Nešto me zanima !

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
uvjek dobar gost

Nešto me zanima !

Post by uvjek dobar gost » 09/07/2007 11:57

POzdrav svima i veliko poštovanje... ma gdje bili.

Ja nisam se ispalio, sad imam skoro tri banke, radim svaki dan, mislim idem na posao nisam neki nehljeb, probisvjet il razbojnik...

bar svake dvije godine negdje malo otputujem da mi guzica puta vidi... posjetim neki Europski grad ili odem negdje nako na par dana..., no uvijek mi se nekako vraća, uprkos činjenicama i svemu što znam da me uvijek dočekuje....

No kako sam prilično dosta vremena na terenu, odnosno putujem po skoro cijeloj Bih.... vidim sve njene ljepote, otkrivam i uviđam potencijale... i šta sve ne... naravno i greške i zablude i šta sve ne uostalom...

Sva ta prazna sela, svi ti vrijedni ali nesretni ljudi su me nagnali da se nešto zapitam, što bi i Vas pitao isto tako... jer vidim dijasporu kao zdraviji dio BiH društva, koji nije otrovan i zatrovan medijima, svakodnevnim dnevno-političkim prepucavanjima i čim sve ne...

Ovako.... sveko selo, svaka teritorija ima nešto specifično (mislim na BiH, ali to je univerzalna stvar)... neko selo ima dobar med, neko dobru rakiju, voće, povrće, krompir, ovce, janjce... i šta sve ne...

da bi se ti resursi iskoristili na radost seljana ali i radost investitora potrebna su sredstva, dobar menadžment i vrijedne ruke seljana... za recimo mljekaru, sušaru, rezačici i pakericu, za hladnjaču ili refraktometarza bilo šta što bi služilo proizvodnji zdrave hrane i pića (što alkoholnih što bezalkoholnih).... što je danas na cijeni u svijetu.....
A mi za sve to imamo pogodnosti sve moguće osim korumpiranih-priglupih-nepismenih političara koje ja zovem mafijaško-vjerkim mešetarima koji se igraju ljudskim sudbinama..... no sad ni oni više ne mogu spriječiti povratak i proizvodnju.... jer je oni ne moraju finansirati....

Sad zamislimo.... par ljudi se utali i pomogne svoje selo.... sa nekih 5000-10 000 km (do 5000 eura) u totalu i pogura stanovnike.... da uzmu recimo za te pare tri plastenika... da se krene nešto proizvoditi..... potom se na konto ambalaže i kvaliteta sve proizvedeno može plasirati čak i preko granica BiH..... tu bi bilo hajra za sviju.... i to da se radi pošteno ( što je jedni preduslov)....

Mislim ljudi bi radili i vraćali se u svoja predratna mjesta boravka... dijaspora bi ih malo pomagala , ali pomagala bi i sebi.... možda bi se čak neki ljudi iz dijaspore i vratili u BiH...

Mislim sa malim iznosima sredstava uloženim u proizvodnju ekološki ispravne hrane i turizam... dobilo bi se mnogo.... a ništa se ne bi izgubilo....

Naravno preduslov bi bili pošteni i svjesni ljudi.... a vjerujte da ih još ima.....

klif

Re: Nešto me zanima !

Post by klif » 09/07/2007 15:52

uvjek dobar gost wrote: ...Ovako.... sveko selo, svaka teritorija ima nešto specifično (mislim na BiH, ali to je univerzalna stvar)... neko selo ima dobar med, neko dobru rakiju, voće, povrće, krompir, ovce, janjce... i šta sve ne...

da bi se ti resursi iskoristili na radost seljana ali i radost investitora potrebna su sredstva, dobar menadžment i vrijedne ruke seljana...

...Sad zamislimo.... par ljudi se utali i pomogne svoje selo.... sa nekih 5000-10 000 km (do 5000 eura) u totalu i pogura stanovnike.... da uzmu recimo za te pare tri plastenika... da se krene nešto proizvoditi..... potom se na konto ambalaže i kvaliteta sve proizvedeno može plasirati čak i preko granica BiH..... tu bi bilo hajra za sviju.... i to da se radi pošteno ( što je jedni preduslov)....

...Mislim sa malim iznosima sredstava uloženim u proizvodnju ekološki ispravne hrane i turizam... dobilo bi se mnogo.... a ništa se ne bi izgubilo....

Naravno preduslov bi bili pošteni i svjesni ljudi.... a vjerujte da ih još ima.....

Ako ćeš ti preuzeti menadžment na sebe, bio bih spreman da uložim određeni iznos novca...

nexo

Post by nexo » 09/07/2007 15:58

.......
Last edited by nexo on 08/07/2010 17:42, edited 1 time in total.

nowhere man

Post by nowhere man » 09/07/2007 16:09

Ja sam spreman da pomognem u organizaciji.

DaysleepeR

Post by DaysleepeR » 09/07/2007 16:15

uvjek dobar gost wrote:Sad zamislimo.... par ljudi se utali i pomogne svoje selo.... sa nekih 5000-10 000 km (do 5000 eura) u totalu i pogura stanovnike.... da uzmu recimo za te pare tri plastenika... da se krene nešto proizvoditi..... potom se na konto ambalaže i kvaliteta sve proizvedeno može plasirati čak i preko granica BiH..... tu bi bilo hajra za sviju.... i to da se radi pošteno ( što je jedni preduslov)....

Mislim ljudi bi radili i vraćali se u svoja predratna mjesta boravka... dijaspora bi ih malo pomagala , ali pomagala bi i sebi.... možda bi se čak neki ljudi iz dijaspore i vratili u BiH...

Mislim sa malim iznosima sredstava uloženim u proizvodnju ekološki ispravne hrane i turizam... dobilo bi se mnogo.... a ništa se ne bi izgubilo....

Odlična ideja.

Ali reći ću ti ja šta bi se desilo ako tom selu krene.

Stvorilo bi se pun kurac nekakvih komisija, inspekcija, poreznih, ovih onih, tržišnih, itd. i tako brzo kaznama ugušili pokušaj samostalnog napretka, jer ova je država napravljena na služi lokalnim hadžijama i da uguši svaki pokušak samoupravljanja.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 09/07/2007 16:20

... Super ljudi, ja sad trenutno radim jedan jako sličan posao i ne bi mi bio problem organizovati sve to... samo još par pitanja...

geografske preferencije, mislim ljudi imaju garant želja da se baš u njihovom mjestu nešto pokrene.. ili ulaganje u šta(mislim konkretno na određene djelatnosti)?

Moje dosadašnje iskustvo mi govori da bi recimo ulaganje u pčele bilo dobro oko Vareša, poslije toga ovce bi dobre bile na Tjentištu, Voćarstvo u Goraždu i Varešu, ribnjaci sa slatkovodnom ribom bi se mogli praviti u Istočnoj Bosni...
Sam podatak da još uvijek nema proizvođača kozijeg mlijeka u BiH... ima nekih naznaka da bi moglo krenuti nešto u Ključu...

Ideja oko turizma isto tako ima ... nekolicina...

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 09/07/2007 16:26

DaysleepeR wrote:
uvjek dobar gost wrote:Sad zamislimo.... par ljudi se utali i pomogne svoje selo.... sa nekih 5000-10 000 km (do 5000 eura) u totalu i pogura stanovnike.... da uzmu recimo za te pare tri plastenika... da se krene nešto proizvoditi..... potom se na konto ambalaže i kvaliteta sve proizvedeno može plasirati čak i preko granica BiH..... tu bi bilo hajra za sviju.... i to da se radi pošteno ( što je jedni preduslov)....

Odlična ideja.

Stvorilo bi se pun kurac nekakvih komisija, inspekcija, poreznih, ovih onih, tržišnih, itd. i tako brzo kaznama ugušili pokušaj samostalnog napretka, jer ova je država napravljena na služi lokalnim hadžijama i da uguši svaki pokušak samoupravljanja.

Sve bi mi registrovali odnosno postoji od skoro djelatnost samostalno poljoprivredno gazdinstvo... a zadruga je recimo rješenje...

Kad se i ako dođe do proizvodnje ... registrovali bi i to...
Mislim da je bitno pokazati da se može sa malo sredstava oživjeti neko selo ili mjesto ili par domaćinstava....

klif

Post by klif » 09/07/2007 16:30

Ovako na prvu mi se čini da bi osnivanje dioničkog društva bila jedna od mogućih opcija…

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... %20hrv.htm

DaysleepeR

Post by DaysleepeR » 09/07/2007 16:30

uvjek dobar gost wrote:
DaysleepeR wrote:

Odlična ideja.

Sve bi mi registrovali odnosno postoji od skoro djelatnost samostalno poljoprivredno gazdinstvo... a zadruga je recimo rješenje...

Kad se i ako dođe do proizvodnje ... registrovali bi i to...
Mislim da je bitno pokazati da se može sa malo sredstava oživjeti neko selo ili mjesto ili par domaćinstava....

Buraz, nije fol u registraciji nego u procedurama drzave.

Sanitarna, trzisna, porezna, itd.

Sto si bolje registrovan vise si odgovoran pred zakonom i vece su kazne.

Sa srecom.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 09/07/2007 16:33

..... donekle se slažem sa tobom jer fakat mislim da je ova država načinjena radi lopova, ratnih profitera i zločinaca...
No to nama ne daje za pravo da prestanemo raditi konkretne stvari.... ili bar one koje se nama čine takvima....

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 09/07/2007 16:36

klif wrote:Ovako na prvu mi se čini da bi osnivanje dioničkog društva bila jedna od mogućih opcija…

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... %20hrv.htm

Zbog procedure registracije trebalo bi za početak krenuti sa samostalnim gazdinstvima a tek recimo od narednog proljeća (ako bude entuzijazma i osnove) odraditi i takvu registraciju... mada ako bude potrebe zašto ne...

Eshek

Post by Eshek » 09/07/2007 16:37

uvjek dobar gost wrote:Sam podatak da još uvijek nema proizvođača kozijeg mlijeka u BiH... ima nekih naznaka da bi moglo krenuti nešto u Ključu...

Kotor Varoš ima otkupnu stanicu, koliko ja znam......

sanjo18

Post by sanjo18 » 09/07/2007 16:41

nemam druge nego vas podrzati... nemam para da i ja pomognem.. al ako vas neko pokusa srusiti i omesti vam ideju iz vrha kazite, da cijeli forum izade na ulice

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 09/07/2007 16:43

Jel striktno za kozije?

Mislim da nema prerade još uvijek.... u BiH...

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 10/07/2007 10:52

Samo par stvari za informaciju i razmišljanje....
5% Europskog tržišta ljekobilja drži BiH....???!!!!

Dalje ja sam razmišljao o piramidalnom sistemu uzajamne pomoći prvu godinu dana (u zavisnosti od djelatnosti) da se ljudima pomogne da uvećaju količine bilo čega što već imaju. da im se obezbjede neka povoljna kreditna sredstva bez kamata... da recimo uzmu jedan plastenik 8na primjer) koji bi otplatili u roku od godinu dana.. kroz godinu dana bi se radilo na uvezivanju tržišta i traženju plasmana..... trebalo bi ići na direktan izvoz recimo meda, ljekobilja , svježeg i sušenog voća... i povrće svježe naravno... razlog je jednostavan (za izvoz) cijena i naplata na ino tržištu....

Mislim da bi trebalo malo potražiti naše ljude koji se bave prodajom ili uopšte trgovinom u Europi i čak u Americi Sjevernoj.... da nam malo pojasne regulative i količine koje bi se mogle plasirati...

Poslije godinu il najviše dvije (ako ne dođe kijametski dan) već bi se osjetili rezultati... lokalno na terenu....poslije bi se moglo pričati i o nekim oblicima proizvodnje i ulaganju u seoski (i druge oblike) turizam....

http://www.vares.pp.se/bobovac/bobindex.htm

http://bs.wikipedia.org/wiki/Vare%C5%A1

Ja zbog iskustva sa ljudima i poučen terenima predlažem da opština Vareš bude prvi probni ispit za ovaj vid uvezivanja i "pomoći".--.....

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 10/07/2007 14:24

bosmen wrote:
............ donekle se slažem sa konstatacijom da brđanima ne treba ništa....

Samo plašim se epiloga... da nećemo imati više ništa... jer tako nam je grah pao... i da tad neće biti učenog svijeta u gradu i državi, da će stadion Koševo doživiti prepravke potrebne za organizaciju koride, da će svuda i svakuda biti smeće,..... a da ja tad sigurno više neću živjeti ovdje...

Ne fakat ima li iko od nas prag tolerancije.... gdje je on i šta raditi kad stvarnost prekuca taj prag i od nas napravi samo blijeda lica....???

Ovo gore je tvoj post.Otkad ti ulazes i pomazes brđanima?

Moj brko, po definiciji svi mi smo brđani....p.s ne vadi stvari iz konteksta... m.te....

Ja svojim postovima želim postići da se ljudi zapitaju, da malo bar razmisle poslije..da malo otvore oči i vide u šta smo se pretvorili i sve oko nas na šta liči..... vidim i ti si se zamislio.... ili se varam...

a ne kakim ja ... trenutno sam zaposlen u takvoj organizaciji da sam prečesto na terenu sa ljudima... i vjeruj mi papaka i brđana kao u Sarajevu... slabo gdje još ima, a čovjek koji nije iz grada nije brđanin... mislim da sad ne odlutamo... možemo porazgovarati i vidjet ćeš da se može sve.... kad se hoće..., a ja ulažem sad svoje vrijeme da pomognem ljudima koji nisu baš obrazovani, koji su vrijedni i veći su ljudi od Sarajeva pola......

Živio i samo konstruktivno molim....

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 10/07/2007 15:04

Tu sam ja....

Plastenik 100-125m2 je oko 2890km....

Krava od 1300- 3300km....

Košnica sa rojem pčela (LR)..200 km....

Ovca sa jagnjetom je između 250 i 330 km....

Motokultivator 10ks je oko 3600km....

Koza je oko 200km....

Sredstva po čovjeku bi bila od 3000-5000km... gledalo bi se da svaki korisnik vrati uložena sredstva... u roku maksimalno dvije godine... tim bi se postigao efekat uvećanja stočnog fonda ili uvećanja površina zasađenih određenim kulturama.ili povećanje broja košnica... ili ili ..... u roku dvije godine kad bi se radilo na pomenutim uvećanjima... moglo bi se uvezivati sa velikim firmama koje bi vršile otkup... pored toga stupilo bi se u kontakt sa stranim firmama (našim ljudima koji rade vani).. da organizujemo (il bar probamo) izvoz organske hrane i pića iz BiH(zbog cijena i naplate)...

Za početak, odnosno u roku godinu il dvije (plafon) ekipa od četvoro ljudi bi mogla raditi sve lokalne poslove, bez plate samo uz izmirenje putnih troškova.....

Ja sam lično pomogao mnogim ljudima i volio bih da nekad odemo na terene istočne bosne ili u okolinu Vareša, Olova, Čajniča, Rogatice, Foče ,Rudog il Višegrada...... pa da se uvjeriš....i sam jel vidim da si skeptik.... kao i ja....

Svemu ovom treba dodati podatke o deficitu u razmijeni BiH sa zemljama okruženja ali i EU-om... kao pokazatelje da se uz pravilan pristup može.... situacija promijeniti jer i mi sami smo "dovoljno" tržište... samo problem je u standardima kvaliteta, ambalaži, marketing MIX-u.... i svemu ostalom ... kad govorimo o organizaciji naših firmi....

Santos

Post by Santos » 15/07/2007 13:41

To jarane pametan si.Ja se vracam dole za koju godinu i pomocu ti u svemu.Sad nebi puno palamudio ali kad bude vrjeme cucemo se.Meni je pun kurac zapada i politike mi dole imamo sve samo treba iskoristit.Pa ako moze Holandija na pjesku koja je manja od Bosne duplo koja ima 16,miliona ljudi koja nema nikakvo prirodno bogastvo da bude jedna od najacih zemalja u evropi mozemo i mi.Mi imamo snage samo nas treba pokrenut sa mrtve tacke.Ostavit se politike i proslosti nego ulagat radit.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 30/07/2007 16:05

Slažem se .... samo podcrtavam jedan problem koji je akutan i traje od prvog kruga davanja donacija.....

problem je gebira i korupcija...

Gebira... navika ljudi da svake godine dobivaju nešto. a to prodaju dignu nešto malo para i ne rade ništa... jer ih niko ne stimuliše ..., a ni nadgleda....

Korupcija u smislu uskog kruga ljudi koji hajruju od donatora i koji su nezasiti.... ti ljudi (nek me niko pogrešno ne shvati) su uglavnom okupljeni oko nekih vjerskio-političkih institucija... ti ljudi misle samo na svoj džep..... ljude nemaju na pameti niti misle na opšte dobro.... nije ih strah ljudi , a ni boga više manje....

Transparentnost je ključ, a zdrava hrana siguran uspjeh.... mali podatak.. samo BiH sad već ima udio od 5% na tržiđtu ljekobilja e EU.....

jugoistocnjak

Post by jugoistocnjak » 30/07/2007 16:34

Jedna od stvari koju ovu zemlju sigurno mogu debelo pogurati jeste dijaspora i ovakva ulaganja u odredjena podrucja u Bosni. Prosao sam dobar dio istocne Bosne tokom i nakon rata i znam da neka podrucja imaju ogroman potencijal. Recimo neko je vec pomenuo uzgoj ovaca u kontekstu Tjentista. Ogroman potencijal ima uzgoj ljekovitog bilja u jednoj Zepi ili recimo ribnjaci duz Drine. To je nesto sto bi doprinijelo boljoj integraciji ove zemlje efikasnije od bilo kakvog ustava. Povratnici bi se vracali u svoja prijeratna boravista i dobro zivjeli od svog rada. Prosao sam kazem istocnu Bosnu i ne pricam napamet u kontekstu potencijala i prirodnih resursa.

Motokultivator

Post by Motokultivator » 30/07/2007 16:42

Ideja je vise nego fenomenalna. Znam licno covjeka koji se vec bavi time, ali samo za izvoz. Nista za domace trziste. On je to zamislj'o da stvar bude velika i da se obrcu milioni godisnje, ali uvijek se nadje u svakom selu po neki lola koji koci stvari. Moras imat fakat pouzdane ljude, koji ce biti strogi i nac mehanizme kaznjavanja. Bez toga s nasim narodom se tesko uspije. U pocetku svi budu veseli nasmijani, a onda samo gledaju kako mogu podvalit. To je kod nas NAZALOST standard.

Inace ovaj covjek kojeg spominjem zove se Nedeljko Burazin iz Splita i ima firmu http://www.lemna.hr

Mada na ovom site-u ne pise sta i kako oni rade, to sam dao samo kao potvrdu da moja prica nije suplja. Ovaj tip je inace, PRVI koji je poceo izvoziti "slatku" vodu van granica BIH, ali nazalost, opet zbog seoskih lola taj projekat je propo. Odavno se nisam cuo s njim i neznam dokle mu je projekat doso.

Al mislim da je fino da se zna i takva informacija.

LP

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 30/07/2007 16:49

Upravo tako još davno se moglo sa minimalnim ulaganjima podosta uraditi na povratku i oživljavanju proizvodnej... na reintegraciji.... ali naši prodavci magle u vidu nacionalnih interesa to ne umiju oni znaju samo stvarati haos i beznađe samo znaju stvarati razdor jer jedino u takvom ozračiju oni se mogu istaći i ostati na položajima....

Ja sam za svaku saradnju i rad na konkretnim stvarima... i jeste sve gore napisano je tačno... ribnjaci, ovce, pitka voda..... ljekobilje, pčele, med... rakija... sir kajmak...

No okrenimo se oko sebe sve što je naša komparativna prednost bila sad il do prije par godina.... danas postaje prijetnja... jer "naše" vlasti kao da planski rade da unište rijeke, šume, potoke, sela, livade i sve ono na čemu se mogao zasnivati održiv razvoj....

Motokultivator

Post by Motokultivator » 30/07/2007 17:02

Evo da ja kazem jos koju.

Kao prvo spreman sam i dic kredit ako treba, da se pomogne jadan takav poso. Svima bi bilo dobro, a i ja bi na kraju vratio kredit :D

Prije jedno godinu dana, dvojica mojih kolega odlucili da pokrenu neku organizaciju. Da bi to funkcionisalo, MORAS imat malo vise ljudi. Upravni, izvrsni odbori, sekretari, bla bala. Uostalom, ako hoces organizaciju kako treba trebas imat ljudstva. I na kraju se to raspalo jer se 7 ljudi nije moglo dogovoriti za naziv organizacije. Tuzno i zalosno, ali realno do bola. I od tada, i sam sam pokusavo pokrenuti nekakve stvari, od organizacija do preduzeca. Nas narod voli samo naprdjivat. To je ziva istina. Ovdje ima tolko potencijala za razne stvari, al kad bi u svakoj organizaciji, preduzecu ili bilo cem drugom "coban" bio stranac. To sam se licno uvjerio nebrojeno puta. Ako je sef, direktor ili vlasnik slovenac, svabo, britanac, ovaj onaj, te firme, ne da cvjetaju, nego su poznate rpavo u svijetu. Ne damo mi da "nas" covjek bude "coban".
Nije nemoguce, al je praaaavo tesko.

Dado dijasporitus

Post by Dado dijasporitus » 30/07/2007 20:10

Neko je ovdje spomenuo organsku ili biolosku hranu za sta mislim da BiH ima nevjerovatan potencijal. Inace ovdje kod mene ljudi se nenormalno furaju na organsku hranu jer ziveci u zagadjenom I hekticnom gradu vrlo nezdravo zive pa im jedino ostaje da paze na ishranu. Negdje sam procitao da u 21 vijeku trend ishrane je presao sa proizvoda na sastojke tj ljudi sve vise paze na to sta su sastojci nekog proizvoda nego sta je taj proizvod. Sve sto je prirodno, minimalno ili nikako obradjeno, bez konzervansa I neprirodnih dodataka je na izuzetnoj cijeni (I bukvalno I inace). Zbog toga je I organska industrija hrane vrlo regulisana pa postoje pravila po cemu se odredjena hrana moze kvalifikovati kao organska. Ako neko zna kako bi se BiH mogla uklopiti u ove standarde, a mislim da nebi trebalo biti tesko jer pocinje od ekoloski vrlo dobre startne pozicije, neka se javi.

Takodjer konkretno znam ljude u NY koji se bave importom nase hrane sa prostora bivse YU I BiH pa mogu vas povezati ako vas zanima.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 31/07/2007 09:23

... Kod nas je problem kadrova po ministarstvima, odnosno ljudi koji bi trebali da rade na izradi standarda i regulativa su praktično nepismeni i nemaju interesa da rade takve stvari... jer oni svoj interes vide u raznim lobijima i talovima (trgovinski, kamiondžijski itd...), uprkos postojanju nevjerovatnog potencijala u ovom segmentu....

Iso standardi bi se morali primjeniti na proces proizvodnje pomenute hrane (što je još jedna otežavajuća okolnost), moraju se postići odgovarajuće količine u procesu proizvodnje i moraju se poštovati rokovi....

Iskomuniciraću ja neke ljude lokalno pa ću Vas obavjestiti o rezultatima ... mini istraživanja...

Post Reply