Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
bach

Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by bach » 25/04/2010 14:44

Pitanje za cijenjene forumaše: kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata?

Kakvim bi životom živjeli, boljim ili gorim, ako od ovog života u kojem nas je Stara dama Evropa zatvorila kao pacove u kanalizaciju, može biti gore?

Gdje bi danas bili Željo, Sarajevo ili KK Bosna?

Kako bi izledala kulturna scena ovog grada da iz njega nisu otišli Bregović, Čolić, Kusturica, lažni doktor Nele Karajlić, a otišli su i Đuro, Loša, Žera i čitava armija novinara, umjetnika, muzičara, pisaca...

Do mog dijela grada više ne vozi trolejbus, a tamo gdje je fabrika u kojoj su radili moji roditelji, danas su privatnici otvorili kafane i "predstavništva" stranih firmi za uvaljivanje bofl robe koja ne može preći niti uzbekistansku granicu. Rdnike, poput mog oca su naravno otpustili, to je valjda svrha privatizacije.

Da nije bilo rata da li bi te nekadašnje fabrike radile punim kapacitetom, umjesto što ih danas obavija grobna tišina?

Četrdeset prijatelja mog oca poginulo je braneći Sarajevo. 420 momaka iz naselja je poginulo braneći Sarajevo. 12.000 naših sugrađana poginulo je jer su voljeli ovaj grad i nisu htjeli otići, među njima i 25 mojih rođaka. Svi su oni imali prijatelje, ljubavi, sitne životne radosti i razočarenja. A mogli su danas biti tu pored nas.

Od pet odjeljenja trećih razreda moje osnovne škole (oko 150 djece) samo nas pet danas živi u Sarajevo, jedan dio je sreću našao na Sokocu, u Čajniču ili u Bratuncu, ostali žive od Australije do Amerike. Jedan živi u Norveškoj, jedan u Frankfurtu, jedan u Torontu, jedan u Holandiji...

Negdje pred rat moju su roditelji kovali kojekakve planove. Crvenog su fiću planirali zamijeniti za golfa, iz nekog razloga planirali su putovati u Grčku, te mene upisati u muzičku školu, da učim svirati bubnjeve. Pomenuti treći razred trebao je putovati na ekskurziju na Plitvice, što se nikada nije desilo zbog bradatih čika koji su ubijali policajce sa šahovnicom na kapi. Takođe, nikada nismo kupili golfa, ni ja niti moji roditelji nismo otišli u Grčku niti sam ikada u ruke uzeo bubnjarske palice...

Sve bi to bilo drugačije da nije bilo rata ili možda ne bi?

Šta vi mislite o tome?

(ne)forumas

Re: Kako bi naši životi danas izgledali da nije bilo rata

Post by (ne)forumas » 25/04/2010 14:46

nekom rat, nekom brat... sa sbbkbb se uopste ne opterecujem, ali znam da mnogi ne bi bili gdje jesu, radili sto rade i krojili sudbine koje kroje...

Admir_1984
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

Post by Admir_1984 » 25/04/2010 14:50

Ja bi bio ski skakac :mrgreen:

Black swan

Post by Black swan » 25/04/2010 14:51

zanima me samo osobni nivo :D

znam da sigurno ne bih upisao gimnaziju niti bih završio fakultet :D jer sam bio pravo loš učenik koji je upao u loše društvo tamo negdje 1991./92 izbjeglištvo me je iz temelja promijenilo tako da barem nešto dobro izađe na kraju :mrgreen:

nekom rat nekom fax :lol: :lol: :lol:

radostan dan

Post by radostan dan » 25/04/2010 14:54

Auuu, biće ovdje krvi do koljena. Tema I liga :thumbup: .
:sax:

cyprus

Post by cyprus » 25/04/2010 14:56

Hm, ne bi bilo puno bolje, bar što se tiče standarda. Tranzicija bi ipak odradila svoje...

Jedino bi imali manje mrtvih, ranjenih, invalida... :sad: :roll: Ne bi ni imali baš ovoliku dijasporu (to bi vjerovatno značilo lošiju fudbalsku reprezentaciju :D )
Last edited by cyprus on 25/04/2010 14:58, edited 1 time in total.

Pikaboo

Post by Pikaboo » 25/04/2010 14:57

Uh gdje me nadje,nesto me zaboli oko srca kad mislim o tome.
Imala bi dobar posao,tata i mama odlicne penzije.FAMOS je bio gigant nekada.Sestra isto neki dobar posao,vejrovatno vani.
Bili bi smo i dalje na vrhu muzicke scene,sigurna sam.Mozda bi bili opet domacini Olimpijskih igara.
Sjecam se kad odputujemo negdje i pitaju nas odakle smo,mi kazemo Sarajevo,ljudi nas caste.Sarajevki duh je bio opste poznat.
Da sumiram,definitivno bi mi zivot bio bolji nego sada.Ne sumnjam u to uopste.

Eborg

Post by Eborg » 25/04/2010 15:00

:(

(ne)forumas

Post by (ne)forumas » 25/04/2010 15:00

Pikaboo wrote:Sjecam se kad odputujemo negdje i pitaju nas odakle smo,mi kazemo Sarajevo,ljudi nas caste.Sarajevki duh je bio opste poznat.

pa i sada ljudi caste, ne mogu vjerovati da si u xx vijeku prezivio to sto si prezivio... a i duh nam postaje sve prepoznatljiviji...

bach

Post by bach » 25/04/2010 15:06

komi wrote:zanima me samo osobni nivo :D

znam da sigurno ne bih upisao gimnaziju niti bih završio fakultet :D jer sam bio pravo loš učenik koji je upao u loše društvo tamo negdje 1991./92 izbjeglištvo me je iz temelja promijenilo tako da barem nešto dobro izađe na kraju :mrgreen:

nekom rat nekom fax :lol: :lol: :lol:

Kod mene je isti slučaj, pred sami rat u razredu pripadao u donji dio tabele. Izbjeglištvo i potucanje od nemila do nedraga u meni je probudilo nešto, jer su mi predviđali će biti jako dobro ako završim i zanat, a u izbjeglištvu sam bio predsjednik razreda i najbolju učenik u odjeljenju. Da nije bilo rata vjerovatno ne bih ni ja završio gimnaziju i fakultet. U okeanu nesreće koju je rat donio, eto nešto dobro...

Hendrix

Post by Hendrix » 25/04/2010 15:12

Mnogo toga bi bilo drugačije, bar kod mene.
-ne bih 4 godine se potuco po izbjegličkim kampovima i bio tretiran kao niža vrsta, to je nešto što se nikad ne zaboravlja
-mislim da bi moja familija bila manje raštrkana po svijetu i složnija kao i prije rata, danas se rijetko viđamo a i tada su priče o problemima,besposlici,politici, nema više bezbrižnog roštiljanja i smijeha, pjesme kao nekada;
-moj prvi novopridošli komšija ne bi imao 2 pumpe,restoran i bruku poslovnih prostora u svom vlasništvu , te svima dijelio lekcije o biznisu iako svi znaju da je obični ratni profiter;
-vjerovatno bih imao i svoj dom osim roditeljskog,jer ne bi sve pare potrošili na obnavljanje (koje još traje ) srušene kuće;
-ne bih gledao komšiju kako prima invalidninu,leži i psuje državu iako je to sve sredio preko rođaka doktora
-i dalje bi imao svoju ogromnu kolekciju stripova koju su mi četnici zapalili,
Ima toga tona, ovo je samo par stvari što mi padoše na pamet.
....

Uglavnom kad sve zbrojim i oduzmem mislim da sam jedan od onih kojima je rat život okrenuo naopačke i totalno ga skrenuo u pogrešnu stranu i sve što radimo od kraja rata je vraćanje u neku normalu, nije mi bio brat kao mnogima.

samo malo

Post by samo malo » 25/04/2010 15:41

Da nije bilo one "bolje rat nego pakt" revolucije u Beogradu pod patronatom engleskih tajnih sluzbi, Jugoslavija nikada nebi dozivjela onakva stradanja naroda i razaranja, bili bi pod okupacijom Njemacke do oslobodjenja od strane saveznika, otprilike ko Austrija recimo, jer Staljinu po dogovoru velikih (Cercil, Ruzvelt, Staljin sastancenja) nije pripadala Jugoslavija, pa bi vjerovatno zapadni saveznici izvrsili ili iskrcavanje na Jadranu ili neki upad iz Austrije, obnovila bi se nekakva Jugoslavija pod ingerencijom Engleza i Amerikanaca, imali bi zapadnoevropski standard vec pedesetih, sezdesetih, nebi bilo velikoovog i velikoonog nacionalizma u ovakvom obliku, nema entiteta, nema samoupravljanja, fabrike se grade od Marsalovih para, kapitalizam a la Germanija je na vlasti, u Vogosci se proizvode folksvageni, u Kragujevcu opeli, u Novom mestu renaulti jos pedesetih, ne postoji Novi Travnik, niko ne zna sta je centralni komitet i stafeta mladosti, jel se to jede, Sarajevo je evropski centar pop rock pokreta, Mcdonalds s ponosom otvara 100 objekat u BiH na lokaciji pored kina Dubrovnik u cast sarajevske zimske Olimpijade 1984. godine, iste godine Ulrike Mustamujic, clanica klizackog kluba Vratnik, osvaja zlatnu medalju u umjetnickom klizanju uz odusevljenje domace publike u Zetri, FK Zeljeznicar osvaja titulu prvaka Evrope na 50 rodjendan 1971. godine a napadac Zelje Eusebio osvaja titulu najboljeg strijelca Kupa evropskih prvaka, titula se posvecuje i bratskom klubu Torpedo i njihovim navijacima uz zelju da sto prije udju u prvu jugoslovensku ligu, treneri iz KK Bosne u drustvu kosarkaskih trenera iz Zagreba, Zadra, Beograda i Splita idu kolektivno nauciti americke kosarkaske radnike kako popularizirati NBA ligu u sirokim americkim narodnim masama, Jugoslavija je odbranila titulu prvaka Evrope u fudbalu, stanoviti Josip Broz u Lepoglavi izdaje 34 knjigu pod nazivom "Staljin vas je ubijao, ali vas nije dovoljno ubijao".

Black swan

Post by Black swan » 25/04/2010 15:44

hm sad se sjetih jedne loše stvari...

neki trener košarke za bosnu me vidio na cesti krajem 1991. kod petar dokić škole i pitao za godište... zbog visine valjda i dao mi na papiriću vrijeme kada je trening da ispita "moje kvalitete"... i od 50 "đaka" ja sam nakon nekoliko mjeseci vježbanja upao među 15 koji mogu nastaviti trenirati... i to kad je prozivao bio sam tačno 15. :lol: :lol: :lol: već sam se bio otpisao... 1996. sam nastavio treninge u ćesko promeksu ali nije išlo :-? :-? :-? :-?

hm na proljeće 92. sam trebao pasti iz biologije :lol: :lol: :lol: a bio sam loš iz matematike...
sjećam se i dan danas pitanja iz biologije... koji postoje izdanci :lol: :lol: :lol: :lol: nadzemni i podzemni :roll: :roll: :roll:
što se uličarskog društva tiče već smo počeli bili krasti po naselju i mazijati robu iz skladišta :roll: :roll: :roll: :roll:

Pikaboo

Post by Pikaboo » 25/04/2010 16:06

(ne)forumas wrote:
Pikaboo wrote:Sjecam se kad odputujemo negdje i pitaju nas odakle smo,mi kazemo Sarajevo,ljudi nas caste.Sarajevki duh je bio opste poznat.

pa i sada ljudi caste, ne mogu vjerovati da si u xx vijeku prezivio to sto si prezivio... a i duh nam postaje sve prepoznatljiviji...

Znam,al' sad nas znaju po ratu,ne po necemu ljepom.Nekad je nas pasos bio drugi po redu na crnom trzistu,vidis kako smo bili popularni

bach

Post by bach » 25/04/2010 16:12

samo malo wrote:Da nije bilo one "bolje rat nego pakt" revolucije u Beogradu pod patronatom engleskih tajnih sluzbi, Jugoslavija nikada nebi dozivjela onakva stradanja naroda i razaranja, bili bi pod okupacijom Njemacke do oslobodjenja od strane saveznika, otprilike ko Austrija recimo, jer Staljinu po dogovoru velikih (Cercil, Ruzvelt, Staljin sastancenja) nije pripadala Jugoslavija, pa bi vjerovatno zapadni saveznici izvrsili ili iskrcavanje na Jadranu ili neki upad iz Austrije, obnovila bi se nekakva Jugoslavija pod ingerencijom Engleza i Amerikanaca, imali bi zapadnoevropski standard vec pedesetih, sezdesetih, nebi bilo velikoovog i velikoonog nacionalizma u ovakvom obliku, nema entiteta, nema samoupravljanja, fabrike se grade od Marsalovih para, kapitalizam a la Germanija je na vlasti, u Vogosci se proizvode folksvageni, u Kragujevcu opeli, u Novom mestu renaulti jos pedesetih, ne postoji Novi Travnik, niko ne zna sta je centralni komitet i stafeta mladosti, jel se to jede, Sarajevo je evropski centar pop rock pokreta, Mcdonalds s ponosom otvara 100 objekat u BiH na lokaciji pored kina Dubrovnik u cast sarajevske zimske Olimpijade 1984. godine, iste godine Ulrike Mustamujic, clanica klizackog kluba Vratnik, osvaja zlatnu medalju u umjetnickom klizanju uz odusevljenje domace publike u Zetri, FK Zeljeznicar osvaja titulu prvaka Evrope na 50 rodjendan 1971. godine a napadac Zelje Eusebio osvaja titulu najboljeg strijelca Kupa evropskih prvaka, titula se posvecuje i bratskom klubu Torpedo i njihovim navijacima uz zelju da sto prije udju u prvu jugoslovensku ligu, treneri iz KK Bosne u drustvu kosarkaskih trenera iz Zagreba, Zadra, Beograda i Splita idu kolektivno nauciti americke kosarkaske radnike kako popularizirati NBA ligu u sirokim americkim narodnim masama, Jugoslavija je odbranila titulu prvaka Evrope u fudbalu, stanoviti Josip Broz u Lepoglavi izdaje 34 knjigu pod nazivom "Staljin vas je ubijao, ali vas nije dovoljno ubijao".

A dnevne novine bi pisale o naporima inspekcije da se sa stanice podzemne željeznice Doglodi uklone češki i estonski šverceri. Slične akcije već bi bile uspješno provedene na stanicam metroa u Pofalićima, Semizovcu, Vojkovićima i Kiseljaku... Hehehehe

The Nightwatchman

Post by The Nightwatchman » 25/04/2010 16:21

sta to znaci: "da nije bilo rata"

je li to znaci "da je ostala jugoslavija" ili "da smo se raspali bez sukoba"

ako je ovo drugo, osim sto bi izbjegli materijalnu stetu i ljudske zrtve, sumnjam da bi bilo nesto posebno bolje nego sto je sad....

Eborg

Post by Eborg » 25/04/2010 16:34

Ne bismo imali dušebrižnike utjelovljene u SDA, SBiH i SBB da nas "štite" od "njih". :roll:

suspect_zero

Post by suspect_zero » 25/04/2010 16:37

Okinula bih iz Fizike na godinu i stari bi me sahranio :oops: :mrgreen:

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 25/04/2010 17:46

Eborg wrote: :(

:( :(
U svakom zlu ima zrno dobrote. Pokazalo se ko je čovjek, a ko četnik. Pale su maske, sve je postalo jasno i sumnje više nije bilo.

Alhemicarkaa

Post by Alhemicarkaa » 25/04/2010 18:34

Da ne ulazim u ekonomsku stranu priče - tu niko ne zna šta bi bilo. Ali ono što sigurno znam da bi bilo drugačije, ne bi uz imena velikog broja rodbine i prijatelja prišivala i ono "rahmetli" i "pokojni", i ne bih se noću budila u goloj vodi sanjajući četnike, granate, krv i sve što uz to sljeduje...

Eborg

Post by Eborg » 25/04/2010 18:54

PipiDugaDevetka wrote:
Eborg wrote: :(

:( :(
U svakom zlu ima zrno dobrote. Pokazalo se ko je čovjek, a ko četnik. Pale su maske, sve je postalo jasno i sumnje više nije bilo.

Pipi, bojim se da će nam prije glave doći ovi što su nas kao branili. :|

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

Post by ladyblue18 » 25/04/2010 19:05

Imala bih djetinjstvo.
Sjecala bih se dede vjerovatno.
Ne bih mozda krenula godinu ranije u skolu.
Mama bi bila zdravija...

I Bog zna sta sve jos...sto nikada necemo saznati. :|

swirl

Post by swirl » 25/04/2010 19:15

Da nije bilo rata, tata bi mi bio ziv, pa makar dan duze, a dajdza mi ne bi sjedio u invalidskim kolicima sa dvije visoke amputacije.

michio

Post by michio » 25/04/2010 19:16

Sarajevo bi ispalo iz lige :D kako ih je bilo krenulo tih godina.

newklear

Post by newklear » 25/04/2010 19:27

Pikaboo wrote:Uh gdje me nadje,nesto me zaboli oko srca kad mislim o tome.
Imala bi dobar posao,tata i mama odlicne penzije.FAMOS je bio gigant nekada.Sestra isto neki dobar posao,vejrovatno vani.
Bili bi smo i dalje na vrhu muzicke scene,sigurna sam.Mozda bi bili opet domacini Olimpijskih igara.
Sjecam se kad odputujemo negdje i pitaju nas odakle smo,mi kazemo Sarajevo,ljudi nas caste.Sarajevki duh je bio opste poznat.
Da sumiram,definitivno bi mi zivot bio bolji nego sada.Ne sumnjam u to uopste.

Ne časte nas zbog OI već zbog toga odakle smo - eto kakvu sliku BiH sada imaju u očima....
Last edited by newklear on 25/04/2010 19:33, edited 1 time in total.

Post Reply