stanovništvo u BIH

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
specijalac

#1 stanovništvo u BIH

Post by specijalac » 21/05/2007 22:42

Šta mislite po tom pitanju? Kada to treba izvesti popisivanje stanovništa i zašto? Neki kažu da če to biti politička manipulacija sa strane srba itd.
Šta mislite koliko su nas srbi stigli sa etničkim čiščenjem u ljudstvu i dali če nas možda za nekoliko godina preči?
Last edited by specijalac on 21/05/2007 22:53, edited 2 times in total.

karanana
Has thanked: 9 times
Been thanked: 45 times

Post by karanana » 21/05/2007 22:43

Ne kontam pitanje. Jeli govoris o popisu? Iz tvog naslova i pitanja se ne moze tacno vidjeti.

Ako govoris, moj odgovor je da nas Srbi neche pretechi. Mi smo brzi, shtancamo se ko ludi. Nas je sada chak i vise procentualno. Na zalost (u stvari blago se njima) po tom pitanju su Hrvati najgore prosli jer ih je skoro pola otislo.

KENJAC

Post by KENJAC » 21/05/2007 22:52

Jaro otvorio temu! Iz naslova ,a Boga mi ni iz pod naslova, ne mozes skontat sta je htio rec, al je odma' po Srbima osinuo! Ne znam sta ni kako al su Srbi krivi! Bog si stare mi!

cyprus
Has thanked: 22 times
Been thanked: 98 times

#4 Re: stanovništvo u BIH

Post by cyprus » 21/05/2007 22:54

specijalac wrote:Šta mislite po tom pitanju? Kada se to treba izvesti i zašto? Neki kažu da če to biti politička manipulacija sa strane srba itd.
Šta mislite koliko su nas srbi stigli sa etničkim čiščenjem u ljudstvu i dali če nas možda za nekoliko godina preči?
Osjetljivo pitanje. Popis treba izvršit, ali ako se izvrši to bi bilo betoniranje razultata nastalih etničkim čišćenjem. Da čekamo da se vrate svi na svoje, budimo realni, to neće bit nikad. Jedino da se dozvoli ljudima da spišu mjesto prebivališta iz 1991. Ma nisam dovoljno pametan da dam bilo kakvu konkretnu ideju.

A kad si napiso "nas", na koga si mislijo? Kad mi to kažeš, onda ću ti reći da li "nas" Srbi mogu preć.

specijalac

Post by specijalac » 21/05/2007 22:56

Nisam osrnuo na srbe KENJAC. Nego sam gledo centralni dnevnik pa pitam samo šta vi mislite o popisivanju stanovništva i kada je treba izvesti popisivanje? Kada se vrate otjerani ili prije? Jednostavno pitanje ko jedan i jedan 8)

mislio sam na nas bošnjake :roll:

cyprus
Has thanked: 22 times
Been thanked: 98 times

Post by cyprus » 21/05/2007 23:13

E, vi Bošnjaci se ne morate brinut da će vas Srbi prestić po kvantitetu, iliti po brojnosti. Znači otprilike, Bošnjaka je oko 45%, Srba oko 35%, natalitet je poprilično i jednim i drugim sjeban (bjela kuga, glavni simbol tranzicije), pa se ne očekuju bitnije promjene u odnosu broja stanovnika.

Vezano za teritoriju RS-a, tu Bošnjaci stoje jako loše, te su u izraženom inferiornom položaju u odnosu na srpsko stanovništvo, gledajući brojčano, čak i u opštinama gdje su prije rata činili većinu, kao npr. Srebrenica, Bratunac, Zvornik, Višegrad, Foča, Rogatica, Prijedor, Vlasenica, Doboj itd.

Maraschino
Has thanked: 358 times
Been thanked: 216 times

Post by Maraschino » 22/05/2007 11:20

KENJAC wrote:Jaro otvorio temu! Iz naslova ,a Boga mi ni iz pod naslova, ne mozes skontat sta je htio rec, al je odma' po Srbima osinuo! Ne znam sta ni kako al su Srbi krivi! Bog si stare mi!
Ja mislim da je on sumnjivo lice, :shock:

ubaceni elemenat :D

Dezze

Post by Dezze » 22/05/2007 11:39

KENJAC wrote:Jaro otvorio temu! Iz naslova ,a Boga mi ni iz pod naslova, ne mozes skontat sta je htio rec, al je odma' po Srbima osinuo! Ne znam sta ni kako al su Srbi krivi! Bog si stare mi!
Nemoj tako, proglasice te cetom jos :D

Ja mislim da popis treba provesti. Jeste da se desilo etnicko ciscenje, i to znaju ptice na grani. A iste te ptice znaju: ko se vratio-vratio se! Molim vas lijepo, neko ko je iz Pazarica otisao u Banju Luku da zivi, zar stvarno mislite da ce se taj htjeti vratiti u Pazaric? Neko ko je iz Foce dosao u Sarajevo, bas ce se htjeti vratiti u Focu? Mozda hoce stariji, ali mladima ne pada na pamet. Deset godina nije malo (pogotovo za nekoga ko ima 30 ili manje godina)! Pa koliko ljudi je iz BiH otislo u inostranstvo, tamo su se snaslii ne zele da se vrate. I da se razumijemo, ne govorim samo o ljudima koji su protjerani iz sela. Ima veliki broj Sarajlija, npr., koji su otisli vani i ne zele da se vrate. Dakle, kad neko iz Pariza nece da se vrati u Sarajevo, kako ocekivati da ce taj neko da se vrati u, recimo, Kopace?

Rat je uzrokovao prisilne migracije i to se 10 godina kasnije tesko moze ispraviti. Naravno da je to nepravda, ali sta sad treba - nekog ko je dosao iz neke vukojebine na asfalt, treba ga sad vratiti u tu istu vukojebinu? Hem sto taj to nece (ko bi se vratio sa konja na magarca), hem sto bi i to bilo krsenje ljudskih prava. Vratiti ga negdje gdje nema skola, zdravstvene zastite....Samo da bi neki politicar mogao reci - Mi smo vratili ljude na svoje.

E zato mislim da popis treba napraviti. Kao ekonomista znam da je to prijeko potrebno ovoj zemlji koja gubi jako puno mogucnosti za investiranje samo zato sto se ne zna koliko nas ima - a da ne kazem nepostojanje nekih drugih podataka o stanovnistvu bez kojih ni jedna ozbiljna kompanija ne zeli da udje na ovo trziste (starosna, spolna, obrazovna i druge strukture).

A sto se tice politickog pitanja popisa - kad se isti napravi, vidjece se tacno koji dijelovi BiH su etnicki ocisceni. A bojim se da ce se vidjeti da to nije samo RS (iako, bez sumnje, zauzima prvo mjesto na top listi).

Fosna

Post by Fosna » 22/05/2007 14:58

A bojim se da ce se vidjeti da to nije samo RS (iako, bez sumnje, zauzima prvo mjesto na top listi).
Nemoj zajebavati, to je samo cetnicka propaganda. :D :lol:
Seher Capajebo, multieticnost itd. :-)

zlatan01

Post by zlatan01 » 22/05/2007 15:21

Dezze wrote:

Ja mislim da popis treba provesti. Jeste da se desilo etnicko ciscenje, i to znaju ptice na grani. A iste te ptice znaju: ko se vratio-vratio se! Molim vas lijepo, neko ko je iz Pazarica otisao u Banju Luku da zivi, zar stvarno mislite da ce se taj htjeti vratiti u Pazaric? Neko ko je iz Foce dosao u Sarajevo, bas ce se htjeti vratiti u Focu? Mozda hoce stariji, ali mladima ne pada na pamet. Deset godina nije malo (pogotovo za nekoga ko ima 30 ili manje godina)! Pa koliko ljudi je iz BiH otislo u inostranstvo, tamo su se snaslii ne zele da se vrate. I da se razumijemo, ne govorim samo o ljudima koji su protjerani iz sela. Ima veliki broj Sarajlija, npr., koji su otisli vani i ne zele da se vrate. Dakle, kad neko iz Pariza nece da se vrati u Sarajevo, kako ocekivati da ce taj neko da se vrati u, recimo, Kopace?

Rat je uzrokovao prisilne migracije i to se 10 godina kasnije tesko moze ispraviti. Naravno da je to nepravda, ali sta sad treba - nekog ko je dosao iz neke vukojebine na asfalt, treba ga sad vratiti u tu istu vukojebinu? Hem sto taj to nece (ko bi se vratio sa konja na magarca), hem sto bi i to bilo krsenje ljudskih prava. Vratiti ga negdje gdje nema skola, zdravstvene zastite....Samo da bi neki politicar mogao reci - Mi smo vratili ljude na svoje.

E zato mislim da popis treba napraviti. Kao ekonomista znam da je to prijeko potrebno ovoj zemlji koja gubi jako puno mogucnosti za investiranje samo zato sto se ne zna koliko nas ima - a da ne kazem nepostojanje nekih drugih podataka o stanovnistvu bez kojih ni jedna ozbiljna kompanija ne zeli da udje na ovo trziste (starosna, spolna, obrazovna i druge strukture).

A sto se tice politickog pitanja popisa - kad se isti napravi, vidjece se tacno koji dijelovi BiH su etnicki ocisceni. A bojim se da ce se vidjeti da to nije samo RS (iako, bez sumnje, zauzima prvo mjesto na top listi).
Pogodio si srz problema. Jos samo treba dodati da nasi politicari otezu jer njima nije ni stalo do napretka, nego do vlasti. Kakve bolan strane kompanije ako tu nema njih?

gavrilo

Post by gavrilo » 22/05/2007 16:48

cyprus wrote:E, vi Bošnjaci se ne morate brinut da će vas Srbi prestić po kvantitetu, iliti po brojnosti. Znači otprilike, Bošnjaka je oko 45%, Srba oko 35%, natalitet je poprilično i jednim i drugim sjeban (bjela kuga, glavni simbol tranzicije), pa se ne očekuju bitnije promjene u odnosu broja stanovnika.
kipar... koliko bosanskih hrvata posjeduje bosansku licnu kartu?

gavrilo

Post by gavrilo » 22/05/2007 16:49

mislim ono procentualno... tvoja procjena

Dezze

Post by Dezze » 22/05/2007 16:55

zlatan01 wrote:
Dezze wrote:

Pogodio si srz problema. Jos samo treba dodati da nasi politicari otezu jer njima nije ni stalo do napretka, nego do vlasti. Kakve bolan strane kompanije ako tu nema njih?
Tacno tako. I tu, za mene, nema razlike izmedju Silajdzica, Dodika, Covica i ostalih politickih kriminalaca koji lagodno zive preko ledja Srebrenicana, Bratuncana, i svih onih koji su na*ebali u ovom ratu. Na svim stranama!

Almir Arnaut-Belli

Post by Almir Arnaut-Belli » 22/05/2007 19:05

Samo popis iz 1991 dolazi u obzir,jer svako drugo popisivanje značilo bi uskoro opet rat na ovim prostorima,jer nismo mi Bosanci i Hercegovci budale,da nas opet u redove i po kratkom,e to neće više nikad moći,jedino pravda i to pravo pripada svakom ko hoće da zna radi čega je bio rat.Pa radi Velike Srbije,e velika Srbija ako ovako nastavi sa Dodikom ,za par godina biće Beogradski pašaluk,ode im Crna Gora,ode im Kosovo,otiće i Vojvodina a onda nek veličaju ono što ostane.
Šta smo mi bez države -Kurdi možda ,e pa ne može zato i postoje ovakvi kao mi da to spriječimo,nadam se da do mtoga neće doći jer svima je dosta krvi i ubijanja.

Maksim

Post by Maksim » 22/05/2007 21:37

Almir Arnaut-Belli wrote:Samo popis iz 1991 dolazi u obzir,jer svako drugo popisivanje značilo bi uskoro opet rat na ovim prostorima,jer nismo mi Bosanci i Hercegovci budale,da nas opet u redove i po kratkom,e to neće više nikad moći,jedino pravda i to pravo pripada svakom ko hoće da zna radi čega je bio rat.Pa radi Velike Srbije,e velika Srbija ako ovako nastavi sa Dodikom ,za par godina biće Beogradski pašaluk,ode im Crna Gora,ode im Kosovo,otiće i Vojvodina a onda nek veličaju ono što ostane.
Šta smo mi bez države -Kurdi možda ,e pa ne može zato i postoje ovakvi kao mi da to spriječimo,nadam se da do mtoga neće doći jer svima je dosta krvi i ubijanja.
Evo konacno se i ja vratio sa sluzbenog puta Brcko-Banovici (put je bio nazalost veoma los, tako da je malo duze potrajalo). :D

Almire, nisam siguran, no procitao sam tvoju "pobunu" protiv Beslagica na temi koju je pokrenuo Bosanac sa dna kace. Ti govoris u mnozini (mi) o tome kako su vas (Bijeljince, Zvornicane....) tukli Tuzlaci i otimali vam oruzje itd....... bez obzira na pravilo koje je postojalo a ono je bilo da je jedina legalna vojska u Tuzli bila TO BiH i zajedno s njom kao civilne snage MUP odnosno SUP. Kako je jedan tamo vec rekao, da se ne bi stvorile kakve mahalske vojske koje bi licile na sicilijanske klanove, red je uveden dovoljno rano, tako da su ljudi bili zajedno kada je Tuzlu trebalo obraniti 15. svibnja 1992. godine.
No, da dodjemo do teme: opet nisam siguran, no mislim da si sa teritorija BiH odakle su ljudi dijelom prognani i dijelom zbrisali sto je uvijek bilo isto sa Podrinjcima. Oni i ne pomisljaju da se vrate nego masovno kupuju kuce po Tuzli, Zivinicima, Srebreniku, Banovicima i okolici navedenih gradova. Svoja imanja su mahom prodali Srbima. Zasto su takvi najvatreniji po govoru kad se treba ugasiti RS? Da bi se nesto ugasilo sto je nazalost legalno utemeljeno Daytonskim sporazumom, potrebna je domaca volja i djelovanje zrtava. Ako ti zelis da RS izgubi svoj smisao postojanja, jer bi se radilo o nakazi koja je etnicki isarana i koja ne moze funkcionirati onako kakva je bila zamisljena, onda se ljudi moraju vracati na svoja ognjista a ne masovno prodavati imanja i iz Federacije urlati o promjenu imena te tvorevine i cak njenom gasenju.

Ako sam te strpao u pogresan kos, posmatraj ovo kao generalnu opomenu, jer ona se itekako tice buducnosti BiH. 49% teritorija BiH se vise ne gleda kao okupirani dio te zemlje, jer su izgleda Focaci, Zvornicani, Bratuncani, Visegradjani, Cajnicani, Srebrenicani, Bijeljinci i drugi odustali i dobrovoljno poklonili Republici Srpskoj njezin legitimitet. Prekjucer sam bio vani s jednim prijateljom iz Bijeljine koji mi je pricao o jednom drugom poznaniku iz Zvornika cija je majka kupila kucu u Solini (dio Tuzle) a prodala svoju nekom Srbinu u Zvorniku. Kako ti mislis da ce se pored tisucama ovakvih slucajeva uspjeti izboriti promjena imena jednog blentiteta pa cak i njegovo gasenje kad u tom blentitetu nema struja koje bi na tome demokratski i gradjanski u ime historije i pravde radile na tome. Prije svega radi svoje individualnosti, jer ljudi su izgubili sve zahvaljujuci tvorcima te RS koja je formirana preko njihovih leseva. Neki od vas misle da ce RS nestati prirodno kao kad rana zamladi. Tesko se varate.

seno1

Post by seno1 » 22/05/2007 22:00

Maksim wrote:
Almir Arnaut-Belli wrote:Samo popis iz 1991 dolazi u obzir,jer svako drugo popisivanje značilo bi uskoro opet rat na ovim prostorima,jer nismo mi Bosanci i Hercegovci budale,da nas opet u redove i po kratkom,e to neće više nikad moći,jedino pravda i to pravo pripada svakom ko hoće da zna radi čega je bio rat.Pa radi Velike Srbije,e velika Srbija ako ovako nastavi sa Dodikom ,za par godina biće Beogradski pašaluk,ode im Crna Gora,ode im Kosovo,otiće i Vojvodina a onda nek veličaju ono što ostane.
Evo konacno se i ja vratio sa sluzbenog puta Brcko-Banovici (put je bio nazalost veoma los, tako da je malo duze potrajalo). :D

Almire, nisam siguran, no procitao sam tvoju "pobunu" protiv Beslagica na temi koju je pokrenuo Bosanac sa dna kace. Ti govoris u mnozini (mi) o tome kako su vas (Bijeljince, Zvornicane....) tukli Tuzlaci i otimali vam oruzje itd....... bez obzira na pravilo koje je postojalo a ono je bilo da je jedina legalna vojska u Tuzli bila TO BiH i zajedno s njom kao civilne snage MUP odnosno SUP. Kako je jedan tamo vec rekao, da se ne bi stvorile kakve mahalske vojske koje bi licile na sicilijanske klanove, red je uveden dovoljno rano, tako da su ljudi bili zajedno kada je Tuzlu trebalo obraniti 15. svibnja 1992. godine.
No, da dodjemo do teme: opet nisam siguran, no mislim da si sa teritorija BiH odakle su ljudi dijelom prognani i dijelom zbrisali sto je uvijek bilo isto sa Podrinjcima. Oni i ne pomisljaju da se vrate nego masovno kupuju kuce po Tuzli, Zivinicima, Srebreniku, Banovicima i okolici navedenih gradova. Svoja imanja su mahom prodali Srbima. Zasto su takvi najvatreniji po govoru kad se treba ugasiti RS? Da bi se nesto ugasilo sto je nazalost legalno utemeljeno Daytonskim sporazumom, potrebna je domaca volja i djelovanje zrtava. Ako ti zelis da RS izgubi svoj smisao postojanja, jer bi se radilo o nakazi koja je etnicki isarana i koja ne moze funkcionirati onako kakva je bila zamisljena, onda se ljudi moraju vracati na svoja ognjista a ne masovno prodavati imanja i iz Federacije urlati o promjenu imena te tvorevine i cak njenom gasenju.

Ako sam te strpao u pogresan kos, posmatraj ovo kao generalnu opomenu, jer ona se itekako tice buducnosti BiH. 49% teritorija BiH se vise ne gleda kao okupirani dio te zemlje, jer su izgleda Focaci, Zvornicani, Bratuncani, Visegradjani, Cajnicani, Srebrenicani, Bijeljinci i drugi odustali i dobrovoljno poklonili Republici Srpskoj njezin legitimitet. Prekjucer sam bio vani s jednim prijateljom iz Bijeljine koji mi je pricao o jednom drugom poznaniku iz Zvornika cija je majka kupila kucu u Solini (dio Tuzle) a prodala svoju nekom Srbinu u Zvorniku. Kako ti mislis da ce se pored tisucama ovakvih slucajeva uspjeti izboriti promjena imena jednog blentiteta pa cak i njegovo gasenje kad u tom blentitetu nema struja koje bi na tome demokratski i gradjanski u ime historije i pravde radile na tome. Prije svega radi svoje individualnosti, jer ljudi su izgubili sve zahvaljujuci tvorcima te RS koja je formirana preko njihovih leseva. Neki od vas misle da ce RS nestati prirodno kao kad rana zamladi. Tesko se varate.
Ovo o prodaji je potpuno tacno.U svim navedenim opstinama raja prodaje svoje,te kasnije kupuje imanja u okolini Tuzle,Zivinica,Lukavca,Banovica i Srebrenika.Dosta raje iz Zvornika je prodalo svoje i kupilo nesto u Sarajevu i Tuzli.

Almir Arnaut-Belli

Post by Almir Arnaut-Belli » 23/05/2007 14:48

seno1 wrote:
Maksim wrote:
E pa da vam kažem svoje lično mišljenje,raja prodaje jer tamo i dalje žive oni koji su ih ubijali na pravdi boga,ja krivim vladajuče strulture koje vode nas sve u propast več 17 godina,nisam pristran (mi) to je normalni narod Bosne i Hercegovine koji nije uprljao ruke,a reci mi jedno druže Maksime i istomišljenici,da sad očistimo FBIH,na način kako je očišćena teritorija o kojoj ti govoriš i želiš da je bude i da takva opstane,da li bi to bilo uredu,za mene bi to bio zločin,jer ubiti jednog nevinog je isto kao i hiljade,znači ako razumiješ šta ja govorim i zagovaram je RBIH,i svoju 11 godišnju karijeru pisca za Associted press,zamijenio sam borbom za isto ono što sam istinom tvrdio i prije 15 godina a bogami i malo prije,služio sam JNA u BG drug i tamo su prvo zatvarani Slovenci,Zatim Hrvati zbog svog mišljenja a ja kao Bosanac sam trebao čekati da dođe red na mene ,ne drug ja sam se pripremio za rat i kako vidiš preživio,danas se borim da do rata nikada nedođe,jer odnio nam je snove drug moj,bez obzira kako se mi osječali,mislim na narodnost,ja želim svim ljudima dobre volje sreću a zlotvorima,zločincima,manipulatorima sve najgore i još jedno ko podržava to isti mi je ako ne i gori od ovih drugih,taman da mi je rođeni brat...Što se tiče Tuzle,rodjeni sam Tuzlak i moj otac i djed i pradjed i praprapradjed,al oni su takodje bili Bosanci,jer Bosne je Bilo i biče.....Nadam se da se nisi našao uvrijeđen,ja govorim o vremenu od smrti Tita,od 1980 godine počinje da nestaje Bratstvo i Jedinstvo naroda i narodnosti,a tad je RBIH bila ravnopravan član punih 50 godina i dođoše,alija.tuđman i milošević i rasturiše i narod i svoje najbliže ,ja sam ti brate svjedok a nisam pristran i nevolim Selima jer je lopov i licimjer i što je za mene kao rođenog Tuzlaka,izdao samog sebe ,zašto nebi mene i meni sličnim,stim da ni Jasmin nije bolji,nama treba reforma svijesti prvo,j(mislim na narod)jer dali smo glasove onim istim koji nas prevariše po sto puta ,e ja nisam i neću zato ko god je za vračanje stanja u RBIH,moj je brat a ko misli drugačije zna se... Voli vas A.A.-Belli

Ovo o prodaji je potpuno tacno.U svim navedenim opstinama raja prodaje svoje,te kasnije kupuje imanja u okolini Tuzle,Zivinica,Lukavca,Banovica i Srebrenika.Dosta raje iz Zvornika je prodalo svoje i kupilo nesto u Sarajevu i Tuzli.
Drug moj mi smo Bosanci iHercegovci,bivši Jugosloveni koji nisu htjeli da žive sa nacistima,a otvorio sam temu JNA 1990-1992,pa češ vidjeti o čemu se radi,a ja sam rodjeni Tuzlak,kao i moj otac,i pra pra pra pra djed i ako te zanima moji korijeni su u Tuzli od 1518 godine...zato ne krivi ljude što su se zamijenili,nego daj si ime Almir ,pa se vrati u 1996,1997,1998,1999,2000,tek tada kreče povratak,pa nisu ljudi budale da žive sa ubicama i zločincima,nekažem da su svi takvi,.ali za mene pošto se smatram čovjekom,svako ko drugom želi zlo je zao,a onaj ko je ubio jednog nevinog kao da je pobio hiljade...nadam se da znaš u kojem se košu Almir nalazi,u košu kojem je bitna istina a ne kojekakve laži,zato ja radim da dokažem istinu

Post Reply