iPhone turizam i pasvandžije

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.
Been thanked: 3 times

#1 iPhone turizam i pasvandžije

Post by PipiDugaDevetka » 04/10/2010 16:31

http://www.sarajevo-x.com/scitech/tehnologija/clanak/100920089 wrote: BH Navigator

Prvim BH mobilnim turističkim vodičem do 50 miliona iPhone korisnika

Prateći svjetske trendove iz oblasti komunikacija, agencija "Mark IN" iz Sarajeva pokrenula je kreiranje prvog mobilnog turističkog vodiča Bosne i Hercegovine. Ova mobilna aplikacija pod nazivom "BH Navigator" prvi put turističku ponudu naše zemlje stavlja u ruke korisnika najpopularnijeg telefona na svijetu - Apple iPhonea.
Image

"BH Navigator" prvenstveno je namijenjen stranim turistima zapadne Evrope i američkog kontinenta, ali i milionskoj bh. dijaspori, te domaćim turistima. Koncept vodiča zasnovan je na aplikaciji koja na vrlo jednostavan i pregledan način korisnicima iPhone telefona pruža uvid i preporuke vezano za turističku ponudu Bosne i Hercegovine. Dostupna na engleskom i bosanskom jeziku, aplikacija će za krajnjeg korisnika biti potpuno besplatna, te nakon prvog downloada njeno korištenje ne zahtjeva internet konekciju, što omogućava njeno korištenje bilo gdje, bilo kada i u bilo kojoj situaciji. Ova mobilna aplikacija prvi put će turističku ponudu naše zemlje učiniti dostupnom za više od 50 miliona korisnika iPhonea širom svijeta.

Ponuda regija Banje Luke, Sarajeva, Mostara biti će razvrstana po kategorijama:

Kultura i umjetnost (Ova kategorija ponuditi će pregled sadržaja iz oblasti kulture i umjetnosti, kao što su galerije, festivali, pozorišta itd.)

Avanturizam (Najveći potencijal bh. turizma leži u ponudi adrenalinskog turizma i aktivnog odmora. Rafting, skijanje, planinarenje, paintball, paraglajding, vožnja kvadovima, brdski biciklizam, splavarenje i dr.)

Atrakcije (Preporuke za posjetu lokacija unutar samog grada, ali i u njegovom bližem okruženju)

Smještaj (Kategorija smještaja rezervisana je za pregled ponude smještaja. Od luksuznih hotela namijenjenih poslovnim ljudima do motela i hostela namijenjenih backpackerima.)

Hrana i piće (Preporuke bh. dijaspori i stranim turistima vezane za lokacije i ugostiteljske objekte Banje Luke, Sarajeva i Mostara, gdje mogu osjetiti gastronomsku ponudu tradicionalne, ali i internacionalne kuhinje. )

Barovi i klubovi (Mjesta za nezaboravni noćni provod – barovi, klubovi, diskoteke.)

Šoping (Gdje otići u kvalitetan šoping kada je u pitanju odjeća ali i hrana. Pregled šoping i tržnih centara.)

Prevoz (Na koji način doći do željene destinacije. Pregled Avio/Bus/Voz/Rent-a-Car agencija i njihove ponude.)

Banke (Pregled poslovnica banaka u gradovima Banja Luka, Sarajevo, Mostar uključujući i lokacije bankomata.)

Apoteke (Pregled lokacija apoteka u navedenim gradovima.)
Image

Svi sadržaji unutar kategorija sadržavati će pored naziva, kratak opis, sliku, kontakt informacije, te mapu sa naznačenom lokacijom.

Upišite vašu turističku atrakciju, poslovni objekat i drugi sadržaj u "BH Navigator" i postanite dostupni više od 50 miliona iPhone korisnika širom svijeta.

Više informacija putem telefona +387 33 659 808 i e-maila [email protected], te web stranice markin.ba i Facebook grupe.
Ja mislim da je čovjek/žena turistički vodič nezamjenjiv. Kakvo je vaše mišljenje?

Hajmo turistčki vodiči, sve vas znam na forumu koji ste, dajte svoja razmišljanja.
Neka puca, neka puca, @Gospoda Ministarka (Doduše ona je izjavila da ne vodi više, ali tu i tamo naleti koja mušterija, zar ne).
http://www.sarajevo-x.com/bih/sarajevo/clanak/101122090 wrote: Sarajevo |Objavljeno
25.11.2010. u 08:23

Čuvanje tradicije

Pasvandžije se vraćaju na Baščaršiju

Sarajevo će za dvije godine dobiti "kuću zanata", koja će biti smještena u starom dijelu grada, kod Stare pravoslavne crkve, potvrđeno je za Sarajevo-x.com u Općini Stari Grad.
Piše: N. Jamaković
BaščaršijaTime će se na Baščaršiju vratiti pasvandžije, koji su u osmansko doba bili zaduženi za zaštitu objekata od provalnika i požara. No, ovog puta njihova će uloga biti drukčija, za što će se obučavati u "kući zanata".

"Oni će usmjeravati turiste prema najatraktivnijim lokacijama u gradu i uz to im govoriti o kulturnim i historijskim vrijednostima Starog Grada. Bit će odjeveni u narodnu nošnju kako bi promovisali tradicionalne vrijednosti.

Osim toga, u 'kući zanata' će biti održavane izložbe, a u njoj će nove, mlađe zanatlije moći dobiti certifikate i educirati se za određene djelatnosti kako bismo sačuvali one zanate koji postepeno umiru", kazao je za Sarajevo-x.com Alija Ibrović iz Općine Stari Grad, koji će rukovoditi projektom "kuće zanata".

Inače, isti projekt, kaže Ibrović, bit će realiziran u Mostaru i Skoplju, te finansiran novcem Evropske unije.
PASVANDŽIJE DA KAŽNJAVAJU ''DIVLJE'' TURISTIČKE VODIČE! NAROČITO DIVLJE VODIČE IZ INOSTRANSTVA!
Last edited by PipiDugaDevetka on 26/11/2010 10:28, edited 1 time in total.

alica.k
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

#2 Re: iPhone turizam: Da li je ovo kraj nama turističkim vodičima?

Post by alica.k » 04/10/2010 17:20

ovo postoji svugdje u svijetu, a samo kod nas se "bune" turisticki vodici.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3 Re: iPhone turizam: Da li je ovo kraj nama turističkim vodičima?

Post by PipiDugaDevetka » 04/10/2010 17:53

alica.k wrote:ovo postoji svugdje u svijetu, a samo kod nas se "bune" turisticki vodici.
Ne bunim se ja, nego samo pitam da mi neko objasni jer nikada nisam ni vidio iPhone, a kamoli držao u ruci i koristio.

Iskazao sam svoje mišljenje da ''mašina'' ne može zamijeniti čovjeka/ženu turističkog vodiča. Živu riječ,...
Kakvo je vaše mišljenje, hoće li nam ''upropastiti'' posao?

alica.k
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

#4 Re: iPhone turizam: Da li je ovo kraj nama turističkim vodičima?

Post by alica.k » 04/10/2010 18:23

ne moze tebi zamijeniti jer si ti jedan od njih. ja generalno kad idem negdje ponesem lonely planet i ja sama :D i to je to. OSIM ako cujem da je neki vodic jako dobar u svom poslu, obrazovan i tako, to mi je uvijek drago odslusati turu i slicno. momak koji po egiptu za relax radi kao vodic je jako obrazovan, govori arapski, a sve zivo zna sto ga se pita.

isto tako kada sam bila u sevilli djevojka koja nas je provela po onom muzeju koride i po areni me je fascinirala informacijama, studira historiju i bukvalno je znala odgovor na SVAKO pitanje koje su je pitali ljudi, prepuna informacija, zanimljivosti. a o engleskom da ne pricam - kao da joj je maternji jezik! to je kvalitet koji se cijeni i za to mi nikad nije zao dati pare i poduprijeti to zanimanje.

ali kad mi dodje neki debil koji ljudima kaze da je tunel spasa u sarajevu JEDINO sto je vrijedno posjetiti...bolje im je s lonely planetom.

a moje licno misljenje je da se ukusi razlikuju, neki ljudi vise vole sami naci informacije i prosnjuhati, a drugi vole da im neko to isprica. ovakva stvar kao sto je "iphone turizam" je nesto sasvim normalno za ove prve.

respo

#5 Re: iPhone turizam: Da li je ovo kraj nama turističkim vodičima?

Post by respo » 04/10/2010 19:04

moje misljenje je da se ti bojis gubitka posla zbog ovoga pa na to gledas malo sa strahom
ja sam za ovo
jer koliko god imali mi tih nekih turistickih vodica (ne samo mi nego bilo gdje u svijetu) najbolje se otkrije sam
sada naravno postoji internet i ako te nesto konretno zanima dobijes tacne informacije i to je to

a sad druga je prica sto ti kao pozivas ostale vodice kao da se dignu nesto (takav osjecaj sam dobio citajuci tvoj uvod) protiv ovoga
mozda zbog toga sto ne znate uvesti novosti u ture pa je ono izlizano obidjes ovo ono ono vodic isprica ovo ono i to je to

nemoj misliti da je sta licno al primjetih da se na svakoj temi koja se dotice turizma bunis kako si ovlasteni vodic i da ti hljeb uzimaju ovi kvazi vodici
ima vjerovatno ljudi koji rade i u tekstilnoj inustriji pa se ne zale niti bune na kineze turke ili sta ti ja znam
jbg bori se da ti ponudis vise i imat ces musterija

tako isto da se vratim konkretno na temu
ponudi drugacije i neko ce i pored ovoga uzeto tebe da mu pokazes grad drzavu ili sta vec odaberes

PipiDugaDevetka

#6 Re: iPhone turizam: Da li je ovo kraj nama turističkim vodičima?

Post by PipiDugaDevetka » 04/10/2010 19:39

respo wrote:moje misljenje je da se ti bojis gubitka posla zbog ovoga pa na to gledas malo sa strahom
ja sam za ovo
jer koliko god imali mi tih nekih turistickih vodica (ne samo mi nego bilo gdje u svijetu) najbolje se otkrije sam
sada naravno postoji internet i ako te nesto konretno zanima dobijes tacne informacije i to je to

a sad druga je prica sto ti kao pozivas ostale vodice kao da se dignu nesto (takav osjecaj sam dobio citajuci tvoj uvod) protiv ovoga
mozda zbog toga sto ne znate uvesti novosti u ture pa je ono izlizano obidjes ovo ono ono vodic isprica ovo ono i to je to

nemoj misliti da je sta licno al primjetih da se na svakoj temi koja se dotice turizma bunis kako si ovlasteni vodic i da ti hljeb uzimaju ovi kvazi vodici
ima vjerovatno ljudi koji rade i u tekstilnoj inustriji pa se ne zale niti bune na kineze turke ili sta ti ja znam
jbg bori se da ti ponudis vise i imat ces musterija

tako isto da se vratim konkretno na temu
ponudi drugacije i neko ce i pored ovoga uzeto tebe da mu pokazes grad drzavu ili sta vec odaberes
Ludisti ili luditi, pripadnici pokreta radnika početkom XIX veka. Ime su dobili po radniku Nedu Ludu koji je prvi polomio svoj razboj. Pripadnici ovog pokreta su za težak položaj radničke klase u kapitalizmu smatrali krivom mašinsku proizvodnju. Lomljenje mašina bio je jedan od vidova njihove borbe.

11. marta 1811. ludisti su u Engleskoj razbili mašine koje su trebale da ih zamene u tkanju vune.
Dobavljeno iz http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9B%D1 ... 1%82%D0%B8

Nedo bog da sam ja ludista, pa da otimam i razbijam iPhone kod turista samotnjaka, zaljubljenika u starine i historiju/povijest.
Grupe turista, to su ljudi na odmoru, uglavnom razgledaju kulturno-historijsku i prirodnu baštinu. Nije njima do broja mrtvih u nedavnom ratu, godina izgradnje pojedinih zgrada, imena arhitekata, ali im je interesantno ako uz taj broj mrtvih pridružim i priču o Sarajevskim Romeu i Juliji, Bošku i Admiri, te na taj način učinim suhoparne brojke zanimljivim.

Eto, zbog tih ''caka i kerefeka'', te viceva koje redovno ''pokupim'' na Sarajevo-x forumu činim ljude sretnim u trenucima kada im traje godišnji odmor, izlet, ekskurzija, i slično. Oni meni plate, naravno, čak i bakšiš dadnu, ako su zadovoljni.

Nemam ja otpor prema napredovanju tehnike, nego sam čak razmišljao o Audio-Tour-u, ali očigledno je da je bolji ''iPhone turizam'' nego Audio-Tour.

@respo, nemoj se ljutiti, ali svako normalan bi barem protestvovao protiv nekoga ko mu ''uzima'' posao, a on državi plaća takse i poreze.
I danas sam protiv tzv. divljih turističkih vodiča. Da se barem organizuju u neki esnaf, udruženje, da obilježe Svjetski dan turističkih vodiča,...Ovako, ti obrazovani mladi ljudi (Znam jednu kolegicu pa 6 svjetskih jezika spika) spuštaju se na nivo švercera polulitarskim parfemima sa Baščaršije.

respo

#7 Re: iPhone turizam: Da li je ovo kraj nama turističkim vodičima?

Post by respo » 04/10/2010 20:10

nisam ni rekao da si ludist
al rekoh kad procitah uvod mogao bi i to pomisliti
naravno da ce se svako normalan pobuniti nelojalnoj konkurenciji
al to radi tamo gdje treba
a ne na forumu kao sto vidim da ti radis
mislim radi sta hoces meni ni iz dzepa ni u dzep da se razumijemo niti imam ikakvog kontakta sa turistima osim ono standardno gdje je ovo i ovo idi lijevo idi desno i tu si al to valjda ne predstavlja tebi problem

samo primjetih tebe da to radis pa si mi zato "upao" u oci dok nikoga drugog nisam vidio da se zali na bilo kakvu konkurenciju
opet nemoj ovo licno uzeti samo rekoh sta mislim i naravno da cu prije tebe podrzati nego nekog geliptera koji samostalno to radi itd al nemoj brate ofirno ono
na pravu adres pa se bori ka lav ;)

PipiDugaDevetka

#8 Re: iPhone turizam: Da li je ovo kraj nama turističkim vodičima?

Post by PipiDugaDevetka » 04/10/2010 21:58

Ma, ovo mi je prva tema o turizmu koju sam otvorio nakon dužeg vremena tokom kojeg se dosta toga izdešavalo.

Nadam se da će nova vlast, nako što zasjedne oko Nove godine, bar malo urediti sve u vezi turističkih vodiča jer sam izračunao da bi bilo moguće otvoriti tridesetak radnih mjesta sa neto platama od skoro dvije tisuće KM.

Samo da uvedu red u Inspektoratu Kantona da inspektori rade i po pozivu, a ne samo ''onako'', bez reda i slučajno ako nalete.

Meni je kolegica pričala da kada je bila na Tunelu, čula je priču tzv. divljih vodički:
''Kaže ona jedna da joj je bilo teško ustati rano, pa je odabrala ''kasniji'' autobus sa grupom Slovenaca,...'', :shock: :? :-) ....halloooo,...otišlo u nepovrat nazad u Sloveniju 80€. Curo draga, mogla si mene angažirati,...to je skoro pola moje peMzije.

respo

#9 Re: iPhone turizam: Da li je ovo kraj nama turističkim vodičima?

Post by respo » 04/10/2010 22:21

da inspektori rade kako treba u bilo kojoj oblasti gdje bi nam bio kraj

PipiDugaDevetka

#10 Re: iPhone turizam: Da li je ovo kraj nama turističkim vodičima?

Post by PipiDugaDevetka » 04/10/2010 22:55

respo wrote:da inspektori rade kako treba u bilo kojoj oblasti gdje bi nam bio kraj
->oʞɐdoɐu ǝʌs <-, ali ima nade kada Svetozar Pudarić postane premijer Kantona, biće sve bolje.

Gospoda Ministarka

#11 Re: iPhone turizam: Da li je ovo kraj nama turističkim vodičima?

Post by Gospoda Ministarka » 05/10/2010 11:27

PipiDugaDevetka wrote:[Hajmo turistčki vodiči, sve vas znam na forumu koji ste, dajte svoja razmišljanja.
Neka puca, neka puca, @Gospoda Ministarka (Doduše ona je izjavila da ne vodi više, ali tu i tamo naleti koja mušterija, zar ne).
Ma ne naleti vise ni jedna PDD :)

Ja smatram da nemate razloga da se brinete iz prostog razloga sto zivu rijec nista nemoze zamjeniti a i sve to sto je turistima vec na raspolaganju na raznim int. stranicama i vodicima(pisanim),sada jos dostupnije u ovoj iPhone verziji nije dovoljno da mu da predstavu zivota ovdje, da kaze legende koje nisu dostupne u elektoronskoj verziji te da osjeti tu dobrodoslicu koju mu samo moze pozeliti domacin od krvi i mesa i da ga odvede na najbolje cevape ili begovu corbu i bosansku kafu....

erni3

#12 Re: iPhone turizam: Da li je ovo kraj nama turističkim vodičima?

Post by erni3 » 05/10/2010 17:38

Znas kako kazu, ako te ne zaje*bu, onda nisi niti turist. Tako da je po meni turisticki vodic zaista potreban :D

PipiDugaDevetka

#13 Re: iPhone turizam i pasvandžije

Post by PipiDugaDevetka » 26/11/2010 10:32

http://www.sarajevo-x.com/bih/sarajevo/clanak/101122090 wrote: Sarajevo
Objavljeno 25.11.2010. u 08:23

Čuvanje tradicije

Pasvandžije se vraćaju na Baščaršiju

Sarajevo će za dvije godine dobiti "kuću zanata", koja će biti smještena u starom dijelu grada, kod Stare pravoslavne crkve, potvrđeno je za Sarajevo-x.com u Općini Stari Grad.

Piše: N. Jamaković

BaščaršijaTime će se na Baščaršiju vratiti pasvandžije, koji su u osmansko doba bili zaduženi za zaštitu objekata od provalnika i požara. No, ovog puta njihova će uloga biti drukčija, za što će se obučavati u "kući zanata".

"Oni će usmjeravati turiste prema najatraktivnijim lokacijama u gradu i uz to im govoriti o kulturnim i historijskim vrijednostima Starog Grada. Bit će odjeveni u narodnu nošnju kako bi promovisali tradicionalne vrijednosti.

Osim toga, u 'kući zanata' će biti održavane izložbe, a u njoj će nove, mlađe zanatlije moći dobiti certifikate i educirati se za određene djelatnosti kako bismo sačuvali one zanate koji postepeno umiru", kazao je za Sarajevo-x.com Alija Ibrović iz Općine Stari Grad, koji će rukovoditi projektom "kuće zanata".

Inače, isti projekt, kaže Ibrović, bit će realiziran u Mostaru i Skoplju, te finansiran novcem Evropske unije.
(Sarajevo-x.com)
Objašnjavanje turističkih atrakcija je posao turističkih vodiča. Pasvandžije se uopšte ne spominju u Zakonu o turizmu.
Neka pasvandžije preuzmu ulogu koju ima turistička policija u Hrvatskoj, a ne da oduzimaju posao turističkim vodičima.

Jara

#14 Re: iPhone turizam i pasvandžije

Post by Jara » 28/11/2010 16:05

Malo je off naziva teme ali ima veze s turizmom:
Ovih dana nspekcija u saradnji s policijom provjerava sarajevske taksiste, navodno ih ima mnogo "divljih".
Ali da li provjerava legalne taksiste na aerodromskom i kolodvorskim štandovima?
Što ne sjednu tamo kao mušterija i vide kako se naplaćuje?

Bodkin
Has thanked: 8 times
Been thanked: 47 times

#15 Re: iPhone turizam i pasvandžije

Post by Bodkin » 29/11/2010 12:58

ja redovno koristim ove aplikacije za ipod kad idem negdje i za vece gradove su odlicne.nadjem smjestaj na netu, ipod me dovede do njega i do svakog drugog poznatog mjesta ili atrakcije koju zelim posjetiti.jako korisna stvar...

dr.Gonzo

#16 Re: iPhone turizam i pasvandžije

Post by dr.Gonzo » 29/11/2010 13:15

Slazem se sa postom iznad, iphone aplikacije ovoga tipa zaista mogu biti korisne. Tu su offline mape grada, i neke osnovne informacije koje uvijek mogu zatrebati. Detaljne vodice nisam koristio, jer mi je mrsko citati duge tekstove na telefonu.

Doduse, ja se vise volim sam "spremiti", da znam sta me zanima prije nego sto krenem u obilazak, ali ovakve aplikacije nisu losa stvar...

Post Reply