Njemačka godišnja plata 33.700 eura

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
valterbranisarajevo

Njemačka godišnja plata 33.700 eura

Post by valterbranisarajevo » 27/11/2006 23:14

Berlin -- Nemačka domaćinstva imala su u 2005. godini u proseku na raspolaganju 33.700 evra.

To je bilo godišnje neto primanje, saopštio je nemački zavod za statistiku, a to je povećanje od 30 odsto u odnosu na 1991. godinu, kada je prosečno godišnje neto-primanje bilo 26.000 evra. Međutim, procentualno, domaćinstvima zbog porasta troškova života ostaje u džepu dva odsto manje novca.

Za proteklih 15 godina se vidno povećala razlika u primanjima među različitim grupama zaposlenih.

Najveće prosečno godišnje primanje od 107.000 evra imaju domaćinstva zaposlenih u slobodnim profesijama. Pri tome treba imati u vidu da oni iz svog primanja sami moraju da izdvajaju puni iznos za penziono osiguranje.

Na drugoj strani, najniže prosečno godišnje neto-primanje od 30.000 evra imaju domaćinstva radnika. Domaćinstva državnih nameštenika na raspolaganju godišnje imaju neto-sumu od 43.00 evra, a službenici imaju oko 38.000 godišnje.

B 92

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 27/11/2006 23:23

Nije plata, vec prihod domacinstva. Sad me ni ne cudi da se ne sjecas Titovog vremena. :D

ed0

Post by ed0 » 27/11/2006 23:33

Nije to sve. Treba jos dodati neki 78.000 eura koji se iskopaju u vlastitoj basti svake godine. Zavisi naravno sve od sezone. U naske u Niskozemskoj ove godine slabo skroz. Ja nekojdan iskopo samo 64.000.

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 27/11/2006 23:34

Šeha wrote:
SherlockHolmes wrote:Nije plata, vec prihod domacinstva.

Pa prosjek je nekako mali za jednu platu a kamo li za prihod domacinstva, zar ne?

I onda najniza 30000 najveca sta ja znam 107000 a prosjek 32000? Zar ne bi trebao biti barem malo veci?

Zavisi kako racunaju ta primanja, a pise neto sto ne bi bas bilo malo za prosjecnu neto platu.

Dakle, jesu li u "primanja" ukljuceni i socijala, dodaci, povrati, rad na crno i sl. Laz, velika laz i statistika. Posebno ona koja dolazi iz Bg, pa makar i sa B92.

taxi_driver

Post by taxi_driver » 27/11/2006 23:38

ed0 wrote:Nije to sve. Treba jos dodati neki 78.000 eura koji se iskopaju u vlastitoj basti svake godine. Zavisi naravno sve od sezone. U naske u Niskozemskoj ove godine slabo skroz. Ja nekojdan iskopo samo 64.000.

brutto ili netto?

ed0

Post by ed0 » 27/11/2006 23:40

brutto ili netto?

Nejma ti u naske poreza braco.

Salko sto je u vodu skako

Post by Salko sto je u vodu skako » 27/11/2006 23:40

Šeha wrote:

Pa prosjek je nekako mali za jednu platu a kamo li za prihod domacinstva, zar ne?

I onda najniza 30000 najveca sta ja znam 107000 a prosjek 32000? Zar ne bi trebao biti barem malo veci?

simpa post.... :lol: :lol: :lol:

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 27/11/2006 23:41

ed0 wrote:Nije to sve. Treba jos dodati neki 78.000 eura koji se iskopaju u vlastitoj basti svake godine. Zavisi naravno sve od sezone. U naske u Niskozemskoj ove godine slabo skroz. Ja nekojdan iskopo samo 64.000.

jbg, meni sad krivo sto ne uzeh vecu bastu :(

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 27/11/2006 23:55

Šeha wrote:

jbg to sto ti u americi imas
50kila neto ko balavac pa mislis cijeli svijet mora isto :D
vecina raje zivi od puno manjih primanja ;)

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 28/11/2006 00:02

zalosno za njemacku

Salko sto je u vodu skako

Post by Salko sto je u vodu skako » 28/11/2006 00:04

Murat Sabanovic wrote:zalosno za njemacku

e da nema merhameta i karitasa...gladovala bi njemacka ono pravo...

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 28/11/2006 00:15

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 28/11/2006 00:39

SherlockHolmes wrote:Nije plata, vec prihod domacinstva. Sad me ni ne cudi da se ne sjecas Titovog vremena. :D

Pokusavam da nadjem interesantne clanke o kojima bi se ovdje moglo raspravljati, za razliku od tebe starmali ciji je jedini zadatak da ovdje svojim idiotlucima miniras svaku temu.

Naslov nisam ja izmislio, on je dio clanka.

Iskreno mislim da si ti jedan od onih koje su zvali "starmali". To su oni koji su sjedili u prvim klupama i turali prste uciteljicama u oci i vikali "mogu li ja". Na zalost taj kompleks ti je ostao i pratice te do kraja zivota.

Ja bih te lijepo molio da me ostavis na miru i vise ne maltretiras, odnosno narodski receno da sjases sa mene. Ja tebe ne provociram nemoj ni ti mene.

Ako ovako nastavis obraticu se moderatoru na P.P da me zastiti od tvojih idiotluka.

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 28/11/2006 00:50

valterbranisarajevo wrote:
SherlockHolmes wrote:Nije plata, vec prihod domacinstva. Sad me ni ne cudi da se ne sjecas Titovog vremena. :D

Pokusavam da nadjem interesantne clanke o kojima bi se ovdje moglo raspravljati, za razliku od tebe starmali ciji je jedini zadatak da ovdje svojim idiotlucima miniras svaku temu.

Iskreno mislim da si ti jedan od onih koje su zvali "starmali". To su oni koji su sjedili u prvim klupama i turali prste uciteljicama u oci i vikali "mogu li ja". Na zalost taj kompleks ti je ostao i pratice te do kraja zivota.

Ja bih te lijepo molio da me ostavis na miru i vise ne maltretiras, odnosno narodski receno da sjases sa mene. Ja tebe ne provociram nemoj ni ti mene.

Ako ovako nastavis obraticu se moderatoru na P.P da me zastiti od tvojih idiotluka.

Opet ne pogadjas, ni faktografski, ni emocionalno. :wink: Ne znam je li provokacija ukazati na ocigledno, ali onima koji ne citaju clanke koje postiraju ocito jeste. Ostaj mi bolje. Ili tuzi uciteljici.

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 28/11/2006 01:14

Image

prosjecna bruto-plata, sluzbenika, 2005
source: Monster Worldwide Switzerland AG

Svaka statistika je lazna, ali eto, ipak dobar pregled evropskih zemalja.

Bruto-zarada je ok, ali porez na platu - glava boli :(

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 28/11/2006 01:14

SherlockHolmes wrote:

Opet ne pogadjas, ni faktografski, ni emocionalno. :wink: Ne znam je li provokacija ukazati na ocigledno, ali onima koji ne citaju clanke koje postiraju ocito jeste. Ostaj mi bolje. Ili tuzi uciteljici.

Pa mogao si onda lijepo napisati samo nije plata vec prihod domacinstva, bez onog dodatka, ali tvoj ego kojim zelis da pokazes superiornost u svakoj temi ti to ne dopusta.Bas kao pravi starmali Ali vjeruj mi ta tvoja "superirnost" opcinjava veoma malo ljudi ovdje, na tvoju zalost..

Prezivio sam ja ovdje svasta. Prijetili su da ce me baciti u Miljacku. Prijetili da će se dodju u Sarajevo sa autobusima kojima ce iseljavati "vlahe" i " komunjare" usput obracunati sa mnom. Nazivali su me svakavim imenima zbog "Fildzana viska" ustvari sto zelim da ljudi koji zive ovdje jedno pocnu normalno zivjeti. Prezivio sam sve to, pa cu vjerujem i tebe.

Medjutim siguran sam da ni u jednom svom postu nisam nikoga uvrijedio makar ne namjerno, a i zbog ovog sto sada pisem tebi ce me sigurno gristi savjest, medjutim kada ne bih reagovao otisao bi mi obraz na pazar.

Zato te jos jednom molim nemoj...

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 28/11/2006 01:16

freak_with_a_laptop wrote:Image

prosjecna bruto-plata, sluzbenika, 2005
source: Monster Worldwide Switzerland AG

Svaka statistika je lazna, ali eto, ipak dobar pregled evropskih zemalja.

Bruto-zarada je ok, ali porez na platu - glava boli :(

Ovo vec izgleda malo realnije (za sluzbenike). U Austriji, koliko se sjecam, imaju de facto 14 plata, sto moze malo promjeniti odnose. Ne znam jesu li to uzeli u obzir.

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 28/11/2006 01:19

valterbranisarajevo wrote: Prezivio sam ja ovdje svasta. Prijetili su da ce me baciti u Miljacku. Prijetili da će se dodju u Sarajevo sa autobusima kojima ce iseljavati "vlahe" i " komunjare" usput obracunati sa mnom. Nazivali su me svakavim imenima zbog "Fildzana viska" ustvari sto zelim da ljudi koji zive ovdje jedno pocnu normalno zivjeti. Prezivio sam sve to, pa cu vjerujem i tebe.
...

cuj ... u Miljacku? :shock:

ne brini, nes se utopit', garant :lol:

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 28/11/2006 01:24

Evo i dodatak.

I jos da su prosecna primanja po potrosackoj jedinici (sto ne znaci i po jednoj osobi*) za 2006 iznosila 22500 evra, a najniza prosecna primanja obicnih radnika 17600 evra neto godisnje.
Tako da npr. jedna cetvoroclana radnicka porodica (dvoje dece starije od 15 godina) koja zivi od prosecne radnicke plate (procentualno najveci broj stanovnistva) ima na raspolaganju 7040 evra godisnje po osobi u proseku, ili 586,66 evra po osobi mesecno u proseku.
Znaci to je prosecno primanje, dakle ima i onih koji imaju i manja primanja od prosecnog, tj. manje od 586,66 evra mesecno po osobi.
(*OECD-Skala za clanove domacinsta: 1,0 se racuna za prvu odraslu osobu u porodici, 0,5 za svaku sledecu osobu stariju od 15 godina i 0,3 za decu ispod 15 godina)

Ja nisam ekonomista, ali ovaj clanak mi je privukao paznju jer je moguce da se u njemu krije odgovor kako u stvari Nijemci danas žive. mnogi koji su prije znali poslati koju markicu, danas ne salju eure...Znaci nesto se desilo u medjuvremenu. da li su oni stvarno platili previsoku cijenu ujedinjenja i eura???

586 eura po osobi znaci cetvoroclana porodica sa dvoje zaposlenih ima na raspolaganju mjesecno cca.oko 2200 KM. pa i nije bas neka pljacka za njihove uslove i standard..

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 28/11/2006 01:24

SherlockHolmes wrote:

Pa mogao si onda lijepo napisati samo nije plata vec prihod domacinstva, bez onog dodatka, ali tvoj ego kojim zelis da pokazes superiornost u svakoj temi ti to ne dopusta.Bas kao pravi starmali Ali vjeruj mi ta tvoja "superirnost" opcinjava veoma malo ljudi ovdje, na tvoju zalost..

Prezivio sam ja ovdje svasta. Prijetili su da ce me baciti u Miljacku. Prijetili da će se dodju u Sarajevo sa autobusima kojima ce iseljavati "vlahe" i " komunjare" usput obracunati sa mnom. Nazivali su me svakavim imenima zbog "Fildzana viska" ustvari sto zelim da ljudi koji zive ovdje jedno pocnu normalno zivjeti. Prezivio sam sve to, pa cu vjerujem i tebe.

Medjutim siguran sam da ni u jednom svom postu nisam nikoga uvrijedio makar ne namjerno, a i zbog ovog sto sada pisem tebi ce me sigurno gristi savjest, medjutim kada ne bih reagovao otisao bi mi obraz na pazar.

Valtere, nisam ovdje ni zato sto me je neko poslao na zadatak, ni da koga opcinim, ni da tebe bacim u Miljacku, niti da te tjeram da me ista molis. Tu sam, kao i velika vecina ostalih, da bih procitao koje interesantno misljenje, ostavio svoj komentar, ucestvovao u pokojoj zajebanciju i ubio vrijeme. Cini mi se da mi takvim sitnim, licnim i neuspjesnim uvredama, koliko god ne bio opcinjen sa mnom, ipak pridajes previse vaznosti. Kao sto vec nekoliko puta rekoh do sada, i dalje ti zelim sve najbolje.
Last edited by SherlockHolmes on 28/11/2006 01:26, edited 1 time in total.

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 28/11/2006 01:26

freak_with_a_laptop wrote:
valterbranisarajevo wrote: Prezivio sam ja ovdje svasta. Prijetili su da ce me baciti u Miljacku. Prijetili da će se dodju u Sarajevo sa autobusima kojima ce iseljavati "vlahe" i " komunjare" usput obracunati sa mnom. Nazivali su me svakavim imenima zbog "Fildzana viska" ustvari sto zelim da ljudi koji zive ovdje jedno pocnu normalno zivjeti. Prezivio sam sve to, pa cu vjerujem i tebe.
...

cuj ... u Miljacku? :shock:

ne brini, nes se utopit', garant :lol:

Ali nisu rekli da li zivog ili mrtvog.. :lol:

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 28/11/2006 01:27

SherlockHolmes wrote: Ovo vec izgleda malo realnije (za sluzbenike). U Austriji, koliko se sjecam, imaju de facto 14 plata, sto moze malo promjeniti odnose. Ne znam jesu li to uzeli u obzir.

Pa vjerovatno da i to spada u ovaj prosjek. Medjutim, fakat tesko odredit neki povjerljiv prosjek plate, jer ima dosta faktora, koje je tesko uracunati. Na primjer - stock options program & bonus. Maltene svaka US kompanija ima bonus programe - koji moze cak da udupla godisnju zaradu. Ipak ... porezi u Evropi su katastrofalni (meni se plata prepolovi, bruto-neto) sto naravno utice na motivaciju sluzbenika.

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 28/11/2006 01:29

SherlockHolmes wrote:
SherlockHolmes wrote:

Valtere, nisam ovdje ni zato sto me je neko poslao na zadatak, ni da koga opcinim, ni da tebe bacim u Miljacku, niti da te tjeram da me ista molis. Tu sam, kao i velika vecina ostalih, da bih procitao koje interesantno misljenje, ostavio svoj komentar, ucestvovao u pokojoj zajebanciju i ubio vrijeme. Cini mi se da mi takvim sitnim, licnim i neuspjesnim uvredama, koliko god ne bio opcinjen sa mnom, ipak pridajes previse vaznosti. Kao sto vec nekoliko puta rekoh do sada, i dalje ti zelim sve najbolje.

Ma u redu je naravno, ali hajmo na temi o Titi pricati o njemu, a na temi o eurima naravno o eurima, :razz:

SherlockHolmes

Post by SherlockHolmes » 28/11/2006 01:37

freak_with_a_laptop wrote:
SherlockHolmes wrote: Ovo vec izgleda malo realnije (za sluzbenike). U Austriji, koliko se sjecam, imaju de facto 14 plata, sto moze malo promjeniti odnose. Ne znam jesu li to uzeli u obzir.

Pa vjerovatno da i to spada u ovaj prosjek. Medjutim, fakat tesko odredit neki povjerljiv prosjek plate, jer ima dosta faktora, koje je tesko uracunati. Na primjer - stock options program & bonus. Maltene svaka US kompanija ima bonus programe - koji moze cak da udupla godisnju zaradu. Ipak ... porezi u Evropi su katastrofalni (meni se plata prepolovi, bruto-neto) sto naravno utice na motivaciju sluzbenika.

I ja sam evo sav demotiviran :D Ima jos i raznoraznih penzionih beneficija, sa kojima i firme na zapadu muljaju da bi izbjegle poreze, raznorazni akciski dealovi, leasing auta ili naknade za koristenje vlastitog, za putne troskove, itd. Komplikovanije je to puno nego sto izgleda, posebno poredeci i pravnu teoriju i praksu u raznim zemljama, cak i unutar EU.

Po meni je najmjerodavniji kvalitet zivota, a i to je subjektivna kategorija.

Post Reply