Glas tihe većine slike sadašnjosti i vizije budućnosti BiH

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
spongebob

Glas tihe većine slike sadašnjosti i vizije budućnosti BiH

Post by spongebob » 07/07/2007 12:44

Sinoc na BHT-klubu, uz par odabranih kompetentnih lica su diskutovani rezultati renomirane agencije za ispitivanje javnog mnjenja Oxford Research International http://www.oxfordresearch.com/, koje je prvo sveobuhvatno istrazivanje u istoriji nase drzave o slici gradjana BIH o njihovoj zemlji i njenom mogucem razvoju. Dosta dobrih stvari je receno u toj diskusionoj rundi, rezultati koje na zalost nisam mogao izgooglat su dosta razvodnjeni, a pokazalo se da ni ta renomirana kuca nije imuna na "provaljotine" poput jednog citata gdje se doslovce navodi:"gradjani BIH i muslimani pa ide dalje..." (to ko biva muslimani nisu gradjani ili sta :? )
bilo kako bilo, jako vazni pokazatelji tendencije razvoja bh drustva su se ipak mogli iskristalisati kao stvarni rezultati ove sveobuhvatne ankete:

0% gradjana BIH vjeruje da ce im slijedece godine biti bolje
3-5% gradjana BIH je za podjelu zemlje (!)
16 % Srba osjeca da ima jedinstven bh identitet, dok ih 38 % ima dvojni
sa Hrvatima je procentualni udio skoro isti
dok cak 65% Bosnjaka ima dvojni, a preko 30 % (!!!) SAMO etnicki identitet

eto pa ako ima neko vise informacija, nek ih navede. bujrum komentarisat.

spongebob

Post by spongebob » 08/07/2007 00:13

ja STVAAARNO ne mogu da vjerujem da ovo bash nikog ne interesuje :? :? :?

Princess Fiona

Post by Princess Fiona » 08/07/2007 00:25

spongebob wrote:ja STVAAARNO ne mogu da vjerujem da ovo bash nikog ne interesuje :? :? :?

He, he da si stavio na politiku zanimalo bi itekako... vec bi se okomili na agenciju iz Engleske, engleze, dosli ovdje uzimat' pare za neki tamo survey, medjunarodnu zajednicu... ko zna dokle bi doslo za 12 sati.

Ja sam u dijaspori, nisam to gledala, mozda bi bilo dobro znati koji je profil ovih sto su ucestvovali u survey (godine, zanimanja...).

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 08/07/2007 00:36

jor vish iz maj komend.
Tema prebachena.

morti

Post by morti » 08/07/2007 00:53

65% bošnjaka imaju dvojni identitet...?

a koji je to?

nemojte mi samo reć...

spongebob

Post by spongebob » 08/07/2007 00:55

morti wrote:65% bošnjaka imaju dvojni identitet...?

a koji je to?

nemojte mi samo reć...

podaci nisu tacni, vadio sam iz sjecanja, ali ovo za srbe i hrvate sam zapamtio i to je ono sto me iznenadilo. skoro pola RS-a ima jedinstven ili dvojni (bh i srpski) identitet...

BiloNekad

Post by BiloNekad » 08/07/2007 12:22

spongebob wrote:ali ovo za srbe i hrvate sam zapamtio i to je ono sto me iznenadilo. skoro pola RS-a ima jedinstven ili dvojni (bh i srpski) identitet...

"You Wish" :D :-) :lol:

suncokret13

Re: Glas tihe većine slike sadašnjosti i vizije budućnosti B

Post by suncokret13 » 08/07/2007 15:06

spongebob wrote:Sinoc na BHT-klubu, uz par odabranih kompetentnih lica su diskutovani rezultati renomirane agencije za ispitivanje javnog mnjenja Oxford Research International http://www.oxfordresearch.com/, koje je prvo sveobuhvatno istrazivanje u istoriji nase drzave o slici gradjana BIH o njihovoj zemlji i njenom mogucem razvoju. Dosta dobrih stvari je receno u toj diskusionoj rundi, rezultati koje na zalost nisam mogao izgooglat su dosta razvodnjeni, a pokazalo se da ni ta renomirana kuca nije imuna na "provaljotine" poput jednog citata gdje se doslovce navodi:"gradjani BIH i muslimani pa ide dalje..." (to ko biva muslimani nisu gradjani ili sta :? )
bilo kako bilo, jako vazni pokazatelji tendencije razvoja bh drustva su se ipak mogli iskristalisati kao stvarni rezultati ove sveobuhvatne ankete:

0% gradjana BIH vjeruje da ce im slijedece godine biti bolje
3-5% gradjana BIH je za podjelu zemlje (!)
16 % Srba osjeca da ima jedinstven bh identitet, dok ih 38 % ima dvojni
sa Hrvatima je procentualni udio skoro isti
dok cak 65% Bosnjaka ima dvojni, a preko 30 % (!!!) SAMO etnicki identitet

eto pa ako ima neko vise informacija, nek ih navede. bujrum komentarisat.

to je k'o biva SRBIJANSKI.....zar toliko ima sandzaklija ??

spongebob

Post by spongebob » 09/07/2007 18:08

BiloNekad wrote:
spongebob wrote:ali ovo za srbe i hrvate sam zapamtio i to je ono sto me iznenadilo. skoro pola RS-a ima jedinstven ili dvojni (bh i srpski) identitet...

"You Wish" :D :-) :lol:

nije ovo moj "wishful thinking" nego sam komentirao rezultate ankete, koji je jedan od ostalih. ne iznenadjuje me cinjenica da na forumu nikoga ne cudi to sto cijelih 0% gradjana misli da ce im biti bolje, ali mi jos uvijek nije jasno kako iko od medija na ovo ispitivanje moze ostati gluh i nijem. Anketa ukazuje na tendencije stvaranja jedinstvenog bh identiteta (zamislite samo kako bi rezultate ankete izgledali da je provedena netom nakon rata...) ali to ovdje izgleda bas nikog ne interesuje, iz cega ja opet izvodim svoje zakljucke. Trazi se i potencira stanje trajnog konflikta, do stvarnog ujedinjenja zemlje nam je stalo e bash jebiga.

seiko22
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

Post by seiko22 » 09/07/2007 18:17

Princess Fiona wrote:
spongebob wrote:ja STVAAARNO ne mogu da vjerujem da ovo bash nikog ne interesuje :? :? :?

He, he da si stavio na politiku zanimalo bi itekako... vec bi se okomili na agenciju iz Engleske, engleze, dosli ovdje uzimat' pare za neki tamo survey, medjunarodnu zajednicu... ko zna dokle bi doslo za 12 sati.

Ja sam u dijaspori, nisam to gledala, mozda bi bilo dobro znati koji je profil ovih sto su ucestvovali u survey (godine, zanimanja...).

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: iz svih "komentarcica" (nema niti jedan strucan i obiman, sa "vaznim" rijecima, k'o "sogan"-ov protiv Tite, :D :D ) jedino ti je ovo boldirano tacno!! :-D

,

BiloNekad

Post by BiloNekad » 09/07/2007 19:10

spongebob wrote:nije ovo moj "wishful thinking" nego sam komentirao rezultate ankete, koji je jedan od ostalih. ne iznenadjuje me cinjenica da na forumu nikoga ne cudi to sto cijelih 0% gradjana misli da ce im biti bolje, ali mi jos uvijek nije jasno kako iko od medija na ovo ispitivanje moze ostati gluh i nijem. Anketa ukazuje na tendencije stvaranja jedinstvenog bh identiteta (zamislite samo kako bi rezultate ankete izgledali da je provedena netom nakon rata...) ali to ovdje izgleda bas nikog ne interesuje, iz cega ja opet izvodim svoje zakljucke. Trazi se i potencira stanje trajnog konflikta, do stvarnog ujedinjenja zemlje nam je stalo e bash jebiga.

"1001 nebuloza" :-)

spongebob

Post by spongebob » 09/07/2007 19:57

BiloNekad wrote:
spongebob wrote:nije ovo moj "wishful thinking" nego sam komentirao rezultate ankete, koji je jedan od ostalih. ne iznenadjuje me cinjenica da na forumu nikoga ne cudi to sto cijelih 0% gradjana misli da ce im biti bolje, ali mi jos uvijek nije jasno kako iko od medija na ovo ispitivanje moze ostati gluh i nijem. Anketa ukazuje na tendencije stvaranja jedinstvenog bh identiteta (zamislite samo kako bi rezultate ankete izgledali da je provedena netom nakon rata...) ali to ovdje izgleda bas nikog ne interesuje, iz cega ja opet izvodim svoje zakljucke. Trazi se i potencira stanje trajnog konflikta, do stvarnog ujedinjenja zemlje nam je stalo e bash jebiga.

"1001 nebuloza" :-)

jel moze zivota ti sa kakvim argumentima...cisto da te posten svijet ne ogovara

BiloNekad

Post by BiloNekad » 10/07/2007 11:07

spongebob wrote:jel moze zivota ti sa kakvim argumentima...cisto da te posten svijet ne ogovara

Nemere, jer bi onda bio na putu za Banovice. :lol:

Vingo

Post by Vingo » 10/07/2007 11:12

Cijeli izvjestaj se moze naci na
http://www.undp.ba/index.aspx?PID=7&RID=413

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 10/07/2007 11:13

Mene zanima šta treba da se desi pa da tiha većina izađe na ulicu i preraste u glasnu većinu... ova sad glasna "manjina" vodi nas u ambis i vraća unazad bar 189. godina....

salihh

Post by salihh » 10/07/2007 11:49

gledao sam emisiju i mogu reci da sam nemalo iznenadjen rezultatima ankete... cini mi se da je ispitano oko 4000 ljudi iz svih krajeva bih i svih naroda...
ispade da srbi, a ni hrvati, nisu toliko protiv bih te da vecina srba ima osjecaj bosanskog identita, cak nemali procenat srba taj identitet stavljaju kao primarni... vecina gradjana bih je za centralizovanu drzavu s jakim regijama, doduse gosti u studiju, slavo kukic, neki filozof - psiholog kojemu se ne sjecam imena i aida sesic, ili tako nekako, politolog) su se slomili objasnjavajuci da to nije tacno da srbi zele samo rs, da su hrvati gori od iredente :D da bosnjaci samo lazu a sanjaju islamsku drzavu....
rezultati ankete nisu losi i mene su pozitivno iznenadili... sigurno je da tu ima losih interpretacija, ali je definitivno nesto o cemu se valja ozbiljno razmisliti. najgore mi je sto je cova iz undp-a, koji je kolimo sam skontao i narucio istrazivanje, jedini pokusavao da ovo gleda iz pozitivne perspektive, a nasi lokalni politolozi i profedsori su manje vise pokusavali da sve vrate u blato i mulj dnevnopolitickih komentara... pitam se koliko smo svi mi zatrovani ovim dnevnopolitickim nacinom ramisljanja koji nam, ocigledno, sprjecava vidjeti da, mozda, rs i nema toliku podrsku medju srbima, da bih nije omrazena medju srbima i hrvatima, da bosnjaci iskreno nemaju nista protiv da zive u sekularnoj drzavi ravnopravni s ostalima... da li su mediji krivi sto nas trpaju informacijama koje su postale "istina" tako da je prosto nevjerovatno da, recimo, neki srbin iz trebinja intimno osjeca da je bih njegova zemlja i da se prvenstveno osjeca bosancem ili hercegovcem... ili da hrvat iz gruda intimno osjeca da je bih njegova domovina a ne hrvatska.... namjerno govorim intimno jer mi se cini da je dnevna politika ucinila ove stvari gotovo bogohulnim, pa se ljudi ponekad mozda i boje javno priznati ovakve osjecaje....

gospodar kuglastih munja

Post by gospodar kuglastih munja » 10/07/2007 12:10

Srbi i Hrvati se ustvari ne bune na svoj bosanski identitet. Oni su toga svjesni. Cak imaju i prednost zbog toga.

Problem je sto je taj identitet politicki zapostavljen, jer je za vlast potreban onaj drugi, etnicki. Ali , i to je samo na unutarnjem planu. Vec vani za inostranstvo, svi se oni deklarsu kao Bosanci, inece ih svijet nemoze prepoznati drugacije.

Princess Fiona

Post by Princess Fiona » 10/07/2007 18:42

Vidjecemo da li ce se politicari oglasiti povodom ovoga ili ce se, kao sto salihh kaze slomiti da sve opovrgnu, buduci da je i samo istrazivanje ukazalo na veliko nepovjerenje i negativno misljenje o njima.
Sto se tice politicara nista novo, ali me cudi nezainteresiranost medija (ne znam je li danas nesto objavljeno) ili ni jedni ni drugi nemaju sluha za nesto pozitivno sto se moze izvuci iz svega ovoga.
Ili ce ovo istrazivanje jednostavno ignorisati. :roll:

U istrazivanju je ucestvovalo 3580 ispitanika (2175 Federacija BiH, 1331 RS i 74 District Brcko), sa podrucja svih kantona, regija i distrikta, stariji od 18 godina.
Rezultate ankete nisu losi, mnogi ce biti iznenadjeni dijelom koji se tice pitanja samoidentifikacije odnosno postotkom ispitanika koji prihvataju bosanskohercegovacki identitet (tacnije devet od deset ispitanika).
Manjina od 14% ispitanika odbacuju bh identitet pri cemu je najvazniji faktor vjeroispovijest. Ne iznenadjuje me da ispitanici sa iskljucivim identitetom nisu za promjene, clanstvo u EU te da je veca vjerovatnoca da bi pribjegli nasilju za postizanje politickih ciljeva.

Rezultati ankete po pitanju samoidentiteta:

Image

Image

Misljenje o lokalnim politicarima i institucijama je vrlo negativno, vjeruje se da je korupcija jako rasprostranjena. Velika vecina je za novu politicku strukturu i po mogucnosti centralizovanom sistemu. S druge strane, buduci da je anketa ukazala na apaticnost i nezainteresiranost za politicko angazovanje, tesko da ce brzo doci do nekih vecih promjena. Ne cudi me ni da dvije trecine mladih zeli emigrirati, najvise zbog politike, nezaposlenosti i korupcije. Kratkorocno, vecina ispitanika nije zainteresirana za deminiranje, hvatanje ratnih zlocinaca, reformu policije, nego za poboljsanje standarda, borbu protiv korupcije i ujedinjenje, a dugorocno ulazak u EU.
Last edited by Princess Fiona on 22/07/2007 16:55, edited 1 time in total.

spongebob

Post by spongebob » 10/07/2007 18:52

salihh wrote:gledao sam emisiju i mogu reci da sam nemalo iznenadjen rezultatima ankete... cini mi se da je ispitano oko 4000 ljudi iz svih krajeva bih i svih naroda...
ispade da srbi, a ni hrvati, nisu toliko protiv bih te da vecina srba ima osjecaj bosanskog identita, cak nemali procenat srba taj identitet stavljaju kao primarni... vecina gradjana bih je za centralizovanu drzavu s jakim regijama, doduse gosti u studiju, slavo kukic, neki filozof - psiholog kojemu se ne sjecam imena i aida sesic, ili tako nekako, politolog) su se slomili objasnjavajuci da to nije tacno da srbi zele samo rs, da su hrvati gori od iredente :D da bosnjaci samo lazu a sanjaju islamsku drzavu....
rezultati ankete nisu losi i mene su pozitivno iznenadili... sigurno je da tu ima losih interpretacija, ali je definitivno nesto o cemu se valja ozbiljno razmisliti. najgore mi je sto je cova iz undp-a, koji je kolimo sam skontao i narucio istrazivanje, jedini pokusavao da ovo gleda iz pozitivne perspektive, a nasi lokalni politolozi i profedsori su manje vise pokusavali da sve vrate u blato i mulj dnevnopolitickih komentara... pitam se koliko smo svi mi zatrovani ovim dnevnopolitickim nacinom ramisljanja koji nam, ocigledno, sprjecava vidjeti da, mozda, rs i nema toliku podrsku medju srbima, da bih nije omrazena medju srbima i hrvatima, da bosnjaci iskreno nemaju nista protiv da zive u sekularnoj drzavi ravnopravni s ostalima... da li su mediji krivi sto nas trpaju informacijama koje su postale "istina" tako da je prosto nevjerovatno da, recimo, neki srbin iz trebinja intimno osjeca da je bih njegova zemlja i da se prvenstveno osjeca bosancem ili hercegovcem... ili da hrvat iz gruda intimno osjeca da je bih njegova domovina a ne hrvatska.... namjerno govorim intimno jer mi se cini da je dnevna politika ucinila ove stvari gotovo bogohulnim, pa se ljudi ponekad mozda i boje javno priznati ovakve osjecaje....

e vala svaka cast za komentar!!! da, i meni je zapalo za oko, da je tip iz undp-a gotovo na silu odradjen i oznacen kao neznalica neprilika medju nasim nesretnim narodima, jer zaboga vidi nesto pozitivno u rezultatima ankete :shock:, mada isti nedvojbeno ukazuju na konkretne cinjenice koje bi jedna odgovorna i savjesna vlast umjela iskoristiti za boljitak citavog drustva, ali kao sto ti rece...haman smo navikli stvarno sve gledat iz perspektive pecine opisane u Platonovoj Politei i necemo da vidimo svjetlo...ovo za mene predstavlja naznake kolektivne drustvene paranoje u koju smo upali i nema nam izlaza...Nama su ocito dovoljne sjene.

klif

Post by klif » 11/07/2007 10:12

spongebob wrote:
salihh wrote:... su se slomili objasnjavajuci da nije tacno da srbi zele samo rs, da su hrvati gori od iredente, da bosnjaci samo lazu a sanjaju islamsku drzavu....

rezultati ankete nisu losi i mene su pozitivno iznenadili...

pitam se koliko smo svi mi zatrovani ovim dnevnopolitickim nacinom ramisljanja koji nas, sprecava da vidimo da, mozda, rs i nema toliku podrsku medju srbima, da bih nije omrazena medju srbima i hrvatima, da bosnjaci iskreno nemaju nista protiv da zive u sekularnoj drzavi ravnopravni s ostalima...

e vala svaka cast za komentar!!!

...konkretne cinjenice koje bi jedna odgovorna i savjesna vlast umjela iskoristiti za boljitak citavog drustva, ali kao sto ti rece... necemo da vidimo svjetlo...

ovo za mene predstavlja naznake kolektivne drustvene paranoje u koju smo upali i nema nam izlaza...Nama su ocito dovoljne sjene.

Glas razuma je tih. U BiH skoro nečujan...

Ali ko želi da ga čuje, može ga čuti.

finta

Post by finta » 12/07/2007 00:16

BiloNekad wrote:
spongebob wrote:jel moze zivota ti sa kakvim argumentima...cisto da te posten svijet ne ogovara

Nemere, jer bi onda bio na putu za Banovice. :lol:

Otkad se ide u Banovice ako se koriste argumenti .Mozda na index .hr ili poskok ili serbien caffe ...dok spomenes genocid , Srebrenicu , logore Dretelj , Ahmice , rusenje Starog Mosta ......odmah ti je ban .Ovdje nije tako .Ja ne vidjoh .Uglavnom provociras i podjebavas sa smjehuljicima .
Zar ti je to domet .Napisi koju , da glupi Bosanci nauce stogod :D

finta

Post by finta » 12/07/2007 00:34

klif wrote:
spongebob wrote:
salihh wrote:... su se slomili objasnjavajuci da nije tacno da srbi zele samo rs, da su hrvati gori od iredente, da bosnjaci samo lazu a sanjaju islamsku drzavu....

pitam se koliko smo svi mi zatrovani ovim dnevnopolitickim nacinom ramisljanja koji nas, sprecava da vidimo da, mozda, rs i nema toliku podrsku medju srbima, da bih nije omrazena medju srbima i hrvatima, da bosnjaci iskreno nemaju nista protiv da zive u sekularnoj drzavi ravnopravni s ostalima...

...konkretne cinjenice koje bi jedna odgovorna i savjesna vlast umjela iskoristiti za boljitak citavog drustva, ali kao sto ti rece... necemo da vidimo svjetlo...

ovo za mene predstavlja naznake kolektivne drustvene paranoje u koju smo upali i nema nam izlaza...Nama su ocito dovoljne sjene.

Vjerujem u jedinstvenu Republiku Bosnu i Hercegovinu .Gradjansku , sekularnu , centraliziranu gdje ce ljudi biti Bosanci i Hercegovci .Gdje ce zlocinci biti u zatvoru gdje ce biti zabranjeno isticanje kokardi i slova U .Gdje ce biti vraceno 3-4 hiljade srusenih antifastickih spomenika i gdje ce most u Capljini nositi ime druga Tita a ne Franje Tudjmana koji je zapalio ovu zemlju .Hocu da se smijem jednog dana ovom forumasu BiloNekad ( kako je ovo napisano Boze dragi ovo je Bobanova skola ) kao sto se on meni smije danas kada spomenem jedinstvenu Republiku Bosnu i Hercegovinu .
Hocu da vidim jednu skolu pod jednim krovom i jednog predsjednika .Jednu vojsku jednu policiju , jednu zastavu , jednu himnu .....jednu drzavu , zajednicku Republiku Bosnu i Hercegovinu .Hocu da vidim kako se gasi san o velikoj Srbiji i podebljanoj kifli Hrvatskoj .Hocu da moj predsjednik bude Bosanac .

gospodar kuglastih munja

Post by gospodar kuglastih munja » 12/07/2007 00:48

finta wrote:
klif wrote:
spongebob wrote:

Vjerujem u jedinstvenu Republiku Bosnu i Hercegovinu .Gradjansku , sekularnu , centraliziranu gdje ce ljudi biti Bosanci i Hercegovci .Gdje ce zlocinci biti u zatvoru gdje ce biti zabranjeno isticanje kokardi i slova U .Gdje ce biti vraceno 3-4 hiljade srusenih antifastickih spomenika i gdje ce most u Capljini nositi ime druga Tita a ne Franje Tudjmana koji je zapalio ovu zemlju .Hocu da se smijem jednog dana ovom forumasu BiloNekad ( kako je ovo napisano Boze dragi ovo je Bobanova skola ) kao sto se on meni smije danas kada spomenem jedinstvenu Republiku Bosnu i Hercegovinu .
Hocu da vidim jednu skolu pod jednim krovom i jednog predsjednika .Jednu vojsku jednu policiju , jednu zastavu , jednu himnu .....jednu drzavu , zajednicku Republiku Bosnu i Hercegovinu .Hocu da vidim kako se gasi san o velikoj Srbiji i podebljanoj kifli Hrvatskoj .Hocu da moj predsjednik bude Bosanac .

Finta,

Nisi sama (sam), uz tebe je i Gospodar Kuglastih Munja... :faraon1: :thumbup:

BiloNekad

Post by BiloNekad » 12/07/2007 02:10

finta wrote:Otkad se ide u Banovice ako se koriste argumenti .Mozda na index .hr ili poskok ili serbien caffe ...dok spomenes genocid , Srebrenicu , logore Dretelj , Ahmice , rusenje Starog Mosta ......odmah ti je ban .Ovdje nije tako .Ja ne vidjoh .Uglavnom provociras i podjebavas sa smjehuljicima .
Zar ti je to domet .Napisi koju , da glupi Bosanci nauce stogod :D

Nemere, vec sam 5-6 puta "bia" u Banovicima, dosadilo mi se registrirati.

Cudo pa nisu jos blokirali moj "subnet range" ko sto su blokirali iz RS-a. :D
Demokracija !!! :-)

BiloNekad

Post by BiloNekad » 12/07/2007 02:16

finta wrote:Vjerujem u jedinstvenu Republiku Bosnu i Hercegovinu .Gradjansku , sekularnu , centraliziranu gdje ce ljudi biti Bosanci i Hercegovci :shock: :zzzz: .Gdje ce zlocinci biti u zatvoru gdje ce biti zabranjeno isticanje kokardi i slova U .Gdje ce biti vraceno 3-4 hiljade srusenih antifastickih spomenika i gdje ce most u Capljini nositi ime druga Tita a ne Franje Tudjmana koji je zapalio ovu zemlju .Hocu da se smijem jednog dana ovom forumasu BiloNekad ( kako je ovo napisano Boze dragi ovo je Bobanova skola ) kao sto se on meni smije danas kada spomenem jedinstvenu Republiku Bosnu i Hercegovinu .

Zaboravio si bosanski jezik, i Hercegovca for president. :lol: :lol: :-D

Post Reply