Održavanje ulica u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

valterbranisarajevo

Održavanje ulica u Sarajevu

Post by valterbranisarajevo » 30/11/2010 19:45

Prije nekoliko dana sam prisustvovao krpljenju rupe od strane nekog komunalnog preduzeća na jednoj sarajevskoj ulici i uvjerio se zbog čega su ceste u Sarajevu, između ostalog, u tako lošem stanju.

Navedena ulica je veoma prometna, a rupa se nalazi odmah pored trotoara pa za vrijeme padavina auti prskaju prolaznike vodom.

Na lice mjesta je došao kamion sa tri radnika. Jedan je sa kamiona izbacio nekoliko lopata asfalta, a druga dvojica su čizmama malo utabali asfalt u rupu. Nakon toga su ušli u kamion i otišli.

Kompletna procedura je trajala najviše dvije minute. Pretpostavio sam da od ovog fušeraja neće biti nikakve koristi – i nisam se prevario.

Kada sam kasnije ponovo prošao nije bilo nikakvog traga da je bilo šta rađeno na tom mjestu. Rupa je iste dubine kao i prije. Auti su za kratko vrijeme raznijeli nestručno postavljen asfalt.

Od tada je prošlo nekoliko dana a rupa i dalje stoji. Radnici firme su u svoj radni nalog upisali da su uradili posao. Firma će naplatiti skupo fušeraj od opštine – i pojeo vuk magarca. :oops:

kurty

Re: Održavanje ulica u Sarajevu

Post by kurty » 30/11/2010 21:20

Dobro si ti prosao... Mogao si kojim slucajem prijaviti fuseraj, pa da dobijes samar, nogu u guzicu i kamen u bubrege :D :D :D :D :D

Investitor isti... Problem opcenito isti... :D :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=SevARsUdwGQ

0:44 spektakl
Last edited by kurty on 01/12/2010 21:32, edited 1 time in total.

TheDocToR

Post by TheDocToR » 01/12/2010 00:09

Kratko jasno:

"ceste jedan od najvecih, ako ne i najveci tal vodece vladajuce mafije"

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 03/12/2010 05:11

Sisoje wrote:Jebes zemlju za koju je Albanija zapad. :D

:lol:

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 03/12/2010 05:16

kurty wrote:Dobro si ti prosao... Mogao si kojim slucajem prijaviti fuseraj, pa da dobijes samar, nogu u guzicu i kamen u bubrege :D :D :D :D :D

:shock: :|

kurty

Post by kurty » 03/12/2010 14:31

ljubav_aha wrote:
kurty wrote:Dobro si ti prosao... Mogao si kojim slucajem prijaviti fuseraj, pa da dobijes samar, nogu u guzicu i kamen u bubrege :D :D :D :D :D

:shock: :|

jes vidjela kako se tenderi obaraju :lol: :lol: :lol: :lol:
a konkurencija tjera u propast

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 23/12/2010 13:05

Dnevni Avaz: Ko sve krade novac na popravci puteva: Blato u ceste, milioni u džep

G. Mrkić on 23/12/2010 08:00:00

Klupko kriminala i korupcije prilikom obnove cesta u Sarajevskom kantonu, pri čemu svake godine budu ukradeni milioni maraka, polako se odmotava. „Avaz“ je pisao da u tome učestvuju Direkcija za puteve KS i privatne kompanije, koje u ceste ugrađuju loš materijal, a za to ih niko ne kažnjava.

Nijemi posmatrači

Ceste brzo propadaju, što tim kompanijama odgovara, jer dobivaju novac za nove popravke. Kao primjer naveli smo regionalnu cestu u Ilijašu, gdje je asfalt ispucao nakon samo dva dana. No, sve ovo ne bi moglo proći kada u to ne bi bio umiješan Zavod za saobraćaj Sarajevo, koji nadzire održavanje cesta u Kantonu.

Prema riječima sagovornika „Avaza“, inžinjeri ovog zavoda svjesno okreću glavu od očiglednog kriminala. U pojedinim slučajevima oni su nijemo posmatrali kako se kao podloga za asfalt ugrađuje najobičnije blato.

Simbolična cijena

Zavod je 2008. potpisao petogodišnji ugovor s Direkcijom za puteve, za nadzor nad održavanjem 450 kilometara puteva na području Kantona Sarajevo. Poređenja radi, udaljenost od Sarajeva do Zagreba iznosi 413 kilometara. Zavod je pobijedio na tenderu zato što je ponudio da ovaj posao obavi za svega 13.748 KM. Radi se o simboličnom iznosu, ali je ugovor važan zato što je omogućio Zavodu monopol u vezi s nadzorom nad popravkama cesta u Kantonu. Za iole ozbiljniju popravku, naime, sklapa se poseban aneks, pa bi se cijena osnovnog ugovora na kraju petogodišnjeg perioda mogla popeti na nekoliko miliona maraka.

Sumnja na cijeli slučaj

Zavod smo upitali koliko je do sada aneksa sklopio na osnovni ugovor i kolika je njihova ukupna vrijednost. Pitali smo i zbog čega ceste propadaju odmah nakon popravke. Iako je istekao zakonski rok od 15 dana, odgovor nismo dobili,što baca dodatnu sumnju na cijeli slučaj.

krusty

Post by krusty » 24/12/2010 14:30

zna li neko kontakt telefon ili adresu ili mail od Direkcije za ceste KS

da im posaljem malo slika od rupa, jer evo pise u Avazu danas da mogu sad i zimi krpiti rupe na ulicama nekim "hladnim asfaltom"

poznanik

Post by poznanik » 24/12/2010 16:03

krusty wrote:zna li neko kontakt telefon ili adresu ili mail od Direkcije za ceste KS

da im posaljem malo slika od rupa, jer evo pise u Avazu danas da mogu sad i zimi krpiti rupe na ulicama nekim "hladnim asfaltom"

Ne vrijedi, to je nevjerovatno neodgovorna kantonalna institucija :x Godinama traje zahtjev za uređenjem dijela Grbavičke ulice, u kišnim i snježnim periodima ispred ulaza se stvaraju lokva dubine i do 15 cm. Nemoguće je normalno izaći iz zgrade i proći ulicom :x

Niko se nikad nije potrudio da riješi problem građana, uprkos inicijativi i potpisima 46 stanara za sazivanje Zbora građana, uprkos nekoliko zahtjeva inspekciji opštine Novo Sarajevo, uprkos zahtjevima inspekciji Kantona Sarajevo i Direkciji za ceste.

Evo jedan od svježih dokaza stanja pred ulazima

Image

edit:

U produžetku zgrade na slici desno, u zgradi s krovnom nadgradnjom, stanuje ministar Emir Hadžihafizbegović. Kompletan plato ispred njegove zgrade i ispred garaže je prije dvije godine presvučen asfaltom, vrlo kvalitetno urađeno tako da se skoro ni kap ne zadržava. Valjda da ministar može suhih cipela ući u svoj Mercedes :oops:

VeDooo1gim

Post by VeDooo1gim » 27/12/2010 18:53

Lijepa nasa drzava :) :bih: :thumbup:

poznanik

Post by poznanik » 25/02/2011 10:02

Noćas je palo malo snijega, i u Sarajevu ponovo ulice neočišćene :( kako kolovozne trake, posebno one 2. i 3. kategorije, čak i u centralnim dijelovima grada, posebno nisu očišćeni trotoari i druge pješačke zone.

Do kada više? Iz godine u godinu, iz jedne u drugu snježnu padavinu, svaki put isto :x

Vrijeme je za smjenu kompletne uprave "RAD"-a, Babić prvi.

Svaki mjesec imaju visoke redovne plate, budžet troše nemilice, a čekaju da sunce otopi snijeg sa ulica. Da ne spominjem prljavštinu i blato :(

cappy_tempo

Post by cappy_tempo » 25/02/2011 10:17

poznanik wrote:Noćas je palo malo snijega, i u Sarajevu ponovo ulice neočišćene :( kako kolovozne trake, posebno one 2. i 3. kategorije, čak i u centralnim dijelovima grada, posebno nisu očišćeni trotoari i druge pješačke zone.

Do kada više? Iz godine u godinu, iz jedne u drugu snježnu padavinu, svaki put isto :x

Svaki mjesec imaju visoke redovne plate, budžet troše nemilice, a čekaju da sunce otopi snijeg sa ulica. Da ne spominjem prljavštinu i blato :(

ja tebe...pa mora ono 24h proci od prestanka padavina pa ce onda izaci,a dotada proleti koji kamion i to je to.a 24 od prestanka padavina auta sama ociste cestu,a pjesaci trotoar

Troll_Happens

Post by Troll_Happens » 25/02/2011 10:26

poznanik wrote:Noćas je palo malo snijega, i u Sarajevu ponovo ulice neočišćene :( kako kolovozne trake, posebno one 2. i 3. kategorije, čak i u centralnim dijelovima grada, posebno nisu očišćeni trotoari i druge pješačke zone.

ne brini djipa se javio jutros iz prve ruke dok snijeg pada samo se ciste ulice 1 i 2 prioriteta 3 i 4 cekaju dok snijeg prestane padati taman svi bili zatrpani boze gov... :x

Tvrtko II Kotromanić

Post by Tvrtko II Kotromanić » 25/02/2011 10:34

mozda su iznenadjeni snijegom u februaru pa su nespremni docekali padavine :-)

poznanik

Post by poznanik » 25/02/2011 10:40

Jedan001 wrote:ne brini djipa se javio jutros iz prve ruke dok snijeg pada samo se ciste ulice 1 i 2 prioriteta 3 i 4 cekaju dok snijeg prestane padati taman svi bili zatrpani boze gov... :x

Mojom ulicom se danas ne može normalno kretati :x

Juče i prije, mali zimski RAD-ov kamion je kašikom doslovno kidao asfalt sa trotoara, čisteći snijeg koji ga je prekrivao visinom od 1 cm :?

Ljeti se redovno dešava da, nakon kiše, i po dva puta zaredom u jednom danu, prođe cisterna kojom se pere ulica. Ljeti tri puta sedmično prolazi mali kamion-usisivač, koji, na obje strane kolovoza, iz uglova usisava ništa. Možda poneki opušak i sl.

Čim snijeg počne da pada - nigdje nikog :x

van Basten
Has thanked: 6 times

Post by van Basten » 25/02/2011 16:05

možda nema direktne veze sa gradom, ali je u kantonu... jučer u 8h ujutro sam prošao autoputem iz Ilijaša prema Vogošći... ono je sramota na šta je ličio autoput... mogu misliti kako je to jutros bilo, obzirom da je jače i padalo

maxell_sarajevo
Been thanked: 4 times

Post by maxell_sarajevo » 25/02/2011 16:58

Dajte sta vam je, snijeg pada 24h bez prestanka, a vi bi da na ulicama nema ni 1cm snijega.Nego lijepo dignite malo lijene guzice i cistite ispred svojih kuca, zgrada, i ne cekajte kad ce vam stici Rad-ovci. ;-)

Comrad

Post by Comrad » 25/02/2011 21:17

maxell_sarajevo wrote:Dajte sta vam je, snijeg pada 24h bez prestanka, a vi bi da na ulicama nema ni 1cm snijega.Nego lijepo dignite malo lijene guzice i cistite ispred svojih kuca, zgrada, i ne cekajte kad ce vam stici Rad-ovci. ;-)

E zbog ovakvog razmisljanja i jeste ovako.

Cuj sta vam je. Pa jarane oni fino uzimaju i tvoje i moje pare, al bi da ne rade nista. Sta je onda njihova svrha, sta je poenta postojanja te zimske sluzbe ili kako je vec nazivaju. Shvatio bih da smo drzava gdje jednom u deset godina padne snijeg, ali svake, svake godine isto. Imaju li oni kalendar, evo dvije sedmice javljaju da ce biti padavine i oni opet nespremni.

Svi imaju veoma dobre plate i ima da cisti snijeg cim padne i tacka. Ne kontam sta cekaju, da padne metara pa da onda ciste? Trebam se jos smilovati na njih. Zbog cega. Sjedi u kamionu i zgrce snijeg. Ne lopata. Evo ja cu se odmah mijenjati da radim u KJKP Rad.

Ili neka je ukinu, a sve pare koje su date kroz budzet vrate nama koji smo ih dali. Nije stvar u tome da je neko lijen da cisti, ali zasto svake godine dopustamo da nas prave debilima.

Better Man
Been thanked: 1 time

Post by Better Man » 25/02/2011 22:45

van Basten wrote:možda nema direktne veze sa gradom, ali je u kantonu... jučer u 8h ujutro sam prošao autoputem iz Ilijaša prema Vogošći... ono je sramota na šta je ličio autoput... mogu misliti kako je to jutros bilo, obzirom da je jače i padalo

Grozno je bilo i ujutro i u 4 kad sam kuci sa posla, kao da vozis po makadamu, a ne autoputu. Bruka i sramota. Zalosno je reci da je ulica u sarajevu uz koju se penjem da se parkiram prohodnija od autoputa. A da ne govorim o idiotskom vozacima koji po takvom autoputu prase kao da su najbolji moguci uslovi.

Bullet Tooth Tony
Been thanked: 5 times

Post by Bullet Tooth Tony » 25/02/2011 23:16

malo serete..da ne rade nista jednostavno nije tacno .... barem ovo sto ja vidim, ne moze sve ni stici ljudi moji pa prodje ona "voza" jedno 5-6 puta....samo kroz moju ulicu koja je u Starom Gradu a snijeg pada konstantno,da ne rade nista kako bi mi na Vratnik se popeli sa automobilima, bi sipak ....jeste li se vi zadesili u nekoj drugoj jacoj drzavi kada pada snijeg ? , eto samo kod nas snijeg pada....ne kazem, ima propusta puno, ali da su jadikovke tolike :roll:

Hrvatska

Image

Njemacka

Image

New York

Image

maxell_sarajevo
Been thanked: 4 times

Post by maxell_sarajevo » 26/02/2011 01:14

Comrad wrote:
maxell_sarajevo wrote:Dajte sta vam je, snijeg pada 24h bez prestanka, a vi bi da na ulicama nema ni 1cm snijega.Nego lijepo dignite malo lijene guzice i cistite ispred svojih kuca, zgrada, i ne cekajte kad ce vam stici Rad-ovci. ;-)

E zbog ovakvog razmisljanja i jeste ovako.

Cuj sta vam je. Pa jarane oni fino uzimaju i tvoje i moje pare, al bi da ne rade nista. Sta je onda njihova svrha, sta je poenta postojanja te zimske sluzbe ili kako je vec nazivaju. Shvatio bih da smo drzava gdje jednom u deset godina padne snijeg, ali svake, svake godine isto. Imaju li oni kalendar, evo dvije sedmice javljaju da ce biti padavine i oni opet nespremni.

Svi imaju veoma dobre plate i ima da cisti snijeg cim padne i tacka. Ne kontam sta cekaju, da padne metara pa da onda ciste? Trebam se jos smilovati na njih. Zbog cega. Sjedi u kamionu i zgrce snijeg. Ne lopata. Evo ja cu se odmah mijenjati da radim u KJKP Rad.

Ili neka je ukinu, a sve pare koje su date kroz budzet vrate nama koji smo ih dali. Nije stvar u tome da je neko lijen da cisti, ali zasto svake godine dopustamo da nas prave debilima.

Oni rade budimo iskreni, al sad ih napadati sto ne mogu stici ocistiti ulicu na Mahmutovacu kada pada snijeg je besmisleno.Evo i ja zivim na Cengic Vili u moju ulicu nikad nije usla grtalica, al stanari opet ociste i bude prohodna do glavne saobracajnice koja je iako pada 24sata snijeg prohodna i nema nikavih zastoja zbog snijega.Hebiga da kako mozemo angazovali bi RAD da nam i snijeg sa balkona ocisti. :-)

cyprus
Has thanked: 5 times
Been thanked: 12 times

Post by cyprus » 26/02/2011 02:03

Bullet Tooth Tony wrote:malo serete..da ne rade nista jednostavno nije tacno .... barem ovo sto ja vidim, ne moze sve ni stici ljudi moji pa prodje ona "voza" jedno 5-6 puta....samo kroz moju ulicu koja je u Starom Gradu a snijeg pada konstantno,da ne rade nista kako bi mi na Vratnik se popeli sa automobilima, bi sipak ....jeste li se vi zadesili u nekoj drugoj jacoj drzavi kada pada snijeg ? , eto samo kod nas snijeg pada....ne kazem, ima propusta puno, ali da su jadikovke tolike :roll:

Hrvatska

Image

Njemacka

Image

New York

Image

:thumbup: Što se tiče čišćenja snijega mislim da se stvarno kenja... pa ne mogu se ni pahuljice hvatat u letu :-)

Cholina_Lokica

Post by Cholina_Lokica » 26/02/2011 02:08

Treba instalirat kakvu mrezu iznad saobracajnica da ne moze ni jedna pahulja na njih pasti :oops:

mayab
Has thanked: 25 times
Been thanked: 17 times

Post by mayab » 26/02/2011 07:26

Interesantna je stvar, barem po mojoj ocjeni, da su bolje ociscene ceste i trotoari po Alipasinom, nego tamo u "centru grada" :shock:

respo

Post by respo » 26/02/2011 11:53

Cholina_Lokica wrote:Treba instalirat kakvu mrezu iznad saobracajnica da ne moze ni jedna pahulja na njih pasti :oops:

fina ideja al samo pogresna strana
da provuku cijevi recimo od grijanja ispod saobracajnica ili bar trotoara ne bi bilo potrebe za ciscenjem

Post Reply