Državljanstva BiH odreklo se skoro 50.000 građana!

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Tijana_NS

Državljanstva BiH odreklo se skoro 50.000 građana!

Post by Tijana_NS » 05/07/2010 02:43

SARAJEVO - Bh. državljanstva se odreklo skoro 50.000 građana! Podatak je to Ministarstva civilnih poslova BiH. Tamo su objasnili da zvanično nisu poznati razlozi odricanja jer tokom procedure ispisa građani nisu dužni navoditi razloge.

- Većina onih koji se odreknu bh. državljanstva život nastavlja u nekoj od zapadnoevropskih zemalja i uzimaju njihovo državljanstvo - objasnila nam je Zorica Rulj, portparol Ministarstva.

U nekoliko prvih poslijeratnih godina broj ispisa evidentirao se jednocifrenim brojkama, ali su brojke naglo porasle 2001. Kulminacija ovog procesa desila se 2003., kada se državljanstva BiH odreklo čak 9.070 dotadašnjih građana naše zemlje.

- U prva tri mjeseca ove godine bilo je 807 ispisa iz bh. državljanstva - kazala nam je Rulj uz objašnjenje da odricanje košta 800 KM, odnosno da toliko košta taksa.

Cijena, pak, može biti i niža ako se radi o "grupnom odricanju"................

Datum vesti: 4.7.2010 | 9:22

Pici, Bosnolog, Dalton, o cemu se ovde radi... ???
Tek se vratih s letovanja i naidjoh na neprijatne vesti ... :-)

paja patak

Re: Državljanstva BiH odreklo se skoro 50.000 građana!

Post by paja patak » 05/07/2010 02:51

jest i to pomnozi 50000x800= 40000000 dje su pare? :roll:

a nisu ludi da se odreknu drugog drzavljanstva, kad ih vuce "trbuh za kruhom" i ja bi otisla vala...

Anes Tesanj

Post by Anes Tesanj » 05/07/2010 11:39

paja patak wrote:jest i to pomnozi 50000x800= 40000000 dje su pare? :roll:

a nisu ludi da se odreknu drugog drzavljanstva, kad ih vuce "trbuh za kruhom" i ja bi otisla vala...

Ali ako se više članova porodice odluči za ostavljanje, onda je za sve njih ukupna cijena 800 KM. :D

Nažalost, ovo me ne čudi. I meni dođe da pobjegnem odavde. Ne zna se ni koliko nas ima, ni u jednu državu ne možemo bez viza, nemamo ni 100 kilometara autoputa, na vlasti su nam sve jedni te isti ljudi, samo se rotiraju, prosječna lata je 400 Eura itd, itd.....

Pa ko bi volio da živi u ovakvoj državi, samo oni na vlasti!!

paja patak

Post by paja patak » 05/07/2010 12:23

Ja znam da ne bih u Tesnju zivila :lol: sta ima sugradjanin? 8-)

Anes Tesanj

Post by Anes Tesanj » 05/07/2010 12:40

paja patak wrote:Ja znam da ne bih u Tesnju zivila :lol: sta ima sugradjanin? 8-)

Ne bih ni ja da me se pita xD
Ma Tešanj je zakon :D

torcida

Post by torcida » 10/07/2010 19:39

Anes Tesanj wrote:
paja patak wrote:jest i to pomnozi 50000x800= 40000000 dje su pare? :roll:

Ali ako se više članova porodice odluči za ostavljanje, onda je za sve njih ukupna cijena 800 KM. :D

Nažalost, ovo me ne čudi. I meni dođe da pobjegnem odavde. Ne zna se ni koliko nas ima, ni u jednu državu ne možemo bez viza, nemamo ni 100 kilometara autoputa, na vlasti su nam sve jedni te isti ljudi, samo se rotiraju, prosječna lata je 400 Eura itd, itd.....

Pa ko bi volio da živi u ovakvoj državi, samo oni na vlasti!!

plata ili rata?? 8-) :D

Apocalypto

Post by Apocalypto » 10/07/2010 19:56

Tijana_NS wrote:

Pici, Bosnolog, Dalton......

Petre,Andrija,Jakove,Ivane,Filipe,Toma,Mateje,Šimune,JUDA.....vidi mi se kuća!!!!

exliberal

Post by exliberal » 12/07/2010 02:19

A koliko nas je uzelo tudje drzavljanstvo bez formalnog odricanja?
Jeste sigurno jedno 2 ako ne i 3 puta vise ( i ja sam jedan od tih).
Sta je sa nama sto neganjamo to drzavljanstvo samo zbog tog otimanja novca svaki put kad se pasos pravi , pa se onda djelomicno promjeni ali ipak ti traze da uzmes novi, pa se onda neko sjeti pa kaze daj da promjenimo skroz i naravno ocekuju da mi ko levati potrcimo da dokazemo svoje domoljublje u ambasade i konzulate gdje sve strucnjak do strucnjaka radi...u isto vrijeme moj kanadski mjenjam svakih 5 godina....za cijenu koja je ako ne dvoduplo onda troduplo niza.... :roll:

osa

Post by osa » 12/07/2010 16:02

ja znam jednog, koji će učiniti obratno, ima švedsko ali će ovih dana vaditi i bosansko-hercegovačko za sebe i za sina, nego da li švedska dopušta dvostruko državljanstvo...

BHCluster
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Post by BHCluster » 12/07/2010 16:53

osa wrote:ja znam jednog, koji će učiniti obratno, ima švedsko ali će ovih dana vaditi i bosansko-hercegovačko za sebe i za sina, nego da li švedska dopušta dvostruko državljanstvo...

Znam ja nekoliko ljudi koji su se odrekli BiH drzavljansta za Njemacko pa kada su Njemacko dobili, ponovo se prijavili u BiH. Kazu ono sto drugi neznaju nemoze da ih boli...

exliberal

Post by exliberal » 12/07/2010 17:05

osa wrote:ja znam jednog, koji će učiniti obratno, ima švedsko ali će ovih dana vaditi i bosansko-hercegovačko za sebe i za sina, nego da li švedska dopušta dvostruko državljanstvo...

Ma osa ja se nisam odreakao ali netrazim nikakva dokumenta jer je silovanje da se dobije preko ambasada, ako mi bude trebalo onda cu da vadim ali nezelim da se zajebavam sa tim sada....ovakvih slucajeva je strasno puno, vise nego tih 50 000 koji su morali da se odreknu

Nacionalniid_BOSANCI

Post by Nacionalniid_BOSANCI » 15/07/2010 18:59

Tijana_NS wrote:SARAJEVO - Bh. državljanstva se odreklo skoro 50.000 građana! Podatak je to Ministarstva civilnih poslova BiH. Tamo su objasnili da zvanično nisu poznati razlozi odricanja jer tokom procedure ispisa građani nisu dužni navoditi razloge.

- Većina onih koji se odreknu bh. državljanstva život nastavlja u nekoj od zapadnoevropskih zemalja i uzimaju njihovo državljanstvo - objasnila nam je Zorica Rulj, portparol Ministarstva.

U nekoliko prvih poslijeratnih godina broj ispisa evidentirao se jednocifrenim brojkama, ali su brojke naglo porasle 2001. Kulminacija ovog procesa desila se 2003., kada se državljanstva BiH odreklo čak 9.070 dotadašnjih građana naše zemlje.

- U prva tri mjeseca ove godine bilo je 807 ispisa iz bh. državljanstva - kazala nam je Rulj uz objašnjenje da odricanje košta 800 KM, odnosno da toliko košta taksa.

Cijena, pak, može biti i niža ako se radi o "grupnom odricanju"................

Datum vesti: 4.7.2010 | 9:22

Pici, Bosnolog, Dalton, o cemu se ovde radi... ???
Tek se vratih s letovanja i naidjoh na neprijatne vesti ...
:-)

Tijana_NS
To je sada finaliziranje realizacije srpske politike u Bosni i Hercegovini u raseljavanju najvise gradjana Bosnjaka (muslimana). Sto Srbi nisu uspjeli pobiti i raseliti tokom rata sada to dovrsavaju u miru a to perfidno rade u saradnji sa jednim dijelom usivenih takozvanih bosnjackih politickih predstavnika koji rade za srpske interese. Podmetnuli su Bosnjackoj dijaspori svjesno i namjerno skoro nemoguce koplikovane, skupe i maltretirajuce uslove/kriterije za izdavanje/obnavljanje pasosa i glasanja tako da se bosnjackoj dijaspori sve to zgadi i da se sami odreknu BH drzavljanstva i glasanja na izborima. Jos puno gore rade Bosnjacima u BiH gdje su Bosnjacima rasprodali sve glavne i jake firme i ostavili na taj nacin mnoge bez posla i perspektive. Sada rasprodaju sve prirodne resurse Bosnjaka. Uvalili su Bosnjake u ogromne kredite i stvorili na taj nacin namjerno idealnu situaciju kada se Bosnajcima ukinu vize da se skoro svi Bosnjaci isele iz BiH a dole samo ostanu starci Bosnjaci i neka manja elita bosnjackih bogatasa od nekih 1-3%. Na taj nacin se srpski a djelimicno i hrvatski san o podijeli BH teritorije izmedju njih i ostvario.

SenSen

Post by SenSen » 15/07/2010 19:14

Dozvoljava, imam ga ja (dvojno). Kada smo dobili Svedsko drzavljanstvo mislim da se skoro bilo uvelo to pravilo o dvojnom drzavljanstvu. Inace ne znam sta bih uradila da sada moram donijeti odluku o tome koje drzavljanstvo da zadrzim. Svedsko mi jako dobro dodje za putovanja (Bosanski pasos nemam jos od 99-te) ali takodjer nebih nikada mogla da se odreknem svoje Bosne. Nisam sama odabrala da je napustim, bila sam tinejdzer, tako da mi je tesko "osudjivati" bilo ciju odluku da se odrekne drzavljanstva..

Anes Tesanj

Post by Anes Tesanj » 18/07/2010 22:26

Kakvo je stanje, dobro bi bilo da ga se svi odreknemo...

high_volume

Post by high_volume » 18/07/2010 22:50

Nacionalniid_BOSANCI wrote:To je sada finaliziranje realizacije srpske politike u Bosni i Hercegovini u raseljavanju najvise gradjana Bosnjaka (muslimana). Sto Srbi nisu uspjeli pobiti i raseliti tokom rata sada to dovrsavaju u miru a to perfidno rade u saradnji sa jednim dijelom usivenih takozvanih bosnjackih politickih predstavnika koji rade za srpske interese. Podmetnuli su Bosnjackoj dijaspori svjesno i namjerno skoro nemoguce koplikovane, skupe i maltretirajuce uslove/kriterije za izdavanje/obnavljanje pasosa i glasanja tako da se bosnjackoj dijaspori sve to zgadi i da se sami odreknu BH drzavljanstva i glasanja na izborima. Jos puno gore rade Bosnjacima u BiH gdje su Bosnjacima rasprodali sve glavne i jake firme i ostavili na taj nacin mnoge bez posla i perspektive. Sada rasprodaju sve prirodne resurse Bosnjaka. Uvalili su Bosnjake u ogromne kredite i stvorili na taj nacin namjerno idealnu situaciju kada se Bosnajcima ukinu vize da se skoro svi Bosnjaci isele iz BiH a dole samo ostanu starci Bosnjaci i neka manja elita bosnjackih bogatasa od nekih 1-3%. Na taj nacin se srpski a djelimicno i hrvatski san o podijeli BH teritorije izmedju njih i ostvario.

U FBiH nije na vlasti "srpska politika" već probošnjačka, evo sve vrijeme ratno i poratno, do danas. Do oktobra...

Šta je ta vlast uradila pozitivno za stanovništvo da stvori bolje ekonomske uslove za život, da stvori sigurnije socijalno stanje, da otvori radna mjesta, da smanji budžetske poslove i započne proizvodnju...da kreira strategiju razvoja, da pokrene izvoz, da stimulira strana ulaganja... da omogući više i redovnije plate, da smanji ekonomsku zavisnost od budžetskih fondova, da omogući održivi povratak... da stvori vjeru u državu, da zagovara ostanak..

Ništa :oops: A ti i slični i dalje prenosite krivicu na drugog, pa ćemo na taj način ostati bez ijednog državljanina.

Anes Tesanj

Post by Anes Tesanj » 18/07/2010 23:03

A zna se šta su nam ti "probošnjački" političari "dobroga" donjeli....

Socijalista

Post by Socijalista » 18/07/2010 23:05

Anes Tesanj wrote:A zna se šta su nam ti "probošnjački" političari "dobroga" donjeli....

Anese nekako citam tvoje komentare i nisi mi nikako onako jasan. Za sta se ti druze zalazes, koja je stranka tebi najbliza i hoces li glasati za istu? Sta hoces ti? :D

Anes Tesanj

Post by Anes Tesanj » 18/07/2010 23:14

Socijalista wrote:
Anes Tesanj wrote:A zna se šta su nam ti "probošnjački" političari "dobroga" donjeli....

Anese nekako citam tvoje komentare i nisi mi nikako onako jasan. Za sta se ti druze zalazes, koja je stranka tebi najbliza i hoces li glasati za istu? Sta hoces ti? :D

Heheh, kako ti nisam jasan.
Evo sad ću ti sve svoje stavove iznjeti....
Meni je najbliža Naša Stranka....
Pristalica sam komunizma i socijalizma, jer nam je bolje bilo za njegova vakta nego sad - meni dosta....
Zalažem se za BiH u kojoj će prioritet biti autoputevi, ukidanje viza, smanjenje mita i korupcije, poboljšanje ekonomije, ali najvažnije mi je da postoji tolerancija između ljudi bez obzira na vjeru, rasu, naciju, spol, seksualno ili političko opredjeljenje i mislim da ćemo samo tako uspjeti napraviti BiH jačom državom, ako svi radimo skupa, bez obzira na naše različitosti.
Protiv toga sam da stranke postaju društvo jednog lica, poput 90% stranki u BiH.

Ako te još nešto zanima, slobodno pitaj :)

dnaxy

Post by dnaxy » 18/07/2010 23:25

BHCluster wrote:

Znam ja nekoliko ljudi koji su se odrekli BiH drzavljansta za Njemacko pa kada su Njemacko dobili, ponovo se prijavili u BiH. Kazu ono sto drugi neznaju nemoze da ih boli...

a kako to ide?

Anes Tesanj

Post by Anes Tesanj » 19/07/2010 13:26

dnaxy wrote:
BHCluster wrote:

Ma šta će našim u Njemačkoj njihovo državljanstvo. Ja imam tamo rođake koji imaju naš pasoš i ništa im ne fali....

kiky

Post by kiky » 24/07/2010 21:03

logično je da državljanstvo vrati svi koji su otišli i neče da se vrate ...
koji če im bosansko državljanstvo ...

Anes Tesanj

Post by Anes Tesanj » 25/07/2010 09:44

To je lična stvar svakog pojedinca, u nekim zemljama se ostvaraju ista prava za sve, bez obzira na državljanstvo, u nekim se može uzeti dvojno državljanstvo i tek onda imati ista prava kao i ostali, a u nekim se nemaju ista prava ako ne uzmeš samo državljanstvo te države. Znači, to zavisi od države do države.....

samo malo

Post by samo malo » 25/07/2010 10:43

Mijenjam tri BiH drzavljanstva za jedno svedsko.

metar_drva

Post by metar_drva » 25/07/2010 11:09

Nacionalniid_BOSANCI wrote:Tijana_NS
To je sada finaliziranje realizacije srpske politike u Bosni i Hercegovini u raseljavanju najvise gradjana Bosnjaka (muslimana). Sto Srbi nisu uspjeli pobiti i raseliti tokom rata sada to dovrsavaju u miru a to perfidno rade u saradnji sa jednim dijelom usivenih takozvanih bosnjackih politickih predstavnika koji rade za srpske interese. Podmetnuli su Bosnjackoj dijaspori svjesno i namjerno skoro nemoguce koplikovane, skupe i maltretirajuce uslove/kriterije za izdavanje/obnavljanje pasosa i glasanja tako da se bosnjackoj dijaspori sve to zgadi i da se sami odreknu BH drzavljanstva i glasanja na izborima. Jos puno gore rade Bosnjacima u BiH gdje su Bosnjacima rasprodali sve glavne i jake firme i ostavili na taj nacin mnoge bez posla i perspektive. Sada rasprodaju sve prirodne resurse Bosnjaka. Uvalili su Bosnjake u ogromne kredite i stvorili na taj nacin namjerno idealnu situaciju kada se Bosnajcima ukinu vize da se skoro svi Bosnjaci isele iz BiH a dole samo ostanu starci Bosnjaci i neka manja elita bosnjackih bogatasa od nekih 1-3%. Na taj nacin se srpski a djelimicno i hrvatski san o podijeli BH teritorije izmedju njih i ostvario.

šta to bolan bulazniš? kakvi "prirodni resursi bošnjaka", kakve bolan jake firme?

samo malo

Post by samo malo » 25/07/2010 12:27

metar_drva wrote:
Nacionalniid_BOSANCI wrote:Tijana_NS

šta to bolan bulazniš? kakvi "prirodni resursi bošnjaka", kakve bolan jake firme?

A i ti se cudis ko Mara krivom kurcu :D

Valjda si cuo za "bosanske nacionaliste" koji se loze na bosnjacki natalitet, na medjunarodnu zavjeru protiv Bosne i Bosnjaka, za sve su nam krivi anamo oni a mi sami nizasta, to su ti sve frajeri koji ne izlaze iz kuce i zive u virtualnom svijetu u kojem ratuju ujutro protiv samih sebe, a poslijepodne protiv cijele planete.

Imas takvih u svim torovima.

Cuj ako se ja odreknem BiH drzavljanstva, to je srpski plan o porobljavanju Bosne :-) :D Jasta radi, nikako to nema veze sto je i raji iz Svedske i Norveske doslo iz guzice u glavu da od Bosne nema nista narednih sto godina i sto su i oni najveci optimisti razocarano shvatili da im bih drzavljanstvo vise ne treba, jer se vracat u Bosnu ne misle (ako su pametni).

Ali najbolje u cijeloj prici je to da su "bosanski nacionalisti" u 99% slucajeva bas frajeri koji zive u Svedskoj ili Americi i ne misle se vracati (nisu ludi, naravno) ali bi sa sigurne daljine ratovali, to jest da opet necija djeca ratuju za njihove ideje i dosjetke.

Post Reply