Mladunče vrapca - šta s njim?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...
Post Reply
Sarayman

Mladunče vrapca - šta s njim?

Post by Sarayman » 23/06/2007 09:43

Jucer sam našao malog vrpaca na parkingu, tek operjao (i još nije naučio letjeti)...Ponio sam ga kući (mačke bi ga pojele sigurno) i njegov trenutni dom je na balkonu, koji ima podzid, tako da ne može preko. Nabavio sam mu malu drvenu kućicu za ptice, a hranim ga keksom namočenim u mlijeko i bijelim hljebom. Špricom mu dajem da pije, ali je problem što teško uzima hranu, jer ne navikao iz kljuna roditelja. Jutros mi je na um pala ideja da ga dislociram na mali vanjski dio balkona, tako da je cvrkutanjem dozvao roditelje (barem mislim da su mu pravi roditelji) i sada ga oni hrane. Nadam se da će tako i ostati.
E, sada, ima li neko iskustva, te savjet šta još mogu pametno učiniti za njega. Nadam se da do sada nisam nigdje pogrješio, jer fakat ne bih volio da mi umre. Evo i svježa slikica mog malog drugara, i dajte da mu pomognemo na pravi nacin.

Image
Shot with K750i. at 1969-12-31

PITARKA_SA

Post by PITARKA_SA » 24/06/2007 19:37

ja sam imala slicno iskustvo,sa malom lastavicom..slicnu stvar sma uradila kao i ti,samo sto sam je ja smjestila na neke krpice jer nisam imala malu kuchicu..
hranila sam je tako sto sam picncetom joj u kljun stavljala namocen keks,hljeb ..znaci isto kao i ti..
mozda da pokusas kontaktirati nekoga iz vet.fakulteta meni su pomogli sa par savjeta ..ali ako kazes da je vec izgleda nasla roditelje..mozda je tvoj problem rijesen..
u svakom slucaju kapa do poda za tvoj gest.

Shoshana

Post by Shoshana » 24/06/2007 19:57

Joj, mi smo nekad davno tako 'kupili' od neke djecurlije ptice (koje su ovi, vjerovatno ukrali iz gnijezda :x )...

Pokusavali smo sve i svasta, ali ovi su bili tako mali da su slabo sta mogli i jesti...MI smo cak isli dotle da smo pokusavali davati im crvice iz tresanja, ali su sve do jednog ipak poumirali :(

Mnogo kasnije smo saznali da ih je, navodno, trebalo hraniti zumanjcetom, dok malo ne ojacaju... Ako tvoj vrapcic vec moze jesti namocen hljeb - vjerovatno ce prezivjeti :)

Lijep gest Sarayman :-D

Sarayman

Post by Sarayman » 24/06/2007 22:23

Dobar je, drži se, i koliko mogu skontati otac ga hrani redovno (sigurno je mužjak, prepoznajem ga). Ženku vidio samo jednom, i to na susjednom balkonu, mužjak je doveo. Pa sad recite da je majka uvijek nezamjenjiva! :D
Ja se iskreno nadam da će odlepšati za koji dan, a to bi mi predstavljalo posebno zadovoljstvo, jer bi značilo da je definitivno spašen.

Ovo za žumance sam i ja saznao, ali ga čitav dan nisu takli, ni malac ni ¨babo¨. :(

Jara

Post by Jara » 24/06/2007 23:34

RSPCA preporučuje da ptiče koje ispadne iz gnijezda ne treba dirati, nego ga ostaviti i eventualno premjestiti negdje na travu ako je palo na beton, cestu...kazu da ljudi čine greške iz najboljih namjera - kao ti...
:thumbup: za tvoje dobre namjere :-D
btw, slatka je kućica...

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 26/06/2007 11:28

RESPECT za gest, a jedino sad sto mozes je nastaviti da ga hranis povremeno i moli boga da ga roditelji sto prije odvedu :D

i cuvaj ga od macaka...

mIRCerka

Post by mIRCerka » 26/06/2007 11:32

Jara wrote:RSPCA preporučuje da ptiče koje ispadne iz gnijezda ne treba dirati, nego ga ostaviti i eventualno premjestiti negdje na travu ako je palo na beton, cestu...kazu da ljudi čine greške iz najboljih namjera - kao ti...
btw, slatka je kućica...

ne moze covjek ostaviti ptiche u travi znajuci da ima kerova i macaka....

neki dan sam kod shoppinga vidjela jednog crnog psa, kao lud skace oko necega, vidim ne konta ni on sta da radi, pridjem i nadjem tek rodjeno mace, i jedan mi djecak kaze da se neka maca omacila tu, ali je ostale macice odnijela...
sta sam ja trebala, ostavit ga tu?

jok, prosveram ga kod svoje djece u basti, sad nam je brojka 25 :D

a kad vranino mlado padne iz gnijezda, to je posebna procesija da ga vratimo roditeljima, cijelo jato kruzi, strahota...

shin

Post by shin » 26/06/2007 12:02

mIRCerka wrote:
Jara wrote:RSPCA preporučuje da ptiče koje ispadne iz gnijezda ne treba dirati, nego ga ostaviti i eventualno premjestiti negdje na travu ako je palo na beton, cestu...kazu da ljudi čine greške iz najboljih namjera - kao ti...
btw, slatka je kućica...

neki dan sam kod shoppinga vidjela jednog crnog psa, kao lud skace oko necega, vidim ne konta ni on sta da radi, pridjem i nadjem tek rodjeno mace, i jedan mi djecak kaze da se neka maca omacila tu, ali je ostale macice odnijela...

a kad vranino mlado padne iz gnijezda, to je posebna procesija da ga vratimo roditeljima, cijelo jato kruzi, strahota...

To je ona degenerisana ideja ko za malog Knuta sto su rekli da ga treba uspavati.

baby_angel

Post by baby_angel » 26/06/2007 12:09

I ja sam tako jednom uzela malog gavrana. Pravo je sladak bio. Imali su gnijezdo na krovu nase kuce. Prosveram ga u kucu, pazim ga dok se krilo ne oporavi i kad je ozdravio natjeram tatu da ga vrati na krov. i stari se gore razbije, zapne za neku dasku, izvrne se ko pliska :lol: :lol: :lol: Mal me ubio nije :D

mIRCerka

Post by mIRCerka » 26/06/2007 12:11

shin wrote:
mIRCerka wrote:
btw, slatka je kućica...

To je ona degenerisana ideja ko za malog Knuta sto su rekli da ga treba uspavati.

otprilike tako :D
e da, yaboravila sam reci, starom sam slagala da je to jedno od nashih macica :D samo odlutalo :D

Jara

Post by Jara » 26/06/2007 12:54

Predvidljive reakcije...i moje su bile slične :D ...samo navodim preporuke RSPCA sa seminara i vrkšopova...;-) ...kazu da je šansa za prezivljavanje veca ako se ostave ili sklone u prirodu, nego ako se nose kuci...treba procijeniti situaciju - nije isto pronaći ga u gradu na asfaltu, u parku ili u šumi...jedino povrijeđenim ptićima pružaju pomoć...
Ovi čisto informativno... :)

Kako je vrapčić?

Jara

Post by Jara » 26/06/2007 13:11

Leave fledgling birds alone

The RSPCA is appealing to the public to help save many thousands of fledgling birds from unnecessary handling.

When the youngsters start to leave the nest, the Society can be deluged with calls from worried animal lovers, who mistakenly think a young bird has been abandoned or orphaned. In many cases the youngsters' parents are waiting nearby and watching out for their young as they learn to fly and cope with life away from the nest.

"We are appealing to well-meaning members of the public to leave healthy young birds alone and only consider intervening if the youngster is injured, in immediate danger or truly alone and in need of help," said the RSPCA's head of wildlife, Rob Atkinson. "It is important that people realise they could do more harm than good - wild animals can suffer greatly through being handled and this should be avoided unless absolutely necessary.

Most fledglings are found between April and July and many of them are perfectly healthy. The advice to anyone worried about a baby bird is leave it alone for an hour or where it's in immediate danger move it to a safe place before watching it from a distance. In most cases the bird will move of its own accord or its parents will return.

Više na :
http://www.rspca.org.uk/servlet/Satelli ... viceCentre

No_oNe__

Post by No_oNe__ » 26/06/2007 16:20

Super uradjena stvar Sarayman.

Nije ti trebala kucica jer on moze kako tako letjeti dok nije u gnijezdu vec je dopola spreman da sam zivi (if you know what I mean), pokusaj ga samo sto vise zastiti da ne odleti s balkona jer bi to opet znacilo vracanje na isto :(

Dobro je da je prezivio dan, tj noc ja sam bezbroj puta spasila ptice iz parka i samo je jedno prezivjelo do jutra (sto od straha sto od nejedenja), neka ga nastavi hraniti otac mozda pocne i majka, ti ostavi hljeba na balkonu, vode, - samo nemoj previse da ne dodju golubovi onda je belaj.

A ptic je PRESLADAK!

Jara

Post by Jara » 26/06/2007 17:36

No_oNe__ wrote: ja sam bezbroj puta spasila ptice iz parka i samo je jedno prezivjelo do jutra

BEZBROJ puta SPASILA a samo je JEDNO PREŽIVJELO... :-?
Operacija uspjela a pacijent podlegao... :sad:
Lijepo da si saosjećajna i worried animal lover ali...RSPCA zna šta poručuje...upute o postupanju prema životinjama daje tim vrhunskih stručnjaka...moćna je to organizacija čija je zasluga i što je zabranjen royal fox hunting :thumbup:

"It is important that people realise they could do more harm than good - wild animals can suffer greatly through being handled and this should be avoided unless absolutely necessary.

Sarayman

Post by Sarayman » 26/06/2007 18:41

Ptić je OK, ali se pojavio problemčić (koji to možda i nije). Otprilike jutros oko 8h, sletio je kod komšije na balkon, sprat ispod, i evo već 3 sata dežuram kada će se neko pojaviti kući. Nikog nema, i izgleda da su ljudi otišli na odmor. Ono što je dobro, to je da ga¨babo¨ i dalje hrani sprat niže. Jedini problem je voda za piće...
Zidić na mom balkonu je visok nekih 30 cm i to je savladao bez problema. Sve u svemu, živahan je pravo, ojačao je i sudeći po mojim zapažanjima protekla 24 sata, skoro je spreman za prvi let (ali stoji činjenica da još ne zna letjeti dovoljno dobro). Još samo da se komšo pojavi.. A možda i ovako sve bude OK..
Što se tiče ignorisanja njegova pojave na ovakvom parkingu (gdje uspješno lovi jedna crna mladja mačka), nema šanse da sam ga mogao ostaviti. Pa isto veče sam zbog njega otišao na 3 različite adrese po gradu (Obi, grbavica, č.vila) da mu obezbjedim neophodno za preživljavanje prvu noć.

Pratim ga odozgo i ustreba li baciću mu koju mrvu, razmujeće komšija..

Slika je loše kvalitete zbog digitalnog zooma, inače bi se vidjela samo tačkica.. I jeste tačka. :)

Image
Shot with K750i at 2007-06-26

GandalfSivi

Post by GandalfSivi » 26/06/2007 18:47

Sta uraditi sa mladuncetom vrapca? Dakle, prvo narezes malo bijelog luka i poprzis na tavi, onda...

Sarayman

Post by Sarayman » 26/06/2007 18:59

GandalfSivi wrote:Sta uraditi sa mladuncetom vrapca? Dakle, prvo narezes malo bijelog luka i poprzis na tavi, onda...

Ne jede se ovakvo meso, bolan! Ti k'o da si rastao u južnoj Kini.. Cccc...

spectra

Post by spectra » 27/06/2007 23:04

Sarayman wrote:Ptić je OK, ali se pojavio problemčić (koji to možda i nije). Otprilike jutros oko 8h, sletio je kod komšije na balkon, sprat ispod, i evo već 3 sata dežuram kada će se neko pojaviti kući. Nikog nema, i izgleda da su ljudi otišli na odmor. Ono što je dobro, to je da ga¨babo¨ i dalje hrani sprat niže. Jedini problem je voda za piće...
Zidić na mom balkonu je visok nekih 30 cm i to je savladao bez problema. Sve u svemu, živahan je pravo, ojačao je i sudeći po mojim zapažanjima protekla 24 sata, skoro je spreman za prvi let (ali stoji činjenica da još ne zna letjeti dovoljno dobro). Još samo da se komšo pojavi.. A možda i ovako sve bude OK..
Što se tiče ignorisanja njegova pojave na ovakvom parkingu (gdje uspješno lovi jedna crna mladja mačka), nema šanse da sam ga mogao ostaviti. Pa isto veče sam zbog njega otišao na 3 različite adrese po gradu (Obi, grbavica, č.vila) da mu obezbjedim neophodno za preživljavanje prvu noć.

Pratim ga odozgo i ustreba li baciću mu koju mrvu, razmujeće komšija..

Slika je loše kvalitete zbog digitalnog zooma, inače bi se vidjela samo tačkica.. I jeste tačka. :)

Svaka cast za takav gest i istrajnost. :)

Nego mozes mu umociti hljeb u vodu pa baciti, p ace tako dobiti nesto i vode...bar dok se komsija ne pojavi....

Drzim vam fige!;)

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 11/07/2007 19:57

sta se moze uraditi sa pticom koja ima povredu - najvjerovatnije slomnjeno krilo???
:?

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 11/07/2007 21:23

niko???

Sarayman

Post by Sarayman » 11/07/2007 22:37

Vozdra_123 wrote:sta se moze uraditi sa pticom koja ima povredu - najvjerovatnije slomnjeno krilo???

Jedini ispravan potez je kontaktirati veterinara/fakultet. Nisi nam rekao o kojoj ptici je rijec. Tek tako da znamo..

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 11/07/2007 23:18

vrapcic

Sarayman

Post by Sarayman » 12/07/2007 00:19

Vozdra_123 wrote:vrapcic

Uh, osjetljivi su na covjeka (stres ih ubi), pogotovo odrasli primjerci. Sretno ti i valjda ce prezivjeti.

sibelius

Post by sibelius » 12/07/2007 01:38

divi tip ima sony e..... k750 :D

a bogme i vrapca

idila :D

Cober

Post by Cober » 12/07/2007 09:08

Vozdra_123 wrote:sta se moze uraditi sa pticom koja ima povredu - najvjerovatnije slomnjeno krilo???

Može sve i to lako.

1. Još kao mali klinac sam nalazi golubove sa otvorenim prelom krila, znači kost vani svakdio na svoju stranu. Namjestiš krilo, fiksiraš uz pomoć dvije dašćice od sladoleda koje zamotaš preko krila i tijela i naravno istresaš prah iz ceporex-a ili nekog drugog antiibiotika na otvorenu ranu (ako je otvorena, ako nije samo namjestiš, e tu treba opreznost jer moraš napipati ispravno namještanje), i vola.... za možda nepun mjesec odleti on... Za to vrijeme ga fino držiš na balkonu u kutiji, male loptice od hljeba mu idu dobro, a kada rana zaraste (ili još bolje ako nije otvoreni lom) onda sa njim malo vježbaš letenje, tj, puštaš ga sa ruke koju pomjeraš da lagano maše krilima pa ga vremenom i pustiš da sleti pola metra metar dva dok ne odleti.. Vjeruj lako je. A njihove kosti veoma brzo zarastaju. Valjda je isto i za malog vrabca.

2. Odneseš ga kod veterinara da on namjesti i premota lom i onda sve isto.

p.s. ako nije otvoreni lom, dašćice ne trebaju, dovoljno je PRAVILNO namjestiti i premotati uz tijelo.

Post Reply