ČEŠKI SAN ZA GASTARBAJTERE: Uvreda ili životna šansa?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Ukoliko ti ponude dobro plaćen posao u tvojoj struci u Republici Češkoj, da li bi pristao/la:

DA
31
79%
NE
4
10%
MOŽDA
4
10%

Total votes: 39

Jimmy_The_Saint

ČEŠKI SAN ZA GASTARBAJTERE: Uvreda ili životna šansa?

Post by Jimmy_The_Saint » 23/11/2006 15:52

Dakle, ovo ne popušta: neki dan u Avazu, danas evo opet na radiju, Republika Češka, inače zemlja-članica EU, nudi legalno useljenje ljudima iz BiH "koji imaju najmanje SSS i mogu naći posao u Češkoj"!

Svako ima svoju sliku Češke, neko je jamačno gore i bio, makar na par dana... No, definitivno, ovo je štoc u oko Jugovićkom kurčenju: "Mi smo jebavali Čeh'nje po Zaostrogu... Oni voze trabante i jedu paradajze što od kuće donesu..." Da ne kenjam dalje tu valjda mitologiju svi znamo.

S druge strane, Češka je zemlja jedne fine male srednjoeuropske kulture koja nam možda i nije 100 % srodna ali svakako jeste bliska, zemlja Kafke i Havela, Čapeka i Hašeka, Kundere i Formana... Jezik sličan našem barem toliko da ga ne moraš kužiti dvije godine da bi išta znao reć'...

Ukratko, haj'mo sad na glasanje :D

Hierarchia

Re: ČEŠKI SAN ZA GASTARBAJTERE: Uvreda ili životna šansa?

Post by Hierarchia » 23/11/2006 15:55

S druge strane, Češka je zemlja jedne fine male srednjoeuropske kulture koja nam možda i nije 100 % srodna ali svakako jeste bliska, zemlja Kafke i Havela, Čapeka i Hašeka, Kundere i Formana... Jezik sličan našem barem toliko da ga ne moraš kužiti dvije godine da bi išta znao reć'...

Smijali smo se Ceskoj tada, a vidi sad - presisali su nas nepovratno. Ceska je danas sredjena, moderna zemlja koja je najomiljenija destinacija bogatim Nijemcima i Britancima u "anamonom" bivsem bloku.

idic

Post by idic » 23/11/2006 15:59

Imam prijatelja koji su od 92 u Češkoj i većina su vrlo zadovoljni. Velika prednost je što priznaju diplome svih tehničkih fakulteta i drugih srodnih nauka. Tako da su svi uspjeli naći dobre poslove, neki rade za predstavništva američkih firmi. Kažu da je mentalitet Čeha vrlo sličan našem. Sve u svemu ne čini se loša ponuda.
U međuvremenu su naravno daleko odmakli od nas, tako da te prijašnje predrasude padaju u vodu, još pride činjenica da su članica EU- ko bi tražio više :D

arman1

Post by arman1 » 23/11/2006 15:59

Meni samo žao što još uvijek ne traže moj profil.

Arslan_

Post by Arslan_ » 23/11/2006 16:06

Koliko sam ja upoznat u Ceskoj zivi dosta ljudi iz BiH koji su tamo veoma uspjesni tako da nevidim razloga da se i tamo neokusa sreca.
Mozda standard nije kao u zapadnoj Evropi ali mogu vam reci da bi se ja prije odlucio za Cesku nego za Francusku,Englesku itd.

Nebi bilo lose uziviti se malo u ulogu Praskog studenta :D a i na kraju krajeva svi smo mi jedna prosta dusa Slavenska :-D

MRAVOJED

Post by MRAVOJED » 23/11/2006 16:13

češka je zakon

Faust

Re: ČEŠKI SAN ZA GASTARBAJTERE: Uvreda ili životna šansa?

Post by Faust » 23/11/2006 16:22

Jimmy_The_Saint wrote:Hašeka..
:D

Zar Hašek nije Slovak????
:lol: :lol:

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 23/11/2006 16:33

Jaroslav Hašek, český spisovatel, publicista a novinář, autor světoznámého románu "Osudy dobrého vojáka Švejka", přichází na svět 30. dubna roku 1883 v Praze jako syn středoškolského suplenta (pozdějšího bankovního úředníka).

V mládí Hašek studuje gymnázium, pro účast na politické demonstraci je ale vyloučen, poté se nějaký čas učí drogistou a nakonec vystuduje na Českoslovanské obchodní akademii v Praze.

Po absolvování akademie Jaroslav Hašek nastupuje na místo bankovního úředníka, ale brzy se jej vzdává - láká ho nevázaný, bohémský život, jemuž je zcela oddává (jako tulák mimo jiné pěšky projde Slovensko, Halič a Uhry).

Zar drug Tito nije Srbin?

Faust

Post by Faust » 23/11/2006 16:40

Jimmy_The_Saint wrote:

Jaroslav Hašek, český spisovatel, publicista a novinář, autor světoznámého románu "Osudy dobrého vojáka Švejka", přichází na svět 30. dubna roku 1883 v Praze jako syn středoškolského suplenta (pozdějšího bankovního úředníka).

V mládí Hašek studuje gymnázium, pro účast na politické demonstraci je ale vyloučen, poté se nějaký čas učí drogistou a nakonec vystuduje na Českoslovanské obchodní akademii v Praze.

Po absolvování akademie Jaroslav Hašek nastupuje na místo bankovního úředníka, ale brzy se jej vzdává - láká ho nevázaný, bohémský život, jemuž je zcela oddává (jako tulák mimo jiné pěšky projde Slovensko, Halič a Uhry).

Zar drug Tito nije Srbin?

Ok. moja pogreska, izvinjavam se na iskazanoj sumnji. :P

A, stvarno, zar drug Tito nije bio Srbin? :-D :-D

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 23/11/2006 16:41

Pričaju svašta, bilesi da je bio Hebrej :lol:

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 23/11/2006 16:45

Jes', jes', plać'o je Šaban vitre za beogracko muftijstvo uredno :lol:

Nego Zoom, ol' bi ti u Češkoj skid'o po forumima, da sa date teme ne skrenemo?

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 23/11/2006 17:27

Haj' sad, "ZAŠTO MLADI ODLAZE IZ BiH" :lol:

Jara

Post by Jara » 23/11/2006 17:53

Jimmi, super tema. :-D Česima su se smijali samo naši malograđani, da ne kažem papci, sigurno na njih misliš kad spominješ "uvredu". Da su Albanija, Bugarska i Rumunija u pitanju, hajd' i nekako, uvijek su bile "iza nas", a sad su nas u nekim stvarima prešišale... ali Čehoslovačka je bila prije WW2 treća industrijska sila u Evropi...o kulturi da se i ne govori. Ko zna gdje bi im kraj bio da nisu bili pod ruskom čizmom.
U Češkoj gotovo da nema nepismenih, gotovo da svi sviraju neki instrument. 8-) Nigdje "obični" čovjek nije u tako bliskoj vezi s umjetnošću kao tamo. Na izložbe, festivale, koncerte itd. ne ide samo "elita" da bi se pokazala. :)
Česi su dali ogroman doprinos kulturi i nauci BiH. Najveći dio austrougarskog Sarajeva su projektovali češki arhitekti. Česi su osnivači i kustosi Zemaljskog muzeja, osnivači muzičke i likovne škole u Sarajevu.
Najveći broj bh. sevdalinki bi bio zauvijek izgubljen i zaboravljen da ih muzičar i slikar Ludvik Kuba nije " unotio" :D ( notno zapisivao) i objavljivao!

Vodenjak

Post by Vodenjak » 23/11/2006 23:40

Isticanje nas u odnosu na Cehoslovake u predmilosevicevoj Jugoslaviji nikad nisam dozivljavao kao srozavanje istih vec kao dokaz da se nas komunizam nikako nije mogao porediti sa onim istocnog tipa.

Ako je pod sovjetskim tipom komunizma poklekla jedna Cehoslovacka a vala i Poljska i Madjarska dok se u isto vrijeme zemlja seljaka razvijala koracima od 7 milja (posebno u odnosu na pomenute zemlje), nije bilo nikakvog razloga da se na to ne bude ponosan.

Uostalom, ako medju vama ima onih koji su iole poznavali nekog iz tih zemlja prije rata, morao je cuti da su zapravo oni bili ti koji su velicali nasu zemlju u odnosu na svoju daleko vise nego sto smo mi radili suprotno!

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 23/11/2006 23:50

Jara wrote:Jimmi, super tema. :-D Česima su se smijali samo naši malograđani, da ne kažem papci, sigurno na njih misliš kad spominješ "uvredu". Da su Albanija, Bugarska i Rumunija u pitanju, hajd' i nekako, uvijek su bile "iza nas", a sad su nas u nekim stvarima prešišale... ali Čehoslovačka je bila prije WW2 treća industrijska sila u Evropi...o kulturi da se i ne govori. Ko zna gdje bi im kraj bio da nisu bili pod ruskom čizmom.
U Češkoj gotovo da nema nepismenih, gotovo da svi sviraju neki instrument. 8-) Nigdje "obični" čovjek nije u tako bliskoj vezi s umjetnošću kao tamo. Na izložbe, festivale, koncerte itd. ne ide samo "elita" da bi se pokazala. :)
Česi su dali ogroman doprinos kulturi i nauci BiH. Najveći dio austrougarskog Sarajeva su projektovali češki arhitekti. Česi su osnivači i kustosi Zemaljskog muzeja, osnivači muzičke i likovne škole u Sarajevu.
Najveći broj bh. sevdalinki bi bio zauvijek izgubljen i zaboravljen da ih muzičar i slikar Ludvik Kuba nije " unotio" :D ( notno zapisivao) i objavljivao!

Ovo nisam znao.

Ako ko bude isao, nek oproba pivce iz Brno pivovare, kaju da je najboljse Cesko pivo...

Ono sto mogu ja reci je da su nama mnogo blizi Slovaci po jeziku i mozda cak i mentalitetu (Cesi svrsavaju na Svabenzi ka i Slovenci). Ovo je moj naravski zakljucak baziran na emigrantima iz ovih zemalja u Americi. Inace istorijski govoreci, svi Juzni Slaveni su se bili inicijalno doselili u regijon Cehoslovacke, onda su kasnije migracijama i dekretima drugim sila - dobili dozvolu da se spuste nize Dunava.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 24/11/2006 00:05

Gdje se u Sarajevu može naučiti češki jezik ili bar osnove? Daje li neko instrukcije iz češkog jezika?

njonjica

Post by njonjica » 24/11/2006 02:06

zoom66 wrote:
Jimmy_The_Saint wrote:Pričaju svašta, bilesi da je bio Hebrej :lol:

Bismillah!

Bio je musliman.

Bismillah!

:oops::D

:shock: :shock:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Jara

Post by Jara » 24/11/2006 11:42

Vodenjak wrote:Isticanje nas u odnosu na Cehoslovake u predmilosevicevoj Jugoslaviji nikad nisam dozivljavao kao srozavanje istih vec kao dokaz da se nas komunizam nikako nije mogao porediti sa onim istocnog tipa.

Lapsus, jelde, misliš nikako se nije mogao poistovjećivati , a porediti se mogao itekako jer je razlika bila drastična
- u našu korist, naravno - od pasoša ( na čemu su nam s tugom a bez zlobe zavidjeli ) pa nadalje...
Last edited by Jara on 24/11/2006 11:44, edited 1 time in total.

Vodenjak

Post by Vodenjak » 24/11/2006 11:43

Jara wrote:
Vodenjak wrote:Isticanje nas u odnosu na Cehoslovake u predmilosevicevoj Jugoslaviji nikad nisam dozivljavao kao srozavanje istih vec kao dokaz da se nas komunizam nikako nije mogao porediti sa onim istocnog tipa.

Lapsus, jelde, misliš nikako se nije mogao poistovjećivati , a porediti se mogao itekako jer je razlika bila drastična
( u našu korist, naravno - od pasoša pa nadalje...).

Pa dobro, moze se i tako reci, mada je poenta bila bas na toj razlici i na tome da se bas zbog iste nije moglo ni porediti. :)

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 24/11/2006 11:46

Pri tom: ljudi koje je komunizam (naj)jače pritiskao, poput Albanaca ili Rumunja, vrlo dobro znaju da nemaju za čim žaliti, i grabe naprijed ne gledajući natrag...

Dok kod nas evo dvadesetišestu jebenu godinu ljudi plaču za Titom i "boljim vremenima". A ovi što smo ih s visoka gledali, pretekoše. No, dobro.

Jara

Post by Jara » 24/11/2006 11:47

Vodenjak wrote:
Pa dobro, moze se i tako reci, mada je poenta bila bas na toj razlici i na tome da se bas zbog iste nije moglo ni porediti. :)

Što si brz :-D
Tako ti je to kad te neko oslobodi pa postavlja uvjete...vidimo to danas kod nas...

Vodenjak

Post by Vodenjak » 24/11/2006 11:47

Jimmy_The_Saint wrote:Pri tom: ljudi koje je komunizam (naj)jače pritiskao, poput Albanaca ili Rumunja, vrlo dobro znaju da nemaju za čim žaliti, i grabe naprijed ne gledajući natrag...

Dok kod nas evo dvadesetišestu jebenu godinu ljudi plaču za Titom i "boljim vremenima". A ovi što smo ih s visoka gledali, pretekoše. No, dobro.

Imas li ti zaista dojam da u Bosni ljudi na svakom cosku sjede i placu za Brozom?
Razmisli malo!

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 24/11/2006 11:54

Ili plaču ili pljuju. A i ovi što pljuju na Broza, vrlo često spremni su da se predaju opojnoj nostalgiji, jer im je um zakovan u tom vremenu. Nije to sad neko pravilo koje se da izraziti u procentima, al' to je mentalitet koji od osobe do osobe barem u tragovima postoji, i vuče naniže.

Ne kažem da je Joža kriv za to, a tu priču već smo razvlačili i bolje da je ne načinjemo.

Vodenjak

Post by Vodenjak » 24/11/2006 12:02

Jimmy_The_Saint wrote:Ili plaču ili pljuju. A i ovi što pljuju na Broza, vrlo često spremni su da se predaju opojnoj nostalgiji, jer im je um zakovan u tom vremenu. Nije to sad neko pravilo koje se da izraziti u procentima, al' to je mentalitet koji od osobe do osobe barem u tragovima postoji, i vuče naniže.

Ne kažem da je Joža kriv za to, a tu priču već smo razvlačili i bolje da je ne načinjemo.

Ma da, u pravu si...
Nisam ni mislio da si pokrenuo pricu o njemu vec o nama..
Mislim da tu ima necega, ali da se nikako ne moze vezati samo za Broza..
Nasi mitovi nas inace koce i lagano ubijaju bez obzira kojoj naciji pripadamo.
Istina, razlike ima.
Sto se vise od Slovenije ide na jug, to je gore i gore...
Nas je problem sto se gotovo svima cini da se cijeli svijet vrti oko nas samih, pa onda posto nikad da dodje neka takva potvrda iz svijeta, moramo sami svaki put nanovo podizati prasinu oko toga kako smo mi najbolji i kako bez nas ne bi bilo ni modernog svijeta... :oops:
I toliko se utopimo u tu pricu o "nasima" koji su bolji od "njihovih" da se pricajuci toliko izmorimo da nam nije ni do nas samih vise, a kamo li do sutrasnjice...

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 24/11/2006 12:09

Ma, kako drugdje rekoh, ne znaš ko je čovjek, a ko je P'klat.

Al' znam definitivno da je jako, jako teško naći prostore "bremenitije" prošlošću KAO KRITERIJEM SADAŠNJICE, i djelatnim faktorom.

Ne znam, silu jada sam vidio sebe samog tešući za 21. stoljeće, a tek okolo, masa ljudi kojima je 18. zakon, jer je tada bilo OK sjeć' glave na javnim mjestima....

Post Reply