Šerijat

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Ahmmed

Šerijat

Post by Ahmmed » 08/05/2007 01:51

Koliko znate o Šerijatu? Šta vam je prva asocijacija na ovaj termin? Mislite li da postoje stereotipi kad je Šerijat u pitanju? Koliko takvim stereotipima doprinose sami muslimani? Zašto su danas, s jedne strane, jedni, naprosto, užasnuti samim pominjanjem termina Šerijat, a zašto, s druge strane, postoje oni, kojima život prođe u sanjanju hilafeta,pravednih šerijatskih država i vladara?

Shoshana

Post by Shoshana » 08/05/2007 02:06

Joj dragi Ahmede, sto-sta podjoh napisat...pa odustadoh... Recimo na tu bi se temu (razlicita dozivljavanja i shvatanja serijata) mogao i fin diplomski napisati...

Da skratim, svi mi sanjamo o pravednom i postenom drustvu, ali dok covjek zastupa i predstavlja pravdu (bilo u ime boga, bilo u ime naroda)... slabe ti je tu pravde...

I, s obzirom da ne vjerujem u boga, ne vjerujem ni u bozje zakone, pa ti tako ne sljivim ni taj serijat, ama bas ni zere. :oops:

NIN

Post by NIN » 08/05/2007 04:10

Prva asocijacija bi mi bila da je to jedan moralno-socijalni zakonik uspostavljen u jednom vremenu, na jednom odredjenom geografskom prostoru i medju odredjenim narodima tog podneblja. Mnogo je dodirnih tacaka zakonika sa tradicijom, vjerovanjem i ondasnjim vremenom.

Stereotipa i predrasuda je mnogo radi jedinog razloga - nepoznavanja istog. A ako dodamo danasnje fobicno-iskrivljene slike religije kojoj zakonik i pripada sve je jasno, nazalost.

Pozdrav...

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 08/05/2007 05:44

ne poznajem dovoljno serijat...i ne mogu pricati previse...a i ne zelim, jer je tema osjetljiva...ali, ahmede, slozices se...jedno je sanjati o pravednim halifama i drustvu u kojem vladar sprijecava nepravdu nad nejakima sto se desava u pricama i bajkama (osim par casnih izuzetaka) a drugo je pogledati realnost...i vidjeti da u stvarnom svijetu takvi ne postoje.

...zato sto se dovoljno ne boje boga a sistem (kao nas moderni) ih ne kontrolise...i onda dobijes totalitarizam...jednostavno, ne moze funkcionisati sa ljudima ovakvi kakvi su..vecinom losi.

a druga asocijacija mi je na neke kazne...koje iskreno smatram preokrutnim, nezasluzenim i jednostavno pripadaju u proslost...

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 08/05/2007 06:36

Allah s.w.t nije proslost, on je i proslost, i sadasnjost, i buducnost. On je oduvijek, i zauvijek. On se ne igra, nit je okrutan, On je Najpravedniji, i Najmilosniji

Onaj koji vjeruje da je bilo sta od Kur'ana, za sta nemamo nikakav dokaz, dokinuto, i da je vrijedilo samo u nekom vremenu, a ne za sva vremana, ne vjeruje da je Muhammed s.a.w.s, a s njim, i Allahov zakon, poslan svim ljudima, do Sudnjeg dana, i kao takav nema nista sa islamom, pa makar cijele dane ponavljao naglas da je musliman.

Onaj koji vjeruje da je bilo sta, sto je doslo od Allaha s.w.t, okrutno,nehumano i nezasluzeno, nema nista sa onim sa cim je poslan Muhammed s.a.w.s, pa makar citave dane provodio govoreci da je musliman.

Jedna stvar je pogresna implementacija Serijata kod ljudi, druga stvar je poricanje, izrugivanje, i prihvatanje iz Allahove knjige samo ono sto je necijem nefsu ceif, i sto mu se svidja, a odbacivanje i izrugivanje sa onim sto njegov razum nije u stanju prihvatiti, a njegova dusa se nije u stanju povinuti Allahovoj volji i zakonu
To je cisti kufr, da nas Allah s.w.t sacuva od takvog stanja, i od ljudi koji bi se igrali prihvatanjem islama i pripadnosti istom.

Krajnje je vrijeme da ljudi shvate jednu stvar - ako se vjeruje u Allaha s.w.t, onda se vjeruje u svaku Njegovu rijec, i Serijat kao Zakon, skup Njegovih naredbi i zabrana, pohvaljenih i pokudjenih dijela.

Ne moze se biti pitar, a voljeti da Zeljo bude prvi, a Sarajevo ne.

I ne cudi se pitar kad manijaci pljuju po Sarajevu, al kad pitar cuje onoga koji se tu i tamo zaogrne bordo salom, a dan nakon toga kaze da Je Sarajevo bezze klub, onda se covjek zapita ko je tu lud, i ko kome siluje pamet.
Last edited by Danko_Bananko on 08/05/2007 06:51, edited 2 times in total.

forUMASH

Post by forUMASH » 08/05/2007 06:38

....sto imam osjecaj da ce se ova tema zavrsiti prepirkom izmedju pobornika sherijata i pobornika sherifata..... :D

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 08/05/2007 06:48

Nece, bar sa moje strane, je zavrseno.

Siguran sam da Ahmmed zna kakvo je moje misljenje o Serijatu, pa se nisam ni mislio javljat, dok nisam procitao po treci put u zadnjih 10-ak dana neke kvalifikacije Serijata kao nehumanog i okrutnog zakona, od covjeka koji se predstavlja muslimanom.
Dva puta sam presutio, treci put fakat ne mogu.

Od ljudi koji javno kazu da nisu muslimani, je logicno ocekivati nesto slicno, ali se ospem od ovih, po potrebi, muslimana

Ahmmede, halali, nije mi nijjet uprskati temu, pa se povlacim.

Necu cak ni odgovoriti na odgovor u vidu jos jednog laprdanja kojeg ocekujem

Kid_A

Post by Kid_A » 08/05/2007 09:30

Svemirski_Jebach wrote:ne poznajem dovoljno serijat...i ne mogu pricati previse...a i ne zelim, jer je tema osjetljiva...ali, ahmede, slozices se...jedno je sanjati o pravednim halifama i drustvu u kojem vladar sprijecava nepravdu nad nejakima sto se desava u pricama i bajkama (osim par casnih izuzetaka) a drugo je pogledati realnost...i vidjeti da u stvarnom svijetu takvi ne postoje.

...zato sto se dovoljno ne boje boga a sistem (kao nas moderni) ih ne kontrolise...i onda dobijes totalitarizam...jednostavno, ne moze funkcionisati sa ljudima ovakvi kakvi su..vecinom losi.

a druga asocijacija mi je na neke kazne...koje iskreno smatram preokrutnim, nezasluzenim i jednostavno pripadaju u proslost...

Ovdje sa govori o serijatu , a ne o Americkoj demokratiji.

Baby Jane

Post by Baby Jane » 08/05/2007 09:53

Sta prvo pomislim? Moral! Eto sta. Serijat ne osudjujem, stavise, divim se osobama koje imaju i snage i volje tako zivjeti.
Samo jos da kazem, da potpuno podrzavam ono gornji post...mislim da je napisao Danko??

amrino

Post by amrino » 08/05/2007 10:04

Zavisi sta podrazumijevas pod serijatom. Boziji zakon po kojem bi svaki musliman trebao zivjeti ili skup pravila i zakona koje su nekada davno neke halife izdvojile iz Kur'ana i hadisa te odlucili da je to ono "najbitnije"- dok su neke stvari potpuno presutili...?!
Kada bi svi ljudi na dunjaluku- bez obzira na religiju- zivjeli po serijatu- nista se lose nikada ne bi desavalo...ali kao sto Svemirski rece- to moze ali samo u bajkama...
Pojavom Islama- zena je prvi put dobila svoja prava- koja su do tad- bila nesto manja od prava zivotinja. Kur'an casni- na sve moguce nacine stiti zenu, daje joj sva moguca prava i pogodnosti- ide se cak dotle da zena ima pravo na razvod ukoliko nije zadovoljna sexualnim zivotom sa suprugom...Dok s druge strane- u vecini "serijetskih" zemalja- zena se i dalje smatra imovinom- nema apsolutno nikakva prava- ne posjeduje cak ni licnu kartu- sto je isto kao i da ne postoji...
Dalje...neko je spomenuo nacine kaznjavanja...Po Kur'anu casnom- npr. da bi se neka zena mogla kazniti za preljubnistvo- moraju postojati TRI svjedoka- koji su VIDJELI zenu kako cini preljub. Danas se zene kamenuju svaki dan- samo na osnovu traceva- vrlo cesto izmisljenih...
To za mene nije serijat- u stvari u potpunoj je suprotnosti s onim za sta ja smatram islam, jer Islam je vjera ljubavi, mira, prastanja, dobrocinstva- svega onog dobrog u ljudima a ne nesto zbog cega vam se ledi krv u zilama...

tempora

Post by tempora » 08/05/2007 10:37

Moj bivsi sef, homoseksualac po zivotnom odabiru a pasivni pedofil po razmisljanju, cesto bi znao reci, kada bi nam ucenici otudjivali stvari, pa smo makaze i slicno morali vezati spagama za sto, da je on za uvodjenje Serijata i da mu se svidja zamisao odsjecanja saka za kradju. :roll:
E moj Ahmede, ja vise ne znam.Ne znam niti za jedan zakon, na ovoj zemaljskoj kugli, da nije interpretiran kako je covjeku ili vlasti volja.Citah nekakvu knjigu o dekadenciji demokratskog uredjenja u kojoj se spominje anegdota kupca i prodavacice, koji je pita za kombinaciju odjece da li je to uredu, a ona odgovara " Ne stoji u ustavnom zakonu?" Ko biva, sve sto ne stoji u zakonu i sto nije dokazano kao kaznjivo dozvoljeno je.
Hocu ti samo reci, ovim zbunjenim postom, da se plasim, da i kada bih u svu svoju dobru volju zeljela cuti od onih koji se bave i proucavaju pitanje Serijata, ja bih opet zasigurno izvukla/interpretirala ono sto ja hocu?
Stoga, za pocetak, mozda bi trebao da preformulises pitanje i da nam pocnes razbijati predrasude pa da vidimo sta ce ostati?

Kaiser

Post by Kaiser » 08/05/2007 10:51

amrino wrote:Po Kur'anu casnom- npr. da bi se neka zena mogla kazniti za preljubnistvo- moraju postojati TRI svjedoka- koji su VIDJELI zenu kako cini preljub. Danas se zene kamenuju svaki dan- samo na osnovu traceva- vrlo cesto izmisljenih...

Slažem se potpuno, uz samo jednu malu ispravku i napomenu.
Što se tiče preljuba različito se tretira preljub koji počine osobe koje su već u braku i preljub koji počine osobe koje se neudate/neoženjene. Ali prije same osude potrebno je da 4 svjedoka posvjedoče da su neposredno (iliti svojim očima) vidjeli taj preljub, a kvaka je u tome da ako se dokaže da je neko od njih počinio krivokletsko prilikom takvog svjedočenja, to se tretira kao najteži oblik krivokletstva (potvore) i kažnjava se smrću. Tako da niko baš i nema želju da svjedoči :-)
Eh sad, ukoliko se i nađu takva 4 svjedoka (što je gotovo nemoguće), onda se počinitelji preljuba kažnjavaju sa 100 udaraca bičem ako nisu udati/oženjeni, a kamenovanjem (smrću) ako su udati/oženjeni. kazna je ista i za muškarce i za žene.
Ova krivična sankcija je uglavnom preventivnog karaktera i ne koristi se u modernim šerijatsim pravnim sistemima (S. Arabija, Iran), ali se koristi u zaostalim sredinama (Pakistan, Nigerija, Sudan) ali te zemlje nemaju veze sa šerijatom, barem ne pravim. Te zemlje imaju pravne sisteme koji predstavljaju simbiozu šerijata i plemenskih običaja, a koje "pravo" sprovode neobrazovane "kadije".

Nisam ovdje da bih branio šerijat, ali sticajem okolnosti znam ponešto o njemu, pa samo pišem ono što znam 8)

_BosanaC

Post by _BosanaC » 08/05/2007 11:01

Osoba C - predstavite se :D

Dolazim

Post by Dolazim » 08/05/2007 11:07

Serijat kao i rimsko pravo mogu da nadju mjesto samo u historiji i najbolje je da tamo ostanu!!!!!

Zasto ovo govorim, zato ako bi taj zakon primjenili u Bosni imali bi na hiljade skatih politicara, a kako bi mogli sakati dalje da :D :D kradu????

amrino

Post by amrino » 08/05/2007 11:17

Kaiser wrote:
amrino wrote:Po Kur'anu casnom- npr. da bi se neka zena mogla kazniti za preljubnistvo- moraju postojati TRI svjedoka- koji su VIDJELI zenu kako cini preljub. Danas se zene kamenuju svaki dan- samo na osnovu traceva- vrlo cesto izmisljenih...

Što se tiče preljuba različito se tretira preljub koji počine osobe koje su već u braku i preljub koji počine osobe koje se neudate/neoženjene. Ali prije same osude potrebno je da 4 svjedoka posvjedoče da su neposredno (iliti svojim očima) vidjeli taj preljub, a kvaka je u tome da ako se dokaže da je neko od njih počinio krivokletsko prilikom takvog svjedočenja, to se tretira kao najteži oblik krivokletstva (potvore) i kažnjava se smrću. Tako da niko baš i nema želju da svjedoči :-)
Eh sad, ukoliko se i nađu takva 4 svjedoka (što je gotovo nemoguće), onda se počinitelji preljuba kažnjavaju sa 100 udaraca bičem ako nisu udati/oženjeni, a kamenovanjem (smrću) ako su udati/oženjeni. kazna je ista i za muškarce i za žene.
Ova krivična sankcija je uglavnom preventivnog karaktera i ne koristi se u modernim šerijatsim pravnim sistemima (S. Arabija, Iran), ali se koristi u zaostalim sredinama (Pakistan, Nigerija, Sudan) ali te zemlje nemaju veze sa šerijatom, barem ne pravim. Te zemlje imaju pravne sisteme koji predstavljaju simbiozu šerijata i plemenskih običaja, a koje "pravo" sprovode neobrazovane "kadije".

Nisam ovdje da bih branio šerijat, ali sticajem okolnosti znam ponešto o njemu, pa samo pišem ono što znam 8)

Hvala na opsirnijem pojasnjenju :D

seln

Post by seln » 08/05/2007 11:21

U Saraj'vu gradu.....pustamo bradu....

Kwaheri

Post by Kwaheri » 08/05/2007 11:48

Kaiser wrote:

i intencija Zakonodavca... ? ..nekako...iz moje perpsketive izgleda vrlo zanimljiva :-)

Kaiser

Post by Kaiser » 08/05/2007 12:03

Kada se neke stvari u šerijatu posmatraju ovako ta trane, iz cipela jednog zapadnog čovjeka, onda često izgledaju nelogično, diskriminirajuće, staromodno, prevaziđeno, isčašeno...

Ali uvijek stvari treba posmatrati u širem kontekstu. Da parafraziram jednog forumaša, protumačiću sve u svoju korist :-)

Načelno, šerijat, odnosno pravilnije je reći islamsko-pravni sistem je zasnovan na istim principima kao i ovaj 'vamo naš, zapadni.. Drugo su kazne, odnosno kako bi mi to rekli penologija. Samo neke kazne su propisane Izvorima šerijata, a ostalo je, ljudi moji, breme vremena. Ako nemaš gdje da ga držiš zatvorenog, pusti ga napolje, al ga obilježi.

Bitno je, i tu se slažem sa pokretačem teme, razbiti predrasudu! Šerijat nije odsijecanje ruku i kamenovanje žena.

I na kraju, pošto pravo brzo ovo kucam jer nemam vremena, neko reče rimsko pravo pripada istoriji i nek tamo ostane.. Ne dirajte mi rimsko pravo!!! :)

Kwaheri

Post by Kwaheri » 08/05/2007 12:38

rezime...dosadasnji...
kamenovanje, odsijecanje ruke i brada... kazne kazne...

:D :D

Pearl

Post by Pearl » 08/05/2007 12:47

zena wrote:rezime...dosadasnji...

evo Keiser je okrenuo diskusiju u drugom smjeru prethodnim postom... (ako neko ne dodje i sve pokvari) :-) :D

Kwaheri

Post by Kwaheri » 08/05/2007 12:59

Pearl wrote:

evo Keiser je okrenuo diskusiju u drugom smjeru prethodnim postom... (ako neko ne dodje i sve pokvari) :-) :D

...reci golubice :D :) daj nam doprinos temi.... :)
ja cu izvlaciti rezime...

Pearl

Post by Pearl » 08/05/2007 13:56

zena wrote:
Pearl wrote:

...reci golubice :D :) daj nam doprinos temi.... :)
ja cu izvlaciti rezime...

ja rekoh jednom, na jednoj drugoj temi... da ljudi krenu od sebe i pocnu zivjeti serijat, uvodjenje istog i ne bi bilo potrebno jer bi to vec bio nacin zivota (sto on generalno i jeste, bar ja to tako vidim:)) - pa prema tome ne bi bilo i kazni tj djelovanja drzave represivno ...
ali.. (uvijek postoji ali.. :)) podjimo od "osnova" : 10 zapovjedi datih u Starom zavjetu se u Novom ponavljaju i dodatno obrazlazu... u Objavi koju je primio Muhamed vjerujem da se takodjer ponavljaju, iako mozda ne u izvornom obliku.. ako ljudi nisu u stanju da prate 10 striktnih i jednostavnih zapovjedi, pravila, naputa, nazovimo ih kako god, ostale "finese" zaista nisu bitne... bar ja tako smatram.. u svakoj vjerskoj knjizi se navodi "ako ne radis to i to stici ce te kazna", ocito da mi kao vrsta nista ne mozemo da radimo ako nam se ne zaprijeti.. ako se necega ne bojimo.. :(

ne slazem sa Dankom koji kaze da ako ne priznajes Allaha i sve njegovo i sumnjas, onda nisi vjernik.. po meni, vjernik nisi ako se bar ne drzis onoga sto ti Bog minimalno 3 puta ponavlja ... a mi se i dalje pravimo "pametniji" i mi odredjujemo sta je bitno a sta nije bitno.. ko je veci vjernik a ko manji... ako slazes jer "nije oko neceg velikog", ako ubijes nekoga "jer si na bozijem putu", itd, po meni, koliko god da u njega vjerovao, nisi vjernik..

ne kazem da Danko nije u pravu, nego da covjek cesto sebi interpretira "sta je tu Bog htio da kaze", pa je ta linija priznavanja svega Bozijeg zavisi od onoga ko ti Rijec prenosi i od tvoj subjektivnog shvatanja Rijeci ;)

svasta ja nesto napricah.. u mojoj glavi to sve ima smisla, na papiru mi se bas tako i ne cini.. :D

i evo za kraj...krace od mog posta, a koliko se ljudi na ovoj planeti drzi ovoga, kunuli se ili ne da su vjernici? (navedeno iz primjera katolicke crkve jer je sumirano,a ne originalno iz starog zavjeta)
1. Ja sam Gospod Bog Tvoj; nemoj imati drugih bogova osim mene.
2. Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati niti im služiti.
3. Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega.
4. Sjećaj se dana odmora da ga svetkuješ; šest dana radi i svrši sve svoje poslove, a sedmi dan je odmor Gospodu Bogu tvojemu.
5. Poštuj oca svojega i majku svoju, da ti dobro bude i da dugo poživiš na zemlji.
6. Ne ubij.
7. Ne čini preljube.
8. Ne kradi.
9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.
10. Ne poželi ništa što je tuđe.

danas

Re: Šerijat

Post by danas » 08/05/2007 14:21

Ahmmed wrote:Koliko znate o Šerijatu? Šta vam je prva asocijacija na ovaj termin? Mislite li da postoje stereotipi kad je Šerijat u pitanju? Koliko takvim stereotipima doprinose sami muslimani? Zašto su danas, s jedne strane, jedni, naprosto, užasnuti samim pominjanjem termina Šerijat, a zašto, s druge strane, postoje oni, kojima život prođe u sanjanju hilafeta,pravednih šerijatskih država i vladara?

prva asocijacija mi je fatima lacevic :D :D :D

ja71

Post by ja71 » 08/05/2007 16:44

prije par godina su u Iranu sudili nekom tipu sto je drugom tipu (ili zeni) sasuo kiselinu u oci pa je ovaj ostalo slijep.

presuda je bila "oslijepiti i pocinioca".
medjutim nije se nasao ni jedan ljekar-dobrovoljac da sprovede kaznu.

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 08/05/2007 19:46

danas wrote:
Ahmmed wrote:Koliko znate o Šerijatu? Šta vam je prva asocijacija na ovaj termin? Mislite li da postoje stereotipi kad je Šerijat u pitanju? Koliko takvim stereotipima doprinose sami muslimani? Zašto su danas, s jedne strane, jedni, naprosto, užasnuti samim pominjanjem termina Šerijat, a zašto, s druge strane, postoje oni, kojima život prođe u sanjanju hilafeta,pravednih šerijatskih država i vladara?

prva asocijacija mi je fatima lacevic :D :D :D

ho d hel iz ši? :roll:

Post Reply