Potraga za nestalom bosnjackom djecom/područje Višegrad

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
_tulumba_

Potraga za nestalom bosnjackom djecom/područje Višegrad

Post by _tulumba_ » 31/03/2011 13:51

Pozdrav forumasima,

Zamolio bih sve Bosnjake posebno s područja Višegrada, koji imaju bilo kakvu informaciju o bošnjačkoj/hrvatskoj djeci koja su bila smjestena u Domu za zaštitu ženske djece i omladine u Višegradu u periodu do 92. da je podijele sa nama, ili eventualno, zbog anonimosti da mi pisu na privatnu poruku.
Informacije su mi potrebne, jer u domu je bila smjestena meni bliska osoba o cijoj sudbini nemam uopce nikakvog traga od nestanka '92.
Pokusali smo doci do informacija putem Crvenog Križa ali odgovori koje smo dobili, bili su nepotpuni i neadekvatni.
Indicije ukazuju na to da su nesrpska djeca izdvojena i vjerovatno pobijena, odnosno danas se vode pod nestalim.
Molim sve koji imaju ikakvu informaciju o sudbini ove djece i omladine doma (danas Zavoda za zaštitu ženske djece i omladine) Višegrad, da me kontaktiraju bar putem privatnih poruka.
Molim ne samo Bosnjake, nego i Srbe koji su bili prisudni na tom području u navedenom periodu, one kojima je stalo do casti i istine, ako znaju ista o ovome da jave. Bilo koja informacija je dobro dosla, sve s ciljem da se sazna sudbina ili bar mjesto gdje su ubijeni i da li su upce sahranjeni/ukopani.
Hvala na razumjevanju!

Ps. Molim moderatore da temu prebace na adekvatan pdf. Hvala.
:)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Re: Potraga za nestalom bosnjackom djecom/područje Višegrad

Post by PipiDugaDevetka » 31/03/2011 15:07

_tulumba_ wrote:Pozdrav forumasima,

Zamolio bih sve Bosnjake posebno s područja Višegrada, koji imaju bilo kakvu informaciju o bošnjačkoj/hrvatskoj djeci koja su bila smjestena u Domu za zaštitu ženske djece i omladine u Višegradu u periodu do 92. da je podijele sa nama, ili eventualno, zbog anonimosti da mi pisu na privatnu poruku.
Informacije su mi potrebne, jer u domu je bila smjestena meni bliska osoba o cijoj sudbini nemam uopce nikakvog traga od nestanka '92.
Pokusali smo doci do informacija putem Crvenog Križa ali odgovori koje smo dobili, bili su nepotpuni i neadekvatni.
Indicije ukazuju na to da su nesrpska djeca izdvojena i vjerovatno pobijena, odnosno danas se vode pod nestalim.
Molim sve koji imaju ikakvu informaciju o sudbini ove djece i omladine doma (danas Zavoda za zaštitu ženske djece i omladine) Višegrad, da me kontaktiraju bar putem privatnih poruka.
Molim ne samo Bosnjake, nego i Srbe koji su bili prisudni na tom području u navedenom periodu, one kojima je stalo do casti i istine, ako znaju ista o ovome da jave. Bilo koja informacija je dobro dosla, sve s ciljem da se sazna sudbina ili bar mjesto gdje su ubijeni i da li su upce sahranjeni/ukopani.
Hvala na razumjevanju!

Ps. Molim moderatore da temu prebace na adekvatan pdf. Hvala.
:)

:(

_tulumba_

Post by _tulumba_ » 04/04/2011 11:22

Zna li iko bilo kakvu stranicu, gdje se izbjegli Visegradjani "okupljaju", tipa forum neki, web, blog..bilo sta, da mogu tamo pitati isto?
@pipi, hvala na suosjecanju.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 04/04/2011 12:49

Vidi ovdje imaš informacije za dalje:
http://genocideinvisegrad.wordpress.com/

insomnia78

Post by insomnia78 » 04/04/2011 13:43

Imas na facebooku stranicu "visegrad devedeset dva"

_tulumba_

Post by _tulumba_ » 13/04/2011 15:10

@pipi i @insomnia, mnogo hvala :)

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 13/04/2011 17:50

_tulumba_ wrote:@pipi i @insomnia, mnogo hvala :)

Pomozi i ti meni, daj mi informaciju kome da odem da bih dao krv jer se može desiti da pronađu kosti moga dajdže koji je zaklan i najvjerovatnije bačen u Drinu negdje kod Goražda tokom II sv. rata.

Nema ga na spisku u knjizi Vladimira Dedijera, ''Genocid nad Muslimanima'', ali ga ima na spisku one četničke web. stranice koja se u početku zvala ''Jasenovac.org''. Još uvijek kada utipkam njegovo ime Google pokaže taj spisak koji je ustvari, spisak svih žrtava u Jugoslaviji tokom II sv. rata.

_tulumba_

Post by _tulumba_ » 13/04/2011 18:45

PipiDugaDevetka wrote:

Pomozi i ti meni, daj mi informaciju kome da odem da bih dao krv jer se može desiti da pronađu kosti moga dajdže koji je zaklan i najvjerovatnije bačen u Drinu negdje kod Goražda tokom II sv. rata.

Nema ga na spisku u knjizi Vladimira Dedijera, ''Genocid nad Muslimanima'', ali ga ima na spisku one četničke web. stranice koja se u početku zvala ''Jasenovac.org''. Još uvijek kada utipkam njegovo ime Google pokaže taj spisak koji je ustvari, spisak svih žrtava u Jugoslaviji tokom II sv. rata.

Zao mi je zbog tvog gubitka, iskreno :sad:
Ako moze ista pomoci, a nadam se da hoce:
http://www.ic-mp.org/BA/about-icmp/
Institut za nestale osobe BiH. Nadam se da ces naci ovdje adekvatne info kako, gdje i kad da das krv.

U mom slucaju, radi se o sestri mog oca, tako da je on isao i davao krv za DNK, u slucaju ako bi se pronasli ikakvi ostaci..
Ja nisam siguran da li ovaj insituta traga samo za osobama prethodnog rata ili..
Danas je otac kontaktirao neke osobe, do kojih smo dosli upravo na osnovu tvog linka, i jos uvijek se radi o nagadjanjima, ali pretpostavka je da su dio te djece pustili na minsko polje, a dio klali i bacali u Drinu s mosta. Sta reci o monstrumima..

Ako jos sta korisno nadjem za tebe, javim.

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 14/04/2011 17:20

_tulumba_ wrote:
PipiDugaDevetka wrote:

Zao mi je zbog tvog gubitka, iskreno :sad:
Ako moze ista pomoci, a nadam se da hoce:
http://www.ic-mp.org/BA/about-icmp/
Institut za nestale osobe BiH. Nadam se da ces naci ovdje adekvatne info kako, gdje i kad da das krv.

U mom slucaju, radi se o sestri mog oca, tako da je on isao i davao krv za DNK, u slucaju ako bi se pronasli ikakvi ostaci..
Ja nisam siguran da li ovaj insituta traga samo za osobama prethodnog rata ili..
Danas je otac kontaktirao neke osobe, do kojih smo dosli upravo na osnovu tvog linka, i jos uvijek se radi o nagadjanjima, ali pretpostavka je da su dio te djece pustili na minsko polje, a dio klali i bacali u Drinu s mosta. Sta reci o monstrumima..

Ako jos sta korisno nadjem za tebe, javim.

Hvala. Popunio sam online Zahtjev za potragu, pa će me zvati kada obrade prijavu.

_tulumba_

Post by _tulumba_ » 18/09/2011 20:38

Da update-am temu.
Potraga mojih roditelja i rodbine za ranije navedenom osobom se, hvala Allahu dragom, zavrsila.
Naime, nedavno je u Modrici vrsena ekshumacija 6 tijela tj. ostataka kosti. Pronadjene su kosti tetke mi (oceva sestra) i hvala Bogu dostojanstveno smo obavili dzenazu. Nakon toliko godina, otac je na neki nacin osjetio olaksanje a posebno njegova majka tj. moja nena. Sad bar ima tacno mjesto gdje je ukopana i zna se o kome se radi.
Pronadjeni skelet nije bio potpun, tj. falile su pojedine kosti a lobanja je bila iz dijelova, sto govori da nije umrla prirodnom smrcu i da je smrt sigurno bila nasilna. Dosli smo do jos nekih novih informacija, jedna od njih je da su te osobe koje su bile smjestene u tom Domu u Visegradu, bukvalno izgladnjivali, nisu im davali potrebne terapije i zatvarali su ih sve zajedno u neke prostorije. Mogu misliti kako je to sve izgledalo. Osobe koje su pile mozda tablete za smirenje, bez nadzora, sa tim poremecajima, izgladnjavani i premlacivani. Okrutno je saznanje da su nakon sto su ih drzali danima gladnim, "bacali" im (kao zivotinjama, Boze oprosti) hranu i gledali kako ce se tuci i povrijedjivati za komad hljeba. Bilo je i silovanja, ovo g-dja koja je dosla iz Hr po ostatke svoje rodice je potvrdila. Da im Bog dragi da vjerni mir i rahmet. Iako mi je grozno pricati uopce o onima koji su ovo pocinili, ja inace govorim onako kako mislim pa cu napomenuti:Ovo su ucinili Srbi cetnici u svojim suludim necovjecnim "herojskim" pohodima. Bog ih kaznio vjecnom vatrom, amin.

Hvala svima koji su mi pokusali pomoci, evo osjetih potrebu da podijelim ovo s vama. Jos jednom hvala i nadam se da ce oni koji traze svoje nestale aBda pronaci bar njihove ostatke da mogu ih dostojno sahraniti.
Pozdrav

seshat

Post by seshat » 18/09/2011 20:51

Čitajući tvoj post sjetila sam se žene koja sam slučajno upoznala početkom rata. Dijete (mislim curica) joj je bila smještena u tu ustanovu u Višegradu i pokušavala je doći do informacija, bilo kakvih :( strašno. Znam da mi je bilo užasno slušati tu njenu muku. A kako li je tek njoj bilo... I zaboravila sam i na nju i na to dijete (skoro 20 godina je prošlo, a naslušala sam se još o puno groznih i potresnih priča). Ko zna možda je i njeno dijete tako stradalo. Strašno!

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 19/09/2011 08:55

_tulumba_ wrote:Da update-am temu.
Potraga mojih roditelja i rodbine za ranije navedenom osobom se, hvala Allahu dragom, zavrsila.
Naime, nedavno je u Modrici vrsena ekshumacija 6 tijela tj. ostataka kosti. Pronadjene su kosti tetke mi (oceva sestra) i hvala Bogu dostojanstveno smo obavili dzenazu. Nakon toliko godina, otac je na neki nacin osjetio olaksanje a posebno njegova majka tj. moja nena. Sad bar ima tacno mjesto gdje je ukopana i zna se o kome se radi.
Pronadjeni skelet nije bio potpun, tj. falile su pojedine kosti a lobanja je bila iz dijelova, sto govori da nije umrla prirodnom smrcu i da je smrt sigurno bila nasilna. Dosli smo do jos nekih novih informacija, jedna od njih je da su te osobe koje su bile smjestene u tom Domu u Visegradu, bukvalno izgladnjivali, nisu im davali potrebne terapije i zatvarali su ih sve zajedno u neke prostorije. Mogu misliti kako je to sve izgledalo. Osobe koje su pile mozda tablete za smirenje, bez nadzora, sa tim poremecajima, izgladnjavani i premlacivani. Okrutno je saznanje da su nakon sto su ih drzali danima gladnim, "bacali" im (kao zivotinjama, Boze oprosti) hranu i gledali kako ce se tuci i povrijedjivati za komad hljeba. Bilo je i silovanja, ovo g-dja koja je dosla iz Hr po ostatke svoje rodice je potvrdila. Da im Bog dragi da vjerni mir i rahmet. Iako mi je grozno pricati uopce o onima koji su ovo pocinili, ja inace govorim onako kako mislim pa cu napomenuti:Ovo su ucinili Srbi cetnici u svojim suludim necovjecnim "herojskim" pohodima. Bog ih kaznio vjecnom vatrom, amin.

Hvala svima koji su mi pokusali pomoci, evo osjetih potrebu da podijelim ovo s vama. Jos jednom hvala i nadam se da ce oni koji traze svoje nestale aBda pronaci bar njihove ostatke da mogu ih dostojno sahraniti.
Pozdrav
U Modriči identificirana tijela bivših štićenika bolnice "Jakeš"

Autor Fena 2011-09-15 19:06:00

Foto: Arhiv Riječ je o žrtvama svih nacionalnosti

Identifikacija šest žrtava iz proteklog rata izvršena je danas u Modriči. Riječ je o žrtvama svih nacionalnosti.

Među ovim žrtvama tri osobe su bile štićenici Zavoda za liječenje, rehabilitaciju i socijalnu zaštitu hroničnih duševnih bolesnika „Jakeš“ u Modriči.

Glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH Lejla Čengić kazala je Feni da su ove osobe ekshumirane 2010. godine na gradskom groblju, odnosno u ateističkom dijelu gradskog groblja u Modriči.

„Danas su oni identificirani putem DNK analize“, kazala je, dodajući da su 2010. s gradskog groblja ekshumirane 23 osobe.

Danas su identificirani:

1. Marko (Stjepan) Jovušić, rođen 22. jula 1945. u Novom Selu, općina Odžak;
2. Matije (Jozo) Grgić, rođen 25. februra 1935. u mjestu Vojskova, općina Odžak;
3. Bahrija (Omer) Đananović, rođen 13. oktobra 1948. u Odžaku;
4. Mikajlo (Pavle) Lazić, rođen 1942. u mjestu Brežani, općina Srebrenica, štićenik Zavoda „Jakeš“ u Modriči;
5. Fatima (Muharem) Pašalić, rođena 1934. u Bosanskoj Krupi, štićenica Zavoda „Jakeš“ u Modriči;
6. Begzada (Sabit) Grabus, rođena 4. januara 1966. u mjestu Mali Mošinj, općina Vitez, štićenica Zavoda „Jakeš“ u Modriči.
Je li to ta identifikacija nakon ekshumacije 2010.?
Jakeš je bilo mjesto gdje je bilo smješteno mnogo teških psihičkih bolesnika, potpuno nesvjesnih svoga okruženja, svoga stanja i od tableta ovisnih. Bili su tu pacijenti iz cijele SFRJ...

Kažeš defragmentirana lobanja,...Što znači da su je tvrdim predmetom ''utukli'', isto kao na filmu ''Remake''...Kada kolonu logoraša do gola skinutih privode na obalu jezera, pa maljem u glavu....Životinje...

Eto, barem je najbliža rodbina smirena od neizvjesnosti i potrage za nestalom. Mogu misliti koliko su sami sebe okrivljivali i patili zašto je nisu doveli k sebi kada je rat počeo...Sada je to sve okončano.

Sve žrtve velikosrpskog projekta ''Svi Srbi u jednoj državi'' imaju jednu malu zadovoljštinu, a to je Država Kazna = Republika KosovA. Još će biti više ''kažnjeni'' kada ukinemo i genocidni entitet, R.S.

Ovo prenesi ocu i neni, da su zločinci djelimično kažnjeni na ovaj način...Možda će im biti lakše?

_tulumba_

Post by _tulumba_ » 23/09/2011 22:53

@pipi, hvala na razumjevanju i podrsci. :)
Da, to je ta exhumacija. Meni je nepojmivo da neko moze uraditi takve grozote, ali ipak ima i takvih. Necu da pisem kakve je otac dozivio scene sa "vlastodrscima" u Modrici (nek im je na sramotu, jadnici koji nisu svjesni svojih nedjela).
Moram napomenuti, moja rodica nije bila prvenstveno u ovoj ustanovi u Jakešu kod Modrice, nego u Visegradu. Pretpostavka je da su ih deportovali u Modricu, sta su s njima radili, samo Bog dragi zna a koliko smo mi saznali, ono cega bi se i najveci bijednik postidio. Al' ...
Otac je svjestan svega, nije nikom svejedno i svako bi volio da je nekad ranije reagovao pa da bar se to sprjeci i na vrijeme izbavi te ljude al' Boze moj. Da je bogdom bilo drugacije. Smiren je kako znamo gdje je mezar i gdje se moze fatiha prouciti i koliko toliko saznati o sudbini. Zalosno je sve i znam da ima ljudi koji su izgubili skoro pa citavu rodbinu, da im Bog olaksa muke, kako je tek njima..
Pozdrav

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 24/09/2011 09:39

_tulumba_ wrote:@pipi, hvala na razumjevanju i podrsci. :)
Da, to je ta exhumacija. Meni je nepojmivo da neko moze uraditi takve grozote, ali ipak ima i takvih. Necu da pisem kakve je otac dozivio scene sa "vlastodrscima" u Modrici (nek im je na sramotu, jadnici koji nisu svjesni svojih nedjela).
Moram napomenuti, moja rodica nije bila prvenstveno u ovoj ustanovi u Jakešu kod Modrice, nego u Visegradu. Pretpostavka je da su ih deportovali u Modricu, sta su s njima radili, samo Bog dragi zna a koliko smo mi saznali, ono cega bi se i najveci bijednik postidio. Al' ...
Otac je svjestan svega, nije nikom svejedno i svako bi volio da je nekad ranije reagovao pa da bar se to sprjeci i na vrijeme izbavi te ljude al' Boze moj. Da je bogdom bilo drugacije. Smiren je kako znamo gdje je mezar i gdje se moze fatiha prouciti i koliko toliko saznati o sudbini. Zalosno je sve i znam da ima ljudi koji su izgubili skoro pa citavu rodbinu, da im Bog olaksa muke, kako je tek njima..
Pozdrav
Ako se ikada ostvare Karadžićevi snovi iz ovih 6. tačaka, žrtve neće imati satisfakciju niti djelimično,a u suprotnom, hoće!
Bosanski Srbi imaju šest strateških ciljeva
Karadžić: 0190-8517 – 0190-8526

“Srpska strana u BiH, Predsjedništvo, Vlada, Savjet za nacionalnu bezbjednost koji smo formirali donijela je strateške prioritete srpskog naroda, odnosno strateške ciljeve srpskog naroda, od kojih je prvi strateški cilj razdvajanje od druge dvije nacionalne zajednice, državno razdvajanje. …
Drugi strateški cilj je, čini mi se, koridor izmedju Semberije i Krajine. … nema Krajine, nema Bos. Krajine, nema Srpske Krajine, nema Saveza srpskih zemalja, ukoliko ne ostvarimo taj koridor koji će nas dobro integrisati koji će nam omogućiti nesmetan protok iz jednog dijela naše države u drugi.
Treći strateški cilj je uspostavljanje koridora u dolini rijeke Drine, odnosno, eliminisanje Drine kao granice između dva svijeta. …
Četvrti strateški cilj je uspostavljanje granice na rijeci Uni i rijeci Neretvi. …

Peti strateški cilj je podjela grada Sarajeva na srpski i muslimanski dio i uspostavljanje u svakom od ova dva dijela efektivne državne vlasti te konstitutivne države. …
Alija nema državu dok mi imamo dio Sarajeva. … Međutim, borbama za Sarajevo držimo borbe daleko od Krajine, daleko od Semberije, daleko od Drine, daleko od svih onih krajeva gdje bi se, eventualno, mogli sukobiti sa Muslimanima. … Šesti strateški cilj je izlaz Srpske Republike BiH na more.”[3] 0190-8523 – 0190-8524

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 21/10/2011 17:25

Evo, putem Radio FBiH sam čuo vijest da se očekuje ekshumacija oko 160 tijela u groznom Jakešu, jednim od najvećih azila za teške psihičke bolesnike sa područja cijele SFRJ. Grad čitav sa poluslobodnim psihičkim bolesnicima-Nema žice i rešetki.
Image

U Jakešu kod Modriče do sada ekshumirani ostaci 43 tijela

Modriča, 21.10.2011 - FTV
Po nalogu Suda BiH na lokalitetu Starog mezarja u Jakešu ekshumirani su posmrtni ostaci 43 osobe. Riječ je, najvjerovatnije, o štićenicima Zavoda za rehabilitaciju i socijalnu zaštitu duševnih bolesnika iz Jakeša i Garevca kod Modriče. Ekshumacija na ovom lokalitetu bit će nastavljena i narednih dana te se očekuje da će broj pronađenih žrtava biti još veći, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.

Putem Radio-FBiH je upravo dojavljeno da ima priličan broj već ekshumiranih tijela, ali se identitet ne može utvrditi. Srodnici ''zaboravili'' na svoje najdraže, teško bolesne, pa ubijene u strašnim mukama. Vidi prethodne diskusije @tulumbe.
Evo snimaka poslijeratnog Jakeša kod Modriče-Republika srpska:

Ako iko poznaje nekoga ko je srodnik ''nestalih'' iz Jakeša (oko 160), trebalo bi da tim srodnicima dojavi da dadnu krv ovlaštenim i nadležnim organizacijama da se ljudi koji su neljudski umrli, barem ljudski pokopaju.

Post Reply