povrat školarine

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
sandokan1

povrat školarine

Post by sandokan1 » 07/12/2008 11:55

MOŽE LI MI IKO OBJASNITI ,MOŽE LI SE IZVRŠITI POVRAT SREDSTAVA UPLAĆENIH NA IME ŠKOLARINE NA FAKULTETU U SLUČAJU DA ODUSTANEM OD DALJNJEG STUDIRANJA I KOJA JE PROCEDURA,DVA PUTA SAM PRISUSTVOVAO PREDAVANJIMA I NIKADA NISAM IZAŠAO NA ISPIT,PRVA GOD. D.I.F.

UNAPRIJED ZAHVALAN.

ulpinian

Re: povrat školarine

Post by ulpinian » 07/12/2008 12:09

Rađo ti je to dosada već popio :D

sandokan1

Post by sandokan1 » 07/12/2008 12:10

halal mu bilo,samo da mi je bilo šta iščupat

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 07/12/2008 12:14

sandokan1 wrote:halal mu bilo,samo da mi je bilo šta iščupat

mozes povratiti dio novca, dakle oni mogu uzeti troskove tvojih predavanja za tih par puta dolazaka ostalo su duzni vratiti ti. Samo moras podnijeti zahtjev, jer ti nisi potrosio te pare ( nisi koristio usluge fakulteta).

sandokan1

Post by sandokan1 » 07/12/2008 12:34

hvala ti,pošto sam ja duduk po tom pitanju,gdje se trebam obratiti

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 07/12/2008 13:23

sandokan1 wrote:hvala ti,pošto sam ja duduk po tom pitanju,gdje se trebam obratiti

napises zahtjev fakultetu ( studentska sluzba i racunovodstvo) u kojem ces iznijeti sve cinjenice, navedi tacno:

- koliko si puta bio na predavanju
- da nisi izlazio na ispite
- koliko si uplatio

I trazis povrat sredstava umanjena za usluge koje si dobio od fakulteta.

Miki123

Post by Miki123 » 07/12/2008 15:55

Ne vjerujem da će ti išta vratit.

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 07/12/2008 17:12

moraju vratiti jer nije isao na fakultet niti koristio usluge... u mom ugovoru pise u slucaju da odustanem od fakultet vratit ce mi novac umanjen za utrosen novac mog skolovanja do tog dana...

alcho

Post by alcho » 07/12/2008 17:54

Naravno da ce mu vratiti...napisi jos i koliko km ti je udaljen fakultet od skole kako bi dobio naknadu za prevoz i koliko sendvica si pojeo na pauzi kako bi dobio naknadu za hranu. Navedi i tvoje razocarenje u obrazovni sistem i trazi naknadu za dusevnu bol...svasta jos navedi...u nasoj zemlji se pare vracaju samo tako! :lol:

Shoshana

Post by Shoshana » 07/12/2008 18:07

alcho wrote:Naravno da ce mu vratiti...napisi jos i koliko km ti je udaljen fakultet od skole kako bi dobio naknadu za prevoz i koliko sendvica si pojeo na pauzi kako bi dobio naknadu za hranu. Navedi i tvoje razocarenje u obrazovni sistem i trazi naknadu za dusevnu bol...svasta jos navedi...u nasoj zemlji se pare vracaju samo tako! :lol:

:lol: :lol: :lol:

mahta-hz

Post by mahta-hz » 07/12/2008 18:13

Nemoj biti previse optimistican. Prilikom upisa se potpise ugovor u kojem je jedna od stavki da nema povrata novca. Barem je tako na mom faxu,a vjerujem da je i na ostalim.

sffovac

Post by sffovac » 07/12/2008 18:17

ne vjerujem da ce ti ista vratiti, sta vise, trazice ti jos para dok ti vrate papire, jeftinije ti je da nastavis sa studijem ;)

behavac

Post by behavac » 09/12/2008 21:26

sffovac wrote:ne vjerujem da ce ti ista vratiti, sta vise, trazice ti jos para dok ti vrate papire, jeftinije ti je da nastavis sa studijem ;)

Ovo je najjace, al opet istinito....;)

Dioda

Post by Dioda » 10/12/2008 20:20

mahta-hz wrote:Nemoj biti previse optimistican. Prilikom upisa se potpise ugovor u kojem je jedna od stavki da nema povrata novca. Barem je tako na mom faxu,a vjerujem da je i na ostalim.

Nikad cula :shock: I vi stvarno potpisete da se odricete para ? :shock: :lol:

sandokan1

Post by sandokan1 » 11/12/2008 07:34

MA NE ODRIČEM SE,NEGO NEZNAM IMAM LI PRAVO NA POVRET NOVCA I KOJA JE PROCEDURA

bierkof

Post by bierkof » 11/12/2008 08:25

Nisam siguran ali mislim da nemas pravo na povrat novca. Pogotovo ako sada odustajes od fakulteta, skoro je kraj semestra, nije bas da je nastava tek pocela. Da li prodavaci vracaju nazad novac za otvoren i do pola iskoristen proizvod?

U vecini ugovora ima stavka koja to regulise tako da su velike sanse da su se fakulteti vec ogradili od ovakvih slucajeva. Najbolje je da se raspitas u studentskoj sluzbi na svom fakultetu.

bierkof

Post by bierkof » 11/12/2008 08:33

Dioda wrote:Nikad cula :shock: I vi stvarno potpisete da se odricete para ? :shock: :lol:

Niko se ne ODRICE novca, nego kupuje usluge, to je ono za sta novac sluzi.
Ako hoces da studiras, potpises ugovor i platis skolarinu/upisninu.

Dioda

Post by Dioda » 11/12/2008 14:32

bierkof wrote:
Dioda wrote:Nikad cula :shock: I vi stvarno potpisete da se odricete para ? :shock: :lol:

Niko se ne ODRICE novca, nego kupuje usluge, to je ono za sta novac sluzi.
Ako hoces da studiras, potpises ugovor i platis skolarinu/upisninu.

Kada sam napisala odricete,nisam mislila bukvalno. Vjerovatno sam zato ubacila ovaj zadnji smajli :D
@bierkof ,kakve usluge se kupuju? Ne kontam kakvu sam ja uslugu kupila na fakultetu ???
Druga stvar (govorim za stari sistem studiranja), bar na ETF-u, nikad nisam potpisala apsolutno nikakav ugovor. A da ne pricam o tome da potpisem da necu traziti povrat novca. Znaci govorim samo za svoj faks, za ostale pojma nemam.
Kako je rekao @sffovac, kada zelis da se ispises sa fakulteta, i da uzmes svoje dokumente, to se plati. Na mom faksu je npr. bilo 50 km.

Cisto sumnjam da ce ti iko vratiti novac. Na zalost :-)
Ipak ti savjetujem da odes u studentsku sluzbu i objasnis im svoj problem. Mozda ipak postoji neka mogucnost da ti vrate tvoj novac. Narocito ako si tek ove godine upisao, s obzirom da jos nije ni kraj prvog semestra.
Sretno :-D

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 11/12/2008 14:45

sandokan1 wrote:MA NE ODRIČEM SE,NEGO NEZNAM IMAM LI PRAVO NA POVRET NOVCA I KOJA JE PROCEDURA

Na filozofiji ti je ovako:
Napises zahtjev sa svim cinjenicama taksativno navedenim, i onda predas to u PROTOKOL. Oni to razmotre i jave ti sta i kako.
Ako si recimo uplatio 100 KM vise (ovo je za one koji placaju izlazak na ispite) i trazis povrat, dobijes 85 KM nazad, jer je obrada tvog zahtjeva 15 KM ;)

tech10

Post by tech10 » 11/12/2008 15:00

Ima li kakva bericheta za nas sto smo vani studirali? :D

bierkof

Post by bierkof » 11/12/2008 15:40

Dioda wrote:@bierkof ,kakve usluge se kupuju? Ne kontam kakvu sam ja uslugu kupila na fakultetu ???

Tuzno je da ti ovo nije jasno. Svi oni profesori, asistenti, oprema u laboratorijama i ucionicama, ljudi koji rade na fakultetima rade za dzabe i ti kada studiras ne koristis njihove usluge? Kada udjes u tramvaj i platis kartu ti kupujes usluge javnog prevoza. Isto tako kada dodjes na fakultet i platis skolarinu ti kupujes usluge te institucije. Nisi ti sada... predodredjena da zavrsis ETF i nisu profesori DUZNI da tebi nesto objasnjavaju i da te uce zbog svoje dobre volje, oni to rade jer im je to posao za koji primaju placu koja dolazi od para studenata/drave svejedno.
Obrazovni sistem kakav je kod nas funkcionise tako da umjesto tebe te usluge placa drzava kojoj tvoji roditelji placaju porez, medjutim to ce se sasvim SIGURNO promjeniti, i vec sada sve vise i vise troskova pada na studenta, i ono sto jos uvjek tebi placa drzava sada placaju studenti koji nisu imali srecu da se rode 5 godina ranije.
Studiranje ce jako brzo da postane PRIVILEGIJA bogatih ili velike manjine onih jako talentovanih koji uspiju da se izbore za sebe. Tako je danas recimo u USA i tako ce biti vrlo brzo i kod nas. Kod nas je fakultet jos uvjek socijalna ustanova, zbog toga se moze desiti da fakultete zavrsavaju oni koji nemaju 2 ciste o svojoj profesiji a kamo li o drugim stvarima kao sto je akademska svijest i kultura, ali to ce se vrlo brzo promjeniti.

Rekla si da studiras po starom sistemu, pa prema tome kod vas nema skolarine. Ali predpostavimo da je placas, ili recimo da je tvoja upisnina=BrNepol.Ispita*100KM.
Da li ce fakultet da tebi vrati novac kada polozis te ispite, ili ako recimo odlucis u pola akademske godine da odustanes i probas svoju srecu negdje drugo. Tesko. Ali realno gledano za takav zahtjev nema nikakve osnove.

Dioda

Post by Dioda » 11/12/2008 16:30

bierkof wrote:
Dioda wrote:@bierkof ,kakve usluge se kupuju? Ne kontam kakvu sam ja uslugu kupila na fakultetu ???

Tuzno je da ti ovo nije jasno. Svi oni profesori, asistenti, oprema u laboratorijama i ucionicama, ljudi koji rade na fakultetima rade za dzabe i ti kada studiras ne koristis njihove usluge? Kada udjes u tramvaj i platis kartu ti kupujes usluge javnog prevoza. Isto tako kada dodjes na fakultet i platis skolarinu ti kupujes usluge te institucije. Nisi ti sada... predodredjena da zavrsis ETF i nisu profesori DUZNI da tebi nesto objasnjavaju i da te uce zbog svoje dobre volje, oni to rade jer im je to posao za koji primaju placu koja dolazi od para studenata/drave svejedno.
Obrazovni sistem kakav je kod nas funkcionise tako da umjesto tebe te usluge placa drzava kojoj tvoji roditelji placaju porez, medjutim to ce se sasvim SIGURNO promjeniti, i vec sada sve vise i vise troskova pada na studenta, i ono sto jos uvjek tebi placa drzava sada placaju studenti koji nisu imali srecu da se rode 5 godina ranije.
Studiranje ce jako brzo da postane PRIVILEGIJA bogatih ili velike manjine onih jako talentovanih koji uspiju da se izbore za sebe. Tako je danas recimo u USA i tako ce biti vrlo brzo i kod nas. Kod nas je fakultet jos uvjek socijalna ustanova, zbog toga se moze desiti da fakultete zavrsavaju oni koji nemaju 2 ciste o svojoj profesiji a kamo li o drugim stvarima kao sto je akademska svijest i kultura, ali to ce se vrlo brzo promjeniti.

Rekla si da studiras po starom sistemu, pa prema tome kod vas nema skolarine. Ali predpostavimo da je placas, ili recimo da je tvoja upisnina=BrNepol.Ispita*100KM.
Da li ce fakultet da tebi vrati novac kada polozis te ispite, ili ako recimo odlucis u pola akademske godine da odustanes i probas svoju srecu negdje drugo. Tesko. Ali realno gledano za takav zahtjev nema nikakve osnove.

Nisi ti sada... predodredjena da zavrsis ETF i nisu profesori DUZNI da tebi nesto objasnjavaju i da te uce zbog svoje dobre volje, oni to rade jer im je to posao za koji primaju placu koja dolazi od para studenata/drave svejedno.

Upravo zato sto primaju platu DUZNI su da obavljaju svoj posao,tj da nama prenose svoje znanje.

Rekla si da studiras po starom sistemu, pa prema tome kod vas nema skolarine.
Skolarine ima. Placa se upisnina,200km+100 km po svakom nepolozenom ispitu. S tim da nije moguce obnoviti godinu,tako da neki studenti koji "vuku" ispite sa prethodnih godina,sve to placaju. Bez mogucnosti da obnove,pa ne plate.

S obzirom da sam dijete poginulog borca,kao takva sam trebala biti oslobodjena placanja troskova skolovanja. A nisam.

Povrat novca ? :lol: :lol: :lol:

Ne vidim razlog zbog kojeg si se ti upalio kao kutnjak? Image

bierkof

Post by bierkof » 11/12/2008 17:01

nisam se "upalio" ne znam odakle ti takav osjecaj.

Profesori primaju platu, i u 90% slucajeva oni zaista i rade svoj posao.
(na etf-u je ovaj procenat veci)
I ja sam student nemoj da me shvatis pogresno, ali ponekad me bude stid toga, i kao student dobro znam da je studentima uvjek neko drugi kriv.

Ne znam da li stvarno mislis da bi fakultet mogao da opstane od 200km+100 km po ispitu. To je samo upisnina.
Skolarinu placaju studenti po novom sistemu, koji su polozili sve ispite i zele da upisu sljedecu godinu a nisu na budzetu kantona, prema tome moraju da plate svaku godinu svog studija 1800KM na pocetku kao i 200 za obnavljanje ako ga bude, bez obzira na polozene/nepolozene ispite. Moja prognoza je da ce kroz nekoliko godina svi studenti biti duzni placati upisninu i da kantoni vise nece snositi troskove obrazovanja. Nadam se da nisam u pravu, ali sve su prilike da ce to da se desi.

Fakultetski profesori su drzali predavanja, ispiti su se odrzavali. Student ipak zeli da odustane. Fakultet je svoje obaveze ispunio, student nije, prema tome ne vidim razloga zbog kojeg bi se vrsio povrat novca.

Privilegije koje pojedine klase drustva /kao ti i ja/ nemaju a trebale bi, treba traziti na drugom mjestu a ne u studentskoj sluzbi i na fakultetu. To je jos jedan dokaz nase letargije.

sandokan1

Post by sandokan1 » 11/12/2008 20:40

nije u pitanju samu upisnina,nego 900 km školarine,vanredno,i prisustvovao samo dva vikenda predavanja

debela

Post by debela » 11/12/2008 20:51

dosad si mogao otici u studentsku sluzbu koja ti jedina i moze dati valjanu informaciju.

Post Reply