Saopštenje za javnost...

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
oggitomic

Saopštenje za javnost...

Post by oggitomic » 29/04/2007 15:23

Pa ja stvarno neznam gdje im je dusa, ovo mi je izvuklo pravo zivce. Ti ljudi iz Djecijeg doma se brinu o toj djeci bolje nego sto se porodice brinu o svojoj djeci, taj dom je pazio na hiljade male djece, pomogao djeci bez rodiljelja iz mnogih uglova i sad jos ovo im treba, krivicna prijava.

Pa sta drugo covjek reci nego da ti ljudi nemaju srca da otpuzuju nekog za pozar i smrt 5 malih beba. Ja nemogu da razumijem taj jebeni system nikako. Nek im je bog na pomoci, sto dizu krivicnu prijavu protiv Suade C i Amir Zelica.

Dajte ljudi uradite nesto u ovim teskim trenucima. Veliki pozdrav i podrska iz Great Britain.
O,x

_BosanaC

Re: Saopštenje za javnost...

Post by _BosanaC » 29/04/2007 15:25

oggitomic wrote:Pa ja stvarno neznam gdje im je dusa, ovo mi je izvuklo pravo zivce. Ti ljudi iz Djecijeg doma se brinu o toj djeci bolje nego sto se porodice brinu o svojoj djeci, taj dom je pazio na hiljade male djece, pomogao djeci bez rodiljelja iz mnogih uglova i sad jos ovo im treba, krivicna prijava.

Pa sta drugo covjek reci nego da ti ljudi nemaju srca da otpuzuju nekog za pozar i smrt 5 malih beba. Ja nemogu da razumijem taj jebeni system nikako. Nek im je bog na pomoci, sto dizu krivicnu prijavu protiv Suade C i Amir Zelica.

Dajte ljudi uradite nesto u ovim teskim trenucima. Veliki pozdrav i podrska iz Great Britain.
O,x

Jbg jarane, kadija te tuzi kadija ti sudi. Sav prihod Doma je na trezoru, tako da imaju samo i iskljucivo ono sto im trezor dadne. Drzava rekla dovoljna jedna starateljka na dvajes' i kusur beba, sada ta ista drzava tuzi tu istu starateljku sto umalo ne poginu :oops: Hvala Bogu pa obezbjedise i uslovan prostor i uslovne prostorije :oops:

oggitomic

Post by oggitomic » 29/04/2007 15:37

Znam prijatelju, ali nije fer nimalo. Oni su postavili zakon kako sto ti rece, da jedna starateljka pazi 20 - 25 beba, sta bi bilo da je izbio pozar u cijelom domu gdje je 110 sticenika i neces vjerovat ali preko noci dezura samo 5 osoba na 110 djece, pa gdje to ima u svijetu i picku materinu, koji su kreteni :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x

Ergot

Post by Ergot » 29/04/2007 15:42

Svidja mi se kako je saopcenje sroceno - more hvalospjeva na racun direktora, sestra jedva da je spomenuta.

oggitomic

Post by oggitomic » 29/04/2007 15:45

Pa i to sto kazes, trebalo je spomenuti Suadu takodjer jer se ovdje radi o dvije osobe a ne samo o jednoj, ali ja mislim da saopstenje ok

Ergot

Post by Ergot » 29/04/2007 15:51

oggitomic wrote:Pa i to sto kazes, trebalo je spomenuti Suadu takodjer jer se ovdje radi o dvije osobe a ne samo o jednoj, ali ja mislim da saopstenje ok

Tim prije sto je ona ta koja se sprzila spasavajuci tu djecu dok je direktor cesao muda kod kuce.

oggitomic

Post by oggitomic » 29/04/2007 17:31

Sta ti znas Ergot o zivotu i djeci krele jedan

ahmed&nedzad

Post by ahmed&nedzad » 29/04/2007 17:47

oggitomic wrote:Sta ti znas Ergot o zivotu i djeci krele jedan

Newport---->Banovići LAST CALL. :D

buzzer

Re: Saopštenje za javnost...

Post by buzzer » 29/04/2007 18:11

_BosanaC wrote:
oggitomic wrote:Pa ja stvarno neznam gdje im je dusa, ovo mi je izvuklo pravo zivce. Ti ljudi iz Djecijeg doma se brinu o toj djeci bolje nego sto se porodice brinu o svojoj djeci, taj dom je pazio na hiljade male djece, pomogao djeci bez rodiljelja iz mnogih uglova i sad jos ovo im treba, krivicna prijava.

O,x

Jbg jarane, kadija te tuzi kadija ti sudi. Sav prihod Doma je na trezoru, tako da imaju samo i iskljucivo ono sto im trezor dadne. Drzava rekla dovoljna jedna starateljka na dvajes' i kusur beba, sada ta ista drzava tuzi tu istu starateljku sto umalo ne poginu :oops: Hvala Bogu pa obezbjedise i uslovan prostor i uslovne prostorije :oops:

jel' to, po vama dvojici, i ne treba pokretati postupak protiv eventualnih krivaca za smrt 5 beba, nego nako - uj'o vuk magarca??? alo komshija!!! svuda na svijetu nakon pozara strucna lica utvrde uzroke, a drzavni organi pokrecu postupak potiv ljudskog faktora, ukoliko je isti odgovoran.

a to pitanje - koliko starateljki na koliko beba, mogli su se upitati kad su sklapali radni odnos, pa reci ne gumo ja to, prevelika mi je odgovornost. ili su se mogli zalagati kod nadleznih za bolje uslove rada, za uslovnije prostorije, jbga sad bebe su umrle i neko mora odgovarati.

buzzer

Post by buzzer » 29/04/2007 18:13

a za saopstenje bi autor, baska, trebao odgovarati za poltronstvo...dragi nas drug direktor je tako fiiiin, tako pametannnnnnnn, jebooooo.....

shuriken

Post by shuriken » 29/04/2007 18:42

zlo mi je od postova koji pocinju sa "u svakoj normalnoj zemlji..."
ali moram
u svakoj normalnoj zemlji bi po komandnoj odgvornosti direktor ustanove i nekoliko drzavnih sluzbenika hijerarhijski nadleznih podnijelo ostavke i stavilo se na rasdpolaganju istrazi.
pa ako se istragom ustanovi da nema licne odgovornosti dalo bi im se neki posao nazad, mozda ne nuzno isti posao, a ako se ustanovi licna odgovornost bi se islo na sud
jel to nekom neobicna procedura?
ako je, neka predlozi posteniju i prikladniju

Ergot

Post by Ergot » 29/04/2007 19:26

oggitomic wrote:Sta ti znas Ergot o zivotu i djeci krele jedan

Twll dy din, corris. :) :kiss:

silence_is_sexy

Post by silence_is_sexy » 29/04/2007 21:25

ma meni je super da su u ovoj "normalnoj zemlji" svi pravo pametni post festum... i svi su eksperti za nezbrinutu djecu, domove, protupozarnu zastitu, a da pri tome nikada ranije nisu prisli domu (o kojem je rijec), prozborili koju sa "odgovornim" u domu i nedajboze priupitali trebal' sta pomoc'/uradit'...

da se ova tragedija nije desila, vjerovatno bi tako i ostalo i dom im ne bi bio ni na kraj pameti i vjerovatno bi prebacivali kanal na "nesto pametnije" kada bi na dnevniku vidjeli onaj "jednom godisnje" poluminutni prilog o domu ili nekoj slicnoj ustanovi jer im djeca sa downovim sindromom "pokvare" veceru...

ali sada je drugacije. sada su se i kantonalni i federalni ministri pozurili slikati na mjestu nesrece sa uplakanom djecicom u narucju, nadlezne inspekcije i tuzilastvo se sjetilo da postoji pa je pozurilo da nadje prigodnog pojedinca za javni linc kako bi zadovoljili svjetinu gladnu krvi i senzacionalizma i ujedno saprali svu vlastitu odgovornost zbog godina nedjelovanja i vlastitog zabolikurcizma... pozurila je i masa "ozaloscenih" da prisustvuje sahrani.

i forumaski dusebriznici se utrkuju da "napamet" pljunu odokativnom metodom odabranog covjeka za koga njihov ekspertni sud procijeni da je glavni osumnjiceni i usta punih "normalnih drzava" pozivaju na red i vladavinu prava... jebiga... kriv je dok se ne dokaze suprotno... (jel' da da je tako nekako islo...?)

cak neko kaze da su se sestre trebale zapitati hoce li biti sposobne da budu "na visini zadatka" kada su se zaposljavale... !?! pa stvarno... kada bi se tako zaposljavali ljudi na takva mjesta onda u takvim institucijama ne bi nikoga bilo. ljudi u domu su kvalificirani za svoj posao i to je stvar koja se moze provjeriti. isto tako, i sigurnosni protokoli doma su vjerovatno dostupni za provjeru. pitanje je zasto nadlezne inspekcije tek sada preispituju te stvari, a dom radi vec par decenija po istoj shemi i to ne zato sto u domu nisu zeljeli bolje uslove/vise zaposlenih ili da to nisu trazili od bijednika iz nadleznih ministarstava vec da jednostavno nisu dobili vise i da su morali raditi sa onim sto imaju...

da se nije desilo ovo sto se desilo, taj isti direktor bi vjerovatno dobio sestoparilsku nagradu na odlasku u penziju + par tapsanja po ramenu uz skljocanje aparata i that's it... a zivot je ostavio u domu. a sada mora da gori... takav je zivot.

i ne ocekujte da nece biti tako. ne ocekujete valjda da nadlezna "neovisna" komisija nece da zakljuci kako je ljudski faktor uzrok i kako su ljudi iz doma krivi za sve... jer bozesacuvajisakloni siroke narodne mase od primisli da je neko sa vrha indirektno odgovoran za neadekvatne uslove (zbog kolicine novca koji su oni procijenili da je dovoljno za takvu ustanovu) i neadekvatnu/nepostojecu protupozarnu zastitu... nemojte pomisliti da ce neko od netom izabranih ministara da ponudi svoju ostavku. nemojte se niti usuditi pomisliti da ce neko od ministara iz proslog saziva da se pocese iz uha zbog ovoga (pa oni zaboga ne rade vise na toj poziciji...).

i naravno da ce se svaki pokusaj uposlenika doma da stanu u odbranu covjeka koji ceka na linc okarakterisati kao poltronstvo i depeuvlakastvo jer zaboga, ne postoji ni najmanji, milijarditi dio milimetra sitan komadic mogucnosti da je taj lik fakat neko pametan, posten, odan toj djeci za koju radi godinama... takav scenario je apsolutno nemoguc. dovoljno je da neko nosi direktorsku titulu pa da, makar radio za neku bijednu crkavicu, bude demoniziran i stavljen u ravan sa svim onim direktorima koji su privatizacijskim muckama opustosili ovu zemlju... tako je valjda lakse.

lakse je prepustiti sve sivilu administracije i "efikasnosti" naseg sudstva, baciti par "jakih" komentara na forumu i nastaviti sa svojim zivotom...

lakse je traziti novog direktora (direktor je mrtav, zivio direktor)... lakse je ostaviti tu djecu nekoj stranacki podobnoj spodobi koja ce "ludo" da se provede u domu jer joj niko nije rekao da ce posao koji dobija biti "tako tezak" i komplikovan (a direktorska pozicija je tako lijepo zvucala).

naravno da je lakse. boli nas kurac.

shuriken

Post by shuriken » 29/04/2007 21:45

silence_is_sexy wrote:ma meni je super da su u ovoj "normalnoj zemlji" svi pravo pametni post festum... i svi su eksperti za nezbrinutu djecu, domove, protupozarnu zastitu, a da pri tome nikada ranije nisu prisli domu (o kojem je rijec), prozborili koju sa "odgovornim" u domu i nedajboze priupitali trebal' sta pomoc'/uradit'...

da se ova tragedija nije desila, vjerovatno bi tako i ostalo i dom im ne bi bio ni na kraj pameti i vjerovatno bi prebacivali kanal na "nesto pametnije" kada bi na dnevniku vidjeli onaj "jednom godisnje" poluminutni prilog o domu ili nekoj slicnoj ustanovi jer im djeca sa downovim sindromom "pokvare" veceru...

ali sada je drugacije. sada su se i kantonalni i federalni ministri pozurili slikati na mjestu nesrece sa uplakanom djecicom u narucju, nadlezne inspekcije i tuzilastvo se sjetilo da postoji pa je pozurilo da nadje prigodnog pojedinca za javni linc kako bi zadovoljili svjetinu gladnu krvi i senzacionalizma i ujedno saprali svu vlastitu odgovornost zbog godina nedjelovanja i vlastitog zabolikurcizma... pozurila je i masa "ozaloscenih" da prisustvuje sahrani.

i forumaski dusebriznici se utrkuju da "napamet" pljunu odokativnom metodom odabranog covjeka za koga njihov ekspertni sud procijeni da je glavni osumnjiceni i usta punih "normalnih drzava" pozivaju na red i vladavinu prava... jebiga... kriv je dok se ne dokaze suprotno... (jel' da da je tako nekako islo...?)

cak neko kaze da su se sestre trebale zapitati hoce li biti sposobne da budu "na visini zadatka" kada su se zaposljavale... !?! pa stvarno... kada bi se tako zaposljavali ljudi na takva mjesta onda u takvim institucijama ne bi nikoga bilo. ljudi u domu su kvalificirani za svoj posao i to je stvar koja se moze provjeriti. isto tako, i sigurnosni protokoli doma su vjerovatno dostupni za provjeru. pitanje je zasto nadlezne inspekcije tek sada preispituju te stvari, a dom radi vec par decenija po istoj shemi i to ne zato sto u domu nisu zeljeli bolje uslove/vise zaposlenih ili da to nisu trazili od bijednika iz nadleznih ministarstava vec da jednostavno nisu dobili vise i da su morali raditi sa onim sto imaju...

da se nije desilo ovo sto se desilo, taj isti direktor bi vjerovatno dobio sestoparilsku nagradu na odlasku u penziju + par tapsanja po ramenu uz skljocanje aparata i that's it... a zivot je ostavio u domu. a sada mora da gori... takav je zivot.

i ne ocekujte da nece biti tako. ne ocekujete valjda da nadlezna "neovisna" komisija nece da zakljuci kako je ljudski faktor uzrok i kako su ljudi iz doma krivi za sve... jer bozesacuvajisakloni siroke narodne mase od primisli da je neko sa vrha indirektno odgovoran za neadekvatne uslove (zbog kolicine novca koji su oni procijenili da je dovoljno za takvu ustanovu) i neadekvatnu/nepostojecu protupozarnu zastitu... nemojte pomisliti da ce neko od netom izabranih ministara da ponudi svoju ostavku. nemojte se niti usuditi pomisliti da ce neko od ministara iz proslog saziva da se pocese iz uha zbog ovoga (pa oni zaboga ne rade vise na toj poziciji...).

i naravno da ce se svaki pokusaj uposlenika doma da stanu u odbranu covjeka koji ceka na linc okarakterisati kao poltronstvo i depeuvlakastvo jer zaboga, ne postoji ni najmanji, milijarditi dio milimetra sitan komadic mogucnosti da je taj lik fakat neko pametan, posten, odan toj djeci za koju radi godinama... takav scenario je apsolutno nemoguc. dovoljno je da neko nosi direktorsku titulu pa da, makar radio za neku bijednu crkavicu, bude demoniziran i stavljen u ravan sa svim onim direktorima koji su privatizacijskim muckama opustosili ovu zemlju... tako je valjda lakse.

lakse je prepustiti sve sivilu administracije i "efikasnosti" naseg sudstva, baciti par "jakih" komentara na forumu i nastaviti sa svojim zivotom...

lakse je traziti novog direktora (direktor je mrtav, zivio direktor)... lakse je ostaviti tu djecu nekoj stranacki podobnoj spodobi koja ce "ludo" da se provede u domu jer joj niko nije rekao da ce posao koji dobija biti "tako tezak" i komplikovan (a direktorska pozicija je tako lijepo zvucala).

naravno da je lakse. boli nas kurac.

evo tebe ne boli kurac, stalo ti je, znas materiju
sto pises nama, pisi istraznim organima
pomozi direktoru i osoblju da se obrane,
ajmo dokazat da je greska u sistemu
pa nek odgovara ko je vodio socijalnu politiku

ne znam je li lako naci novog direktora
ali jos je lakse naci starog i pripisati sve visoj sili
bez analize postupaka i dogadjaja koji su prethodili ovoj tragediji

moze se sve i relativizirati, bas bi bilo u nasem stilu

silence_is_sexy

Post by silence_is_sexy » 29/04/2007 22:18

greska je u ovde po defaultu u sistemu koji je dopustio da objekat bude u stanju u kakvom je vec godinama.... ne kazem da ne treba da bude istrage. samo je ocajno kako svjetina reaguje. povrsno i kako nasjeda na senzacionalizam.

inace ih zaboli za tu djecu ali sada svi se kao zgrazavaju... jedino to licemjerstvo ne podnosim.

i da, poznajem i osoblje i sticenike doma i pomoci cu im koliko kod budem mogao. moje djelovanje se sigurno nece svesti na suplju na forumu. nije do sada i nece ni od sada.

reagovao sam kako sam reagovao jer sam izrevoltiran kolicinom suplje na ovom mjestu. nista vise. slobodno nastavite znalacki analizirati tragediju i donositi zakljucke. svi imaju pravo na misljenje... zar ne?

buzzer

Post by buzzer » 29/04/2007 23:54

silence_is_sexy wrote:ma meni je super da su u ovoj "normalnoj zemlji" svi pravo pametni post festum... i svi su eksperti za nezbrinutu djecu, domove, protupozarnu zastitu

...i, uzto, jos i agilni, pa ne chase ni chaska da priskoce u zastitu drugu direktoru koji dozvoljava da se njegovi prezaposleni uposlenici griju elektricnom grijalicom koja ima tu ruznu naviku da zapali materijale koji joj se nalaze preblizu, a vatra k'o vatra, ne bira - beba, zena, starac, fabrika...

ne bih prejudicirao ali, fakat, znas li ti ijednog direktora bilocega u bih koji nije stranacki, sistemski covjek? a, prosvijetlio si nas, greska je u ovde po defaultu u sistemu koji je dopustio da objekat bude u stanju u kakvom je vec godinama....

bio - ne bio stranacki, covjek vrsi odgovornu, menadzersku funkciju bez prisile (vjerovatno je nekad nekom uputio molbu za prijem na to radno mjesto) ...pa jebem mu misha, nije li odgovoran, ili ako hoces, suodgovoran, kad mu pet sticenika izgori???

_BosanaC

Post by _BosanaC » 30/04/2007 00:17

Hajde malo sredite rijecnik i spustite loptu na zemlju... Ako nista iz postovanja prema izginuloj djeci.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 30/04/2007 02:43

i meni je saopstenje onako bas licemjerno il bolje nidje veze.

Vlast, dakle kanton, federacija ili grad nisu pomagali ranije i manjak sredstava je razlog za lose stanje u domu. Dakle, ultimativna odgovornost lezi na politicarima, odnosno onima u ministarsvtima i vladi. Medjutim ovo saopstenje njih hvali sto mi je apsurd. Hvaliti one koji su u krajnjoj liniji odgovorni za smrt. A u isto vrijeme hvaliti direktora i sestru koje je ta ista drzava optuzila je van pameti.

E sada, koliko je potrebno bilo optuziti direktora i sestru - ne znam. Trebao bi da znam malo vise o onome sta se desavalo ali bojim se da ovim samo zele da nadju zrtvenog jarca. Medjutim, ako je bio u pitanju nehat ili manjak potrebne paznje, onda im se treba suditi.

Vingo

Post by Vingo » 30/04/2007 10:32

Jadno....Kao pod prijetnjom pisano...

A djeca....Sama se zapalila vjerovatno....

Odgovornost je rijec koju treba brisati iz maternjeg nam jezika.

Post Reply