Općinski sud u Zenici zabranio štrajk u Mittal Steelu

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
razbijač_magle

Post by razbijač_magle » 03/08/2007 14:30

ZENICA - Općinski sud u Zenici zabranio je održavanje generalnog štrajka koji je Sindikat Mittal Steel Zenica organizirao od 1. kolovoza zahtijevajući povećanje satnice.

Jučer su, po kratkom postupku, održani pripremno ročište, a zatim i glavna rasprava na kojoj su, kako javlja FTV, predstavnici Sindikata i uprave iznijeli svoje argumente.

Iz Sindikata je priopćeno da će odluku komentirati nakon što je razmotri Glavni odbor, čija se sjednica održava danas.

3.8.2007.
Pincom.info

Šta se ovo dešava :? otkad se sud smije miješati u prava radnika na štrajk u privatnim firmama? ovo je presedan što znači da sad svaki privatnik ima pravo tražiti da mu sud zabrani štrajk sindikatima.

SDA, otkako je izgubila vlast u Sarajevskom kantonu, organizira sindikate po fakultetima na koje je dok je bila na vlasti zaposlila rođake i famEliju koji sad čine većinu, pa njima opet niko ne zabranjuje nista iako su sindikati na fakultetima, bolnicama i kasarnama totalna ludost. Kad se ta stoka digla na PMFu da štrajkom i bojkotima skinu dekana (naučnika) Tanovića onda je sud bio na strani sindikata. :-?

Pitanje dana: čemu služi VSTV? :x :x
Last edited by razbijač_magle on 03/08/2007 14:35, edited 1 time in total.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 03/08/2007 14:33

Vidis i sam cemu sluzi...

Motokultivator

Post by Motokultivator » 03/08/2007 14:35

CUdan neki vakat skroz.

Meni su cudni i ti zahjtevi radnika, da pravo kazem. I ja sam radnik. Nisam upucen fakat, al mislim da taj Mittal Steel ili kako se vec zove, ne zaradjuje bas tolko da radnicima more dic plate. Ako ima neka trenutna zarada, koja nije dugorocna, nek im podijeli nekakve regrese i to.

Poznajem i licno gosp. Islamovica, kojed doduse nisam vidio jedno 10tak god, i nemam njegov broj telefona da ga nazovem i pitam o cem se radi. Ako neko ima neke pouzdane informacije o poslovanju firme neka iznese.

Hvala

kustah

Post by kustah » 03/08/2007 14:37

To je sustina novih "odnosa" u drustvu. Sutra ce kapitalisti pucati na svoju
izboru bazu, ako bude potrebno. Bit cu odvratan, pa cu reci, ko ih j***!
Strajkaci kao i svi ostali koji glasaju za takve stranke, nek nastave i dalje da
glasaju za iste stranke.

kustah

Post by kustah » 03/08/2007 14:38

To je sustina novih "odnosa" u drustvu. Sutra ce kapitalisti pucati, na svoju
izbornu bazu, ako bude potrebno. Bit cu odvratan, pa cu reci, ko ih j***!
Strajkaci kao i svi ostali koji glasaju za takve stranke, nek nastave i dalje da
glasaju za iste stranke.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 03/08/2007 14:38

kustah wrote:To je sustina novih "odnosa" u drustvu. Sutra ce kapitalisti pucati na svoju
izboru bazu, ako bude potrebno. Bit cu odvratan, pa cu reci, ko ih j***!
glasaju za iste stranke.

:thumbup:

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 03/08/2007 14:50

SVI U ŠTRAJK........... JEDINO RJEŠENJE JE KOLEKTIVNI ŠTRAJK, BEZ OBZIRA NA NACIONALNU PRIPADNOST I GEOGRAFSKI POLOŽAJ..............

GENERALNI ŠTRAJK UPOZORENJA VLASTIMA(DOMAĆIM IZDAJNICIMA).......

_BosanaC

Post by _BosanaC » 03/08/2007 14:51

Da malo spustimo loptu, pa navedemo par cinjenica:

- Prije nego je Mittal steal kupio Zeljezaru ista je bila u klincu totalnom.
- U fazi privatizacije drzava i Agencija za privatizaciju su dali kupcu odredjene garancije, a isto tako garancije je dao i kupac.
- Sva prica je krenula od 48 otpustenih radnika (koju su, btw. otpusteni bez otpremnine, shodno kupoprodajnom ugovoru, a otpremninu su mogli uzeti u odredjenom roku iako to nisu uradili). Zasto radnike spominjem? Zato sto je jedan od uslova za prekid strajka i njihov povratak na posao. Sto opet ostavlja presedan: ako se njihovi otkazi poniste - sta sa ostalim koji su dobili otkaz?
- Svi su svrsavali od srece kada je elektrolucna pec dosla u Zenicu, radnici su bili zadovoljni, uvela se i treca smjena... Tada niko nije pricao o cijeni satnice, a ne sjecam se da je sindikat bio nesto posebno glasan po tom pitanju ni kada je vrsena privatizacija Zeljezare.

I gdje smo sada? Ne kazem da cijena sata nije mala, niti kazem da ne moze biti veca, ali mislim da je kupac bio dovoljno pametan i drzava dovoljno mudra da se ograde oko ovih stvari. Na kraju krajeva - vlast su birali, izmedju ostalih, isti ti radnici i clanovi sindikata.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 03/08/2007 14:53

uvjek dobar gost wrote:SVI U ŠTRAJK........... JEDINO RJEŠENJE JE KOLEKTIVNI ŠTRAJK, BEZ OBZIRA NA NACIONALNU PRIPADNOST I GEOGRAFSKI POLOŽAJ..............

To neces docekati... Jer neces docekati da radnike Zeljezare zasvrbi kada svrbi radnike Krivaje. Ili da svrbi radnike Krivaje kada svrbi radnike Sarabona.

A to je upravo idealna situacija za lov u mutnom.

kustah

Post by kustah » 03/08/2007 14:53

[url=http://www.oslobodjenje.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=51106&Itemid=46]Treća klasa je problem - nacionalpolitička. Klasa koja na svakim izborima uspijeva
ubijediti birače da je važnija nacija, vjera i entitet od glasačkih stomaka,
dostojnog života i budućnosti njihove djece.[/url]

Nancy Drew

Post by Nancy Drew » 03/08/2007 14:58

...
Last edited by Nancy Drew on 10/02/2009 14:17, edited 1 time in total.

kustah

Post by kustah » 03/08/2007 15:00

_BosanaC wrote:
uvjek dobar gost wrote:SVI U ŠTRAJK........... JEDINO RJEŠENJE JE KOLEKTIVNI ŠTRAJK, BEZ OBZIRA NA NACIONALNU PRIPADNOST I GEOGRAFSKI POLOŽAJ..............

To neces docekati... Jer neces docekati da radnike Zeljezare zasvrbi kada svrbi radnike Krivaje. Ili da svrbi radnike Krivaje kada svrbi radnike Sarabona.

Ili sto bi rekao Marks, to je,lumpenproletariat

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 03/08/2007 15:02

kustah wrote:
_BosanaC wrote:

Ili sto bi rekao Marks, to je,lumpenproletariat

Solidarnosti nema a nema ni komunikacije među ugroženim populacijama, sve su rascjepkane po kantonalnim, opštinskim, nacionalnim i inim drugim faktorima, a u stvari ih more identični problemi...

Digni šaku u zrak...... svi u štrajk.....

Motokultivator

Post by Motokultivator » 03/08/2007 15:28

Nancy Drew wrote:Da ne griješim dušu, ne znam detalje ali ... izađe li ovo na skoro 900 KM?

Generalni direktor Mittal Steel Zenica: Zahtjevi sindikata nisu realni
Generalni direktor Mittal Steel Zenica M.K. Srinivasan izjavio je danas na pres-konferenciji, da poslovodstvo kompanije razumije i normalnim smatra zahtjeve radnika da plaće budu veće, ali da ti zahtjevi trebaju biti razumni.

"Trenutno je satnica dvije KM i povećava se, s obzirom na koeficijente koji se uspostavljeni za svaku od sedam kategorija. Dogovorili smo se da ćemo povećati broj kategorija na 10 i da će se podići koeficijenti, međutim, zahtjev sindikata za povećanje satnice na 2,50 KM bio je preveliki. Sindikat je tražio i druge aspekte, što bi značilo neodrživ porast troškova od 50 posto. Zahtjevi sindikata moraju biti razumni kako bi se osigurala dugotrajna održivost, rast i napredak kompanije i mi smatramo da je u ovom trenutku povećanje satnice na 2,18 KM pošteno i pravedno", izjavio je Srinivasan.

Prema njegovim riječima, generalni štrajk u kojem se od jučer nalazi 3.200 radnika, kompaniju dnevno košta više od 500.000 eura.

"Naša ponuda povećanja plaće utemeljena je na ekonomskoj logici. Otkako je Mittal Steel Zenica u decembru 2004. preuzeo kompaniju, prosječne plaće zaposlenika porasle su za 60 posto i prosječna plaća danas iznosi 708 KM, dok u Federaciji BiH prosjek plaćte iznosi 663 KM.

Osim toga radnici primaju pet KM dnevno u gotovom novcu za topli obrok i dobijaju u bonovima za hranu 2,75 KM
", rekao je M.K. Srinivasan, izražavajući spremnost za nastavak pregovora sa Sindikatom.

Komentarišući današnje ročište na Općinskom sudu u Zenici, koje je zakazano po tužbi poslovodstva protiv sindikata zbog navodnog nezakonitog organizovanja generalnog štrajka, generalni direktor Mittal Steel Zenica rekao je da se ne radi o tužbi nego o pokušaju osporavanja štrajka.

"Vjerujemo u zakon i treba sačekati odluku suda. Mislim da nije mudro nastaviti štrajk jer će to donijeti štetu i kompaniji i radnicima i ostaloj privredi u BiH" izjavio je danas M.K. Srinivasan, generelni direktor Mittal Steel Zenica.

Hvala za info. Ako je stanje ovakvo. Ja prvi sam protiv povecanja plata. Nisam zavidan. Nedao Bog. Samo stvari pokusavam gledat realno. Naravno, ako se kroz izvjesno vrijeme pokaze da je zarada te firme, velika i da trebaju jos radnika, prvi radnici koje treba vratiti su oni koji su otpusteni i tako dalje. Mislim, sta da palamudim svi mi to dobro znamo.

LP

kustah

Post by kustah » 03/08/2007 15:33

_BosanaC wrote:Da malo spustimo loptu, pa navedemo par cinjenica:

- U fazi privatizacije drzava i Agencija za privatizaciju su dali kupcu odredjene garancije, a isto tako garancije je dao i kupac.
- Sva prica je krenula od 48 otpustenih radnika (koju su, btw. otpusteni bez otpremnine, shodno kupoprodajnom ugovoru, a otpremninu su mogli uzeti u odredjenom roku iako to nisu uradili). Zasto radnike spominjem? Zato sto je jedan od uslova za prekid strajka i njihov povratak na posao. Sto opet ostavlja presedan: ako se njihovi otkazi poniste - sta sa ostalim koji su dobili otkaz?
- Svi su svrsavali od srece kada je elektrolucna pec dosla u Zenicu, radnici subili zadovoljni, uvela se i treca smjena... Tada niko nije pricao o cijenisatnice, a ne sjecam se da je sindikat bio nesto posebno glasan po tom pitanju ni kada je vrsena privatizacija Zeljezare.

I gdje smo sada? Ne kazem da cijena sata nije mala, niti kazem da ne moze biti veca, ali mislim da je kupac bio dovoljno pametan i drzava dovoljno mudra da se ograde oko ovih stvari. Na kraju krajeva - vlast su birali, izmedju ostalih, isti ti radnici i clanovi sindikata.

Mozda je sve ovo tako, kako si ti opisao. Ali ti ovo stavljas u "idealu", u
zemlji Bosni. Ta "ideala" ne postoji ni u visoko-uredjenim zemljama.
Lumpenproletariat, je izmanipulisan prije 20 godina od, Image partija kao
i od MN zajednice. Neki se ovde "prave ludi" pa sad, eto, ovo nije problem
vlasti. Eto ih tamo, poslodavci i posloprimci, pa neka uredjuju svoje odnose,
A mi iz SDA, pa sta mi imamo sa tim! Dobra je, ova neoliberalna
ekonomska teorija, koju "gura" zapad. U Sarajevu, mi smo to zvali, shanerska!

Jedini izlaz, lumpenproletariat-u u borbi protiv kapitalista i Image-partija , je
solidarnost. Neka dovedu nekoga iz Njemacke iz IGM-a, sindikata metalskih radnika.
pa neka ih organizuju, kad vec sami nisu sposobni.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 03/08/2007 15:43

kustah wrote:
_BosanaC wrote:Da malo spustimo loptu, pa navedemo par cinjenica:

- Svi su svrsavali od srece kada je elektrolucna pec dosla u Zenicu, radnici subili zadovoljni, uvela se i treca smjena... Tada niko nije pricao o cijenisatnice, a ne sjecam se da je sindikat bio nesto posebno glasan po tom pitanju ni kada je vrsena privatizacija Zeljezare.

Mozda je sve ovo tako, kako si ti opisao. Ali ti ovo stavljas u "idealu", u
zemlji Bosni. Ta "ideala" ne postoji ni u visoko-uredjenim zemljama.
Lumpenproletariat, je izmanipulisan prije 20 godina od, Image partija kao
i od MN zajednice. Neki se ovde "prave ludi" pa sad, eto, ovo nije problem
vlasti. Eto ih tamo, poslodavci i posloprimci, pa neka uredjuju svoje odnose,
A mi iz SDA, pa sta mi imamo sa tim! Dobra je, ova neoliberalna
ekonomska teorija, koju "gura" zapad. U Sarajevu, mi smo to zvali, shanerska!

Jedini izlaz, lumpenproletariat-u u borbi protiv kapitalista i Image-partija , je
solidarnost. Neka dovedu nekoga iz Njemacke iz IGM-a, sindikata metalskih radnika.
pa neka ih organizuju, kad vec sami nisu sposobni.

kustah

Post by kustah » 03/08/2007 15:57

fidelina

Re: Općinski sud u Zenici zabranio štrajk u Mittal Steelu

Post by fidelina » 03/08/2007 15:59

razbijač_magle wrote:
Šta se ovo dešava :? otkad se sud smije miješati u prava radnika na štrajk u privatnim firmama? ovo je presedan što znači da sad svaki privatnik ima pravo tražiti da mu sud zabrani štrajk sindikatima.

jarane, nemoj se provaljivati majke ti...naravno da se sud smije i mora mijesati u zakonitost svakog strajka...nemoj pisati o stvarima koje ne poznajes apsolutno... :-)

a inace vidim da se ovdje na forumu svako kuzi u sve i to mi je jako smijesno...ne petljajte se ljudi tamo gdje vam nije mjesto i ne pisite o stvarima koje ne poznajete, samo izgledate neozbiljni...(prijateljski savjet simpatizera foruma)...

razbijač_magle

Post by razbijač_magle » 03/08/2007 16:08

fidelina wrote:
razbijač_magle wrote:

jarane, nemoj se provaljivati majke ti...naravno da se sud smije i mora mijesati u zakonitost svakog strajka...nemoj pisati o stvarima koje ne poznajes apsolutno... :-)

a inace vidim da se ovdje na forumu svako kuzi u sve i to mi je jako smijesno...ne petljajte se ljudi tamo gdje vam nije mjesto i ne pisite o stvarima koje ne poznajete, samo izgledate neozbiljni...(prijateljski savjet simpatizera foruma)...

vidi ovog..."prijateljski savjet" i "ne petljajte se ljudi gdje vam nije mjesto" long liv d parti sez komrad kruščov :D
inače...ozna sve dozna....i onda ti ... udba bude sudba : :D :lol:
Last edited by razbijač_magle on 03/08/2007 16:11, edited 1 time in total.

kustah

Post by kustah » 03/08/2007 16:10

fidelina wrote:jarane, nemoj se provaljivati majke ti...naravno da se sud smije i mora mijesati u zakonitost svakog strajka...nemoj pisati o stvarima koje ne poznajes apsolutno... :-)

fidelina, idi u Fidelinku i muti jaja. Ili u savjetovaliste, pa daji savjete!

sulesavic

Post by sulesavic » 03/08/2007 16:13

Ja bih samo da nabacam nekoliko nespomenutih èinjenica u vezi sa ¹trajkom...

Mittalovi radnici rade u opasnim uvjetima (sjeæamo se sljuèaja trovanja sa smrtnim ishodom, radioaktivnih pizdarija iz Maðarske i Rumunije), radnicima se ne plaæa prekovermeni rad, prekovremenog rada ima svaki dan (da se razumijemo, to nije sat vremena vi¹e u kancelariji).

Mittalovi radnici su bili presretni kada su opstali to ¹to jesu - Mittalovi.

Spominje se i nekakva izjava koja se nudi radnicima i kojoj moraju potpisati da ne ¾ele raditi - kao neka vrsta pritiska.

Mittal sve ovo m¾e odyebati i otiæi kao da ni¹ta nije bilo.

razbijač_magle

Post by razbijač_magle » 03/08/2007 16:14

Prekid generalnog štrajka u Mittal Steel Zenica
Danas u 15.00 sati prekinut je generalni štrajk u kojem se od 1. augusta nalazilo oko 3.200 uposelnih u Mittal Steel Zenica.

Odluku o prekidu štrajka donijela je skupština Sindikata Mittal Steel Zenica, kojoj je prethodila presuda Općinskog suda u Zenici, koji je po tužbi uprave kompanije zbog nelegalno organizovanog štrajka, danas donio presudu kojom se Sindikatu zabranjuje organiziranje i daljnje provođenje generalnog štrajka.

Na skupu kojem je ispred direkcije Mittal Steel Zenica prisustvovalo više od 1.500 radnika, zaključke skupštine Sindikata pročitali su predsjednik Sindikata metalaca BiH Ismet Bajramović, predsjednik Sindikata metalaca ZDK-a Jakov Nikić i predsjednik Sindikata Mittal Steel Zenica Islam Imamović.

Iako je jedan broj radnika tražio da se generalni štrajk nastavi, zaključeno je da će se ispoštovati odluka Općinskog suda, a da će Sindikat već od ponedjeljka početi pripremu za novi generalni štrajk.

"Ovo je politička presuda, žalosno je da je sud nasjeo na sve laži koje su izrečene u četvrtak na pres-konferenciji od M.K. Srinivasana koji je rekao da je prosječna plaća u kompaniji 708 KM i da su ispunjeni svi uvjeti iz kupoprodajnog ugovora. Mi ćemo se žaliti na presudu i nastavit ćemo pripreme za štrajk koji će biti još žešći i na kojem ćemo iznijeti još veće zahtjeve", na današnjem skupu poručio je Ismet Bajramović.

Jakov Nikić, predsjednik Sindikata metalaca ZDK-a, s govornice je pozvao Vladu FBiH da otvori kupoprodajni ugovor kojim je BH Steel Zenica prodat Mittal Steelu.

"Neka Vlada Mittalu vrati jednu marku za koju je kupio kompaniju, a neka učini sve da zaštiti radnike", poručio je Nikić.

Generalnom štrajku uposlenih u Mittal Steel Zenica prethodili su bezuspješni pregovori Sindikata i uprave o povećanju najniže cijene rada, za koju je Sindikat smatrao da treba da bude 2,50 KM umjesto dvije KM, dok je uprava bila na stajalištu da je satnicu moguće povećati maksimalno na 2,18 KM.

(FENA)

Ustajte svi na zemlji kleti,
Svi sužnji koje mori glad!
Nepravdi razum sad se sveti,
Tutnji već i selo i grad.
Nek tiranstvo sruši naša snaga,
Bezbrojno roblje sad ustaj!
Nek svijetu starom nema traga,
Svoj bijedi sutra bit će kraj!

To će biti posljednji i
Odlučni teški boj,
Internacionala
Nek bude ljudski rod!

Od silnih nama nema dara
Krvnici su nam car i bog!
Tko trudom sve na svijetu stvara
Sam nek zgazi vraga svog.
Da nas zlotvor taj više ne davi,
I misao da ne guši mrak,
Raspirimo oganj u čas pravi,
I naš nek kuje čekić jak.

To će biti posljednji i
Odlučni teški boj,
Internacionala
Nek bude ljudski rod!

razbijač_magle

Post by razbijač_magle » 03/08/2007 16:17

bosmen wrote:da ne bude da je zachatavanje
nesto ne baratam informacijom da je SDA izgubila na Sarajevskom kantonu
doduse zavisi i sta neko smatra pod Sarajevskim kantonom
druga stvar je interesantna
a to je kako se uvjek uspjeva SDA uvuci u diskusije ovakvog tipa ali obavezno u negativnom kontekstu
jos se post zavrsi VSTV sto implicira da SDA ima utjecaj na to i samim tim u ovom slucaju da je SDA protiv strajka
a sami postavljac teme nema pojma ni sta je strajk te kako on moze ili ne moze biti legalan
kada nekom nesto ne odgovara odmah ne valja ni sud ni drzava(SDA obavezno) a svi glume dobricine
fol na strani radnika
i ja sam na strani radnika da se razumijemo
ali to ne znaci i da mora tako sud da odluci te da su ispostovane procedure po kojim ajedan strajk moze da bude validan ili ne znam sta je vec razloga takve presude
nemam namjeru dalje polemisati tako da ko hoce da diskutuje nema potrebe da polemise oko mog posta jer ce tema vjerovatno biti zaboravljena,
nego neka komentarise temu

čuj SDA nije kriva...jok eto nije bilo začatavanje :lol:

razbijač_magle

Post by razbijač_magle » 03/08/2007 16:39

Bajramović: Do generalnog štrajka sindikata Mittal Steel Zenica ponovo će doći

Predsjednik Sindikata metalaca BiH Ismet Bajramović komentirajući presudu Općinskog suda kojom se Sindikatu Mittal Steel Zenica zabranjuje organizovanje i daljnje provođenje generalnog štrajka izjavio je da će Sindikat prihvatiti presudu, ali da će do generalnog štrajka sigurno ponovo doći.

"U skladu s presudom otklonit ćemo nedostatke koji tamo stoje i kada završimo sve procedure koje je sud naložio opet ćemo nastaviti štrajk. Presuda je pokazala svu kontradiktornost Zakona o štrajku, izjavio je Ismet Bajramović", predsjednik Sindikata metalaca BiH.

(FENA)

Bravo radnici!
sjećam se barikada '92...kad su radnici predvodjeni zeničkim rudarima i metalurzima krenuli iz cijele BiH za Sarajevo da odbrane poredak...i šta se desilo? SDA ih ubijedila da idu kući jerbo "rata neće bit" :x

atko

Post by atko » 03/08/2007 16:42

Samo mi jedna stvar nije jasna, sto plata vise raste nas radnik se vise kurci i strajkuje.

U UNIS Pretis NIS u Vogosci vec nekoliko godina ljud po 3 mjeseca ne dobiju ni kinte i onda dobijo samo topli obrok (posto se naplacivo direktno u blagajnoj zvao se "topli u ruke" :D)
O doprinosima zdravstvenom i stazu da ne pricam.

Jos direktor svako malo da bi atmosferu ucinijo veselijom lupi neko ludo naredjenje.

Rad subotm, pa rad nedeljom pa neke dezure u trecoj smjeni, pa nema grijanja radi za masinom na -17 itd itd

I niko ne smije da pomisli na strajk.

A da tim istim ljudima das redovnu platu od 500KM za pola godine bi se osilili i rekli:"ko, ja da mu radim za 500KM..."

Tragikomicno ...

Post Reply