BiH zemlja mržnje, korupcije i nasilja

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
SiSaJuMe

BiH zemlja mržnje, korupcije i nasilja

Post by SiSaJuMe » 08/03/2007 21:21

State Department: BiH zemlja mržnje, korupcije i nasilja

U izviješću State Departmenta navode se i brojni napadi na vjerske objekte od Trebinja do Banje Luke, kao i napad na džamiju u Jasenici kod Mostara te crkvu na Grbavici.

WASHINGTON - Ozbiljni problemi s kojima se BiH suočava i dalje su smrtonosne nagazne mine, policijsko zlostavljanje, prenatrpani i loše opremljeni zatvori, pritisci na sudstvo, prijetnje i napadi na novinare, religijske objekte i manjinske religijske zajednice, opstrukcije povratka izbjeglica, korupcija u vladinim institucijama, socijalna diskriminacija žena, etničkih i spolnih manjina i invalidnih osoba, etnički i vjerski motivirano nasilje, trgovina ljudima i ograničeno pravo na školovanje i zapošljavanje, stoji u izviješću Ureda za demokraciju, ljudska prava i rad američkog State Departmenta o poštivanju ljudskih prava i sloboda u BiH..

U izvješću State Departmenta je navedeno nekoliko slučajeva policijske brutalnosti. Bh zatvori su pretrpani, hrana, higijenski uvjeti i medicinska briga za zatvorenike je loša. Ne postoje ustanove za brigu psihički bolesnih zatvorenika niti maloljetničke zatvore. Brojni su slučajevi etničkog nasilja u zatvorima, a navodi se slučaj iz lipnja prošle godine kada su u Zenici zatvorenici Bošnjaci napali četvoricu bosanskih Srba koje je Ministarstvo pravosuđa odbilo premjestiti u zatvor Kula u RS-u. Državni Ustav ne osigurava eksplicitno neovisno sudstvo. Političke stranke utječu na rad sudova u određenim politički osjetljivim slučajevima.

Brojni Srbi i Hrvati su se više puta žalili da članovi bošnjačke SDA imaju povlašteni status na Univerzitetu u Sarajevu. Univerzitet u Banjoj Luci zapošljava gotovo isključivo Srbe, dok su sveučilišta u Mostaru podijeljena, kao i grad na hrvatsko i bošnjačko. I broj napada na religijske objekte u usporedbi s 2005. značajno povećao.

Navode se i brojni napadi na vjerske objekte od Trebinja do Banje Luke, kao i napad na džamiju u Jasenici kod Mostara te crkvu na Grbavici. Zakonom se zabranjuje obavljanje visokih javnih dužnosti osobama osumnjičenih zbog kriminalnih radnji, ali se to često ne provodi u praksi. Kao primjer State Department navodi kako sud nije suspendirao suca Matu Tadića koji je optužen za primanje mita i porezne prijevare zajedno s bivšim članom predsjedništva Draganom Čovićem, koji je u međuvremenu nepravomoćno osuđen.

Zakon pruža slobodu govora i medija te propisuje kazne zbog govora mržnje. Ipak, vlada na poštuje uvijek slobodu medija i novinari se i dalje suočavaju s prijetnjama i napadima.

Političari i vlade često vrše pritisak na medije pod izgovorom zaštite nacionalnih interesa. Navodi se slučaj novinara FTV-a Zvonke Mariće kojem je Sandžačka ruka pravde prijetila smrću zbog "antibošnjačkih pogleda".

Pojedinci iz MUP-a RS-a te Vlade RS-a, uključujući tadašnjeg predsjednika SDS-a Dragana Čavića, vršili su pritisak na Nezavisne novine i RTRS, a Islamsku zajednicu BiH pod vodstvom reisu-l-uleme Mustafe Cerića kojeg State Department proziva zbog pritiska na Bakira Hadžiomerovića i FTV.

Brojni su i primjeri trgovine ljudima, naročito među Romima, a postoje i izvješća kako je u trgovini ljudima sudjelovala policija. BiH je destinacija i tranzitna točka trgovine ljudima, ali i zemlja u kojoj je veliki broj žena žrtava seksualne eksploatacije, najviše unutar zemlje, ali i u inozemstvu.

U izviješću state departmenta nasilje na stadionima te brojni sukobi iz etničkih povoda za i nakon nogometnih utakmica te nacionalni antagonizam između navijača.

8.3.2007.
Pincom.info

Da li moze jos gore. Da li ce mo jos trpit "torove" i birat NACI "'cobane'"
Dokle ce mo trpit ovaku BiH.

vedderedi

Post by vedderedi » 08/03/2007 21:27

Pincom.info=Vecernji list
jednom rjecju FUJ

_sa_

Post by _sa_ » 08/03/2007 21:29

oni su nas skrojili i oni izvjestaje da mi pisu?
smijesno

DONY

Post by DONY » 08/03/2007 21:31

_sa_ wrote:oni su nas skrojili i oni izvjestaje da mi pisu?
smijesno

zar nas nije Aljo skrojio... :-) :lol:

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 08/03/2007 22:44

Majka dijaspora ili - puč, treće nema da ga piiiip Al eto vi kako hocete :D

Santos

Post by Santos » 09/03/2007 07:56

Hajte vamo kod mene.Jos se nesto moze smuckat,poput nacionalne ugrozenosti,mjesani brak i ti folovi.Mislim ako vam je dokurcilo dole dolzite vamo u zemlju lala,dobice te sva prava od skolovanja,stambenog do zdravstvenog.Naravno ako prodjete tj,dobijete papire.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 09/03/2007 09:22

Ja bih dodao na ovo i zemlje neizmjernih količina smeća... na svim mogućim lokacijama, bilo to šuma, rijeka, naselje, planinski potok...... ili ili navedite bilo koje mjesto i naćete tamo smeće....

Postali smo toliki peksini da ja to ni u Africi vidio nisam.... i molim samo bez šupljeg pravdanja... jer mislim da za isto nema mjesta... otvorimo oči i pogledajmo oko sebe.... a ne drobimo šuplju....

angevin

Post by angevin » 09/03/2007 09:25

smijesno

ko god je napisao nije puno pogrijesio. sve je to nasa surova istina.

zlatan01

Post by zlatan01 » 09/03/2007 09:40

Santos wrote:Hajte vamo kod mene.Jos se nesto moze smuckat,poput nacionalne ugrozenosti,mjesani brak i ti folovi.Mislim ako vam je dokurcilo dole dolzite vamo u zemlju lala,dobice te sva prava od skolovanja,stambenog do zdravstvenog.Naravno ako prodjete tj,dobijete papire.

Ne obecavj olahko...moj rodjak ceka "papire" u Holandiji vec SESTU godinu. Covjek, a i cijela porodica je na kraju snaga, djeca naucila jezik, idu tamo u skolu, i sta ako ih vrate nazad?

zlatan01

Post by zlatan01 » 09/03/2007 09:42

Situacija nije ni malo dobra, ali ako zatvaramo oci pred problemima moze biti samo jos gore. Prvi korak ka izljecenju je dijagnoza, a ovo gore je upravo to. Sad treba traziti lijek!

funaki

Post by funaki » 09/03/2007 09:43

Jebo te...., a ja tako volim ovu zemlju i ne bih nikada otisao!
Ne znam zasto, ali JEDNOSTAVNO je VOOOOOOOLIM!!!!!!!!!!

:bih:

skendo

Post by skendo » 09/03/2007 10:59

Ovaj izvještaj je tačan..

Ali ako State Department ne može stvari učiniti boljim, onda ne znam ko može..

Ma u principu ovaj izvještaj opet govori o njihovom licemjerstvu.

sveu16

Post by sveu16 » 09/03/2007 11:07

Nazalost, ima puno istine u ovome, bez obzira na izvor informacija.

_sa_

Post by _sa_ » 09/03/2007 13:03

angevin wrote:
smijesno

jest stvarnost
kojoj su i oni dosta pridonijeli daytonom

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 09/03/2007 15:09

ja eto state department treba rjesavati probleme po bosni, state department treba ujediniti skole, oni trebaju donijet i provodit zakone protiv diskriminacije...sta je vama?? :roll: :roll:

Jel to oni trebaju uraditi ili mi? Ko je odgovoran za ovu zemlju? Oni u ruandi? Ili mi? Jesu li nasi politicari i vlast ovdje sta odgovorni? Ili su oni super i nisu nista krivi?

Za sve ovo krivi su ljudi koji su na vlasti u BiH i niko drugi (i narod jer za njih glasa).

hocemo li jednom u zivotu, makar, preuzeti odgovornost za nesto a ne kriviti nekoga i cekati nekoga da nase probleme rijesi za nas..

Bl_ManiaC

Post by Bl_ManiaC » 09/03/2007 15:29

Svemirski_Jebach wrote:ja eto state department treba rjesavati probleme po bosni, state department treba ujediniti skole, oni trebaju donijet i provodit zakone protiv diskriminacije...sta je vama?? :roll: :roll:

Jel to oni trebaju uraditi ili mi? Ko je odgovoran za ovu zemlju? Oni u ruandi? Ili mi? Jesu li nasi politicari i vlast ovdje sta odgovorni? Ili su oni super i nisu nista krivi?

Za sve ovo krivi su ljudi koji su na vlasti u BiH i niko drugi (i narod jer za njih glasa).

hocemo li jednom u zivotu, makar, preuzeti odgovornost za nesto a ne kriviti nekoga i cekati nekoga da nase probleme rijesi za nas..

potpisujem

slazem se

Black swan

Post by Black swan » 09/03/2007 16:08

zlatan01 wrote:
Santos wrote:Hajte vamo kod mene.Jos se nesto moze smuckat,poput nacionalne ugrozenosti,mjesani brak i ti folovi.Mislim ako vam je dokurcilo dole dolzite vamo u zemlju lala,dobice te sva prava od skolovanja,stambenog do zdravstvenog.Naravno ako prodjete tj,dobijete papire.

Ne obecavj olahko...moj rodjak ceka "papire" u Holandiji vec SESTU godinu. Covjek, a i cijela porodica je na kraju snaga, djeca naucila jezik, idu tamo u skolu, i sta ako ih vrate nazad?

:D:D:D imat će sjećanje na 6 najtežih godina zajedno :D:D:D

tech10

Post by tech10 » 09/03/2007 16:15

"Bosna je zemlja prepuna čari
Minskih polja i mutne vode
Brda joj kite rovovi stari
Nad njima silni "Apači" brode
Srušene kuće svečano ćute
U mirnoj sjeni bez starog krova
Oružje stupa niz tajne pute
A obnoć se pere prljava lova..."

Zabranjeno Pušenje

angevin

Post by angevin » 09/03/2007 16:46

_sa_ wrote:
angevin wrote:
smijesno

jest stvarnost
kojoj su i oni dosta pridonijeli daytonom

Dayton je mila majka u odnosu na ono cime smo se "bavili" prethodnih godina. Sve i da su stranci i bili doprinijeli pocetku rata, ostaje ona narodna: tesko natjerat' zabu u vodu

Bosanac_21

Post by Bosanac_21 » 09/03/2007 17:01

:x bas su se oni nasli da kritikuju Bosnu :-)
Kao prvo nisu u stanju svoju zemlju dovesti u red, a kamoli da srede neku
drugu. Prelazi se preko svega sto se izdesavalo po BiH za vrijeme rata,
genocid i agresija se omalovazavaju i sad odjednom "mrznja, korupcija i
nasilje". Neka meni Bosne kakva god da je, navikla je da svasta prezivljavati i sama za sebe boritiImage

_sa_

Post by _sa_ » 09/03/2007 17:31

nije fazon u tome, nasi jesu nasposobni ali me nervira americko licemjerstvo
jednostavno kazem da je taj isti SD izdao izvjesca za sve zemlje osim za svoju dragu ameriku!
nek malo metu i ispred svojih vrata, nisu ni oni zlatni
puritanci

chuchumbamayumbe

Re: BiH zemlja mržnje, korupcije i nasilja

Post by chuchumbamayumbe » 09/03/2007 17:53

SiSaJuMe wrote:State Department: BiH zemlja mržnje, korupcije i nasilja

U izviješću State Departmenta navode se i brojni napadi na vjerske objekte od Trebinja do Banje Luke, kao i napad na džamiju u Jasenici kod Mostara te crkvu na Grbavici.

WASHINGTON - Ozbiljni problemi s kojima se BiH suočava i dalje su smrtonosne nagazne mine, policijsko zlostavljanje, prenatrpani i loše opremljeni zatvori, pritisci na sudstvo, prijetnje i napadi na novinare, religijske objekte i manjinske religijske zajednice, opstrukcije povratka izbjeglica, korupcija u vladinim institucijama, socijalna diskriminacija žena, etničkih i spolnih manjina i invalidnih osoba, etnički i vjerski motivirano nasilje, trgovina ljudima i ograničeno pravo na školovanje i zapošljavanje, stoji u izviješću Ureda za demokraciju, ljudska prava i rad američkog State Departmenta o poštivanju ljudskih prava i sloboda u BiH..

U izvješću State Departmenta je navedeno nekoliko slučajeva policijske brutalnosti. Bh zatvori su pretrpani, hrana, higijenski uvjeti i medicinska briga za zatvorenike je loša. Ne postoje ustanove za brigu psihički bolesnih zatvorenika niti maloljetničke zatvore. Brojni su slučajevi etničkog nasilja u zatvorima, a navodi se slučaj iz lipnja prošle godine kada su u Zenici zatvorenici Bošnjaci napali četvoricu bosanskih Srba koje je Ministarstvo pravosuđa odbilo premjestiti u zatvor Kula u RS-u. Državni Ustav ne osigurava eksplicitno neovisno sudstvo. Političke stranke utječu na rad sudova u određenim politički osjetljivim slučajevima.

Brojni Srbi i Hrvati su se više puta žalili da članovi bošnjačke SDA imaju povlašteni status na Univerzitetu u Sarajevu. Univerzitet u Banjoj Luci zapošljava gotovo isključivo Srbe, dok su sveučilišta u Mostaru podijeljena, kao i grad na hrvatsko i bošnjačko. I broj napada na religijske objekte u usporedbi s 2005. značajno povećao.

Navode se i brojni napadi na vjerske objekte od Trebinja do Banje Luke, kao i napad na džamiju u Jasenici kod Mostara te crkvu na Grbavici. Zakonom se zabranjuje obavljanje visokih javnih dužnosti osobama osumnjičenih zbog kriminalnih radnji, ali se to često ne provodi u praksi. Kao primjer State Department navodi kako sud nije suspendirao suca Matu Tadića koji je optužen za primanje mita i porezne prijevare zajedno s bivšim članom predsjedništva Draganom Čovićem, koji je u međuvremenu nepravomoćno osuđen.

Zakon pruža slobodu govora i medija te propisuje kazne zbog govora mržnje. Ipak, vlada na poštuje uvijek slobodu medija i novinari se i dalje suočavaju s prijetnjama i napadima.

Političari i vlade često vrše pritisak na medije pod izgovorom zaštite nacionalnih interesa. Navodi se slučaj novinara FTV-a Zvonke Mariće kojem je Sandžačka ruka pravde prijetila smrću zbog "antibošnjačkih pogleda".

Pojedinci iz MUP-a RS-a te Vlade RS-a, uključujući tadašnjeg predsjednika SDS-a Dragana Čavića, vršili su pritisak na Nezavisne novine i RTRS, a Islamsku zajednicu BiH pod vodstvom reisu-l-uleme Mustafe Cerića kojeg State Department proziva zbog pritiska na Bakira Hadžiomerovića i FTV.

Brojni su i primjeri trgovine ljudima, naročito među Romima, a postoje i izvješća kako je u trgovini ljudima sudjelovala policija. BiH je destinacija i tranzitna točka trgovine ljudima, ali i zemlja u kojoj je veliki broj žena žrtava seksualne eksploatacije, najviše unutar zemlje, ali i u inozemstvu.
U izviješću state departmenta nasilje na stadionima te brojni sukobi iz etničkih povoda za i nakon nogometnih utakmica te nacionalni antagonizam između navijača.
8.3.2007.
Pincom.info

Da li moze jos gore. Da li ce mo jos trpit "torove" i birat NACI "'cobane'"
Dokle ce mo trpit ovaku BiH.

Samo mi nemojte reci da ovo nije tacno i da SD izmislja???!!!
NARAVNO DA JE SVE STO JE GORE NAPISANO TACNO I SVI KOJI TO NEGIRAJU VRLO DOBRO ZNAJU DA LAZU, PRIJE SVEGA SEBE A ONDA I OSTALE!

Zox

Post by Zox » 09/03/2007 18:09

Reakcije na ovako surove istine su, jos jednom, tipicno mahalske "sta ce on pricati, vidi mu glave!"

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 09/03/2007 18:21

_sa_ wrote:nije fazon u tome, nasi jesu nasposobni ali me nervira americko licemjerstvo
jednostavno kazem da je taj isti SD izdao izvjesca za sve zemlje osim za svoju dragu ameriku!
nek malo metu i ispred svojih vrata, nisu ni oni zlatni
puritanci

Pa bolan oni i jesu od rijetkih koji metu svoje smece i to zesce i trude se da isprave neke stvari.

Iz proslosti - sikuli Nixona jer je previse srao i lagao. Ko skide bogati ijednog naseg politicara? (bez ispaljenog metka).

Priznali gresku bacanja atomske bombe. Ko je kod nas priznao ista, a kamoli takve velike stvari? Mi smo svi nepogresivi, najbolji, najsnazniji, najpametniji.... :-)

Npr. otkud bi se znalo i za Abu Garib da americki vojnici nisu to prijavili. Vec sudovi rade, dosta krivaca je nadjeno, odstete se placaju....

Zamisljam sta se desilo npr. sa Kazanima......smijesna prosekucija.....nikakve odstete.....pokusalo se zataskati decenijama.

Ili jos gore ako pogledas npr. Manajcu ili Omarsku, ko je ba' iz RS se izvinuo za takva zvjerstva, a kamoli pokrenuo sudski postupak. Gdje je npr. Ijedan vojnik te RS koji je izasao sa slikama ili se javio da pomogne otpuzbi.

Lista je duga....

Malo je licemjerno govoriti o licemjernosti drugih sa ovako licemjernim politicarima i narodom koji imamo. Sav narod govori kako su politicari losi, pokvareni, lopovi, a opet sutra izadje i glasa za njih i divi im se :shock: Kakvo licemjerstvo i to one najgore vrste!!!

Ako vec hoces da kritikujes, onda imas mnogo nam blize susjede EU koji regularno (poput nas samih) modifikuju istoriju, kriju stvari, prave se "gluhim" i sl.

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 09/03/2007 18:26

Zox wrote:Reakcije na ovako surove istine su, jos jednom, tipicno mahalske "sta ce on pricati, vidi mu glave!"

Potpisujem!!!

Post Reply