Licemjerna politika Švedske

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

justice_vrbanja

Licemjerna politika Švedske

Post by justice_vrbanja » 22/01/2009 23:57

Kakvu licemjernu politiku vodi Švedska, i kakav je dupli moral po pitanju izrućenja zemljama izvan EU "današnjih Švedskih državljana porijeklom iz BiH" koji su počinili zločine tokom rata.

Priča počinje 1993 godine u Banja Luci, u naselju Vrbanja!

Nadam se da če veći broj vas pročitati ova dva teksta do kraja, i suočiti se još po koji put sa nepravdom koja vlada prema nevinim žrtvama.

"Počelo suđenje za silovanja i ubistvo od prije 16 godina"

BANJA LUKA - Čitanjem optužnice u Banjalučkom Okružnom sudu juče je nakon višegodišnjeg odgađanja počelo suđenje optuženima za silovanje majke i kćerke "Heldić" iz Vrbanje i silovanje i ubistvo Banjalučanke Majde Medar 1993. godine.
Brutalna smrt Medareve šokirala je grad, a jedan od trojice optuženih i dalje je van dometa organa pravde.

Nakon potjernice koja je raspisana još u Maju 2006. godine, Italijanska policija je u Septembru prošle godine u Vičenci uhapsila Banjalučanina Slobodana Bajića (41), drugooptuženog za silovanje i ubistvo sugrađanke Majde Medar.

Trećeoptuženi Siniša Milojčić (34) živi u Švedskoj, a kako je dobio tamošnje državljanstvo vlasti ove Skandinavske zemlje odbijaju da ga izruče pravosudnim organima Republike Srpske.

Prvooptuženog Miladina Trivića (53) iz Jošavke, kod Čelinca, optužnica tereti za dva silovanja i ubistvo.
Drugooptuženog Bajića za jedno silovanje i ubistvo, dok je trećeoptuženi Milojčić optužen za razbojništvo, dva silovanja i ubistvo.

Trivić i Milojčić su, kako stoji u optužnici, 5. Juna 1993. godine u večernjim satima provalili u porodičnu kuću Safeta Heldića u Banjalučkom naselju Vrbanja, naizmjenično silovali Heldićevu kćerku L.H. i suprugu I.H.

Nekoliko dana kasnije, 18. Juna 1993. godine, ovog puta sva trojica optuženih oko 21h dolaze ponovo u Banjalučko naselje Vrbanja. Naoružani automatskim oružjem u blizini mjesnog groblja u Vrbanji zaustavljaju Banjalučanku Majdu Medar, te udarajući je drvenom palicom ubacuju je u Trivićev auto i odvoze na kupalište Mirnica, kod fabrike "Incel".

Nakon što su je u više navrata silovali, optuženi su, kako stoji u optužnici, u namjeri da prikriju tragove svog zločina nesretnu djevojku ubili, zadavivši je remenom automatske puške.

Nakon što su je mučki ubili, Majdu Medar bacili su u "Incelov" kanal za otpadne vode.

Trojici optuženih je suđeno još 1994. godine, ali su zbog nedostatka dokaza 14. juna 1994. godine pušteni na slobodu.

Švedske vlasti neće suditi Siniši Milojčiću

BANJALUKA - Švedske vlasti odbile su da vode sudski postupak protiv Siniše Milojčića (34) iz Banjaluke, danas državljanina ove Skandinavske zemlje, optuženog za silovanje majke i kćerke Heldić iz Vrbanje i silovanje i ubistvo Banjalučanke Majde Medar 1993. godine.

Iako je tužilaštvo podiglo optužnicu protiv trojice optuženih, u sudu su se prošle sedmice pojavila samo dvojica i to Miladin Trivić (53) iz Čelinca i Slobodan Bajić (41) iz Banjaluke.

Trećeoptuženi, i prema navodima iz optužnice jedan od glavnih aktera, Milojčić danas živi u Švedskoj, a kako je dobio tamošnje državljanstvo, vlasti ove zemlje odbile su da ga izruče pravosudnim organima Republike Srpske. Kako saznajemo, Švedska je poslala svoje inspektore u Banjaluku kako bi se raspitali o optužnici protiv njihovog novog državljanina, ali su, na kraju, ipak donijeli odluku da Milojčića "ostave na miru".

Uz sve to, Milojčić danas živi svega nekoliko kilometara od porodice Heldić koja je pod nasiljem bila primorana da napusti svoj dom i ode u Švedsku.

Siniša Milojčić danas živi u Švedskom gradu Nočepingu, a samo nekoliko kilometara južnije svoje utočište pronašla je i porodica Heldić.

Pružite pomoć - Facebook Grupi "Justice Vrbanja"

Pomozimo jedni drugima, pomozimo sami sebi.

Edin 24,5

Re: Licemijerna polita Švedske

Post by Edin 24,5 » 23/01/2009 00:11

Svaka zemlja ima svoje zakone, pa tako i Svedska i ako pise da ne moze izrucivati svoje drzavljane pravosudnim organima drugih zemalja, onda je tu kraj price. Treba pritisak usmjeriti u pravcu da svedske vlasti provedu taj postupak u Svedskoj. To je jedini nacin.

Topla voda

Post by Topla voda » 23/01/2009 00:15

i on mirno zivi tu negdje, u blizini ove familije?

meni je to nevjerovatnije od toga da svedska ne zeli da ga isporuci.

and

Post by and » 23/01/2009 00:19

Topla voda wrote:i on mirno zivi tu negdje, u blizini ove familije?

ima li bošnjaka u švedskoj?

roba_s_greskom

Post by roba_s_greskom » 23/01/2009 00:23

[quote=
"and"]
Topla voda wrote:i on mirno zivi tu negdje, u blizini ove familije?

ima li bošnjaka u švedskoj?[/quote]
Nema ali ima Banjalucana kolko god hoces

Latina
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

Post by Latina » 23/01/2009 01:09

Brrr...tema je prebolna, malo je reci.

Palo mi je na pamet da mozda pokusate da zainteresujete neki dnevni list za ovu pricu. Ako veci broj ljudi sazna za ovo, mozda se Svedi postide i revidiraju odluku. :x

p.s. I...mozda ne bi bilo lose da objedinite ove 2 teme.

viewtopic.php?f=29&t=59131

justice_vrbanja

Post by justice_vrbanja » 23/01/2009 03:27

Ovakivi desavanja u BiH ima sigurno naj vise u svijetu,vijerovatno da smo rekorderi, a u svim gradovima u BiH ima Majadi.M i to na stotine, ali dok god bude odgovora kao "To je problem Svedskih vlasti", ili treba mozda oprobati da Svedske vlasti promijene prava po tom slucaju.. , uvijek ce biti isto, nepravda ce vladati za sviju nas.

Parlament BiH ne obarca paznju na ovakve slucajeve, kao ni vecina stanovnistva u BiH, mnogi mi imamo u svojoj familiji Majdi.M.

Jedino sto bi pozelio od vas koji ste aktivni na ovoj stranici je da se pridruzite Grupi Facebook "Justice Vrbanja", to je ono naj manje sto mozemo medzusobno da ucinimo jedni drugima, i pogledate par tema na koje mozete ucinito mnogo, sa malo ulozenog vaseg vremena.

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 23/01/2009 03:50

osoba sa krminalnim rekordom je dobila drzavljansto :shock:
to nesto ne stima :!:
da li je svedska znala za njegov rekord prilikom uzimanja drzavljanstva :?:

Luke Perry

Post by Luke Perry » 23/01/2009 03:54

U SWE je prije koju godinu bio slucaj da su neki kupili drzavljanstvo (podmitili sluzbenike). I njima nista. Kad jednom dobijes drzavljanstvo niko ti ga ne moze oduzeti.

Tiscali

Post by Tiscali » 23/01/2009 04:02

Kao prvo on nije samo drzavljanin Svedske nego je i za sigurno drzavljanin BiH - postoje bilateralni sporazumi za to.
Znaci ako je optuznica podignuta a on dodje u BiH ili neku od zemalja sa kojima imamo odnose - moze se uhapsiti.

Drugo nece se svedjani postiditi, njih nije za to briga a imali su jednu skolu od Jackie Arklöv koji je ubio policajce(velika pljacka u Swe) a prije toga je iz BiH zamijenjen za Hrvatsku(inace zarobljen kao bojnik HVO-a sjedio u zatvoru u BiH bila cak i emisija na svedskoj tv3 -duga prica da ne pricam dalje..).

Dalje, ne znam kako su ti dokazi prikazani ali znam da ako ima dobrog advokata sigurno ima da mu tuze, kao sto je uradjeno nekom covjeku u Norveskoj.
Znaci dokazi prvo i tuzbe ce sigurno biti, nema on njega sta da tuzi pred sudom BiH - a osim toga ima i sud u Strazbur-u ili u Hagu, neka ga tamo tuzi-

Sledece, ne da se pravim ali mislim da vecina nas ako bi bila izlozena jednoj takvoj torturi i to vidjeti - znamo kako bi reagirala, tj bar ja znam.
Dakle ovo sto se pise je bezveze jer ili nema dobrih dokaza, ili ako nema pa zna se kako i sta brate dragi. Mozda radi ovoga dobijem opomenu, medjutim previse sam prezivio da bi se ljepse izrazavao...

Ako neko hoce da kontaktira novine u Swe evo najcitanijh
http://www.aftonbladet.se kontakt na: [email protected]
http://www.expressen.se kontakt na: [email protected]

Ili lokalne za taj grad koji se zove Norrköping ili (Norcoping na nasem)
http://www.nt.se sa kontaktom: [email protected]

Tiscali

Post by Tiscali » 23/01/2009 04:05

Luke Perry wrote:U SWE je prije koju godinu bio slucaj da su neki kupili drzavljanstvo (podmitili sluzbenike). I njima nista. Kad jednom dobijes drzavljanstvo niko ti ga ne moze oduzeti.

Ima istine u tome da su se kupila drzavljanstva ali nije istina da se ne moze izgubiti, drzavljanstvo se moze oduzeti i to grupno - uradjeno Rumunima a i pojedinacno jer ako izvrsis dovoljno teska kriminalna djela, prvo robija pa onda protjerivanje...

Znaci ta prica je mahalska...

Point.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times

Post by Point. » 23/01/2009 04:06

Zivim u Svedskoj i mogu komotno reci poserem se na njihove zakone. Kakvoj sve bagri daju azile i drzavljanstvo a ima primjera samostalnih zena sa djecom koja nemogu dobiti nit azil nit drzavljanstvo.

Luke Perry

Post by Luke Perry » 23/01/2009 04:07

Tiscali wrote:
Luke Perry wrote:U SWE je prije koju godinu bio slucaj da su neki kupili drzavljanstvo (podmitili sluzbenike). I njima nista. Kad jednom dobijes drzavljanstvo niko ti ga ne moze oduzeti.

Ima istine u tome da su se kupila drzavljanstva ali nije istina da se ne moze izgubiti, drzavljanstvo se moze oduzeti i to grupno - uradjeno Rumunima a i pojedinacno jer ako izvrsis dovoljno teska kriminalna djela, prvo robija pa onda protjerivanje...

Pa ovima nisu oduzeli.

Tiscali

Post by Tiscali » 23/01/2009 04:10

Luke Perry wrote:
Tiscali wrote:

Pa ovima nisu oduzeli.

Ne znamo to ti i ja, jeli im sudjeno, jesu osudjeni - znamo da je sluzbenik dobio nogu...
A koliko je para dobio, ni to ne znamo...

Tiscali

Post by Tiscali » 23/01/2009 04:12

Point. wrote:Zivim u Svedskoj i mogu komotno reci poserem se na njihove zakone. Kakvoj sve bagri daju azile i drzavljanstvo a ima primjera samostalnih zena sa djecom koja nemogu dobiti nit azil nit drzavljanstvo.

Jarane ako samo "finima daju drzavljanstvo" kome onda onoliki socialni aparat....
Ima sve tu svoje i ja isto zivim u Swe i slazem se sa tobom...Samo pogledaj nas, mislim bosance jer od sebe moramo krenuti...

IBM

Post by IBM » 23/01/2009 10:12

Postoje dvije mogucnosti: da bude deportovan u BiH ili da mu se sudi u Svedskoj.
Samim pisanjem nece se mnogo postici, trebate pokrenuti medijsku kampanju u Svedskoj i BiH.

justice_vrbanja

Post by justice_vrbanja » 23/01/2009 16:54

To je istina da oni koji mogu po naj vise da ucine su medije. Ali vidite, poslao sam e-mail na dosta nasih TV Kuca, Novina.., za sada nisam dobio ni jedan odgovor, uglavnom vlasti u BiH prebacuju odgovornost jedni na druge, kao da su nemocni totalno, ili mozda i jesu.

IBM

Post by IBM » 23/01/2009 21:22

justice_vrbanja wrote:To je istina da oni koji mogu po naj vise da ucine su medije. Ali vidite, poslao sam e-mail na dosta nasih TV Kuca, Novina.., za sada nisam dobio ni jedan odgovor, uglavnom vlasti u BiH prebacuju odgovornost jedni na druge, kao da su nemocni totalno, ili mozda i jesu.

Ako si novinarima poslao email, nemoj ocekivati odgovor! Jedina solucija jeste ako znas nekoga ko zna novinara....sta je sa svedskim medijima?

Soul_Sista

Re: Licemjerna politika Švedske

Post by Soul_Sista » 23/01/2009 21:48

Proslijedila sam temu jednom novinaru, rekao je da je zanimljivo STO NE ZNACI DA CE NESTO DA BUDE. Ali eto, vrijedi pokusati.

callmethebreeeze

Post by callmethebreeeze » 23/01/2009 21:53

iz kojih bosanskih novina je prvi tekst na ovoj temi? ima li neko tekst optuznice? koji su dokazi protiv ovog lika koji je u svedskoj, zna li neko nesto detaljnije?

IBM

Post by IBM » 23/01/2009 23:02

Soul_Sista wrote:Proslijedila sam temu jednom novinaru, rekao je da je zanimljivo STO NE ZNACI DA CE NESTO DA BUDE. Ali eto, vrijedi pokusati.

proslijedi mu i ono za Nedju Ikonica, :D plzzzzzzz :D

IBM

Post by IBM » 23/01/2009 23:04

callmethebreeeze wrote:iz kojih bosanskih novina je prvi tekst na ovoj temi? ima li neko tekst optuznice? koji su dokazi protiv ovog lika koji je u svedskoj, zna li neko nesto detaljnije?

Evo nasao sam iz Nezavisnih:
http://www.nezavisne.com/hronika/vijesti/35470/Pocelo-sudjenje-za-silovanja-i-ubistvo-od-prije-16-godina.html

Soul_Sista

Post by Soul_Sista » 23/01/2009 23:20

Ovo je prica njene sestre ali ujedno i prica svih nas koji smo zivjeli i osjetili ratnu Banja Luku 92-95.

http://www.bim.ba/bh/50/10/2315/

Nadam se da ce ove dvije familije pronaci svoj dusevni mir za ono sto im se nikad vise nece povratiti.

Soul_Sista

Post by Soul_Sista » 23/01/2009 23:21

IBM wrote:
Soul_Sista wrote:Proslijedila sam temu jednom novinaru, rekao je da je zanimljivo STO NE ZNACI DA CE NESTO DA BUDE. Ali eto, vrijedi pokusati.

proslijedi mu i ono za Nedju Ikonica, :D plzzzzzzz :D

hbg sad, nisam Carla del Ponte :D

callmethebreeeze

Post by callmethebreeeze » 24/01/2009 15:32

ako me grijesim ¨ izmedju bih i svedske nema dogovora o izrucivanju kriminalaca, mislim da je to razlog sto ovaj nije predat bih. i mislim da bi bilo vazno vidjeti dokaze protiv lika. jako bih volio procitati tu optuznicu.

Post Reply