Huškačka vijest o natalitetu!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Bosanac sa dna kace

Huškačka vijest o natalitetu!

Post by Bosanac sa dna kace » 30/03/2011 14:14

Ne kontam đe hepek, ali jedan ovakav naslov je više nego huškački:
Broj umrlih veći od broja rođenih
Bošnjački kantoni imaju pozitivnu stopu, hrvatski i RS negativnu

U BiH je prošle godine rođeno 33.780 beba, što je za 850 manje od ukupnog broja umrlih u istom periodu, podaci su
I u 2009. broj umrlih bio je za 30 veći od broja rođenih, što pokazuje da BiH posljednjih godina konstantno bilježi negativnu stopu prirodnog priraštaja.

"Ta situacija je različita u čitavoj BiH. Svi kantoni sa hrvatskom većinom imaju negativnu stopu prirodnog priraštaja, kantoni s bošnjačkom većinom, izuzev Goražda, imaju pozitivnu stopu, dok Republika Srpska ima negativan prirodni priraštaj konstantno od 1992. godine", naveo je Pašalić.

Ovi podaci govore da je čitava BiH ušla u proces depopulacije, odnosno smanjivanja broja stanovnika.

"Ovo se tiče samo prirodne depopulacije. Međutim, kada se tome dodaju migracije, jer više stanovnika napušta BiH nego što se doseljava u nju, onda je smanjivanje broja stanovnika još više izraženo", naveo je Pašalić za "Nezavisne novine".

http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/110330012

U članku samo još fale Atanasije i Grigorije da zagovnaju koju kako bošnjačke i albanske žene rađaju iracionalno :x :x

poznanik

Re: Huškačka vijest o natalitetu!

Post by poznanik » 30/03/2011 14:24

A na šta i ko se huška ovakvim naslovom?

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 30/03/2011 14:27

poznanik wrote:A na šta i ko se huška ovakvim naslovom?

:? :? :? :?
jel zezas?
zar te ta vijest ne podsjeca na govnanje Atanasija Jevtica i kolega mu kako Albanci imaju visok natalitet...?
fish memory? :oops:

JThomas
Been thanked: 42 times

Post by JThomas » 30/03/2011 14:32

u normalnoj zemlji bi bio opušten naslov. al' kod nas itekako može biti kontroverzan, k'o kad nije normalna zemlja :D

poznanik

Post by poznanik » 30/03/2011 14:44

Bosanac sa dna kace wrote:

jel zezas?
zar te ta vijest ne podsjeca na govnanje Atanasija Jevtica i kolega mu kako Albanci imaju visok natalitet...?

Ne shvaćam kako si zaključio da se zezam. Informacija je samo puka statistika koja se može naći i na zvaničnim stranicama entitetskih zavoda za statistiku, i ne vidim razlog zašto bismo je trebali trpati pod ćilim. Mislim upravo suprotno, treba je izdići u javnost s pitanjem zašto je tako.

Jedino što mi smeta iz naslova je etničko prisvajanje kantona u Federaciji, jer ne postoje bošnjački, srpski ili hrvatski kantoni, već kantoni sa većinskom brojem stanovnika koji pripadaju etničkoj grupi...Da si na ovu konstrukciju prigovorio, stao bih na tvoju stranu i podržao te.

A kojekakva "govnanja" religioznih starješina me ne zanimaju, "govnaju" sa sve tri strane, ne znam s koje više...

BiH-x

Post by BiH-x » 30/03/2011 15:20

Pa nije valjda da je naslov netacan?

poznanik

Post by poznanik » 30/03/2011 15:29

BiH-x wrote:Pa nije valjda da je naslov netacan?

Koji je to "Bošnjački kanton" ?

Ajatolah_
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by Ajatolah_ » 30/03/2011 15:38

BiH-x wrote:Pa nije valjda da je naslov netacan?

I naslov članka o samoubistvu u Avazu "Skočio s najvišeg tornja u regionu" je tačan, ne radi se ovdje o tačnosti navoda.

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 30/03/2011 16:08

poznanik wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:

jel zezas?

Ne shvaćam kako si zaključio da se zezam. Informacija je samo puka statistika koja se može naći i na zvaničnim stranicama entitetskih zavoda za statistiku, i ne vidim razlog zašto bismo je trebali trpati pod ćilim. Mislim upravo suprotno, treba je izdići u javnost s pitanjem zašto je tako.

Jedino što mi smeta iz naslova je etničko prisvajanje kantona u Federaciji, jer ne postoje bošnjački, srpski ili hrvatski kantoni, već kantoni sa većinskom brojem stanovnika koji pripadaju etničkoj grupi...Da si na ovu konstrukciju prigovorio, stao bih na tvoju stranu i podržao te.

A kojekakva "govnanja" religioznih starješina me ne zanimaju, "govnaju" sa sve tri strane, ne znam s koje više...

ne znam jel' ti uopste procita ono sto sam podebljo'... :skoljka:

poznanik

Post by poznanik » 30/03/2011 16:29

Bosanac sa dna kace wrote:ne znam jel' ti uopste procita ono sto sam podebljo'... :skoljka:

Ako misliš na ovo Bošnjački kantoni - jesam.

A jesi li ti pročitao moj komentar?

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 30/03/2011 17:21

poznanik wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:ne znam jel' ti uopste procita ono sto sam podebljo'... :skoljka:

Ako misliš na ovo Bošnjački kantoni - jesam.

A jesi li ti pročitao moj komentar?

jesam ba procito msilimo isto, drugacije kazemo,
smeta mi to sto ce se problem o natalitu pretvorit u puku nacionalisticku propagandu protiv ostalih, evo vjerujem da je cista istina to da podrucja sa bosnjackom vecinom imaju i veci natalitet i to ne zato sto su bosnjacka vec zato sto su ekonomski i geografski u boljem polozaju a to Pasalic i autor teksta iz Nezavisnih nisu uzeli u obzir isto kao sto nisu uzeli u obzir da su mjesta sa hrvatskom vecinom blizu Hrvatske tako da veliki broj porodilja ide da se porodi u Hrvatsku jer su uslovi tamo bolji od samog porodjaja dje se ne vice na porodilju pa nadalje preko paketa i sta ti ja znam...

stari grad Visegrad

Post by stari grad Visegrad » 30/03/2011 21:22

Meni je zlo od ovog clanka, i jest huskacki jeni protiv drugih ni zbog cegz. Statistika je cudna nauka, masa ljudi se seli tamo vamo, u Italiji je najvise opao nataliet jer parovoi imaju samo 1 ili ni jedno dijete.. autoru clanka 0 bodova

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 31/03/2011 00:25

Kako je ono rečeno: Postoji pet laži
1. mala laž
2. laž
3. velika laž
4. prokleto velika laž

5. statistika.

Mnoge žene iz Hercegovine se namjerno porađaju u obližnjim hrvatskim gradovima: Dubrovniku, Metkoviću,...I dobijaju neke beneficije koje ne bi dobile u Bosni i Hercegovini.

Sve ostalo vidi pod tačkom 5.

udarnik35

Post by udarnik35 » 31/03/2011 00:39

Nista bolje ni ocekivati od naseg novinarstva. Puno senzacionalizma, pristranog izvjestavanja, pravopisnih gresaka i stilskih fula. Tako da me jedan bombasticni clanak kako *ebanje Bosnjaka ugrozava nacionalne interese Hrvata i Srba me ne iznenadjuje previse.

vox-populi

Post by vox-populi » 31/03/2011 09:40

poznanik wrote:[
Koji je to "Bošnjački kanton" ?

Sarajevski, Tuzlanski, Gorazdanski, Unsko-sanski, skoro i Zenicko-dobojski....

Ne znam sta je ovde nejasno.

poznanik

Post by poznanik » 31/03/2011 10:37

vox-populi wrote:
poznanik wrote:Koji je to "Bošnjački kanton" ?

Sarajevski, Tuzlanski, Gorazdanski, Unsko-sanski, skoro i Zenicko-dobojski....

Ne znam sta je ovde nejasno.

Hvala na odgovoru, nisam znao. A čiji su ostali kantoni?

vozač

Post by vozač » 31/03/2011 11:13

stavljam se na raspolaganje damama iz nebošnjačkih kantona, da zajedno poradimo na porastu nataliteta 8)

pa nek poslije kažu da nisam za saradnju i rad na zajedničkim projektima :bih: :bih: :bih:

talić

Post by talić » 31/03/2011 12:48

nigdje veze sa nacijom. Sjećam se da se prije par godina najviše djece rađalo u dva najsiromašnija kantona a to su bili Goraždanski i ZE - DO kanton a najmanje u to vrijeme u dva najbogatija u Sarajevskom i Zapadnohercegovačkom kantonu. Inače statistika je više nego smiješna. Jučer se moglo pročitati da smo po kvalitetu života na 68. mjestu od 168 zemalja i da se u prosjeku obrazujemo 8,7 godina. Volio bi vidjeti tu matematiku. Ispade tek svaki šesti stanovnik ima srednje obrazovanje ne računajući i one sa višim i visokim obrazovanjem.

zonbirile

Post by zonbirile » 31/03/2011 12:55

talić wrote:nigdje veze sa nacijom. Sjećam se da se prije par godina najviše djece rađalo u dva najsiromašnija kantona a to su bili Goraždanski i ZE - DO kanton a najmanje u to vrijeme u dva najbogatija u Sarajevskom i Zapadnohercegovačkom kantonu. Inače statistika je više nego smiješna. Jučer se moglo pročitati da smo po kvalitetu života na 68. mjestu od 168 zemalja i da se u prosjeku obrazujemo 8,7 godina. Volio bi vidjeti tu matematiku. Ispade tek svaki šesti stanovnik ima srednje obrazovanje ne računajući i one sa višim i visokim obrazovanjem.

--------------------------------
pa imaš HDI index pa pogledaj,to što ti ne znaš i ne vjeruješ nije mjera svega,mjera je ničega.Poharana Bosna ima više nepismenih nego prije 91g,a prošlo je 20g.Pazi drug uzeta je statistika bez novog evropskog standarda gdje je za pismenost sada obavezna srednja škola + informatička pismenost.Pa dolaskom Šabana na vlast sa male mature se prešlo na obaveznu veliku,sada EU prelazi na srednju školu + PC,a naši trune o anđelima i đinima.

talić

Post by talić » 31/03/2011 14:01

zonbirile wrote:
talić wrote:nigdje veze sa nacijom. Sjećam se da se prije par godina najviše djece rađalo u dva najsiromašnija kantona a to su bili Goraždanski i ZE - DO kanton a najmanje u to vrijeme u dva najbogatija u Sarajevskom i Zapadnohercegovačkom kantonu. Inače statistika je više nego smiješna. Jučer se moglo pročitati da smo po kvalitetu života na 68. mjestu od 168 zemalja i da se u prosjeku obrazujemo 8,7 godina. Volio bi vidjeti tu matematiku. Ispade tek svaki šesti stanovnik ima srednje obrazovanje ne računajući i one sa višim i visokim obrazovanjem.

--------------------------------
pa imaš HDI index pa pogledaj,to što ti ne znaš i ne vjeruješ nije mjera svega,mjera je ničega.Poharana Bosna ima više nepismenih nego prije 91g,a prošlo je 20g.Pazi drug uzeta je statistika bez novog evropskog standarda gdje je za pismenost sada obavezna srednja škola + informatička pismenost.Pa dolaskom Šabana na vlast sa male mature se prešlo na obaveznu veliku,sada EU prelazi na srednju školu + PC,a naši trune o anđelima i đinima.

ja ne znam ni jednog nepismenog čovjeka, sve i da imamo nepismenih (bez ijednog razreda obrazovanja) koliko i visokoobrazovanih opet je njihov prosjek preko 8 godina.

Black swan

Post by Black swan » 31/03/2011 14:05

ne vjerujem u ovaj naslov
bijela kuga je u čitavoj BiH

JThomas
Been thanked: 42 times

Post by JThomas » 31/03/2011 14:19

talić wrote:ja ne znam ni jednog nepismenog čovjeka, sve i da imamo nepismenih (bez ijednog razreda obrazovanja) koliko i visokoobrazovanih opet je njihov prosjek preko 8 godina.

ne sumnjam iskreno da se ne družiš sa takvima. ne družim se ni ja. al' otiđi do sela samo 15-ak kilometara zračne linije od sarajeva, pa ćeš vidjeti ima li nepismenih i bez škole.

poznanik

Post by poznanik » 31/03/2011 14:23

JThomas wrote:
talić wrote:ja ne znam ni jednog nepismenog čovjeka, sve i da imamo nepismenih (bez ijednog razreda obrazovanja) koliko i visokoobrazovanih opet je njihov prosjek preko 8 godina.

ne sumnjam iskreno da se ne družiš sa takvima. ne družim se ni ja. al' otiđi do sela samo 15-ak kilometara zračne linije od sarajeva, pa ćeš vidjeti ima li nepismenih i bez škole.

U kakvu vezu dovodite nepismenost sa natalitetom?

talić

Post by talić » 31/03/2011 14:34

JThomas wrote:

znam da su ruralne sredine problematične ali želim reći da u zemlji u kojoj se nagađa da li je u ratu koji je završen prije 15 godina poginulo 100 ili 200 hiljada ili da se ne zna koliko ljudi uopšte živi iznose nekad podaci koji su tako "precizni" da mi sve djeluje neozbiljno i smiješno.

talić

Post by talić » 31/03/2011 14:36

poznanik wrote:
JThomas wrote:

U kakvu vezu dovodite nepismenost sa natalitetom?

nepismenost nema ali ima siromaštvo iako i tu donekle rušimo pravila.

Post Reply