ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Duhovni Vođa

#1 ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by Duhovni Vođa » 24/03/2011 21:53

e ovako ljudi, imam sljedeću situaciju, zamislite da je hipotetski sve :)

vlasnik sam privrednog društva koje se bavi proizvodnjom prehrambenih proizvoda. u svom asortimanu imam samo jedan proizvod, koji proizvodi više proizvođača na tržištu. na policama je dostupan u mnogo različitih ambalaža itd...

u sastav tog proizvoda uključeno je nekoliko fiksnih sirovina, koje većina proizvođača koristi.

međutim, moj proizvod se razlikuje jer sam nakon godina eksperimentiranja uspio naći "tajni sastojak". ovaj tajni sastojak učinio je moj proizvod toliko privlačnim kupcima da sam "razvalio" konkurenciju. nisam se nadao takvom raspletu, ali čudo se desilo.

narudžbe stižu kao lude i već razmišljam o proširenju kapaciteta.

e sad, taj "tajni sastojak" je jedna jako jednostavna, da ne kažem glupa stvar na koju niko živ na planeti ne bi pomislio. biljnog je porijekla i svima je dostupan i jeftin. ne samo da nema negativan uticaj na zdravlje, nego je u narodu poznat kao blagotvoran za zdravlje.

naravno, krijem taj sastojak kao zmija noge i NIKO živ ne smije za njega saznati. u proizvodnji imam šest radnika od kojih su trojica bliži rod i koji su potpisali valjane dokumete o povjerljivosti - njima maksimalno vjerujem.

problem je sljedeći - ja sam dužan knjigovodstveno evidentirati svoj proizvodni proces, kao i kompletno poslovanje. svaki ulaz robe na zalihe mora biti uredno proknjižen na pripadajuće bilansne pozicije.

do sada je taj sastojak ulazio bez knjigovodstvene evidencije. kupovao sam ga od fizičkih i pravnih lica i krio ga u knjigovodstvenom smislu (radilo se o jako malom udjelu u ukupnim sastojcima).

međutim, kako narudžbe stižu kao lude i namjeravam širiti kapacitete, sve su veće količine te sirovine potrebne. ljudi sve više spominju moj proizvod i širi se glas "da ima nešto posebno u njemu".

knjigovodstvo mi je outsourcing, dakle nemam vlastitu službu računovodstva. gospođa iz knjigovodstva ima uvid u račune i zna o čemu se radi. ona kaže komšinici, komšinica amidžinici, amidžinica svom tetkiću i eto ti belaja :D

također, moji dobavljači te sirovine do sada nisu ni sumnjali da ja tu sirovinu koristim za proizvodnju svog proizvoda, međutim kako se sve ovo proširilo i kako su ljudi počeli da me identifikuju s tim proizvodom - ja moram naći drugu soluciju. dakle, prvo što mi pada na pamet je da uvozim iz vana tu sirovinu.

međutim, ne lezi vraže, sirovinu treba uvesti što uključuje u cijelu priču špeditera, carinika, kamiondžiju itd. koji opet imaju komšinicu, koja amidžinici kaže.... hm, znate ostatak priče.....

dalje - prilikom proizvodnje prehrambenih proizvoda, tu su prisutne razne inspekcije koje moraju imati uvid u sve sastojke u jednom proizvodu.

napominjem da je konkurencija vrlo jaka, ali u ovome trenutku još mi ništa ne mogu jer ne znaju o čemu se radi jer sam to krio (kršeći zakon), ali čekaju pravi trenutak i pravu priliku da saznaju.

ljudi, kako se zaštititi?

drndalo
Has thanked: 9 times
Been thanked: 76 times

#2 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by drndalo » 24/03/2011 22:07

Lupicu na prvu, ali patent proizvodnog procesa, u stvari vise recepture...? Ne sumnjam da ce biti jos ideja...

Duhovni Vođa

#3 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by Duhovni Vođa » 24/03/2011 22:09

drndalo wrote:Lupicu na prvu, ali patent proizvodnog procesa, u stvari vise recepture...? Ne sumnjam da ce biti jos ideja...
jeste,to stoji, ok. naravno da je patentiranje džaba ti patent, kad moj konkurent kaže ja sam to sam skontao (a u stvari je saznao od nekoga ko je bio dio mog poslovnog procesa)

hurmasica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

#4 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by hurmasica » 24/03/2011 22:11

Mozda je moguce da putem autorskog i prava industrijskog vlasnistva nekako zastitis svoj proizvod,tj. putem patenta ali kod nas su ti autorska prava svakako u k... tako da ti od toga nema mnogo fajde. Najbolje ti je ko i do sad kriti sastojak ko zmija noge, jer od drzave i pravnog sistema malo da ces dobiti ikakvu zastitu.
E mogao bi se mozda raspitati kao je to uradila COca COla jer kao navodno i oni imaju neki tajni sastojak.

hurmasica

#5 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by hurmasica » 24/03/2011 22:13

Duhovni Vođa wrote:
drndalo wrote:Lupicu na prvu, ali patent proizvodnog procesa, u stvari vise recepture...? Ne sumnjam da ce biti jos ideja...
jeste,to stoji, ok. naravno da je patentiranje džaba ti patent, kad moj konkurent kaže ja sam to sam skontao (a u stvari je saznao od nekoga ko je bio dio mog poslovnog procesa)

Ma moze on to reci, ali ako si ti prvi patentom zastitio svoj pronalazak on nema pravo da ga koristi u svojoj proizvodnji.

Duhovni Vođa

#6 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by Duhovni Vođa » 24/03/2011 22:17

hurmasica wrote:Mozda je moguce da putem autorskog i prava industrijskog vlasnistva nekako zastitis svoj proizvod,tj. putem patenta ali kod nas su ti autorska prava svakako u k... tako da ti od toga nema mnogo fajde. Najbolje ti je ko i do sad kriti sastojak ko zmija noge, jer od drzave i pravnog sistema malo da ces dobiti ikakvu zastitu.
E mogao bi se mozda raspitati kao je to uradila COca COla jer kao navodno i oni imaju neki tajni sastojak.
sve to stoji sto ti pricas, ali jezičina je najopasniji alat. :D džaba pravo, džaba pravda kad jezičina lane.

znači, naravno, pravne solucije postoje, ali da li su one u stvari realno učinkovite? krijući sastojak, osjećam se loše jer kršim zakon, odnosno ne prikazujem poslovanje realno u knjigama - s druge strane, taj sastojak je ono što mi donosi prihod i dobit. mislim da će jednostavno sve puknuti u jednom trenutku, jer ovoliki pritisak je nemoguće izdržati.....

:oops:

Duhovni Vođa

#7 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by Duhovni Vođa » 24/03/2011 22:18

hurmasica wrote:
Duhovni Vođa wrote:

Ma moze on to r

s obzirom na prirodu tog sastojka, ja mislim da mu niko ništa ne bi mogao.....

drndalo
Has thanked: 9 times
Been thanked: 76 times

#8 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by drndalo » 24/03/2011 22:19

Coca Cola uvozi gotov koncentrat koji u fabrici mijesanjem pravi u napitak... I spremni su na sve legalne mega-zahvate potrebne da to ostane njihova tajna, a vjerovatno i nelegalne... :wink: :wink:

Zar nije sustina patenta upravo to da si ti prvi to nesto stavio u poznati proces proizvodnje, i onda je to tvoje zasticeno pravo ? A onda Karkina i njegov tim nek' ganjaju sud i ostale... Hm. mozda mi to i nije bas dobra ideja... :twisted:

hurmasica

#9 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by hurmasica » 24/03/2011 22:20

Pa posavijestuj se sa nekim iskusnijim u tome.
Al najbolje ti je da jednostavno sutis. Jebo drzavu vidis kakva nam je, svakako nam nista ne pruza i ne shvatam zasto osjecas ikakvu groznju savijesti.
Sada sam se sjetila. Postoji picerija Dvor na Marijin Dvoru i oni imaju nekakv tajni sastojak za sendivce, a njihovi radnici su potpisali ugovore o tajnosti. Mogao bi se dolje raspitati kako su rijesili taj problem sa papirima.
Pozz

holowey
Has thanked: 18 times
Been thanked: 13 times

#10 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by holowey » 24/03/2011 22:23

hemijska laboratorija moze analizirati tvoj proizvod i saznati "tajni" sastojak... isti slucaj je i sa coca-colom, pa zato imamo poplavu kopija (koje joj nisu ni do koljena)... u cemu je poenta?

poenta je u tehnologiji izrade, procesu na koji ti dolazis do finalnog proizvoda... zastiti tehnologiju a "tajni" sastojak ce se otkriti kad tad...

Duhovni Vođa

#11 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by Duhovni Vođa » 24/03/2011 22:31

hurmasica wrote:Pa posavijestuj se sa nekim iskusnijim u tome.
Al najbolje ti je da jednostavno sutis. Jebo drzavu vidis kakva nam je, svakako nam nista ne pruza i ne shvatam zasto osjecas ikakvu groznju savijesti.
Sada sam se sjetila. Postoji picerija Dvor na Marijin Dvoru i oni imaju nekakv tajni sastojak za sendivce, a njihovi radnici su potpisali ugovore o tajnosti. Mogao bi se dolje raspitati kako su rijesili taj problem sa papirima.
Pozz
ovdje se ne savjetujem, nego samo "ispipavam" :) od toliko registrovanih članova, nije zgoreg čuti mišljenje

holowey wrote:hemijska laboratorija moze analizirati tvoj proizvod i saznati "tajni" sastojak... isti slucaj je i sa coca-colom, pa zato imamo poplavu kopija (koje joj nisu ni do koljena)... u cemu je poenta?

poenta je u tehnologiji izrade, procesu na koji ti dolazis do finalnog proizvoda... zastiti tehnologiju a "tajni" sastojak ce se otkriti kad tad...
moja tehnologija nije ni u čemu specifična. to je nemoguće zaštititi na bilo koji način. to je mehanizacija koja se koristi diljem svijet. jedina kvaka je u tom tajnom sastojku.....

olensoner
Been thanked: 1 time

#12 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by olensoner » 24/03/2011 22:32

Sto se tice konkurencije, uzmi koju knjigu procitaj, raspitaj malo o nelojalnoj konkurenciji, tj. kako se krse i pravni i eticki kodeksi u cilju sticanja konkurentske prednosti. Na neki nacin sad tako poslujes nelojalno i nelegalno. Druga opcija je da budes ugledan gradjanin ovog drustva, onda trebas prijaviti patent http://www.ipr.gov.ba/ , staviti sastojak na listu, onda se boriti sa konkurencijom na osnovu menadzerskih znanja, vjestina i iskustava.
Eh sad, na tebi je da odlucis kako ces...

mahalik
Been thanked: 6 times

#13 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by mahalik » 24/03/2011 22:37

a haj ti nama ovdje reci koji proizbod praviš da i mi to kupimo i probamo

Duhovni Vođa

#14 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by Duhovni Vođa » 24/03/2011 22:39

mahalik wrote:a haj ti nama ovdje reci koji proizbod praviš da i mi to kupimo i probamo
ne moram ti ja to reći.ako živiš u FBiH vjerovatnoća da si ga kupio i probao je 69% :)

olensoner
Been thanked: 1 time

#15 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by olensoner » 24/03/2011 22:43

Duhovni Vođa wrote:
mahalik wrote:a haj ti nama ovdje reci koji proizbod praviš da i mi to kupimo i probamo
ne moram ti ja to reći.ako živiš u FBiH vjerovatnoća da si ga kupio i probao je 69% :)
U tom slucaju ti bi trebao muda vec hladiti na Karipskim otocima, ako tako dobro ide...

convict
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

#16 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by convict » 24/03/2011 22:45

Ne možeš se zaštititi, kopira se sve - od hrane, odjeće, elektronike, proizvodnih procesa, marketinga. pokušaj registrovati recepturu i gradi imidž na tome da si prvi u tome, da si original - sad je sve marketing i dalje inovacije i usavršavanje proizvoda.

Duhovni Vođa

#17 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by Duhovni Vođa » 24/03/2011 23:03

olensoner wrote:
Duhovni Vođa wrote:
U tom slucaju ti bi trebao muda vec hladiti na Karipskim otocima, ako tako dobro ide...
ne bih baš rekao.

hurmasica

#18 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by hurmasica » 24/03/2011 23:08

Duhovni Vođa wrote:
jedini nas proizvod koji icemu valja je onaj smoki u zuto narandjasoj kesi, sve ostalo je bljakasto.

samoTEgledam
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

#19 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by samoTEgledam » 24/03/2011 23:09

Razmisli o otvaranju trgovinske radnje, obrtničku ili d.o.o. kao posrednika u kupovini tajne materije. Ta neka nova radnja, kupuje tvoju "tajnu", prepakuje (kroz papire), promjeni naziv i fakturiše i isporučuje tvojoj prehrambenoj industriji. Naravno da bi vlasnik posredničke radnje/firme bio neko iz porodice i od povjerenja.
Ništa pametnije mi nije na um palo. Patentiranje i ostalo, tipa lojalna, otvorena konkurencije je tvoj put u propast. Da je tako kao što neki tvrde, Coca cola ne bi bila ovo što jeste :thumbup:
Čuo sam da je u Zenici još prije rata postojao grafit "Ovdje vas zakon ne štiti". Sad je ta krilatica aktuelna na svakom pedlju naše ponosne.

mahalik
Been thanked: 6 times

#20 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by mahalik » 24/03/2011 23:21

hurmasica wrote:
Duhovni Vođa wrote:
jedini nas proizvod koji icemu valja je onaj smoki u zuto narandjasoj kesi, sve ostalo je bljakasto.
To je Majevica koju je kupio Bingo
A hajde reci na sortu tj tip proizvoda
sok?
hrana?
keks

Entropio
Has thanked: 126 times
Been thanked: 53 times

#21 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by Entropio » 24/03/2011 23:31

"Teška" situacija.

Mislim da ako se otkrije taj sastojak, ne postoji zakon koji će te zaštititi od kopiranja. Ne znam kako, ali sakrivaj što duže budeš mogao.

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 259 times
Been thanked: 442 times

#22 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by plain vanilla » 24/03/2011 23:37

Sad mi svi mislimo sta li ti proizvodis, ne zanima nas kako da rijesis problem :lol: :lol:
A da knjizis jos nesto dodatno, da zbunis "neprijatelja"?

burek_in_space

#23 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by burek_in_space » 24/03/2011 23:42

Plati ljudima u crnom da unishte konkurenciju. Bukvalno. 8-)

Toto

#24 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by Toto » 25/03/2011 00:19

posto je prehrambena ind. u pitanju tesko da se radi o patentu... prije ce bit da je neka receptura u pitanju... tako da: zaboravi ove snove o patentima ..
ako si siguran da je patent u pitanju -sto je malo vjerojatno- onda patent patentiraj tamo gdje se patent najbolje placa i zasticuje -
napravi fransizu i demeti milione od patenata i frzansize . to ti je profitabilnije vengo da ganjas rodjake, komsije i knjgovodje... to ti je gerila kojoj niko nije dohako

ja ipak kontam da je tvoja muka obavjestajno- konspirativne prirode i da ti nema lijeka ..

spominjes da "rostiljas" prehrambene proizvode i to u mnozini, pa je pravo cudo kako ne mozes da zametnes tragove, jer bi trebao da imas na desetine ulaznih sirovina u koje se moze smuckati i tajni sastojak- makar knjigovodji, ako ne mozes sakrit familiji...
...da ti nisi neki "argentiski alhemicar" :D :D , koji u prehrambeni proizvod mucka nesto sto hoces da sakrijes od sanitarnih i zdravstvenih inspekcija, pa hoce da zametnes tragove :D :D
ako si neki tesla onda jedino sto mozes urditi je da zametnes tragove rodbini i knjigovodji:
knjigovodje i radnici nisu prehrambeni tehnilozi i hemicari pa ih mozes ispreskakat tako sto "tajni sastojak' neces uvoditi u finalni proces kao sirovi materijal, vec kao neki slozeniji poluproizvod..

na primjer:
znas da je cevap prdonja dva puta veci od travnickog, a tajni sastoja je soda bikarbona, i ide ko lud ... ako hos da sakrijes od cega se prdi, nemoj sodu stavljat u cevabdzinici, vec napravi poseban pogon u kojem ces mjesati: 30% soli, bibera, ovcijeg loja i skembice i 100 % tajnog sastojka- soda bikarbone ... taj poluproizvod nazovi recimo "zacin sa-xyz" .. ostali 70 % soli, bibera, skembe i ovcijeg loja mjesaj u finalnoj cevabdzinici uz "zacin sa-xyz"..

nema kuhara u bih koji zna koliko ide soli kad se mjesa 5000 kg smjese za cevape... svak zna rec da za cevape soli ide izmedju prsta, a niko ne zna koliko treba mesa ako sipas vrecu soli .. :D to ti je tehnologija i facaj ih na tu fintu...
fabriku za zacin sa-xyz pravi negdje gdje ima dobra ovcijeg loja i skembica...recimo na Vlasicu, u Mudrikama... zaposli dva tri ovcara nek mjesaju zacin.. ako skembu i ovciji loj budes kupovo od njih: oni te to nece ni pitat sta ostalo muckas u zacin...ako se pohase reci im da su to ekoloski konzervansi...nek ti valasicko knjigovotsvo vodi neki kaurin iz drugog entiteta iz Kulen Vakufu .. knigovodji reci da je to zacin za slavonski kulen i bog te veselio ...ti kupuj zacin od samog sebe a knjigovodja ga mora voditi pod stavkom "sa-xyz-.. gdje si vidio da knjigovodja vodi svih sedamdeset sastojaka :D kojih ima u Vegeti, vec samo pise vegeta ..

et, ako ti ovo ne pomogne plati 10000 km i pitaj one cevabdzije kako su oni uspjeli sakrit recept za cevap i traze 10000 km za njega...

Eshek

#25 Re: ekonomisti, računovođe, pravnici i ini - vaše mišljenje

Post by Eshek » 25/03/2011 00:36

Registruj radnju i u sklopu nje miješaj sa smjesom, koju smiješ (brašno, šećer, tutni u domaći sok ili u sir ako hoćeš). Potom radi otkup sa te radnje na firmu. Nastoj tu fiktivnu radnju baciti u drugu administrativnu zonu, kanton, entitet. Probaj se dogovoriti sa nekim prehrambenim pogonom u Makedoniji, Albaniji itd. da miješaju tvoj sastojak sa nekom drugom sirovinom koju trošiš; neka mu daju komercijalni naziv i uvozi taj poluproizvod na taj način. Na to sve provozaj robu kroz nekoliko firmi (ne moraju biti tvoje, možda imaš prijatelje) prije nego napraviš ulaz u svoju.

Ovo vrijedi raditi ukoliko imaš dovoljno sredstava i volje i ukoliko ta tvoja "tajna" zaista vrijedi koliko tvrdiš.

Ako se nađe neko iz konkurencije dovoljno opičen i jak, može ti natovariti poresku inspekciju, finansijsku, ili UIO na vrat, pa da ti malo češljaju fakture (i naravno kopije odnesu na pogrešne oči). Ukoliko si provozao robu kroz nekoliko firmi, puno će teže uči u trag i doći do uvozne deklaracije. A tada su došli do saradnika iz stranstva...

Ako želiš da se dodatno zaštitiš, ne uvozi robu direktno, nego radi reeksport u trećoj zemlji (to će ti uraditi svaka špedicija uslužno), pa vrni robu u Bosnu.

I dalje i dalje i dalje... :D

Nejse, nikada se nećeš moći u potpunosti zaštititi, ali možeš mnogo.

Post Reply