U Brčkom osvanuli grafiti ''NOŽ ŽICA SREBRENICA''

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
infobrcko

U Brčkom osvanuli grafiti ''NOŽ ŽICA SREBRENICA''

Post by infobrcko » 16/03/2007 14:26

U Brčkom osvanuli grafiti „NOŽ ŽICA SREBRENICA“
Amandam SDA na jučerašnjoj Skupštini da se iz brčanskog Budžeta za 2007. izdvoje novčana sredstva za pomoć opštini Srebrenica, isti je privukao pažnju poslanika i javnosti. Gradonačalnik Brčko Distrikta BiH gosp. Mirsad Đapo je obečao da će uložiti napor da Brčko prvi iz BiH pomogne Srebrenici ali i ostalim opštinama.
Sinoć oko 22h na Ekonomskoj školi nepoznati počinioc ili više njih ispisali su grafite „NOŽ ZICA SREBRENICA“ brzom intervencijom policije Distrikta isti je prekrečen negdje oko 22:30 h , zatim oko 3h posle ponoći isti tekst grafita ispisan je i na brčanskoj Gimnaziji koji je također tokom noći i prekrečen.
Brčanski gradonačalnik danas je izjavio da su ovakvi uvredljivi sadržaji proistekli vjerovatno "isprovocirani" amandanom SDA za pomoć Srebrenici, i zatražio od policije da pronađe počinioce i nalogodavce.

BRČKO DISTRIKT PRVI SE ODAZVAO APELU SREBRENIČANA
Stranka demokratske akcije Brčko distrikta (SDA) pokrenula je inicijativu u Skupštini Distrikta da se u Proračunu za 2007.godinu osiguraju sredstva kojima bi se pomoglo gradu Srebrenici.

«Naša inicijativa je u sklopu posljednjih događanja u Srebrenici i smatramo da Brčko, koji je grad otvorenog srca, treba pokazati svu svoju širinu i pomoći građanima Srebrenice.» kazao je u izjavi za Fenu predsjednik SDA Brčko distrikta Ahmet Dervišević.

Dervišević je istaknuo da je prijedlog SDA, kojim se išlo amandmanom na Proračun za 2007, izdvojiti 500 000 konvertibilnih maraka i tim sredstvima u Srebrenici izgraditi neki trajni objekt poput škole, centra za obuku mladih i sl.

«Želimo da u Srebrenici ostavimo trajno obilježje koje će svjedočiti da je Brčko distrikt prvi u Bosni i Hercegovini odazvao se apelu za pomoć i pomogao ovom napaćenom gradu.» dodao je Dervišević.

«Želimo da u Srebrenici ostavimo trajno obilježje koje će svjedočiti da je Brčko distrikt prvi u Bosni i Hercegovini odazvao se apelu za pomoć i pomogao ovom napaćenom gradu.» dodao je Dervišević.

Amandman SDA su podržale mnoge političke partije i pojedinci u Skupštini Brčko distrikta a također i nevladine udruge i udruženja građana..

Dervišević je pozvao i druge sredine u BiH da se odazovu apelu grada Srebrenice i pomognu njenim građanima.

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 16/03/2007 18:11

Mislim da vecu tezinu ima reakcija vlasti na grafite nego sami grafiti. Distrikt Brcko je dokaz mogucnosti suzivota kojeg advokati aparthejda nece moci zaobici za dvije niti za dvadeset godina.

Dado dijasporitus

Post by Dado dijasporitus » 16/03/2007 20:12

Kako biti iznenadjen kad policajci ocito umjesto pendreka nosaju cetku i krec :). Eh Tito dragi ti si barem znao istuci :D :-)

infobrcko

Post by infobrcko » 17/03/2007 00:54

:roll:

porijeklomodbrckog

Srebrenica

Post by porijeklomodbrckog » 17/03/2007 01:26

i ja osudjujem Srebrenicu kao i svaki zlocin, bez obzira ko ga napravio, zato sam i otisao iz zemlje, i osudjujem te grafite, ali zelim da podsjetim na jos nesto, vlada Brcko distrikta bi morala prvo da se osvrne na nesto sto joj je u dvoristu, stoga bi trebala da prvo pomogne Bukviku koji je u sastavu opstine u kome je 92 izvrsen masakr za jedno popodne nad oko 70 stanovnika, a pocinila ga je armija Bosne i Hercegovine pod komandom 108 brigade HVO (licno sam bio unutra ali sam srecom uspio pobjeci). Nakon toga ne bih imao nista protiv da se pomogne i Srebrenici.
Pozdrav svima koji nisu pristrasni u osudi svih zlocina

PetiKorpus

Re: Srebrenica

Post by PetiKorpus » 17/03/2007 11:47

porijeklomodbrckog wrote:i ja osudjujem Srebrenicu kao i svaki zlocin, bez obzira ko ga napravio, zato sam i otisao iz zemlje, i osudjujem te grafite, ali zelim da podsjetim na jos nesto, vlada Brcko distrikta bi morala prvo da se osvrne na nesto sto joj je u dvoristu, stoga bi trebala da prvo pomogne Bukviku koji je u sastavu opstine u kome je 92 izvrsen masakr za jedno popodne nad oko 70 stanovnika, a pocinila ga je armija Bosne i Hercegovine pod komandom 108 brigade HVO (licno sam bio unutra ali sam srecom uspio pobjeci). Nakon toga ne bih imao nista protiv da se pomogne i Srebrenici.

Predlazem:

- Dodji u BiH (ako nisi trenutno tu);
- Prijavi zlocin u Sud;
- Izvrsi svjedocenje.

To je pravi nacin da se dodje do istine. Ko god da je napravio zlocin neka odgovara.

Ovako, na forumima, moze se do besvijesti govoriti o raznim stvarima koje su se desavale i"desavale".

bc_chupo

Post by bc_chupo » 17/03/2007 11:55

imal slika....nemojte vjeerovat u sve sto cujete
to je sigurno par momaka koji su u proolazu ili koji zive tu a zele da se izgotive

ovakve i slicne su se stvari dogadjale u tuzli ali nista naime na 15ak zgrada su osvanuli natpisi al qaida, jihad,svi u jihad, next destination Belgrade & banja luka....medjutim to niko nije ni pogledao.....
te stvari se rade iz mrznje koja znamo da postoji i tesko mozemo ista uciniti da to sprjecimo.....bolje trazit nesto sto i cime cemo pridonjeti pomirivanju sa srbima i hrvatima a ne samo jos zakuhavat..... :roll:

Maksim

Post by Maksim » 17/03/2007 13:15

porijeklomodbrckog wrote:i ja osudjujem Srebrenicu kao i svaki zlocin, bez obzira ko ga napravio, zato sam i otisao iz zemlje, i osudjujem te grafite, ali zelim da podsjetim na jos nesto, vlada Brcko distrikta bi morala prvo da se osvrne na nesto sto joj je u dvoristu, stoga bi trebala da prvo pomogne Bukviku koji je u sastavu opstine u kome je 92 izvrsen masakr za jedno popodne nad oko 70 stanovnika, a pocinila ga je armija Bosne i Hercegovine pod komandom 108 brigade HVO (licno sam bio unutra ali sam srecom uspio pobjeci). Nakon toga ne bih imao nista protiv da se pomogne i Srebrenici.

Evo ja ti kazem sto se desilo. Ja sam tada imao 7 godina i bio sam u posjeti mojoj neni i djedu u Gornjoj Brci kada odjednom dodje vijest da je bosanska vojska oslobodila Bukvik i Bukovac i uspostavila tu proboj. Sjecam se kad u Brci naidje traktor pun srpskih civila iz Bukvika kad je odjednom pocelo granatiranje sa srpske strane pa su civile morali sklonuti u kucu djeda mi i nene. Sjecam se vrlo dobro kako im je moja nena skuhala da jedu i pristavila im kavu. Pricali su kao da nije nista nego obicna mahala, jer ih je moja nena iovako poznavala od prije, sve je to komsiluk. Kada je granatiranje prestalo, civili su odvezeni dalje u Maocu gdje su bili smjesteni a ne zatvoreni, silovani, ubijani i maltretirani, jer se iovako radilo o zenama, djeci i starcima. Ubrzo su otisli u razmjenu. Poslije su neki, ne znam da li su isti, na radiju Srpsko Brcko kako su to zvali izjavljivali da su udarani, da su zene silovane sto je toliko nisko i nezahvalno, ali sto drugo ocekivati od takvih ljudi.
Ne mogu se sjetiti kad je to bilo, mislim da je bilo u kolovozu 1992. godine. Znam samo da je bilo ljeto i veoma vruce na taj dan. Armija BiH je usla u ta sela, evakuirala civile, jer vas je vasa srpska vojska ostavila, ali pokolja nije bilo niti je to itko ikad pomenuo. Ni najtvrdji srpski radikali o tome ne laju, jer tu nije bio nikakav pokolj, ali jeste pljacka. Naime, nakon sto je Armija BiH oslobodila sela, naisli su bojovnici HVO-a i poceli pljackati kuce i poslije i paliti, ali im nije uspjelo nanijeti toliko stete radi intervencije Armije BiH. No, mora se i reci, da su dolazili i civili i Bosnjaci (znam ih nekoliko) i Hrvati koji su isli da kradu po Bukviku. Ovdje u Becu nam je komsija bio jedan Hrvat koji je kao pripadnik HVO-a izgubio nogu u ratu. On je iz Ulica i pricao je nama da je izgubio nogu na frontu. Jednom su dosli njegovi roditelji u posjetu i njegov otac poce pricati kako laze i da nije izgubio nogu na frontu nego je nagazi na minu tijekom kradje u Bukviku.

I da zavrsim vec jednom, ako imas dokaze o nekakvom pokolju, idi na sud ili policiju, pokazi im svu dokumentaciju i dokaze koje imas i prijavi to, jer navodis cak brojku koja prelazi 70 zrtava. :roll:

windas

Post by windas » 17/03/2007 13:30

Zaostali u genetskom razvoju,
pisu po zidovima u ime svog naroda !!!

daduli_sa

Post by daduli_sa » 17/03/2007 13:32

Prije nego sto Brcko krene da se bavi ubistvima po okolnim mjestima treba da se pozabavi sa stratistima unutar samog grada i ubistvima na stotine Brcaka u naletu cetnickih falangri iz Bijeljine i drugih gradova. Dovoljno bi im bilo da se pozabave samo prvim mjesecima rata iz '92.god.

Maksim

Post by Maksim » 17/03/2007 13:46

Da, pogotovo to. Mi smo grad morali napustiti 30. travnja 1992. godine a oni koji su ostali, za njih se zna sto ih je slijedilo. Ljudi koji su ostali u Brckom jednostavno nisu vjerovali da se tako nesto moze dogoditi u Brckom pa cak ni moj otac koji se nakon sto nas je odvezao u Brku na siguran teritorij vratio u grad da bi tamo jos prenocio i sljedeceg dana bio uhapsen od Arkanovaca. U prvim mjesecima je u Brckom poubijano nemoguce mnogo ljudi! Vecina je zavrsila na strijeljanju u brcanskoj Luci.

zavrzlama
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post by zavrzlama » 17/03/2007 14:55

Kad Dodik naziva Sarajevo Teheranom..

Kad Jelic kaze "Nece ni ovaj ezan u Bijeljini jos dugo probijati usi"

Sta onda ocekivati od tih koji pisu grafite fasistickog sadrzaja(oni to makar rade skrivajuci se) dok im pliticke vodje to javno i na TV govore....

Samo ima jedna druga stvar.....ta srpska politicka elita zaboravlja da ce im glave kad tad skinuti ..ne Zavrzlama koji se bori za suzivot i ravnopravnost...nego bas ti koji pisu grafite...onda kada ti isti politicari budu morali da poniste ono zbog cega ovi i pisu ove grafite.....a to vrijeme se blizi......

daduli_sa

Post by daduli_sa » 17/03/2007 17:01

"Uhapšeni autori brčanskih grafita "Nož, žica Srebrenica"

Policija Brčko distrikta BiH je identificirala skupinu osoba koja je u noći između 15. i 16. marta ove godine na više lokacija u Brčkom ispisala grafite uvrjedljivog sadržaja koji je usmjeren na raspirivanje nacionalne i vjerske mržnje.

U dosadašnjem toku istrage slobode su lišene osobe s inicijalima P.V., rođen 1987.godine u Zagrebu, i I.V., rođen 1985.godine u Jajcu, oba s prebivalištem u Brčkom, saopćeno je iz policije Brčko distrikta.

Istraga na ovom slučaju još uvijek traje, nakon čega će nadležnom Javnom tužiteljstvu Brčko distrikta BiH biti podnesen izvještaj o počinjenom kaznenom djelu.

Inače, na nekoliko lokacija u Brčkom u noći između 15. i 16. marta ispisani su uvredljivi grafiti "Nož, žica Srebrenica" i "Zakolji Turčina" a što je izazvalo oštru osudu brčanskog gradonačelnika i Socialdemokratske partije koji su tražili žurno otkrivanje i procesuiranje počinitelja toga kaznenog djela.
"

Cemu zastita imena? Kod punoljetnih osoba nema sakrivanja iza inicijala. Govna treba imenovati!

Dado dijasporitus

Post by Dado dijasporitus » 17/03/2007 18:04

Ipak aferim policiji.

Takodjer neshvatam tu naviku ili valjda zakon da se pojedincima prikriva ime inicijalima. U USA koja ima kompleks za cuvanje privatnosti i identiteta njihova imena bi bila zaljepljena na novinskim naslovima. Jednom kad pocinis zlocin dupe ti javno vlasnistvo da ga svi sutaju pa ti uradi to ponovo ako smijes

porijeklomodbrckog

Post by porijeklomodbrckog » 17/03/2007 18:38

e, moj zemljace, valjda zato sto si imao samo 7 godina i pricas bajke, (nadam se da nemas druge motive za to), svi ti pobijeni ljudi tamo imaju imena i prezimena, dovoljno je da stavis u google "Bukvik" i "zrtve 1992" i dobices liste sa imenima i prezimenima i godinama rodjenja (Bukvik podrazumijeva sire podrucje sa selima Bukovac, Vujicici, Vitanovici itd. koja su sva zajedno bila 4,5 mjeseca prije masakra u okruzenju), koje na zalost nisu skorz potpune tj. ima vise zrtava nego sto je na spiskovima jer nisu prilikom ekshumacije uspjeli sve da nadju. Ja sam ih vecinu licno poznavao, mnogi od njih bili su starci, zene, invalidi pa ti procijeni ko je tu ubijan i zasto. Nije posotojala nikakva srpska vojska, koja bi nekog napustila kao sto tvrdis, osim civila koji su sa nesto naoruzanja i minimum municije drzali straze oko sela tako da nisu ni mogli da pruze neki otpor, citavo podrucje je pregazeno u toku jednog popodneva. Zatim je doslo poznato ciscenje terena i kako ti rece "evakuacija civila". Prije napada Bukvik nije ni na koga ispalio ni jedan metak, bio je pun izbjeglica sa strane, zena i djece, jer se naivno mislilo da ce to podrucje rat mimoici. Nakon izvrsene pljacke od prve do posljednje kuce su spaljene,crkva porusena, osim ljudi ubijani su i kerovi, svinje i ostale domace zivotinje, ovo sam licno cuo iz obliznje sume. Kasnije su u logoru mnogi maltretirani i tuceni (pretezno mladji) a i izvrseno nekoliko silovanja (jednu zrtvu iz komsiluka sam licno poznavao - nakon rata je nazalost umrla). Tacno je da su nakon izvjesnog vremena vecina tih ljudi razmijenjena na teritoriju Brckog. Nisam imao namjeru da ovakve stvari ovdje pisem, ali sam morao da reagujem na "bajke" zbog stvari koje sam licno dozivio i na srecu kroz bijeg uspio licno da se spasim. Ovo su sve CINJENICE i koliko ja znam predate sudovima (svjedoka ima dovoljno), ali mi do danas nije poznato da je iko zbog toga osudjen (mozda nisam dobro informisan - volio bih da je tako i da mi neko ako vise zna to i saopsti). Niko ne treba da zatvara oci pred vlastitim zlom (mislim pocinjenim od strane pripadnika vlastitog naroda), jer se time na neki nacin i sam stavlja iza toga. Ta pjesma da je samo jedna strana stradala a drugi su bili zli vise je dosadila i vrapcima na grani. Ne zelim ovim da umanjim zlocine pocinjene u gradu Brcko, ja ih nisam (hvala Bogu) dozivio jer sam u to vrijeme bio na strani zrtve, ali sam kasnije cuo o njima, ali ne mogu dozvoliti da se presucuje i ignorise ono sto je nama licno napravljeno, a to je bio jasan MASAKR NAD CIVILNIM STANOVNISTVOM. Brojke su zemljace na zalost tacne, krecu se izmedju 60 i 70 ljudi. Bukvik do danas nema, a nije mi jasno zasto i kome to smeta, ni najmanje spomen obiljezje za ovaj zlocin.

pozdrav

daduli_sa

Post by daduli_sa » 17/03/2007 19:09

porijeklomodbrckog wrote:Bukvik do danas nema, a nije mi jasno zasto i kome to smeta, ni najmanje spomen obiljezje za ovaj zlocin.

Izvini, ali spominjati SPOMEN OBILjEZJE za nekoga, a prije toga ne zadovoljiti pravdu za tu istu osobu(e) meni se cini nekako morbidno smijesno i kao odstupanje od tvoje prvobitne zelje i potrebe - dokazivanje ISTINE i zadovoljenje PRAVDE.

Nego, iako ovo nije tema recu cu samo jedno - sve dok takvi "svjedoci" kao sto si (navodno) ti budu sutali imat cemo problem sa poimanjem prave istine i onoga sto se desavalo.
Zato, nemoj ocekivati da neko sada posebno te podrzava u tvojoj prici (istini) koliko god da to uistinu i zelio zbog ukupnog pomirenja i shvatanja proslosti. O istini se ne govori sa rukavicama. O njoj se takodjer ne govori po potrebi i kada treba da stavimo veliko ALI kada zelimo da ucestvujemo u prici o drugim istinama.

Ujedno, nadam se da ce se sa pravim imenima pocinilaca izaci u javnost i tako demistificirati cijeli dogadjaj. Da ne bi slucajno za 10-15 godina imali milion i jednu verziju ovog incidenta i imena njegovih izvrsilaca.

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 17/03/2007 20:11

porijeklomodbrckog wrote:Prije napada Bukvik nije ni na koga ispalio ni jedan metak, bio je pun izbjeglica sa strane, zena i djece, jer se naivno mislilo da ce to podrucje rat mimoici. Nakon izvrsene pljacke od prve do posljednje kuce su spaljene,crkva porusena, osim ljudi ubijani su i kerovi, svinje i ostale domace zivotinje, ovo sam licno cuo iz obliznje sume. Kasnije su u logoru mnogi maltretirani i tuceni (pretezno mladji) a i izvrseno nekoliko silovanja (jednu zrtvu iz komsiluka sam licno poznavao - nakon rata je nazalost umrla).

Sud i zakon. Strateski zadatak ARBiH je bio ocuvanje multietnickog karaktera drzave, tako da su za zlocine odgovorni pojedinci i grupe prekrsili ne samo zakon, nego i doktrinu ARBiH. Ako raspolazes relevantnim informacijama, bilo bi korisno da se s istim obratis i nadleznom tuzilastvu.

infobrcko

Post by infobrcko » 17/03/2007 22:51

aferim policiji na tako brzoj interveniciji ali samo radi podsjecanja...ovo je PRVI put da policija nekog uhapsi pod sumljom da je pisa ouvredljive grafite po brckom, takodjer RADI PODSJECANJA u brckom je par puta zapaljena drzavna zastava policija nije uradila nista...sarane skole i institucije policije nije uradila nista...
Zadnji put kada je bilo 15 , 16 marta...gradonacalnik je u svojoj izjavi za medije da prokomentarise rekao " ZAHTJEVAM od policije da idenfitikuje pocinioca ili vise njih" koliko znam ovo je PRVI put da je to gradonacalnik zatrazio ili zahtjevao od policje...al sve u svemu urodilo je plodom

porijeklomodbrckog

Post by porijeklomodbrckog » 18/03/2007 03:00

U Brckom su ovi dogadjaji ucesnicima na svim stranama jako dobro poznati, mozda mladje generacije raspolazu dragacijim pricama kao sto je onaj mladi zemljak iz Brke. (Pitajte aktuelnog gradonacelnika Djapu, on je licno ucestvovao u pregovorima o predaji Bukvika). Ja tu nemam sta novo dodati, uzete su izjave svjedoka, o tome se moze i na internetu odavno vec citati. Jedino sto me muci da jos do danas nisam cuo da je neko negdje za to odgovarao. To mi pomalo sve smrdi na neke politicke igre i deal-ove.
Da o tome ovdje pisem ponukalo me je to sto mi je stvarno vise nepodnosljivo da stalno slusam price o dobrim i losim momcima, jedni su bili zli pocinioci a drugi samo postene i nevine zrtve, sve te crno bijele slike, svi ti klisei, mi koji smo bili ucesnici u tim dogadjajima znamo vrlo dobro kako je prosao svako ko je negdje bio manjina ili slabiji. Slabo da je iko dozivio humano postupanje, bili smo divljaci i to takvi da smo se sami sebi cudili do koje smo mjere bili u stanju ici, i to na svim stranama. Po ukupnom broju zrtava se mozda razlikujemo, ali po nacinu na zalost uopste ne. Naravno da su pojedninci odgovorni, ali ne zaboravimo da smo i mi kao masa stajali negdje presutno iza toga. Sto je najgore ni danas nije nista bolje samo sto oruzje suti. Po onoj izreci "Posle rata je prije rata". Politicke pozicije su i dalje upravo one zbog kojih je rat i poceo, nista se nije pomaklo. Eto, i previse sam se o ovome ispisao i vise necu, obecajem.

Maksim

Post by Maksim » 18/03/2007 03:33

porijeklomodbrckog wrote:U Brckom su ovi dogadjaji ucesnicima na svim stranama jako dobro poznati, mozda mladje generacije raspolazu dragacijim pricama kao sto je onaj mladi zemljak iz Brke. (Pitajte aktuelnog gradonacelnika Djapu, on je licno ucestvovao u pregovorima o predaji Bukvika). Ja tu nemam sta novo dodati, uzete su izjave svjedoka, o tome se moze i na internetu odavno vec citati. Jedino sto me muci da jos do danas nisam cuo da je neko negdje za to odgovarao. To mi pomalo sve smrdi na neke politicke igre i deal-ove.
Da o tome ovdje pisem ponukalo me je to sto mi je stvarno vise nepodnosljivo da stalno slusam price o dobrim i losim momcima, jedni su bili zli pocinioci a drugi samo postene i nevine zrtve, sve te crno bijele slike, svi ti klisei, mi koji smo bili ucesnici u tim dogadjajima znamo vrlo dobro kako je prosao svako ko je negdje bio manjina ili slabiji. Slabo da je iko dozivio humano postupanje, bili smo divljaci i to takvi da smo se sami sebi cudili do koje smo mjere bili u stanju ici, i to na svim stranama. Po ukupnom broju zrtava se mozda razlikujemo, ali po nacinu na zalost uopste ne. Naravno da su pojedninci odgovorni, ali ne zaboravimo da smo i mi kao masa stajali negdje presutno iza toga. Sto je najgore ni danas nije nista bolje samo sto oruzje suti. Po onoj izreci "Posle rata je prije rata". Politicke pozicije su i dalje upravo one zbog kojih je rat i poceo, nista se nije pomaklo. Eto, i previse sam se o ovome ispisao i vise necu, obecajem.

Samo da pojasnim: nisam iz Brke, ja sam iz Brckog, tocnije iz "S" naselja ako ti je poznato. Moja majka je rodom iz Brke a otac mi je iz grada gdje smo i zivjeli i gdje sam rodjen.

Listao sam malo po googleu i sve sto sam mogao pronaci je propagandni materijal koji npr. promovisu http://www.koreni.net i magazin Patriot, koji npr. spominje doktora Ibrahima Ramica kao ucesnika u napadima na Bukvik dok je svima poznato da taj isti Ibrahim Ramic nikad linije vidio nije. Ili Zekerijah Osmic, i njega spominju. I oni nikada fronta vidio nije. Ovakvim bi propagandistima ocigledno odgovaralo da su npr. srpski civili izmasakrirani u Bukviku, jer njihov idiotizam inace ne bi imao smisla. Oni profitiraju na zrtvama iz sopstvenog naroda, ali ja ne vjerujem da se taj masakar desio u Bukviku. No, vrijeme ce pak pokazati svoje. Ne zelim dalje ulaziti u ovaj slucaj, jer kada se ni pravosudje ne bavi ovom temom, kako cu ja biti opsirnije upoznati s ovim kao obicni gradjanin koji ima isti pristup informacijama kao i svi drugi.

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 18/03/2007 04:00

Samo cu reci ovoliko.

Arkanovci u Brcko dosli 30 Aprila 1992.

Bukovina pala/oslobodjena 15 Septembra 1992 godine.

Nadji Brcak Arkanove Tigrove, imenom i prezimenom, koji dodjose pravdu udjeljivati izmedju tebe i komisja - pa ces onda biti na najboljem putu da pravda stigne i za Bukovinu.

Ovako, iskreno - ko suti kad u njegovo ime kolju, ne treba se pozivati na pravdu i Zenevske konvecnije vec treba shvatiti da ako i njegova glava odleti 6 mjeseci kasnije - bice to radi isti ovih zasluga. Jer neprijateljstvo obavezuje jednako kao i prijateljstvo.

Ako si bio punoljetan - znas ti vrlo dobro sta je u Brckom bilo do Septembra 1992 godine. A ako ne znas, jer ne zelis da znas, onda ni ja ne znam ni gdje je Bukovina, niti me imalo interesuje cinjenica da su civili pobijeni u njoj. Izvini - al' tako je to.

Danas u Brckom postoji bulevar Draze Mihajlovica, bista tom istom djeneralu i slicno, nije niko digao spomen odlicje "oslobodiocima" Bukovine, niti ko svrlja po gradu klacemo vas ko na Bukovini. Dosli su neke Jajare i Purgeri u grad, da kao i onomad 1992 - dijele i prekrajaju sudbine, i zajebavaju domincilno stanovnistvo jer su oni - Srbi, a to znaci da mogu uvijek - raditi sta hoce, iako su tek od jucer punoljetni.

Zbog toga - neke stvari jesu crno-bijele. I zbog toga - nije sve isto. Moze samo biti slicno. Al' ako uzmem cinjenicu da je do tog momenta ocisceno 70% BiH - od nesrba, a da je preostalih 50% Bosanaca zivjelo u enklavama, u Srpskom okruzenju gdje su bili milovani sa granatama od 62 do 205mm dano-nocno, samo ce ti se kazati zbog cega ne moze Bukovina doci na red prije Brckog, Banjaluke, Prijedora, Bijeljine, Zvornika, Foce, i svih drugih mjesta gdje ljude na kucnom pragu pocese ubijati i nisu stali dok nisu nestali.

liberal

Post by liberal » 18/03/2007 04:19

Ako je policija nasla one koji su napisali ovaj grafit zavrsit ce pred sudom ...sad je pitanje kako nase sudstvo radi ali sto ameri kazu thumbs up za policiju
Sad ce da neki da vrisnu na mene ali sta bi sa onim grafitma u Sarajevu ( u pejtonu(?.....jesu li oni sto su ih pisali nadjeni ...ili je izgovor nismo ih mogli pronaci zato sto nemamo zajednicku policiju :D :D :D :D :D :D

daduli_sa

Post by daduli_sa » 18/03/2007 10:04

Samo cu da dodam slijedece:
niko, ali NIKO u BiH nije tako naivno stradao kao sto su stradali gradski Brcaci. Jer za neupucene koji citaju ovaj forum u Brckom je na zadnjim visestranackim izborima prije rata pobijedila nenacionalna stranka i Brcaci su bili potpuno uljuljani u tu cinjenicu da oni nisu nikome nista ucinili, da se nisu opredjelili ni za jednu nacionalnu stranku etc etc. Nazalost, prekodrinskim i bijeljenskim cetnicima (ovo govorim iz iskustva jer sam licni bio u to vrijeme u Bijeljini) nije trebao nikakav razlog da bi krenuli u osvajanje Brckog. I ta uljuljanost Brcaka ih je kostala glave, da su samo kao Tuzlaci na pola puta od Bijeljine uspostavili odbranu gradu i zaustavili nadiranje vojske u grad mnogi neduzni bi ostali zivi i ne bi bili pobijeni po kucnim vratima i dvoristima, Luci, hotelu u centru i sl.
I neka mi samo niko ne govori da nije sprovodjeno sistematsko unistavanje gradskog nesrpskog zivlja u Brckom. Meni neka samo ne govori. Jer sam zivio cijelo vrijeme u centru odakle je sve i spremano i pokretano protiv Brckog. A rodbina mi je tamo zivjela (Burica brdo i Strosmajerova, Brcaci znaju). Isuvise mi je poznato. I onda sam istina postao vec od juna svjedok psovanja lokalnih Srba po Bijeljini koji su prosvali sve po spisku Brcacima koji "...kao da iz rupa izlaze..." i ubijaju ih. Imbecilima je bilo logicnije da oni dodju tim Brcacima na vrata da ih ubijaju nego cinjenica da su ljudi nakon sto su poceli shvatati sta se desava bolje se snalazili po svojim mahalama (u ovom slucaju je bilo rijec o Klancu) i da su naravno izlazili iz svih mogucih "rupa" poznavajuci svoj grad gdje su odrasli i zivjeli.
Zato - NIKO, ali apsolutno NIKO nema pravo da kada je rijec o Brckom ista govori jer taj grad je sistematski unistavan i unisten za vrijeme rata. Gradski Brcaci su nazalost protjerani iz grada i jako mali dio njih se istinski i vratio u grad. A od grada je napravljeno ono sto je napravljeno.
Bijeljenski seljaci su donekle uspjeli da urade ono sto im je desetljecima bila boljka u oku - da uniste brcansku gospodu koja je vijekovima bila okosnica grada Brckog.

infobrcko

Post by infobrcko » 18/03/2007 11:36

http://www.infobrcko.com/e107_images/newspost_images/sda1.jpg

razbijeno nocas staklo na kancelariji SDA u Brckom

Maksim

Post by Maksim » 18/03/2007 13:14

Nosferatu wrote:Danas u Brckom postoji bulevar Draze Mihajlovica, bista tom istom djeneralu i slicno (...)

Vec par godina vise nema bulevara Draze Mihajlovica, to je danas bulevar mira. A bista je isto uklonjena vec podavno. Ne znam da li su je odnijeli u neko obliznje selo, u Visegrad ili na pravoslavno groblje u Brckom u Srpskoj varosi.

U centru grada pred nekadasnjim Galebom (a meni ce vjecno biti Galeb) jos uvijek stoji spomenik palim "oslobodiocima Brckog" od 3 metra visine. To je jedan specifican problem, jer umjesto da se bosnjacki politicari u Brckom bore za uklanjanje ovog spomenika, oni zele da se postavi na istom mjestu spomenik Armiji BiH i HVO-u.

Post Reply