Volontiranje...šta, gdje, kako ?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...
Post Reply
Novi89

Volontiranje...šta, gdje, kako ?

Post by Novi89 » 27/03/2011 19:47

Vozdra ljudi.

Prije nego što počem o temi, uzmite u obzir da mi je ovo tek prvi post. A i nick mi ide u prilog :) .

Znači ovako...

Ja ozbiljno razmišljam da volontiram u nekom udruženju za zaštiti životinja. Samo ona iz Sarajeva dolaze u obzir nažalost. No prije nego što se u to upustim, voli bih da dobijem malo više informacija....da, znam da se prije nešto govorkalo o tome, no teba uzeti da je dobar dio postova i tema koje govore o tome star dobrih par mjeseci. A za par mjeseci se iskreno svašta može dogoditi. Jebiga, ovo je Bosna :).

Sada, raja mi govori da ima nekoliko tih udruženja ( samo to znaju, ništa više ), no ja zam samo za jedno ( Av Mau...no na njihovoj web stranici nema kontakt info. To, ili sam popio previše :) . No neću više... .

Da ne duljim više, imam par pitanjaca :) :

1.) Koliko ima tih udruženja ? Kako se zovu ? Kako doći do njih ?

2.) Kakvo je trenutno stanje kod njih?

3.) Treće ( a vjerujem i najgluplje pitanje, no jbg )...treba li im još netko volonter da im pomogne. Da...i ja bih volio da materijalno pomognem, no nisam u stanju, stoga je volontiranje, iskreno rečeno, jedini način na koji mogu pomoći ( studiram na privatnom faxu ( Aubih ) kjega mi roditelji jedva nekako plaćaju ).

To su sva pitanja kojih se trenutno mogu sjetiti. Molim vas da ovaj topic ne pretvorite u nešto tipa " moj tata ima većeg pišonju od tvoga tate " . Mislim...kontraproduktivno je. Sve u svemu, toliko od mene.

Pozz.

Cober

Re: Volontiranje...šta, gdje, kako ?

Post by Cober » 28/03/2011 12:34

Novi89 wrote:Vozdra ljudi.

Prije nego što počem o temi, uzmite u obzir da mi je ovo tek prvi post. A i nick mi ide u prilog :) .

Znači ovako...

Ja ozbiljno razmišljam da volontiram u nekom udruženju za zaštiti životinja. Samo ona iz Sarajeva dolaze u obzir nažalost. No prije nego što se u to upustim, voli bih da dobijem malo više informacija....da, znam da se prije nešto govorkalo o tome, no teba uzeti da je dobar dio postova i tema koje govore o tome star dobrih par mjeseci. A za par mjeseci se iskreno svašta može dogoditi. Jebiga, ovo je Bosna :).

Sada, raja mi govori da ima nekoliko tih udruženja ( samo to znaju, ništa više ), no ja zam samo za jedno ( Av Mau...no na njihovoj web stranici nema kontakt info. To, ili sam popio previše :) . No neću više... .

3.) Treće ( a vjerujem i najgluplje pitanje, no jbg )...treba li im još netko volonter da im pomogne. Da...i ja bih volio da materijalno pomognem, no nisam u stanju, stoga je volontiranje, iskreno rečeno, jedini način na koji mogu pomoći ( studiram na privatnom faxu ( Aubih ) kjega mi roditelji jedva nekako plaćaju ).

To su sva pitanja kojih se trenutno mogu sjetiti. Molim vas da ovaj topic ne pretvorite u nešto tipa " moj tata ima većeg pišonju od tvoga tate " . Mislim...kontraproduktivno je. Sve u svemu, toliko od mene.

Pozz.

Bravo Novi89, za početak ti čestitam na pokazanoj inicijativi i hrabrosti da budeš bolji. Udruženja ima, no sva udruženja su u principu grupa dobrih pojedinaca poput tebe koji su se manje ili više organizovali sa namjerom da direktno pomognu onima koji pate, da učine naše društvo više dostojnim za život svih nas i da podignu svoj glas protiv sebičnih zlotvora, protiv okrutnosti i gramzivosti istih koji smatraju da je sve stvoreno samo za njih i njihovu djecu. Pomoći možeš i sam, direktno na ulici kada vidiš nekoga povrijeđenog, isprepadanog, napuštenog, izubijanog jadnog psa koji moli za pomoć, a možeš se i pridružiti nekom od tih udruženja. Pomoći možeš na svaki način, a možda najviše i samim širenjem svijesti o tome u kakvom društvu hoćemo da živimo, a u kakvom ne. Samo na ovom forumu češ naći mnogo brojeva telefona koji se često objavljuju kada se moli za pomoć. Siguran sam da češ samo ovdje čitajući postove od ranijih godina naći mnogo informacija, naravno ima mnogo gluposti i spama raznoraznih onih gore spomenutih sebičnjaka, ali i izuzetno vrijednih postova.

Pozdrav ljudino.

Friesian

Post by Friesian » 28/03/2011 13:26

svaka casta na toj ponudi.. ja sam jedno vrijeme bio volonter u SOS-u (ali sva su ti udruzenja ista osim SOS-a koji je najduze tu ali nista nije uradio) i smatrao sam da ce se moj posao sastojati od toga da cistim zivotinjama, izvodim, hranim, itd jer sam tad bio ucenik srednje skole i nisam imao mogucnosti da finansijski pomazem (a sad sam student pa je jos gora situacija).. ali nije bilo tako.. na kraju je ispalo da oni zele da ja kod sebe cuvam pse, hranim ih od svojih para i mnoge druge bessmislice.. sto na kraju ispadne da sam ja njihov kooperant a ne volonter! tako da je bezvezna stvar to sto niko ne objasni sta bi buduci volonteri trebali raditi vec te navuku na tanak led pa onda ne mozes ni pustiti zivotinju kad je vec uzmes.. mene su cak i savjetovali tada da roditeljima, koji mi nisu dali da unosim razne pse u kucu, kazem "Popusticu u skoli ako mi ne dozvolite.." - kakav je to primjer! ali eto... zavrseno je s tim..
tako da dobro odlucis gdje ces i kako ces jer ce volontiranje biti jako pozeljno i imace neke svrhe samo kad se azil napravi..

Cober

Post by Cober » 28/03/2011 17:08

Friesian wrote:(ali sva su ti udruzenja ista osim SOS-a koji je najduze tu ali nista nije uradio) ..

Vrlo nekorektno najblaže rečeno.

Friesian

Post by Friesian » 28/03/2011 17:46

zasto? nisu ni ostala udruzenja daleko ali ih izvlaci to sto su mlada udruzenja pa imaju jos probnog roka da se dokazu.. Av-Mau se i dokazao koliko toliko u vezi pasa na Butmiru.. sta drugo da kazem za njih koji su od rata u funkciji a ni azil nisu bili u stanju napraviti.. licno sam cuo, dok sam bio clan, koliko su love dobivali od stranih organizacija da su mogli hotel napraviti do sad a problem oko azila jos uvijek postoji.. za prvu pomoc i rekonstrukcija sinteraja ne bi bila losa.. ovo ne bi govorio da nisam sam bio svjedok toga.. mene kao clana su odbili nekoliko puta na vrlo ruzan nacin kad nadjem nekog psa koji treba pomoc a mogu misliti sta su radili obicnom pucanstvu!

a da ne bi totalno skrenuli sa teme evo nesto i za @Novi89: ukoliko si zainteresovan postoji akcija sterilizacija na Stupu u kantonalnoj stanici.. tu treba dosta pomoci oko pasa koji se bude ili onih koji se uvode u anesteziju kao i o postoperativnom toku..

Novi89

Post by Novi89 » 28/03/2011 18:23

Cober wrote:
Novi89 wrote:Vozdra ljudi.

Znači ovako...

Pozz.

Bravo Novi89, za početak ti čestitam na pokazanoj inicijativi i hrabrosti da budeš bolji. Udruženja ima, no sva udruženja su u principu grupa dobrih pojedinaca poput tebe koji su se manje ili više organizovali sa namjerom da direktno pomognu onima koji pate, da učine naše društvo više dostojnim za život svih nas i da podignu svoj glas protiv sebičnih zlotvora, protiv okrutnosti i gramzivosti istih koji smatraju da je sve stvoreno samo za njih i njihovu djecu. Pomoći možeš i sam, direktno na ulici kada vidiš nekoga povrijeđenog, isprepadanog, napuštenog, izubijanog jadnog psa koji moli za pomoć, a možeš se i pridružiti nekom od tih udruženja. Pomoći možeš na svaki način, a možda najviše i samim širenjem svijesti o tome u kakvom društvu hoćemo da živimo, a u kakvom ne. Samo na ovom forumu češ naći mnogo brojeva telefona koji se često objavljuju kada se moli za pomoć. Siguran sam da češ samo ovdje čitajući postove od ranijih godina naći mnogo informacija, naravno ima mnogo gluposti i spama raznoraznih onih gore spomenutih sebičnjaka, ali i izuzetno vrijednih postova.

Pozdrav ljudino.

Kao prvo, hvala na lijepim riječima.

Na primjer, vidim nekog izubijanog, odnosno izubijanog npr. psa, meni jednostavno nije dovoljno skloniti ga negdje na sigurno, pomilkiti ga ( i u pojedinim slučajevima i nahranit, ako imam cenera ). Sama pomisao da će ga neki balavac žvajznuti nogom k'o budalu iz frustracije jer mu babo neće kupiti novim mobitel, ili ga neka pijandura zgaziti nečim mi jednostavno ne da mira.

Zato i želim voluntirati. Ne samo iz razloga što ću time tim životinjama biti u stanju više da pomognem, nego ću biti nekako i zadovoljniji na duhovnom planu, kad recimo saznam da neka mačka koju je udruženje spasilo sada pravi društvo nekom djetetu ( koje će upravo i zahvaljujući njoj postati cool osoba kada sazrije, možda čak i odmah. Bar u večini slučajeva ), ili da pravi društvo nekim penzionerima, koji nemaju nikoga u blizini ). Nažalost, sam ne mogu udomiti trenutno ništa. Objasniti ću i zašto u narednom postu.

Znam da ima hrpetina akcija okolo, gdje, ne znam sad, neko udruženje nudi neku životinju na udomljavanje. Ja tu jedino mogu poslati SMS sa textom " To, paša, tako treba". Ili pomoći oko podizanja tužbe protiv neke budale ( druga godina prava na privatnom btw. ) koja je, iz dosade, odlučila tek rođene psiće "učiti kak' se pliva" u nabujaloj rijeci. Neka me raja zove budalom, idiotom, čudakom....ali za mene sve to jednostavno nije dovoljno.

Novi89

Post by Novi89 » 28/03/2011 18:44

Friesian wrote:svaka casta na toj ponudi.. ja sam jedno vrijeme bio volonter u SOS-u (ali sva su ti udruzenja ista osim SOS-a koji je najduze tu ali nista nije uradio) i smatrao sam da ce se moj posao sastojati od toga da cistim zivotinjama, izvodim, hranim, itd jer sam tad bio ucenik srednje skole i nisam imao mogucnosti da finansijski pomazem (a sad sam student pa je jos gora situacija).. ali nije bilo tako.. na kraju je ispalo da oni zele da ja kod sebe cuvam pse, hranim ih od svojih para i mnoge druge bessmislice.. sto na kraju ispadne da sam ja njihov kooperant a ne volonter! tako da je bezvezna stvar to sto niko ne objasni sta bi buduci volonteri trebali raditi vec te navuku na tanak led pa onda ne mozes ni pustiti zivotinju kad je vec uzmes.. mene su cak i savjetovali tada da roditeljima, koji mi nisu dali da unosim razne pse u kucu, kazem "Popusticu u skoli ako mi ne dozvolite.." - kakav je to primjer! ali eto... zavrseno je s tim..
tako da dobro odlucis gdje ces i kako ces jer ce volontiranje biti jako pozeljno i imace neke svrhe samo kad se azil napravi..

Paša

Ja se iskreno, ono baš iskreno nadam da nije to tako. To jednostavno nije korektno.

I da malo još pojasnim situaciju

Mater mi je inače nema ništa protiv životinja, ali ona je takvoga mišljenja da životinje nisu za stana. No jbg, dok sam još na sisi roditelja, ja nemam pravo govoriti kako i šta će biti pod nihovim krovom. Da, imam prostor, ali on je jedino u podrumu, koji je zajednički. Ali da tu smjestim neku životinju...pa iskreno rečeno, Aushwitz, Guantanamo ili neki sovjetski kazamat bi za nju bili hoteli sa pet zvijezdica. Em je prljavo, em je mračno, em je to prenatrpano Boga pitaj čim. Ta jadna životinja bi krepala čim bi ušla. Još gore, podrum je zajednički, i ja jednostavno nemam pravo da tu radim šta mi je ćeif. Jbg, kao što Izet iz LZN kaže... " hebem im ( stavi člana familije ) kapitalističku "

I, kao odgovor na ovaj zadnji Friesianov post, ja stvarno smatram je ucjenjivanje...grozno. Jer, sumnjam da bi ama baš iko htio pristati na takvo nešto. Koliko god da volim i cijenim životinje, ja jednostavno ne mogu dotle ići, to jeste, upropastiti sam sebi život, i posvađati se sa svim bližnjim. Većina ljudi, koji su u mom položaju sad, nastoje balansirati. Istina, ima i onih koji bi učinili i suprotno. I neka im, nek rade os svoga života što hoće.

EDIT: Neke ispravke.
Last edited by Novi89 on 28/03/2011 18:53, edited 1 time in total.

jaca-maca

Post by jaca-maca » 28/03/2011 18:47

ja ne vjerujem tim organizacijama pa zato uzimam stvar u svoje ruke :D
ako nadjem napustenog psa koji bi koliko toliko mogao biti udomljen onda ga uzmem sebi i nadjem mu dom
Last edited by jaca-maca on 29/03/2011 00:47, edited 1 time in total.

Friesian

Post by Friesian » 29/03/2011 00:43

evo vidis da nisam jedini razocaran odnosom raznih organizacija i ovo sto sam naveo je iz mog licnog iskustva, nije "rekla-kazala", tako da je i vise nego korektno.. a to ti govorim, ne da ocrnim nekog, vec da shvatis kakva je situacija i da te neko ne bi iskoristavao jer meni nije to niko rekao, nije imao ko.. tako da ces puno vise korektnog odnosa i posla imati upravo u toku akcije sterilizacije na Stupu kako sam ti vec i naveo a kasnije i u azilu, ako se napravi.. u suprotnom nista od toga..

Simply_Red

Post by Simply_Red » 29/03/2011 00:47

Ja bih samo da kazem svaka cast na samoinicijativi:) sretno

cupo_mo

Post by cupo_mo » 30/03/2011 11:42

Bravo i veoma pohvalno za tebe

Post Reply