U Sandžaku ženama obrezuju klitorise

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
The_Fluid
Been thanked: 3 times

Post by The_Fluid » 24/01/2007 08:43

25-godišnjakinja sa Sandžaka više nikada neće imati muškarca. Muž, vehabija, odrezao joj je klitoris, iako Islam to ne zahtjeva.

Image

Obrezivanje žena više nije rezervirano samo za Afrička plemena ili za radikalne muslimane Saudijske Arabije – događa se ovdje, u središtu Europe. Prije nekoliko mjeseci u medijima su se pojavile informacije o ženama koje su obrezane na Sandžaku. Iako je njihov identitet, razumljivo, ostao anoniman, te su informacije, nažalost, točne. Pretpostavlja se, a naši su sugovornici to i potvrdili, da se ovi strašni činovi omalovažavanja i diskriminacije žena događaju u okviru vehabijske zajednice.

- Ma nema priče, sigurno je da se kod nas događa obrezivanje žena. Poznati su ti slučajevi, no službenih potvrda nema. Trag takvim slučajevima se brzo izgubi, i najpreciznija informacija je da se to događa ''u nekom dijelu grada''. Mi smo pokušavali saznati i privatnim linijama, ali ništa – ispričala je Zibija Šarenkapić, iz novopazarske Udruge za zaštitu ženskih prava ''Damat''. Kaže kako ima osjećaj da su sada strasti malo splasnule.

- O tome se ovdje, na Sandžaku, govori. Naročito djevojke pričaju o tome. One se boje, jer, nisu sve vehabije očite u smislu prepoznavanja po bradi i odsječenim hlačama. A udate žene se boje da bi im muževi mogli slijediti primjer Sandžačkog muftije, koji ima dvije žene – objasnila je Zibija.

Odrezan mi je klitoris

Srpskoj agenciji Fonet dvije su žene ispričale pakao kroz koji su prošle, kada su ih supruzi, vehabije, obrezali. Dvadesetpetogodišnja žena iz Rožaja u Crnoj Gori više nikad neće moći imati muškarca nakon što joj je bivši suprug uklonio klitoris. Za njega se udala u inozemstvu i nije znala da pripada pokretu vehabija.

"Nisam htjela pokrivati glavu maramom, ali mi je on onda došao s drugim zahtjevima. Želio mi je odstraniti klitoris što je bio više njegov hir nego obveza žene jednog vahabita. Život mi je već sad potpuno uništen", ispričala je bivša supruga vehabije sa Sandžaka.

Informacije o obrezivanju žena FoNetu potvrđuju i liječnici u Novom Pazaru koji su izvršili intervenciju na ženi nakon što joj je suprug pokušao ukloniti klitoris, zbog čega je umalo iskrvarila.

Mi to, ipak, nismo mogli provjeriti, jer nakon višednevnog pokušavanja razgovora sa direktorom Medicinskog Centra u Novom Pazaru, Mirsadom Đerlekom, on je bio ''na službenom putu, službeno odsutan i ne zna se kad će se vratiti'', te se stekao dojam kako izbjegava odgovoriti na to pitanje. Srećom, žena je prebačena kasnije na privatnu kliniku u Beogradu gdje su joj uspjeli spasiti život.

Obrezivanje da te mine seksualna želja

Sandžačka Islamska zajednica najstrože osuđuje ovakvo ponašanje, smatrajući ga apsolutno neprihvatljivim.

''Obrezivanje žena u Sandžaku je tema o kojoj se govorilo među običnim svijetom, na ulici, o kojoj Islamska zajednica nije uspjela saznati da li se radi o nečemu što se zaista dogodilo ili su to priče rekla-kazala. Prema tim pričama akteri događaja su bili iz reda ljudi koji su javnosti poznati pod nazivom ''vehabije'', koji se u svom prakticiranju vjere i propisa žele vratiti u vrijeme prvih generacija Islama, zanemarujući sve vremenske, prostorne i druge razlike'', objasnio je predstavnik Islamske zajednice Sandžaka Rešad ef. Plojović, profesor Šerijatskog prava.

Protumačio nam je stav Islama prema obrezivanju žena.

''Obrezivanje žena kroz povijest je bilo poznato i prije islama na prostorima gdje su ljudi prihvaćali islam. Ta praksa je nastavljena i u islamu, ali je njena osnovna svrha bila da se žena sačuva grijeha, odnosno poriva koji traži da bude zadovoljen na zabranjen način.

Shodno tome ne može se bukvalno prihvaćati ovaj stav i smatrati obrezivanje žena obaveznim bez obzira na njihovu starosnu dob, već je on isključivo iz preventivnih razloga, za one žene koje imaju izražen seksualni nagon, a nisu ga u mogućnosti zadovoljiti na dozvoljen način, to jest u braku. S toga se može smatrati nasiljem prema ženi i ženskoj djeci, mimo njihove volje obrezivati ih, koje se ne može opravdati tvrdnjom da je to propis vjere. Ova praksa u službenoj formi nije bila prisutna na našem prostoru u prošlosti, a nadamo se da je neće biti ni u budućnosti.'', objasio je ef. Plojović.

''Humanitarne'' organizacije nagovarale su Bošnjakinje na obrezivanje

U Bosni i Hercegovini ti slučajevi, ukoliko ih i ima, nikada nisu javno objelodanjeni. Sabiha Husić, iz zeničke udruge ''Medica'', kaže da se obrezivanje prakticiralo tijekom rata u BiH.

''Za vrijeme rata neke humanitarne organizacije iz islamskog svijeta govorile su ženama da je obrezivanje sveti vjerski čin. Konkretno, to su radili pripadnici Kuvajtske islamske organizacije, koja je bila registrirana kao humanitarna organizacija. Znači, taj obred došao je ovdje sa dolaskom ljudi iz arapskog svijeta. A to nije vjerski čin, ja sam diplomirani teolog i to tvrdim. To je plemenski običaj koji se pokušao nametnuti ženama u ruralnim područjima'', rekla je Husić.

Poseban tretman za porođaj

Vehabije iz Sandžaka često traže poseban tretman prilikom porođaja njihovih žena, piše FoNet, jer zahtjevaju da to obavljaju isključivo žene liječnici. U rodilištu u Novom Pazaru uglavnom im se izlazi u suret. Zanimljivo je da tamošnji ginekolozi koji su bili na stručnoj praksi u islamskim zemljama, u kojima također ima vehabija, kažu da tamo nisu nailazili na slične zahtjeve.

Vehabije svoje supruge tretiraju kao robinje i ne dopuštaju da itko, osim oca i vlastitog brata, vidi njihovo lice. Ženi nije dopušteno čak niti posluživanje gostiju.

"Nikad se ne zna kad se između muškarca i žene može roditi želja, niti što tu strast može probuditi, ženino lice, oči, kosa, ili bilo koji drugi dio tijela. Ona se treba čuvati i svoju ljepotu otkriti samo svom suprugu", rekao je FoNetu jedan novopazarski vehabija.

Vehabizam (Wahhābīsm) je konzervativni reformistički pokret, nastao u Saudijskoj Arabiji u 18. stoljeću, odakle se kasnije širio islamskim svijetom, a tokom devedestih stigao i u naše krajeve. Njegovi predstavnici zastupaju ''čist Islam'', potpunu posvećenost korijenima islama, kritični su i nasilni naspram onih koji islam prakticiraju drugačije od njih, a među njihovim najsurovjim idejama je diskriminirajući odnos prema ženama, od čega je obrezivanje sigurno najbrutalnije.
(Tatjana Ljubic)

zlatiborka

Post by zlatiborka » 24/01/2007 09:53

Stravicno, nemam rijeci. A sto su udavale za takve idiote? Sto to sebi zene dopustaju? Zao mi ih je, ali same pale, same se ubile!

DUREX

Post by DUREX » 24/01/2007 09:58

Ako je preneseno iz srpske stampe, treba znati da se radi o najvecim svjetskim lazovcinama, pa sve sto dodje odatle, uzimam sa velikom sumnjom...

Ali, kad znam koje su te vehabije seljacine i primitivosi, onda mi ne treba neka srbijanska patka da budem svijestan na kakva su sranja spremni... a sve u cilju vracanja 1000 godina u nazad.... Cobani.

Reina

Re: U Sandžaku ženama obrezuju klitorise

Post by Reina » 24/01/2007 09:58

The_Fluid wrote:U Bosni i Hercegovini ti slučajevi, ukoliko ih i ima, nikada nisu javno objelodanjeni. Sabiha Husić, iz zeničke udruge ''Medica'', kaže da se obrezivanje prakticiralo tijekom rata u BiH.
'

ovo je cista glupost i laz!

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 24/01/2007 10:17

kad sam prvi put čuo za obrezivanje žena skoro sam povratio od muke i bijesa, i tako svaki put kad ponovo čujem.

nema ništa okrutnije.

zmijaIzmaj

Post by zmijaIzmaj » 24/01/2007 10:34

uzasss!!!!!!!!!1

The_Fluid wrote:"Nisam htjela pokrivati glavu maramom, ali mi je on onda došao s drugim zahtjevima. Želio mi je odstraniti klitoris što je bio više njegov hir nego obveza žene jednog vahabita. Život mi je već sad potpuno uništen", ispričala je bivša supruga vehabije sa Sandžaka.

Informacije o obrezivanju žena FoNetu potvrđuju i liječnici u Novom Pazaru koji su izvršili intervenciju na ženi nakon što joj je suprug pokušao ukloniti klitoris, zbog čega je umalo iskrvarila.

ovi ljudi su maloumni, i ona sta je dozvolila, a on je poseban manijak, bolesnik za psihijatriju...

i uzas je sto ce se ovakvim pricama manipulisati, pocece lov na vjestice, i oni nevini sa malo duzim bradama ce nastradati

tempora

Post by tempora » 24/01/2007 10:41

Reina wrote:
The_Fluid wrote:U Bosni i Hercegovini ti slučajevi, ukoliko ih i ima, nikada nisu javno objelodanjeni. Sabiha Husić, iz zeničke udruge ''Medica'', kaže da se obrezivanje prakticiralo tijekom rata u BiH.
'

Cijeli tekst odise senzacijom i losom zurnalistikom. Iako je sve danas moguce, nerijetko se plasiraju tekstovi ( ne samo kod nas-tj na podrucjima Balkana) koji se kasnije ( ako postoji emisija/ili novina koja koriguje ovakve stvari) pokazu kao netacni.
Nigdje u cijelom tekstu, nema svjedoka kao npr medicinskih radnika koji bi potvrdili ovu sumnju-jer ipak, kada je rijec o obrezivanju zena, nerijetko dolazi do komplikacija ( a jos ako se uzme cinjenica da je obrezivanje kod nas nepoznat cin) pa me silno cudi, kako je moguce da nema dokaza koji mogu potvrditi potrazivanje medicinske pomoci-ili su Sandzaklije odjednom tako dobro ispekle zanat da im se ne desava da zene dobiju upale, krvarenja itd itd ili da ne podlegnu!?
Ili jel postoji specijalista, koji poznaje ovu oblast, pa vehabije u najvecoj anonimnosti izvrsavaju ovaj cin!?
Takodjer me cudi, da nema ni zena svjedoka, imaju nagadjanja i rekla-kazala, koje bi potvrdile ove spekulacije. Jer, ako se ne varam, cak i Somalijke kod kojih je ova pojava na zalost duboko ukorijenjena uspjevaju izaci u javnost i upozoravati na ovaj gnusni cin.
Mimo svega ovoga, vrlo je cudna "cinjenica"da vehabije u Sandzaku i BiH, obrezuju zene, a da takvu praksu nemaju vehabije sirom Evrope, barem ja nisam informisana o takvim slucajevima. Molim one koji jesu, neka proslijede informacije o dokazima te prakse.

angevin

Post by angevin » 24/01/2007 10:51

clanak je mozda senzacionalisticki, ali se takve stvari, nazalost, desavaju. Ekipa iz zenicke Medice se susretala s time tokom rata. Te ludjake bi trebalo zauzvrat kastrirati pa neka neka oni nemaju seksualne zelje. Time bismo rijesili problem "opasne zenske zavodljivosti"

jusuff

Post by jusuff » 24/01/2007 10:52

mah, imam barem dva dobra razloga da ne vjerujem u ovo...
prvi je da je tekst kopirao the_fluid
drugi je vec obradila tempora

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post by black » 24/01/2007 10:52

tempora wrote:
Reina wrote:
'

Cijeli tekst odise senzacijom i losom zurnalistikom. Iako je sve danas moguce, nerijetko se plasiraju tekstovi ( ne samo kod nas-tj na podrucjima Balkana) koji se kasnije ( ako postoji emisija/ili novina koja koriguje ovakve stvari) pokazu kao netacni.
Nigdje u cijelom tekstu, nema svjedoka kao npr medicinskih radnika koji bi potvrdili ovu sumnju-jer ipak, kada je rijec o obrezivanju zena, nerijetko dolazi do komplikacija ( a jos ako se uzme cinjenica da je obrezivanje kod nas nepoznat cin) pa me silno cudi, kako je moguce da nema dokaza koji mogu potvrditi potrazivanje medicinske pomoci-ili su Sandzaklije odjednom tako dobro ispekle zanat da im se ne desava da zene dobiju upale, krvarenja itd itd ili da ne podlegnu!?
Ili jel postoji specijalista, koji poznaje ovu oblast, pa vehabije u najvecoj anonimnosti izvrsavaju ovaj cin!?
Takodjer me cudi, da nema ni zena svjedoka, imaju nagadjanja i rekla-kazala, koje bi potvrdile ove spekulacije. Jer, ako se ne varam, cak i Somalijke kod kojih je ova pojava na zalost duboko ukorijenjena uspjevaju izaci u javnost i upozoravati na ovaj gnusni cin.
Mimo svega ovoga, vrlo je cudna "cinjenica"da vehabije u Sandzaku i BiH, obrezuju zene, a da takvu praksu nemaju vehabije sirom Evrope, barem ja nisam informisana o takvim slucajevima. Molim one koji jesu, neka proslijede informacije o dokazima te prakse.

slazem se da je tekst takav kao i vecina slicnih a koji se plasiraju sa namjerom kao sto i prisutnost vehabija na ovim prostorima nije slucajna..to da je "obrezivanje" zena u BiH tokom rata bilo praksa je laz..jeste bilo mozda svega par slucajeva (za jedan znam koji se desio u komsiluku mi) par slucajeva se ne moze okarakterisati kao ustaljena praksa
Last edited by black on 24/01/2007 11:20, edited 1 time in total.

Lady-I

Post by Lady-I » 24/01/2007 11:12

ovo ko da chitas o Africi, gdje zene jos uvjek obrezuju...

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 24/01/2007 11:20

vehabije naprave po najamnje 3 djece, ima ih i sa po 6, Sandzak ionako ima viosk natalitet, veci neg ostatk Srbije, sandzaklijke iz inostranstav se rado udaju za sandze, one imaju bar neku ekonomsku sigurnost i potporu a to znaci i vise djece, vise slobode znaci i vise islama, pa bile to -ije ili ne!
sve u svemu Srbima to ne ide u prilog, danas imamo sunecenje zena na jelovniku, sta sutra imamo? juce smo imali poligamiju, sutra vjerovatno imamo sati-udovice islamske vjeroispovijesti se same spaljuju da sascuvaju cast svojih muzeva! :roll:

amrino

Post by amrino » 24/01/2007 11:48

To su ciste gluposti!!! Jos jedna u nizu propagandi ...
Ma fuj!
a generalno...kome i na pamet padne obrezivanje zena- treba ga kastrirati bez razmisljanja!!! :x

P.S ova tema nema sta da trazi na ovom podforumu...nidje veze ni sa filozofijom a Boga mi ni sa religijom...

_BosanaC

Post by _BosanaC » 24/01/2007 11:51

amrino wrote:To su ciste gluposti!!! Jos jedna u nizu propagandi ...
Ma fuj!
a generalno...kome i na pamet padne obrezivanje zena- treba ga kastrirati bez razmisljanja!!! :x

P.S ova tema nema sta da trazi na ovom podforumu...nidje veze ni sa filozofijom a Boga mi ni sa religijom...

Onda je do mene :sad:

Ja sam je muvno ovamo sa politike :roll: :sad:

amrino

Post by amrino » 24/01/2007 12:11

Koji je izvor gore navedenog teksta - mozda bi tema mogla pod el. medije?
a stvarno- bas me zanima gdje je to objavljeno? i kada?
Ovom temom bi se svakako trebalo pozabaviti ali ne na primjeru Sandzaka nego na primjeru mnogih zemalja u kojima se to radi stotinama godina i gdje je to stvaro ozbiljan problem a ne neke spekulacije...

_BosanaC

Post by _BosanaC » 24/01/2007 12:13

amrino wrote:Koji je izvor gore navedenog teksta - mozda bi tema mogla pod el. medije?
Ovom temom bi se svakako trebalo pozabaviti ali ne na primjeru Sandzaka nego na primjeru mnogih zemalja u kojima se to radi stotinama godina i gdje je to stvaro ozbiljan problem a ne neke spekulacije...

Gdje god da se radi meni je to odvratno i zasluzuje svaku mogucu osudu, bez obzira podrzavao neko ili ne principe tih ljudi.

Ali meni su gore te zene koje dopuste tako nesto... To mi nikako ne ide u glavu...

biscanka84

Post by biscanka84 » 24/01/2007 12:14

a generalno...kome i na pamet padne obrezivanje zena- treba ga kastrirati bez razmisljanja!!!

postoje hadisi koji zahtjevaju da se zena obreze-no to je sunnet ne farz

Inace u Sandzak se vehabizam prosirio iz Bosne u zadnjih 5 godina,no ovo za obrezivanje prvi put cujem
Last edited by biscanka84 on 24/01/2007 12:17, edited 1 time in total.

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 24/01/2007 12:17

slicna tema je vec bila...i uvijek se diskusija svede na to da je neki cetnik ili islamofob to napisao...
za vasu informaciju, takve se stvari desavaju. Sva sreca ne u prevlikom broju..
stoga, nema potrebe za poklapanjem ociju i negiranjem onoga sto se desilo ...

amrino

Post by amrino » 24/01/2007 12:21

biscanka84 wrote:
a generalno...kome i na pamet padne obrezivanje zena- treba ga kastrirati bez razmisljanja!!!

postoje hadisi koji zahtjevaju da se zena obreze-no to je sunnet ne farz

To nisu hadisi nego izmisljotine koje serviraju tamo neki bolesnici! Ko ima imalo zdrave pameti jasno mu je da bilo kakvo mucenje a narocito nesto ovako je svjetlosne godine udaljeno od svih islamskih principa!
To je jedna katastrofa o kojoj kada pocnes razmisljati- mozak ti blokira jer ne mozes da skontas kako tako nesto ljudsko bice moze da uradi drugom ljudskom bicu!!!
Fuj fuj!!!

Vingo

Post by Vingo » 24/01/2007 12:22

_BosanaC wrote:
amrino wrote:Koji je izvor gore navedenog teksta - mozda bi tema mogla pod el. medije?

Gdje god da se radi meni je to odvratno i zasluzuje svaku mogucu osudu, bez obzira podrzavao neko ili ne principe tih ljudi.

Ali meni su gore te zene koje dopuste tako nesto... To mi nikako ne ide u glavu...

Mislis da ih se pita za dopustenje?

amrino

Post by amrino » 24/01/2007 12:24

_BosanaC wrote:

Rijetko koja zena to dopusti...gledala sam jednom prilikom dokumentarac o tome. Bilo je slucajeva kada roditelji nisu htjeli da to ucine svojoj kcerki ali bi to ucinio neki drugi clan porodice bez znanja roditelja u samo sekundi njihove nepaznje...Ne ide ni meni u glavu svasta nesto ..ali sta ces!

StLouis

Post by StLouis » 24/01/2007 12:28

bilo ova vijest istina ili ne, ipak joj treba posvetiti paznje. ovakve su stvari moguce, ludaka na pretek. kako smo pali na niske grane, obrezivanje zena...uzas!! ovakve pocinitelje treba kastrirati pod hitno! ako ih drzava ne kastrira, treba se organizrati, naci nekog vetrinara(ne doktora) i osjeci kretenu i hasima i orahe :-)
gledao sam jednom jednu emisiju rituala obrezivanja djevojcica u jednoj africkoj zemlji. sokantno! bez anestezije, s primitivnim spravama...nakon toga se jave infekcije, i veliki broj ih ne prezivi...ma ljudi su okrutni...jebem ti zakon

bice_bice

Post by bice_bice » 24/01/2007 12:43

prica, po meni bespotrebna i za maloumne koji iz dana u dan sisaju motke, je stara bar pola godine i milion puta ispricana, sa nikakvim zakljuckom.. ne'a veze, zivjela B92

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 24/01/2007 12:44

bice bice, jel to mozda zelis reci da takvo nesto ne postoji?
Isto kao sto mnogi zele ubijediti narod da se Spiriceva zena zove NADA, a u stvari je Naida...ali ne, nema pozsrbljavanja...

e jeste plitki, ko jablanicko...

sojka

Post by sojka » 24/01/2007 12:45

daleko je, dalekoo je Afrika. :-) :x

Post Reply