Šta je pravi put?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

zanzibar

Šta je pravi put?

Post by zanzibar » 08/12/2006 20:13

Evo načitah se na ovom forumu religija, a Boga mi i posljednjih dana u medijima, da je sve dobro i ništa nije dobro. Jedni kažu vehabizam je loš put, drugi kažu šiizam nije dobar, treći se ne slažu sa dervišima, četvrti su protiv novotara, neki su protiv tzv tradicionalnog islama u Bosni, peti su, šesti su...Dakle, hajmo malo konstruktivno: zamislite nekoga ko bi htio prići islamu, a nije dovoljno upoznat s njim, i sada pročita ove rasprave, šta bi čovjek rekao, osim Bože sačuvaj! Dakle šta je pravi put! Objasnite ljudima islam!

urbanagerila

Post by urbanagerila » 08/12/2006 20:19

Pa nisi nepismen valjda knjigu (Quran) u ruke pa citaj, mislim da ti ga ne treba niko tumaciti ....valjda covjek sam bira svoj pravi put... ispravice me ako grijesim.

felichi

Post by felichi » 08/12/2006 20:25

Image

ziggy

Post by ziggy » 08/12/2006 20:28

urbanagerila wrote:Pa nisi nepismen valjda knjigu (Quran) u ruke pa citaj, mislim da ti ga ne treba niko tumaciti ....valjda covjek sam bira svoj pravi put... ispravice me ako grijesim.

Upravo tako,Kur'an i sunnet su pravi put.

Corto Maltese

Post by Corto Maltese » 08/12/2006 20:35

A Biblija?

urbanagerila

Post by urbanagerila » 08/12/2006 20:58

Corto Maltese wrote:A Biblija?

I to ko voli :D ali price za malu djecu ...

zanzibar

Post by zanzibar » 08/12/2006 21:30

Slažem se! Ali pravi put da je Kuran i sunet kažu i vehabije i šije i derviši i tradicionalisti...A eto ovih dana samo jedni druge napadaju... Dakle, ja imam svoje mišljenje: Kuran, sunet i promišljanje uz konstantno traženje znanja...Ali pitanje sam postavio zato jer ljudi koji to ne znaju ostaju zbunjeni, nakon ovolikih polemika tipa ko je u pravu! Nadam se da ste razumjeli

SaraLe

Post by SaraLe » 08/12/2006 21:43

Pravi put je da postujete druge ljude i da pomognete kome mozete pomoci 8)

pitt

Post by pitt » 08/12/2006 21:45

tretiraj druge (ma koje vjere, rase, nacije, i sl bili) onako kako bi volio da oni tebe tretiraju.

Saian
Been thanked: 1 time

Post by Saian » 08/12/2006 21:50

uz svo duzno postovanje prema ozbiljnosti teme ne mogu odoljeti da ne kazhem da prvi put nije pravi put :D :D :D :D treba ipak malo prakse :D

njonjica

Post by njonjica » 09/12/2006 00:06

Pravi put je onaj....koji je posut trnjem...ali ipak...usrecuje TEBE i sve one koje na njemu sreces.... :-D

Sogan

Post by Sogan » 09/12/2006 00:13

Jedno dva kilometra samo pravo, onda dodjes do jedne raskrsnice, vidjeces ima cevabdzin'ca s lijeve strane, e tu skrenes desno i picis sve do onog mosta, samo pazi nakon jedno petn'estak minuta dodje kruzni tok i tu treba ravno da produzis, i onda samo nastavis ali kad stignese do mosta ne prelazis ga nego ima odvajanje opet desno i jedno prvih desetak kilometara je makadam pa se opet izadje na asfalt, e tu skrenes desno i onda samo nastavis ravno dok ne stignes...

njonjica

Post by njonjica » 09/12/2006 00:16

Sogan wrote:Jedno dva kilometra samo pravo, onda dodjes do jedne raskrsnice, vidjeces ima cevabdzin'ca s lijeve strane, e tu skrenes desno i picis sve do onog mosta, samo pazi nakon jedno petn'estak minuta dodje kruzni tok i tu treba ravno da produzis, i onda samo nastavis ali kad stignese do mosta ne prelazis ga nego ima odvajanje opet desno i jedno prvih desetak kilometara je makadam pa se opet izadje na asfalt, e tu skrenes desno i onda samo nastavis ravno dok ne stignes...

Napomena:
OBAVEZNO svratis u cevabdzin'cu.....cevapi su WOW :lol:

Kel'Thalas

Post by Kel'Thalas » 09/12/2006 00:51

pitt wrote:tretiraj druge (ma koje vjere, rase, nacije, i sl bili) onako kako bi volio da oni tebe tretiraju.

Divno pitte,zaista,barem kao recept.

KOGOD KADGOD

Re: Šta je pravi put?

Post by KOGOD KADGOD » 09/12/2006 01:51

zanzibar wrote:Evo načitah se na ovom forumu religija, a Boga mi i posljednjih dana u medijima, da je sve dobro i ništa nije dobro. Jedni kažu vehabizam je loš put, drugi kažu šiizam nije dobar, treći se ne slažu sa dervišima, četvrti su protiv novotara, neki su protiv tzv tradicionalnog islama u Bosni, peti su, šesti su...Dakle, hajmo malo konstruktivno: zamislite nekoga ko bi htio prići islamu, a nije dovoljno upoznat s njim, i sada pročita ove rasprave, šta bi čovjek rekao, osim Bože sačuvaj! Dakle šta je pravi put! Objasnite ljudima islam!

PRAVI PUT

Najkraca distanca izmedju dvije tacke je PRAVA LINIJA, - matematicka cinjeica.

Dakle, od tacke naseg (individualnog kao i kolektivnog) postojanja do "stizanja" do krajnje tacke (tj. smrti) je nas "PUT"

DA BI IZMEDJU TE DVIJE TACKE NAJBOLJE ISKORISTILI DATU LINIJU (duzinu zivota) I DA BI, DO SMRTI, POSTIGLI SPOZNAJU O STVORITELJU I ZIVJELI KAKO JE ON ODREDIO DA JE ZA NAS NAJBOLJE, MI UZIMAMO SIRATAL-MUSTAQIIM (PRAVA LINIJA ILI PRAV PUT).

nacin zivota koji ce nas najbrze dovesti do spoznaje i sto boljeg koristenja zivota je OBJASNJEN U QUR'ANU, i to se naziva PRAVI PUT (samo sto se takodje tumaci kao "ispravnim" (u smislu da je ovo ispravno a to nije) a ne i "pravim" (u smislu smjera).

U sustini, ISPRAVNI put je sto PRAVIJI put, tj. sto kraci put opisan Bozijim Objavama i usavrsen Qur'anom.

Ako se sluzimo Qur'anskom Uputom naporedo sa dostignucima nauke koja nam je Bog dao da otkrivamo sve vise - ICI CEMO PRAVOM LINIJOM (sto je to vise moguce), i tako Spoznati istinu o Bogu, sebi i stvaranju brze i time imali vise prilike da se do smrti ponasamo sto ISPRAVNIJE.

Ako se koristimo VJERSKIM zivotnim uputama PORED Qur'ana, mi tu "liniju" vijugamo, negdje uletimo u "slijepu ulicu" nagdje zaobidjemo nepotrebno da bi se nasli tamo gdje smo mogli biti vec davno da smo se drzali "Qur'ana" i nauke (jer nam je Bog obznanio Sebe kroz Qur'an i kroz Njegovo Stvaranje - tj. predmet izucavanja nauke).

Naravno, ima mnogih "objasnjenja" ali mi se ovo cini najjednostavnijim.

StLouis

Post by StLouis » 09/12/2006 04:08

U sustini, pravi put i ne postoji, postoji samo onaj put kojeg izaberes...sve je relativno...

KOGOD KADGOD

Re: Šta je pravi put?

Post by KOGOD KADGOD » 09/12/2006 04:14

KOGOD KADGOD wrote:
zanzibar wrote:Evo načitah se na ovom forumu religija, a Boga mi i posljednjih dana u medijima, da je sve dobro i ništa nije dobro. Jedni kažu vehabizam je loš put, drugi kažu šiizam nije dobar, treći se ne slažu sa dervišima, četvrti su protiv novotara, neki su protiv tzv tradicionalnog islama u Bosni, peti su, šesti su...Dakle, hajmo malo konstruktivno: zamislite nekoga ko bi htio prići islamu, a nije dovoljno upoznat s njim, i sada pročita ove rasprave, šta bi čovjek rekao, osim Bože sačuvaj! Dakle šta je pravi put! Objasnite ljudima islam!

PRAVI PUT

Najkraca distanca izmedju dvije tacke je PRAVA LINIJA, - matematicka cinjeica.

Dakle, od tacke naseg (individualnog kao i kolektivnog) postojanja do "stizanja" do krajnje tacke (tj. smrti) je nas "PUT"

DA BI IZMEDJU TE DVIJE TACKE NAJBOLJE ISKORISTILI DATU LINIJU (duzinu zivota) I DA BI, DO SMRTI, POSTIGLI SPOZNAJU O STVORITELJU I ZIVJELI KAKO JE ON ODREDIO DA JE ZA NAS NAJBOLJE, MI UZIMAMO SIRATAL-MUSTAQIIM (PRAVA LINIJA ILI PRAV PUT).

nacin zivota koji ce nas najbrze dovesti do spoznaje i sto boljeg koristenja zivota je OBJASNJEN U QUR'ANU, i to se naziva PRAVI PUT (samo sto se takodje tumaci kao "ispravnim" (u smislu da je ovo ispravno a to nije) a ne i "pravim" (u smislu smjera).

U sustini, ISPRAVNI put je sto PRAVIJI put, tj. sto kraci put opisan Bozijim Objavama i usavrsen Qur'anom.

Ako se sluzimo Qur'anskom Uputom naporedo sa dostignucima nauke koja nam je Bog dao da otkrivamo sve vise - ICI CEMO PRAVOM LINIJOM (sto je to vise moguce), i tako Spoznati istinu o Bogu, sebi i stvaranju brze i time imali vise prilike da se do smrti ponasamo sto ISPRAVNIJE.

Ako se koristimo VJERSKIM zivotnim uputama PORED Qur'ana, mi tu "liniju" vijugamo, negdje uletimo u "slijepu ulicu" nagdje zaobidjemo nepotrebno da bi se nasli tamo gdje smo mogli biti vec davno da smo se drzali "Qur'ana" i nauke (jer nam je Bog obznanio Sebe kroz Qur'an i kroz Njegovo Stvaranje - tj. predmet izucavanja nauke).

Naravno, ima mnogih "objasnjenja" ali mi se ovo cini najjednostavnijim.

Dodatak:

Ovaj post se odnosi na PRAVI PUT u skladu sa Posljednjom Objavom - Qur'an.

Do Posljednje Objave, Bog je, po mnogima svojim Poslanicima, objavljivao sta je PRAVI PUT u skladu sa sadijem na kom se nalazila kolektivna svijest ljudi - tako da se u skladu sa razvojem i sirenjem ljudske SVIJESTI i PRAVI PUT sve detaljnije opisivao.

U sustini, SVE OBJAVE se baziraju na osnovnim principima:

- vjerovanje u Boga (u sta se ubraja i vjerovanje u vjecnost duha, sudnji Dan itd.)

- pokoravanje Bozijem Zakonu (ne ubijati, ne krasti, ne ciniti blud, ne smatrati druge ljude ili koncepte za bozanstva pored Boga, itd.)

PRAVI PUT je ljudima objasnjavan od prvog svjesnog covjeka i ispirisanog Bozijom prvom Objavom (Adema) do, nakon mnogih generacija i dugog vremena, Muhammeda.

Sto je drustveni zivot ljudi postaao sve kompleksniji, tako je i Bog postepeno objavljivao KAKO da taj zivot bude onakav kakav je za NJIH SAME i najbolji.

TA UPUTA JE BOZIJA MILOST I LJUBAV PREMA NAMA.

Kao sto se mi osjecamo duznim (ili barem vecina) da djecu koju smo radjali izvedemo na "selamet" (jer nisu oni pitali ni trazili da se rode), pa je na nama da ih usmjeravamo kako je za NJIH najbolje da bi uspjeli u zivotu.

Roditelji koji se TRUDE oko svoje djece IZ LJUBAVI TO CINE, a ne zato sto ih je dijete ili bilo ko "natjerao".

Ima roditelja koji se ne brinu o odgoju svoje djece ili ih potpuno prepuste samima sebi - i za takve kazemo da su bez milosti.

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 09/12/2006 08:45

ma bio je jedan na ovom forumu s nikom pravi put! :-D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 09/12/2006 11:59

urbanagerila wrote:

Sto bi mnogi mogli i za Kur'an reci :roll:

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 09/12/2006 12:14

_BosanaC wrote:
urbanagerila wrote:

Svakako, ako bi ti recimo promijenio nick u MNOGI

_BosanaC

Post by _BosanaC » 09/12/2006 12:28

Abu FEED el-Castro wrote:
_BosanaC wrote:
urbanagerila wrote:

Kakve veze ima moj nick sa vise od pola svjetskog stanovnistva koje cine nemuslimani? :roll:

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 09/12/2006 13:23

_BosanaC wrote:
_BosanaC wrote:
urbanagerila wrote:

Kakve veze ima moj nick sa vise od pola svjetskog stanovnistva koje cine nemuslimani? :roll:

U pravu si, o tome se i govori u "DODATAK".

Jer se pocetna definicija dala u odnosu na Qur'an, ali se u dodatku zato i spominju SVE Bozije Objave, ukljucujuci Tora (Stari Zavjet) Mojsiju, Psalmi Davidovi, Jevandjelje Isusovo (po ISUSU, a ne po ovom ili onom, koje nazalost ne posjedujemo danas, "zahvaljujuci" "svetom" Pavlu i njgovoj novoj crkvi, druga tema), kao i SVE druge Objave koje nisu u pismenom postojanju, poslane Lotu (Luut), Noju (Nuuh), Avraamu (Ibrahim) i mnogima prije njih od prve Inspiracije Adama (ljudskog bica).

I da, izgleda da se tema nekad vec pomenula, ali ne u OVOM SMISLU.

Tj. kao

Najkraca distanca izmedju dvije tacke je PRAVA LINIJA,

DA BI IZMEDJU TE DVIJE TACKE NAJBOLJE ISKORISTILI DATU LINIJU (duzinu zivota) I DA BI, DO SMRTI, POSTIGLI SPOZNAJU O STVORITELJU I ZIVJELI KAKO JE ON ODREDIO DA JE ZA NAS NAJBOLJE.

MI UZIMAMO PRAVU LINIJU ILI PRAV PUT (na koji nam je Bog ukazao svum Objavama) da bi Ga sto brze spoznali i onda nastavili putem koji je i PRAV i ISPRAVAN.

Malo pazljivije procitajte gornja dva posta, naci cete da imamo PUNO VISE ZAJEDNICKOG NEGO STO SE MISLI :-D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 09/12/2006 13:41

KOGOD KADGOD wrote:
_BosanaC wrote:
_BosanaC wrote:
urbanagerila wrote:

U pravu si, o tome se i govori u "DODATAK".

Jer se pocetna definicija dala u odnosu na Qur'an, ali se u dodatku zato i spominju SVE Bozije Objave, ukljucujuci Tora (Stari Zavjet) Mojsiju, Psalmi Davidovi, Jevandjelje Isusovo (po ISUSU, a ne po ovom ili onom, koje nazalost ne posjedujemo danas, "zahvaljujuci" "svetom" Pavlu i njgovoj novoj crkvi, druga tema), kao i SVE druge Objave koje nisu u pismenom postojanju, poslane Lotu (Luut), Noju (Nuuh), Avraamu (Ibrahim) i mnogima prije njih od prve Inspiracije Adama (ljudskog bica).

I da, izgleda da se tema nekad vec pomenula, ali ne u OVOM SMISLU.

Tj. kao

Najkraca distanca izmedju dvije tacke je PRAVA LINIJA,

DA BI IZMEDJU TE DVIJE TACKE NAJBOLJE ISKORISTILI DATU LINIJU (duzinu zivota) I DA BI, DO SMRTI, POSTIGLI SPOZNAJU O STVORITELJU I ZIVJELI KAKO JE ON ODREDIO DA JE ZA NAS NAJBOLJE.

MI UZIMAMO PRAVU LINIJU ILI PRAV PUT (na koji nam je Bog ukazao svum Objavama) da bi Ga sto brze spoznali i onda nastavili putem koji je i PRAV i ISPRAVAN.

Malo pazljivije procitajte gornja dva posta, naci cete da imamo PUNO VISE ZAJEDNICKOG NEGO STO SE MISLI :-D

Ne ulazeci u raspravu koji je put pravi, ubolo me u oci pljuvanje po tudjem uz uzdizanje do neprikosnovenosti svog vlastitog... Ali nejse... To samo govori o toleranciji onih koji najvise o istoj vaze... A ja onda j**** takav put.

pirmin

Post by pirmin » 09/12/2006 13:59

Pravi put je:

And now, the end is near;
And so I face the final curtain.
My friend, Ill say it clear,
Ill state my case, of which Im certain.

Ive lived a life thats full.
Ive traveled each and evry highway;
And more, much more than this,
I did it my way

Regrets, Ive had a few;