BiH kao multietnička država na principima ZAVNOBiH-a

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Podržavate li ideju BiH kao normalne multietničke države na principima ZAVNOBIH-a?

Da
43
93%
Ne
3
7%

Total votes: 46

valterbranisarajevo

BiH kao multietnička država na principima ZAVNOBiH-a

Post by valterbranisarajevo » 16/02/2007 13:45

Ni jedna nacionalna politička partija ne želi BiH

Bijeljina - Profesor banjolučkog Filozofskog fakulteta Miodrag Živanović rekao je da nijedan konstitutivni narod i nijedna nacionalna politička partija ne žele BiH.

"To ne žele ni srpska, ni bošnjačka ni hrvatska elita. Izgleda malo paradoksalno, ali je tako, izjavio je Živanović.

On smatra da multietničku BiH ne žele ni Srbi, ni Hrvati, a niti Bošnjaci, koji se samo deklarativno zalažu za BiH.

"Oni govore da jedini imaju ekskluzivno pravo na BiH sa rješenjima i prijedlozima koji su jednostavno neprovodivi. Čim neko u politici predlaže nešto neostvarivo, znači da on nije iskreno za to, već za nešto drugo"rekao je Živanović i dodao da taj utopistički element kod SDA i SBiH pokazuje da ni Bošnjaci nisu za BiH.

Oslobođenje 16.2.2007.

Ovu izjavu neću komentarisati jer ne podržavam ni jedan stav gdje se bilo šta generalizuje, ali me je ovaj članak natjerao na razmišljanje koliko stvarno ljudi, bez obzira na vjeru ,naciju ili političko opredjeljenje iskreno želi BiH kao multietničku državu temeljenu na principima ZAVNOBIH-a prma kojima ona nije ni srpska, ni hrvatska ni bošnjačka, nego i srpska i hrvatska i bošnjačka.

Ja lično mislim da je ovakva BiH jedina sposobna pružiti normalan život njezinim stanovnicima, koji uključuje osnovni princip da se u njoj ljudi dijele na dobre i loše prema njihovim djelima, a nikako prema imenu i porijeklu, što je kod nas, na žalost, još uvijek većinsko razmišljanje.

Sve ostale opcije će nas još dugo držati na dnu, a za zapad ćemo svi biti „krvoločni Slaveni“
:(

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 16/02/2007 14:27

Decentralizovana država sa jakom lokalnom samoupravom dva nivoa vlasti il maksimalno tri... mada ja preferiram dva... država svih njenig građana, cjelovita i demokratska... to je Bosna i Hercegovina koju ja zamišljam kad sklopim oči... zemlja koja živi od proizvodnje ekološki ispravne hrane i turizma...
Ali nacionalno-homogene stranke nisu u stanju ponuditi takvu viziju a kamoli je implementirati....

Živili !

forUMASH

Post by forUMASH » 16/02/2007 14:36

....BH je, na zalost, etnicki podjeljena jos od '93. .........sad je samo pitanje politickih igara, ko ce ga kome metnuti dublje i dobiti par pedalja teritorije vise....da je do nacionalnih elita, to bi se vec davno ozvanicilo, ovako primorani smo zivjeti u prelaznom periodu dok se nekom od velikih igraca sa MZ scene ne ukaze prilika i dok se BH situacija ne "prebije" kao dio neke vece nagodbe.....

Maksim

Post by Maksim » 16/02/2007 18:14

Koliko ljudi zeli BiH se moze vidjeti svakodnevno, npr. na ovom forumu. Ako odete na neki "srpski" ili "hrvatski" forum, mozete se u vecini suociti sa odbijanjem BiH, ali slicno je i na mnogim forumima koji se prezentiraju kao bh. forumima koji su puni ljudi koji su iskljucivo fokusirani na "bosnjastvo".

Ne znam da li se tko sjeca site-a bosnjacki-front.com ? Tu sam se nacitao fasizma kao i na ustaskim i cetnickim forumima na koje sam naletio i najezio se od njih. Sto je pogresno u tome biti Bosanac po nacionalnosti? Danas placamo cijenu drske fraze koja znaci "voli svoje, postuj tudje" sto se uvijek odnosilo na nase bh. drustvo, kao kofol postujemo se, ali samo da nismo zajedno. Kad se budemo rijesili separatizama koji su kod nas iste rijeci kao Bosnjak, Hrvat i Srbin, mozda bude nesto od nas. Mi smo jednostavno takva drzava, naopaka drzava, nismo Svicarska u kojoj ti korpusi funkcionisu. I kad bi nam uspjelo da opet budemo zajedno kao Bosnjaci, Srbi i Hrvati, za 15 godina ce se opet pojaviti njeka predrasuda koja ce opet zapaliti vatru.

Nazalost, trenutno je tako da vecina onih glasaca koji glasaju za SDS jer ne zele BiH. Isto je sa glasacima HDZ-a, SDA i SBiH. Gajo Sekulic je skoro uzjavio da su od nacionalistickih stranaka u BiH gori samo njihovi glasaci.....

Ahmmed

Re: BiH kao multietnička država na principima ZAVNOBiH-a

Post by Ahmmed » 16/02/2007 23:22

valterbranisarajevo wrote:Ni jedna nacionalna politička partija ne želi BiH

Bijeljina - Profesor banjolučkog Filozofskog fakulteta Miodrag Živanović rekao je da nijedan konstitutivni narod i nijedna nacionalna politička partija ne žele BiH.
"To ne žele ni srpska, ni bošnjačka ni hrvatska elita. Izgleda malo paradoksalno, ali je tako, izjavio je Živanović.

On smatra da multietničku BiH ne žele ni Srbi, ni Hrvati, a niti Bošnjaci, koji se samo deklarativno zalažu za BiH.

"Oni govore da jedini imaju ekskluzivno pravo na BiH sa rješenjima i prijedlozima koji su jednostavno neprovodivi. Čim neko u politici predlaže nešto neostvarivo, znači da on nije iskreno za to, već za nešto drugo"rekao je Živanović i dodao da taj utopistički element kod SDA i SBiH pokazuje da ni Bošnjaci nisu za BiH.

Oslobođenje 16.2.2007.

Ovu izjavu neću komentarisati jer ne podržavam ni jedan stav gdje se bilo šta generalizuje, ali me je ovaj članak natjerao na razmišljanje koliko stvarno ljudi, bez obzira na vjeru ,naciju ili političko opredjeljenje iskreno želi BiH kao multietničku državu temeljenu na principima ZAVNOBIH-a prma kojima ona nije ni srpska, ni hrvatska ni bošnjačka, nego i srpska i hrvatska i bošnjačka.

Ja lično mislim da je ovakva BiH jedina sposobna pružiti normalan život njezinim stanovnicima, koji uključuje osnovni princip da se u njoj ljudi dijele na dobre i loše prema njihovim djelima, a nikako prema imenu i porijeklu, što je kod nas, na žalost, još uvijek većinsko razmišljanje.

Sve ostale opcije će nas još dugo držati na dnu, a za zapad ćemo svi biti „krvoločni Slaveni“
:(

Nimalo mi nije mrzak prof. Žile, ali je više previše :D njegovog relativiziranja i simplificiranja stvari....Jednom sam ga prilikom slušao,kako istu stvar tvrdi kroz potpuno blentav primjer: Kaže uvaženi profesor:
" Nema dobra u ovoj zemlji, dok imamo npr. srpske šume, hrvatske ceste...i ....i ...(pa je zastao) i....bošnjačke telekomunikacije(mislio je na nazive pojedinih preduzeća) ....Pa je shvatio da je izvalio glupost a onda se pokušao izvući objašnjenjem da BH pošte ili Bh Telecom, zapravo,nisu stvarno bosanskohercegovačka preduzeća, već većinski bošnjačka,koja se , eto, usuđuju, za sebe priskrbiti naziv države :D
Eto, jadni Telekom Srpske , odnosno Eronet.... :-)

Ima još jedna dobra priča o profesoru i njegovim ratnim danima:

Bio je čovjek, naime, tenkista u Vojsci RS ( da ne kažem drugačije ) :D
I objašnjava njehova hanuma, kako je Žile bio human i tada i kako je prebacivao "preko" neprijateljskih linija, hoćereć, linija Armije BiH...A zna se , šta je iza linija :) Kaže njoj Žile, sav crven u licu: Živa bila, ne brani me ti više.. :D

Ahmmed

Post by Ahmmed » 16/02/2007 23:24

Maksim wrote:Koliko ljudi zeli BiH se moze vidjeti svakodnevno, npr. na ovom forumu. Ako odete na neki "srpski" ili "hrvatski" forum, mozete se u vecini suociti sa odbijanjem BiH, ali slicno je i na mnogim forumima koji se prezentiraju kao bh. forumima koji su puni ljudi koji su iskljucivo fokusirani na "bosnjastvo".

Ne znam da li se tko sjeca site-a bosnjacki-front.com ? Tu sam se nacitao fasizma kao i na ustaskim i cetnickim forumima na koje sam naletio i najezio se od njih. Sto je pogresno u tome biti Bosanac po nacionalnosti? Danas placamo cijenu drske fraze koja znaci "voli svoje, postuj tudje" sto se uvijek odnosilo na nase bh. drustvo, kao kofol postujemo se, ali samo da nismo zajedno. Kad se budemo rijesili separatizama koji su kod nas iste rijeci kao Bosnjak, Hrvat i Srbin, mozda bude nesto od nas. Mi smo jednostavno takva drzava, naopaka drzava, nismo Svicarska u kojoj ti korpusi funkcionisu. I kad bi nam uspjelo da opet budemo zajedno kao Bosnjaci, Srbi i Hrvati, za 15 godina ce se opet pojaviti njeka predrasuda koja ce opet zapaliti vatru.

Nazalost, trenutno je tako da vecina onih glasaca koji glasaju za SDS jer ne zele BiH. Isto je sa glasacima HDZ-a, SDA i SBiH. Gajo Sekulic je skoro uzjavio da su od nacionalistickih stranaka u BiH gori samo njihovi glasaci.....

Bogu hvala, pa tako nije sa glasačima SNSD-a :D

Šandor

Post by Šandor » 17/02/2007 04:44

BiH na principima ZAVNOBiH-a nije moguća.

Kako objasniti činjenicu da su se naši očevi i djedovi nekoć davno borili rame uz rame za slobodu svih nas? Vrlo jednostavno, bili smo napadnuti od vanjskog neprijatelja (čitaj -> svi smo najebali). Uz neizmjernu podršku glavnih svjetskih igrača utihnuo je i unutrašnji neprijatelj. :D

Novo ujedinjenje moguće je samo ako se ponovi nedjeljno jutro (06.04.1941 :D ).

Koliko god ovo za neke zvuči balijski ili generalno nacionalistički....nevolja ujedinjuje ljude. :wink:

Nisam znao ovo za Živanovića Ahmede. :(

senada

Post by senada » 17/02/2007 07:44

Ako se zanemare argumenti tipa rekla kazala, Midrag Zivanovic je autonomna licnost, kozmopolita, intelektualac sirokih svjetonazora.Izjava za Oslobodjenje je fakat star koliko i nacionalisticke stranke, a to ce reci da biraci koji glasaju za svoje automatski su glasali i za one druge, tj. Bosnjaci koji su dali glasove SDA i SBiH glasali su za Republiku Srpsku, na cijem celu je mogao biti bilo ko suprotan bosnjackim "demokratskim" nacelima.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 17/02/2007 23:24

senada wrote:Ako se zanemare argumenti tipa rekla kazala, Midrag Zivanovic je autonomna licnost, kozmopolita, intelektualac sirokih svjetonazora.Izjava za Oslobodjenje je fakat star koliko i nacionalisticke stranke, a to ce reci da biraci koji glasaju za svoje automatski su glasali i za one druge, tj. Bosnjaci koji su dali glasove SDA i SBiH glasali su za Republiku Srpsku, na cijem celu je mogao biti bilo ko suprotan bosnjackim "demokratskim" nacelima.

Dakle, ne govorim argumentima rekla - kazala, već govorim o dvije situacije kojima sam prisustvovao
....I dalje tvrdim da je prof Živanović , ovakav kakav jeste, potreban BiH....Jer je čovjek dijaloga....

MuaDib

Post by MuaDib » 17/02/2007 23:52

Bošnjaci se zalažu za "multietničku BIH", na taj način da su svi Srbi vlasi ili četnici, a Hrvati ustaše, čime samo hrane srpski i hrvatski nacionalizam što vješto koriste srpske i hrvatske nacionalno orjentisane stranke.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 17/02/2007 23:55

MuaDib wrote:Bošnjaci se zalažu za "multietničku BIH", na taj način da su svi Srbi vlasi ili četnici, a Hrvati ustaše, čime samo hrane srpski i hrvatski nacionalizam što vješto koriste srpske i hrvatske nacionalno orjentisane stranke.

Šta, bolan, ti pričaš? :D

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 17/02/2007 23:56

Bošnjaci se zalažu za "multietničku BIH", na taj način da su svi Srbi vlasi ili četnici, a Hrvati ustaše, čime samo hrane srpski i hrvatski nacionalizam što vješto koriste srpske i hrvatske nacionalno orjentisane stranke.

Bosnjacki nacionalizam je minorna pojava i lako ju je suzbiti, a u svjetlu Srebrenice i Dretelja cudi da se vise Bosnjaka nije okrenulo tim idejama.

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 17/02/2007 23:56

Ahmmed wrote:
MuaDib wrote:Bošnjaci se zalažu za "multietničku BIH", na taj način da su svi Srbi vlasi ili četnici, a Hrvati ustaše, čime samo hrane srpski i hrvatski nacionalizam što vješto koriste srpske i hrvatske nacionalno orjentisane stranke.

Šta, bolan, ti pričaš? :D

Davno je on izgubio nit...

Ahmmed

Post by Ahmmed » 18/02/2007 00:01

Jastreb35 wrote:

Bosnjacki nacionalizam je minorna pojava i lako ju je suzbiti, a u svjetlu Srebrenice i Dretelja cudi da se vise Bosnjaka nije okrenulo tim idejama.

Ma, Jastrebe, nije tako! Bošnjaci su, naravno, nacionalisti, jer treba biti politički korektan, relativizirati stvari, zamagliti suštinu,pokazati da,kako bi ti rekao, lojalnost državi BiH, ne postoji, a da oni koji tvrde da su lojalni i pokazuju joj lojalnost,(pogotovo od 1992 do 1995) zapravo lažu....Jer su, kako reče Muadib, za Bošnjake svi Srbi četnici i vlasi a Hrvati ustaše....I gle, nema razlike, pa bi se Bosnica, jelte, lijepo mogla i raspasti... :D

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 18/02/2007 00:22

Ahmmed wrote:
Jastreb35 wrote:

Ma, Jastrebe, nije tako! Bošnjaci su, naravno, nacionalisti, jer treba biti politički korektan, relativizirati stvari, zamagliti suštinu,pokazati da,kako bi ti rekao, lojalnost državi BiH, ne postoji, a da oni koji tvrde da su lojalni i pokazuju joj lojalnost,(pogotovo od 1992 do 1995) zapravo lažu....Jer su, kako reče Muadib, za Bošnjake svi Srbi četnici i vlasi a Hrvati ustaše....I gle, nema razlike, pa bi se Bosnica, jelte, lijepo mogla i raspasti... :D

I ne samo to...Bosnjaci su krivi za sve one "incidente" iz 92-95.
Ovi ostali su incidentima prikljucili upravo iz razloga sto su ih Bosnjaci smatrali jal cetnicima jal ustasama, i time nahranili njihov nacionalizam i zelju za bosnjackim vratovima..ti bosnjaci, pih...

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 18/02/2007 00:55

Samo malo !

Može se o ovoj temi lijepo razgovarati, ako se ne ide iz krajnosti u krajnost. Ja nisam želio komentarisati Živanovićevu izjavu jer je on koristio izraz "svi".

Svi ne ide nikako, nisu svi ljudi isti.

Mislim da bi generalno svi mogli dati doprinos normalnoj BiH ako, ma koliko to nekada izgleda teško ne generalizujemo ljude prema porijeklu i imenu, nego isključivo po njihovim djelima (bilo dobrim ili lošim).

Siguran sam da će taj mali doprinos sviju nas na kraju donijeti rezultat. :)

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 18/02/2007 03:51

Normalno da mozemo.
Ali kad one koji, reano gledajuci, najmanje drze do sebe, neki muadib promovira u, haman, idejnog pokreaca problema, mora covjek reagirati.

Oceania

Post by Oceania » 18/02/2007 15:51

Jeli ovo onaj decko koji je napisao da je jedna nezavisna komisija utvrdila da je u opkoljenom Sarajevu ubijeno 3500 Srba :roll: :-D :x :P

zavrzlama
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post by zavrzlama » 18/02/2007 16:19

Problem i lezi u ovome....koje su te recimo u rs-u stranke koje podrzavaju suzivot i bore se protiv diskriminacije i sramnih rezultata rata i Karadjiceve zaostavstine....da to slucajno nije SNSD :-)

po srpskim strankama u rs -u tolerancija i suzivot znace ove stvari:

- priznajte etnicka ciscenja i srpsku vlast kao znak dobre volje...
- ne vracajte se na svoje odakle ste protjerani jer gdje ce nasi srbi koji zive u vasim gradovima,selima i kucama..
- pomirite se sa svim nepravdama i zlocinima koje su pocinili srpski zlocinci pa se mi necemo odvojiti od BIH...
- mi cemo na pola BIH tu istu BIH omalovazavati i pretvarati u srpsku drzavu a eto udovoljit cemo vam da mozete posjetiti svoje kuce i nece vam niko nista ako se budete kratko zadrzali i postovali srpske zakone...
- ukoliko zelite da se vratite i obnovite kuce..ako se to bude poklapalo sa srpskim interesima mi cemo vam izdati dozvolu..ako se ne poklapa sa nasim interesima onda cemo vas tuziti ,sikanirati i biti cete prisiljeni da se odreknete svoje sopstvene kuce....zato da se ne narusaju medjuljudski odnosi molimo vas da se ne vracate u svoje i da se odreknete tog dijela BIH inace bice rata ponovo....eto to je vizija danasnje politicke garniture i ideologije u manjem entitetu.....

Oceania

Post by Oceania » 18/02/2007 16:29

Maksim wrote:Koliko ljudi zeli BiH se moze vidjeti svakodnevno, npr. na ovom forumu. Ako odete na neki "srpski" ili "hrvatski" forum, mozete se u vecini suociti sa odbijanjem BiH, ali slicno je i na mnogim forumima koji se prezentiraju kao bh. forumima koji su puni ljudi koji su iskljucivo fokusirani na "bosnjastvo".

Ne fali nista biti Bosanac ! Ja sam bio i ostao Bosanac. Bosna je puna Bosanaca . Nego sta ti hoces da kazes ako si se na nekom bosnjackom site-u nacitao fasistickih izjava Da smo svi isti ? Da je bilo zlocina na svim stranama ??Tri nacionalista , tri stranke .....svi su isti ....bla bla Reci , da ja ne prevodim , mada te citam k'o bukvar. Ti kazes " Ako odete na neki od srpskih ili hrvatskih foruma mozete se susresti u vecini sa odbijanjem BiH " Tacno !! Ti dalje dodajes "
[/b]ali slicno je i na mnogim forumima koji se prezentiraju kao bh. forumima koji su puni ljudi koji su iskljucivo fokusirani na "bosnjastvo[/b]".
Slicni i isto nije jedno te isto , a jos kada bi nam mogao pokazati i dokazati gdje nam tim forumima pise da Bosnjaci nisu za BiH ? Daj barem jedan post koji je protiv BiH . To sto vrijedjaju i psuju one koji su im raskupusali i ubili zemlju ne znaci definitivno da su oni prptiv BiH. Dalje sama rijec Bosnjak ( mada sam ja Bosanac ) ne imlicira nikakav separatizam unutar Bosne kako ti pokusavas uvaliti od.podvaliti .
Mi nismo samo tako jednostavno naopaka drzava kako ti kazes .Mi smo naopaka drzava zato sto nasi susjedi i komsije vole da piju viski u Kardjordjevu i umjesto da prijcaju o nogometu i zenama kao svi normalni ljudi oni pricaju kako unistiti i podijeliti Bosnu i skrsiti kamen spoticanja na tom putu od. izbrisati njen veciinski narod sa lica zemlje .Ti dalje kazes
[/b]I kad bi nam uspjelo da opet budemo zajedno kao Bosnjaci, Srbi i Hrvati, za 15 godina ce se opet pojaviti njeka predrasuda koja ce opet zapaliti vatru[/b]"" Tacno ! Ako opet neko navrati na kafu i viski u Karadjordjevo a narocito ako taj neko ima predrasude o bosanskim muslimanima kao izmisljenom narodu o Bosni kao izmisljenoj zemlji i balijama koji zamisli peru guzicu vodom i koji nisu dostojni ni zrak da disu .Znas sta Maxime ,
Ako i postoji neki Bosnjak koji ne zeli da ti zivis u BiH to uopce ne znaci da je on protiv Bosne .Pa nije pod moranje zivjeti u cjelovitoj Bosni pod ljiljanima kao drzavnom zastavom .Bec je lijep grad a Austrija ima lijepu zastavu.

Oceania

Post by Oceania » 18/02/2007 16:44

Sto se tice ovog profesora , on LAZE !!!!Ja zelim Bosnu i Hercegovinu ali drukciju nego on.To da bosanski muslimani ne zele da dijele mjesto pod Suncem sa Dodikom i Karadjicem niposto ne znaci da se neko odrekao Foce i Banja Luke .
Zajebao si se profesore .I to debelo .Ovaj prfesor je zadnji put vdio bosanskog muslimana na nisanu svog tenka.A ja sam sa tim ljudima svaki dan .Nikad nisam cuo niti od jednog da nije za cjelovitu BiH . Nikad to nije niko nije prevalio preko usta .A sa hiljadama ljudi sam razmijenio misljenje i popricao .Od lijecnika pa do one nane koja nema ni razreda skole.
p.s.Sa onim bradatim trofrtaljnim hlacama nisam nikad ni u snu ni u ludilu razgovarao niti me njihovo misljenje zanima . Boli mene qu*ac sta abu hamza
misli.Da se mene pita on bi davno bio tamo odakle je i dosao.I to bi ga vratio pjeske preko tzv rs .

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 18/02/2007 17:14

Upravo izbjegavanje generalizacije omogućuje ljudima da uspostave prekinute komunikacije i u razgovoru iznesu svoje strahove sumnje i sve ono što njima smeta.

Maksim je u svojoj diskusiji koristio izraz "neki" i nije generalizirao, a svojom diskusijom je pokazao da želi razgovarati o ovome pitanju. onaj ko sebe ne vidi u BiH će jednostavno presločiti ovu temu. Što znači da ako mu se neke stvari ne svidjaju ipak ga ne treba "šupirati" u Austriju, nego u otvorenom razgovoru pomoći da razbije predrasude. :)

Ali ipak ako mislim da postoji odredjena razlika između ljudi koji su za cijelovitu BiH i onih koji su za cijelovitu BiH zasnovanu na principima ZAVNOBIH-a. Moje je mišljenje da jedino takva BiH nudi sretniju budućnost svima i da će jedino u takvoj državi svi biti isti na bilo kom njezinom dijelu, bilo kao pripadnici nekog naroda, vjeroispovjesti, ili kao obični gradjani.
:)

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 19/02/2007 00:16

Da naravno. ne smijemo zaboraviti naše sugrađane Jevreje, Rome. U BiH žive i pripadnici Češke, Slovačke, Ukrajinske, Mađarske, Albanske, Italijanske, Slovenačke....manjine.

Svako od njih je utkao dio svoje kulture i tradicije u ovu našu prekrasnu baštu. I lijepa je ona šarena i raznolika. nema je na daleko ljepše. I zato u njoj mora biti mjesta za sve - I one koji smatraju bitnim pripadnost svojoj naciji, ali i za one koji žele da budu samo gradjani, za one koji se osjećaju Bosancima, za vjernike ali za ateiste.

A kako ovu našu zajedničku kuću učiniti ugodnom za življenje svima? U normalnom i direktnom razgovoru običnih ljudi ruše se predrasude, a za većinu problema se nađe rješenje.

Na žalost kod nas komunikaciju umjesto građana obavljaju uglavnom političari, koji tu komunikaciju uglavnom prilagođavaju svojim dnevnopolitičkim potrebama ili što boljem izbornom rezultatu. Kada ostvare što žele, i zahvaljujući podignutim međuetničkim tenzijama ostvare još jedan izborni mandat onda u zajedničkom nogometnom timu na parketu Skenderije furiozno pobijede selekciju diplomata sa 5:1 ! Da nije tragično bilo bi smiješno.. :(

Zato treba razgovarati i rušiti predrasude... :) :-D 8-)

MuaDib

Post by MuaDib » 19/02/2007 00:44

Danko_Bananko wrote:
Ahmmed wrote:
Jastreb35 wrote:

Ovi ostali su incidentima prikljucili upravo iz razloga sto su ih Bosnjaci smatrali jal cetnicima jal ustasama, i time nahranili njihov nacionalizam i zelju za bosnjackim vratovima..ti bosnjaci, pih...

Pa nemojte se praviti naivni. Bošnjačka politika je od 1990.-1992. radila sve što je išlo u prilog i srpskom i hrvatskom nacionalizmu. Poput izjava ovo nije naš rat, žrtvovat ću mir za suverenu bosnu, Srbi se trebaju vratiti u šume odakle su i došli, Srbi ako ne žele suverenu Bosnu neka idu u Srbiju i slične nebuloze. A vi razmislite da ste kojim slučajem u to vrijeme bili Srbin ili Hrvat. Ovim ne želim davati nikom opravdanje, ali ovakovom politikom ni većinske Srbe i većinske Hrvate nisu mogli osloboditi od ralja nacionalnih spasitelja, koji su stimulirani strah svog naroda zloupotrijebili za fašističke ciljeve. I da sadašnja bošnjačka politika ide u tom cilju da poništava taj strah, ona ga još produbljuje. Pa nije ni čudo što će Srbi i Hrvati reći - zato nama treba Rs ili HB. Jer i Srbi i Hrvati koji su ostali na ovoj strani dobivaju već navedene epitete.

Oceania

Post by Oceania » 19/02/2007 03:48

MuaDib wrote:
Danko_Bananko wrote:
Ahmmed wrote:
Jastreb35 wrote:

Pa nemojte se praviti naivni. Bošnjačka politika je od 1990.-1992. radila sve što je išlo u prilog i srpskom i hrvatskom nacionalizmu. Poput izjava ovo nije naš rat, žrtvovat ću mir za suverenu bosnu, Srbi se trebaju vratiti u šume odakle su i došli, Srbi ako ne žele suverenu Bosnu neka idu u Srbiju i slične nebuloze. A vi razmislite da ste kojim slučajem u to vrijeme bili Srbin ili Hrvat. Ovim ne želim davati nikom opravdanje, ali ovakovom politikom ni većinske Srbe i većinske Hrvate nisu mogli osloboditi od ralja nacionalnih spasitelja, koji su stimulirani strah svog naroda zloupotrijebili za fašističke ciljeve. I da sadašnja bošnjačka politika ide u tom cilju da poništava taj strah, ona ga još produbljuje. Pa nije ni čudo što će Srbi i Hrvati reći - zato nama treba Rs ili HB. Jer i Srbi i Hrvati koji su ostali na ovoj strani dobivaju već navedene epitete.

Opet podmeces , insinuiras , spletkaris , sanjas , izmisljas ...fantaziras izjednacvas , bacas krimen odgovornosti na potpouno pogresnu stranu jednostavno lazes .Svka tvoja rijec svako tvoje slovo svaki tvoj post je LAZ !
Kakve veze ima izreka A.I. " Ovo nije nas rat " sa Srbima .Tu mu recenicu Hrvati zamjeraju , jer je ostao slijep na cetnicki napad na hrvatsko selo Ravno.Kakve veze ima sa hrvatskim naconalizmom recenica A.I." Zrtvovacu mir za nezavisnost " Nikakve !!!! I sta fali uopce toj recenici ? Karadjic u skupstini prijeti da ce muslimanski narod nestati ako podje putem Slovenije i Hrvatske bla bla autostrada pakla ....i sta je trebao Alija reci kleknuti pred Durmitorskog kabadahiju i zapomagati Ne , nemoj molim te , Raso nemoj , necemo ugrozavati mir necemo slobodu i nezavisnost mi ostajemo u Velikoj Srbiji ,! " Ma mars ! Ko je rekao da Srbi trebaju ici u sume odakle su i dosli ? Ko,? hajde reci ! Sta bolan lazes .
Cak i ako je neko rekao , zar treba tenkove i avione u Pancevu i Nisu stavljati u pogon zbog te recenice. Onaj ko nece suverenu Bosnu slobodno neka ide ja to porucujem uvijek .Sta je tu cudno.Sta je alternativa suverenoj zemlji.Okupacija , kolonija , ropstvo ....dio Velike Srbije .Znamo kako je ostala velika .Od Beograda do Nisa eto kolika je .Juznije se ne moze a sjevrnije prema Novom Sadu sve teze.I sta je najtragicnije i najinteresantnije svi oni koji su bili protiv suverenosti Bosne danas zive u suverenoj Bosni.A oni koji su bili za suverenost , branili je , ili su mrtvi ili su protjerani i zive na Novom Zelandu. Ako ne zelis fasizmu i agresiji i genocidu davati opravdanje ( to je ionako nemoguce ) zasto sve ovo pises .I to uz pomoc bujne maste.I na kraju kakv strah produbljuje bosnjacka politika.Mislim bosnjacka politika je cisto sranje u koloru ali kakav strah produbljuje ? Samo drobis bez ikakvog reda i smisla .

Post Reply