Da li sam napravio prometni prekršaj???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Brankovac

Da li sam napravio prometni prekršaj???

Post by Brankovac » 19/02/2011 01:45

Ovo mi se desilo večeras...Zaustavila me policija u susjednom gradu. Tražili su naravno dokumentaciju (prometnu i vozačku dozvolu). Bio sam s očevim autom, znači njegova prometna. Dokumentacija OK. Zavezan također, OK. Onda su tražili opremu. Lanci, prsluk i prvu pomoć. Auto nije osobno moje nego očevo, a u gepektu rusvaj. Jedva sam našao lance i prsluk, dok prvu pomoć nisam uspio naći iz prve, jer u gepektu nešto od jučer nije uredu sa sijalicom, nemam osvjetljenje. Sa mnom je bio i prijatelj u autu. Ja sam rekao da nije moje auto i da ne mogu u mraku naći prvu pomoć, da ne znam gdje je. Bilo mi je pravo nezgodno. Rekao sam da mi nije jasno kako nema prve pomoći. Policajac mi je rekao da mi mora pisati prekršajni nalog na osnovu toga što nemam prvu pomoć. I počeo je pisati. Ja sam rekao da idem do gepekta još jednom sve okrenut naglavačke dok ne nađem prvu pomoć jer znam da mi je otac govorio da je sve potrebno u gepektu. On je u međuvremenu pisao nalog, a ja sam mislio gotov sam da ću morati platiti kaznu. I prijatelj je izašao iz auto i osvjetljavao mi gepekt i time mi pomogao. I napokon u svom tom rusvaju s desne strane u jednoj vrećici prikačenoj na zid gepekta uspjeh naći prvu pomoć u crvenom plastičnom koferčiću. Rekoh policajcu da sam našao i da imam sve što treba da imam. I pokazah mu i prvu pomoć. Samim time nisam prekršio zakon. On nije znao šta će, razmišljao je minut i reče drugom policajcu što je bio s njim kao šta će sad jer su mi već napisali prekršajni nalog. Ja rekoh pa imam sve. Kaže on meni da mi je džaba sve, da sam kasno našao i da mi prva pomoć nije na vidnom mjestu (wtf? hahaha, treba li joj izlog?). Te kao kaže da ne može poništiti nalog i da je gotovo sad, jer kao u trenutku kad me pitao prvu pomoć nisam mogao naći. Ja sam pobjesnio, jer su mi uručili nalog s prekršajem koji zapravo nije postojao po mom mišljenu. Ko je kriv, a ko upravu? Ja nisam htio potipisati da prihvatam odgovornost, nego sam potpisao da tražim sudsku odluku. Jesam li pogriješio? Mislim ovo je apsurdna situacija, ali imao sam sve uza se. I opet mi napisa nalog kreten. Jel ga on mogao ikako poništiti i isplati li mi se ići na sud s ovim. Nije mi do 40 KM, tolika je kazna, ali mi je do pravde, jer je zaista smješno bilo da mi nakon svega uruči nalog. Šta vi mislite o ovome???

drmadzija

Re: Da li sam napravio prometni prekršaj???

Post by drmadzija » 19/02/2011 02:05

Hajd' bar ti nisu trazili novac za kafu. Ovako je drzava bogatija za taj sitnis kojeg ce jedan od ministara potrositi na cetku za cipele. Pamet u glavu naredni put.

bingov buraz
Has thanked: 23 times
Been thanked: 15 times

Post by bingov buraz » 19/02/2011 02:14

Ako ti je do pravde idi na sud jer si u pravu,ja bih isao.

Brankovac

Post by Brankovac » 19/02/2011 02:17

Pustite mi te moralne stvari. Nije bio baš rusvaj ko u cirkusu, jednostavno u gepektu je bilo dosta drugih stvari, a ja nisam znao tačan raspored gdje mi se nalaze ove nabrojane stvari. Bio sam malo i u panici zbog policije. Ja sam sve ispreturao tražeći i time napravio još veći rusvaj. A prva pomoć mi je bila na vidnom mjestu uz zid iznad ostalih stvari, nego sijalica u gepektu nije radila i nisam je na prvi put ni vidio. Jesam li ja prekršio zakon? Pa sve su mi stvari na broju bile. Jel policije mogla poništiti nalog koji je napisala?

Gile Šampion

Post by Gile Šampion » 19/02/2011 02:51

Napravio si prekršaj i realno je da te sud neće osloboditi odgovornosti i koliko god ti mi svi vjerovali u priču,sud neće...Meni se desila slična situacija samo sa sajlom od auta i odem na sud,saslušanje i opet kazna + sudski troskovi...

mayab
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Post by mayab » 19/02/2011 08:07

Sigurno nisi prekrsio zakon, nadjite mi gdje pise u zakonu, gdje treba da se nalazi kutija sa prvom pomoci!Nema toga!Imao si svu opremu i pokazao je policajcu!
Drug, samo si zrtva nasih saobracajnih policajaca koji jedva cekaju da kazne "mlade i naivne" za svaku sitnicu"(iako ovde nije bilo ni te sitnice!), dok bahate tatine sinove u skupim novim autima ne smiju ni pogledati!
"Dobro dosao" u jednu od najkorumpiranijih drzava na svijetu, BiH!
E, sada, ne znam koliko imas volje povlaciti se po sudu, gubiti vrijeme i zivce, a na kraju mozda i novac, plati tih 40KM i pamet u glavu, jer sada znas s kime i kakvim imas posla.Svako iskustvo koje te ne ubije, ojača te! :thumbup:

Dendrlix
Has thanked: 13 times

Post by Dendrlix » 19/02/2011 08:17

Ne placaj kaznu ni za zivu glavu. Na sudu reci da auto nije tvoje i da zbog toga + mrak nisi odmah nasao prvu pomoc.

peglinator

Post by peglinator » 19/02/2011 08:52

mislim da se ne mozes na to vaditi sto ti je auto od oca. ipak ti upravljas isto tim vozilom i trebas znati gdje se nalazi oprema ma koliki god dernek bio u gepeku.

baustelac

Post by baustelac » 19/02/2011 09:00

Na stranu to sto se mora popuniti budzet pa je ko u ono vicu sa zivotinjama ... a gdje ti je kapa.
Dakle, nije bitno cije je auto, ti si upravljao tim autom i samim tim samo ti si odgovoran za sve sto se nalazi u autu.
drugi put ces znati kako izgleda prva pomoc, a to sto je vjerovatno neces znati iskoristiti ako ne daj Boze zlu zatreba (kao uostalom i vecina nas), drugi je par carapa.

mayab
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Post by mayab » 19/02/2011 09:38

vatrenipoljubac wrote:Da li je zakon precizirao za koje vrijeme moraš pronaci određeni dio opreme :lol: ?
Za očekivat bi bilo da se i ta vještina mora položit na ispitu za sticanje vozacke dozvole :lol: .

:thumbup:

Šole

Post by Šole » 19/02/2011 09:49

Sve dok definitivno nisi izjavio da ne posjeduješ obaveznu opremu za vozilo i dok te nije upoznao sa prirodom prekršaja, te ponudio načine na koji će biti sankcionisan tvoj prekršaj (priznanje prekršaja potvrđeno tvojim potpisom ili tvoj usmeni zahtjev da ti nalog pošalju poštom ili zahtjev za sudskim odlučivanjem) nije smio da popunjava nalog (nažalost rutina našeg posla), jer sad, on mora platiti ili pravdati nerealizovan nalog. Nažalost 100% greška kolege. Rekoh nažalost.

baustelac

Post by baustelac » 19/02/2011 09:55

vatrenipoljubac wrote:Da li je zakon precizirao za koje vrijeme moraš pronaci određeni dio opreme :lol: ?
Za očekivat bi bilo da se i ta vještina mora položit na ispitu za sticanje vozacke dozvole :lol: .

Na ispitu se nauci da prije nego sto sjednes u auto budes siguran a ako nisi provjeris da li sa tim autom u prometu zadovoljavas sve uslove propisane ZOBS-om .... Ja sam tako naucio :dance:

Azamo

Post by Azamo » 19/02/2011 10:05

Odeš lijepo u poštu ili banku i platiš tu kaznu jer ako se budeš ubjeđivo sa njima samo ćeš platiti kaznu+sud troškove+penale.Ja sam imo sličnu situaciju sa PP aparatom nisam ga mogo odmah naći zbog toga što mi je u autu bio opšti haus. Od tad mi je auto ko apoteka :mrgreen:

atko

Post by atko » 19/02/2011 10:21

U ovakvim situacijama kazes ...
-imam sve samo nemam ljestve
-a sto ce ti ljestve
-pa da mi se popnete na kurac

Prvo nisi napravi prekrsaj, nigdje u zakonu ne pise gdje ti mora biti prva pomoc i kako ti mora biti gepek uredjen ... drugo to je i onako idiotarija koja ti moze posluziti samo ako se porezes dok nesto popravljas na autu ... trece prilikom udes ... tvog ili tudjeg uvijek se naglasava unesrecenog NE-DIRATI pozvati policiju, hitnu, vatrogasce ... a ovi sto moralisu ... na vidnom mjestu ... ma dajjj :lol:
Cetvrto ... saobracajci su obicni drumski razbojnici ...

peto ... neka ti je naplatio kaznu ... sto si se bolan prepo policije... tatin decko ... vec velik da moze uzet auto od tate a boji se policije ... pa nisu milicija ... hebali te oni :lol: :D

jednostavno su nanjusili da si se prepo i tusnuli ti nalog ... oni i onako rade na procenat ... jos malo pa ce onu MLM mrezu u policiji organizovati da tuse naloge :lol:

Vozio se ja sa rodjakmo (iz DE :D )... kad murija nas zaustavi ... pregledaju sve zivooo ... tamo vamo ... kad ovaj jedan se sjeti ... A SIJALICEE !!!! ono ko eureeeekaaa (evo ga sad ce 20 eVra) :D ... mi ih ismijali ... cuj sijalice ... jel fakat ocekujete da ima rezervni set ksenona u A8 :lol: ... kao onoh haj nek vam bude :D

kazem ja rodjaku kupi sijalice kineske za 3 KM i stavi u cosak ... naletices na zaguljene bezveze ce ti pisat nalog ... zakon je zakon :D ako pise da moras imat rezervni auspuh za dalekovode onda ga turi nek se nadje :D

maxell_sarajevo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post by maxell_sarajevo » 19/02/2011 11:07

U trenutku kad ti je poceo pisati prekrsajni nalog ti nisi imao prvu pomoc, tako da se mozes zaliti kokosijem sudu.Policajac ne moze ponistiti prekrsajni nalog, moze ga ostaviti, a onda bi on morao iz svog dzepa platiti.

udrch

Post by udrch » 20/02/2011 18:05

maxell_sarajevo wrote:U trenutku kad ti je poceo pisati prekrsajni nalog ti nisi imao prvu pomoc, tako da se mozes zaliti kokosijem sudu.Policajac ne moze ponistiti prekrsajni nalog, moze ga ostaviti, a onda bi on morao iz svog dzepa platiti.

Kaznu ćeš platiti, jer nisi imao prvu pomoć..
Čovjek te čekao deset minuta, možda si otišao i kupio dok te je čekao :D ..
Džaba se peglaš, ali hajd neka i sud osim policije šta zaradi..
Suđenje će se završiti za 3 minuta..

Dust

Post by Dust » 20/02/2011 18:13

[quote="maxell_sarajevo"]U trenutku kad ti je poceo pisati prekrsajni nalog ti nisi imao prvu pomoc, tako da se mozes zaliti kokosijem sudu.Policajac ne moze ponistiti prekrsajni nalog, moze ga ostaviti, a onda bi on morao iz svog dzepa platiti.[/quote]

Kolega apsolutno ste u pravu.
:-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D

ali mozda to sudija za prekršaje uzme kao olaksavajucu okolnost(cinjenica da je imao prvu pomoc) pa ga samo ukori, bez novcane kazne. I ukor je kazna.

Hemel

Post by Hemel » 20/02/2011 20:42

treba ukinuti prvu pomoc i sve druge derivate iz gepeka...

stetoskop

Post by stetoskop » 20/02/2011 20:58

Kakve mu koristi što je imao prvu pomoč, kad ne zna gdje mu stoji.
Dužnost vozača je prije upravljanja vozilom da provjeri dali je sva oprema na broju, a n rekao mi otac. S obzirom da ovaj vozač nije znao gdje mu je prva pomoč, očito je da nije izvršio pregled opreme u vozilu.

Ovakav odgovor može dobiti na sudu.

poznanik

Post by poznanik » 21/02/2011 12:36

maxell_sarajevo wrote:U trenutku kad ti je poceo pisati prekrsajni nalog ti nisi imao prvu pomoc, tako da se mozes zaliti kokosijem sudu.Policajac ne moze ponistiti prekrsajni nalog, moze ga ostaviti, a onda bi on morao iz svog dzepa platiti.

U trenutku kad je policajac započeo s pisanjem prekršajne prijave, on je imao u automobilu kutiju s prvom pomoći. Zakonom nije propisano vrijeme za koje neko mora pronaći i pokazati je policajcu, već samo obaveza posjedovanja: "Motorna vozila, osim bicikla s motorom, lakog motocikla, lakog tricikla i četverocikla, motocikla, tricikla i četverocikla, moraju imati jednu kutiju prve pomoći, a autobusi sa više od 25 sjedećih mjesta dvije kutije".

Ovo je spisak opreme koja se, po ZOBS-u, mora nalaziti u vozilu, i za neke sa spiska propisan je način i mjesto:

a) rezervni točak;
b) aparat za gašenje požara;
c) znak za obilježavanje vozila zaustavljenog na kolovozu ceste;
d) oprema za pružanje prve pomoći (kutija prve pomoći);
e) klinasti podmetači;
f) čekić za razbijanje stakla;
g) rezervne sijalice i osigurači;
h) prsluk za vozača sa svjetlosno reflektirajućim osobinama;
i) sigurnosni pojasevi;
j) uže ili poluga za vuču;
k) zimska oprema;
l) znak za označavanje sporih vozila;
m) znak za označavanje dugih vozila;

vozač

Post by vozač » 21/02/2011 13:16

Brankovac wrote:Pustite mi te moralne stvari. Nije bio baš rusvaj ko u cirkusu, jednostavno u gepektu je bilo dosta drugih stvari, a ja nisam znao tačan raspored gdje mi se nalaze ove nabrojane stvari. Bio sam malo i u panici zbog policije. Ja sam sve ispreturao tražeći i time napravio još veći rusvaj. A prva pomoć mi je bila na vidnom mjestu uz zid iznad ostalih stvari, nego sijalica u gepektu nije radila i nisam je na prvi put ni vidio. Jesam li ja prekršio zakon? Pa sve su mi stvari na broju bile. Jel policije mogla poništiti nalog koji je napisala?

šupčina ti nije odmah morao pisati nalog, pogotovo za tako glupe situacije, mogao je sačekati da pronađeš, ali sad je gotovo, ako je sve zaista tako onda su fakat pederčine kakvih nema, na sudu si popušio, džaba ti sva priča, sudija će ti reći da to što si ti pronašao i nije prva pomoć, jer si je pronašao poslije dugo vremena, još ćeš ispasti dalabu, a ako ne bude to biće "svakako vam sijalica nije radila" tako da je u ovoj situaciji svaki otpor uzaludan, samo ćeš im dati priliku da se naslađuju

vozač

Post by vozač » 21/02/2011 13:19

Šole wrote:Sve dok definitivno nisi izjavio da ne posjeduješ obaveznu opremu za vozilo i dok te nije upoznao sa prirodom prekršaja, te ponudio načine na koji će biti sankcionisan tvoj prekršaj (priznanje prekršaja potvrđeno tvojim potpisom ili tvoj usmeni zahtjev da ti nalog pošalju poštom ili zahtjev za sudskim odlučivanjem) nije smio da popunjava nalog (nažalost rutina našeg posla), jer sad, on mora platiti ili pravdati nerealizovan nalog. Nažalost 100% greška kolege. Rekoh nažalost.

pročitah i ovo,
dobar savjet, pozovi se na grešku u proceduri i na to da on praktično nije znao šta da radi sa nalogom, možda i upali

JThomas
Been thanked: 47 times

Post by JThomas » 21/02/2011 14:15

mak na konac - nije ti smio napisati nalog dok se nije uvjerio van sumnje da nemaš PP ili dok ti to nisi priznao...al' praksi je teško protiv drotovije čak i kad si u pravu. ako si već predao za sudsko odlučivanje, onda ti mora taj jaran svjedočiti da je tako bilo, u protivnom nemaš ni 0.01% šanse.

do rasprave ćeš se sit načekati, al' kad do toga dođe - samo opušteno, normalno, bez kurčenja i nadobudnog stava, pa šta bude. i samo pričaj kako jeste bilo, bez laganja i petljanja jer ćeš napraviti sebi puno gore. a nije ni lijepo :D

zonbirile

Post by zonbirile » 21/02/2011 14:26

nisi kriv,idi na sud imaš svjedoka.Najsmješnije mi je ovo vučno uže,oni još na Zastavi.Pa kako se šlepa auto,koje iam hidrauliku/servo volan,kočnice?????????????

junkers

Post by junkers » 21/02/2011 14:59

svjedok

Post Reply