Agencija za državnu službu FBiH

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
P.Starck

Agencija za državnu službu FBiH

Post by P.Starck » 26/08/2010 09:08

"Obavještavamo kandidate i sve zainteresovane za rad Agencije za državnu službu FBiH da su konkursne procedure za izbor državnih službenika, pokrenute na zahtjev kantonalnih, gradskih i općinskih organa, zaustavljene do donošenja odluke nadležnih organa o daljem postupanju Agencije.

Naime, Ustavni sud Federacije BiH, donio je presudu i utvrdio da odredba člana 1. stav 1. Zakona o državnoj službi u Federaciji BiH u dijelu koji glasi: "kantona, grada i općine" nije u skladu sa Ustavom Federacije Bosne i Hercegovine. Aktom Ustavnog suda Federacije BiH, broj: S-40/10 od 28.07.2010.godine, obavješteni smo da se nakon objavljivanja Presude, 09.06.2010.godine, odredbe Zakona ne mogu primjenjivati na kanton, grad i općine.

S tim u vezi napominjemo da se sve objave na internet stranici Agencije, kao i druge radnje iz nadležnosti Agencije a koje se odnose na kantone, gradove i općine, zaustavljaju do daljnjeg
", potpisao vrli Sead Sejo Maslo.

Izgleda da su Mito i Korupcija (SDA i HDZ) ušli u klinč sa Agencijom, u kojoj ona 2 na 1, nema šanse. Bivši direktor, Enver Išerić nakon izgubljenog slučaja na Ustavnom sudu (po ovlaštenju Nedžada Brankovića zastupao Vladu FBiH pred Ustavnim sudom u slučaju ocjene ustavnosti , kao direktor Agencije) je smijenjen ili podnio ostavku kako on kaže (prilično nemoguće, ali mislim i da bi i jedno i drugo moglo biti tačno).

Na mjesto v.d. direktora postavljen je SDA poslušnik i provjereni stranački egzekutor Sejo Maslo (ni nesumnjajte da je i Enver u svoju fotelju direktora zasjeo preko SDA), prekaljeni stranački poltron sa Mostarskog političkog ratišta, za svoje ujede i slijepo izvršavanje stranačkih zadataka više puta nagrađivan, između ostalog i mjestom ambasadora u Danskoj. Sejo je tu da zakljuca Agenciju.
Počelo je od HDZ-a, Zapadno hercegovačkog kantona i kantonalnog zakona o državnoj službi a evo završiti će se šutnjom OHR-a i anonimnog Visokog predstavnika (mada je njegov predhodnik proglasio zakon).

Agencija mi je malo davala nadu, da nepotizam, mito i korupcija makar nece zaustaviti pokojeg dobrog studenta, i da ce najbolji, po zadnjem Pravilniku Agencije, imati prednost nad rodbinom, tazbinom i konvertibilnim markama i eurima. Mislio sam ako ne danas već sutra bi moglo biti bolje jer stvari se kreću u dobrom smjeru...i pogriješio.
Dragi moji, kao jedan od vas (čekam odgovor na žalbu Odbora za žalbe Agencije...), ako smo do sada psovali i pljuvali po agenciji, konkursima, komisijama, izgleda da u buduće nećemo ni to moći...
Kad ne bude Agencije, koliko god sputana i slabašna do sada bila sa komplikovanom procedurom zaposljavanja, mišljenja i imenovanja.... zapošljavati će se SAMO i SAMO: rodbina, tazbina, konvertibilne marke i euri.

A vi djeco učite i SAMO učite.

Black swan

Re: Agencija za državnu službu FBiH

Post by Black swan » 26/08/2010 09:27

agencija i prije nije kako da kažem bila transparentna

P.Starck

Post by P.Starck » 26/08/2010 09:54

komi wrote:agencija i prije nije kako da kažem bila transparentna

Na osnovu čega to misliš. Ako si pokusao doći do posla preko agencije, onda znas i za famoznu "listu uspješnih" iz zakona o državnoj službi, a koji je dozvoljavao poslodavcu (rukovodiocu) da bira sa liste uspješnih kandidata...prevedeno, izađeš na ispit/test za radno mjesto na koje si konkurisao, zajedno sa jos 20-100 kandidata, nakon elimnatornog pismenog dijela (min. 70%) izlaziš na usmeni dio pred komisiju sastavljenu od jednog člana iz agencije (radnik agencije koji vodi konkursnu proceduru), jednog člana kojeg je imenovala agencija (stručno lice iz oblasti za koju si konkurisao, znači - neovisan) i dva člana iz ekipe poslodavca (u pravilu znaju kome ce dati koliko bodova i bez usmenog).
Tako da ako si kojim slučajem dobio 100% na pismenom dijelu, a poslodavčeva tetična 70%, bez obzira na usmeni dio (na kojem ćeš dobiti min. bodova a ona 100%), poslodavac ima pravo izbora "sa liste uspjesnih" i bira nju. Njeno je da bude dovoljno pametna da se spremi za pismeni, za koji u pravilu zna mjesecima prije tebe kada ce se održati, tj. kada ce poslodavac raspisati konkurs, pojavi se na ispitu/testu, ostvari min. bodova i počne raditi. A tvoje je da učiš i SAMO učiš.

Da ne bude sve tako "netransparentno", donesen je i pravilnik kojim se pokusalo ispraviti nepravdu i zloupotrebu zakona, gdje se kaze da se bira najbolji sa liste uspjesnih...prekasno nažalost.

Komšinica

Post by Komšinica » 26/08/2010 09:57

P.Starck wrote:Agencija mi je malo davala nadu, da nepotizam, mito i korupcija makar nece zaustaviti pokojeg dobrog studenta, i da ce najbolji, po zadnjem Pravilniku Agencije, imati prednost nad rodbinom, tazbinom i konvertibilnim markama i eurima. Mislio sam ako ne danas već sutra bi moglo biti bolje jer stvari se kreću u dobrom smjeru...i pogriješio.
Dragi moji, kao jedan od vas (čekam odgovor na žalbu Odbora za žalbe Agencije...), ako smo do sada psovali i pljuvali po agenciji, konkursima, komisijama, izgleda da u buduće nećemo ni to moći...
Kad ne bude Agencije, koliko god sputana i slabašna do sada bila sa komplikovanom procedurom zaposljavanja, mišljenja i imenovanja.... zapošljavati će se SAMO i SAMO: rodbina, tazbina, konvertibilne marke i euri.

I sa Agencijom i bez, svakako se za svaki konkurs koji izađe već unaprijed zna ko će biti primljen. A da ne govorimo koliko je komplikovana procedura preko njih, a i koliko su oni ekspeditivni to je vrhunac... :roll: Još u maju sam predala na konkurs za prijem službenika u Poresku upravu F BiH, i još uvijek nema obavijesti ni kad je stručni - 3 mjeseca.

Ako će ići brže ukoliko se više ne bude išlo preko njih, a svakako prime ljude koji imaju veze/novac, onda bolje da se što prije završavaju te konkursne procedure, nego ovako čekaš najmanje 2-3 mjeseca na stručni, učiš, nadaš se nečemu i na kraju svakako prime onoga za koga se i raspis'o konkurs.

Već 5 mjeseci tražim posao, i općenito sam ogorčena na mnoge stvari, i bolje da ništa i ne pišem, samo se bezveze iznerviram... :(

Tranquilizer

Post by Tranquilizer » 26/08/2010 10:00

Ne budi lud nisam jednom bio na pismenom kada su prijavljeni znali unaprijed odgovore sa testa, kako...pa dobili od "rodbine" odgovore...ADS i i prije bila korumpirana biti ce i kasnije...tako ništa novo :x :x :x

-Romeo-

Post by -Romeo- » 26/08/2010 10:10

Tranquilizer wrote:Ne budi lud nisam jednom bio na pismenom kada su prijavljeni znali unaprijed odgovore sa testa, kako...pa dobili od "rodbine" odgovore...ADS i i prije bila korumpirana biti ce i kasnije...tako ništa novo :x :x :x

istina, no postojao je i 0,1% onih koji su se uspjeli regularno zaposliti preko agencije.

Black swan

Post by Black swan » 26/08/2010 10:35

kažu da je 4% onih koji su bez štele upali

obično se na tim mjestima traže neke posebne diplome ili se ne mogu dogovoriti oko jačine štela određenih kandidata pa izaberu najboljeg bez štele

P.Starck

Post by P.Starck » 26/08/2010 14:25

Komšinica wrote:I sa Agencijom i bez, svakako se za svaki konkurs koji izađe već unaprijed zna ko će biti primljen. A da ne govorimo koliko je komplikovana procedura preko njih, a i koliko su oni ekspeditivni to je vrhunac... :roll: Još u maju sam predala na konkurs za prijem službenika u Poresku upravu F BiH, i još uvijek nema obavijesti ni kad je stručni - 3 mjeseca.

Ako će ići brže ukoliko se više ne bude išlo preko njih, a svakako prime ljude koji imaju veze/novac, onda bolje da se što prije završavaju te konkursne procedure, nego ovako čekaš najmanje 2-3 mjeseca na stručni, učiš, nadaš se nečemu i na kraju svakako prime onoga za koga se i raspis'o konkurs.

Već 5 mjeseci tražim posao, i općenito sam ogorčena na mnoge stvari, i bolje da ništa i ne pišem, samo se bezveze iznerviram... :(

Koliko ja znam, a znam sto sam procitao i cuo, zaustavljen je svaki rad agencije vezan za konkursne procedure na nivou kantona i opština..i ti vjerovatno tu spadas.

P.Starck

Post by P.Starck » 26/08/2010 14:36

Tranquilizer wrote:Ne budi lud nisam jednom bio na pismenom kada su prijavljeni znali unaprijed odgovore sa testa, kako...pa dobili od "rodbine" odgovore...ADS i i prije bila korumpirana biti ce i kasnije...tako ništa novo :x :x :x

Mislim da to nije do ADS-a, stvar je u tome da su u komisijama sjedili ljudi keje se direktno ticao izbor kandidata i koji su poslani od strane poslodavca, recimo opštine...načelnik raspiše konkurs, posalje u komisju tri "svoja" covjeka a sa strane tu budu samo jedan iz agencije i jedan sa liste strucnih saradnika. I jasno je koga ona trojica izaberu.
Kad kazem da sam imao nadu, mislim na pravilnik koji je dones od strane agencije da se nalaze poslodavcu, recimo opet načelniku, da primi najuspjesnijeg kandidata sa liste uspjesnih a ne koga on hoce, a s druge strane zbog uočene manipulacije u komisijama od strane poslodavaca, u zadnjih vjerovatno nekoliko mjeseci, poslodavac ili naš načelnik (za lakše razumijevanje) je mogao poslati samo 2 svoja čovjeka + 1 iz agencije + 2 sa liste strucnih saradnika...
Uglavnom, pretpostavljam, to su dva razloga i zašto se pokusava ukinuti agencija, da bi poslodavac bez ikakvog ustručavanja mogao dovoditi i zaposljavati koga hoće...i naravno svi koji su u ulozi poslodavca državnog službenika su stranački puleni, ako on nije tu postavljen na osnovu svoje diplome zašto bi primio nekoga na osnovu diplome.
Po.erem se na diplomu, i zakletvu, da ću marljivo učiti i raditi i biti dobar drug!

jedna tamo

Post by jedna tamo » 26/08/2010 14:40

u zadnje vrijeme sam poslala na 3-4 konkursa još niko ne zove na stručni :roll:

Komšinica

Post by Komšinica » 26/08/2010 14:46

P.Starck wrote:
Komšinica wrote:I sa Agencijom i bez, svakako se za svaki konkurs koji izađe već unaprijed zna ko će biti primljen. A da ne govorimo koliko je komplikovana procedura preko njih, a i koliko su oni ekspeditivni to je vrhunac... :roll: Još u maju sam predala na konkurs za prijem službenika u Poresku upravu F BiH, i još uvijek nema obavijesti ni kad je stručni - 3 mjeseca.

Koliko ja znam, a znam sto sam procitao i cuo, zaustavljen je svaki rad agencije vezan za konkursne procedure na nivou kantona i opština..i ti vjerovatno tu spadas.

Porezna uprava je na federalnom nivou, tako da mislim da ne spada.

Tranquilizer

Post by Tranquilizer » 27/08/2010 10:18

Ma ADS je jedna velika obmana i zajebancija od agencije... mogu samo reci FUJ i ništa više :x :x :x :x

Zla polusestra

Post by Zla polusestra » 28/08/2010 00:33

Naravno da su konkursi preko Agencije namješteni. Pa onaj ko će biti primljen zna unaprijed pitanja. Agencija je jedna obična glupost, koja je izmišljena da bi se izmislila radna mjesta za zaposlene u Agenciji. Iskreno, ne znam nikog ko se zaposlio preko ADS bez štele, a radim godinama u organu uprave. Mi i prije konkursa znamo ko će nam doći. Dobro su se sjetili da proglase neustavnim član 1... Šteta što im je toliko trebalo.

Neko reče, da postoji mali broj onih, koji su se zaposlili bez štele.... hau jes no... :oops:

yellow cat

Post by yellow cat » 28/08/2010 00:52

pa jel to sad znači da su sve ove godine od kad postoji Agencija, ovi ljudi primljeni neregularno? Mislim, i ovako i onako su primljeni neregularno....pa barem da se ozvaniči... :D

P.Starck

Post by P.Starck » 29/08/2010 13:28

Ne bi da branim agenciju, morali su do sada preuzeti onu ulogu zbog koje su i osnovani - da javno i transparentno zaposljavaju ljude u drzavnu sluzbu. Samo sta ce biti sada kada je ukinu i kada svaka opstina (državna firma) bude imala pravo da zaposljava kako, kada i koga hoce....
Kad ste zadnji put vidjeli oglas za posao u BH Telecomu ili Elektroprivredi?!

P.Starck

Post by P.Starck » 29/08/2010 13:32

Zla polusestra wrote:Naravno da su konkursi preko Agencije namješteni. Pa onaj ko će biti primljen zna unaprijed pitanja. Agencija je jedna obična glupost, koja je izmišljena da bi se izmislila radna mjesta za zaposlene u Agenciji. Iskreno, ne znam nikog ko se zaposlio preko ADS bez štele, a radim godinama u organu uprave. Mi i prije konkursa znamo ko će nam doći. Dobro su se sjetili da proglase neustavnim član 1... Šteta što im je toliko trebalo.

Neko reče, da postoji mali broj onih, koji su se zaposlili bez štele.... hau jes no... :oops:

Lako je iz kancelarije i sa statusom drzavnog sluzbenika laprdati o agenciji i zaposljavanju u državnu sluzbu, tebi i svima ostalima koji nisu vidjeli ni jednog konkursa osim onog na kojem su "dobili" posao. :x
Jos bi ti nesto rek`o al ne smijem! :dance:

Komšinica

Post by Komšinica » 30/08/2010 00:05

P.Starck wrote:Ne bi da branim agenciju, morali su do sada preuzeti onu ulogu zbog koje su i osnovani - da javno i transparentno zaposljavaju ljude u drzavnu sluzbu. Samo sta ce biti sada kada je ukinu i kada svaka opstina (državna firma) bude imala pravo da zaposljava kako, kada i koga hoce....
Kad ste zadnji put vidjeli oglas za posao u BH Telecomu ili Elektroprivredi?!

Nedavno je izašao konkurs za prijem pravnika u BH Telecomu i predala sam, ispunavala uslove koji su navedeni... Međutim nikada me nisu pozvali na razgovor, i baš neki dan su mi vratili dokumenta i dobila obavještenje da je neki momak primljen. A ne vidim ni svrhu, ako već nisu obavezni na to, da objave konkurs kad svakako već znaju koga će primiti. I smiješno, ako više nas ispunjava uslove koji su navedeni u konkursu, kako bez intervjua odlučiše ko će biti primljen... baš samo na osnovu CV-a... :roll:

Black swan

Post by Black swan » 30/08/2010 00:26

ma nemojte tako
ima mnogih koji su se bez štele zaposlili

naime roditelji im nisu rekli da imaju stelu da se dijete trudi :mrgreen:

yellow cat

Post by yellow cat » 30/08/2010 11:12

komi wrote:ma nemojte tako

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Armadaa

Post by Armadaa » 04/09/2010 20:48

yellow cat wrote:
komi wrote:ma nemojte tako

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

:thumbup:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Mr.Cici

Post by Mr.Cici » 08/09/2010 08:48

P.Starck wrote:"Obavještavamo kandidate i sve zainteresovane za rad Agencije za državnu službu FBiH da su konkursne procedure za izbor državnih službenika, pokrenute na zahtjev kantonalnih, gradskih i općinskih organa, zaustavljene do donošenja odluke nadležnih organa o daljem postupanju Agencije.

Naime, Ustavni sud Federacije BiH, donio je presudu i utvrdio da odredba člana 1. stav 1. Zakona o državnoj službi u Federaciji BiH u dijelu koji glasi: "kantona, grada i općine" nije u skladu sa Ustavom Federacije Bosne i Hercegovine. Aktom Ustavnog suda Federacije BiH, broj: S-40/10 od 28.07.2010.godine, obavješteni smo da se nakon objavljivanja Presude, 09.06.2010.godine, odredbe Zakona ne mogu primjenjivati na kanton, grad i općine.

S tim u vezi napominjemo da se sve objave na internet stranici Agencije, kao i druge radnje iz nadležnosti Agencije a koje se odnose na kantone, gradove i općine, zaustavljaju do daljnjeg

Šta se sada dešava sa konkursima? :? Čije stranice sada pratiti ako tražiš posao? Opštinske? Kantonalne? :?
Zna li neko kako dalje?

Komšinica

Post by Komšinica » 11/09/2010 15:47

Ja sam čula da se planira Agencija na kantonalnom nivou. Vjerovatno zafalilo radnih mjesta. :roll:

Imamo na državnom i federalnom nivou, ni one nisu potrebne ali sad slijedi i kantonalni, pa kad opet zatreba radnih mjesta eto je i na opštinskom nivou. Ništa me ne bi iznenadilo. :roll:

P.Starck

Post by P.Starck » 17/09/2010 13:36

Najgore je sada sto je sve pauzirano "do daljnjeg" (nijedan konkurs koji je zapocet ljetos se nije ni okoncao)...premijer pije rakiju na sajmu u Gradačcu, a ostali u radno vrijeme "tezgare" po predizbornim skupovima stranaka...a (NE)Ustavni sud FBiH je posebna prica, s.ebali zakon a da nisu naveli prelazne odredbe, fala Seadi Palavrić predratnoj čistačici u TE Tuzla, a sada predsjednici Ustavnog suda FBiH i SDA demokraciji. Inace vrlo sam zainteresovan da napisem knjigu o uspjehu na BH način - Mojih teških 20 god. : od čistačice do predsjednice Ustavnog suda.

zenicablues

Post by zenicablues » 24/09/2010 18:14

Zna li neko šta sada slijedi?

benjo08

Post by benjo08 » 11/03/2011 09:18

P.Starck wrote:"Obavještavamo kandidate i sve zainteresovane za rad Agencije za državnu službu FBiH da su konkursne procedure za izbor državnih službenika, pokrenute na zahtjev kantonalnih, gradskih i općinskih organa, zaustavljene do donošenja odluke nadležnih organa o daljem postupanju Agencije.

Izgleda da su Mito i Korupcija (SDA i HDZ) ušli u klinč sa Agencijom, u kojoj ona 2 na 1, nema šanse. Bivši direktor, Enver Išerić nakon izgubljenog slučaja na Ustavnom sudu (po ovlaštenju Nedžada Brankovića zastupao Vladu FBiH pred Ustavnim sudom u slučaju ocjene ustavnosti , kao direktor Agencije) je smijenjen ili podnio ostavku kako on kaže (prilično nemoguće, ali mislim i da bi i jedno i drugo moglo biti tačno).

Na mjesto v.d. direktora postavljen je SDA poslušnik i provjereni stranački egzekutor Sejo Maslo (ni nesumnjajte da je i Enver u svoju fotelju direktora zasjeo preko SDA), prekaljeni stranački poltron sa Mostarskog političkog ratišta, za svoje ujede i slijepo izvršavanje stranačkih zadataka više puta nagrađivan, između ostalog i mjestom ambasadora u Danskoj. Sejo je tu da zakljuca Agenciju.
Počelo je od HDZ-a, Zapadno hercegovačkog kantona i kantonalnog zakona o državnoj službi a evo završiti će se šutnjom OHR-a i anonimnog Visokog predstavnika (mada je njegov predhodnik proglasio zakon).

Agencija mi je malo davala nadu, da nepotizam, mito i korupcija makar nece zaustaviti pokojeg dobrog studenta, i da ce najbolji, po zadnjem Pravilniku Agencije, imati prednost nad rodbinom, tazbinom i konvertibilnim markama i eurima. Mislio sam ako ne danas već sutra bi moglo biti bolje jer stvari se kreću u dobrom smjeru...i pogriješio.

Molim vas da li je neko nedavno polagao ovaj javni ispit preko ove Agencije? ima li ko ta pitanja s odgovorima...gdje da nađem.....znam da je ova tema sigurno bila al mi je frka sad pa bas nemam puno vremena...hvala

Post Reply