem se da je teško u ovakoj situasiji zaraditi neke pare i uložiti ih u nesto sto je ne poznato.
Zato treba dobro razraditi temu pa na kraju pricati o parama. Ništa nas ne kosta malo razmisliti.
U svakom slucaju ce se izvuci neka pouka.
Na zapadu to ide drugačije ali i tamo dobro paze kome daju kapital.

Mislim da je to i kod nas zakonom regulisano. Treba nekako pocet. Prvi korak smo napravili. Ja otvorio temu ti podržao. Kud ce bolji pocetak? Put oko svijeta pocinje prvim korakom.
Treba da nam se javi neko ko poznaje zakone i koji podrzava ovu ideju.
Kontam da je to i jedan vid samozaposljavanja.
Ako bude trebalo uposlenika normalno je da treba zaposliti nekog ko je vec akcionar ili mozda njegovo dijete i sl. Naravno ako isponjava norme konkursa.
Malo ova ideja izgleda utopisticka i to razumim jer nas pritiska sivilo koje je svuda oko nas.
Pozdrav i hvala sto si se javio!

panzer

Post by panzer » 03/04/2011 20:44

Izgleda da je tebi ovo sve apstraktno. To što se ne priča o osnivanju novih dioničkih društava ne znači da ih nema.

Ako te interesuju detalji, nađi zakon o privrednim društvima i isčitaj ga. Tamo sve piše ali gledaj da to bude prerađeni tekst zakona sa novim izmjenama. Sve što je vezano za zatvorena DD, otvorena DD i ostale oblike organizovanja.
Onaj ko misli napraviti DD, to može uraditi bez problema. Telekom operater AIR ABA je privatni DD što pokazuje da se može poslovati i na taj način i ne treba čekati nekakve dogovore tipa forum. Poslovni ljudi to rade bez puno priče.

Opet ponavljam, ja još uvijek preferiram ulaganje u započet biznis gdje vidim da ljudi znaju šta rade i šta planiraju, nego ideju na papiru.

abmar

Post by abmar » 03/04/2011 23:00

Naprotiv!
Uopšte ne mislim da je neki bauk otvoriti DD.

Rado bi se dogovorio sa poslovnim ljudima ali ne mislim
da sam neki poslovan covjek sa 10-20 hiljada uštedevine.

Rado bi i ja uložio u neku firmu koja ce mi donijeti dobit.
Tražio sam AIR ABA da vidim o cemu mi pricaš.
Nisam uspio nista pronaci na internetu.
Volio bi pogledati o kakvoj se firmi radi.
Pošalji mi neki njihov link.
Pozdrav!

panzer

Post by panzer » 04/04/2011 09:09

dvije minute google:

http://www.airaba.ba/index.php

vlasnički udjeli:

ABA Net, LLC SILVER SPRING, MD, USA 52.1853 VLASNIČKI
Brada Travel, LLC SILVER SPRING, MD, USA 19.7165 VLASNIČKI
ČAUŠEVIĆ MIRSAD Sarajevo, BIH 10.7834 VLASNIČKI
NEZIROVIĆ ĐENAN Sarajevo, BIH 4.5249 VLASNIČKI
CAH Services, Inc. DALLAS TEXAS, USA 3.7116 VLASNIČKI
American Balkan Air, LLC SILVER SPRING, MD, USA 3.2066 VLASNIČKI
AJANOVIĆ MUSTAFA Sarajevo, BIH 2.1787 VLASNIČKI
ČAUŠEVIĆ HARIS Sarajevo, BIH 1.3735 VLASNIČKI
SPAHIĆ IZET VOGOŠĆA, BIH 0.6770 VLASNIČKI
SPAHIĆ NADŽIB TUZLA, BIH 0.6770

S tim da su se prošle godine mijenjali udjeli u korist ovih USA firmi.

A finansijski izvještaj za 2009. imaš na komvp.gov.ba

nova_korisnica

Post by nova_korisnica » 04/04/2011 10:07

abmar wrote:Pozdrav!
Pokušat cu vam iznijeti moje razmišljanje o pocetku nekog ozbiljnog biznisa.
Moje mišljenje je da pojedinac sa početnim kapitalom od 10 000 KM ne može da pokrene neki održivi biznis.

Tražim istomišljenike za ideju da se pokrene dionicarcko drustvo koje ce imati sto više osnivačkog kapitala.
Traziti savjete strucnjaka kako i sta sa kapitalom. Ja prvi kupujem 1 000 dionica po 10KM.
Zamislite da se udruzi 100 dionicara po 1 000 dionica to je milion pocetnog kapitala.
Znaci sve po zakonu. Osnivacka skupstina i sve što slijedi. Zaposliti dobre menadžere.
Siguran sam da dobar menadžer moze da za jednu godinu udvostruciti pocetni kapital.
Moje mišljenje je da je budusnost u udruživanju srestava.

Nadam se raznim komentarima.

procitam ovaj post nekoliko puta i opet ne shvatam smisao...imam osjecaj da ste na uvodu u ekonomiju ucio o prednostima razlicitih oblika privrednih drustava i tebi DD zapalo za oko...ovo sto si napisao da ljudi sa malo kapitala mogu napraviti velike stvari stoji...ali jedno privredno drustvo, pa i DD, nosi sa sobom obaveze...ima ono i svoje nedostatke...disperzija rizika jeste svakako jedna od prednosti, ali za "male" firme, DD nije mozda najpovoljnija opcija...ti iznosis ideju o osnivanju DD, ali nigdje ne pises da imas konkretnu ideju cime bi se to preduzece bavilo da bi bilo neophodno 1 mil KM kapitala?? neko je vec napisao, ima ljudi koji su sa par hiljada super poslove pokrenuli, odrzali i prosirili se...
investicionim aktivnostima se mozes baviti bez da osnivas dd...
ne kazem ti da ti je ideja bezveze ili da je utopijska, ali pristup ti nij bas najbolji....ako imas zaista ideju, onda ti trazi investitore ili dionicare buduce za tu kompaniju...a mozda i ne moras odmah sa 1 mil poceti :)

neko spominje airaba-u...to je mislim na pocetku osnovano kao doo...onda su ljudi spoznali da ima smisla i da trebaju promjeniti oblik privrednog drustva, kada je firma narasla i kada su prednosti dd bile vece od onih koje su imali kao doo...

abmar

Post by abmar » 04/04/2011 11:11

Hvala ti!
Vrlo interesantno.
Moram priznati da sad imam malo drugaciji pogled na tu tematiku.

Mene što se tice ova tema je zakljucana.

Pozdrav svima koji su ucestvovali bez razlike koji komentar su poslali.

Post Reply