Marsal Tito vs. Atatürk

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Bosanac sa dna kace
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

#1 Marsal Tito vs. Atatürk

Post by Bosanac sa dna kace » 25/03/2007 21:01

Vec godinama sam u Turskoj, i odavno sam primijetio ogromnu slicnost pa gotovo identicnost kultova licnosti Tite i Atatürka.
Atatürkove (Shemse Bonaparte sto bi mi studenti rekli :D ) biste svuda, njegove slike u svakoj javnoj ustanovi, Dan omladine 19.05 na njegov rodjendan.. itd...itd...
Da li mislite da je Marsal Tito kopiro Atatürka bas u svemu sem u vodjenju multinacionalne i multireligijske nacije?
Jedinu ogromnu razliku koju vidim mjedu njima dvojcom je to da su se Atatürk i njegovi saborci odlucili napravit drzavu sa jednim narodom, jednim jezikom i jednom religijom odma u startu dok su se KP odnosno Marsal Tito i drugovi :) odlucili da njihova drzava bude multietnicka i multireligisjka ali da polako ide ka stvaranju jedne nacije, ostalo su za mene sve same nijanse u razlicitosti kulta licnosti ova dva lidera.
Sta vi mislite o poredjenju ova dva lidera? :)

karloružni

Post by karloružni » 25/03/2007 21:40

Mislim da takvi kultovi ličnosti svuda funkcionišu po sličnim načelima. Bilo je toga npr. i u SSSR-u (Staljin), u Rumuniji (Ceaucescu), a na Kubi još i traje (Kastro). Dakle, možda je Atatürk bio jedan od Titovih uzora, ali ne nužno i jedini.

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 25/03/2007 22:15

karloružni wrote:Mislim da takvi kultovi ličnosti svuda funkcionišu po sličnim načelima. Bilo je toga npr. i u SSSR-u (Staljin), u Rumuniji (Ceaucescu), a na Kubi još i traje (Kastro). Dakle, možda je Atatürk bio jedan od Titovih uzora, ali ne nužno i jedini.
da slazem se, bas smo imali predavanje; Projecting the nation, uglavnom o ideologijama izmedju 2 svjetska rata, i nevjerovtana je slicnost izmedju Hitlerovog i Mussolinijevog rezima s jeden strane i Atatürkovog s druge starne.

suncokret13

Post by suncokret13 » 25/03/2007 22:28

hmmmm
tesko ih je porediti,djelovali su ipak u razlicitim vremenima......druge prilike...pa i distanca od 10 godina znaci mnogo (eto skontajte sta se sve promjenilo u zadnjih 10 - 15 godina - SVE !! )

Kemal, je izbacio dervise,SKINUO JE ZENAMA ZAROVE ,na pocetku 20 vjeka ( dok su neki im opet stavili skoro 100 godina poslije,ovdje kod nas )

Tito hmmmmm,sta god pricali o njemu ovo ili ono,tek danas se vidi koliko je bio VELIK,za vrijeme njega je bio MIR,putovalo se i tamoi amo ( bez 16,6 kg viza,) imali smo dobar rejting u svjetu ( a danas, svaki drugi - treci film u svjetu koji se prikaze u njemu su negativci sa teritorije ex-YU ,japanci se igraju chetnika i ustasa.....),da ne duljim i ne nabrajam....

narodima na ovom djelu balkana je potreban vodja,vjerovatno smo tako rodjeni,nauceni ili su to geni...........bio je jedan grafit ;
''Druze Tito,Ti si krao,ali si i nama davao,a ovi danas kradu,al nikome ne daju''

da,Josip Broz Tito - NIJE IMAO PRIVATNE IMOVINE !
a ni Jovanka Broz ,kao njegova udovica nije dobila nista u amanet ( ostavstinu ).

a ovi danasnji ????????

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 25/03/2007 22:32

@suncokrete slazem se s tobom, upravu si, ali recimo ja vidim u mnogo toga identicnost oko kulta licnosti i samog uredjenja drzave, vec sam napiso u cemu jedino vidim ogromnu razliku izmedju ova velikana.
Recimo na dan Atatürkove smrti, tacno u 9 sati izutra sve stane, na 1 minut da mu se oda posta i svira sirena vani, bas onako kao sto s eneakd radilo na dan smrti Marsala Tita.

suncokret13

Post by suncokret13 » 25/03/2007 22:53

@Bosanac sa dna kace,
nisam znao za tu identicnost......

ma u stavri je i malo tesko ( bar meni ) poredjivati dvojcu ljudi jednog s nasih prostora i drugog koji je umro dosta decenija,prije mog rodjenja a jos uz to koji ni ( je ) imao veze sa nasim prostorima i sve informacije o njemu su se svodile na pisani materijal ( vjerovatno 106 X cenzurisan,nasminkan....itd )
Sad o Marsalu J.B.Titu,htjeli mi to priznati ili ne...ON je tu i Bit ce TU jos mnogo godina.
Narod,ljudi ce ga STALNO spominjati,njegovo vrijeme i njegovu vladvinu kao nesto SUPER,a mora se i priznati da je i bila SUPER u odnosu na ovo danas.
kvalitet zivota itd.( rjesen -nerjesen nacionalni problem hmmmmmmm,jest' da ga je Evropa rjesila jos u 19 vjeku ili bar prividno,a mi ni dan-danas.)

Mozda je Titov model i po najbolji za ova podrucja,jer ako se opet bude eksperimentisalo u rjesavanju nerjesenih - nerjesivih nacionaalnih problema medju ovdjasnjim narodima,moze se opet preskupo platiti.
i samo jedan jedini izgubljeni ljudski zivot je isuvise velika cjena za rjesavanje nacionalnih problema - na ovdasnji balkanski nacin

a kako je ko to rjesavao,prodavao, trgovao i placao tudjim zivotima....

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 25/03/2007 23:17

da, gledaj, zakonom je zabranjeno vrijedjanje Atatürka tj. bilo kakva kritika, isto je bilo i sa Titom.
meni sad nije cilj ovdje da mi vadimo to kako je nama bilo bolje sa Titom, vec slicnosti izmedju ova dva lidera.

danas

Post by danas » 25/03/2007 23:18

doso tobe :lol: :lol: :lol: :lol:

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 25/03/2007 23:19

danas wrote:doso tobe :lol: :lol: :lol: :lol:
:lol:
neg sta nam ti imas rec jos za Titonun saadet yolu :lol: ve Atatürk devrimi. :lol:

Fair Life

#10 Re: Marsal Tito vs. Atatürk

Post by Fair Life » 29/03/2007 11:22

Bosanac sa dna kace wrote:...
Kemal je rodjen kao musliman.

Tito je umro kao musliman.

??

Bosanac sa dna kace

#11 Re: Marsal Tito vs. Atatürk

Post by Bosanac sa dna kace » 29/03/2007 16:12

Fair Life wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:...
Kemal je rodjen kao musliman.

Tito je umro kao musliman.

??
:lol: :lol: :lol: :lol:
ako cemo vjerovat alternativnim historicarima...

saki

Post by saki » 29/03/2007 17:39

Zna se da su Ataturku uzor bili SSSR i musolinijeva Italija i to se naziva modernizacijom Turske :-)

bonsai

Post by bonsai » 29/03/2007 18:44

Mislim da je Ataturk imao puno laksi posao,imao je samo jednu naciju imorao ih je samo malo u suru uCerat.Dok je Tito trebao prvo dobiti rat,onda ujediniti sva ova nacionalna plemena(sto sada vidimo da je vrlo tesko) i tek onda u suru uCerivat.U svakom slucaju sad bi nam jedan takav valjao PRAVO.

whow

Post by whow » 29/03/2007 18:47

Tasko je praviti bilo kakve komparacije obzirom da se radi o temeljno razlicitim sredinama i okolnostima. Takoder se ne bih slozio sa tvojom konstatacijom da je Brozova Jugoslavija evoluirala od multi- etnicke ka jednonacionalnoj , dapace usudio bih se da tvrdim suprotno. Jugoslavija je prije svega pocivala na jedno- partijskom politickom sistemu i monolitnosti jedne partije i ideologije .Moj je osjecaj da je u tim nekim danima rane Jugoslavije pripadnost partiji bila mnogo vaznija od pripadnosti naciji. Kasnije kada se ova monolitnost pocela cijepati pod pritiskom posrnule socijalisticke ekonomije bude se i usnule nacionalna strasti prevenstveno u redovima SKJ pa poslije i u svim ostalim strukturama. Cinjenica da je bivsa nam drzava u velikoj mjeri pocivala na "kultu licnosti" pokazala se fatalnom u smislu tranzicije vlasti i drzavnih funkcija te transformacije ka demokraciji. Poslije Tita nije dosao Tita u obliku ujedinjenog " narodnog/ radnickog fronta kao sto su to tadasnji demagozi htjeli prikazati nego su u historiju usli Slobo i Franjo. Rim je bio veci od Cezara , Turska je nadzivjela Ataturka , Jugoslavija nije mogla bez Broza. Da li postoji slicnost? Nazalost roman o Turskoj je drama , prica o Jougoslaviji je tragedija :roll:

zlata

Post by zlata » 29/03/2007 21:38

Bosanac sa dna kace wrote:
karloružni wrote:Mislim da takvi kultovi ličnosti svuda funkcionišu po sličnim načelima. Bilo je toga npr. i u SSSR-u (Staljin), u Rumuniji (Ceaucescu), a na Kubi još i traje (Kastro). Dakle, možda je Atatürk bio jedan od Titovih uzora, ali ne nužno i jedini.
da slazem se, bas smo imali predavanje; Projecting the nation, uglavnom o ideologijama izmedju 2 svjetska rata, i nevjerovtana je slicnost izmedju Hitlerovog i Mussolinijevog rezima s jeden strane i Atatürkovog s druge starne.
Ma teze je bilo Ataturku...ako uzmes u obzir koliko je malo "pravih" Turaka im'o na svojoj teritoriji. Dok se on bavio "stvaranjem" Turske i Turaka....ona dvojica fasista... su se bavila "ciscenjem" Njemacke i Italije....od "ostalih"!

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 22/04/2007 15:50

zlata wrote:
Ma teze je bilo Ataturku...ako uzmes u obzir koliko je malo "pravih" Turaka im'o na svojoj teritoriji. Dok se on bavio "stvaranjem" Turske i Turaka....ona dvojica fasista... su se bavila "ciscenjem" Njemacke i Italije....od "ostalih"!
Semso Bolanparat hmhm onaj Atatürk da je pokusao bilo sta kao Hitler ne bi uspio stvorit jaku drzavu kao sto je danasnja TR, mozda bi uspio sa stavranjem jedne male drzave s okolinom Ankare..
Medjutim isitna je da je Atatürku Mussolini i njegov rezim bio uzor.
Danasanji savremeni ekstremni turski nacionalizam i zasniva se na italijanskom fasizmu jer se on identitfikuje sa kulturoloskim karakterisitkama nacije za razliku njemackog nacima ili americkog rasizma kojima je odlika vanjski izgled jedinke.
eh da vidimo sta jos velite o slicnostima Druga Tita i Atatürka? :)

_ambassador

Post by _ambassador » 22/04/2007 16:06

suncokret13 wrote:
narodima na ovom djelu balkana je potreban vodja,vjerovatno smo tako rodjeni,nauceni ili su to geni...........bio je jedan grafit ;
''Druze Tito,Ti si krao,ali si i nama davao,a ovi danas kradu,al nikome ne daju''
mala ispravka, ja sam cuo ovako:
"drug tito je krao ali je i nama dao, a ovi danas kradu a nikome ne dadu" :D

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 22/04/2007 16:13

_ambassador wrote:
suncokret13 wrote:
mala ispravka, ja sam cuo ovako:
"drug tito je krao ali je i nama dao, a ovi danas kradu a nikome ne dadu" :D
isti proizvod al samo drugacije upakovan
neg sta znas o Drug Titi i Atatürkü? :-D

_ambassador

Post by _ambassador » 22/04/2007 20:25

Bosanac sa dna kace wrote: isti proizvod al samo drugacije upakovan
neg sta znas o Drug Titi i Atatürkü? :-D
_ambassador wrote: evo jedan mini spisak iz glave:
1. cuko mu je jedamput spasio zivot
2. imao je jebeno dobru jahtu!
3. dok je cuvao krave, radio je zadacu. jednom mu je krava uspjela rijesiti zadatak(???????)
4. svrsto je sam sebe u nesvrstane
5. kazu da se shvalerao:?
6. i sam je bio svjestan kolika je legenda

toliko o dokumentovanim chinjenicama, sutra cemo tracheve:D

kao sto vidis, tito i ja smo ti ko srodne dushe, da samo se poznavali bili bi najbolji prijatelji... :D

a ataturk je bio samo wannabe tito u muslim verziji....

imal jos sta nejasno vezano za cas historije?????
hajmo sad svi, piSi za domachu 1000 puta: TITO LEGENDA BIO I OST'O! :D:D

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 22/04/2007 23:52

Situacija ti je tu jasna: gori je ataturk zato sto je onaj drugi naš, hmm pardon - naš je zapravo :?
:-) :D

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 23/04/2007 13:29

Abu FEED el-Castro wrote:Situacija ti je tu jasna: gori je ataturk zato sto je onaj drugi naš, hmm pardon - naš je zapravo :?
al men obojca dodju ko prave vehabije, pogotovo kad vidis sta su uradili sufijama :lol:
eto jos jedna slicnost...samo sto je haman Drug Tito prizno tek nakraju da je bjadonja :lol:

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 23/04/2007 14:14

Abu FEED el-Castro wrote:Situacija ti je tu jasna: gori je ataturk zato sto je onaj drugi naš, hmm pardon - naš je zapravo :?
al men obojca dodju ko prave vehabije, pogotovo kad vidis sta su uradili sufijama :lol:
eto jos jedna slicnost...samo sto je haman Drug Tito prizno tek nakraju da je bjadonja :lol:

Dezidijat

#23 Re: Marsal Tito vs. Atatürk

Post by Dezidijat » 24/04/2007 10:47

Bosanac sa dna kace wrote:Vec godinama sam u Turskoj, i odavno sam primijetio ogromnu slicnost pa gotovo identicnost kultova licnosti Tite i Atatürka.
Atatürkove (Shemse Bonaparte sto bi mi studenti rekli :D ) biste svuda, njegove slike u svakoj javnoj ustanovi, Dan omladine 19.05 na njegov rodjendan.. itd...itd...
Da li mislite da je Marsal Tito kopiro Atatürka bas u svemu sem u vodjenju multinacionalne i multireligijske nacije?
Jedinu ogromnu razliku koju vidim mjedu njima dvojcom je to da su se Atatürk i njegovi saborci odlucili napravit drzavu sa jednim narodom, jednim jezikom i jednom religijom odma u startu dok su se KP odnosno Marsal Tito i drugovi :) odlucili da njihova drzava bude multietnicka i multireligisjka ali da polako ide ka stvaranju jedne nacije, ostalo su za mene sve same nijanse u razlicitosti kulta licnosti ova dva lidera.
:-? Pa, jesu bili slicnih osobina, liedri i jedan i drugi. idealisti, vodje, ambiciozni ljudi koji je prikipilo da gledaju svoj narod neorganizovan i sjeban
Ali da se Tito ugledao na Ataturka- to nema nikakve veze , jer Tito nije ni znao Bog zna sta o Ataturku,jer je bila velika komunikacijaska blokada u tom periodu izmedju Turske i ovih zapadno balkanskih zemalja.

Al sto jest jest- Bili su face i jedan i drugi
8-)

milano

Post by milano » 24/04/2007 11:04

Josip Broz DOBAR SKROZ. Da ne bi Tite pola bi raje sada travu paslo.

jezičar

Post by jezičar » 24/04/2007 13:45

milano wrote:Josip Broz DOBAR SKROZ. Da ne bi Tite pola bi raje sada travu paslo.
Slažem se. Znate li kako je Ataturk zujeb'o rigidne mule? Fino i kulturno. Zovnuo ih da se "dogovore" jer su dotadašnji pregovori uvijek propadali. Nisu se mogli nikako dogovoriti (Svaka sličnost sa našim prilikama i Harisom Silajđićem, Dodikom i ostalim govnima nije slučajna). Dođoše oni u Stambol, a Kemo ti njih na vješala (oko 150 mula). I tako se Turska i dobri naš Kemo oslobodi govana za sva vremana. Tako treba i ovdje. Pa nije đaba Tito odvojio religiju od države. Pohapsit' i pobit' sve što ne sluša i ugrožava državu i normalne građane je jedino rješenje. Titi je bio genije koji se jednom rađa, rodila ga majka, a i Ataturk je bio sličan. Da nije bilo njegaq Turska bi sad bila možda i gora od Irana. Turska je naš prijatelj, prijatelj sekularne i normalne BiH. Dok je njima vojske nemaju islamisti šanse.

Post Reply