Matvejević: Bošnjake provociraju pričom o fundamentalizmu

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Ko najviše provocira Bošnjake pričom o terorizmu i fundamentalizmu?

Hrvatski mediji (Vecernji list, Dnevni list, Slobodna Dalmacija itd.)
6
16%
Srpski mediji (Glas srpski, Patriot, mediji iz Srbije)
5
13%
DANI, SB i 60 minuta
9
24%
Svi pomalo
18
47%

Total votes: 38

Grom iz vedra neba

Matvejević: Bošnjake provociraju pričom o fundamentalizmu

Post by Grom iz vedra neba » 02/01/2007 15:46

Predrag Matvejević, jedan od najvećih intelektualaca

Razgovarao: Faruk VELE

http://www.avaz.ba/absolutenm/anmviewer ... z=9&isasp=

Bošnjake provociraju pričom o teroristima i fundamentalizmu

RS je kočnica istinskog razvoja BiH * Svijet neće dopustiti da se ponovo desi narod da demoni stupe na scenu i počne novi rat * Muslimani iz Bosne imaju evropski identitet

Predrag Matvejević, jedan od najvećih intelektualaca Evrope danas, ugledni književnik i profesor Univerziteta "La Sapienza" u Rimu, kaže kako vjeruje da će biti oslobođen kazne od pet mjeseci zatvora, uvjetno dvije godine, zbog navodne uvrede i klevete pisca Mile Pešorde.

- Kazna još nije poništena. Vidjet ćemo kako će se Vrhovni sud Hrvatske ponijeti, da li će smatrati za shodno da takvu kaznu poništi ili neće. Ja se osobno nisam žalio na presudu jer bi to značilo dati legitimitet i tom sudu i tužbi i tužiocu - kaže Matvejević u ekskluzivnom intervjuu za "Dnevni avaz" iz Rima.

Nedavno ste boravili u Hrvatskoj, iako postoji opasnost da Vas uhapse.

- Da, prije mjesec samo bio u Hrvatskoj, u Puli i Zagrebu. Istina, nije zgodno vraćati se u svoju zemlju kada znate da vas prvi policajac, po zakonu, može uhapsiti. Kad sam otišao u Zagreb, moji prijatelji Italijani su se prestrašili. Ja sam im rekao: "Niste ništa razumjeli, pa nije u Hrvatskoj demokratija da me zatvore". U zemljama s demokratijom sud te osudi i odmah ideš u zatvor. Na našim prostorima postoji jedan hibrid demokratije i diktature kojeg ja zovem demokratura. Neko od glavešina telefonom nazove drugog i kaže: "Nemojte ga zatvarati, to nam sada ne služi". U drugoj situaciji bi rekli: "Pritvorite ga, to nam odgovara, vidite šta nam radi...". No, ja se ne bojim da ću uistinu biti uhapšen,Hrvatska se ne bi usudila da me zatvori!
Lokalni politikanti

Kako gledate na društveno-politička kretanja u BiH, kuda zapravo, ide naša zemlja?

- Sa stanovitom patnjom gledam Bosnu. Bosna se ne može ustanoviti kao prava država, jer u njoj postoji Republika Srpska koja se potpuno izdvaja iz toga. RS je kočnica istinskog razvoja Bosne i BiH zato nije profunkcionirala kao država. Dakle, put Bosne treba bititakav da se ona ustanovi, stabilizira, da funkcionira u svim dijelovima. Bojim se da put može da bude duži nego što bi trebao biti. Ali, drugog puta nema... I još nešto, ne smije biti prijetnji raznih lokalnih politikanata, jednom u Banjoj Luci, drugi put u Mostaru, da će se odvojiti i otići na drugu stranu.

Ali, Bosna se danas suočava s čestim prijetnjama referendumom o izdvajanju iz BiH.

- Milorad Dodik na jedan jako ružan način maše referendumom i prijeti Kosovom. I ova izmišljotina o atentatu na njega povezana je s tim. No, svijet neće dopustiti da se ponovo desi narod, da demoni stupe na scenu i počne neki novi rat... Ne mogu na to računati.

Ipak, mnogi smatraju da u priči o trgovini Kosova za RS ima i istine.

- Istina, takva igra je u toku. U Srbiji i RS uistinu računaju da će ako izgube Kosovo, uzeti dio Bosne. To je opaka igra. Ta igra podrazumijeva da jedan dio Bosne uzmu Srbi, a jedan dio, po analogiji, Hrvati, jer ne treba zaboraviti da je i ideja "Herceg-Bosne" još živa. Bosna bi tako ostala razbijena. Time bi bio ostvaren projekt najgoreg hrvatskog i srpskog nacionalizma. Toga se plašim. Sreća je da i u Beogradu i u Zagrebu ima ljudi koji neće dopustiti da ta igra ide do kraja. A demagogija koju provode lokalni, provincijski političari poput Milorada Dodika ostat će demagogija.

Crni oblak

S druge strane, nad Bosnom se nadvija još jedan crni oblak u vidu nastojanja da se bosanskim muslimanima, Bošnjacima imputira fundamentalizam, vehabizam, da ih prikažu kao bijele teroriste. Koliko je to opasno?

- To pokazuje neinformiranost zapadnog svijeta, ali i jednu opasnu tendenciju zapada da sav islam stavi pod jednu kapu. To Bošnjake, muslimane iz Bosne, nažalost, može skupo koštati. Evropa treba znati da to nisu nikakvi teroristi i fundamentalisti. Oni su Evropljani i imaju svoj evropski identitet. Uzmite knjige od Maka Dizdara do mog prijatelja Avde Sidrana. To su evropski pisci, pjesnici... Bošnjake često provociraju pričom o teroristima i fundamentalizmu, ali odoljeli su oni i gorim stvarima. Mislim da je pravo lice muslimana u Bosni pokazao i reisu-l-ulema dr. Mustafa ef. Cerić čija je Deklaracija evropskih muslimana jako dobro primljena u Italiji. Zaista u Rimu nisu očekivali da će čuti velikog muftiju Bosne da kaže da se muslimani trebaju boriti protiv antisemitizma, ali i da se zajedno s Jevrejima trebaju boriti i protiv islamofobije koja zahvata Evropu.

Duboko sam vezan za Mostar i BiH

Rođeni ste u Mostaru, studirali u Sarajevu, u Zagrebu ste proveli više od 30 godina, predavali ste u Parizu, a već 12 godina živite u Rimu. Imate pasoš BiH, Hrvatske i Italije. Čijim dijelom se najviše smatrate?

- Duboko sam vezan za Mostar i BiH. No, vezan sam i za Hrvatsku. Ni to neću potcjenjivati. U suštini, ja sam kosmopolita. Moj otac je Ukrajinac koji je, bježeći od boljševizma, 1920. došao iz Odese i nastanio se u Mostaru kojeg je neizmjerno zavolio. Majčina familija je iz Mostara. Postoji jedna zanimljivost koja govori i o razlozima zašto sam duboko vezan za Mostar i BiH. Naime, dok sam bio dijete dali su me na čuvanje jednoj mladoj ženi, nerotkinji koja se zvala Hatidža. S njom sam gledao filmove Čarlija Čaplina kada sam imao tri-četiri godine. U njenoj kući sam provodio dane i dane. Kako je njena stara majka klanjala pet vakata namaza, ja sam, imitirajući je, počeo klanjati i prije nego sam znao moliti u crkvi. Hoću da vam kažem da je to Mostar, to je odnos pravih ljudi u Mostaru, starih mostarskih familija. Ali to potvrđuje razloge moje ljubavi prema ovoj zemlji, zašto sam za nju duboko vezan, ali i zašto se smatram kosmopolitom.

O reisu Ceriću

- Reisu-l-ulemu dr. Mustafu ef. Cerića smatram veoma pozitivnom i kulturnom ličnošću. Smatram da spada među najliberalnije islamske poglavare u svijetu. Tokom rata, kad god sam nekoj našoj izbjeglici iz Mostara i BiH u Zagrebu napisao ceduljicu i zamolio da mu pomogne, reis Cerić je to rado učinio. Reisa pamtim samo po dobru.

O Safetu Oručeviću

- Žao mi je da je iz Mostara otišao moj prijatelj Safet Safa Oručević. On je izuzetno sposoban čovjek, vrstan političar koji je mnogo učinio za Mostar u najtežim časovima našeg grada. Nažalost, Safa se umorio i sigurno ima svoje razloge. Otišao je i radi u svijetu, kao i ja, uostalom. Nemam pravo da ga osuđujem, ali mogu da žalim što takav čovjek nije u Mostaru.

digger

Post by digger » 02/01/2007 16:19

- Istina, takva igra je u toku. U Srbiji i RS uistinu računaju da će ako izgube Kosovo, uzeti dio Bosne. To je opaka igra. Ta igra podrazumijeva da jedan dio Bosne uzmu Srbi, a jedan dio, po analogiji, Hrvati, jer ne treba zaboraviti da je i ideja "Herceg-Bosne" još živa. Bosna bi tako ostala razbijena. Time bi bio ostvaren projekt najgoreg hrvatskog i srpskog nacionalizma. Toga se plašim. Sreća je da i u Beogradu i u Zagrebu ima ljudi koji neće dopustiti da ta igra ide do kraja. A demagogija koju provode lokalni, provincijski političari poput Milorada Dodika ostat će demagogija....

Nekakvo intelektualno promatranje iz Italije. Jeste, raspasce se BiH ali ne, nece jer ima u Beg i Zag onih koji to nece dozvoliti?!? Toga se plasim.... Hmm...

Na cemu je gornje bazirano, samo Predrag zna.

Ja mislim da je ovo povrsno misljenje koje navodi citaoca da zakljuci da ce neke sile ponovno da dignu glavu. Kao i ona poznata da ce Balkan biti uzrok novog svjetskog rata.

U nasim krajevima i zahvaljujuci medjunarodnom prisustvu to se moze dogoditi samo nasim svjesnim aktom. Isti ce biti odraz lokalnog glasackog raspolozenja zbog nasih otvorenih netrpeljivosti. Ukoliko nastavimo sa sirenjem nepovjerenja i mrznje izmedju tri naroda--a sudeci bar po nekim stavovima na forumu ovo je i te kako prisutno--onda putem plebiscita ili redovnih glasanja moze svasta da se dogodi.

Ali ni Predrag nema kristalnu kuglu da tako nesto predvidi.

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 02/01/2007 17:21

Paradoksalno je, ali retorika o postojanju fundamentalizma brani cjelovitost BiH. Jedan od kljucnih razloga zbog kojih je pocetkom devedesetih medjunarodna zajednica mogla stajati po strani i cekati konacnu podjelu BiH, jeste pretpostavljena anemicnost drzavi lojalnih gradjana. Otud uvodjenje selama i tekbira u kasarne ARBiH. Tek nakon sto je shvaceno da podjela vodi u palestinizaciju a ne u stabilizaciju, nametnut je Vasingtonski, a zatim i Dejtonski sporazum. Da su se Bosnjaci branili medjunarodnim pravom, jos bi ih se ubijalo i jos bi im se otimalo imovinu. Izetbegovic je to shvatio na vrijeme, te je pokazujuci medjunarodnim faktorima da podjela vodi u radikalizaciju, ritualna obezglavljivanja i indoktrinaciju mladjih generacija, zamisljenu podjelu onemogucio.

Tako da ovi napisi u medijima u sustini koriste drzavi, podsjecajuci kalkulante gdje bi ponovni pokusaj realizacije komadanja BiH mogao odvesti.

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 03/01/2007 13:59

digger wrote:

- Istina, takva igra je u toku. U Srbiji i RS uistinu računaju da će ako izgube Kosovo, uzeti dio Bosne. To je opaka igra. Ta igra podrazumijeva da jedan dio Bosne uzmu Srbi, a jedan dio, po analogiji, Hrvati, jer ne treba zaboraviti da je i ideja "Herceg-Bosne" još živa. Bosna bi tako ostala razbijena. Time bi bio ostvaren projekt najgoreg hrvatskog i srpskog nacionalizma. Toga se plašim. Sreća je da i u Beogradu i u Zagrebu ima ljudi koji neće dopustiti da ta igra ide do kraja. A demagogija koju provode lokalni, provincijski političari poput Milorada Dodika ostat će demagogija....

Nekakvo intelektualno promatranje iz Italije. Jeste, raspasce se BiH ali ne, nece jer ima u Beg i Zag onih koji to nece dozvoliti?!? Toga se plasim.... Hmm...

Na cemu je gornje bazirano, samo Predrag zna.

Ja mislim da je ovo povrsno misljenje koje navodi citaoca da zakljuci da ce neke sile ponovno da dignu glavu. Kao i ona poznata da ce Balkan biti uzrok novog svjetskog rata.

U nasim krajevima i zahvaljujuci medjunarodnom prisustvu to se moze dogoditi samo nasim svjesnim aktom. Isti ce biti odraz lokalnog glasackog raspolozenja zbog nasih otvorenih netrpeljivosti. Ukoliko nastavimo sa sirenjem nepovjerenja i mrznje izmedju tri naroda--a sudeci bar po nekim stavovima na forumu ovo je i te kako prisutno--onda putem plebiscita ili redovnih glasanja moze svasta da se dogodi.

Ali ni Predrag nema kristalnu kuglu da tako nesto predvidi.

Mislim da je bitnije ovo sto je primjetio o provociranju Bosnjaka.

Maksim

Post by Maksim » 03/01/2007 14:09

i smjesnije zasto ti stavljas Dane, SB i 60 minuta u isti kos sa neo-fasistickim listovima poput Vecernjeg ili takozvanog Patriota.

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 03/01/2007 14:13

Maksim wrote:i smjesnije zasto ti stavljas Dane, SB i 60 minuta u isti kos sa neo-fasistickim listovima poput Vecernjeg ili takozvanog Patriota.

Zasto je smjesnije? Primjer prvi, DANI su izmislili Sanela Sjekiricu i zato ih stavljam kao jedan od odgovora. Zbog konkretne izmisljotine. Primjer drugi, DANI su izmislili kidnapovanje od strane vehabija djevojke koja se pokrila, a koja je to demantovala. SB ne trebam komentarisat dovoljno je preletit po naslovnicama, a 60 minuta su izmislili trovanje zivom vode u Italiji, napad na Papu iz Gornje Maoce, "teroristicki kamp" pogorelica itd. itd. Dakle, to su neki parametri da i ove novine budu na listi, a naravno glasaci ce odluciti ko je tu prevagnuo.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 03/01/2007 14:21

Meni je tu bitnije pitanje sta bi bilo opravdano po tvom misljenju Grome da Bosnjaci ucine kao odgovor na te "provokacije"?

Srbi su, recimo, protjerali po Bosne i pobili toliko ljudi da se ni Hitler u ranim danima ne bi postidio.

Bosnjaci su bili jebena stranka.

Hrvati su, kada su docekali svojih pet minuta, nastavili tamo gdje je Pavelic stao.

I opet su Bosnjaci bili jebena stranka.

I sta, po tvom misljenju, isti trebaju uraditi kao odgovor na te silne provokacije i "provokacije"?

Maksim

Post by Maksim » 03/01/2007 14:22

Djevojka je to demantovala i sto sad? Ljudi demantuju stosta da ne bi doveli u opasnost svoju familiju i sebe same. Ne znam za 60 minuta, tu emisiju sam gledao mozda 2 puta u zivotu, jer nemam pristup BH televiziji, ali sam zato citao interview u SB gdje su se oglasili klerofasisti iz Gornje Maoce (selo koje se nekad zvalo Karavlasi) sa praznim prijetnjama. Mozda su u SB malo pretjerali, ali to su senzacijske metode medija, pak valja prodati novinu. Za razliku od Avaza ili propalog naci-handzarskog Ljiljana su ljudi u SB i Danima znatno profesionalniji.

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 03/01/2007 14:53

_BosanaC wrote:Meni je tu bitnije pitanje sta bi bilo opravdano po tvom misljenju Grome da Bosnjaci ucine kao odgovor na te "provokacije"?

Srbi su, recimo, protjerali po Bosne i pobili toliko ljudi da se ni Hitler u ranim danima ne bi postidio.

Hrvati su, kada su docekali svojih pet minuta, nastavili tamo gdje je Pavelic stao.

I sta, po tvom misljenju, isti trebaju uraditi kao odgovor na te silne provokacije i "provokacije"?

Dobro pitanje, moje misljenje je da se nikada ne trebamo okrenuti metodama nasih susjeda, a pogotovo ne zlocinu, ako to nismo radili do sada necemo ni od sada.

Ono sto trebamo raditi je da se istinom suprotstavljamo ovim provokacijama, ali ovaj put ne samo Bosnjaci nego probosanski gradjani BiH i prijatelji Bosne. Kao Predrag Matvejevic, koji je ustao protiv ove hajke, tako trebaju postupiti i ostali, npr. Biberovic je tako ustao protiv Dodika, medjutim to je za sada samo kap u moru. Ako su Bosnjaci strazarili tokom rata pred crkvama da neko slucajno ne bi nesto uradio, sada je red da se i nebosnjaci koji vole Bosnu oglase kada Bosnjake provociraju. Ako su Bosnjaci prihvatili Jevreje ko najrodjenije kada su protjerani iz Evrope, red je da se i Jevreji oduze Bosnjacima, a ne da rade kao do sada Jakob Finci sireci neistine itd.

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 03/01/2007 15:00

Maksim wrote:Djevojka je to demantovala i sto sad? Ljudi demantuju stosta da ne bi doveli u opasnost svoju familiju i sebe same. Ne znam za 60 minuta, tu emisiju sam gledao mozda 2 puta u zivotu, jer nemam pristup BH televiziji, ali sam zato citao interview u SB gdje su se oglasili klerofasisti iz Gornje Maoce (selo koje se nekad zvalo Karavlasi) sa praznim prijetnjama. Mozda su u SB malo pretjerali, ali to su senzacijske metode medija, pak valja prodati novinu. Za razliku od Avaza ili propalog naci-handzarskog Ljiljana su ljudi u SB i Danima znatno profesionalniji.

Ne slazem se da je Ljiljan ikada bio naci-handzarski, jer je obicno radio po principu da odgovara na clanke SB. Sto se tice Gornje Maoce, slobodna Evropa je demantovala "oglasavanje klerofasista" iz G. Maoce, gdje fratri traze od novina da prestanu sa izmisljotinama naglasavajuci da od 10 ljudi sa duzim bradama koji tamo zive nikada nisu imali problema, da su slobodno izvodili procesije i sl. i da su zivjeli u miru, a i te "bradonje" su se oglasile i rekle da nikada nikome nisu prijetili, a najmanje mrtvom Papi "na kojeg su krenule u napad". Dakle, to je bila jedna klasicna izmisljotina. Ne bih se slozio da je SB senzacijska novina, jer za SB je radio Munir Alibabic, isljednik, koji je bio placen od strane Hrvatske obavjestajne agencije za sta postoje transkripti s ciljem da Izetbegovica strpa u Haag. Ako uz to dodamo jos da je Alibabic bio isljednik Izetbegovica 1983. godine onda je svakom jasno o cemu je rijec. Ista stvar je i sa Mileticem koji je radio za SB, otuda ti silni "dokumentni" koje je direktor policije Federacije davao za "senzacije" SB. Dakle, nije u pitanju senzacija, nego pare, a teme su po volji onih koji placaju. Vidjeli smo, a vidjeli su i ljudi poput Matvejevica da se radi o provokacija, a samo vrijeme ih je demantovalo.

Real Khan

Post by Real Khan » 03/01/2007 15:01

Jastreb35 wrote:Paradoksalno je, ali retorika o postojanju fundamentalizma brani cjelovitost BiH. Jedan od kljucnih razloga zbog kojih je pocetkom devedesetih medjunarodna zajednica mogla stajati po strani i cekati konacnu podjelu BiH, jeste pretpostavljena anemicnost drzavi lojalnih gradjana. Otud uvodjenje selama i tekbira u kasarne ARBiH. Tek nakon sto je shvaceno da podjela vodi u palestinizaciju a ne u stabilizaciju, nametnut je Vasingtonski, a zatim i Dejtonski sporazum. Da su se Bosnjaci branili medjunarodnim pravom, jos bi ih se ubijalo i jos bi im se otimalo imovinu. Izetbegovic je to shvatio na vrijeme, te je pokazujuci medjunarodnim faktorima da podjela vodi u radikalizaciju, ritualna obezglavljivanja i indoktrinaciju mladjih generacija, zamisljenu podjelu onemogucio.

Tako da ovi napisi u medijima u sustini koriste drzavi, podsjecajuci kalkulante gdje bi ponovni pokusaj realizacije komadanja BiH mogao odvesti.

Jastrebe, ptico... Ako stvarno misliš da je to bio neki mudar potez, onda ti moram reći da se grdno varaš. Nije valjda da smatraš da je bilo mudro otvaranje Pandorine kutije, kako se može prevesti uvođenje-dovođenje "Vehabija" da nas kao "brane". Ako je njih 1000 (golorukih, nažalost ne i golobradih) moglo ozbiljno poremetiti vojne planove srpsko-crnogorsko-hrvatskog agresora, onda stvarno nemaš pojma o ratu i ratovanju. Znam da ćeš se naći uvrijeđenim, ali stvarno nisam mogao odoliti a da ne reagiram na ovakvo nešto. Jesi li ti svjestan da su svi strani mediji tek tada počeli nasjedati na Karadžićevu propagandu kako se ovdje ne radi o etničkom čišćenju nego o "pukom branjenju Europe od islamističkih hordi" itd. Kada će se ljudi poput tebe osvijestiti i priznati samim sebi da nama niko nije trebao - NAMA JE TREBALO ORUŽJE, MUNICIJA, HRANA i UNIFORME. Nikako nam nisu trebali bradati "stručnjaci". Kako se niko ne upita otkud oni stigoše i "niotkud" se pojaviše u srednjoj Bosni pored onoliko jedinica HVO i HV sa jedne strane, a sa druge strane četničkih vojnih formacija? Samo se sjetite da je baš srednja Bosna bila pod "zonom odgovornosti" britanskog UNPROFOR-a i nešto mi kaže da su ih baš oni trenirali u UK i uz pomoć hrvatskih obavještajnih službi ubacili ih ovdje da pomognu golim rukama... Onda se desiše oni zločini nad zarobljenim četnicima, hrvatskim civilima, itd. I još sve uredno filmovano, onako, da se zna...E, jesu nam baš pomogli, nema šta :x :x :x

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 03/01/2007 15:06

Real Khan wrote:
Jastreb35 wrote:Paradoksalno je, ali retorika o postojanju fundamentalizma brani cjelovitost BiH. Jedan od kljucnih razloga zbog kojih je pocetkom devedesetih medjunarodna zajednica mogla stajati po strani i cekati konacnu podjelu BiH, jeste pretpostavljena anemicnost drzavi lojalnih gradjana. Otud uvodjenje selama i tekbira u kasarne ARBiH. Tek nakon sto je shvaceno da podjela vodi u palestinizaciju a ne u stabilizaciju, nametnut je Vasingtonski, a zatim i Dejtonski sporazum. Da su se Bosnjaci branili medjunarodnim pravom, jos bi ih se ubijalo i jos bi im se otimalo imovinu. Izetbegovic je to shvatio na vrijeme, te je pokazujuci medjunarodnim faktorima da podjela vodi u radikalizaciju, ritualna obezglavljivanja i indoktrinaciju mladjih generacija, zamisljenu podjelu onemogucio.

Jastrebe, ptico... Ako stvarno misliš da je to bio neki mudar potez, onda ti moram reći da se grdno varaš. Nije valjda da smatraš da je bilo mudro otvaranje Pandorine kutije, kako se može prevesti uvođenje-dovođenje "Vehabija" da nas kao "brane". Ako je njih 1000 (golorukih, nažalost ne i golobradih) moglo ozbiljno poremetiti vojne planove srpsko-crnogorsko-hrvatskog agresora, onda stvarno nemaš pojma o ratu i ratovanju. Znam da ćeš se naći uvrijeđenim, ali stvarno nisam mogao odoliti a da ne reagiram na ovakvo nešto. Jesi li ti svjestan da su svi strani mediji tek tada počeli nasjedati na Karadžićevu propagandu kako se ovdje ne radi o etničkom čišćenju nego o "pukom branjenju Europe od islamističkih hordi" itd. Kada će se ljudi poput tebe osvijestiti i priznati samim sebi da nama niko nije trebao - NAMA JE TREBALO ORUŽJE, MUNICIJA, HRANA i UNIFORME. Nikako nam nisu trebali bradati "stručnjaci". Kako se niko ne upita otkud oni stigoše i "niotkud" se pojaviše u srednjoj Bosni pored onoliko jedinica HVO i HV sa jedne strane, a sa druge strane četničkih vojnih formacija? Samo se sjetite da je baš srednja Bosna bila pod "zonom odgovornosti" britanskog UNPROFOR-a i nešto mi kaže da su ih baš oni trenirali u UK i uz pomoć hrvatskih obavještajnih službi ubacili ih ovdje da pomognu golim rukama... Onda se desiše oni zločini nad zarobljenim četnicima, hrvatskim civilima, itd. I još sve uredno filmovano, onako, da se zna...E, jesu nam baš pomogli, nema šta :x :x :x

Slazem se s tobom u tome da nam niko nije trebao sto se tice vojnika, jer 200.000 vojnika je i previse. Trebalo nam je oruzje. Ali ne slazem se s tim da je propaganda pocela tek kad su dobrovoljci dosli, jer je to pocelo vec maja-juna 1992. tada su bas hrvatski mediji pricali o islamskim fundamentalistima, a nije ni zive duse bilo ni jednog stranog dobrovoljca, tek su dosli polovinom 1993. godine, preko Splita, pa preko Hercegovine, sa urednim hrvatskim dokumentima. Dakle, Hrvatska ih je svjesno pustila, dala im licne (kao onaj do sada jedini slucaj, sa auto-bombom u Mostaru, a to je uradio covjek sa licnom kartom izdanom u Zagrebu). Ne bih krivio britanski bataljon za to, jer su oni fino bez problema autima prosli pola Hrvatske, potom Herceg-Bosnu i dosli u Srednju Bosnu. Kako je to moguce? Odgovor se sam nudi.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 03/01/2007 15:06

Grom iz vedra neba wrote:
_BosanaC wrote:Meni je tu bitnije pitanje sta bi bilo opravdano po tvom misljenju Grome da Bosnjaci ucine kao odgovor na te "provokacije"?

Dobro pitanje, moje misljenje je da se nikada ne trebamo okrenuti metodama nasih susjeda, a pogotovo ne zlocinu, ako to nismo radili do sada necemo ni od sada.

Ono sto trebamo raditi je da se istinom suprotstavljamo ovim provokacijama, ali ovaj put ne samo Bosnjaci nego probosanski gradjani BiH i prijatelji Bosne. Kao Predrag Matvejevic, koji je ustao protiv ove hajke, tako trebaju postupiti i ostali, npr. Biberovic je tako ustao protiv Dodika, medjutim to je za sada samo kap u moru. Ako su Bosnjaci strazarili tokom rata pred crkvama da neko slucajno ne bi nesto uradio, sada je red da se i nebosnjaci koji vole Bosnu oglase kada Bosnjake provociraju. Ako su Bosnjaci prihvatili Jevreje ko najrodjenije kada su protjerani iz Evrope, red je da se i Jevreji oduze Bosnjacima, a ne da rade kao do sada Jakob Finci sireci neistine itd.

Slazem se.

Samo sto svijest ljudi u ratu (bez obzira na nacionalnost, i mislim na ljude koji su bili s ove "nase" strane) ne mozes porediti sa svijesti istih tih ljudi sada. Ljudi su razocarani, bijesni, osjecaju se krajnje bespomocno, a mediji su takvi da i jednim, i drugim, a i trecim, pune glavu pricama kako su im samo oni drugi krivi za sve.

Za pocetak, mozda bi prvo bilo dobro razdvojiti religije od drzave, sve tri, odnosno sve cetiri. Pa sjesti, i reci OK, hajmo pricati o buducnosti, o tome sta cemo jesti, a ne ko ce veci broj crkava i dzamija napraviti i zapisati sto vise teritorije. Hajmo ne pricati o procentima u kojima cinimo prevlast i gazimo one koji su procentualno slabiji nego cemo pricati o procentima kojima nam plata raste iz mjeseca u mjesec, iz godine u godinu. Dok se taj nivo svijesti ne postigne sumnjam da se moze ocekivati ikakav pozitivan napredak u onome sto ti predlazes. Isuvise su iza rata Bosnjaci (pojedinci, koji si uzimaju za pravo da govore u ime naroda) presutali nepravdi koje su se desile nebosnjacima na njihovim teritorijama (koje su, ruku na srce, sitnice, u glavnom) a koje sada ovi drugi koriste kao opravdanje za svoju (ne)podrsku bilo kome.

I svete knjige kazu nesto tipa ko tebe kamenom ti njega kruhom. Ali prica s jedne druge teme tipa hajmo se homogenizovati i ostale postovati do te mjere da ih necemo tjerati s mjesta gdje trenutno zive, ali ih necemo jebavati ni strucno, sikaniracemo ih, ignorisati, volicemo Alije iz Sandzaka jer su oni "nasi" i preferiracemo i zaposljavati njih itd, koja na zalost sve vise pije vode, nece sigurno dovesti do pomirenja i podrske.

A i zadnji izbori su pokazali koja prica pije vodu...

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 03/01/2007 15:14

_BosanaC wrote:
Grom iz vedra neba wrote:

Slazem se.

Samo sto svijest ljudi u ratu (bez obzira na nacionalnost, i mislim na ljude koji su bili s ove "nase" strane) ne mozes porediti sa svijesti istih tih ljudi sada. Ljudi su razocarani, bijesni, osjecaju se krajnje bespomocno, a mediji su takvi da i jednim, i drugim, a i trecim, pune glavu pricama kako su im samo oni drugi krivi za sve.

Za pocetak, mozda bi prvo bilo dobro razdvojiti religije od drzave, sve tri, odnosno sve cetiri. Pa sjesti, i reci OK, hajmo pricati o buducnosti, o tome sta cemo jesti, a ne ko ce veci broj crkava i dzamija napraviti i zapisati sto vise teritorije. Hajmo ne pricati o procentima u kojima cinimo prevlast i gazimo one koji su procentualno slabiji nego cemo pricati o procentima kojima nam plata raste iz mjeseca u mjesec, iz godine u godinu. Dok se taj nivo svijesti ne postigne sumnjam da se moze ocekivati ikakav pozitivan napredak u onome sto ti predlazes. Isuvise su iza rata Bosnjaci (pojedinci, koji si uzimaju za pravo da govore u ime naroda) presutali nepravdi koje su se desile nebosnjacima na njihovim teritorijama (koje su, ruku na srce, sitnice, u glavnom) a koje sada ovi drugi koriste kao opravdanje za svoju (ne)podrsku bilo kome.

I svete knjige kazu nesto tipa ko tebe kamenom ti njega kruhom. Ali prica s jedne druge teme tipa hajmo se homogenizovati i ostale postovati do te mjere da ih necemo tjerati s mjesta gdje trenutno zive, ali ih necemo jebavati ni strucno, sikaniracemo ih, ignorisati, volicemo Alije iz Sandzaka jer su oni "nasi" i preferiracemo i zaposljavati njih itd, koja na zalost sve vise pije vode, nece sigurno dovesti do pomirenja i podrske.

A i zadnji izbori su pokazali koja prica pije vodu...

Bosanac, ono sto moras shvatiti je perspektiva Bosnjaka koji se jesu jedini barem ako govorimo o kolektivitetu borili za BiH. Nekada su zivjeli na 98% BiH, sada su stjerani na 24% teritorije. Milion ih je raseljeno, a bogomolje su im sve srusene na teritoriji sa koje su protjerani, izmedju 22.000 i 40.000 zena je silovano. Dakle, perspektiva Bosnjaka je opstanak, jer su bili suoceni sa genocidom iz dvije susjedne zemlje i onemoguceni da se brane od strane zapada koji im je nametnuo embargo. Nakon svega toga, svjesno se provociraju medijski, upravo da bi posegnuli za metodama o kojima si ti pitao. To se nece dogoditi, jer to bi do kraja unistilo karakter Bosne, a to je multietnicnost, a Bosnjaci vezu svoj identitet primarno za Bosnu, pa bi to bilo unistenje i naroda. Ono sto je nama kao narodu potrebno na prvo mjestu, jeste pravda. Osuda ratnih zlocinaca, a najveci jos nisu ni uhapseni. A potom povratak na cijelu teritoriju BiH odakle su protjerani, a onda teme kao u ostalim normalnim zemljama.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 03/01/2007 15:27

Grom iz vedra neba wrote:Bosanac, ono sto moras shvatiti je perspektiva Bosnjaka koji se jesu jedini barem ako govorimo o kolektivitetu borili za BiH. Nekada su zivjeli na 98% BiH, sada su stjerani na 24% teritorije. Milion ih je raseljeno, a bogomolje su im sve srusene na teritoriji sa koje su protjerani, izmedju 22.000 i 40.000 zena je silovano. Dakle, perspektiva Bosnjaka je opstanak, jer su bili suoceni sa genocidom iz dvije susjedne zemlje i onemoguceni da se brane od strane zapada koji im je nametnuo embargo. Nakon svega toga, svjesno se provociraju medijski, upravo da bi posegnuli za metodama o kojima si ti pitao. To se nece dogoditi, jer to bi do kraja unistilo karakter Bosne, a to je multietnicnost, a Bosnjaci vezu svoj identitet primarno za Bosnu, pa bi to bilo unistenje i naroda. Ono sto je nama kao narodu potrebno na prvo mjestu, jeste pravda. Osuda ratnih zlocinaca, a najveci jos nisu ni uhapseni. A potom povratak na cijelu teritoriju BiH odakle su protjerani, a onda teme kao u ostalim normalnim zemljama.

Ja govorim iz perspektive nekoga ko nije Bosnjak. I ne, nije ni Srbin ni Hrvat, a nije ni Jevrej. Nekoga ko i tebe, i Matu, a i Iliju smatra svojim, ali kojega gore navedene skupine ne smatraju svojim jer odskace od njihovih standarda koje su sami nametnuli.

Najvise sam protiv silovanja zdravog razuma, a to je ono cega je danas sve vise. Kako? Tako sto je zvanicna politika svakog nivoa vlasti skrenuti paznju sa stvarnih problema na neke imaginarne, izmisljene, a narod ocito vrlo uspjesno pusi tu pricu.

I, bez ljutnje, ali ja ne podrzavam vise ni Srbe, ni Hrvate a ni Bosnjake, i ne bih bio spreman ustati za prava ni jednih ni drugih ni trecih. Ne podrzavam ni one kojima su imanja vracena pa su ista prodali bez obzira da li to bile kuce, stanovi, vikendice ili ne znam ni ja sta, jer im je rat odgovarao i jer mozda bez rata nikada ne bi vidjeli ni grada ni asfalta.

Podrzavam sve normalne ljude koji zele da rade, da jedu, da se skoluju, da uspiju u zivotu dovoljno da ne razmisljaju hoce li imati i sutra sta jesti i hoce li imati od cega skolovati djecu, a da budu svjesni da koliko rade toliko ce i imati.

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 03/01/2007 16:48

Ako je njih 1000 (golorukih, nažalost ne i golobradih) moglo ozbiljno poremetiti vojne planove srpsko-crnogorsko-hrvatskog agresora, onda stvarno nemaš pojma o ratu i ratovanju.

Nisam rekao da su njihove borbene vjestine sacuvale BiH, nego da je kljucnu ulogu imalo njihovo prisustvo, kao i postojanje vjerske ikonografije u koju se moralo zamotati ARBiH. Medjunarodni centri moci funkcionisu na principu interesa, a stvaranje evropske Palestine im nije u interesu i samo su se zato ukljucili u obustavljanje rata. Kada si nekom samo krvava mrlja na TV ekranu, uradices sve da taj neko shvati pogubnost "neutralnosti".

Goran_35

Post by Goran_35 » 03/01/2007 16:58

Odlcan clanak,svaka cast Predragu Matvejeviću :)

Bechir

Post by Bechir » 03/01/2007 19:55

Stavit glavurde na panjeve i cekat da ponovo budemo jebena stranka!? :roll:

_BosanaC

Post by _BosanaC » 04/01/2007 09:24

Bechir wrote:

Ja pitam sta treba? A ti ako smatras da je to OK bujrum.

Bechir

Post by Bechir » 04/01/2007 12:07

_BosanaC wrote:
Bechir wrote:

Ja pitam sta treba? A ti ako smatras da je to OK bujrum.

Naravno da je OK, jer Bosnjo valja samo kad je merhametli i kad ga ko cukicu okolo vodaju. Zato ti i kazem sta treba: zaboravit', oprostit', naostrit sikire, kolceve i satare, stavit glave na panjeve i cekat da ijopet budemo jebena stranka. Sta nije jasno?

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 05/01/2007 01:51

Pricati o buducnosti i o platama dok god egzistira republika sumska je besmisleno

Mora postojati konstruktivna alternativa entitetskom uredjenju. Zelio ti to ili ne, vecina Srba manji entitet prihvata kao bunker koji ih stiti od preglasavanja i transformacije BiH u bosnjacku drzavu. Danas je vise stanovnika u sarajevskom kantonu nego Hrvata u citavoj drzavi. Politikom dvojnih drzavljanstava i trenutnom stopom prirastaja, Bosnjaci bi za dvadeset godina mogli ciniti 70 % stanovnistva. Zato je neophodno srpskom i hrvatskom narodu pruziti garancije da nece biti marginalizirani i preglasani. Sta se desi kada Hrvati nemaju institucionalnu zastitu, vidimo u izboru Zeljka Komsica (ma koliko on u sustini bio pozitivna licnost). Ne moze se ocekivati da i Srbi pristanu na nesto slicno.

Zato kada se pomene ukidanje entiteta, treba ponuditi ispravno rjesenje, a ne jos jedno od nepravednih.

Oceania

Post by Oceania » 05/01/2007 02:35

Jastreb35 wrote:
Pricati o buducnosti i o platama dok god egzistira republika sumska je besmisleno

Mora postojati konstruktivna alternativa entitetskom uredjenju. Zelio ti to ili ne, vecina Srba manji entitet prihvata kao bunker koji ih stiti od preglasavanja i transformacije BiH u bosnjacku drzavu. Danas je vise stanovnika u sarajevskom kantonu nego Hrvata u citavoj drzavi. Politikom dvojnih drzavljanstava i trenutnom stopom prirastaja, Bosnjaci bi za dvadeset godina mogli ciniti 70 % stanovnistva. Zato je neophodno srpskom i hrvatskom narodu pruziti garancije da nece biti marginalizirani i preglasani. Sta se desi kada Hrvati nemaju institucionalnu zastitu, vidimo u izboru Zeljka Komsica (ma koliko on u sustini bio pozitivna licnost). Ne moze se ocekivati da i Srbi pristanu na nesto slicno.

Zato kada se pomene ukidanje entiteta, treba ponuditi ispravno rjesenje, a ne jos jedno od nepravednih.

Kad je Srbima ikad ponudjeno neprevadno rjesenje ?
Meni je smijesno pricati na takav nacin da je trebam nesto dati Srbima pa su oni nezadovoljni pa onda Srbi zatvore gradove i udri dzuletom i razvuci im pamet.
Srbima je prije isto kao i meni isto kao i svim gradjanima ponudjena nezavisna drzava RBIH gdje cemo svi biti jedanki.Ali to Srbima nije pasalo , nije im odgovaralo da budu jednaki jer zele biti vise od toga , nije im uopste pasala nezavisna drzava BiH jer boze moj gdje ce balija da ima nezavisnu drzavu koja ne postoji.Da skratim , jedino pravedno rjesenje je potpuno ukidanje rs bez ikakvih ponuda i ispravnih rjesenja.Prosiriti kapacitete KPD Zenica ....i staviti bosanskog covjeka na tron i pijedestal drzave.On ko se oizjasnjava kao Srbin imace cak i veca prava nego Bosnjak na Sandzaku.Kuces pravednije i postenije.Imace vise prava nego li Srbin u vukovaru i Kninu.I to dvaput.Garantiram !!

digger

Post by digger » 05/01/2007 04:17

Oceania wrote:...Da skratim , jedino pravedno rjesenje je potpuno ukidanje rs bez ikakvih ponuda i ispravnih rjesenja. Prosiriti kapacitete KPD Zenica ....i staviti bosanskog covjeka na tron i pijedestal drzave.On ko se oizjasnjava kao Srbin imace cak i veca prava nego Bosnjak na Sandzaku.Kuces pravednije i postenije.Imace vise prava nego li Srbin u vukovaru i Kninu.I to dvaput.Garantiram !!

Dok je takvih usijanih glava kao sto je tvoja, bice i RS.

Ili jos tacnije: time ce jos brze rasti interes za nekakvu "veliku Srbiju." :-)

_BosanaC

Post by _BosanaC » 05/01/2007 10:43

Oceania wrote:volicemo Alije iz Sandzaka jer su oni "nasi" i preferiracemo i zaposljavati njih itd, koja na zalost sve vise pije vode, nece sigurno dovesti do pomirenja i podrske" /// citat zavrsen , porucuje nam Srbijanac :-) :-) , pardon forumas @BosanaC /
-------------------------------------------------------/

Sljedeca uvreda ovog tipa znas gdje ce te odvesti.

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 05/01/2007 10:46

Oceania, hajd sad fino priznaj ciji si klon.

Post Reply