OSLOBAĐANJA OD PLAĆANJA UVOZNIH DADŽBINA NA PRIVATNA VOZILA

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#1 OSLOBAĐANJA OD PLAĆANJA UVOZNIH DADŽBINA NA PRIVATNA VOZILA

Post by whow »

Evo konacno sam dobio informacije u vezi oslobadanja od placanja dadzibina na uvoz privatnih vozila za povratnike iz inistranstva. Ovo je naravno sve teorija sada me interesuje ako je neko licno posao kroz ovaj proces i da li se praksa poklapa sa teorijom ili se ovo moze iskomplicirati. Mozda neko moze da pojasni koju konkretno dokumentaciju treba predociti ne uvid. Da ne bih poslije bilo nismo znali i slicno.
Pozz
--------------------------------------------------------------------------------------
Od plaćanja uvoznih dadžbina oslobođena je lična imovina fizičkih lica koja svoje mjesto boravka premještaju iz strane zemlje u Bosnu i Hercegovinu. Među ličnom imovinom podrazumijeva se između ostalog i privatno motorno vozilo koje je određeno lice koristilo u svom prijašnjem mjestu boravka najmanje šest mjeseci do dana kada je prestalo da ima mjesto boravka u stranoj zemlji. Carinska olakšica odobrava se samo licima koja su imala mjesto boravka van BiH u neprekidnom trajanju od najmanje 12 mjeseci. Sve se ovo dokazuje određenom dokumentacijom. Lice koje ovako uveze motorno vozilo u BiH ne može ga prodati u periodu od godinu dana od dana uvoza istog.

Ako lice ne ispunjava uslove za oslobađanje od plaćanja uvoznih dadžbina, onda se prvo utvrđuje carinska osnovica za vozilo koje se uvozi! Kada se dakle utvrdi carinska osnovica, lice koje uvozi putnički automobil dužno platiti 15% carine, 1% carinskog evidentiranja i 17 % PDV-a. Na osnovuu potvrda o uredno provedenoj carinskoj proceduri uvoza lice može registrovati automobil u Bosni i Hercegovini.

ODLUKA O OGRANIČENJU UVOZA AUTOMOBILA

Odlukom o ograničenju uvoza putničkih automobila, teretnih vozila i automobilskih guma ("Službeni glasnik Bosne i Hercegovine", broj 20/00, 36/00, 4/01), koja je u primjeni od 01.09.2000. godine, propisano je da se radi javne sigurnosti, zaštite zdravlja i života ljudi, ograničava uvoz:

· putničkih automobila starijih od 7 (sedam) godina, (tarifni broj 87.03),

· teretnih vozila starijih od 10 (deset) godina, (tarifni broj 87.04),

· autobusa starijih od 10 (deset) godina, (tarifni broj 87.02),

· priključnih vozila za teretna vozila, starijih od 10 (deset) godina, (tarifni broj 87.16) i

· upotrebljavanih automobilskih guma (tarifni broj 40.12).

Ovim ograničenjem nisu obuhvaćena motorna vozila muzejske vrijednosti kojima se smatraju vozila starija od 30 (trideset) godina, motorna vozila koja su privremeno registrovana u Bosni i Hercegovini prije datuma primjene ove Odluke, kao i vatrogasna vozila, uz prethodno pribavljeno mišljenje Ministarstva unutrašnjih poslova.

-------------------------------------------------------------------------------------
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#2

Post by homo_sapiens »

za uvoz predmeta kućanstva (što podrazumijeva i osobno vozilo (zakon ne precizira koliko vozila, dakle mogu i 2, pa čak i manji avioni za privatnu - nekomercijalnu upotrebu), potrebno je slijedeće:
1. Dokaz o prebivalištu u BiH (Potvrda CIPS - ovjerena kopija) osobe koja vrši uvoz, odnosno, osobe koja svoje predmete preseljava iz strane zemlje u BiH;
2. Potvrda (original) diplomatskog ili konzularnog predstavništva BiH iz zemlje iz koje se lice iseljava, ili neki sličan, validan. dokument, iz kojeg će se jasno utvrditi da je ta osoba boravila u toj zemlji neprekidno 12 mj, ili najmanje 12 mj. zbirno i u prekidima, ali u periodu od 4 godine. Pasoš nije dokaz. Je, ali samo kao prilog Potvrdi.
3. Specifikacija predmeta kućanstva, urađena po jedinačnim trgovačkim nazivima i pojedinačnim vrijednostima (NE tipa: bijela tehnika, već: hladnjak - marka - ser. br. - komada 1, cijena 100 USD, i td, ali se može pisati: diječija obuća, muška odjeća, kuhinjsko posuđe, stakleni lusteri - kom 5, podni vuneni pokrivači, itd). Dakle, sačiniti "SPISAK predmeta kućanstva koji se uvoze u BiH iz strane zemlje" zbog trajnog preseljenja osobe (navesti ime uvoznika). U taj spisak unijeti i to vozilo, zbog kojeg ovoliko pišem (nešto mi te žao da ne pogriješiš, a inače ne bih ovo pisao ni za šta na svijetu), i to prema svim podacima iz vlasničke - saobraćajne knjižice. Eh sad: traži se dokaz o vlasništvu. Obično je to upis u saobraćajnu knjižicu, ali i ne mora biti. Ti možeš vozilo kupiti najmanje 6 mjeseci prije useljenja u BiH, i da ti stoji u garaži, i da ga nikada nisi upisau u vlasničku knjižicu, što je rijetko, ali je moguće). U tom slučaju moraš imati validan, kod notara ovjeren kupoprodajni ugovor. Za ostale predmete ne moraš imati kupoprodajni ugovor, niti račune. No, poželjno ih je imati i prikazati u Spisku. Iz raznih pozitivnih razloga, a i ništa te ne košta, svakako je oslobađanje od plaćanja carine i PDV.
Vozilo koje se uvozi mora biti exp. putničko vozilo, za prijevoz osoba, i do 7 godina starosti od dana njegove prve registracije (ne proizvodnje). Za druga vozila - druga pravila.
Vozilo mora biti odjavljeno iz evidencije u zemlji u kojoj je zadnji put registrovano. Ta odjava se upisuje u saobraćajnu, jer bez odjave nema registracije u CIPS BIH.
Potrebne su ti još i Izjave da nisi ranije koristio nikakve slične povlastice, Da svoje predmete nećeš komercijalizirati, već koristiti za vlastitu upotrebu, i td. To asistira špediter u mjestu carinjenja robe.
Uvezeni predmeti se ne smiju otuđiti, posuditi, i td. u periodu od 12 mjeseci od dana uvoza.
I eto, u najkraćem. Možda sam nešto i propustio.
Edit: Jesam. Ovdje nemaš PDV. Oslobođen si po Čl. 26. st. 1. tč. 2. Zakona o PDV.
Za transport (najbolje kontejnerski, u koji može i vozilo stati), sam se pobrini.
Obavezno prije polaska kontaktiraj bilo kojeg kvalitetnijeg špeditera u BiH, radi pisanu korespodenciju s njim, iz raznih razloga.
Pozdrav.
StudioBa
Posts: 53
Joined: 04/05/2007 17:48

#3

Post by StudioBa »

Hvala vam na ovim dobro doslim informacija ono sto mene zanima je kako bi ja mogao auto uvuci recimo iz njemacke..Posto imam stalni boravak u kanadi i njihovo drzavljanstvo.. Potvrdu za povratak mogu uzeti uvjek al mi se ne uvlaci auto iz kanade - amerike ima puno troskova za konternjer i tako to..Dali postoji neki nacin da se uveze iz njemacke recimo a da se vozi na njemacim tablicama tih 6 mj pa da se vozi na carinu auto !! Hvala unaprijed
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#4

Post by homo_sapiens »

Ne znam kako bi ti mogao auto uvući, ali znam kako bi mogao auto uvesti u BiH.
Da bi koristio gore navedenu povlasticu kod oslobađanja od plaćanja carine u BiH, najmanje 6 mjeseci prije odluke o konačnom povratku u BiH, vozilo moraš staviti u svoje vlasništvo. Kupovinom ili poklonom.
Dakle, osoba koja trajno mijenja svoj boravak iz inostranstva u BiH treba imati kupoprodajni ugovor u Njemačkoj, ovjeren kod notara, ili račun za kupljeno vozilo. Vozilo se, potom, može držati u garaži, ili koristiti na postojećim tablicama, ako ti raniji vlasnik dozvoli. Tvoja je odluka šta češ i kako s vozilom.
Neposredno prije dolaska u BiH, vozilo treba odjaviti, ali, kako se radi o njemačkim tablicama, sa ambasadom Njemačke u Sarajevu postoji sporazum o vraćanju i odjavi vozila uz njihovu asistenciju.
Ono što je bitno za oslobađanje od plaćanja carine uprimjeni (gore navedene) povlastice, je da posjeduješ validan dokaz o vlasništvu vozila, i to najmanje 6 mjeseci prije uvoza u BiH.
Odgovor na pitanje je: Da, možeš biti nastanjen u Kanadi, a posjedovati vozilo s njemačkim tablicama, i kasnije ga uvesti u BiH, bez plaćanja carine i PDV, uz primjenu carinskog zakona.
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#5

Post by whow »

homo_sapiens wrote:za uvoz predmeta kućanstva (što podrazumijeva i osobno vozilo (zakon ne precizira koliko vozila, dakle mogu i 2, pa čak i manji avioni za privatnu - nekomercijalnu upotrebu), potrebno je slijedeće:
1. Dokaz o prebivalištu u BiH (Potvrda CIPS - ovjerena kopija) osobe koja vrši uvoz, odnosno, osobe koja svoje predmete preseljava iz strane zemlje u BiH;
2. Potvrda (original) diplomatskog ili konzularnog predstavništva BiH iz zemlje iz koje se lice iseljava, ili neki sličan, validan. dokument, iz kojeg će se jasno utvrditi da je ta osoba boravila u toj zemlji neprekidno 12 mj, ili najmanje 12 mj. zbirno i u prekidima, ali u periodu od 4 godine. Pasoš nije dokaz. Je, ali samo kao prilog Potvrdi.
3. Specifikacija predmeta kućanstva, urađena po jedinačnim trgovačkim nazivima i pojedinačnim vrijednostima (NE tipa: bijela tehnika, već: hladnjak - marka - ser. br. - komada 1, cijena 100 USD, i td, ali se može pisati: diječija obuća, muška odjeća, kuhinjsko posuđe, stakleni lusteri - kom 5, podni vuneni pokrivači, itd). Dakle, sačiniti "SPISAK predmeta kućanstva koji se uvoze u BiH iz strane zemlje" zbog trajnog preseljenja osobe (navesti ime uvoznika). U taj spisak unijeti i to vozilo, zbog kojeg ovoliko pišem (nešto mi te žao da ne pogriješiš, a inače ne bih ovo pisao ni za šta na svijetu), i to prema svim podacima iz vlasničke - saobraćajne knjižice. Eh sad: traži se dokaz o vlasništvu. Obično je to upis u saobraćajnu knjižicu, ali i ne mora biti. Ti možeš vozilo kupiti najmanje 6 mjeseci prije useljenja u BiH, i da ti stoji u garaži, i da ga nikada nisi upisau u vlasničku knjižicu, što je rijetko, ali je moguće). U tom slučaju moraš imati validan, kod notara ovjeren kupoprodajni ugovor. Za ostale predmete ne moraš imati kupoprodajni ugovor, niti račune. No, poželjno ih je imati i prikazati u Spisku. Iz raznih pozitivnih razloga, a i ništa te ne košta, svakako je oslobađanje od plaćanja carine i PDV.
Vozilo koje se uvozi mora biti exp. putničko vozilo, za prijevoz osoba, i do 7 godina starosti od dana njegove prve registracije (ne proizvodnje). Za druga vozila - druga pravila.
Vozilo mora biti odjavljeno iz evidencije u zemlji u kojoj je zadnji put registrovano. Ta odjava se upisuje u saobraćajnu, jer bez odjave nema registracije u CIPS BIH.
Potrebne su ti još i Izjave da nisi ranije koristio nikakve slične povlastice, Da svoje predmete nećeš komercijalizirati, već koristiti za vlastitu upotrebu, i td. To asistira špediter u mjestu carinjenja robe.
Uvezeni predmeti se ne smiju otuđiti, posuditi, i td. u periodu od 12 mjeseci od dana uvoza.
I eto, u najkraćem. Možda sam nešto i propustio.
Edit: Jesam. Ovdje nemaš PDV. Oslobođen si po Čl. 26. st. 1. tč. 2. Zakona o PDV.
Za transport (najbolje kontejnerski, u koji može i vozilo stati), sam se pobrini.
Obavezno prije polaska kontaktiraj bilo kojeg kvalitetnijeg špeditera u BiH, radi pisanu korespodenciju s njim, iz raznih razloga.
Pozdrav.
@homo_sapiens Veliko hvala , to je informacija koju sam trebao. Cini mi se da ima poprilicno papirologoji tako da je bolje malo ranije poceti sa ovim pripremama.

Hvala
User avatar
karanana
Posts: 47226
Joined: 26/02/2004 00:00

#6

Post by karanana »

Homo sapiens, mozes li mi dati izvor informacija za tvoje prve 3. tacke? Da budem spreman za svadju ukoliko mi oni seljaci sa carine pocnu srati kako ovo nije dovoljno.
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#7

Post by homo_sapiens »

karanana wrote:Homo sapiens, mozes li mi dati izvor informacija za tvoje prve 3. tacke? Da budem spreman za svadju ukoliko mi oni seljaci sa carine pocnu srati kako ovo nije dovoljno.
Član 2. Odluke o postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanja carine pod posebnim uslovima, donesene na osnovama Člana 176. st. 5. Zakona o carinskoj politici BiH (Sl.Gl. BiH, br. 57/04).

A imaš i na stranici UIO BiH : http://www.uino.gov.ba/b/Carina/index.html
Skunk
Posts: 94
Joined: 06/07/2007 14:34

#8

Post by Skunk »

Ne treba ti nikakav izvor jer ovo sto je gore napisano je sve 100% tacno jer sam prosao kroz ovo sve....
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#9

Post by zlatan01 »

karanana wrote:Homo sapiens, mozes li mi dati izvor informacija za tvoje prve 3. tacke? Da budem spreman za svadju ukoliko mi oni seljaci sa carine pocnu srati kako ovo nije dovoljno.
ovo je zanimljiva i sasvim razumljiva reakcija. Problem ne lezi u zakonu nego najcesce u tumacenju zakona. Kod nas se na zalost obicno tumaci sve na stetu gradjanina.
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#10

Post by zlatan01 »

homo_sapiens wrote:za uvoz predmeta kućanstva (što podrazumijeva i osobno vozilo (zakon ne precizira koliko vozila, dakle mogu i 2, pa čak i manji avioni za privatnu - nekomercijalnu upotrebu), potrebno je slijedeće:
1. Dokaz o prebivalištu u BiH (Potvrda CIPS - ovjerena kopija) osobe koja vrši uvoz, odnosno, osobe koja svoje predmete preseljava iz strane zemlje u BiH;
2. Potvrda (original) diplomatskog ili konzularnog predstavništva BiH iz zemlje iz koje se lice iseljava, ili neki sličan, validan. dokument, iz kojeg će se jasno utvrditi da je ta osoba boravila u toj zemlji neprekidno 12 mj, ili najmanje 12 mj. zbirno i u prekidima, ali u periodu od 4 godine. Pasoš nije dokaz. Je, ali samo kao prilog Potvrdi.3. Specifikacija predmeta kućanstva, urađena po jedinačnim trgovačkim nazivima i pojedinačnim vrijednostima (NE tipa: bijela tehnika, već: hladnjak - marka - ser. br. - komada 1, cijena 100 USD, i td, ali se može pisati: diječija obuća, muška odjeća, kuhinjsko posuđe, stakleni lusteri - kom 5, podni vuneni pokrivači, itd). Dakle, sačiniti "SPISAK predmeta kućanstva koji se uvoze u BiH iz strane zemlje" zbog trajnog preseljenja osobe (navesti ime uvoznika). U taj spisak unijeti i to vozilo, zbog kojeg ovoliko pišem (nešto mi te žao da ne pogriješiš, a inače ne bih ovo pisao ni za šta na svijetu), i to prema svim podacima iz vlasničke - saobraćajne knjižice. Eh sad: traži se dokaz o vlasništvu. Obično je to upis u saobraćajnu knjižicu, ali i ne mora biti. Ti možeš vozilo kupiti najmanje 6 mjeseci prije useljenja u BiH, i da ti stoji u garaži, i da ga nikada nisi upisau u vlasničku knjižicu, što je rijetko, ali je moguće). U tom slučaju moraš imati validan, kod notara ovjeren kupoprodajni ugovor. Za ostale predmete ne moraš imati kupoprodajni ugovor, niti račune. No, poželjno ih je imati i prikazati u Spisku. Iz raznih pozitivnih razloga, a i ništa te ne košta, svakako je oslobađanje od plaćanja carine i PDV.
Vozilo koje se uvozi mora biti exp. putničko vozilo, za prijevoz osoba, i do 7 godina starosti od dana njegove prve registracije (ne proizvodnje). Za druga vozila - druga pravila.
Vozilo mora biti odjavljeno iz evidencije u zemlji u kojoj je zadnji put registrovano. Ta odjava se upisuje u saobraćajnu, jer bez odjave nema registracije u CIPS BIH.
Potrebne su ti još i Izjave da nisi ranije koristio nikakve slične povlastice, Da svoje predmete nećeš komercijalizirati, već koristiti za vlastitu upotrebu, i td. To asistira špediter u mjestu carinjenja robe.
Uvezeni predmeti se ne smiju otuđiti, posuditi, i td. u periodu od 12 mjeseci od dana uvoza.
I eto, u najkraćem. Možda sam nešto i propustio.
Edit: Jesam. Ovdje nemaš PDV. Oslobođen si po Čl. 26. st. 1. tč. 2. Zakona o PDV.
Za transport (najbolje kontejnerski, u koji može i vozilo stati), sam se pobrini.
Obavezno prije polaska kontaktiraj bilo kojeg kvalitetnijeg špeditera u BiH, radi pisanu korespodenciju s njim, iz raznih razloga.
Pozdrav.
Ovom boldiranom dijelu treba dodati da dokument treba dati dokaz o iseljavanju iz doticne zemlje! Dok sam radio na carini kao spediter trazila se ponistena viza/boravisna dozvola ili slicno...Obzirom da ti vjerovatno imas kanadsko drzavljanstvo, mislim da ces tesko ostvariti ovu povlasticu...
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#11

Post by homo_sapiens »

zlatan01 wrote:
homo_sapiens wrote:za uvoz predmeta kućanstva (što podrazumijeva i osobno vozilo (zakon ne precizira koliko vozila, dakle mogu i 2, pa čak i manji avioni za privatnu - nekomercijalnu upotrebu), potrebno je slijedeće:
1. Dokaz o prebivalištu u BiH (Potvrda CIPS - ovjerena kopija) osobe koja vrši uvoz, odnosno, osobe koja svoje predmete preseljava iz strane zemlje u BiH;
2. Potvrda (original) diplomatskog ili konzularnog predstavništva BiH iz zemlje iz koje se lice iseljava, ili neki sličan, validan. dokument, iz kojeg će se jasno utvrditi da je ta osoba boravila u toj zemlji neprekidno 12 mj, ili najmanje 12 mj. zbirno i u prekidima, ali u periodu od 4 godine. Pasoš nije dokaz. Je, ali samo kao prilog Potvrdi.3. Specifikacija predmeta kućanstva, urađena po jedinačnim trgovačkim nazivima i pojedinačnim vrijednostima (NE tipa: bijela tehnika, već: hladnjak - marka - ser. br. - komada 1, cijena 100 USD, i td, ali se može pisati: diječija obuća, muška odjeća, kuhinjsko posuđe, stakleni lusteri - kom 5, podni vuneni pokrivači, itd). Dakle, sačiniti "SPISAK predmeta kućanstva koji se uvoze u BiH iz strane zemlje" zbog trajnog preseljenja osobe (navesti ime uvoznika). U taj spisak unijeti i to vozilo, zbog kojeg ovoliko pišem (nešto mi te žao da ne pogriješiš, a inače ne bih ovo pisao ni za šta na svijetu), i to prema svim podacima iz vlasničke - saobraćajne knjižice. Eh sad: traži se dokaz o vlasništvu. Obično je to upis u saobraćajnu knjižicu, ali i ne mora biti. Ti možeš vozilo kupiti najmanje 6 mjeseci prije useljenja u BiH, i da ti stoji u garaži, i da ga nikada nisi upisau u vlasničku knjižicu, što je rijetko, ali je moguće). U tom slučaju moraš imati validan, kod notara ovjeren kupoprodajni ugovor. Za ostale predmete ne moraš imati kupoprodajni ugovor, niti račune. No, poželjno ih je imati i prikazati u Spisku. Iz raznih pozitivnih razloga, a i ništa te ne košta, svakako je oslobađanje od plaćanja carine i PDV.
Vozilo koje se uvozi mora biti exp. putničko vozilo, za prijevoz osoba, i do 7 godina starosti od dana njegove prve registracije (ne proizvodnje). Za druga vozila - druga pravila.
Vozilo mora biti odjavljeno iz evidencije u zemlji u kojoj je zadnji put registrovano. Ta odjava se upisuje u saobraćajnu, jer bez odjave nema registracije u CIPS BIH.
Potrebne su ti još i Izjave da nisi ranije koristio nikakve slične povlastice, Da svoje predmete nećeš komercijalizirati, već koristiti za vlastitu upotrebu, i td. To asistira špediter u mjestu carinjenja robe.
Uvezeni predmeti se ne smiju otuđiti, posuditi, i td. u periodu od 12 mjeseci od dana uvoza.
I eto, u najkraćem. Možda sam nešto i propustio.
Edit: Jesam. Ovdje nemaš PDV. Oslobođen si po Čl. 26. st. 1. tč. 2. Zakona o PDV.
Za transport (najbolje kontejnerski, u koji može i vozilo stati), sam se pobrini.
Obavezno prije polaska kontaktiraj bilo kojeg kvalitetnijeg špeditera u BiH, radi pisanu korespodenciju s njim, iz raznih razloga.
Pozdrav.
Ovom boldiranom dijelu treba dodati da dokument treba dati dokaz o iseljavanju iz doticne zemlje! Dok sam radio na carini kao spediter trazila se ponistena viza/boravisna dozvola ili slicno...Obzirom da ti vjerovatno imas kanadsko drzavljanstvo, mislim da ces tesko ostvariti ovu povlasticu...
Dezinformacija.

BiH carinska administracija, prema zakonskim odredbama, a iste su navedene u mojim ranijim tekstovima postanim na ovu temu, ima pravo tražiti samo ona dokumenta koja su propisana Članom 2. Odluke o postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanje carine pod posebnim uslovima (iz Čl. 176. st. 5. Zakona o carinskoj politici BiH).
U toj Odluci nigdje ne piše da je potrebno imati dokaz o odjavi ranijeg prebivališta ! već Potvrdu kojom lice dokazuje na je u određenoj državi boravilo u neprekidnom trajanju od 12 mjeseci, ili najmanje 12 mj. zbirno - u periodu od 4 godine.
U sadržaj Potvrde koju izdaje DK Predstavništvo ja ne mogu komentarisati. Moguće je i da piše da je lice boravilo od ___ do ___ , ali, za oslobađanje od plaćanja carine taj podatak nije bitan. Zakon treba tumačiti i sprovoditi onako kako je pisan, a ne na proizvoljan način, na kakav, vjerovatno, tumače pojedini, neuki, carinici.
Da cariniik traži poništenu vizu - glupost. Odakle mu pravo?
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#12

Post by zlatan01 »

homo_sapiens wrote:
zlatan01 wrote:Ovom boldiranom dijelu treba dodati da dokument treba dati dokaz o iseljavanju iz doticne zemlje! Dok sam radio na carini kao spediter trazila se ponistena viza/boravisna dozvola ili slicno...Obzirom da ti vjerovatno imas kanadsko drzavljanstvo, mislim da ces tesko ostvariti ovu povlasticu...
Dezinformacija.

BiH carinska administracija, prema zakonskim odredbama, a iste su navedene u mojim ranijim tekstovima postanim na ovu temu, ima pravo tražiti samo ona dokumenta koja su propisana Članom 2. Odluke o postupku ostvarivanja prava na oslobađanje od plaćanje carine pod posebnim uslovima (iz Čl. 176. st. 5. Zakona o carinskoj politici BiH).
U toj Odluci nigdje ne piše da je potrebno imati dokaz o odjavi ranijeg prebivališta ! već Potvrdu kojom lice dokazuje na je u određenoj državi boravilo u neprekidnom trajanju od 12 mjeseci, ili najmanje 12 mj. zbirno - u periodu od 4 godine.
U sadržaj Potvrde koju izdaje DK Predstavništvo ja ne mogu komentarisati. Moguće je i da piše da je lice boravilo od ___ do ___ , ali, za oslobađanje od plaćanja carine taj podatak nije bitan. Zakon treba tumačiti i sprovoditi onako kako je pisan, a ne na proizvoljan način, na kakav, vjerovatno, tumače pojedini, neuki, carinici.
Da cariniik traži poništenu vizu - glupost. Odakle mu pravo?
Procitaj pazljivo, ja ne tvrdim da je ovo jos uvjek praksa, nego konstatujem kako je bilo ranije.
Druga stvar, ako je povlastica namjenjena povratnicima, zar nije logicno da carina trazi dokaz o stvarnom, a ne o fiktivnom povratku tek da se izbjegne placanja carine i poreza?
User avatar
KID
Posts: 607
Joined: 10/03/2007 20:29

#13 Re:

Post by KID »

homo_sapiens wrote:za uvoz predmeta kućanstva (što podrazumijeva i osobno vozilo (zakon ne precizira koliko vozila, dakle mogu i 2, pa čak i manji avioni za privatnu - nekomercijalnu upotrebu), potrebno je slijedeće:
1. Dokaz o prebivalištu u BiH (Potvrda CIPS - ovjerena kopija) osobe koja vrši uvoz, odnosno, osobe koja svoje predmete preseljava iz strane zemlje u BiH;
2. Potvrda (original) diplomatskog ili konzularnog predstavništva BiH iz zemlje iz koje se lice iseljava, ili neki sličan, validan. dokument, iz kojeg će se jasno utvrditi da je ta osoba boravila u toj zemlji neprekidno 12 mj, ili najmanje 12 mj. zbirno i u prekidima, ali u periodu od 4 godine. Pasoš nije dokaz. Je, ali samo kao prilog Potvrdi.
3. Specifikacija predmeta kućanstva, urađena po jedinačnim trgovačkim nazivima i pojedinačnim vrijednostima (NE tipa: bijela tehnika, već: hladnjak - marka - ser. br. - komada 1, cijena 100 USD, i td, ali se može pisati: diječija obuća, muška odjeća, kuhinjsko posuđe, stakleni lusteri - kom 5, podni vuneni pokrivači, itd). Dakle, sačiniti "SPISAK predmeta kućanstva koji se uvoze u BiH iz strane zemlje" zbog trajnog preseljenja osobe (navesti ime uvoznika). U taj spisak unijeti i to vozilo, zbog kojeg ovoliko pišem (nešto mi te žao da ne pogriješiš, a inače ne bih ovo pisao ni za šta na svijetu), i to prema svim podacima iz vlasničke - saobraćajne knjižice. Eh sad: traži se dokaz o vlasništvu. Obično je to upis u saobraćajnu knjižicu, ali i ne mora biti. Ti možeš vozilo kupiti najmanje 6 mjeseci prije useljenja u BiH, i da ti stoji u garaži, i da ga nikada nisi upisau u vlasničku knjižicu, što je rijetko, ali je moguće). U tom slučaju moraš imati validan, kod notara ovjeren kupoprodajni ugovor. Za ostale predmete ne moraš imati kupoprodajni ugovor, niti račune. No, poželjno ih je imati i prikazati u Spisku. Iz raznih pozitivnih razloga, a i ništa te ne košta, svakako je oslobađanje od plaćanja carine i PDV.
Vozilo koje se uvozi mora biti exp. putničko vozilo, za prijevoz osoba, i do 7 godina starosti od dana njegove prve registracije (ne proizvodnje). Za druga vozila - druga pravila.
Vozilo mora biti odjavljeno iz evidencije u zemlji u kojoj je zadnji put registrovano. Ta odjava se upisuje u saobraćajnu, jer bez odjave nema registracije u CIPS BIH.
Potrebne su ti još i Izjave da nisi ranije koristio nikakve slične povlastice, Da svoje predmete nećeš komercijalizirati, već koristiti za vlastitu upotrebu, i td. To asistira špediter u mjestu carinjenja robe.
Uvezeni predmeti se ne smiju otuđiti, posuditi, i td. u periodu od 12 mjeseci od dana uvoza.
I eto, u najkraćem. Možda sam nešto i propustio.
Edit: Jesam. Ovdje nemaš PDV. Oslobođen si po Čl. 26. st. 1. tč. 2. Zakona o PDV.
Za transport (najbolje kontejnerski, u koji može i vozilo stati), sam se pobrini.
Obavezno prije polaska kontaktiraj bilo kojeg kvalitetnijeg špeditera u BiH, radi pisanu korespodenciju s njim, iz raznih razloga.
Pozdrav.

Imam samo jedno malo pitanje vezano za ovaj slucaj oslobadjanja.
Jasno mi je da treba odjava iz strane zemlje, ali problem nastaje kod prijave u BiH..
Jer većina povratnika već imaju CIPS ličnu kartu a žive godinama u npr. Njemačkoj i Holandiji... i kako sad da prijaviš povratak u BiH kad već imaš izvađenu CIPS-ovu ličnu kartu... Mislim da bi carinski organi mogli osporiti takve slučajeve... !!! šta mislite...
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#14 Re: OSLOBAĐANJA OD PLAĆANJA UVOZNIH DADŽBINA NA PRIVATNA VOZILA

Post by Wind »

ma nema ti sta osporavat, bitno je da imas adresu gdje ides i to je to.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#15 Re: Re:

Post by poznanik »

KID wrote:Imam samo jedno malo pitanje vezano za ovaj slucaj oslobadjanja.
Jasno mi je da treba odjava iz strane zemlje, ali problem nastaje kod prijave u BiH..
Jer većina povratnika već imaju CIPS ličnu kartu a žive godinama u npr. Njemačkoj i Holandiji... i kako sad da prijaviš povratak u BiH kad već imaš izvađenu CIPS-ovu ličnu kartu... Mislim da bi carinski organi mogli osporiti takve slučajeve... !!! šta mislite...
Po jednom drugom zakonu, svaka osoba koja boravi izvan svog prebivališta duže od 30 dana, dužna je tu promjenu evidentirati u MUP-u. Isto tako i kod povratka u ranije prebivalište. U protivnom, stvara se kolizija u tumačenju boravka u inostranstvu.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#16 Re: OSLOBAĐANJA OD PLAĆANJA UVOZNIH DADŽBINA NA PRIVATNA VOZILA

Post by Qler »

Ja dijaspore sto stedi na svakom koraku :) Udarila kriza plaho.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#17 Re: OSLOBAĐANJA OD PLAĆANJA UVOZNIH DADŽBINA NA PRIVATNA VOZILA

Post by poznanik »

Qler wrote:Ja dijaspore sto stedi na svakom koraku :) Udarila kriza plaho.
Kakvog smisla ima prigovarati čovjeku što pazi kako troši svoj novac, zašto se ne ponudiš da ti platiš umjesto njega, ako te iritira njegova štednja :-)

Usput, od novca dijaspore država živi već skoro dvije decenije, pa i ti zajedno sa svima nama :oops:
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#18 Re: OSLOBAĐANJA OD PLAĆANJA UVOZNIH DADŽBINA NA PRIVATNA VOZILA

Post by AS_sa »

poznanik wrote:
Qler wrote:Ja dijaspore sto stedi na svakom koraku :) Udarila kriza plaho.
Kakvog smisla ima prigovarati čovjeku što pazi kako troši svoj novac, zašto se ne ponudiš da ti platiš umjesto njega, ako te iritira njegova štednja :-)

Usput, od novca dijaspore država živi već skoro dvije decenije, pa i ti zajedno sa svima nama :oops:

ccuuuuuj ... e svasta ces cut u ovoj lijepoj nasoj .... bolan sit sam tih dijasporaca sto se puhaju, lafo oni nesto, a tamo zaradjuju znaju oni samo kako ... cisteci i radeci slicne stvari ... a ne da nas izdrzavaju .... :lol:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#19 Re: OSLOBAĐANJA OD PLAĆANJA UVOZNIH DADŽBINA NA PRIVATNA VOZILA

Post by poznanik »

AS_sa wrote:
poznanik wrote:
Qler wrote:Ja dijaspore sto stedi na svakom koraku :) Udarila kriza plaho.
Kakvog smisla ima prigovarati čovjeku što pazi kako troši svoj novac, zašto se ne ponudiš da ti platiš umjesto njega, ako te iritira njegova štednja :-)

Usput, od novca dijaspore država živi već skoro dvije decenije, pa i ti zajedno sa svima nama :oops:

ccuuuuuj ... e svasta ces cut u ovoj lijepoj nasoj .... bolan sit sam tih dijasporaca sto se puhaju, lafo oni nesto, a tamo zaradjuju znaju oni samo kako ... cisteci i radeci slicne stvari ... a ne da nas izdrzavaju .... :lol:
BiH od dijaspore godišnje dobije dvije milijarde KM
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#20 Re: OSLOBAĐANJA OD PLAĆANJA UVOZNIH DADŽBINA NA PRIVATNA VOZILA

Post by AS_sa »

pa nema drzava koristi ... ima znaci samo rodbina kojima salju iz dijaspore .... a i ta cifra je samo suplje nagadjanje ...
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#21 Re: OSLOBAĐANJA OD PLAĆANJA UVOZNIH DADŽBINA NA PRIVATNA VOZILA

Post by poznanik »

AS_sa wrote:pa nema drzava koristi ... ima znaci samo rodbina kojima salju iz dijaspore .... a i ta cifra je samo suplje nagadjanje ...
Hajd više ne trolaj ovu temu, posebno svojim nebulozama i neznanjem :x
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#22 Re: OSLOBAĐANJA OD PLAĆANJA UVOZNIH DADŽBINA NA PRIVATNA VOZILA

Post by JThomas »

u praksi su nekima pravili probleme, tumačeći da je prebivalište u bih zasnovano u momentu vađenja lične karte i odbijajući oslobađanje od dažbina. sud bih je zauzeo stav da to nije ispravno i u upravnom sporu to obara. al' dok ti dođeš do presude, prođe te volja za povratkom.

a nekima opet nisu pravili probleme. kako im se digne. takva država i administracija.
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#23 Re: OSLOBAĐANJA OD PLAĆANJA UVOZNIH DADŽBINA NA PRIVATNA VOZILA

Post by AS_sa »

poznanik wrote:
AS_sa wrote:pa nema drzava koristi ... ima znaci samo rodbina kojima salju iz dijaspore .... a i ta cifra je samo suplje nagadjanje ...
Hajd više ne trolaj ovu temu, posebno svojim nebulozama i neznanjem :x
ee ti si pametan u pm....
ibizza
Posts: 4577
Joined: 05/06/2008 00:46

#24 Re: OSLOBAĐANJA OD PLAĆANJA UVOZNIH DADŽBINA NA PRIVATNA VOZILA

Post by ibizza »

AS_sa wrote:
poznanik wrote:
AS_sa wrote:pa nema drzava koristi ... ima znaci samo rodbina kojima salju iz dijaspore .... a i ta cifra je samo suplje nagadjanje ...
Hajd više ne trolaj ovu temu, posebno svojim nebulozama i neznanjem :x
ee ti si pametan u pm....
a PDv na svaki kupljeni proizvod od te 2 milijarde? Pa dijaspora je nas najveci strani investitor ;-)
User avatar
said89
Posts: 65
Joined: 16/04/2011 14:29

#25 Re: OSLOBAĐANJA OD PLAĆANJA UVOZNIH DADŽBINA NA PRIVATNA VOZILA

Post by said89 »

Ala ste digli temu iz mrtvih :-) malo obnove nije na odmet :D
Post Reply