Još jedna prevara: Pošta i plaćanje kreditnim karticama

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

braca

Još jedna prevara: Pošta i plaćanje kreditnim karticama

Post by braca » 01/02/2011 15:11

Još jedna prevara - Pošta i plaćanje kreditnim karticama: ne znam da li ste upratili, ali U POŠTI BIH SE NE MOŽE PLAĆATI KREDITNIM ILI DEBITNIM KARTICAMA, a korištenje kreditnih kartica je najnormalnija stvar u cijelom civilizovanom svijetu. No, znam ja šta je i gdje je BiH, što se i ovim povodom potvrđuje.

Naime, ako želite platiti neki račun u Pošti, recimo kućne telefone, mobitele, račune za vodu i sl, recimo nakupi vam se 300 ili 400 KM i vi lagano date kreditnu ili debitnu karticu i službenica je lagano uzme i svoje ruke i "naplati" vam račun i izda potvrdu. No, obratite pažnju, vašom kreditnim karticom NISU plaćeni računi, već je službenica SKINULA keš (cash) sa vašeg računa/kartice, izvršila ISPLATU sa vaše kartice i kešom (cashom) izvršila UPLATU na ime predatih joj vaših računa!!! Naravnio, vaša banka vas naknadno odere za podizanje keša, jer ako PLAĆATE karticom, nema provizije, no ako podižete keš i onda plaćate, banka vas odere za podizanje keša.

Ovo ni ja niam znao, no danas sređujem neke račune, znam da sam platio telefone karticom, kad ono na "slipu" ne piše uplata, već ISPLATA i meni ne budi teško odem u poštu, kad tamo, šok: sve ovo što sam vam napisao, jednom riječju je istina, u Pošti se ne može plaćati kredtinom ili debitnom karticom. Nevjerovatno!

Lijepe planine BiH, rijeke, trava i druge prirodne ljepote, ali sve ostalo je trulo da smrdi na sve strane.

gurabija78

Re: Još jedna prevara: Pošta i plaćanje kreditnim karticama

Post by gurabija78 » 01/02/2011 15:14

nisam ovo znao jer nisam nikada ni probao, ali ima logike, salteri BH poste su u stvari salteri postbank... tako da je efekat isti kao da u svakoj drugoj banci pokusavas placat karticom trece banke.... ako placas na salteru Raiffeisen sa karticom Unicredit, vjerovatno ce ti se isto desiti....

sorge_sa

Post by sorge_sa » 01/02/2011 15:18

Jos nesto u vezi Poste, da se ljudi ne zeznu,

kad placate racune, podrazumijevam racune BH Telecoma, telefon i internet, u Posti ne uzimaju proviziju, ali zato za mobilni 1.50 KM uzimaju, pa nek vam ne bude mrsko otici, ako placate u Velikoj Posti na obali, u onaj prvi dio gdje se kupuju mobilni aparati, usparacete 1.50 KM, s obzirom da je ista zgrada, nije nimalo lose cifo biti
Last edited by sorge_sa on 01/02/2011 15:20, edited 1 time in total.

braca

Post by braca » 01/02/2011 15:18

Jbga, kartica je legitimno sredstvo plaćanja svugdje u svijetu..... :-)

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Post by drndalo » 01/02/2011 15:21

sorge_sa wrote:ali zato za mobilni 1.50 KM uzimaju, pa nek vam ne bude mrsko otici, ako placate u Velikoj Posti na obali, u onaj prvi dio gdje se kupuju mobilni aparati, usparacete 1.50 KM,
s obzirom da je ista zgrada, nije nimalo lose cifo biti

Od kada to ? Ja prosli mjesec platih oba tel. racuna ( mob + fix ) na istom salteru, bez provizije oba... Ih, sad si mi suhu svezao, moram provjeriti u papirima...

Salonski Kriticar

Post by Salonski Kriticar » 01/02/2011 15:23

Ja sam tu igranku u posti skontao prije par godina. Uredno sam racune placao karticom dok jednom na izvodu nisam vidio da su mi svaki put uzeli osam (!) maraka za placanje debitnom karticom!

Mislim da to nije fer, jer placanje karticom je svuda postalo normalna stvar. Uostalom, posta ipak nije banka.

gurabija78

Post by gurabija78 » 01/02/2011 15:24

Salonski Kriticar wrote:Ja sam tu igranku u posti skontao prije par godina. Uredno sam racune placao karticom dok jednom na izvodu nisam vidio da su mi svaki put uzeli osam (!) maraka za placanje debitnom karticom!

Mislim da to nije fer, jer placanje karticom je svuda postalo normalna stvar. Uostalom, posta ipak nije banka.

napisao sam vec: salteri BH poste su u stvari salteri postbank

zateznistub
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times

Post by zateznistub » 01/02/2011 15:29

sorge_sa wrote:Jos nesto u vezi Poste, da se ljudi ne zeznu,

kad placate racune, podrazumijevam racune BH Telecoma, telefon i internet, u Posti ne uzimaju proviziju, ali zato za mobilni 1.50 KM uzimaju, pa nek vam ne bude mrsko otici, ako placate u Velikoj Posti na obali, u onaj prvi dio gdje se kupuju mobilni aparati, usparacete 1.50 KM, s obzirom da je ista zgrada, nije nimalo lose cifo biti

Ukoiko nisi znao odavno posta i telecom nisu ista firma, i placas proviziju za svaki racun bez obzira radili se o telefonu ili grijanju.

Sto se tice naplacivanja provizije za placanje karticom to mi nije jasno zasto naplacuju za debitnu, za kreditnu je normalno jer se radi o jednoj vrsti placanja gotovinom. valjda nemaju ugovore sa bankama po tom pitanju.

Salonski Kriticar

Post by Salonski Kriticar » 01/02/2011 15:30

gurabija78 wrote:
Salonski Kriticar wrote:Ja sam tu igranku u posti skontao prije par godina. Uredno sam racune placao karticom dok jednom na izvodu nisam vidio da su mi svaki put uzeli osam (!) maraka za placanje debitnom karticom!

Razumijem sta rade, ali mi se ne svidja. To je kao mijesanje dvaju poslova. Malo su posta, a malo banka. Naravno, kad oni imaju koristi od toga.

gurabija78

Post by gurabija78 » 01/02/2011 15:34

Salonski Kriticar wrote:
gurabija78 wrote:

Razumijem sta rade, ali mi se ne svidja. To je kao mijesanje dvaju poslova. Malo su posta, a malo banka. Naravno, kad oni imaju koristi od toga.

postbank vjerovatno ima ugovor sa BH Telecom o proviziji za njihove racune, isto ko sto hypo i volksbank imaju ugovore sa kablovskim operaterom HS i sl.

vjesticanametli
Has thanked: 63 times
Been thanked: 16 times

Post by vjesticanametli » 01/02/2011 16:02

:shock: pa majku im :x moram provjeriti slip :x mada mi je na zadnjem izvodu skinut cener iako lovu dizem samo na rbb automatima ali sam platila racune karticom i jos se ibretim sto li cener ode

nomVe

Post by nomVe » 01/02/2011 18:01

Ko vam je kriv, nek su vam uzeli lovu. Kreditne kartice NE SLUZE za te stvari. Svrha kreditne kartice je kupovina robe na RATE, a ne na placanje racuna ili dizanje gotovine.

Eto sad vam posta kriva sto ne znate koristiti kartice.

Better Man
Been thanked: 1 time

Post by Better Man » 01/02/2011 18:09

Sitne stvari placam uvijek kesom, dok karticom placam krupne stvari. Kreditnu karticu nemam, jer mi na srecu nije potrebna. Ono sto mrzim kad na kasi neko placa karticom sitni iznos i moras cekati citavu vjecnost da zavrsi.

jedaneska

Post by jedaneska » 01/02/2011 19:43

Pošta bi morala po hitnom postupku biti tužena za ovaj podli lopovluk u dogovoru sa bankama, i sav - navedenom prevarom - uzeti novac od svih građana bi morao biti vraćen sa kamatama. Na ovaj trik su mi do sada dva ili tri puta uzeli po 10KM, tako da sam odlučio vratiti idiotsku karticu koja služi samo za finansiranje stranih banaka :x

MAN-lion's coach
Been thanked: 5 times

Post by MAN-lion's coach » 01/02/2011 20:00

sorge_sa wrote:Jos nesto u vezi Poste, da se ljudi ne zeznu,

Ne razumijem. :? :?
Plaćam BHMobile račun bez provizije u BHPošti na Malti,a na Obali nisam nikada.
I znam da za plaćanje MTel računa ne uzimaju proviziju u BHP.

aNTropocentrio

Post by aNTropocentrio » 01/02/2011 20:04

Prije nekoliko godina sam platio račune karticom u pošti nakon što mi rekoše da nema nikakve provizije. Kad mi je došao listing vidjeh da sam platio 5 KM provizije.

because_of_you

Post by because_of_you » 01/02/2011 20:17

Također uzimaju proviziju od 1 ili 1.5 km za račune mimo telefonskih (voda, tolane...). :roll:

kanga

Post by kanga » 01/02/2011 21:35

Uzimali su oni to i prije pet godina.

vjesticanametli
Has thanked: 63 times
Been thanked: 16 times

Post by vjesticanametli » 01/02/2011 21:57

pise ISPLATA mamicu im............za lijeka im trebalo...........nikad vise .........eto gdje mi je cener :x govna

hana_montana

Post by hana_montana » 01/02/2011 22:21

meni rekla teta u posti hocete li da vam podignem vise love pa da vam dam ako vam treba :lol: tad sam skontala sta se desava i sada samo kes kes kes :D

Dead Man Walking

Post by Dead Man Walking » 02/02/2011 03:59

nomVe wrote:Ko vam je kriv, nek su vam uzeli lovu. Kreditne kartice NE SLUZE za te stvari. Svrha kreditne kartice je kupovina robe na RATE, a ne na placanje racuna ili dizanje gotovine.

Eto sad vam posta kriva sto ne znate koristiti kartice.

:lol:

Da sam juce umro ovo ne bi znao. :-)

nomVe

Post by nomVe » 02/02/2011 06:26

MAN-lion's coach wrote:Ne razumijem. :? :?
Plaćam BHMobile račun bez provizije u BHPošti na Malti,a na Obali nisam nikada.
Placanje svih bh telecom usluga je bez provozije u bilo kojoj posti.

Nego, savjetujem ovim pametnjakovicima da odu u BILO KOJU BANKU i da pokusaju platiti racune, ali da koristite karticu druge banke pa ce vidjeti sta ce se desiti.

Ali hajde, glupom bosancu je svaka kartica ista, pa ode na bankomat, digne lovu sa shopping kartice i jos se pita zasto je ostao bez 10 KM :lol:

metronom

Post by metronom » 02/02/2011 09:18

Znaci oni s kartice podignu kes bez da vi uopste kucate pin?! Ako je tako, onda je to velika zloupotreba i vjerovatno krivicno djelo! Nema niko pravo skidati kes s vase kartice bez da vi ukucate pin. Ispada kao da ti njihovi zamisljeni bankomati mogu izdavati novac bez da iko ukuca pin. Znaci neko dodje u postu s ukradenom karticom i moze placati sta hoce?!

Placanje karticom (bilo debitnom, bilo kreditnom) je nesto sasvim drugo. U tom slucaju nema naplacivanja nekih provizija kupcu, jer to placa prodavac, a uz sve to, placanje se vrsi ukucavanjem PIN-a ili uz licnu kartu i potpis koji odgovara potpisu kakav je na kartici.

Ali ovdje se koliko sam shvatio radi o tome, da Posta glumi kako se to ne moze raditi, vec su kod sebe instalirali nekakve pos terminale pomocu kojih vam nelegalno skidaju kes, kao da ste vasom karticom podizali novac sa bankomata druge banke. O ovome treba obavijestiti sva udruzenja za zastitu potrosaca i Inspekciju!

Woody
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

Post by Woody » 02/02/2011 09:36

metronom wrote:Znaci oni s kartice podignu kes bez da vi uopste kucate pin?! Ako je tako, onda je to velika zloupotreba i vjerovatno krivicno djelo! Nema niko pravo skidati kes s vase kartice bez da vi ukucate pin. Ispada kao da ti njihovi zamisljeni bankomati mogu izdavati novac bez da iko ukuca pin. Znaci neko dodje u postu s ukradenom karticom i moze placati sta hoce?!

Placanje karticom (bilo debitnom, bilo kreditnom) je nesto sasvim drugo. U tom slucaju nema naplacivanja nekih provizija kupcu, jer to placa prodavac, a uz sve to, placanje se vrsi ukucavanjem PIN-a ili uz licnu kartu i potpis koji odgovara potpisu kakav je na kartici.

Ali ovdje se koliko sam shvatio radi o tome, da Posta glumi kako se to ne moze raditi, vec su kod sebe instalirali nekakve pos terminale pomocu kojih vam nelegalno skidaju kes, kao da ste vasom karticom podizali novac sa bankomata druge banke. O ovome treba obavijestiti sva udruzenja za zastitu potrosaca i Inspekciju!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
BTW ja sam napravio još veći zaheb. Plaćao račune u pošti na M Dvoru. Za novčanik - nema casha. Pitam mogu li platiti VISA UniCredit kreditnom, teta kaže - može. Ispegla mi karticu i pruži mi slip da potpišem. Kad ono na slipu manji iznos nego iznos računa. Ja kažem teti: Ukucali ste manji iznos nego sto je iznos računa. Teta kaže: vidi stvarno i poturi mi da potpišem razliku (nekih 2,5 KM). Ja blećak potpišem i to, u neznanju. Kad dođe izvod, a na njemu 2 x 5 KM provizije na podizanje casha u pošti. Sad meni nije jasno, ako oni imaju ATM u pošti, kako mi je mogla isplatiti 2,5 KM, kada je minimalni iznos za isplatu na ATM-u 10 KM?
:shock: :x

uvijek dobar post

Post by uvijek dobar post » 02/02/2011 09:48

i u Hrvatskoj važi isto pravilo za poštu. Ako plaćaš račune u pošti i plaćanje vršiš karticom, banka ti uredno naplati proviziju (10 Kuna) za korištenje bankomata druge banke (naravno i pošta naplati svoju proviziju od 5 Kn za svaki račun). Ja sam to skontao prije godinu dana i od tad ili e-bankingom ili cash na šalteru FINA-e gdje nema provizije. Nije u pitanju veliki novac (oko 20-25 KN mjesečno, zavisno od broja računa) ali iz principa ne dam pare bagri.

A ovi što pametuju o korištenju kartica neka se poklope. Kartice (bilo debitna, kreditna, Dinners ili American) služe za plaćanja (jedina je razlika u obračunu tj skidanju novaca sa kartica tj naplati troška) i ukoliko prodavac ne koristi istu banku od koje je kartica, on je dužan toj banci plaćati proviziju, naravno po dogovoru i standardnim tarifama za prodavce i pružateleje usluga a nije dužan proviziju plaćati kupac

Post Reply