Građani Sarajeva zaslužuju....

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

HomeArt

Građani Sarajeva zaslužuju....

Post by HomeArt » 11/01/2007 22:43

Šta se danas dešava sa GRASOM? Pišu nekakve parole po vozilima hoće li konaćno u privatizaciju?

Celicna_saka

Re: Građani Sarajeva zaslužuju....

Post by Celicna_saka » 12/01/2007 08:51

sahan wrote:Šta se danas dešava sa GRASOM? Pišu nekakve parole po vozilima hoće li konaćno u privatizaciju?

Desava se visak radnika, zastarjeli vozni park, los menadzment, neplacanje karata od strane "gradjana". Name it, you got it.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 12/01/2007 09:25

Vlada kantona upravlja pomenutim preduzećem, svi upravni odbori na čelu sa direktorima od kraja agresije do danas imaju svoje prste u propadanju grasa.... njih na robiju, mlade ljude u GRAS i idemo lagano....

Ne fakat oni nikad nisu bili pod nadzorom pravih ljudi jer skontajte samo da je benzinska pumpa u krugu GRASA zbog dugovanja predata privatiku u ruke... alo... to je kriminal bez granica.....

_BosanaC

Post by _BosanaC » 12/01/2007 09:43

GRAS-u sam, u rijetkim trenutcima koristenja njihovih usluga uredno placao karte, jer mi fakat nije bilo do svadje i prepucavanja s revizorima, u vakat kad su one bile cini mi se 1.20KM.

Dok ne vidjeh jednom kako zena urlice jer je dvojica tipova dzepare a revizori ledja okrenuse i krenuse u drugom pravcu.

I nikad vise! Da platim skoro 2KM da me neko odzepari, zbode, zarazi AIDS-om, za guranje nosa pod tudji pazuh itd? Ja jok! Kada ponude nesto za novac koji traze nije problem. Iako se moje koristenje njihovih usluga, opet kazem, svodi na jednu voznju tramvajem maksimalno 3-4 stanice udaljenosti u 15-20 dana.

tempora

Post by tempora » 12/01/2007 13:14

_BosanaC wrote:GRAS-u sam, u rijetkim trenutcima koristenja njihovih usluga uredno placao karte, jer mi fakat nije bilo do svadje i prepucavanja s revizorima, u vakat kad su one bile cini mi se 1.20KM.

Dok ne vidjeh jednom kako zena urlice jer je dvojica tipova dzepare a revizori ledja okrenuse i krenuse u drugom pravcu.

I nikad vise! Da platim skoro 2KM da me neko odzepari, zbode, zarazi AIDS-om, za guranje nosa pod tudji pazuh itd? Ja jok! Kada ponude nesto za novac koji traze nije problem. Iako se moje koristenje njihovih usluga, opet kazem, svodi na jednu voznju tramvajem maksimalno 3-4 stanice udaljenosti u 15-20 dana.

Izvini, ali ja mislim da svi argumenti o neplacanju karte nisu i ne mogu biti validni! Karta se placa jer se koriste usluge javnog prevoza a sada, ako se neko osjeca manje bezbjedno ili ima neke druge razloge zasto ne koristi javni prevoz to je njegov odabir.
Bez obzira, i ma kako to zvucalo revizori nisu duzni da uspostavljaju red u tramvaju vec su tu da pregledaju karte a putnik je duzan da je uredno pokaze, bez bilo kakvih ispoljavanja frustracija.
Naravno, Gras je duzan da "obuci" svoje uposlenike da uredno obavljaju svoj posao te da poboljsa svoje usluge.Ali sjecam se i nekog prijeratnog vremena kada je sama pojava revizora budila bijes u putnicima. Bez obzira na ( mozda cesto i predrasudom) profil revizora, cini mi se da je ta vrsta posla krajnje nezahvalna.

U nekim gradovima Evrope, policija takodjer ucestvuje u pregledanju karata,upravo zbog agresivnosti putnika prema uposlenicima, sto tramvaja, sto vozova i sl.
Koliko je meni poznato, u autobus ne mozes uci bez karte? Mozda bi nesto slicno trebalo da bude i u tramvajima. U tramvajima u Rotterdamu, postoje kondukteri koji su prisutni cijelo vrijeme voznje i onima koji nemaju kartu daju mogucnost placanja na licu mjesta.
Nacina ima i zasigurno bi se stanje moglo poboljsati. Velikim dijelom je do Grasa kako ce naplatiti svoje usloge, a naravno djelomicno je i do putnika.

Mozda bi ipak, poboljsanje javnog prevoza smanjilo koristenje licnih vozila. A mozda je i to samo utopija, sobzirom da se kod nas automobil cesto koristi i do granapa.

alek

Post by alek » 12/01/2007 13:29

istina, nema opravdanja tim prije sto uredno placamo vozne karte kad odemo negdje vani. ne znam sta se desava kad te ulove ali znam da je sigurno gore ko stranac ucestvovati u tudjim demonstracijama, npr. u budimpesti :D

Skyfox

Post by Skyfox » 12/01/2007 13:39

Prvo treba postojati moralna duznost da se plati, ono sto se koristi, to niko ne moze osporiti. Ali, ja ne placam. Na relaciji na kojoj se ja vozim rijetko kad nije guzva, hladno je ili prevruce, prokisnjava, nekad cekam i vise od 15 minuta. Nemam opravdanja ali nemam namjeru placati dok gode se ovo ne promjeni. Glupost je placati istu cijenu za jednu i 12 stanica. Placanjem samo produzujem postojece stanje za koje smatram da se treba promjeniti.
But thats just me...

_BosanaC

Post by _BosanaC » 12/01/2007 13:41

@tempora, slazem se da to nije opravdanje. Ali placao sam tramvajske karte u Zagrebu, prije neki dan u Beogradu, i

a) Cijene ovih u SA i sistem naplate u SA je najskuplji;
b) Porediti tramvaje u Zagrebu sa ovim u Sarajevu je cista nebuloza. A karta duplo jeftinija!

Koliko sam upoznat karta je sada blizu 2KM u Sarajevu, neka me neko ispravi ako grijesim. Do sada je toliko para prokrijumcareno u GRASu, potrpano u vlastite dzepove da se od GRAS-a mogla napraviti respektabilna firma. Isti taj GRAS je zivio od komercijale dok nisu imali i nisu mogli imati konkurenciju. Medjutim kada je dozvoljeno i drugim firmama da rade lokalni gradski saobracaj tu je dreka nastala.

Ponudi mi nesto i ja cu to placati. A ovom gradu i onako dajem isuvise na ime raznoraznih "usluga" koje i ne koristim pa mi trenutno zaista ne pada na pamet da im placam i ovo o cemu sam prethodno pisao.

alek

Post by alek » 12/01/2007 13:42

ma ne placam ni ja, samo moralisem :D :D

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 12/01/2007 15:40

Joj opet banalno..... 95% vozila koja sad operišu odnosno vozaju po gradu ili gradom... su donirani..... pogledajmo ih sad već kako izgledaju...

A da ne govorim o nekom obliku ulaganja u istraživanje i razvoj u neke druge stvari....
Nekompetentnost, javašluk, nemar, glupost, ludost, nezainteresovanost, lopovluk i šta sve ne je uzrok propadanja virme od javnog značaja... ,a nemojmo zaboraviti da je tramvaj testiran u Sarajevu i kao takav je prvi u Europi... a vidimo u čemu se vozamo.... ili ko nas voza.....

Živio Denis Zvizdić i njegovi jataci....

tech10

Post by tech10 » 12/01/2007 15:48

Sistem naplate se definitivno mora promijeniti. Ulazak na srednja vrata u tramvajima je neprihvaljiv. Em, pola onih koji ufuraju nemaju karte, em oni koji izlaze treba da preskacu preko njih. Znam da je sa socijalnog aspekta to bolno, ali se zaista mora regulisati.

bpsang

Post by bpsang » 12/01/2007 18:27

Metro je zakon.

nek sloze cijevi na tracnice i sa gornje strane naprave jos jenu pjesacku zonu

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 12/01/2007 23:20

samo metro kosta....

Neelix

Post by Neelix » 13/01/2007 17:50

_BosanaC wrote:@tempora, slazem se da to nije opravdanje. Ali placao sam tramvajske karte u Zagrebu, prije neki dan u Beogradu, i

b) Porediti tramvaje u Zagrebu sa ovim u Sarajevu je cista nebuloza. A karta duplo jeftinija!

Koliko sam upoznat karta je sada blizu 2KM u Sarajevu, neka me neko ispravi ako grijesim. Do sada je toliko para prokrijumcareno u GRASu, potrpano u vlastite dzepove da se od GRAS-a mogla napraviti respektabilna firma. Isti taj GRAS je zivio od komercijale dok nisu imali i nisu mogli imati konkurenciju. Medjutim kada je dozvoljeno i drugim firmama da rade lokalni gradski saobracaj tu je dreka nastala.

Ponudi mi nesto i ja cu to placati. A ovom gradu i onako dajem isuvise na ime raznoraznih "usluga" koje i ne koristim pa mi trenutno zaista ne pada na pamet da im placam i ovo o cemu sam prethodno pisao.

Apsolutno neistinito. Karta u ZG je 8 kuna, sto nije ni izbliza "duplo jeftinije" nego ovdje. Stavise, skuplje je.

I svaka cast ovim novim tramvajima u Zg, al oni stari nisu nista bolji nego nasi(osim sto su manje isharani).

_BosanaC

Post by _BosanaC » 15/01/2007 16:10

Neelix wrote:
_BosanaC wrote:@tempora, slazem se da to nije opravdanje. Ali placao sam tramvajske karte u Zagrebu, prije neki dan u Beogradu, i

Apsolutno neistinito. Karta u ZG je 8 kuna, sto nije ni izbliza "duplo jeftinije" nego ovdje. Stavise, skuplje je.

I svaka cast ovim novim tramvajima u Zg, al oni stari nisu nista bolji nego nasi(osim sto su manje isharani).

Pricam o periodu kada je karta bila 1.20KM, nakon cega je skocila na 1.80KM a nisu ponudili apsolutno nista ni za istu a kamo li za vecu cijenu!

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 15/01/2007 16:25

najveći je merak imati godišnju kartu :D koju plaća firma :D

rashid

Post by rashid » 15/01/2007 17:33

tempora wrote:
_BosanaC wrote:GRAS-u sam, u rijetkim trenutcima koristenja njihovih usluga uredno placao karte, jer mi fakat nije bilo do svadje i prepucavanja s revizorima, u vakat kad su one bile cini mi se 1.20KM.

Izvini, ali ja mislim da svi argumenti o neplacanju karte nisu i ne mogu biti validni! Karta se placa jer se koriste usluge javnog prevoza a sada, ako se neko osjeca manje bezbjedno ili ima neke druge razloge zasto ne koristi javni prevoz to je njegov odabir.
Bez obzira, i ma kako to zvucalo revizori nisu duzni da uspostavljaju red u tramvaju vec su tu da pregledaju karte a putnik je duzan da je uredno pokaze, bez bilo kakvih ispoljavanja frustracija.
Naravno, Gras je duzan da "obuci" svoje uposlenike da uredno obavljaju svoj posao te da poboljsa svoje usluge.Ali sjecam se i nekog prijeratnog vremena kada je sama pojava revizora budila bijes u putnicima. Bez obzira na ( mozda cesto i predrasudom) profil revizora, cini mi se da je ta vrsta posla krajnje nezahvalna.

U nekim gradovima Evrope, policija takodjer ucestvuje u pregledanju karata,upravo zbog agresivnosti putnika prema uposlenicima, sto tramvaja, sto vozova i sl.
Koliko je meni poznato, u autobus ne mozes uci bez karte? Mozda bi nesto slicno trebalo da bude i u tramvajima. U tramvajima u Rotterdamu, postoje kondukteri koji su prisutni cijelo vrijeme voznje i onima koji nemaju kartu daju mogucnost placanja na licu mjesta.
Nacina ima i zasigurno bi se stanje moglo poboljsati. Velikim dijelom je do Grasa kako ce naplatiti svoje usloge, a naravno djelomicno je i do putnika.

Mozda bi ipak, poboljsanje javnog prevoza smanjilo koristenje licnih vozila. A mozda je i to samo utopija, sobzirom da se kod nas automobil cesto koristi i do granapa.

Ma bogati ko od mladih placa karte? Ja nisam dozivjeo da ko placa karte, slobodno mogu reci, da u prosjeku 80% ljudi se svercuje pa se pitam odkud da se obnove pruge i sami tramvaji?

vatana

Post by vatana » 15/01/2007 19:43

Pa Bimbo Jusufvranic je pokro milione iz GRASA. Napravio vilu od 2 miliona, on i djeca mu mercedese najnovije voze. Eto zasto su radnici GRASA popusili.
Pa one japanske autobuse je on prodo gradu!!! Komercijala je godinama samo za njegov dzep vozila.

Spliff.Master

Post by Spliff.Master » 15/01/2007 20:01

samo bi hablek platio kartu..

zadnji put kad sam bio u Sarajevu, bio sam prisiljen koristiti gradski saobracaj!! FUJ!

Helem, sjedim ti ja, naravno s iPod-om na usima, i manim se svog posla, gledam kroz prozor..
dolazi revizor "karta decko!"
kontam 'e yebiga..karte nemam, a imam samo dollare u dzepu'
ja se pravim budala, ko biva ne pricam nas...i pocnem na engleskom ' sorry, I don't speak bosnian'..i on opet 'karta decko!'...sta cu sada..vadim California vozacku dozvolu i dajem je..gleda covjek..pa Mirza ti je ime...nista rekoh, ne pricam Bosnian...e yebo tebe tvoj 'bosnian'..i cibnu mi vozacku nazad :D

dzaba se provoza...

Spliff.Master

Post by Spliff.Master » 15/01/2007 20:02

samo bi hablek platio kartu..

zadnji put kad sam bio u Sarajevu, bio sam prisiljen koristiti gradski saobracaj!! FUJ!

Helem, sjedim ti ja, naravno s iPod-om na usima, i manim se svog posla, gledam kroz prozor..
dolazi revizor "karta decko!"
kontam 'e yebiga..karte nemam, a imam samo dollare u dzepu'
ja se pravim budala, ko biva ne pricam nas...i pocnem na engleskom ' sorry, I don't speak bosnian'..i on opet 'karta decko!'...sta cu sada..vadim California vozacku dozvolu i dajem je..gleda covjek..pa Mirza ti je ime...nista rekoh, ne pricam Bosnian...e yebo tebe tvoj 'bosnian'..i cibnu mi vozacku nazad :D

dzaba se provoza...

quantum

Post by quantum » 16/01/2007 08:50

E bas si ga zahebo.
Hajde mi reci ko te prisilio da koristis gradski prevoz?

xon_sa

Post by xon_sa » 16/01/2007 11:53

Ko koristi gradski prevoz neka plati. Ako vam je fuj i smatrate da ne dobijate ono sto ste trazili onda uzmite taksi i rijesen problem. Licemjerno je i jadno koristiti te usluge i zaliti se na njih, a niste ih ni platili. Pogotovo se ovo odnosi na ove dijasporce. Kako vas nije stid doci u grad i ne platiti tih pisljivih par maraka koje u inostranstvu zaradite za 2 minute. Fakat mi nije jasan taj ciganluk. Ako se vec kurcite parama i luksuzom onda platite tih par makara da i ti jadni ljudi u Grasu imaju od cega da zive!

melb26sa

Post by melb26sa » 16/01/2007 12:46

Neelix wrote:

Karta u ZG je 6,50 kuna. I to ti dodje oko 1.70 KM.
BTW, u ZG sam vidjela da kad kupis godisnju kartu za prevoz placas samo za 10 mjeseci a ne za svih 12? Ima li to i kod nas? Plus jos imaju neke povlastice za parking i tako to ali to je kod njih sve zajedno a kod nas posebno GRAS a posebno RAD (jesu oni zaduzeni za parkinge :? ?

_BosanaC

Post by _BosanaC » 16/01/2007 12:51

melb26sa wrote:
Neelix wrote:

Karta u ZG je 6,50 kuna. I to ti dodje oko 1.70 KM.
BTW, u ZG sam vidjela da kad kupis godisnju kartu za prevoz placas samo za 10 mjeseci a ne za svih 12? Ima li to i kod nas? Plus jos imaju neke povlastice za parking i tako to ali to je kod njih sve zajedno a kod nas posebno GRAS a posebno RAD (jesu oni zaduzeni za parkinge :? ?

Upravo.

I jos jedan primjer: kupis kartu, ponistis, udjes na Malti izadjes kod EP, i ako opet udjes u tramvaj moras opet kupiti kartu :? Inace ti revizori napiju se krvi kao da je nisi nikako ni kupio, dok u Zagrebu bas i nije tako.

A parkinzima u Sarajevu nema ko vise ne upravlja, od RAD-a, RVI...

metastasio

Post by metastasio » 16/01/2007 13:20

Javljanje ove osobe pod nickom Spliff.Master samo objašnjava kakav smo mi svijet. Ne znam da li mu se dogodilo da u svojoj novoj domovini Californiji uđe u neko vozilo javnog prijevoza, a da ne plati kartu. Vjerovatno nije jer tamo ne smije, a u Bosni se ionako smije sve jer ko šiša neku tamo Bosnu i Sarajevo... Hvata me užas i žalost kad vidim da ovakvi ljudi nisu ama baš ništa poprimili od tih razvijenih zemalja u koje su otišli, čak mi se čini i da su postali retrogradniji...

Post Reply