Vaše pismo i CV je u arhivu HR sektora

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Oportunista

Vaše pismo i CV je u arhivu HR sektora

Post by Oportunista » 18/02/2011 19:54

Kada negdje aplicirate, i onda dobijete odgovor tipa

Trenutno nema slobodnih pozicija koje odgovaraju Vasem profilu, ali Vasa biografija ce biti u nasoj arhivi blaa blaa....

Ako je neko zainteresovan, mislim da odmah pokaze interes za buduceg radnika, dok isti ne nadje neki drugi posao, a gore navedno je samo utjesna bajka i nada za retarde (kao oni, nisu me skroz nogirali, mozda se ipak jave :? ).

Ako zaista trenutno nema pozicija, zainteresovan poslodavac barem pozove radnika na kratki intervju, i ako mu on odgovara, obavjesti ga da stvarno nema radnog mjesta trenutno, ali mu kaze KADA moze ocekivati da bude kontaktiran.

Zapravo mislim da je ta "arhiva" biografija kanta za smece, a mozda grijesim... Sta vi mislite?

Da li Vam se ikada desilo da su Vas avaj nasli u arhivi? :-D

Meni samo jednom i to 7 mjeseci nakon sto sam aplicirala. Doduse tada se nisam mogla ni sjetiti tko me kontaktirao i kulturno im rekla: "Kasno Marko na Kosovo stize". :P

dharma

Re: Vaše pismo i CV je u arhivu HR sektora

Post by dharma » 18/02/2011 19:58

U svakom slucaju, ne treba cekati da zovu :D Trazi dalje, pa ako nemas srece i oni nazovu, super. Ja ne mislim da je to kanta za smece, bar ne u ozbiljnim firmama, to sto neki kandidat ne odgovara trenuntno ne mora znaciti da nece biti dobar za odredjenu poziciju nakon mjesec dana. Sve zavisi od HR odjela.

Oportunista

Post by Oportunista » 18/02/2011 20:02

dharma wrote:U svakom slucaju, ne treba cekati da zovu :D Trazi dalje, pa ako nemas srece i oni nazovu, super. Ja ne mislim da je to kanta za smece, bar ne u ozbiljnim firmama, to sto neki kandidat ne odgovara trenuntno ne mora znaciti da nece biti dobar za odredjenu poziciju nakon mjesec dana. Sve zavisi od HR odjela.

Da, moze biti da je to slucaj u vecim firmam... ali koja je tehnika da im sofisticirano odgovoris i ubjedis ih da si ti jedinstvena prilika Sad ili Nikad? :-)

dharma

Post by dharma » 18/02/2011 20:08

Oportunista wrote:
dharma wrote:U svakom slucaju, ne treba cekati da zovu :D Trazi dalje, pa ako nemas srece i oni nazovu, super. Ja ne mislim da je to kanta za smece, bar ne u ozbiljnim firmama, to sto neki kandidat ne odgovara trenuntno ne mora znaciti da nece biti dobar za odredjenu poziciju nakon mjesec dana. Sve zavisi od HR odjela.

Da, moze biti da je to slucaj u vecim firmam... ali koja je tehnika da im sofisticirano odgovoris i ubjedis ih da si ti jedinstvena prilika Sad ili Nikad? :-)

Hm, kad otkrijes javi :P Vjerovatno ce oni koji su licno imali iskustva sa silnim apliciranjima odgovoriti. Ima, mislim, tema o tome kako su se forumasi zaposlili. Ja sam jos uvijek student sa jakooooo malo iskustva u vezi apliciranja, ali sam ove godine imala predmet HRM (dosta zanimljiv), i kad smo radili lekciju o selekciji kandidata, izmedju ostalog i o tome kako se arhiviraju i upisuju u IS podaci o kandidatima koji se mogu poslije iskoristiti sjetila sam se price 2 djevojke koje su pozvane (nijedna nije ocekivala). One su, doduse, volontirale tu nekih mjesec dana (vjerovatno se pokazale) i poslije su pozvane da rade. Naravno, intervju i testiranje nezaobilazni. Tako da, mislim da ce biti bolje po pitanju HR odjela unasim firmama, i objektivnosti pri procjeni CV-a.
Obicno se uz CV prilaze motivaciono pismo, tako da nije na odmet raspisati se (ne pretjerati) i mozda iz toga zakljuce da si pravi kandidat.

Sjetih se komentara jedne forumasice sa gore pomenute teme (pojma nemam ko je u pitanju) koja je u firmi rekla nesto na fazon "Vi mene trebate", pa vrijedi i to :D

Oportunista

Post by Oportunista » 18/02/2011 20:37

dharma wrote:
Oportunista wrote:

Hm, kad otkrijes javi :P Vjerovatno ce oni koji su licno imali iskustva sa silnim apliciranjima odgovoriti. Ima, mislim, tema o tome kako su se forumasi zaposlili. Ja sam jos uvijek student sa jakooooo malo iskustva u vezi apliciranja, ali sam ove godine imala predmet HRM (dosta zanimljiv), i kad smo radili lekciju o selekciji kandidata, izmedju ostalog i o tome kako se arhiviraju i upisuju u IS podaci o kandidatima koji se mogu poslije iskoristiti sjetila sam se price 2 djevojke koje su pozvane (nijedna nije ocekivala). One su, doduse, volontirale tu nekih mjesec dana (vjerovatno se pokazale) i poslije su pozvane da rade. Naravno, intervju i testiranje nezaobilazni. Tako da, mislim da ce biti bolje po pitanju HR odjela unasim firmama, i objektivnosti pri procjeni CV-a.
Obicno se uz CV prilaze motivaciono pismo, tako da nije na odmet raspisati se (ne pretjerati) i mozda iz toga zakljuce da si pravi kandidat.

Sjetih se komentara jedne forumasice sa gore pomenute teme (pojma nemam ko je u pitanju) koja je u firmi rekla nesto na fazon "Vi mene trebate", pa vrijedi i to :D

Znaci skolski primjer da se aplikacije navodno arhiviraju...

Znam da sam zadnji posao dobila 5 mjeseci nakon sto sam poslala aplikaciju. Sreca da kada je telefon zazvonio, imala sam vocie-mail ukljucen, pa su samo ostavili poruku, jer od 200 aplikacija koje sam od tada poslala, nisam imala pojma ko me zvao :roll i kada bi mi samo rekli ime firme, ja ne bih znala koja je pozicija u pitanju.... Nakon slusanja voice-maila brze bolje u arhivu poslanih biografija.

Ne znam uce li vas na tim primjerima slucaj gdje za 15tak prestiznih poslova dodje oko 700 aplikacija. Evo jedan primjer iz prakse, kako to radi osoba zaduzena za HR koja mora odabrati 50tak aplikanata. Ona ovaj posao radi godinama, i prvo sto uradi je da pogleda potpis na pismu motivacije (tako se otarasi barem 150 aplikacija), onda gleda CV da vidi sta ustvari nudis, onda pismo motivacije (ako si igrom slucaja napravio kakvu gresku ili ti je pismo nepovezano ode ti aplikacija u smece)...

A to kako se zaposliti, je stvarno lutrija... Meni licno je takva nafaka da kad nema, nema i kad bubreg dajem da me zaposle :-D . Ali cim dobijem nesto i pocnem raditi, eto zvone telefoni par put (pa gdje ste prije bili?????????). Ne ide sad da poslodavcu za kojeg sam tek pocela raditi idem iza ledja i idem na druge intervju...

djecak_76

Post by djecak_76 » 18/02/2011 22:43

Slazem se u potpunosti. Vecina ozbiljnih firmi pravi sebi bazu. Kad posao krene ili se pojavi upraznjeno mjesto onda logicno prvo cesljaju bazu i traze odgovarajuce kandidate...

Ali svakako da ne treba sjediti i cekati da te pozovu. Treba biti uporan i traziti...

nej-lo

Post by nej-lo » 18/02/2011 23:58

Ja i ne vjerujem bas u te baze, desavalo mi se da posaljem samoinicijativno pismo ( molbu) za posao, i za par dana izađe konkurs, za koji ispunjavam uslove, pa cemu onda CV u bazi ? :roll:

Oportunista

Post by Oportunista » 19/02/2011 00:07

nej-lo wrote:Ja i ne vjerujem bas u te baze, desavalo mi se da posaljem samoinicijativno pismo ( molbu) za posao, i za par dana izađe konkurs, za koji ispunjavam uslove, pa cemu onda CV u bazi ? :roll:

Mozda te tako testiraju, da vide hoces li se opet javiti... ali da znam, zaista je glupo, kada posaljes pismo motivacije i CV samoincijativno, i onda oni izbace konkurs koji je 100% u skladu sa tvojim kvalifikacijam. Pitas se gdje je otislo pismo... ali eto,ne gine da ih podjestis da si poslala pismo i ponovo posaljes manje vise isto...

Post Reply