Prometni prekšaj - da li sam kriv?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
saninpe

Prometni prekšaj - da li sam kriv?

Post by saninpe » 20/03/2011 04:20

Pozdrav raja! Evo sta mi se neki dan dešava. Prije 5 dana sam predao papire za registraciju vozila, kad prekjucer me zove frajr iz osiguravajuceg drustva i kaze da imam kazne u iznosu od 190KM i da naravno ne moze registrovati auto. Vođen cijenjicom da u citavoj 2010. godini nije me zaustavila policija ama baš nijednom a kamoli pisala kaznu, nejasno mi da imam tri kazne. Jedna se odnosi na prekoračenje brzine, a druge dvije za "vozača koji prilikom pokretanja vozila iz mjesta naglo povećava brzinu kretanja na način da dolazi do stvaranja prekomjerne buke i škripe ". Pored te tri kazne u iznosu od 120 KM ja moram da platim 60 KM kamate zbog neplacanja iste u zadanom roku. E sad, ne da me nije policija zaustavila nego mi ni na kucno udresu nikava prijava nije stigla. Svjestan sam da je najlakse platiti kaznu i to je to, oni su uvijek u pravu, ali me interesuje mogu li kako izbjeci placanje kamate jer fakat mi nikad nista nije doslo na adresu u vidu obavjestenja da sam ucinio prekrsaj.
Ima li mogucnosti da saznam gdje sam ucinio prekrsaj i koji me je policajac pisao, koja je procedura?
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

bordo_boy

Re: Prometni prekšaj - da li sam kriv?

Post by bordo_boy » 20/03/2011 04:37

Pa imaš li običaj startati sa semafora na 5000 obrtaja testirajući koliko ti treba do stotke? Ako imaš, onda otiđi i plati... Ako to nikad ne radiš, e onda ganjaj... Ponekad ti policija samo zapiše tablice, ne mora te nužno zaustaviti da ti dadne kaznu.

saninpe

Post by saninpe » 20/03/2011 04:44

Jaranu... :) vozim ford sijerru 2.3d nit je startan nit i da hocu zaskripat gumama nemogu, a da je bucniji od ostalih dizela cisto sumnjam. :) Fakat nevozim ludo. Ta cinjenica da te drot nemora nuzno zaustaviti da bi ti napisao kaznu je neznam kako da je nazovem al zamisli da si nekom drotu stao na zulj i on ti svaki mjesec po jednu kaznu sarne za nesto nevidzeno. :). Ocito da uvijek moze gore. Prije je bila pistaljka pa ti pisne ako te hoce zaustavit ili upozorit, sad ih boli kurko samo uzmu i zapisu ti table.

Bobi
Forum administrator
Has thanked: 32 times
Been thanked: 15 times

Post by Bobi » 20/03/2011 08:09

Interesantan slucaj, pogotovo da nisi dobivao nikakva obavjestenja :? :-? .

mayab
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Post by mayab » 20/03/2011 08:12

Interesantno, potjeraj to, nisu male pare, i javi nam obavezno kako se to dalje odvija! :sad:

poznanik

Post by poznanik » 20/03/2011 12:34

saninpe wrote:Pozdrav raja! Evo sta mi se neki dan dešava. Prije 5 dana sam predao papire za registraciju vozila, kad prekjucer me zove frajr iz osiguravajuceg drustva i kaze da imam kazne u iznosu od 190KM i da naravno ne moze registrovati auto. Vođen cijenjicom da u citavoj 2010. godini nije me zaustavila policija ama baš nijednom a kamoli pisala kaznu, nejasno mi da imam tri kazne. Jedna se odnosi na prekoračenje brzine, a druge dvije za "vozača koji prilikom pokretanja vozila iz mjesta naglo povećava brzinu kretanja na način da dolazi do stvaranja prekomjerne buke i škripe ". Pored te tri kazne u iznosu od 120 KM ja moram da platim 60 KM kamate zbog neplacanja iste u zadanom roku. E sad, ne da me nije policija zaustavila nego mi ni na kucno udresu nikava prijava nije stigla. Svjestan sam da je najlakse platiti kaznu i to je to, oni su uvijek u pravu, ali me interesuje mogu li kako izbjeci placanje kamate jer fakat mi nikad nista nije doslo na adresu u vidu obavjestenja da sam ucinio prekrsaj.
Ima li mogucnosti da saznam gdje sam ucinio prekrsaj i koji me je policajac pisao, koja je procedura?
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

Sigurno je da ti je ovlašteno službeno lice svojevremeno izdalo prekršajni nalog, i da je taj nalog, zbog tvog propuštanja roka u kojem si mogao da zatražiš odlučivanje pred sudom o odgovornosti iz prijave, sada u u formi rješenja, unesen u Registar novčanih kazni, shodno Zakonu o prekršajima FBiH, kojim je propisano da, dok se ne plate sve novčane kazne i troškovi koji su evidentirani u registru novčanih kazni, kažnjenom se neće dozvoliti:
- registracija, ili produženje važnosti registracije motornog vozila;
- izdavanje, ili produženje važnosti vozačke dozvole;
- promjena registracije pravnog lica, ili registracije samostalne obrtničke djelatnosti.

Međutim, ako je istina kako tvrdiš, imaš pravo poći na sud i u pisarnici preuzeti sva prekršajna rješenja koja se vode na tvoje ime, te, ukoliko smatraš da nisi kriv za ono što ti se stavlja na teret, iskoristiti pravo žalbe u roku od 8 dana od dana preuzimanja rješenja.
U žalbi možeš navesti sve što smatraš da ti može pomoći u odbrani, i posebno unijeti zahtjev da ti se privremeno i odmah briše naredba o unosu kazne u Registar, do okončanja postupka.
Pravovremeno izjavljena žalba odlaže izvršenje rješenja o prekršaju.

Uplatom 10 KM takse, na sudu možeš dobiti Izvod iz Registra novčanih kazni evidentiranih na tvoje ime.

zonbirile

Post by zonbirile » 20/03/2011 13:33

ne znam kako ti za startanje mogu pisati kaznu na neviđeno,onda svakome mogu napisati,onako,da ispune normu.Ispade oni ti zapisali broj kada si startao,a nisu te zaustavili.Sem toga mora biti potpis na prekršajnom nalogu

bordo_boy

Post by bordo_boy » 20/03/2011 13:42

A šta se desi kada ti policajac ostavi kaznu za parkiranje na brisaču šofešajbe i neko ti tu kaznu uzme. Ti dođeš do auta i na njemu nema nikakva kazna, i prođe otad 5 mjeseci... Do tad se kazna nagomilala sa 40KM na... recimo 80.. (ne znam koliko skače cijena kad ne platiš kaznu određeni period) ?

zonbirile

Post by zonbirile » 20/03/2011 13:45

bordo_boy wrote:A šta se desi kada ti policajac ostavi kaznu za parkiranje na brisaču šofešajbe i neko ti tu kaznu uzme. Ti dođeš do auta i na njemu nema nikakva kazna, i prođe otad 5 mjeseci... Do tad se kazna nagomilala sa 40KM na... recimo 80.. (ne znam koliko skače cijena kad ne platiš kaznu određeni period) ?

---------------------------------------
ja ,ali tamo mora napisati ulicu i vrijeme.Malo je smiješno isto uraditi za start autom.

Miki123

Post by Miki123 » 20/03/2011 17:44

bordo_boy wrote:A šta se desi kada ti policajac ostavi kaznu za parkiranje na brisaču šofešajbe i neko ti tu kaznu uzme. Ti dođeš do auta i na njemu nema nikakva kazna, i prođe otad 5 mjeseci... Do tad se kazna nagomilala sa 40KM na... recimo 80.. (ne znam koliko skače cijena kad ne platiš kaznu određeni period) ?

Dođe na kućnu adresu vlasnika vozila.

splend

Post by splend » 20/03/2011 20:35

meni je to bilo, i ja hladno bacio svoju kaznu, jer sam smatrao da nisam kriv :mrgreen:
za 7 dana dosla ponovo na kucnu adresu, isto 40 KM, i cini mi se da je bio roko 10-tak dana da je moram platiti.

stetoskop

Post by stetoskop » 20/03/2011 21:07

Treba provjeriti, dali ima podatak kojim vozilom je napravljen taj prekršaj. Možda je policajac koji poznaje nekog lika što ima isto ime i prezime, kao i tvoje, zapisao bez zaustavljanja i uzimanja JMB, pa tako greškom došlo da si ti počinioc. Razne mogučnosti grešaka postoje pa to treba isprovjeravati.

Post Reply