Rješenje za saobraćajni haos u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Putarina za ulazak u centar Sarajeva?

Da
28
47%
Ne
32
53%

Total votes: 60

valterbranisarajevo

#1 Rješenje za saobraćajni haos u Sarajevu?

Post by valterbranisarajevo » 24/04/2007 17:04

Putarina za ulazak u centar grada

Evropski komesar za saobraćaj je izjavio da će u Zelenu povelju Evropske unije uvrstiti posebne odredbe o uvođenju gradske putarine odlukom lokalnih vlasti, čak i ako nacionalno zakonodavstvo to ne predviđa.

Gradska putarina već postoji u Londonu i Stokholmu, a o njenom uvođenju se godinama vodi javna debata i u Atini, zagušenoj saobraćajem uprkos sistemu par-nepar koji važi već tridesetak godina.

Probno uvođenje gradske putarine u Stokholmu, januara 2006, smanjilo je broj automobila u centru 25 odsto, vreme čekanja pred semaforima u špicu 30 do 50 odsto, a zagađenje ugljenmonoksidom 14 odsto, objavljeno je u Atini.

Da li bi ova mjera makar djelimično riješila problem saobraćajnog haosa koji vlada gotovo svaki dan u Sarajevu. Naravno uz uvažavanje ljudi koji stanuju u zoni za koju bi se eventualno plaćala putarina???

Ja mislim da ideja nije loša...

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#2 Re: Rješenje za saobraćajni haos u Sarajevu?

Post by mIRCerka » 24/04/2007 17:08

valterbranisarajevo wrote:Putarina za ulazak u centar grada

Evropski komesar za saobraćaj je izjavio da će u Zelenu povelju Evropske unije uvrstiti posebne odredbe o uvođenju gradske putarine odlukom lokalnih vlasti, čak i ako nacionalno zakonodavstvo to ne predviđa.

Gradska putarina već postoji u Londonu i Stokholmu, a o njenom uvođenju se godinama vodi javna debata i u Atini, zagušenoj saobraćajem uprkos sistemu par-nepar koji važi već tridesetak godina.

Probno uvođenje gradske putarine u Stokholmu, januara 2006, smanjilo je broj automobila u centru 25 odsto, vreme čekanja pred semaforima u špicu 30 do 50 odsto, a zagađenje ugljenmonoksidom 14 odsto, objavljeno je u Atini.

Da li bi ova mjera makar djelimično riješila problem saobraćajnog haosa koji vlada gotovo svaki dan u Sarajevu. Naravno uz uvažavanje ljudi koji stanuju u zoni za koju bi se eventualno plaćala putarina???

u gradu u kotlini, sa mali milion prilaza, gdje bismo locirali rampe?

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 24/04/2007 17:08

Kad je u pitanju hapanja para onda se moze Sarajevo porediti s Stokholmom i
Londonom :roll: Nek ta EU nesto od sebe ulozi, a ne vaditi pare narodu u
ovakvoj situaciji iz dzepa.

JD

Post by JD » 24/04/2007 17:52

kako to izvesti kad kod nas imas jednu glavnu cestu u citavom gradu :S

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 24/04/2007 17:53

Bosanac_21 wrote:Kad je u pitanju hapanja para onda se moze Sarajevo porediti s Stokholmom i
Londonom :roll: Nek ta EU nesto od sebe ulozi, a ne vaditi pare narodu u
ovakvoj situaciji iz dzepa.
ti mali stvarno lupas...i mogao bi malo ohanut.

mali...ljudi hoce smanjiti guzvu u saobracaju...hajd sad na spavanje.

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 24/04/2007 18:13

To je sve tačno ljudi bi se dovijali na razne načine da izbjegnu plaćanje.

Međutim mogle bi se postaviti naplatne tačke na glavnim saobraćajnicama, a onaj ko bi recimo pokušao da uđe mimo njih, ne bi imao dokaz o plaćanju pa bi ga onda bez problema pokupio pauk..

Ko zna možda ćemo danas sutra-ako i kada budemo morali usklađivati naše propise sa propisima EU morati primjeniti ovu uredbu. Ona je sada samo preoruka ali ko zna..

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 24/04/2007 21:33

New York uvodi porez na zagađivanje zraka

Za automobile koji bi ulazili u središte grada plaćalo bi se 8, a za kamione 21 dolar

NEW YORK (Od Vjesnikova dopisnika) - Stanovnici New Yorka uskoro bi mogli udisati mnogo čistiji zrak, koji inače postaje vrlo »skupa roba« u ovom megalopolisu. U povodu »Dana planeta Zemlje«, gradonačelnik Michael Bloomberg najavio je da namjerava uvesti naplatu od 8 dolara za svaki auto, i 21 dolar za kamion ako ulaze u grad tijekom radnih dana. Tako bi zrak u srcu New Yorka postao čistiji, ali bi život postao skuplji. Bloomerg inače ide vlakom na posao. Pa, kad može on, valjda mogu i drugi Newyorčani!
No, Bloombergova odluka nije bez političke pozadine. Shvaćajući da je »novo Evanđelje« američke politike ideologija čistog okoliša i alternativne energije, upravo onako kako to propovijeda odnedavna nezaobilazni Al Gore, gradonačelnik pokazuje da se sprema za (svoju) budućnost. Bloomberg si otvara novi politički prostor, najvjerojatnije s predsjedničkim ambicijama u dogledno vrijeme.
»Mnogi nas sada optužuju za ovaj potez, ali to je isto kao i kad je New York uveo zabranu pušenja na svim javnim mjestima. Bili smo prvi u zemlji, da bi ubrzo cijela Amerika krenula našim stopama«, rekao je Bloomberg najavljujući inicijativu o uvođenju poreza na ulazak automobilom na Manhattan.
Specijalnom videoporukom Bloombergu je čestitao na tom potezu britanski premijer Tony Blair. Nedavno je i britanski prjestolonasljednik princ Charles uručio nagradu za očuvanje okoliša Alu Goreu, pa se ovaj engleski angažman u pohvali američkih političara koji promoviraju ekologiju već tumači kao neka nova »tajna veza«.
Sa svoje strane, gradonačelnik najskupljeg američkog grada, koji u tom pogledu iz dana u dan obara svjetske rekorde, rekao je kako se New York mora suočiti s realnošću. U njemu je sve više ljudi i automobila, a sve manje prostora. Ovaj grad sve više muku muči s razrovanim ulicama čiji se kolnici ne mogu popravljati jer je nemoguće zaustaviti neprekidnu rijeku automobila. Ipak, mnogi se Newyorčani, već u strahu pitaju kako će stizati do posla, ako se dotrajala podzemna željeznica i zastarjeli autobusi ne prilagode vizijama političara?
Ostaje otvoreno pitanje hoće li Bloombergove »ekološke« ideje pratiti i izgradnja novih prometnica i odgovarajuće javnoprometne infrastrukture.
Erol Avdović

Hantraga

Post by Hantraga » 24/04/2007 21:45

New York i ostali veliki gradovi imaju odlican javni prevoz...
Eto recimo u NY, ja stvarno ne vidim razlog da ides autom u centar, kad je podzemnica gotovo na svakom drugom bloku...
Uz to vozovi idu svaki 5-6 minuta, i brze sa njima stizes u grad, neko sa autom kroz guzvu...

Da li je problem Sarajeva da vozaci izvan grada zagusavaju saobracaj, ili je pretrpanost automobilima ljudi koji zive u gradu....
JA mislim da je ovaj drugi slucaj. Da ljudi koji vec zive u gradu, pretrpavaju saobracajnice, iako im treba 500 - 1000 metara do posla...

chuchumbamayumbe
Been thanked: 1 time

Post by chuchumbamayumbe » 24/04/2007 21:55

valterbranisarajevo wrote:To je sve tačno ljudi bi se dovijali na razne načine da izbjegnu plaćanje.

Međutim mogle bi se postaviti naplatne tačke na glavnim saobraćajnicama, a onaj ko bi recimo pokušao da uđe mimo njih, ne bi imao dokaz o plaćanju pa bi ga onda bez problema pokupio pauk..
Ko zna možda ćemo danas sutra-ako i kada budemo morali usklađivati naše propise sa propisima EU morati primjeniti ovu uredbu. Ona je sada samo preoruka ali ko zna..
Jeste, isto ko sto i sada pauk ne smije da prismrdi Strosmajerovoj i ostalim ulicama gdje je rezervisano za hadžuke sa Q7 i Touareg vozilicama. Kakav pauk i kakvi zakoni. Kod nas zakoni postoje da bi se kršili. Nema od ove ideje NIŠTA! NAzalost!

HiBreeD

Post by HiBreeD » 25/04/2007 00:16

JD wrote:kako to izvesti kad kod nas imas jednu glavnu cestu u citavom gradu :S
:lol: :lol: :lol: :lol: , hajd ne moras se sad falit bratee :lol: :lol:

Nego, meni fakat ovo smijesno skroz...pa zamisli koliko ljudi radi u Sarajevu , a ne zivi tamo, npr( ljudi iz Visokog, Kaknja, Zenice, Busovace, Travnika)sto znaci da svako jutro putuju na posao bilo privatnim hautom bilo javnim prevozom...mogu samo da zamislim koliko bi to negativnih osjecanja i pritiska raspirilo medju stanovnistvom drugih gradova spram Sarajeva i njegovih gradjana, a vec ga ima i bez tog, da se ne lazemo...

Ne znam, zanima me sta oni misle da ce time rijesit, manji priliv automobila u prenatrpani grad... :lol: :lol: , jest al' kad bi se zajebavali, pa svaki lokalni hadzo voli sjest u svoj bibi i zaputit se prema jezgri, sta ce on rastezat svoje nogice bezze...

Misle li da ce se time rijesit problem parking placeva...ma nema sanse...grad je skucen,geografski je lociran tako da se ne moze sirit taman da bi ga rastego ko' stare šifonske gace, on nema kuda (nazalost))

Mislim, sta se ja nerviram, ovo se odnosi na EU...
:zzzz:

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 25/04/2007 00:45

Hm naravno ja sam svjestan da se ova ideja vjerovatno neće nikada ostvariti, ali eto možemo malo diskutovati o tome.

Jedan od glavnih razloga saobraćajnog haosa je po meni izuzetno loš gradski prevoz.

Meni je 100 ljudi do sada reklo: radije ću ujutro sjediti u auto i polako se primicati poslu kao puž nego da se guram u tramvaju kao stoka..

e sada npr. kada bi se u toku dana uvelo još nekoliko ekspres linija koje bi vozile od Ilidže do Čaršije, onda bi neko ko dođe iz recimo Travnika da obavi neki posao, a upoznat je sa situacijom, mogao ostaviti auto na Alipašinom i lijepo bez srkleta ekspres autobusom doći u centar, obaviti posao i isto tako se vratiti kasnije po svoje auto...

Navažniji razlog zbog kojeg se ova ideja neće vjerovatno nikada ostvariti je taj što je ubiranje love od naplate parkinga, a zbog čega je čitav centar pretvoren u jedno veliko parkiralište- gdje se išlo čak do toga da se saobraćajne trake pretvaraju u parking prostor - jako dobar biznis. Ništa ne ulažeš a kupiš lovu.

A što se tiče poštovanja te odluke. Pa ako je npr u određenom periodu zabranjen saobraćaj Vilsonovom, onda se ipak te odluke drži većina ljudi - tako bi bilo siguran sam i sa ovim..Šerifi bi se zaletali i kršili, ali ničija nije do zore gorila. :)

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 25/04/2007 09:34

Za početak treba pohapsiti i otpustiti sve odgovorne za kreaciju postojećeg haosa... poslije toga treba zabraniti saobraćaj u centru grada... mislim da krug od Skenderije do Higijenskog... da tuda vrti tramvaj i kočije... pored toga ..... ubrzati gradnju brzih cesta.. i zaobilaznica oko Sarajeva, uz sve to pojačati kontrolu neispravnih motornih vozila, kontrolu taxi vozila pooštriti....

napraviti bar još jednu traku... na putnom pravcu kojem voze trolejbusi....

Moglo bi se svašta uraditi... jer svi mi dajemo novac od registracije vozila... novac od PDV-a... kao i novac od prodaje fosilnih goriva.... sve u svemu para ima... samo nema ljudi koji su spremni raditi svoj posao ne zavlačeći ruku u državnu kesu....

Meni odmah na pameti izlaz iz grada... ili ulaz... ne sjećam se kad sam zadnji put kao čovjek ušao il izašao iz Sarajeva..... , a da to nije bilo preko Vojkovića Igmana i Hadžića....

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 25/04/2007 10:05

A vlada kantona kao spasonosno rješenje za izbjegavanje gužve nudi - pravac preko Bjelašnice.

Ej od Ilidže do Hadžića treba ići preko brda. :x

Treba zagaditi i to malo prirode što imamo.. :(

karanana
Has thanked: 9 times
Been thanked: 45 times

Post by karanana » 25/04/2007 10:09

valterbranisarajevo wrote:A vlada kantona kao spasonosno rješenje za izbjegavanje gužve nudi - pravac preko Bjelašnice.

Ej od Ilidže do Hadžića treba ići preko brda. :x

Treba zagaditi i to malo prirode što imamo.. :(
Fuj idiota. Nek ponudi posao zavrsavanja radova nekoj sposobnijoj firmi umjesto ovoga sto meni nude alternativni put. I hoce li mi oni nadoplatiti razliku u benzinu koji cu potrositi uzbrdo i nizbrdo?

silence_is_sexy

Post by silence_is_sexy » 25/04/2007 10:18

mislim da dosta evropskih gradova ima sistem par-nepar u kojem se dozvoljava voznja vozilima sa "parnim" odnosno "neparnim" registarskim tablicama u radnim danima... jednostavno rjesenje i ne kosta nista...

texel

#16 Re: Rješenje za saobraćajni haos u Sarajevu?

Post by texel » 25/04/2007 10:24

mIRCerka wrote:

kakvih milion prilaza??ja znam samo za dva - stup i k.glava...

Como_Sarajevo

Post by Como_Sarajevo » 25/04/2007 10:31

Eki,ovi u Evropi tek skontali :D Kad su ikad Turci maltarinu naplaćivali :-)

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 25/04/2007 10:32

Da ja se sjećam taj sistem par-nepar je već bio korišten kod nas prije 20-ak godina.

Do prije određenog vremena saobraćajni haos je bio u vrmeneu tzv.špice rano ujutro i popodne, međutim u zadnje vrijeme tog pravila više nema, gužva je i u 10, u 12 kao i u 14 sati.

Ne znam da li se neko zatekao u gradu jučer oko dva sata-to je bio užas, Potez od marin dvora pa negdje do socijalnog bio je bukvalno blokiran. Baš tada nisu vozili ni tramvaji što je dovelo do totalnog kolapsa..

Tada sam pomislio šta da je nekome trebala hitna ili vatrogasci.

Policija je bila također prisutna na svim raskrsnicama, ali čak ni oni regulisanjem saobraćaja nisu mogli puno učiniti. Auta je jednostavno bilo - previše.. :(

karanana
Has thanked: 9 times
Been thanked: 45 times

#19 Re: Rješenje za saobraćajni haos u Sarajevu?

Post by karanana » 25/04/2007 10:32

texel wrote:
mIRCerka wrote:

kakvih milion prilaza??ja znam samo za dva - stup i k.glava...
Otkad su to stup i k.glava prilazi centru grada?

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 25/04/2007 10:43

Vjerovatno je mislio na pravce. Ulaz u grad iz pravca Mostara - Stup, a iz pravca Tuzle i Zenice K.G.

Dobro to i jesu dva pravca gdje u grad ulazi najviše vozila...

Qler
Has thanked: 29 times
Been thanked: 37 times

Post by Qler » 25/04/2007 11:15

a rajlovac?

_BosanaC

Post by _BosanaC » 25/04/2007 11:18

Mozda nema potrebe uopste za naplatnim rampama, ukoliko ce policija raditi svoj posao.

A ako nece - tu nam ni naplatne rampe ne mogu pomoci.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 25/04/2007 15:36

valterbranisarajevo wrote:New York uvodi porez na zagađivanje zraka

Za automobile koji bi ulazili u središte grada plaćalo bi se 8, a za kamione 21 dolar

NEW YORK (Od Vjesnikova dopisnika) - Stanovnici New Yorka uskoro bi mogli udisati mnogo čistiji zrak, koji inače postaje vrlo »skupa roba« u ovom megalopolisu. U povodu »Dana planeta Zemlje«, gradonačelnik Michael Bloomberg najavio je da namjerava uvesti naplatu od 8 dolara za svaki auto, i 21 dolar za kamion ako ulaze u grad tijekom radnih dana. Tako bi zrak u srcu New Yorka postao čistiji, ali bi život postao skuplji. Bloomerg inače ide vlakom na posao. Pa, kad može on, valjda mogu i drugi Newyorčani!
No, Bloombergova odluka nije bez političke pozadine. Shvaćajući da je »novo Evanđelje« američke politike ideologija čistog okoliša i alternativne energije, upravo onako kako to propovijeda odnedavna nezaobilazni Al Gore, gradonačelnik pokazuje da se sprema za (svoju) budućnost. Bloomberg si otvara novi politički prostor, najvjerojatnije s predsjedničkim ambicijama u dogledno vrijeme.
»Mnogi nas sada optužuju za ovaj potez, ali to je isto kao i kad je New York uveo zabranu pušenja na svim javnim mjestima. Bili smo prvi u zemlji, da bi ubrzo cijela Amerika krenula našim stopama«, rekao je Bloomberg najavljujući inicijativu o uvođenju poreza na ulazak automobilom na Manhattan.
Specijalnom videoporukom Bloombergu je čestitao na tom potezu britanski premijer Tony Blair. Nedavno je i britanski prjestolonasljednik princ Charles uručio nagradu za očuvanje okoliša Alu Goreu, pa se ovaj engleski angažman u pohvali američkih političara koji promoviraju ekologiju već tumači kao neka nova »tajna veza«.
Sa svoje strane, gradonačelnik najskupljeg američkog grada, koji u tom pogledu iz dana u dan obara svjetske rekorde, rekao je kako se New York mora suočiti s realnošću. U njemu je sve više ljudi i automobila, a sve manje prostora. Ovaj grad sve više muku muči s razrovanim ulicama čiji se kolnici ne mogu popravljati jer je nemoguće zaustaviti neprekidnu rijeku automobila. Ipak, mnogi se Newyorčani, već u strahu pitaju kako će stizati do posla, ako se dotrajala podzemna željeznica i zastarjeli autobusi ne prilagode vizijama političara?
Ostaje otvoreno pitanje hoće li Bloombergove »ekološke« ideje pratiti i izgradnja novih prometnica i odgovarajuće javnoprometne infrastrukture.
Erol Avdović
U New Yorku, odnosno na Manhattanu niko pametan nema auto jer nema potrebe za autom a osim toga gotovo je nemoguce naci parking. Garaze za parking su ekstremno skupe...10-ak dolara po satu.

Javni prevoz je odlican, posebno subway i njime mozes bukvalno doci u bilo koji dio grada...mislim da cijeli sistem ima preko 450 stanica i radi 24 sata. Nikad ne staje. I kosta samo 2$ i za ta dva dolara mozes proci bukvalno cijeli grad bez izlaska na povrsinu. Sistem jeste oronuo i zahtijeva puno ulaganja (a i malo danfa) ali je ipak odlican s obzirom da prebacuje 10-ak miliona ljudi dnevno...

Auto ti je samo smetnja i patnja. Imaju redovne bus linije iz New Jersey-a i PATH podzemna zeljeznica koja saobraca ispod Hudsona i radi takodje 24 sata i kosta samo 1,5$.

Uglavnom, sarajevu nedostaje kvalitetan gradski prevoz. U sarajevu ne mozes doci sa aerodroma do grada osim taksijem i obratno sto je katastrofalno.

Prevoz je spor do bola, vozila su ocajna i prljava, guzve su strasne...ali ja ne vidim da ce se nesto promijeniti u sljedecih 5 godina.

sulesavic

Post by sulesavic » 25/04/2007 16:15

Svemirski_Jebach wrote:Uglavnom, sarajevu nedostaje kvalitetan gradski prevoz. U sarajevu ne mozes doci sa aerodroma do grada osim taksijem i obratno sto je katastrofalno.

Svemirski_Jebach wrote:Prevoz je spor do bola, vozila su ocajna i prljava.
Eto zbog èega bih i ja volio participirati u saobraæajnim gu¾avma u gradu...

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 25/04/2007 18:09

jebo te kad skontas sljedece sjebes se...

u sarajevu, za tramvaj od recimo skenderije do drvenije (dakle 3 stanice) tramvajska karta kosta 1,80 KM i vozis se u ogavnom tramvaju, bez klime, prljavstina, guzva, smrad...i vrlo sporo...

a u drugim gradovima, recimo pariz...metro kosta 1 euro, i vozis se gdje hoces...brze, za iste pare, u klimatiziranom i relativno cistom prevozu...

pa dokle vise GRAS hebem mu...hoce li se sta promijeniti?

Post Reply