RS neće prihvatiti presudu ICJ-a u tužbi BiH protiv SCG

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Ko ce pobjediti u Haagu po pitanju tuzbe BiH vs. SRJ?

BiH
55
83%
SRJ
11
17%

Total votes: 66

erised traeh

RS neće prihvatiti presudu ICJ-a u tužbi BiH protiv SCG

Post by erised traeh » 11/02/2007 20:57

Dodik: RS neće prihvatiti presudu ICJ-a u tužbi BiH protiv SCG

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da ovaj entitet neće prihvatiti presudu koju će potkraj mjeseca izreći Međunarodni sud pravde u Haagu (ICJ) u tužbi Bosne i Hercegovine za agresiju i genocid protiv Srbije i Crne Gore.

"Presudu, kakva god bila, Republika Srpska neće prihvatiti i neće ući u njezinu provedbu, makar to značilo i novi međunarodni spor", rekao je Dodik na konferenciji za novinare u Banjoj Luci čiju izjavu prenose mediji.

Dodik, čelnik Stranke nezavisnih socijaldemokrata, dodao je da tužbu smatra nelegitimnom budući su je 1993. podnijele bošnjačke vlasti u Sarajevu.

ICJ će presudu objaviti 26. februara, a početkom prošle godine
predstavnici BiH te Srbije i Crne Gore iznijeli su argumente u korist
optužbe odnosno obrane.

BiH traži da se zločini počinjeni tokom posljednjeg rata proglase
međunarodnim genocidom za kojega je bila odgovorna tadašnja Savezna Republika Jugoslavija te da se utvrde načela za isplatu ratne štete BiH.

Ako Haag proglasi SRJ odgovornom za genocid i agresiju i ako se otvore pregovori o odšteti koju će SCG ispatiti BiH, jel to znači da sve pare idu u FBiH, jer RS neće prihvatiti tu odluku a samim tim ni pare??? :-)
Last edited by erised traeh on 11/02/2007 22:18, edited 1 time in total.

angevin

Post by angevin » 11/02/2007 21:13

ne trebaju covjeku pare kada mu dobro ide rasprodaja :D

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 11/02/2007 21:13

Pa to ionako, prihvatio neprihvatio, manje-vise znači to... A svoje neprihvatanje moze okačiti mačku o rep... koda ga je neko pitao hocel prihvatit. Zapravo zar to nije i logično, ljudi koji su bili sa agresorom i agresor, sta očekivati od njih - da podrze istjerivanje (makar i djelomično i prividno) pravde : :roll: :shock:

erised traeh

Post by erised traeh » 11/02/2007 21:20

A šta će biti sa republikom srpskom? ako se optuži SRJ za genocid i agresiju, onda to znači da je RS genocidna tvorevina. Pa zar će MZ dopsutit da onda RS postoji, a ko da gledam, hoće.... a ja se sve nešto nadam da neće, al Boga mi izgleda uzaludno se nadam....

:bih:

angevin

Post by angevin » 11/02/2007 21:24

erised traeh wrote:A šta će biti sa republikom srpskom? ako se optuži SRJ za genocid i agresiju, onda to znači da je RS genocidna tvorevina. Pa zar će MZ dopsutit da onda RS postoji, a ko da gledam, hoće.... a ja se sve nešto nadam da neće, al Boga mi izgleda uzaludno se nadam....

i ja mislim da se uzalodno nadamo. Valjalo bi glasati da se vrati SDS :-) jer ovaj kalamar ne posustaje u svojim sranj...

krkanko

Post by krkanko » 11/02/2007 21:38

erised traeh wrote:A šta će biti sa republikom srpskom? ako se optuži SRJ za genocid i agresiju, onda to znači da je RS genocidna tvorevina. Pa zar će MZ dopsutit da onda RS postoji, a ko da gledam, hoće.... a ja se sve nešto nadam da neće, al Boga mi izgleda uzaludno se nadam....

I u Njemackoj je bio genocid, pa nije ukinuta, nema to veze sa genocidom, nego agresijom. Genocid se moze pociniti i u gradjanskom ratu. A BiH nije tuzila SCG za agresiju, nego samo za genocid, sto je javno priznao i S.Softic u svom gostovanju i suceljavanju sa advokatom RSrbije na BHTV. Uostalom sve se to znalo i 95 pa je dozvoljena ''rs''. Da svijet ne zeli ''rs'', ne bi je dopustili ni '92-3-4-5'. Ukinuti ce se jedino voljom naroda koji tamo zive, a to ce se desiti kada se entitetima ukinu sve vaznije ovlasti, ukinu imena, simboli, himne i slicno sto asocira na jedan narod, ukine entitetsko glasanj tako da Bosnjak moze biti predsjednik drugog entiteta, a Srbin ovog i slicno. Na kraju ce se entiteti pretvoriti u ekonomske regije mozda cak i vise njih. Sve ovo ne mora biti ovako, ali to je jedini nacin nestanka ovako nakaradnih etnicki ociscenih i fasistickih entiteta.

Blueboy-

Post by Blueboy- » 11/02/2007 21:50

Upisano: 11/02/2007 21:38
erised traeh (citat):
A šta će biti sa republikom srpskom? ako se optuži SRJ za genocid i agresiju, onda to znači da je RS genocidna tvorevina. Pa zar će MZ dopsutit da onda RS postoji, a ko da gledam, hoće.... a ja se sve nešto nadam da neće, al Boga mi izgleda uzaludno se nadam....

I u Njemackoj je bio genocid, pa nije ukinuta, nema to veze sa genocidom, nego agresijom. Genocid se moze pociniti i u gradjanskom ratu. A BiH nije tuzila SCG za agresiju, nego samo za genocid, sto je javno priznao i S.Softic u svom gostovanju i suceljavanju sa advokatom RSrbije na BHTV. Uostalom sve se to znalo i 95 pa je dozvoljena ''rs''. Da svijet ne zeli ''rs'', ne bi je dopustili ni '92-3-4-5'. Ukinuti ce se jedino voljom naroda koji tamo zive, a to ce se desiti kada se entitetima ukinu sve vaznije ovlasti, ukinu imena, simboli, himne i slicno sto asocira na jedan narod, ukine entitetsko glasanj tako da Bosnjak moze biti predsjednik drugog entiteta, a Srbin ovog i slicno. Na kraju ce se entiteti pretvoriti u ekonomske regije mozda cak i vise njih. Sve ovo ne mora biti ovako, ali to je jedini nacin nestanka ovako nakaradnih etnicki ociscenih i fasistickih entiteta.

Mjesas teze skroz.! Njemacka je izvrsila agresiju na svaku zelmlju koju je okupirala, iz iste se i povukla. Njemacka i danas placa ostete gradjanima tih zemalja, kojim je naravno najnjela neku vrstu stete. Milo D. ovo nece priznat iz tog razloga sto ce dodatno izvrsiti pritisak na rs. Ne vjerujem da ce je pozitivnom presudom ukinut rs, ali bude li srbija kriva bice ubitacno za srbijansku ekonomiju,
. Mislim da bi se tek onda gradjani u srbiji osvjestili, bice onda veca potraznja informacija za desavanja u bosni. Narvno onda ce se srbi pitat zasto poreske pare idu u bosnu?

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 11/02/2007 21:57

Dodik, čelnik Stranke nezavisnih socijaldemokrata, dodao je da tužbu smatra nelegitimnom budući su je 1993. podnijele bošnjačke vlasti u Sarajevu.

Tuzbu moze odbaciti Predsjednistvo BiH, nesto sto je Paravac godinama pokusavao. Tuzbu nelegitimnom ne mogu proglasiti Dodik i tetka mu.

"Presudu, kakva god bila, Republika Srpska neće prihvatiti i neće ući u njezinu provedbu, makar to značilo i novi međunarodni spor"

Medjunarodni spor moze biti samo na relaciji Beograd - Sarajevo, Podgorica - Sarajevo ili eventualno Podgorica - Beograd. Na ovom su nivou eventualni prigovori opstine Capljina, bosanskopodrinjskog kantona i manjeg entiteta nebitni.

prleitihi

Post by prleitihi » 11/02/2007 22:01

I ne samo Paravac, već je Radišić čak poslao dopis Tribunalu u kojem se kaže da BiH odustaje od tužbe!? Samo ga je zajebalo što nije on jedini koji se u Predsjedništvu pita o tim stvarima!

erised traeh

Post by erised traeh » 11/02/2007 22:02

krkanko wrote:

Njemacka nije nastala na genocidu kao rs, ona je postojala i od prije. Ne mozes povuci paralelu izmedju njemcke i rs-a, nego izmedju njemcke i srbije. Za agresiju si upravu, ali peonta je da je poruka opstanka rs-a, da svako moze uci u tudju kucu, pobiti pola ukucana, i uzeti jednu etazu kuce, a da ne odgovara za to. Svi smo mi svjesni da se rs nece tako lako ukinuti, ali bi to mogo biti argument da se izvrsi pritisak na rs oko nekih reformi u bih, kao npr. policije ili ustava.... al opet to su samo moja nadanja ....

pike

Post by pike » 11/02/2007 22:07

A ko je ovog pito hocel on sta prihvatit ili nece. Evo svi su se zivi nasekirali sto takozvana rs nece prihvatit presudu.

erised traeh

Post by erised traeh » 11/02/2007 22:13

pike wrote:A ko je ovog pito hocel on sta prihvatit ili nece. Evo svi su se zivi nasekirali sto takozvana rs nece prihvatit presudu.

Ja se Boga mi nisam nasekiro, nego me interesuje, hocel rs i mico prihvatit pare, posto nece prihvatit presudu? (naravno ako bude u nasu korist)

i jos nesto, sta mislite, postojel sanse da izgubimo? Npr. zbog argumenata kao "Medjunarodni sud pravde nema nadleznost nad ovim slucajem jer nije imo nad slucaj SRJ protiv NATO-a zbog bombardovanja" ili "JNA nije vrsila operacije na prostoru BiH nego VRS koja je paravojna formacija nastala u BiH, odnosno vojska RS, dijela BiH, to nema veze sa SRJ" i sl.

chux

Post by chux » 11/02/2007 22:37

da je međunarodna zajednica adekvatan djelilac pravde, ne bi mrtvi hladni gledali skoro četiri godine ubijanja ovog naroda, ne bi ova zemlja bila ustrojena ovako kako jeste, mladić i karadžić bi već odavno koristili samo tečne sapune, tako da i po pitanju presude ne treba biti preveliki optimista

Majjah

Post by Majjah » 11/02/2007 22:43

Ja se samo nadam da Mile i ljudi iz ,,visih'' pozicija vec znaju za ishod presude jer je ona vec donesena, samo jos nije oficijelno objavljena! Drugacije sebi ne mogu da objasnim ovakav Dodikov preuranjen stav, jer je on ovom izjavom vec zauzeo poziciju naspram te presude, cak i ako ona bude povoljna za tuzenu stranu, a samim time i za njegovu rs!

Ja sam do sada bio ubjedjen da od te tuzbe nema nista, da ce se sve svesti na neko neutralno objasnjenje kao blablabla zlocini su ucinjeni ali svi su krivi, nema dokaza (jer ih oni i ne interesuju) da je Srbija izvrsila agresiju, dakle onda ostaje jos jedina mogucnost a ta je gradjanski rat! Ti koji odlucuju o tome ne interesuje pravda ili moralna pa i materijalna satisfakcija za zrtve velikosrpske povampirene politike iz 90-tih, njih interesuje samo ono rjesenje koje ce proci bez nekog veceg talasanja, bez rizika da zbog njega dodje do novih tenzija, napetosti pa cak i sukoba! To zna i Dodik i zbog toga u svom mahalasko-provincijalskom Rambo stilu i nastupa u javnosti naspram MZ-a i domacih politicara!
Jer budimo iskreni, da ishod presude bude poguban za Bosnjake i sve one koji su ostali privrzeni ideji jedinstvene Bosne, kod nas se nece nista desiti! Bit ce par clanaka u Slobodnoj Bosni i Danima, oni iz 60 minuta ce nalijepiti nekoga od ,,nasih'' ili stranih politicara ko je ja kriv za takav ishod, a narod ce ko mlitav i dalje samo sjediti, slusati sta oni pricaju, a kada se emisije zavrse okrenut ce se onoma sto ih zaokuplja ostalih 1380 minuta koliko dan traje, placanju racuna, trazenju stela da se sin zaposli, kcerka upise na fax, ganjanju ziranata itd.
A za RS je ovo finalno pitanje, kakav je stav MZ prema njima?? Ako se ovom presudom presuti nacin nastanka te tvorevine, onda se dugorocno mozemo ,,halaliti'' sa 49% bosanske teritorije!! Budeli se iz te presude ,,izmedju redova'' procitalo da je RS nastala onako kako tamosnji mediji i politicari predstavljaju, legitimnom borbom srpskog naroda koji je u gradjanskom ratu u BIH izborio svoje pravo da ne zivi u nametnutoj drzavi, e onda je to finalni akt u podjeli BIH, jer oni tad imaju i sasvim legitimnu pozadinu za raspisivanjem tih referenduma, izdvajanja i cemu vec sve ne teze, samo da vise ne slusaju da su genocidna tvorevina! Ali ni kurva ne voli kad joj kazes da je kurva, tako da je to normalno i shvatljivo :)

nesvrstan

Post by nesvrstan » 11/02/2007 22:44

pike wrote:A ko je ovog pito hocel on sta prihvatit ili nece. Evo svi su se zivi nasekirali sto takozvana rs nece prihvatit presudu.

Ovo je cisto samozavaravanje.
Pokusaj realno postaviti stvari pa mi reci st ima veceg uticaja na Bosnu i Hercegovinu - To sto Dodik nece policiju, ili to sto medjunarodna zajednica hoce?

Mozemo mi govoriti sta hocemo ali trenutno ovaj klipan jebe sve nas.
Uzduz i poprijeko.
I nezaustavljivo.

Ma sacemo mi njemu pokazati cim se nasa vlada uspostavi!

tecumseh

Post by tecumseh » 11/02/2007 22:46

Sto ce Mile da pukne od muke. Kosovo, sud .... :-)

krkanko

Post by krkanko » 11/02/2007 23:10

Blueboy- wrote:Mjesas teze skroz.! Njemacka je izvrsila agresiju na svaku zelmlju koju je okupirala, iz iste se i povukla. Njemacka i danas placa ostete gradjanima tih zemalja, kojim je naravno najnjela neku vrstu stete.

Mozda sam se pogresno izrazio, ali posto je neko rekao da sto je nastalo genocidom i ukida se sigurno, ne mora znaciti da je tako. Ono sto je nastalo agresijom ukida se, a ne genocidom. Genocid se moze desiti i u gradjanskom ratu, a agresija ne moze, logicno jel. A mi SCG nismo tuzili za agresiju, nego sa genocid, cak ovaj nas tim izlaže da ako nista, SCG proglase sa pomaganje u genocidu, a ne direktne naredbodavce. Licno misljenje je da ce SCG proglasiti za pomaganje u genocidu i da ce kazna biti neka novcana, a na ''rs'' mogu samo izvrsiti neki pritisak da se ide brze sa reformama(tipa policije i sl.), ali ne i njeno ukidanje. Sto se ukidanja tice, vec sam napisao smatram da je to jedini put(uz rat, ali taj ne vjerovatno niko ne zeli) za ukidanje oba entiteta. Dakle ukinuti sve sto ima veze sa samo jednim narodom i famozno entitetsko glasanje, pa kad nekad bude i neki Bosnjo predsjednik drugog entiteta, bice i Srbima u tom entitetu svejedno za postojanje istog i nece imati svrhu postojanja osim u slucaju ekonomskog brzeg razvitka. Mislim da i svijet zeli ovako nesto od Bosne da napravi.

Blueboy-

Post by Blueboy- » 11/02/2007 23:31

Pokusaj realno postaviti stvari pa mi reci st ima veceg uticaja na Bosnu i Hercegovinu - To sto Dodik nece policiju, ili to sto medjunarodna zajednica hoce?

Uzduz i poprijeko.
I nezaustavljivo.

Izgleda da nas narod brzo prdne u cabar kad se na sceni pojavi neki politicar dugog jezika ko dodik. Pa zar ste zaboravili SDS, sve njihove silne zahtjeve pa i prjetnje. Nisu tjeli pasose iste, tablice, licne, vojsku, granicnu policiju, sudstvo na drzavnom nivou.! E sad mi recite jesu njihova lapetanja vrjedila icega. Danas je SDS mala stranka, nema utjecaja ni u rs. sADA CE SE I MILE VAKO IZGLUPIRAT I NESTAT SA SCEN.. bOSAMSKE REFORMO ZA BUDUCNOST SU NEGDE DRUGO ISPISANI. NASI POLITICKI PATULJCI IZVRSAVAJU TE ZADATKE, ONOLIKO KOLIKO IH JACA SILA PRITISNE

nesvrstan

Post by nesvrstan » 11/02/2007 23:39

Blueboy- wrote:

Uzduz i poprijeko.
I nezaustavljivo.

Izgleda da nas narod brzo prdne u cabar kad se na sceni pojavi neki politicar dugog jezika ko dodik. Pa zar ste zaboravili SDS, sve njihove silne zahtjeve pa i prjetnje. Nisu tjeli pasose iste, tablice, licne, vojsku, granicnu policiju, sudstvo na drzavnom nivou.! E sad mi recite jesu njihova lapetanja vrjedila icega. Danas je SDS mala stranka, nema utjecaja ni u rs. sADA CE SE I MILE VAKO IZGLUPIRAT I NESTAT SA SCEN.. bOSAMSKE REFORMO ZA BUDUCNOST SU NEGDE DRUGO ISPISANI. NASI POLITICKI PATULJCI IZVRSAVAJU TE ZADATKE, ONOLIKO KOLIKO IH JACA SILA PRITISNE

Daj Boze da si ti u pravu.
Ali nisi.
Jesmo dobili tablice, pasoshe, i ne znam sto jos, ali ja ne vidim da ovo ide na dobro.

kicky

Post by kicky » 12/02/2007 00:47

E sad. Pitanje je kakva će presuda biti... ako bude negativna za BiH hoće li je onda Mileni prihvatiti :D

Mislim da su ovakve Miline izjave u najmanju ruku smiješnje, jer ko će njega pitat prihvaća li ili ne prihvaća presudu, to je presuda Međunarodnog Suda Pravde u Haage i nema sad hoću - neću, šta oni presude to ti je tako... nema više priče...

E sad! Jesu li ti suci politikanti ili nisu. Jer presuda u korist BiH ne odgovara MZ, pogotovo u ovakvom delikatnom trenutku kad je tu još neriješeno pitanje Kosova, pa i konstituiranja Vlade Republike Srbije...

A sad pravda... ko nju jebe!

Atanasije_Svilar

Post by Atanasije_Svilar » 12/02/2007 01:17

Sta to vec donesena presuda? Kad je ovaj nece prihvatiti. Sta ako je presuda u korist SRJ.. To znaci da je ni tada nece prihvatiti?

pike

Post by pike » 12/02/2007 01:25

Atanasije_Svilar wrote:Sta to vec donesena presuda? Kad je ovaj nece prihvatiti. Sta ako je presuda u korist SRJ.. To znaci da je ni tada nece prihvatiti?

Ma lupeta krmak iz Laktasa, njemu ionako odgovara da se stalno talasa zato i mlati onim jezikom nonstop.

Mora cojek' bit u centru paznje...

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 12/02/2007 02:04

Mene je plaho strah za ishod ove presude.

Nisam siguran da je medjunarodna zajednica spremna u par dana Srbiju klepiti po usima i sa Kosovom, i sa, po Srbiju losom presudom.

Nekako mi se cini da je puno lakse dati Srbiji bombona u obliku, neosudjujuce presude.

Ionako znaju da ce se Bosnji poklopit po usima kao i uvijek.
Nazalost !

Zbog sveg navedenog, glasao sam za SRJ.
Nazalost !

_STOKA_OD_OKA

Post by _STOKA_OD_OKA » 12/02/2007 02:32

Danko_Bananko wrote:Mene je plaho strah za ishod ove presude.

Nisam siguran da je medjunarodna zajednica spremna u par dana Srbiju klepiti po usima i sa Kosovom, i sa, po Srbiju losom presudom.

Nekako mi se cini da je puno lakse dati Srbiji bombona u obliku, neosudjujuce presude.

Nazalost !

Nazalost !

eeeeeeeeeeeee, kakav si ti bosnjak :D :D :D :D :D :D

pozdrav

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 12/02/2007 02:51

_STOKA_OD_OKA wrote:
Danko_Bananko wrote:Mene je plaho strah za ishod ove presude.

Nazalost !

Nazalost !

eeeeeeeeeeeee, kakav si ti bosnjak :D :D :D :D :D :D

pozdrav

Netipican...
Nazalost !!

Post Reply