SEO - optimizacija za pretraživače

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
mama32

#1 SEO - optimizacija za pretraživače

Post by mama32 » 16/06/2009 14:57

Iznenadih se kad vidjeh da ova tema ne postoji na forumu, pa se odmah dadoh na posao da na svojim plećima iznesem taj teški teret :D otvaranja teme kako bih pokrenula diskusiju o ovoj, slobodno se može se reći, nauci, jako bitnoj za webmastere i vlasnike web-stranica i njihov uspjeh na Internetu.

Bavi li se ko time, da možemo razmijeniti mišljenje, ideje i tipsove o nekim od ovih oblasti optimizacije:
  • 1.Stvaranje dobrog, korisnog, relevantnog i interesantnog sadrzaja

2.Analiza kljucnih rijeci i strukturiranje sadrzaja na websajtu

3.Izgradnja linkova

4.Prisustvo u drustvenim mrezama

S nadom u jednu finu i konstruktivnu diskusiju, lijep pozdrav
mama :)

musac

#2 Re: SEO - optimizacija za pretraživače

Post by musac » 16/06/2009 18:31

Djesi mama. :D

Moglo bi se reći da sam SEO expert... budući da sam naplaćivao savjetovanje. Pa eto, ako nekog nešto interesuje, nek' pita.

Inače, Mamice, koliko imaš sajtova?

janje_
Been thanked: 2 times

#3 Re: SEO - optimizacija za pretraživače

Post by janje_ » 16/06/2009 19:36

mama32 wrote: 3.Izgradnja linkova
u zadnje vrijeme sam radio dosta projekata sa silverstripe-om, tako da je izgradnja linkova u tom cms-frameworku san snova.. upises "rucno" ono sto zelis da imas i to je to, pa ti svaki link bude tipa: http://www.tvojadomena.ba/link-bas-nako-kako-ja-hocu

sto se google tice, nema bolje..

Vincent Raine

#4 Re: SEO - optimizacija za pretraživače

Post by Vincent Raine » 16/06/2009 22:15

Sve sto znam o SEO-u naucio sam od ovog covjeka.

Bruno hvala ti :D :mrgreen:

hakazvaka
Forum administrator

#5 Re: SEO - optimizacija za pretraživače

Post by hakazvaka » 16/06/2009 22:59

Faruk_Visca wrote:Volio bih kad bi neko napisao nesto o keywordsima i nasim padezima, kako sa tim deverate?
bolje koristiti nase padeze, jer kad korisnik googla, googlat ce tako..

Vincent Raine

#6 Re: SEO - optimizacija za pretraživače

Post by Vincent Raine » 16/06/2009 23:10

Faruk_Visca wrote:Volio bih kad bi neko napisao nesto o keywordsima i nasim padezima, kako sa tim deverate?
Prilagodim tekst onoliko koliko se moze kako bi dobio dobar i trazen keyword. Obicno ciljam dva keyworda po stranici.

"Ključnih riječi za svaku industriju ima onoliko koliko ljudi pretražuje i nešto traži u nekoj industriji jer svatko traži na svoj način, specifičnim frazama, neke više, neke manje prometne." Bruno Saric :D

Toto

#7 Re: SEO - optimizacija za pretraživače

Post by Toto » 17/06/2009 00:56

mama32

#8 Re: SEO - optimizacija za pretraživače

Post by mama32 » 17/06/2009 11:52

Ohoo.. lijepo da se tema već zahuktala i da ima dosta stručnog kadra za diskusiju.. :)

Elem, prvo .. @music, drago mi je da si expert, bice sigurno pitanja za tebe, a što se tiče mojih sajtova, imam par nekih, što na bosanskom i švedskom, što na engleskom, ali zbog glavnog posla, ništ' ne stižem, pa se može reći da sam ono što se zove "Jack of everything, master of nothing" Kako ti stojiš s tim ili samo savjetuješ druge? :)

@janje_ - iskreno receno, prvi put čujem za silverstripe, sto ne znači da je dobar CMS.. Ja se obično koristim Joomlom na poslu, a svoje sitne projekte radim u Wordpressu, koji ima manjkavosti, ali, s druge strane, od njega se može napraviti kakav bilo koji tip sajta. U zadnje vrijeme se pojavljuje sve veći broj CMS-ova , tako da je to sad više stvar ukusa, ali naravno, treba birati one koji će nam zadati najmanje muke pri ubacivanju sadržaja, koji će imati ugradjene SEO-funkcije i ove moderne tagg, ping i šta ja znam, finese.
Kad sam rekla "izgradnja linkova" nisam mislila na strukturu URL-a, već na of-site optimiranje, tj. kako povećati broj backlinksa, kako "namamiti" ljude da linkaju na vaše stranice, interno linkanje i slično. Šta radite s tim? Linkkatalozi, društvene mreže, linktočkovi... ?

@Faruk_Visca - Ono što ja radim u svom poslu, kad su u pitanju ključne riječi, je da prvo napravim analizu, koristeći se nekim alatima poput Googlovog Keyword Toola. Kad vidim, kako ljudi traže i koliko ima pretraga, onda sadržaj prilagodjavam tome. To, naravno nije uvijek lako, jer ljudi traže ili neodredjeno ili jako suženo, pa je onda cilj naći nekakvu zlatnu sredinu. Bitno je voditi računa o raznim oblicima riječi, množini, jednini i slično, a za padeže, nisam sigurna, jer ovamo gore toga nema (srećom :D )

Toliko za sad.. neJma se kad.. Lijep pozdrav
mama32 mada sad 37 :zoka: :D

Serenity

#9 Re: SEO - optimizacija za pretraživače

Post by Serenity » 28/02/2011 15:38

Koliko ja znam ovaj je jedini seo expert u BiH, a predavao je i prošle godine na najjačoj regionalnoj web konferenciji, a radi za mega švabske kompanije.

Drago mi je kada vidim da se u BiH sve više ljudi interesuje za SEO.

Serenity

#10 Re: SEO - optimizacija za pretraživače

Post by Serenity » 28/02/2011 15:40

Vincent Raine wrote:Sve sto znam o SEO-u naucio sam od ovog covjeka.

Bruno hvala ti :D :mrgreen:
Bruno je legenda, šteta što ne blogga više.

Edmond

#11 Re: SEO - optimizacija za pretraživače

Post by Edmond » 22/08/2011 14:56

O tehnikama SEO optimizacije koji svako vrlo lako može primjeniti na svoj sajt možete pročitati u dva članaka koje sam napisao prije par mjeseci:Kako biti prvi na Google i Osnovne tehnike SEO optimizacije. Primjenjujući ove metode na Google.ba sam prvi za veoma jaku ključnu riječ. Pozz :thumbup:

Post Reply