...??

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
zovemsecrveni

...??

Post by zovemsecrveni » 12/03/2011 00:50

:sax:
Last edited by zovemsecrveni on 09/11/2011 22:12, edited 2 times in total.

dadoka84
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Izvještavanje o samoubistvima??

Post by dadoka84 » 12/03/2011 09:13

Zato i ne citam sado-mazo novosti, preskocim sve i okrenem na zadnju stranicu avaza :D

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 12/03/2011 09:29

Mene zanimaju i prirodne smrti nečije, pa redovno otvaram web. stranice Oslobođenja i Bakija i pomno iščitavam smrtovnice/umrlice/in memoriame/sjećanja, a posebno me zanimaju te ''dobrovoljne'' smrti.

Eto, jutros je ''osvanuo'' komšija i otac mog jarana Senaida-šehida, jedinog sina.
:(

Misli šta god hoćeš o meni, ali to ti je tako samnom još otkako je Nikola Koljević, šekspirolog, bio ubijen od strane zločinačke ruke revolverom i otkako se ''dugom devetkom'' samoubila kćerka ratnog zločinca R.M.

Samoubistvo ne opravdavam osim u slučajevima neizlječive bolesti od koje samoubica prethodno trpi jake bolove i u slučaju psihičke bolesti kada samoubica nije više prvobitna ličnost, nego podvojena i slično.
Da, opravdavam i samoubistvo u slučaju da nekom vojniku prijeti zarobljavanje tokom rata i zna da će uslijediti teško mučenje ukoliko ga zarobe.

Samoubistvo je, po meni, bježanija od problema,..borbe,...

Najčešće vijesti o samoubistvima su u crnim hronikama. Zna se da te hronike prodaju novine, a na web. stranicama se najviše klikaju.

Nadao sam se da će republkosrpskanci pravilno procijeniti obrazovanog i pametnog Nikolicu Koljevića i njegov dobrovoljni odlazak na drugi svijet. Međutim, ovog ljubitelja jazz muzike, izgleda da nisu cijenili njegovi sunarodnici iz tzv. R.S.

haubica_i_to_teshka

Post by haubica_i_to_teshka » 12/03/2011 10:34

PipiDugaDevetka wrote:Mene zanimaju i prirodne smrti nečije, pa redovno otvaram web. stranice Oslobođenja i Bakija i pomno iščitavam smrtovnice/umrlice/in memoriame/sjećanja, a posebno me zanimaju te ''dobrovoljne'' smrti.

Eto, jutros je ''osvanuo'' komšija i otac mog jarana Senaida-šehida, jedinog sina.
:(

Misli šta god hoćeš o meni, ali to ti je tako samnom još otkako je Nikola Koljević, šekspirolog, bio ubijen od strane zločinačke ruke revolverom i otkako se ''dugom devetkom'' samoubila kćerka ratnog zločinca R.M.

Samoubistvo ne opravdavam osim u slučajevima neizlječive bolesti od koje samoubica prethodno trpi jake bolove i u slučaju psihičke bolesti kada samoubica nije više prvobitna ličnost, nego podvojena i slično.
Da, opravdavam i samoubistvo u slučaju da nekom vojniku prijeti zarobljavanje tokom rata i zna da će uslijediti teško mučenje ukoliko ga zarobe.

Samoubistvo je, po meni, bježanija od problema,..borbe,...

Najčešće vijesti o samoubistvima su u crnim hronikama. Zna se da te hronike prodaju novine, a na web. stranicama se najviše klikaju.

Nadao sam se da će republkosrpskanci pravilno procijeniti obrazovanog i pametnog Nikolicu Koljevića i njegov dobrovoljni odlazak na drugi svijet. Međutim, ovog ljubitelja jazz muzike, izgleda da nisu cijenili njegovi sunarodnici iz tzv. R.S.

cika PIPI( ne ljutish se zbpg ovog "cika"? :-D ,vidjeo sliku sa protesta pa iz poshtovanja :-D :dance:

Kakav Nikola "shekpsirolog". :x
Strucnjak u toj oblasti i istinski "shekspsirolog" je njegov stariji brat Svetozar, a on je bio NIKO I NISHTA obicni kompleksash. Ubila ga psiha i ljubomora.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 12/03/2011 13:19

@ haubica_i_to_teshka,
Pogledaj Wikipediu, a i Google:
http://bs.wikipedia.org/wiki/Nikola_Koljevi%C4%87

felipe kajetano

Post by felipe kajetano » 12/03/2011 23:51

Kakve veze ima suicid i izvjestavanje o tome sa administrativnim dijelom BiH?
Koja je poveznica :-? ?

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 13/03/2011 15:17

felipe kajetano wrote:Kakve veze ima suicid i izvjestavanje o tome sa administrativnim dijelom BiH?

Ja sam povezao navodeći primjer samoubistva Nikole Koljevića sa tim da stanovnici ''administrativnog dijela BiH koji se zove bh. entitet R.S.'' NISU izvukli pouku od pametnog i obrazovanog čovjeka koji je u jednom momentu shvatio da je pogriješio i to DEBELO POGRIJEŠIO, a razrješenje situacije u kojoj se našao je pronašao u samoubistvu.

haubica_i_to_teshka

Post by haubica_i_to_teshka » 13/03/2011 23:07

PipiDugaDevetka wrote:@ haubica_i_to_teshka,
Pogledaj Wikipediu, a i Google:
http://bs.wikipedia.org/wiki/Nikola_Koljevi%C4%87

pipi, poznajem ga od prije rata kao "cika nikolu",koji je cesto sa ostalom "srpskom intelektualnom elitom" ("majka bilja", "gospodja zelenovic"....) bio gost u mojoj kuci. Tada, osim toga da je predavao na faksu i "neshto" pisao, nisam znao nisha vishe, a nije me ni interesovalo.

Sigurno da cesh vishe vjerovati ovom tekstu iz intervju-a Marka Veshovica nego meni, pa mozda dobijesh i malo drugaciju sliku.

Those are things I thought about for a long time - during the whole war. I had enough time while I was in the basement waiting for the shelling to stop. For example, Nikola Koljevic remains a puzzle to me to this day. Because when I think about Karadzic he is not a mystery. There is no reason for me to think the transformation of the Karadzic of before to the Karadzic of today as mysterious. It seems very logical to me, no matter that other people cannot understand.

Nikola Koljevic is a much bigger mystery to me. I knew Nikola ten times better. For the last ten years I was the first person to read the essays he wrote and I was the first to discuss them with him. I spent so much time talking to him about poetry and literature and it took me a lot of time to conceptualize and explain to myself how it was possible from that Nikola to become this. And then I came to an answer, that, so to speak...

He looked kind of physically handicapped. A Serbian woman said that to me, really a Serbian. When I talked to her during the war, she said, "How is it really possible? That the former Nikola became this?" I told her the whole story- what I knew, all the possible explanations. She said, "No, that doesn't explain anything to me". She said, "He's a short man, short, tiny, small".

"I had a grandmother", she said, "who said, 'child, I don't know what else to tell you or advise you, except one thing - run away from a short man!'"

That's one of the explanations. He's a small man, handicapped, looks funny physically, and suddenly he became a man everybody is looking up to. And he's supposed to give speeches, prophecies are expected to come from his mouth. Here's the power, here's the money! That's a possible explanation. One of the possible explanations.

But that doesn't satisfy me either. The other explanation is that all his life he was in the shadow of his older brother, Svetozar Koljevic. They were of the same vocation, both Svetozar and Nikola were professors. But Svetozar was five times better as a professor than Nikola. Both were literary critics but Svetozar incomparably better as a critic. And people always mistook them for each other.

One scene: Milivoj Solar, a known Croat critic and theoretician came to the Faculty in Sarajevo. The story goes like this. Nikola introduced himself and said, "I am Koljevic". And Solar said, "Oh, you're Koljevic, you are writing marvelous stuff. At the University of Zagreb we released your book at the Department of Literature as part of the curriculum. The Triumph of Intelligence is on the reading list of the students at the Philosophical Faculty".

Nikola said, `Unfortunately, my brother wrote that book.'

That is a scene I will never forget, an example of why he ran away to politics. And finally then no one took him for his brother. Now he became a player.

IMA FAMILIJA SA SRPSKIM KORIJENIMA KOJE SU OSTALE CASNEI POSHTENE U RATU !

p.s. nije sigurna informacija da je pocinio samoubistvo, (ako hocesh vishe detalja ,mogu Ti napisati na pp.)

pozz

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 13/03/2011 23:30

Možeš li mi dati te informacije na e-mail adresu sa mog avatara? Ne znam zbog čega ne i na Forumu, javno?
Sad se sjetih da ga je Vešović nazivao imenom Nikolica Prikolica.

Interesantno, kada sam jutros (oko 13:00) otvorio Wikipediu o Koljeviću
http://bs.wikipedia.org/wiki/Nikola_Koljevi%C4%87 da bih tebe uvjerio da je Nikola bio ugledan šekspirolog
njegovi radovi su bili tu, plavo obojeni=linkovani, međutim, sada kada je diskusija krenula o njemu, sve se zacrvenilo i nema niti jednog njegovog rada.

Nema druge, nego da ''profesionalni forumaši'' prate diskusije i profesionalno reaguju.

haubica_i_to_teshka

Post by haubica_i_to_teshka » 13/03/2011 23:55

PipiDugaDevetka wrote:Možeš li mi dati te informacije na e-mail adresu sa mog avatara? Ne znam zbog čega ne i na Forumu, javno?
Sad se sjetih da ga je Vešović nazivao imenom Nikolica Prikolica.

Interesantno, kada sam jutros (oko 13:00) otvorio Wikipediu o Koljeviću
http://bs.wikipedia.org/wiki/Nikola_Koljevi%C4%87 da bih tebe uvjerio da je Nikola bio ugledan šekspirolog
njegovi radovi su bili tu, plavo obojeni=linkovani, međutim, sada kada je diskusija krenula o njemu, sve se zacrvenilo i nema niti jednog njegovog rada.

Nema druge, nego da ''profesionalni forumaši'' prate diskusije i profesionalno reaguju.

pipi,
ja nemam pisanih ili bilo kakvih drugih dokaza da bih mogao "zvanicno"( osim svjedocenja moje familije )

mnoge stvari su poznate izmedju ostalog, kako su pojedini zavrshavli "doktorate" vani, ali kao i za ostalo morash imati "pisano" :-D

pozz

felipe kajetano

Post by felipe kajetano » 13/03/2011 23:56

PipiDugaDevetka wrote:
felipe kajetano wrote:Kakve veze ima suicid i izvjestavanje o tome sa administrativnim dijelom BiH?

Ja sam povezao navodeći primjer samoubistva Nikole Koljevića sa tim da stanovnici ''administrativnog dijela BiH koji se zove bh. entitet R.S.'' NISU izvukli pouku od pametnog i obrazovanog čovjeka koji je u jednom momentu shvatio da je pogriješio i to DEBELO POGRIJEŠIO, a razrješenje situacije u kojoj se našao je pronašao u samoubistvu.

:shock: :? :-? :-)

haubica_i_to_teshka

Post by haubica_i_to_teshka » 14/03/2011 00:09

@ felipe, da ti slucajno nemash kakve veze sa wiki :-) :mrgreen:

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 14/03/2011 00:23

felipe kajetano wrote:
PipiDugaDevetka wrote:

:shock: :? :-? :-)

Pa, dobro, nisam informisan, možda nije bilo samoubistvo. Jednostavno, nemam saznanja. Ali će me @haubica_i_to_teshka informisati onoliko koliko on zna.

Post Reply