Dani: "Tužilaštvo BiH zbog 1.000 dolara izgubilo svjedo

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...
SherlockHolmes

Dani: "Tužilaštvo BiH zbog 1.000 dolara izgubilo svjedo

Post by SherlockHolmes » 02/12/2006 02:24

Dani wrote:Tužilaštvo BiH zbog 1.000 dolara izgubilo svjedoka?!

Kerim Mešanović, višestruki haški svjedok se, kako sada stvari stoje, neće pojaviti pred Sudom BiH u procesu koji se vodi protiv Željka Mejakića, Momčila Grubana, Duška Kneževića i Dušana Fuštara. Spomenutoj četvorki se sudi za zločine protiv čovječnosti i učešće u sistematskom zarobljavanju nesrpskih (uglavnom bošnjačkih) civila i njihovom zatvaranju u logore Omarska, Keraterm i Trnopolje. Kerim Mešanović je iz Omarske izašao živ i tako dobio priliku da u Haagu svjedoči protiv Miroslava Kvočke, Radoslava Brđanina, Momira Talića i Slobodana Miloševića i ispriča strahote koje je preživio.

Ročište u predmetu "Mejakić i drugi", koje je bilo zakazano za 26. i 27. novembar, odloženo je do daljnjeg, između ostalog i zbog nedolaska svjedoka Mešanovića. A svjedok Mešanović, koji danas živi i radi u SAD-u, ne dolazi iz prostog razloga što se nije mogao dogovoriti sa predstavnicima Suda BiH. "Razgovarao sam sa nekom Jasminom u Odjelu za podršku žrtvama i svjedocima i ona mi je kazala da mi Sud neće nadoknaditi izgubljene dane na poslu. Tražio sam 1.000 dolara, koliko će me taj dolazak koštati, jer to su za mene velike pare, i ja bez njih ne mogu doći na svjedočenje. Ne mogu da shvatim, zar treba dvaput da platim Omarsku?", rekao je Mešanović za Dane.

Jasmina Pušina, spomenuta uposlenica Odjela, Danima je kazala da nije ovlaštena davati komentare, ali i da je sve pokušala da svjedoku Mešanoviću izađe ususret. Manuela Hodžić iz Odjela za odnose sa javnošću Suda BiH objašnjava: "Odjel za podršku svjedocima snosi sve putne troškove, troškove hrane i stanovanja, pa čak i prevoz do aerodroma, iako ima i svjedoka koji za svoje svjedočenje ne traže nikakvu nadoknadu. Međutim, nesporazum je nastao kad je svjedok zatražio da mu isplatimo i dane koje će on propustiti na poslu. Mi to troškovnikom nismo predvidjeli. Drugim riječima - nemamo te pare. Nudili smo mu i druge mogućnosti, čak je i tužilac predlagao da nazove Mešanovićevog poslodavca, i da sa njim uredi stvar, što je Mešanović odbio."

Zakon o krivičnom postupku BiH, kako su nam rekli u Tužilaštvu BiH, predviđa nadoknadu troškova za svjedoke, pa čak i nadoknadu izgubljenih dana na poslu. "Potrebno je samo donijeti platnu listu uz pomoć koje će se odrediti visina dnevnih primanja koja bi svjedoku bila uredno isplaćena", objasnio je Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH.

Moguće je da tu i leži "kvaka 22" - iako Mešanović nije htio govoriti o tome, samo je nagovijestio: "Znajte da mi ovdje ne živimo raskošnim životom i da nismo vlasnici lanaca restorana. Za mene su to ogromne pare, i ja se stvarno neću pojaviti kao svjedok protiv Mejakića." Vrlo je moguće da je upravo dokument kojim bi Mešanović dokazao svoj radni status nepremostiva prepreka, jer šta ako nesretni Mešanović nema uredne papire u SAD-u? S druge strane, u Bosni i Hercegovini je nažalost praksa da se zakoni dosljedno sprovode kad su u pitanju obični ljudi u koje sigurno spadaju i logoraši, dok to nije slučaj kad se radi o uglednicima koji sebi mogu kupiti sve, pa i zakone.

Ostaje gorko pitanje na koje niko ni u Tužilaštvu ni u Sudu BiH nije mogao odgovoriti: da li sve ovo znači da će zbog bijednih 1.000 dolara Tužilaštvo BiH ostati bez iskaza vrijednog svjedoka? (E.Ha)

Edin H.
Has thanked: 18 times
Been thanked: 6 times

Post by Edin H. » 02/12/2006 02:29

Hoce Mesanovic para bez motike.

Salim se.

Stvarno koja je budala sastavljala taj pravilnik :shock:
Pa na Zapadu je normalno ako si npr. porotnik da ti plate dane koje nisi mogao raditi zato sto si ucestvovao u radu Suda.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 02/12/2006 03:21

dupli post
Last edited by Svemirski_Jebach on 02/12/2006 03:22, edited 1 time in total.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 02/12/2006 03:21

ja stvarno ne kontam ovo.

mislim nije moje da sudim ljudima, al moram komentarisat. Covjek koji je prezivio logore, ne zeli se pojaviti na sudjenju onima koji su za to odgovorni zbog milje dolara koje bi mu kao trebalo tuzilastvo nadoknaditi??? :roll: :roll:

wtf?

I ne cudi me zasto nam se desava sve ovo...ja bi otisao da svjedocim pa makar ja morao platiti sve troskove.

A ako vec nece zbog sebe ja bi se osjecao odgovornim za one koji su ubijeni i ne mogu svjedociti vise. neka za njih svjedoci.

nisam siguran al mislim da bi i poslodavci pristali da se nekako to sredi...mislim, ako si svjedok na sudu u USA poslodavac ti plati svejedno. Isto kao i za porotu.

A u USA milja dolara na bezveze poslu je oko dvije sedmice rada. Na kraju

Meni je ovdje nesto mutno. i to bas onako mutno.

Edin H.

Post by Edin H. » 02/12/2006 03:26

Mudro zboris svemirski

Ma i kredit bih uzeo, napustio posao ako treba samo da svjedocim da mi je neko uradio sto su njima uradili.

Strange :shock:

A mozda seljacka posla - konta milja je milja :?

Ko bi ga znao

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 02/12/2006 03:28

Ili je, jednostavno, inat...

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 02/12/2006 03:39

U svakom slucaju, glupo je da se ovakvi apsurdi dogadjaju. Ne vjerujem ni da ce to bas promjeniti pristup suda ni da ce neko preispitati slucaj.

Fair Life

Post by Fair Life » 02/12/2006 03:48

Svemirski_Jebach wrote:ja stvarno ne kontam ovo.

mislim nije moje da sudim ljudima, al moram komentarisat. Covjek koji je prezivio logore, ne zeli se pojaviti na sudjenju onima koji su za to odgovorni zbog milje dolara koje bi mu kao trebalo tuzilastvo nadoknaditi??? :roll: :roll:

wtf?

I ne cudi me zasto nam se desava sve ovo...ja bi otisao da svjedocim pa makar ja morao platiti sve troskove.
...

Dragi Jebachu... ja sam bio svjedok u tom istom Hagu. I da ti kazem... od svjedocenja se ne zivi, ni on ni njegova porodica.

A to sto je odustao uz gore navedene razloge... opravdavam.

Sta bi ti rekao za slucajeve gdje su osobe koje poznajem i koje su bile barem jedno vrijeme po tim logorima kao zatvorenici (civilni, naravno), lezale pored mene na betonu mjesecima... rekle tuzitelju haskog tribunala... "Nije to nas posao. Kaznice ih dragi Allah na kijametnom danu !!"...

I odustali od svjedocenja.

Jebiga sad...

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 02/12/2006 03:50

Ovaj reporter fakat neki volonter. Navodi komentare iz suda, koji potvrdjuju da ce snositi sve troskove, putne a takodjer i nadoknadu za izgubljene dane/platu, i jopet mu sud kriv :roll: ja ovo ne kontam ... sta pisac hoce da nam kaze?

Journalism - an ability to meet the challenge of filling the space.

Edin H.

Post by Edin H. » 02/12/2006 03:56

freak_with_a_laptop wrote:Ovaj reporter fakat neki volonter. Navodi komentare iz suda, koji potvrdjuju da ce snositi sve troskove, putne a takodjer i nadoknadu za izgubljene dane/platu, i jopet mu sud kriv :roll: ja ovo ne kontam ... sta pisac hoce da nam kaze?

Međutim, nesporazum je nastao kad je svjedok zatražio da mu isplatimo i dane koje će on propustiti na poslu. Mi to troškovnikom nismo predvidjeli. Drugim riječima - nemamo te pare. Nudili smo mu i druge mogućnosti, čak je i tužilac predlagao da nazove Mešanovićevog poslodavca, i da sa njim uredi stvar, što je Mešanović odbio."

:shock: :shock: :shock:

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 02/12/2006 03:57

Fair Life wrote:
Svemirski_Jebach wrote:ja stvarno ne kontam ovo.

wtf?

...

Dragi Jebachu... ja sam bio svjedok u tom istom Hagu. I da ti kazem... od svjedocenja se ne zivi, ni on ni njegova porodica.

Sta bi ti rekao za slucajeve gdje su osobe koje poznajem i koje su bile barem jedno vrijeme po tim logorima kao zatvorenici (civilni, naravno), lezale pored mene na betonu mjesecima... rekle tuzitelju haskog tribunala... "Nije to nas posao. Kaznice ih dragi Allah na kijametnom danu !!"...

Jebiga sad...

fair...to ja sve razumijem. I znam da se od svjedocenja ne zivi. Postujem tvoj rezon i mogao bih opravdati da se radi o njemu jednom, da se radi o nekom slucaju gdje ga je neko kidnapovao na ulici i mucio danima.

Ali isto tako znam da svjedocenje u jednom ovakvom procesu nije pitanje samo onoga sto su njemu uradili, nego je mnogo vece od toga.

Zar ne bi trebao osjecati odgovornost prema onima koji su ubijeni i koji ne mogu svjedociti? Zar oni, njegovi sapatnici ne bi zeljeli da se odgovorni ne samo kazne nego da se i istina sazna??

Sve to jos sumnjivijim cini to da bi se sa poslodavcem moglo nekako dogovoriti...pa mu milja ne bi bila razlog.

Nekako mislim da ima nesto iza toga...ili je da citiram u pitanju seljacka politika milja je milja.

Ako smo takvi, onda se ne treba cuditi sto nam se sve ovo desava.

Fair Life

Post by Fair Life » 02/12/2006 04:05

Svemirski_Jebach wrote:...

Sve to jos sumnjivijim cini to da bi se sa poslodavcem moglo nekako dogovoriti...pa mu milja ne bi bila razlog.

Nekako mislim da ima nesto iza toga...ili je da citiram u pitanju seljacka politika milja je milja.

Eh... tesko da bih ti mogao objasniti.

Poznajem ljude koji ako izgube tu 1000 (jer ce biti odsutni sa radnog mjesta, dakle, nece "je" zaraditi) istog ce momenta zavrsiti na ulici zajedno sa porodicom.

Zatim... o takvim stvarima (svjedocenju) ne treba upetljavati poslodavce ili bilo koga drugog, jer mozda sa njim rade oni koji ce doci na optuzenicku klupu u Hagu.

Zajebano... Kad bih ti samo pricao moja iskustva u vezi s tim... pao bi na guzicu.

Danas da me pitaju da li bih svjedocio, bez imalo grize savjesti bih rekao:
"NE... Jebite se i vi i oni."

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 02/12/2006 04:05

Fair Life wrote:Dragi Jebachu... ja sam bio svjedok u tom istom Hagu. I da ti kazem... od svjedocenja se ne zivi, ni on ni njegova porodica.

Jebiga sad...

mozda moral - moralna obaveza?

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 02/12/2006 04:08

Edin H. wrote:
freak_with_a_laptop wrote:Ovaj reporter fakat neki volonter. Navodi komentare iz suda, koji potvrdjuju da ce snositi sve troskove, putne a takodjer i nadoknadu za izgubljene dane/platu, i jopet mu sud kriv :roll: ja ovo ne kontam ... sta pisac hoce da nam kaze?

Međutim, nesporazum je nastao kad je svjedok zatražio da mu isplatimo i dane koje će on propustiti na poslu. Mi to troškovnikom nismo predvidjeli. Drugim riječima - nemamo te pare. Nudili smo mu i druge mogućnosti, čak je i tužilac predlagao da nazove Mešanovićevog poslodavca, i da sa njim uredi stvar, što je Mešanović odbio."

Zakon o krivičnom postupku BiH, kako su nam rekli u Tužilaštvu BiH, predviđa nadoknadu troškova za svjedoke, pa čak i nadoknadu izgubljenih dana na poslu. "Potrebno je samo donijeti platnu listu uz pomoć koje će se odrediti visina dnevnih primanja koja bi svjedoku bila uredno isplaćena", objasnio je Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH.

Edin H.

Post by Edin H. » 02/12/2006 04:10

Fair Life wrote:
Svemirski_Jebach wrote:...

Eh... tesko da bih ti mogao objasniti.

Poznajem ljude koji ako izgube tu 1000 (jer ce biti odsutni sa radnog mjesta, dakle, nece "je" zaraditi) istog ce momenta zavrsiti na ulici zajedno sa porodicom.

Zatim... o takvim stvarima (svjedocenju) ne treba upetljavati poslodavce ili bilo koga drugog, jer mozda sa njim rade oni koji ce doci na optuzenicku klupu u Hagu.

Zajebano... Kad bih ti samo pricao moja iskustva u vezi s tim... pao bi na guzicu.

Danas da me pitaju da li bih svjedocio, bez imalo grize savjesti bih rekao:
"NE... Jebite se i vi i oni."

Pa vala bi bilo interesantno kada bi nam prenio neka svoje iskustva sa tog svjedocenja.

Bar na neki nacin ispricano da se ne moze naslutiti o kome se radi, ako bi to zelio izbjeci

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 02/12/2006 04:17

Fair...znam da ne mogu razumjeti, jer nisam u toj situaciji nikad bio. I zato pokusavam ne pretjerat sa osudom, al neka me moralna, ljudska obaveza tjera na to da bih svjedocio pa makar crko.

Jebem li ga, al bar u americi se posao moze nac kad god hoces.

Ne treba izdat one koji su tamo umrli...eto, on je hvala bogu (kao i ti) ziv i moze pricati o tome al oni kojih vise nema ne mogu.

Fair Life

Post by Fair Life » 02/12/2006 04:19

Edin H. wrote:Pa vala bi bilo interesantno kada bi nam prenio neka svoje iskustva sa tog svjedocenja.

Bar na neki nacin ispricano da se ne moze naslutiti o kome se radi, ako bi to zelio izbjeci

Nigdje ne rekoh "iskustva sa to svjedocenja", vec iskustva u vezi s tim...

SaraLe

Post by SaraLe » 02/12/2006 08:15

Ovaj svjedok, treba da se stidi samog sebe :x

Eshek

Post by Eshek » 03/12/2006 04:19

Ako vam je toliko stalo, pošaljite mu vi tu milju, inače se manite čovjeka.

Čovjek je višestruki svjedok i handri ga se godinama, a pomoći (osim putnih troškova i smještaja) nigdje. Ljudi jedva uspostavili neki iole normalan život, i trebaju ga sad žtvovati radi govana.

Apsurdno je da čak optuženi imaju veća prava od svojih žrtava, a žalosno da sud nema barem manji fond sa diskrecionim pravom dodjele za svjedoke koji se nalaze u ovakvim situacijama, u koje su ih njihovi dželati i doveli.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 04/12/2006 00:17

da malo bolje poznajes situaciju sirom svijeta shvatila bi da su zrtve, veterani i slicne grupacije obespravljeni gotovo svugdje u svijetu a ne samo kod nas.

jedno je pricati o knjizevnosti a drugo o pravu i politici.

btw zasto bi neko bio oslobodjen poreza zato sto je bio u logoru? to nema nikakve veze jedno s drugim...toj osobi se mora pomoci na drugi nacin a oslobadjanje poreza nema nikakve veze.

U svakom slucaju, ovaj svijet je pun nepravdi protiv kojih se moramo boriti ali to je druga prica. Ovdje je tema svjedocenje - da ili ne zbog milje dolara.

I dalje mislim da ta milja nije razlog.

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 04/12/2006 01:01

za nije moguce imati video svjedocenje? :?

Fair Life

Post by Fair Life » 04/12/2006 01:15

Pegasus317 wrote:Ako vam je toliko stalo, pošaljite mu vi tu milju, inače se manite čovjeka.

Čovjek je višestruki svjedok i handri ga se godinama, a pomoći (osim putnih troškova i smještaja) nigdje. Ljudi jedva uspostavili neki iole normalan život, i trebaju ga sad žtvovati radi govana.

Apsurdno je da čak optuženi imaju veća prava od svojih žrtava, a žalosno da sud nema barem manji fond sa diskrecionim pravom dodjele za svjedoke koji se nalaze u ovakvim situacijama, u koje su ih njihovi dželati i doveli.

ImageImageImageImageImage

Eshek

Post by Eshek » 04/12/2006 03:01

Znam čovjeka koji je jedva preživio torture i logore, te poslan u Njemačku na liječenje. ima trajna oštećenja. Druge nije bilo, nego da radi na crno. 3 puta svjedočio u Den Haagu kao zaštićeni svjedok, i izgubio posao, jer je gazdi to bilo previše. Kad su ga 4. put zvali, odjebao ih je. Onda su počela maltretiranja od strane Njemačke policije (vjerovatno upravo zbog nekooperativnosti sa Haagom), svake sedmice je pozivan da daje izjave (na za Haag, nego Nijemcima), čak su mu znali doći usred noći i vozati ga po 300 km, peglati po 10 sati, i vraćati kući.

Zločinac ga natjerao da se nađe u takvoj poziciji u Njemačkoj, i onda mu još i to ide na ruku, zahvaljujući nerazumijevanju sudova za žrtve. Dupli zločin.

Bukvalno je pobjegao nazad u Bosnu, da bi ih skinuo s neke stvari.

Dakle, i da se nađe neko voljan da poremeti i to malo života što je skrpio, samo postaje svjedok da se zločinac tretira bolje i dostojnije od njega samog na tom sudu, a i ako se osudi, kazne su mizerne i smiješne. Monstrumi za višestruka ubistva i silovanja dobijaju po 8, 9, 10 godina.
Ljudi ne žele više da doživljavaju poniženja. Svjedočenje jednostavno nije vrijedno toga.

Nažalost, pravde nema nigdje, ili je u najboljem slučaju izuzetak...

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 04/12/2006 06:19

InfraRedRidinghood wrote:
Svemirski_Jebach wrote:da malo bolje poznajes situaciju sirom svijeta shvatila bi da su zrtve, veterani i slicne grupacije obespravljeni gotovo svugdje u svijetu a ne samo kod nas.

jedno je pricati o knjizevnosti a drugo o pravu i politici.

btw zasto bi neko bio oslobodjen poreza zato sto je bio u logoru? to nema nikakve veze jedno s drugim...toj osobi se mora pomoci na drugi nacin a oslobadjanje poreza nema nikakve veze.

U svakom slucaju, ovaj svijet je pun nepravdi protiv kojih se moramo boriti ali to je druga prica. Ovdje je tema svjedocenje - da ili ne zbog milje dolara.

I dalje mislim da ta milja nije razlog.

Slusaj me sad dobro druskane; to sto ti imas problem sa mnom je druga stvar i nemoj to petljati u ovakve teme. Odgovorno ti tvrdim da su slabo gdje obespravljeni kao ovdje (ili ti mozda znas gdje jos ima situacija da covjek koji je bio u logoru i nema sta mu se nije izdesavalo sada radi za svog mucitelja jer drzava nema nikakvih problema s tim da joj u institucijama rade ratni zlocinci, (ovo je samo jedan primjer, a mogu ti ih navesti stotine). Ja za razliku od tebe zivim u ovoj zemlji i vrlo sam dobro upucena u to kako se i sta radi.
To za logorase prosto ne mogu da vjerujem da si rekao. Sta, kad vec nemaju zdravlja ni snage, neka plate sve k'o i ti sto pijuckas kafe u Starbucksu??? I te povlastice vec postoje, nisam ih ja izmislila, samo sto je u ovom slucaju koji sam pominjala drzava odlucila da dva mjeseca provedena u logoru nisu dovoljna da bi se povlastica dobila.

@Freak, pitas li se ima li on taj papir i moze li ga dobiti? Sta ako ilegalise (cisto sumnjam da su mu dali da negdje bude direktor)?

Stvarno ne mogu da shvatim kako mozete biti takvi; imate li ikakve predstave sta su ti ljudi preturili preko glave i koliko njima snage treba da se natjeraju da svjedoce???? Ja znam, gledala sam svog starog! Sram vas bilo!!!!!

prvo, nisam ti ja druskan. usput, otkad nisam cuo tu rijec.

drugo, ja stvarno nemam problem s tobom licno, ali imam protiv tvojih stavova. mozda kada bi te upoznao i kada bi sjeli na kafu smatrao bi da si super cura. Ali tvoji stavovi na nekim temama nisu mi se svidjeli.

elem, sto se tice svjedoka. Kao sto sam rekao Fairu, kojega cijenim, iako se (zna to i on) mnogo puta necemo sloziti oko necega, razumijem i reakcije ljudi koji su prosli krzo taj pakao, svjedocili jednom ili vise puta do sada i sada im je konacno dosta.

S druge strane, tu su mnoge zrtve koje nikad nece imati priliku progovoriti o onome sto im se desilo jer su mrtvi.

Da pojedini prezivjeli nisu pricali o onome sto im se desilo mozda nikad ne bismo shvatili sta se zaista desavalo u Srebrenici, Prijedoru, Koricanskim Stijenama, Biljanima, Zlijebu, Bikavcu, Bijeljini, Dretelju, Omarskoj, Bratuncu i ko zna gdje jos.

Uprkos mom razumijevanju zrtve koja ne zeli da svjedoci, odgovornost prema drugim zrtvama i prema historiji prevaze u ovom slucaju. Za sebe, za svoju djecu pa i za historiju svijeta je bitno da se kaze sta se desavalo bez obzira na kaznu.

Poredeci tragediju jevreja u drugom svjetskom ratu i nasu situaciju danas, u ustima mi ostaje opor ukus da smo se predali previse brzo, da nismo bili dovoljno uporni. A mozda i nismo mogli vise.

pitt

Post by pitt » 04/12/2006 06:32

sve je to u redu....moralna obaveza zrtve u ovom slucaju......al sta je sa moralnom i profesionalnom obavezom jebenog nam suda?????
Pa nije im milione trazio vec milju dolara....koja mu je mozda potrebna da rentu plati. u zemlji gdje jebeni poslanici koji muda hlade po skupstini svako malo sebi izglasavaju jebene povisice i penzione dodatke za vaznije troskove nema para....aferim :? :roll:

Post Reply