Zaplenjeno oružje skim su se obučavali vehabije

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
tuhaj27

Zaplenjeno oružje skim su se obučavali vehabije

Post by tuhaj27 » 19/03/2007 14:39

NOVI PAZAR - MUP Srbije saopštio je danas da su nedaleko od Novog Pazara otkriveni kamp i pećina u kojoj su se obučavali pripadnici grupe "vehabija" i da je u toj akciji uhapšeno četvoro osumnjičenih kod kojih je pronađeno različito oružje.

Policija je u saopštenju navela da je u kampu i pećini pronađena velika količina plastičnog eksploziva sa satnim mehanizmom, puščanih metaka različitog kalibra, zaštitnih maski i pribora za čišćenje oružja, različite vrste vojnčkih uniformi, odeće i opreme i bombe.

Tom prilikom su uhapšeni: Mirsad P. [1977], Fuad H. [1974], Vahid V. [1984] i Senad V. [1983], svi iz Novog Pazara.

Policija je pronašla kompase, dvoglede, bajonetske noževe, geografske karte, priručnike o rukovanju automatskim oružjem, sablju, razičite vrste propagandnog terorističkog materijala, vojne priručnike za preživljavanje, nekoliko kompakt diskova. hrane, sanitetskog materijala, više kanistera vode i nafte.

Policijska akciji je trajala više dana na području Novog Pazara, a kamp i pećina su otkriveni u mestu Žabar na planini Ninaji, na oko 30 kilometara od Novog Pazara.

Policija nastavlja intenzivan rad na otkrivanju i pronalaženju organizatora i pripadnika ove grupe.

LINK[url]

uozo

Post by uozo » 19/03/2007 14:49

A ja citam na b92 evo vec tri dana! :D
Ne smijem da otvorim temu!
:D
Policija je u saopštenju navela da je u kampu i pećini u blizini Novog Pazara pronađena velika količina plastičnog eksploziva sa satnim mehanizmom, puščanih metaka različitog kalibra, zaštitnih maski i pribora za čišćenje oružja, različite vrste vojnčkih uniformi, odeće i opreme i bombe.

Uhapšeni su Mirsad Prentić (1977), Fuad Hodžić (1974), Vahid Vejselović (1984) i Senad Vejselović (1983), svi iz Novog Pazara, a jedan osumnjičeni pobegao je prilikom hapšenja i za njim policija intenzivno traga.

Predsednik Okružnog suda u Novom Pazaru Ćamil Hubić izjavio je večeras da bi četvoricu uhapšenih pripadnika vehabija sutra trebalo da sasluša istražni sudija.

Policija je tokom akcije pronašla kompase, dvoglede, bajonetske noževe, geografske karte, priručnike o rukovanju automatskim oružjem, sablju, razičite vrste propagandnog terorističkog materijala, vojne priručnike za preživljavanje, nekoliko kompakt diskova, hrane, sanitetskog materijala, više kanistera vode i nafte.

Policijska akcija je trajala više dana na području Novog Pazara, a kamp i pećina su otkriveni u mestu Žabren na terotoriji opštine Senica, na oko 30 kilometara od Novog Pazara.

Policija nastavlja intenzivan rad na otkrivanju i pronalaženju organizatora i pripadnika ove terorističke grupe.

Ljajić: Pretnja islamskoj zajednici

Lider Sandžačke demokratske partije Rasim Ljajić ocenio je da vehabije ne prestavljaju pretnju državi koliko islamskoj zajednici u Novom Pazaru, ali naglašava da to ne znači da vehabije treba potcenjivati.

"Treba istražni organi da ceo posao obave do kraja i treba se uzdržati od nekih raeakcija, ali ako je sve tačno što piše u saopštenju (MUP-a), ja sam siguran da motiv za njihovo ovakvo organizuje je mešijat islamske zajednice u Sandžaku. Ovo je pokušaj da se dgovori na onaj incident koji se dogodio u Arab džamiji u Novom Pazaru, i zato treba apsolutno podržati ovaj proces objedinjavanja islamske zajednice, jer je to najbolja brana od daljeg širenja vehabizma", rekao je Ljajić.

Image

Nonsense

Post by Nonsense » 19/03/2007 15:07

uozo wrote:A ja citam na b92 evo vec tri dana! :D
Ne smijem da otvorim temu!:D

I ja sam bio zastrasen. :D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 19/03/2007 15:16

Pamet u glavu :-)

umorni

12341234

Post by umorni » 19/03/2007 17:21

Ovo mi izgleda ko neki scenario :roll:

Gnjuscic

Post by Gnjuscic » 19/03/2007 18:41

Ona stara " Ko vecera politike, taj doruckuje u zatvoru " vazi i dalje, mada u novoj varijanti. Npr. " Ko vecera terorizma .... ". :-) Jel' tako !? Steta sto to u ovom slucaju vazi samo u Srbiji, a ne i kod nas.
E, a za dorucak za birane goste - birani dorucak. Npr. cvarci. Ili slaninica. Kuhana ili suha ( suva, sto bi rekli ljubezni i "docekni" domacini ). Pa ondak bijeli lukac, poznat kao vrlo efikasno sredstvo u borbi protiv svake vrste bolesti, pogotovu prehlade. I na kraju treba necim i zalit'. Mucenica, naravno. :) :-D :D

Haj' uzdravlje. 8)

brdo

Re: Zaplenjeno oružje skim su se obučavali vehabije

Post by brdo » 19/03/2007 19:18

tuhaj27 wrote:NOVI PAZAR - MUP Srbije saopštio je danas da su nedaleko od Novog Pazara otkriveni kamp i pećina u kojoj su se obučavali pripadnici grupe "vehabija" i da je u toj akciji uhapšeno četvoro osumnjičenih kod kojih je pronađeno različito oružje.

Policija je u saopštenju navela da je u kampu i pećini pronađena velika količina plastičnog eksploziva sa satnim mehanizmom, puščanih metaka različitog kalibra, zaštitnih maski i pribora za čišćenje oružja, različite vrste vojnčkih uniformi, odeće i opreme i bombe.

Tom prilikom su uhapšeni: Mirsad P. [1977], Fuad H. [1974], Vahid V. [1984] i Senad V. [1983], svi iz Novog Pazara.

Policija je pronašla kompase, dvoglede, bajonetske noževe, geografske karte, priručnike o rukovanju automatskim oružjem, sablju, razičite vrste propagandnog terorističkog materijala, vojne priručnike za preživljavanje, nekoliko kompakt diskova. hrane, sanitetskog materijala, više kanistera vode i nafte.

Policijska akciji je trajala više dana na području Novog Pazara, a kamp i pećina su otkriveni u mestu Žabar na planini Ninaji, na oko 30 kilometara od Novog Pazara.

Policija nastavlja intenzivan rad na otkrivanju i pronalaženju organizatora i pripadnika ove grupe.

LINK[url]
da nije slucajno i kradjic sa njima u talu :lol: :D

forUMASH

Post by forUMASH » 19/03/2007 19:44

....znaci, mozemu i Srbiju ubrojati u zemlje koje ugoscavaju terorizam.....
......opet se zajebavaju sa NATO-m, a znaju kako su prosli put prosli.... :D

almah

Post by almah » 19/03/2007 22:01

Ovih dana Savjet sigurnosti odlucuje o buducnosti Kosova.
Sad je pravo vrijeme da Srbija pokaze kako se uspjesno bori protiv
islamskog fundamentalizma.
Zar ne???

forUMASH

Post by forUMASH » 19/03/2007 23:33

almah wrote:Ovih dana Savjet sigurnosti odlucuje o buducnosti Kosova.
Sad je pravo vrijeme da Srbija pokaze kako se uspjesno bori protiv
islamskog fundamentalizma.
Zar ne???

.....naravno......i ovi je Tudjman poslao kao podvalu.... :roll:

aNTropocentrio

Post by aNTropocentrio » 19/03/2007 23:59

Nema šanse da su članovi jedne tolerantne, miroljubive grupe kao što su vehabije sposobni za takvo nešto! Propaganda, sasvim sigurno. O tome ne vrijedi ni razmišljati.

Maraschino
Has thanked: 40 times
Been thanked: 14 times

Post by Maraschino » 20/03/2007 01:16

Ovo me podsjeca na onu akciju u Crnoj Gori pred referendum,hapsenje onih Albanaca (mislim okolina Tuzi).
Ako je istina sve ovo sto se servira i ako su se stvarno pripremali za neke teroristicke akcije,ja bi ih osudio na najduze i najteze robije koje postoje u zakonu da budu primjer svima drugima kojima padne nesto takvo na pamet. :x :x

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 20/03/2007 08:19

Interesantno kako se to desilo bas na godisnjicu kad su gorile dzamije u Srbiji, jel se pomenu to u Srbiji po medijima???? :roll:

fia

Post by fia » 20/03/2007 09:26

Ima li veza izmedju onima koje je opisao Esad Hećimović u knjigi "Garibi - Mudžahedini u BiH" - /moguče pročitati na Nezavisnima kao feljton, koji postepeno je izlazio u mislim 20 brojevima/- i vehabijama???

Posebno zadnje brojeve su interesantne, gdje su razgovore, i stavove i planove šta če raditi poslije rata i kako se uključiti u družstvo.

fia

Post by fia » 20/03/2007 11:19

i evo meni odmah odgovor... :)

Odgovor na pitanje da li postoji veza između vehabija u Bosni i Hercegovini i novootkrivene grupe u Novom Pazaru potražila je Marija Arnautović.
Djelovanje radikalnih islamskih skupina ne poznaje granice. Da je riječ o jedinstvenom prostoru kojem državna granica nije prepreka, pokazala je i debata koja je u proljeće prošle godine započela objavljivanjem Deklaracije o pogrešnom tumačenju islama, koju je izdao Rijaset Islamske zajednice u BiH. Tada je reisu-l-ulema Mustafa efendija Cerić poručio: "Ko dođe u BiH treba da zna da ovdje vladaju pravila Islamske zajednice. Ko može to da prihvati dobrodošao je. Ko ne može to da prihvati, nije morao doći i, naravno, ne mora ni ostati".

Novinar i autor Knjige „Mudžahedini-garibi u BiH“ Esad Hećimović podsjeća da su se ovakvim istupima poglavara bosanskohercegovačke Islamske zajednice usprotivile radikalne islamske grupe iz Sandžaka:

«Zbog toga je moguće govoriti da je riječ o jedinstvenom prostoru BiH i Sandžaka u kome djeluju radikalne islamske grupe i u kome se odvija unutrašnja borba među samim muslimanima oko toga koji je pravilan način a koji nepravilan način tumačenja islama u današnje doba.»

Pristalice takozvanog vehabijskog pokreta posljednjih mjeseci izazivale su pažnju ne samo bosanskohercegovačke javnosti. Na vidjelo je izašao i dugo tinjajući sukob sa Islamskom zajednicom u BiH. Nermin Karačić, čovjek koji je i sam bio u ovim krugovima, danas tvrdi da je pozadina svega ne vjera već ideologija:

«Mislim da je i Islamska zajednica dosta ideologizirana. Poznato je u narodu što kažu: ’Slušaj šta hodža govori, ne gledaj šta hodža radi.’ Mislim, to mi je pitanje te ideologije. A što se tiče, da tako kažem, vehabizma, mislim da je i tu jako puno ideologija prisutna.»

Razgovor o vehabijama do 11. septembra 2001. godine bio je izuzetno potreban. Od tada ova se tema instrumentalizira i stavlja se u jedan projekat i konstrukciju jedne politike, smatra profesor na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu Mustafa efendija Spahić:

«To su u biti ljudi koji su bili i rasli i školovali se u jednoj fazi života u jednom ambijentu, u jednom svijetu gdje u ljudi čak do svijesti, do pameti, do osjećanja uopće ne razlikuju univerzalna, prirodna, opća prava na vjeru, na život, na čast, na dostojanstvo i građanska politička prava.»

Pogrešno je stvarati sliku o vehabijama kao jednom monolitnom pokretu u kojem su svi povezani sa nasiljem i terorizmom, kaže Esad Hećimović. On podsjeća da su u srednjoj Bosni postojale određene grupe kod kojih je u konkretnim istragama protiv pripadnika jedinice El Mudžahid i takozvane Bugojanske grupe pronađeno oružje zaostalo iz magacina odreda El Mudžahid:

«Ta jedinica i grupe koje su proizišle iz nje, nisu bile ni razoružane ni nakon rata i oružje je zaostalo sve do danas. Zbog toga, ako govorimo o srednjoj Bosni, nije moguće govoriti o naoružavanju ovih grupa, jer one ustvari nisu nikada razoružane.»
Sljedbenici vehabijskog pokreta javno dovode u pitanje ispravnost vjere bosanskih muslimana i njihovu sklonost tradiciji. Islamska zajednica i pored svega nedefinisanim izjavama pokušava negirati prisustvo ovog pokreta u BiH. Objašnjenje je da nijedna organizacija sa ovakvim imenom nije registrovana u bosanskohercegovačkim sudovima. Sarajevski muftija Husein efendija Smajić:

«Mi zaista nemamo pravu informaciju da li ovdje postoje vehabije, da li postoji organizacija vehabija i pokret nekakvog vehabizma itd. Kad bismo imali tu informaciju, mi bismo se odredili prema njoj.»

Istraživanja govore da se skoro 70 posto Bošnjaka u BiH protivi prisustvu vehabijskog tumačenja i prakticiranja islama

Goran_35

Post by Goran_35 » 20/03/2007 13:57

Meni je ipak najzanimljivije pronadjeno "naoruzanje" :lol:

hebote,cak su i sablju imali :D i "bajonetske nozeve" :oops: ,kompase,vodu :oops: i kanistere nafte :D -jebemliga 8-) jache naoruzanje se moze naci na svakoj pijaci i kineskoj prodavnici :lol:

citat iz teksta :oops:-strasno oruzije na osnovu kojeg su pohapsili vehabije :lol:

"Policija je tokom akcije pronašla kompase, dvoglede, bajonetske noževe, geografske karte, priručnike o rukovanju automatskim oružjem, sablju, razičite vrste propagandnog terorističkog materijala, vojne priručnike za preživljavanje, nekoliko kompakt diskova, hrane, sanitetskog materijala, više kanistera vode i nafte."

seln

Post by seln » 20/03/2007 14:23

Goran_35 wrote:Meni je ipak najzanimljivije pronadjeno "naoruzanje" :lol:

hebote,cak su i sablju imali :D i "bajonetske nozeve" :oops: ,kompase,vodu :oops: i kanistere nafte :D -jebemliga 8-) jache naoruzanje se moze naci na svakoj pijaci i kineskoj prodavnici :lol:

citat iz teksta :oops:-strasno oruzije na osnovu kojeg su pohapsili vehabije :lol:

"Policija je tokom akcije pronašla kompase, dvoglede, bajonetske noževe, geografske karte, priručnike o rukovanju automatskim oružjem, sablju, razičite vrste propagandnog terorističkog materijala, vojne priručnike za preživljavanje, nekoliko kompakt diskova, hrane, sanitetskog materijala, više kanistera vode i nafte."

U Austriji je prije nekoliko godina osudjena neonacisticka grupa za vjezbanje "odbrambenih sportova". Ispostavilo se da su momci vjezbali neku vrstu quasi diverzantskih vjezbi(bez oruzja, cak i bez noza!), pa su fasovali po nekoliko godina na drzavnom kvartiru.Optuzba: podrivanje ustavnog poretka.
Svaka normalna drzava ima monopol na upotrebu sile, a svi koji zele nesto trenirati...pun qrac teretana, bokserskih dvorana, dojo-a, itd.

pesak

Post by pesak » 20/03/2007 14:26

procitajte intervju pametnog coveka...retkog.

Ko su i odakle nam vehabije
Mirko Đorđević: Početkom XIX veka oni pristaju uz imperijalne političke struje i tako se kod njih događa jedan preokret, umesto izvornog Islama na koji se pozivaju, oni prihvataju Islam i islamizam kao neku vrstu ratničke ideologije i predstavljaju blago rečeno ne ovo što se u saopštenju MUP-a kaže nego ekstremističko krilo, a tog verskog ekstremizma ima u svim religijskim krugovima i konfesionalnim krugovima, pa su oni baš primer toga, i evo postaju na svoj način problem i u Srbiji.

Gost: Mirko Đorđević, sociolog religije
Voditelj: Jugoslav Ćosić

MUP Srbije otkrilo je u petak nedaleko od Novog Pazara kamp i pećinu u kojoj su se, kako stoji u saopštenju MUP-a, obučavali pripadnici terorističke grupe vehabija. MUP je saopštio da je uhapšeno četvoro osumnjičenih, kod kojih je pronađeno različito oružje, a da su u pećini nađeni i velika količina plastičnog eksploziva sa satnim mehanizmom, municija zaštitne maske, pribor za čišćenje oružja, vojničke uniforme i bombe. Ko su vehabije, na šta su bile usmerene aktivnosti ove uhapšene grupe, šta se događa unutar same islamske zajednice u Srbiji, neka su od pitanja za večerašnjeg gosta Poligrafa, to je sociolog religije Mirko Đorđević. Gospodine Đorđeviću, dobro veče. Ko su vehabije?

Đorđević: Dobro veče. Ja bih pošao od ovog saopštenja.

B92: Saopštenja MUP-a?

Đorđević: Upravo od rečenice koja je i mene zbunila danas – teroristička organizacija vehabije. Vehabije nisu kao vehabije nikakva teroristička organizacija. Oružje i ostalo, videćemo, kasnije će to sud odgovarati na to i pravosudni organi, ali vehabije su jedna verska denominacija, sekta tipičnog puritanskog tipa u Islamu, nastala sredinom XVIII veka, i njen osnivač je Muhamed bin Abdul Vehab, i po njemu oni dobijaju. Postoji u tom krugu i pravna škola u Islamu, ali dovoljno je pogledati, to će našim gledaocima biti najzanimljivije, osnovne tačke njihovog učenja, njihove doktrine.

B92: Hajde mi samo dozvolite još jednu digresiju na početku, pre nego što pređemo na pravnu školu. Dakle, kako biste nazvali onda ovo saopštenje MUP-a, u kom se doslovce kaže da su u pećini obučavani pripadnici terorističke grupe vehabije? Dakle, ovo je citat iz zvaničnog saopštenja MUP-a Srbije.

Đorđević: Rekao bih da je to neprecizno u saopštenju, apsolutno neprecizno. Vehabije, rekoh, nisu, barem do sad nemamo, nekakva teroristička grupa, recimo Al Kaida i šta ja znam. Vehabije su, rekoh, jedan pokret, čitav jedan pokret, i u njihovom učenju bitan je u stvari povratak izvornom prostom Islamu nekadašnjih vremena, na samome početku, ako je takvog Islama bilo. Drugi momenat, oni su protiv kulta, svetaca i jerarhije u islamskoj zajednici, pa čak udaraju i na preterano veličanje proroka Muhameda, ne priznaju nikakvu jerarhiju, strogo brane alkohol, uopšte duvan i rigorozni su, i kao takva denominacija oni su imali veliki broj pristalica. Međutim, mnogo je važniji drugi momenat. Početkom XIX veka oni pristaju uz imperijalne političke struje i tako se kod njih događa jedan preokret, umesto izvornog Islama na koji se pozivaju, oni prihvataju Islam i islamizam kao neku vrstu ratničke ideologije i predstavljaju blago rečeno ne ovo što se u saopštenju MUP-a kaže nego ekstremističko krilo, a tog verskog ekstremizma ima u svim religijskim krugovima i konfesionalnim krugovima, pa su oni baš primer toga, i evo postaju na svoj način problem i u Srbiji.

B92: A gde bi, profesore, prema Vašim saznanjima, bio centar vahabizma ili vehabizma? I kako to da su se pojavili u Srbiji? Otkud ovde, imajući u vidu da je to ipak, reklo bi se, neka vrsta periferije tog prostora koji naseljavaju muslimani?

Đorđević: Izvor, istorijski centar njihov to je Saudijska Arabija, ali su se oni raširili po celom svetu, i odatle su glavni uticaji na grupe i grupice, koje su od zemlje do zemlje veće ili manje. Kod nas, to je karakteristično i čini mi se da je to važno gledaocima reći, u Srbiji doskora to su bile bukvalno grupice, a sad vidim da se te grupice pretvaraju u grupe, pa i čitave skupine. Po našem zakonu važećem oni mogu sasvim normalno da deluju kao verska organizacija, kao verska skupina trenutno, ali stvar oružja i svega ovoga to je već drugo pitanje. Za sada su njihove oštrice i strele njihovog ekstremizma okrenute protiv struktura Islamske zajednice u Sandžaku, a ne ni protiv nacije, ni protiv države, ali se vremenom događaju mutacije u takvim pokretima i oni mogu postati, evo već su postali društveni problem, koji će nespokojnu, nemirnu, zbunjenu Srbiju itekako uznemiriti, dakle mogu biti od šireg značaja.

B92: Kažite nam kako onda vidite tu vrstu intonacije koja se daje od strane države, da se istražuje njihova aktivnost uperena protiv ustavnog uređenja Srbije? To je nešto što smo danas imali priliku da čujemo kao jednu vrstu interpretacije ovog događaja, službene interpretacije. Dakle, sud i istražni organi se u ovom trenutku bave proučavanjem ili istraživanjem njihovih aktivnosti, koje su uperene na ustavni poredak.

Đorđević: Uvek se plašim tih bombastih izjava političara, ministara, koministara i njihovih savetnika, da je to sada otkrivena teroristička organizacija vehabija, koja je udar, opasnost za Srbiju. To političari verovatno imaju neke svoje razloge zbog čega to tako... Međutim, stvari sa oružjem, posedovanjem oružja, eksploziva itd, skupina ilegalnog rada, to je stvar koju policija treba da prati, a stvar je istražnih organa da dokažu da li je to teroristička organizacija, odakle, šta i kako. Dakle, tu su svakako političke strukture zainteresovane za taj pokret vehabija u ovom ili onom smislu, kao što je tačno i to da oni ipak od nekog dobijaju neku pomoć, jer te grupice poseduju oružje. Ali, ja ne bih ulazio u to odakle njima oružje, eksploziv.

B92: Da li Vas je to iznenadilo? Imajući u vidu da ste sociolog i da se bavite religijskim zajednicama, da li Vas je iznenadilo, imajući u vidu Vaše znanje o tim ekstremnim aktivnostima? Nije, čini mi se, bila tajna da u tom delu Srbije postoje grupacije koje su ekstremno raspoložene, neću sad da kažem da rade nešto protiv bezbednosti građana itd, neka krivična dela, ali postoji ekstremno raspoloženje, to je, čini mi se, činjenica koja se teško može poreći.

Đorđević: Mene lično nije iznenadilo to, iznenadila me ovako brzopleta interpretacija od strane političara, koji presuđuju pre sudova i pravosuđa, ali o tome smo nešto rekli. Nije me iznenadilo stoga što sam, baveći se ovim čime se bavim, u više navrata u Novom Pazaru držao predavanja na tu temu, bavio se problemom verskog ekstremizma, kojeg ima u svim religijama koliko hoćete, od hinduizma, do nas pravoslavaca, koji imamo zilote na čijoj zastavi piše – Pravoslavlje ili smrt. Dakle, ja sam čak kontaktirao njih i stekao sam određena saznanja o njima, koja su za mene i bavljenje mojim poslom veoma važna. Prvo što ćete od njih čuti to su neki principi, od kojih sam ja neke pomenuo, ali da se oni užasno brane od toga da su uopšte politička organizacija, a da za terorizam neće ni da čuju, i jednako ističu da su neshvaćeni, da su u medijima satanizovani, da im se ne daje prostora, da nemaju priliku za dijalog, pa sam ja pokušavao neki dijalog sa njima. Radi se zapravo zaista o ekstremizmu verskom, koji može da ima itekako ozbiljne posledice, s obzirom na političko stanje u Srbiji i u regiji o kojoj je reč, ali ne treba, čini mi se, prebrzo steći sliku. U Novom Pazaru je sad pakao terorizma i ekstremizma, ogromna većina muslimana u Novom Pazaru i mladih ljudi drugačije rezonuje. Za sada je to obračun sa strukturama islamske verske zajednice, koja ima, kao što znate, velike probleme organizacione prirode, kako da se na kom principu organizuju u Srbiji, i sad je to čitav jedan problem. Nije moje da određujem muslimanima kako će se oni organizovati, oni imaju tradiciju u tom pogledu, ali se izgleda verske skupine tu umeću kod tih nerešenih problema, ovakve ekstremističke, i oni propovedaju jedan rigorozni Islam, drugačije se oblače, propovedaju obrede. Oni pominju 21 suru u Kuranu, što je tačno, koja jedina od svetih knjiga detaljno reguliše uređenje društva od porodice do države, ali smeću s uma da iako imaju takvu socijalnu doktrinu, da oni propovedaju nešto što je neprimenljivo u današnjem svetu, u sekularnoj Evropi, pa ako hoćete i u arapskom svetu. Jer, ne možete vi principe šerijatskog prava preneti u zemlje koje imaju vekovnu tradiciju drugoga tipa, a štaviše, šerijatsko pravo je u mnogim islamskim zemljama na udaru velikog dela javnosti. Ove naše vehabije treba posmatrati jednostavno kao ekstremističke grupe i prepustiti, to mi je bitno da naglasim, policiji da radi svoj posao, šta je našla našla je, a pravosudnim organima da javno, transparentno maksimalno, po principu dovoljnih dokaza, dokažu da li se radi o terorističkoj grupi ili se radi o jednoj verskoj organizaciji, koja na kraju krajeva može biti registrovana na normalan način po Zakonu o verskim zajednicama koji je na snazi u Srbiji.

B92: Ali, ono čime svakako moramo da se bavimo, siguran sam da ćete se s time složiti, jeste bezbednost svih građana Srbije, bez obzira kojoj veroispovesti pripadali. Nije nepoznato da je ova grupacija sklona jednoj vrsti nasilja. Ako se ne varam, prošle godine je prekinuta služba u jednoj džamiji u Novom Pazaru i tu je došlo do fizičkih obračuna, potom je prekinut i koncert Balkanike, grupe koja se bavi etno muzikom, to su sve događaji koji ukazuju na jednu vrstu ekstremnog profila. U kojoj meri to treba da nas brine kao građane, imajući u vidu da je, po svemu sudeći, činjenica da je nađena velika količina oružja i eksploziva sasvim dovoljna za izvesne terorističke aktivnosti velikih razmera?

Đorđević: Veoma bi nas to moralo brinuti, u pravu ste tu veoma, i radi se o bezbednosti građana. Pomenuli ste neke njihove, nazovimo to, dogodovštine, u vezi s njima skandale. Setite se samo onog kada su prekinuli verski obred u Arap džamiji nasred Novog Pazara. Iz versko ritualnih razloga, nezadovoljni time kako se klanja i služba božija vrši, oni su izazvali nerede sa pucnjavom, upotrebom oružja i dvojica ljudi je ranjena tada, kao što se sećate, od kojih jedan veoma teško. Dakle, sve bi nas moralo to brinuti, da to ne destabilizuje deo Srbije, region, pa i šire. A ukoliko se pokaže tačnim da su oni u vezi s drugim sličnim skupinama i u Bosni, gde ih ima, i na Kosovu, gde ima takođe tih manjih grupa, onda zaista nije preterano reći da nisu sigurni ne samo građani Srbije nego uopšte u regionu može to da bude dodatno zrnce koje destabilizuje situaciju, koja i onako nije baš previše stabilna.

B92: Gospodine Đorđeviću, maločas ste rekli da je ta aktivnost uperena, po Vašoj proceni, uglavnom protiv muslimanske zajednice u tom delu Srbije. Da li biste mogli u najkraćem da nam objasnite šta se zapravo događa? Zašto je toliko duboko podeljena muslimanska zajednica? Naime, evo danas imamo informaciju da će 28. marta u Novom Pazaru biti održan tzv. Objediniteljski sabor islamske zajednice u Srbiji, s kojim će biti osujećen pokušaj, to je zvanično saopštenje organizatora, beogradskog muftije Hamdije Jusufspahića da stvori paralelnu versku zajednicu. Na koji način je ta zajednica podeljena? Zbog čega je tako podeljena?

Đorđević: Upravo je tako, ona je podeljena oko sistema organizacije na nivou države. Vi znate dabome da postoje tendencije da Islamska zajednica u Sandžaku bude pod upravom Islamske zajednice u Bosni, međutim princip je da islamska zajednica bude na državno-teritorijalnom principu organizovana. Tu su te napetosti između novopazarske strukture u islamskoj zajednici i beogradske. Mislim da je to velika nesreća u prvom redu po islamsku versku zajednicu i građane islamske veroispovesti jer takva razjedinjenost veoma pogoduje ovome o čemu govorimo, i ekstremističke grupe se tu udevaju. To što se planira 28. marta u osnovi, komentarišem ideju samu, ne znam detalje, je veoma važno pitanje na koje bi trebalo obratiti pažnju, i za njega će biti zainteresovan ne samo islamski deo javnosti u našoj zemlji nego i šire, jer vidite šta se događa, trebalo bi naći jednu organizacionu formu. Dakle, Islam kao tolerantna religija nadilazi države i granice na širokom prostoru, ima ekumenu široku u globalnim razmerama, ali toga ima i u drugim religijama. Da li će sedište crkve biti u Peći ili u Beogradu ili već tako, toga u svim religijama ima, to je čisto političko pitanje. Za sada su ti odnosi u islamskoj zajednici politička pitanja, i ja se bojim nečeg što nisam dužan večeras da kažem, ali hoću da kažem, da je moguće da sa strane političari prave neke kombinacije. Islamska zajednica bi trebalo da se čuva svih mogućih političkih prstiju sa strane jer će svaka politička struktura i u Sandžaku i u Beogradu, i gde god hoćete, u Sarajevu, uvek imati neke. Dakle, što god je nezavisnija i od države, i što je više okrenuta izvornoj veri, i to je ono što sam ja tim mladim ljudima u dijalogu stalno stavljao do znanja – Ako je vama do vere stalo, neće biti problema. Međutim, oni beže od tog problema i ekstremistički hoće da urede društvo na principima nečeg rigoroznog, anahronog, i tu su problemi. Ja mislim da se ove napetosti oko vehabija neće brzo smiriti, ne zbog toga što se sada bojim da će otkriveno biti ne znam šta, ipak je država, policija tu da vidi o čemu se radi, pravosuđe će na vreme reagovati. Ali, ja se bojim nečeg drugog, da ovo ne senzibilizira, ako hoćete, i grupe na drugim prostorima naših muslimana, od Kosova, to je sve naša država defakto i de jure, do Srbije, jer muslimana u Srbiji ima dosta i do sad nije bilo problema u tom smislu. I bojim se još nečega. Setite se, nakon 17. marta na Kosovu i provale nasilja sa albanske strane u Beogradu i Nišu planule su džamije, niko nije mogao da zaustavi. Bojim se da određene ekstremističke grupe i u drugim krugovima religijskim ne budu reagovale po principu koji, kako ono beše Francuzi zovu- „krajnosti se uvek dodiruju“. To može da izazove ozbiljne probleme.

B92: Maločas ste pomenuli policiju i očekivanje da policija pomogne u raspletu ove priče, ali ako dobro razumem Vaše primedbe, onda bi se mogao izvesti zaključak da je policija unela jednu vrstu konfuzije svojim saopštenjem, jer se ne može poistovetiti ta škola, verska, religijska škola vehabija sa onim što je eventualno ova grupa pripremala. Naravno, to je nešto što bi tek moralo da se dokaže.

Đorđević: Potpuno bih se tu složio. Policija je nepreciznošću u svom saopštenju zaista stvorila konfuziju u javnosti, pa bih ja čak upotrebio i težu reč, jer su me već danas zvali za komentar tog dela u saopštenju, stvorila je tim svojim nepreciznim saopštenjem jednu vrstu napetosti, šta je sad to. Vidim u nekim novinama naslov: „Napad na Srbiju.“ Dakle, da ne dužim, policija treba da uradi svoj posao, da otkrije, privede, šta treba, snimi, a pravosudni organi ne bi trebalo da odugovlače. Bojim se, kako je naše pravosuđe, da će se ovo vući, a ako ikad ono sad bi trebalo da bude vrlo efikasno da se vidi, da razlikujemo to. Mogu vehabije da se registruju u Beogradu, ako hoćete, kao verska skupina, kao verska zajednica, što je sasvim normalno po zakonu, ali je terorizam, oružje sasvim nešto drugo i s tim treba biti vrlo oprezan i u saopštenjima i uopšte.

B92: Gospodine Đorđeviću, jedna od gotovo zabranjenih društvenih tema u Srbiji, s kojom su se neke druge crkve već suočile, je pedofilija unutar crkve. Naime, povod za ovo pitanje koje imam za večeras za Vas jeste presuda koja je donesena protiv monaha Iliriona zbog pedofilije, kako je stajalo u sudskoj odluci, i to na kaznu zatvora u trajanju od godinu dana. Da li ovaj slučaj za Vas ima neku posebnu važnost kada je u pitanju ovaj vrlo ozbiljan problem s kojim se ne suočava samo Srpska pravoslavna crkva?

Đorđević: Apsolutno je to tačno. Znate, pedofilija u crkvi je problem koji bi uplašio našu crkvu, i ona se u početku nikako nije snalazila, dok druge crkve otvaraju i to bolno pitanje u saradnji sa tajnim policijama, kod nas o tome još niko ne sme ništa da kaže. Međutim, kad je u pitanju slučaj Ilariona, monaha sa Fruške gore, prilika je da se ovde istakne, naša crkva se od samog početka, vladika sremski Vasilije, vrlo hrabro uhvatila u koštac s tim problemom, prvi ga je prognao, odstranio iz službe, on je pobegao u Hrvatsku, stvar se vukla dugo, tako da je na kraju na inicijativu crkve on doveden iz Hrvatske, država je razrešila problem, on je osuđen. Meni je to dobar znak da država i crkva uviđaju da se o nekim stvarima ne bi smelo ćutati, jer ćutanje skupo košta kasnije, i ovo je dobar primer. Ja sad ne ulazim da li je ta kazna mala ili velika, ali ne može se postupati onako kako se postupalo u slučaju Pahomija, gde se crkva nije snašla. Umesto da crkva bude, vi se sećate moje teze, inicijator, da sama u svom sudskom sistemu odmah pokrene, ona se bila uplašila tog problema, pa se posle brzo u ovom slučaju snašla veoma dobro, to je znak da se nešto kreće.

B92: Još jedan slučaj je skrenuo pažnju javnosti na crkvu poslednjih meseci, zapravo poslednjih nedelja, desio se nedavno. Naime, policija u Kladovu je podnela krivičnu prijavu protiv Milana Blagojevića, starešine Pravoslavne crkve Sveti Đorđe, zbog sumnje da je na času veronauke, dakle sve se događalo u jednom organizovanom državnom sistemu edukacije, zlostavljao decu. Naime, učenici trećeg razreda Osnovne škole „Vuk Karadžić“ u prigradskom naselju Kostol tvrde da ih je on na času veronauke žario po licu vrelom žicom, i zbog toga je policija podnela krivičnu prijavu protiv ovog sveštenika. Da li je za Vas ovo potpuno izolovani incident ili mislite da je to takođe nešto o čemu moramo da razmišljamo kao možda o delu problema koji postoji u Srbiji?

Đorđević: Odmah ću vam reći, vremena nemamo mnogo. Uopšte nije incident nego je zaista deo jednog vrlo važnog i bolnog problema u okviru naše crkve, i dobro je što se o tome govori, ali tih problema ima mnogo. Evo, tu smo kod stare teme nedovršene u našoj javnosti. To sa veronaukom rađeno je brzopleto, pa je došlo do preplitanja crkve na školske sisteme, na državne laičke školske sisteme, i veronauka ide dosta traljavo, koliko ja mogu da pratim, tako da ovakve pojave su sve češće. Evo, imate i danas slučaj u Šapcu, ponašanje sveštenika, koji je oštro kažnjen od eparhijskog suda, odstranjen iz službe zbog maltretiranja vlastite supruge i dece. Dakle, dobar je ovo znak da se nešto pomera, da se jedanput i to ne drži kao tabuirana tema nego da se otvoreno govori o tome, a takvih slučajeva ima mnogo, ljudi smo i ljudi su i u crkvi.

B92: Svako ima svoj Ustav i svoj sud. Da li je to možda znak da je crkva počela, da je u okviru crkve profunkcionisalo poštovanje Ustava bar u određenoj meri i suda? Jer, crkva je veoma konzervativna bila i vrlo retko je taj sud zapravo bio u funkciji, osim kad su u pitanju, čini mi se, dogmatske stvari, stvari dogmi...

Đorđević: Izgleda da ste i tu u pravu. Čini mi se da su počeli da funkcionišu, ali pod pritiskom javnosti, kako verskog, tako i laičkog dela javnosti, počeli su da funkcionišu neki mehanizmi. Mogu vam reći još jednu činjenicu, zapaža se da u crkvi sve više raste svet, da se moraju rušiti zidovi tog konzervativizma, opskurantizma, nesnalaženje u vremenu i prostoru, i da treba slobodnije govoriti. Tako da je crkva malo po malo, a daj bože da tako bude, sve transparentnija kao ustanova, dakle ne samo kad su u pitanju dogme, dogme su dogme, ali crkva kao društvena ustanova bi morala biti još otvorenija i još hrabrija. Ima i u crkvi korupcije, i u crkvi kriminala, svega ima dabome, pogledajte pobliže, ali se o tim stvarima obično ćuti. Budući da je nepisani zakon na snazi, sprege između struktura moći u episkopatu i struktura upravljačkih u državi, ali što se više bude govorilo o ovome... Rekoh vam malopre, sve crkve u Evropi, Češka, Slovačka, Rusija, otvorile su dosijee saradnje sveštenstva, svojih episkopa sa tajnim službama komunističkih režima, kod nas još niko ne sme, iako neke stvari nije da se baš ne znaju.

B92: Imamo još samo dva minuta, voleo bih da ovo preostalo vreme posvetimo jednoj zanimljivoj vesti koja dolazi iz Evrope. Naime, urednik danskog lista Jilan Sposten Freming Rouz, koji je svojevremeno objavljivao karikature proroka Muhameda, primio je nagradu za hrabrost i odlučnost, kako to stoji u saopštenju, Društva za slobodu i štampu. Da posvetimo ove poslednje minute problemu s kojim smo počeli emisiju. Naime, ta danska organizacija je ustanovila nagradu koja se zove „Safa“, koja će se od sada dodeljivati za slobodu štampe. Ovaj list je 2005. objavljivao karikature proroka Muhameda, što je izazvalo talas nasilja i protesta u muslimanskom svetu. Posebno je zanimljivo da je ova nagrada nazvana „Safa“, a Safa je inače pesnikinja iz Mitilene, sa grčkog ostrva Lezbosa. Dakle, i predsednik Društva za slobodu štampe gospodin Hedegarc je rekao da je naravno namerno odabarno ovo ime zbog toga što je ona bila žena i lezbejka, kako to stoji u saopštenju. Da li je to za Vas zaista jedan novi simbol borbe za evropske vrednosti, kako to vide u Društvu za slobodu štampe, ili se to može doživeti kao jedna provokacija islamskom svetu, koji je inače veoma senzibilan?

Đorđević: Pa na izvestan način to je i provokacija islamskom svetu, a ako karikature pređu granicu, koja se zove svetogrđe. Jer, ako je nekom nešto sveto, a ja mu to vređam... Međutim, evropske vrednosti su par ekselans sekularne vrednosti, prema tome ovakva nagrada ima itekako smisla, možda je i dobro što nosi ovo ime jer je u pitanju velika pesnikinja, čudo poezije na evropskom tlu koji je čitao njenu liriku i njene epitalame dabome, a što je ona sa Lezbosa, što to asocira itd, to je možda posebno provokativno. Dao bi bog da i kod nas bude što transparentnije to i da se ne bojimo istine. Recimo, crkvena cenzura, crkvena štampa isuviše je zatvorena, ima neku samokontrolu, prosto suprotno mišljenje vrlo teško dolazi do izražaja, a to je ono što je najpotrebnije i crkvi i društvu.

B92: Hvala Vam na vremenu koje ste nam posvetili.

Nancy Drew

Post by Nancy Drew » 20/03/2007 14:31

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 14:41, edited 1 time in total.

Vingo

Post by Vingo » 20/03/2007 14:32

Ona tek skontala... :D

Nancy Drew

Post by Nancy Drew » 20/03/2007 14:33

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 14:41, edited 1 time in total.

Goran_35

Post by Goran_35 » 22/03/2007 09:13

seln wrote:
Goran_35 wrote:Meni je ipak najzanimljivije pronadjeno "naoruzanje" :lol:

U Austriji je prije nekoliko godina osudjena neonacisticka grupa za vjezbanje "odbrambenih sportova". Ispostavilo se da su momci vjezbali neku vrstu quasi diverzantskih vjezbi(bez oruzja, cak i bez noza!), pa su fasovali po nekoliko godina na drzavnom kvartiru.Optuzba: podrivanje ustavnog poretka.
Svaka normalna drzava ima monopol na upotrebu sile, a svi koji zele nesto trenirati...pun qrac teretana, bokserskih dvorana, dojo-a, itd.

Sve ekstreme treba hvatati i treba im se suditi!!Ali u skladu sa demokratijom!Linchovanje ne podrzavam,to je svojstveno totalitarizmu.
Pored Vehabija treba posebnu paznju obratiti na teroristicke celije "Crne ruke"-rasprostranjene sirom Bosne i Srbije...
A kod njih,dragi moj rod'ijache :oops: ,od naoruzanja ima svega pa cak i "malo vecih kalibara".Zato treba iskoristiti antiteroristicke zakone :oops: i pohapsiti i ove bradonje,koji vrebaju pogodan momenat da izazovu kaos!Recimo u slucaju otcjepljenja Kosova moguce je da oni naprave sranje u Bosni!!Oni vec odavno imaju kampove za obuku jos iz devedesetih godina,dakle prije rata.Tu su obucabani Seseljevi dobrovoljci kao i pripadnici ostalih paravojnih formacija,koji su kasnije cinili zlo u ratu.Oni su cak izazvali i Prvi Svjetski Rat,ubistvom Franca Ferdinanda i trudne mu zene...Oni i danas postoje,i nije ih malo a naoruzani su do zuba...

tataratira

Post by tataratira » 22/03/2007 09:37

Srbi ubili Ferdinanda pa je uredu da Vehabije imaju kamp?
daj ba...

pa ove nase dijasporce, ustavri zemljake od ovih uhapšenih su uhvatili kako planiraju napad, isto su imali kamp i snimali filmove šta planiraju
što ih ne bi bilo i u Srbiji odakle su i ovi "naši" zemljaci?

Goran_35

Post by Goran_35 » 22/03/2007 13:07

tataratira wrote:Srbi ubili Ferdinanda pa je uredu da Vehabije imaju kamp?
daj ba...

pa ove nase dijasporce, ustavri zemljake od ovih uhapšenih su uhvatili kako planiraju napad, isto su imali kamp i snimali filmove šta planiraju
što ih ne bi bilo i u Srbiji odakle su i ovi "naši" zemljaci?

ako se tvoj komentar odnosi na moj,onda bih ti preporucio da moj komentar jos jednom procitas,jer cini mi se da ga nisi dobro shvatio?

Ukratko:hapsiti sve bradonje i jedne i druge i trece,ko god sprema kakve sukobe!!A nemoj mi reci da kod ovih sto idu uz poklic sa "verom u moga" :D nema malo krupnijih kalibara :oops: rodijache moj :oops:?? :roll:

tataratira

Post by tataratira » 22/03/2007 13:28

haj ba, vadiš se kao da su tebe uhvatili :-)

Post Reply