Slovenci protjerali 35 Roma u šumu i zabranili im povratak

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

bedrudin

Slovenci protjerali 35 Roma u šumu i zabranili im povratak

Post by bedrudin » 28/10/2006 14:40

Bojim se da Slovenija sve vise i vise tone pod teretom rasizma i fasizma, cesto upakovanog i perfidnog, ali u mnogim slucajevima potpuno otvorenog (na primjer, Slovenija je jedina zemlja u Evropi koja nema dzamiju i ne dozvoljava decenijama njenu gradnju, iako su muslimani druga po broju vjerska zajednica u Sloveniji ili etnicko ciscenje brisanjem iz drzavljastva sto je do sada nevidjeno), ako moze potonuti vise nego sto jeste do sad. Slovenacki fasizam su i Bosanci itekako osjetili na sebi. Medju velikom vecinom Slovenaca je jos dominantno misljenje da su bolji od Južnjaka, kako nas oni zovu, od Srba, Hrvata, Makedonaca, Bosanaca, zapravo od svih zaostalih Balkanaca. Bio pa dozivio. Ovaj uzasni "incident" (a nije incident, vec gotovo ustaljeni odnos Slovenaca prema manjinama) sa Romima je nabolja ilustracija slovenackog drustva kada su u pitanju manjine, stranci i svi oni koji nisu Slovenci. Majko mila, oni su Evropljani, i to ponositi, ako niste znali.

Romi proterani u šumu
28. oktobar 2006. | 12:39 | Izvor: B92

Ljubljana -- Stanovnici mesta blizu Ljubljane proterali 35 Roma u šumu i zabranili im povratak.

Romi iz romskog naselja Dečje selo već drugu noć provode u šumi, gde su ih proterali žitelji obližnjeg mesta Ambrus. U grupi od 35 Roma, koji se ne usuđuju da se vrate, su i trudnica i 20 dece, stare od tri meseca do 15 godina.

Predstavnici romskog društva iz Novog Mesta se trude da prognanima nabave šatore od Crvenog krsta i navode da bi Romi želeli da se vrate kućama ili da se odsele, ako im bude ponuđena nova lokacija za naselje.

Proterivanje Roma je kulminacija protesta žitelja Ambrusa, koji traje već nedelju dana, koji zahtevaju da Romi budu iseljeni iz njihovog okruženja iz bezbednosnih i ekoloških razloga, preteći i bojkotom drugog kruga lokalnih izbora, koji su u toku u Sloveniji. Revolt je izazvala tuča Jožeta Šinkovca iz Ambrusa i, kako se prvo mislilo, Roma iz obližnjeg romskog naselja. Kasnije se ispostavilo da se ne radi o Romu, već o Slovencu Romanu Čmaku, koji je privremeno bivao u romskom naselju. Šinkovec je posle tuče odvezen u bolnicu, a Čmak je uhapšen, ali i pušten. To je dodatno naljutilo žitelje mesta, pa su zapalili Čmakov automobil, a lokalni vatrogasci su odbili da ugase požar.

Žitelji su protestovali još jače, a predstavnicima vlasti rekli da će sami uzeti stvar u svoje ruke, što je ministar unutrašnjih poslova ocenio kao neprihvatljivo i nezakonito, dodavši da policija to neće dozvoliti. Uprkos tome, zapaljena je jedna od baraka u romskom naselju, a prema rečima jedne Romkinje, nastavljeno je i plašenje noću, s vožnjom automobilima i osvetljavanjem baraka farovima.

Preplašeni Romi su pobegli u šumu, na teritoriji susedne opštine Grosuplje, čiji su stanovnici, čuvši za to u medijima, zahtevali da Romi smesta odu i iz njihove okoline.

U traženju rešenja se pojavio i predlog da Romi budu naseljeni u kočevskim šumama, koje su poznate po oštrim zimama i obilnim snegovima i naseljene medvedima.

Gradonačelnik Ambruza je za problem optužio celo društvo, ali je Ministar za okolinu i prostor podsetio na to da opština čiji žitelji protestuju nije dobila sredstva za rešavanje romskog problema od države jer ih nikada nije ni tražila, iako ona postoje u samo za to predviđenom državnom fondu.

Ministar prosvete smatra da su zahtevi za bezuslovno iseljavanje Roma neprihvatljivi i da u XXI veku ne mogu biti dozvoljena prinudna iseljavanja, podsećajući na to da su među Romima deca koja su obavezna da idu u školu.

Ombdusman je za problem okrivio slovenačku državu, koja već godinama izbegava obavezu da pripremi i sprovede projekat integracije Roma. Probleme te integracije država prepušta lokalnim zajednicama, što, kao i sada, uzrokuje konflikte.

U Sloveniji u 90 romskih naselja živi oko 10.000 Roma.

bedrudin

Post by bedrudin » 28/10/2006 22:18

Njihov odnos prema Juznjacima se moze ilustrovati i primjerom oko stedisa Ljubljanske banke. Sada opljackanim parama od bh stedisa haraju po Bosni koja je njihova ekonomska kolonija i u tome su porzani od Sulje i Muje, sto govori mozda i vise o Sulji i Muji nego sto govore vicevi kojim se zabavljaju Slovenci. Jadranska liga u kosarci od ove godine je NLB (Nova ljubljanska banka) liga sto nekome moze da zapara oci.

atmel

Post by atmel » 28/10/2006 22:37

Mrze sve južnjačko a najviše ako si još i musliman.
Živim i radim sa Slovencima, pa zagotovo mogu reći da su janezi veliki nacionalisti.
Srbe nazivaju ciganima, Hrvate lopovima a nas Bošnje kako stignu.
Raduje me jedna istina i njih niko ne voli. :D :D :D

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 28/10/2006 23:00

Jeste, niko ih ne voli, a Merkator vazda pun, jedu se argete, poli, alpsko...i ostali njihovi proizvodi, tochi se na petrolu,a mi propadamo?!?!? Pa ko je tu lud, mi ili oni???
Slovenci, svaka cast, samo naprijed!

Latina
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

Post by Latina » 28/10/2006 23:15

Majko mila, oni su Evropljani, i to ponositi, ako niste znali.

Oni su - Pompozni supljoglavci. Plus kradljivci.

Razmislite na cije prehrambene proizvode trosite svoj novac.

I jos jednom. Razmislite.

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 28/10/2006 23:32

Sve ste u pravu, i ja ih nevidjeno mrzim, i mrzim nasu glupost sto im nazor guramo pare u dzepove i odrzavamo ekonomiju :x :x :x :x

A sad me jos posebno pogadja sto ja od pasteta samo volim tu glupu Argetu, inače mLogo računa vodim da niposto ne zalutam u Mercator, takodjer niti u Velpro, Konzum i sl.

Imal ko kakva sistem za skidanje sa Argete ??!!! :D
Please help :? :? :sad: :o

Salko sto je u vodu skako

Post by Salko sto je u vodu skako » 28/10/2006 23:34

Latinica wrote:
Majko mila, oni su Evropljani, i to ponositi, ako niste znali.

Oni su - Pompozni supljoglavci. Plus kradljivci.

Razmislite na cije prehrambene proizvode trosite svoj novac.

oni su mali alpski stocarski narod i bave se proizvodnjom i prodajom uglavnom prehrambenih proizvoda!!!!

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 28/10/2006 23:35

kupuj halal argetu kada bude! :D

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 28/10/2006 23:36

cojek wrote:Sve ste u pravu, i ja ih nevidjeno mrzim, i mrzim nasu glupost sto im nazor guramo pare u dzepove i odrzavamo ekonomiju :x :x :x :x

A sad me jos posebno pogadja sto ja od pasteta samo volim tu glupu Argetu, inače mLogo računa vodim da niposto ne zalutam u Mercator, takodjer niti u Velpro, Konzum i sl.

Meni je Velpro Ok, poprilicno su jeftini, mada najradije fasungu kupujem u Interexu.

Latina

Post by Latina » 28/10/2006 23:40

Salko sto je u vodu skako wrote:
oni su mali alpski stocarski narod i bave se proizvodnjom i prodajom uglavnom prehrambenih proizvoda!!!!

:lol: Jesi li ovdje odbrusio njima ili meni ? :lol:

Cik pogodi koji je najvazniji aspekt trzisne ekonomije ? Dakle, gdje se lahko & sigurno zaradjuju pare ???

( Misevi. :D )

Latina

Post by Latina » 28/10/2006 23:43

cojek wrote:

Imam ja : provjeren, a izvrstan. Prestanes ( smece :oops: ) jesti ! :D

ahmed&nedzad

Post by ahmed&nedzad » 28/10/2006 23:48

cojek wrote:Sve ste u pravu, i ja ih nevidjeno mrzim, i mrzim nasu glupost sto im nazor guramo pare u dzepove i odrzavamo ekonomiju :x :x :x :x

Haveru, nađi temu na kojoj je bila rasprava o tome šta stavljaju u Argetu. Ja je od kako sam to čit'o ne volim vidjeti, odmah mi muka. A tamanio sam nekad.

vazda problemi

re

Post by vazda problemi » 28/10/2006 23:50

Ovo mi se svidja...

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 28/10/2006 23:52

ma sve te pastete, virsle i salame sje smece, otpadci!

Post by Salko sto je u vodu skako » 28/10/2006 23:56

Latinica wrote:

:lol: Jesi li ovdje odbrusio njima ili meni ? :lol:

Cik pogodi koji je najvazniji aspekt trzisne ekonomije ? Dakle, gdje se lahko & sigurno zaradjuju pare ???

( Misevi. :D )

samo sam te nadopunio...
glavni aspekti trzisne ekonomije su:
1. trziste
2. ekonomija

peanuth

Post by peanuth » 28/10/2006 23:59

pa nije prica o pasteti..prica je koliki dsu janezi debili...

iz dna duse ih mrzim.ja hvala bogu samo prolazim kroz tu sloveniju ali i ono sto vidim mi je sasvim dosta.recimo kad idem busom pa prolazim kroz dezelu, na granici cijeli bus mora da izadje napolje da bi oni mogli da kontrolisu te pasose.to ni austrijanci ne radi i ako su oni slicni.ali janezi su gori.bas nas kao stoku tretiraju.stvarno mi se gadi od tih tipova :x

Latina

Post by Latina » 29/10/2006 00:13

samo sam te nadopunio...
1. trziste
2. ekonomija

E nije ! :lol: Najvaznije je - sacuvati vlastito trziste ( osobito :D kad su u pitanju prehrambeni artikli ) .

( znam... Amerika se smijesi iza coska...al' sto se mora, mora se...iskazati... :lol: )

Post by Salko sto je u vodu skako » 29/10/2006 00:25

Latinica wrote:
samo sam te nadopunio...
1. trziste
2. ekonomija

E nije ! :lol: Najvaznije je - sacuvati vlastito trziste ( osobito :D kad su u pitanju prehrambeni artikli ) .

( znam... Amerika se smijesi iza coska...al' sto se mora, mora se...iskazati... :lol: )

to biva najvaznije je biti sto manje ovisan o drugima...posebno prehrambeni i energetski sektori...interesantno....amerika se ne smijesi nego ameriku glava boli...kina dolazi!!!!

bedrudin

Post by bedrudin » 29/10/2006 00:28

ne trosim slovenacke proizvode i nema te sile da kupim i sibicu slovenacku, pa makar crko. u merkator moja noga krociti nece. osvijestili me i naucili slovenci svojim fasizmom, lopovlukom i ponizenjima koja su mi priredjivali kao bosancu. istina, poznajem i slovenaca koji nisu losi ljudi, ali velika vecina su kompletni fasisti, u svakom pogledu. ako vec moraju pastete i salame u kojima ionako ima svega i svacega, radije "ovako" (http://www.akovagroup.com/ovako/p3.htm), a mislim da vise nismo ovisni o uvozu bar sto se tice prehrane. imamo gotovo sve domace, jeftinije i uglavnom puno kvalitetnije od skarta koji nam uvaljuju. gotovo sva hrana koju uzimam je "made in bih" i ja prezadovoljan :-D

pape
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

Post by pape » 29/10/2006 00:55

Latinica wrote:Razmislite na cije prehrambene proizvode trosite svoj novac.

:-) Nista Slovenci nisu krivi, .... nasa bosanska vlast je kriva sto je to tako. Pocev od odnosa prema parama sto su klepili preko Ljubljanske banke, pa do Merkatora, Petrola i svega ostalog.
Sta mislite da li je vracena lova onima koji predstavljaju nasu vlast, a bili stedise LJB ?
O ovome ne trebate razmisljati. Ovo vam je `vako.

kub lajkan

Post by kub lajkan » 29/10/2006 00:59

bedrudin wrote:u merkator moja noga krociti nece.

Inace, gdje zivis? U Celjigovicima? :D

bedrudin

Post by bedrudin » 29/10/2006 01:23

kub lajkan wrote:
bedrudin wrote:u merkator moja noga krociti nece.

Inace, gdje zivis? U Celjigovicima? :D

u celjigovicima, pogodio si, ali nije bitno gdje ko zivi i gdje se ko rodio. ne znam zasto si se okomio celjigovice i celjigovicane? sta ti radimo? mora da ti smetamo zato sto u nasem selu nema takav simbol kao sto je merkator. sad selo cijelo kupuje u granapu kod mehe, ali i mi se nadamo da ce nam svanuti i da ce merkator stici i u nas kraj, a s merkatorom i nama i selu nasem bolji glas, ali nisam siguran da ce nas to uciniti boljim ljudima i da ce merkator istjerati malogradjanstinu iz nas. za pesimizam, eto tebe zivog, pa se pitam da li bas tamo malogradjanstina bubri i raste. ima u nas i abid, a abid je vidio grada, skolo se, najpametniji je u selu i uvijek je u pravu... ma ja cu sutra da ga pitam i to, a mozda mi bude znao reci i ima li nam zivota bez merkatora?
Last edited by bedrudin on 29/10/2006 01:37, edited 1 time in total.

Black swan

Post by Black swan » 29/10/2006 01:25

fizički najbliža zemlja koju volim i u kojoj bih volio živjeti je slovenija :)

bedrudin

Post by bedrudin » 29/10/2006 01:41

komi wrote:fizički najbliža zemlja koju volim i u kojoj bih volio živjeti je slovenija :)

Slovenija - zemlja mog sna
Slovenija - zemlja obecana

Ja sanjam cesto jedno mjesto.
mjesto kakvog nema ni u snu.
Visoke gore sa pogledom na more.
a dole u dolini - gradici fini.
Fini gradici u njima fini kafici.
u njima fini mladici plesu po cijeli dan.

Ljudi su tamo pametni i zdravi,
voze bicikle i skakucu po travi.
Parkovi su prepuni cvijeca i ozona,
pravila bontona su poznata svima.
Vikendom se zene penju na planine,
vikendom se muzevi penju na zene.

Ljudi su tamo rumeni i plavi,
ko marljivi mravi rade dan i noc,
a njihove ljepe zene cekaju mene.
I sanjaju da cu im uskoro doc'.

Srce me vuce ka mjestu tom,
mjestu sto ga nosim u srcu svom.

Slovenija - zemlja mog sna
Slovenija - zemlja obecana

:-)

Ja zivio i sve je tacno onako kako pjesma kaze :lol:
Last edited by bedrudin on 29/10/2006 02:03, edited 1 time in total.

DONY

Post by DONY » 29/10/2006 02:03

komi wrote:fizički najbliža zemlja koju volim i u kojoj bih volio živjeti je slovenija :)

Iz te fasisticke provincije jos mnogo "lijepog" ce doci..kao Argeta-smece,Alpsko mlijeko-veoma sumnjivo...itd...ali Bosanci i ostali nikad do pameti... :D :D

Post Reply