Španjolski jezik

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
komentar

Španjolski jezik

Post by komentar » 11/10/2006 14:55

Za sve one koji su zainteresirani da uče španjolski, kreće novi kurs te je potrebno javiti se na broj tel.: 033 645 343 - Udruženja mladih lingvista - Youth house na Ch.Willi.

Cijena stepena je 150 KM i može se reći da je u usporedbi sa ostalima i više nego povoljno!

suncica24

Post by suncica24 » 11/10/2006 14:59

Zasto to raditi kada spanjolska ambasada organizuje besplatne kurseve spanjolskog,a upis traje do kraja oktobra?!

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 11/10/2006 15:06

suncica24 wrote:Zasto to raditi kada spanjolska ambasada organizuje besplatne kurseve spanjolskog,a upis traje do kraja oktobra?!

Zasto uopće učiti spanjolski?! :? :-)

:D

shuriken

Post by shuriken » 11/10/2006 15:33

jesu li spanjolski i katalonski dovoljno slicni da mozes razumjeti drugi ako naucis jedan od njih?
koja bi bila analogija sa jezicima u nasoj regiji?

Ivy

Post by Ivy » 11/10/2006 16:00

Ja pricam SPANSKI, spanjolski se uci u susjednoj nam Hrvatskoj :D

zena21

Post by zena21 » 11/10/2006 16:33

cojek wrote:
suncica24 wrote:Zasto to raditi kada spanjolska ambasada organizuje besplatne kurseve spanjolskog,a upis traje do kraja oktobra?!

da mozes pratiti sapunice bez citanja :oops:

:lol: :lol: :lol: :lol:

Ivy

Post by Ivy » 11/10/2006 16:34

zena21 wrote:
cojek wrote:

da mozes pratiti sapunice bez citanja :oops:

:lol: :lol: :lol: :lol:

upravo :-) :-) :-D :D :lol: :P

uozo

Post by uozo » 11/10/2006 16:52

shuriken wrote:jesu li spanjolski i katalonski dovoljno slicni da mozes razumjeti drugi ako naucis jedan od njih?

Ne! Pogotovo, ako pokusas da pricas kastiljanski u Kataloniji. Barcelona i nekako, ali Gerona, Tarragona ili Lleida su gradovi u kojima nemas sanse. Nevjerovatno je kako katalonci cijene i brane svoju kulturu i jezik.

shuriken

Post by shuriken » 11/10/2006 18:20

Ivy wrote:Ja pricam SPANSKI, spanjolski se uci u susjednoj nam Hrvatskoj :D

jel u susjednoj ili u KOMSIJSKOJ? :D :D

mala-i

Post by mala-i » 11/10/2006 18:36

B.Medjed wrote:
shuriken wrote:jesu li spanjolski i katalonski dovoljno slicni da mozes razumjeti drugi ako naucis jedan od njih?

Ne! Pogotovo, ako pokusas da pricas kastiljanski u Kataloniji. Barcelona i nekako, ali Gerona, Tarragona ili Lleida su gradovi u kojima nemas sanse. Nevjerovatno je kako katalonci cijene i brane svoju kulturu i jezik.

nije u duhu teme,ali dok se jos interesovah za to gdje upisati postdiplomski,svidje mi se jedan u geroni-gironi (u cemu je uopste razlika negdje pise jedno,negdje drugo).i pisalo je ako se upise veci broj stranih studenata da ce nastava biti na engleskom.i ja uljudno uputim mail s molbom za vise informacija.i dobijem odgovor na katalonskom,gdje gospodja kaze kako ne zna tacno koliko ce se stranaca upisati,ali da se svakako upisem jer je katalonski lako nauciti :? i jos me zamoli da daljnju korespondenciju vodimo tako sto ce ona pisati na katalonskom, a ja na engleskom.ja vec tad bijah svjesna da za godinu dana necu steci zvanje :Postgrau en Direcció de Comunicació pa rekoh sto da ne vidim dokle bi takvo nesto izguralo.i zbilja,vecinu sam razumjela,cak mi je i postom slala brosure neke....
eto samo sam to htjela reci glede ovog katalonskog :D

uozo

Post by uozo » 11/10/2006 18:49

mala-i wrote:
B.Medjed wrote:

nije u duhu teme,ali dok se jos interesovah za to gdje upisati postdiplomski,svidje mi se jedan u geroni-gironi (u cemu je uopste razlika negdje pise jedno,negdje drugo).i pisalo je ako se upise veci broj stranih studenata da ce nastava biti na engleskom.i ja uljudno uputim mail s molbom za vise informacija.i dobijem odgovor na katalonskom,gdje gospodja kaze kako ne zna tacno koliko ce se stranaca upisati,ali da se svakako upisem jer je katalonski lako nauciti :? i jos me zamoli da daljnju korespondenciju vodimo tako sto ce ona pisati na katalonskom, a ja na engleskom.ja vec tad bijah svjesna da za godinu dana necu steci zvanje :Postgrau en Direcció de Comunicació pa rekoh sto da ne vidim dokle bi takvo nesto izguralo.i zbilja,vecinu sam razumjela,cak mi je i postom slala brosure neke....
eto samo sam to htjela reci glede ovog katalonskog :D

Upravo tako! Jedan od najvecih problema katalonskoh sutednata koji ne govore katalanski je jezik. U geroni, koja je jedan od najljepsih i najocuvanijih srednjovjekovnih gradova i ciji Call privlaci strane turiste je tesko naci bilo koga ko ce vam odgovoriti na engleskom, o kastiljanskom spanskom da i ne govorim, jer im to dodje maltene kao i uvreda.
Meni je kad sam jednom u nekom internet klubu u Call-u popizdio jer je tip citavo vriojeme mrmljao katalonski, a moj kastiljanski nije nikako los odjednom poceo da odgovara na tecnom engleskom. Cudni ljudi skroz.
Dodjes u spaniju i tipovi ti ne odgovaraju oficjelnim spanskim, mada je sad i katalonski oficijelan, vec na nekom drugom stranom jeziku.

supertrip

Post by supertrip » 11/10/2006 18:58

Ta su 2 jezika slicni ali ne dovoljno da bi lako mogao razumjeti-doduse zavisi od poznavanja francuskog jezika, ako razumijes francuski i spanski, katalanski ti je shega, to je mix totalni izmedju ta 2 jezika. Ja sam vec godinu dana u Barceloni, i katalan razumijem samo u pisanoj formi i to donekle, jer ne govorim francuski.
Kao odgovor nekome ko je pitao zasto uopste uciti spanski, jezik je jednostavan za nauciti i zvuci super, dosta ljudi govori taj jezik, i ti ljudi uglavnom nisu tako proficijentni sa drugim jezicima. U svakom slucaju, ako postoje besplatni kursevi, zasto da ne? Ja sam potrosio hrpu para ovdje na spanske kurseve (katalanski su besplatni) i nije mi zao ni najmanje.

uozo

Post by uozo » 11/10/2006 19:32

supertrip wrote:

Ta su 2 jezika slicni ali ne dovoljno da bi lako mogao razumjeti-doduse zavisi od poznavanja francuskog jezika, ako razumijes francuski i spanski, katalanski ti je shega, to je mix totalni izmedju ta 2 jezika. Ja sam vec godinu dana u Barceloni, i katalan razumijem samo u pisanoj formi i to donekle, jer ne govorim francuski.
Kao odgovor nekome ko je pitao zasto uopste uciti spanski, jezik je jednostavan za nauciti i zvuci super, dosta ljudi govori taj jezik, i ti ljudi uglavnom nisu tako proficijentni sa drugim jezicima. U svakom slucaju, ako postoje besplatni kursevi, zasto da ne? Ja sam potrosio hrpu para ovdje na spanske kurseve (katalanski su besplatni) i nije mi zao ni najmanje.

Samo da kazem da si djelimicno u pravu jer je katalonski mix izmedju okcitanskog i kastiljanskog. Naime Languedoc jezik je isto toliko razlicit od francuskog kao i katalonski od kastiljanskog.
Neg' jel'u Rambii jos uvijek 'nolka guzva il' sad more co'ek na miru do Kolumba doc'?

EI Presidente

Post by EI Presidente » 12/10/2006 00:18

cojek wrote:

Porque no? Es una lengua buena :D

legionarka

Post by legionarka » 12/10/2006 01:04

Ja zivim u Spaniji, tj. izmedju Tarragone i Barcelone. Ako si spanjolac, narocito iz te regije onda razumijes i katalnski. Jedino nama strancima koji ucimo spanski kao drugi jezik nije bas lako. Moj suprug je spanjolac ( i to ne iz ove regije) i savrseno razumije katalanski.

lindjo

Post by lindjo » 12/10/2006 04:08

nunca habla espanol :lol:

live_the_life

Post by live_the_life » 16/10/2006 12:58

cojek wrote:

Zato sto je prelijep jezik i govori se u mnogo zemalja. A ako pratis sapunice kurs t i ne treba :-D

kub lajkan

Post by kub lajkan » 15/06/2007 00:42

Zna li neko ima li gdjegod kakav multimedijalni kurs spanskog da se downloaduje?

Hvala.

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 15/06/2007 01:18

Evo ti 100 strana mogucih downloada sa keyword "Spanish" (znaci film, knjige, muzika, i ucenje jezika), izmedju ostalog i softwera za Spanski.

http://avaxhome.org/search?q=spanish&commit=Go

Ako ima jezik, koji bih trebao nauciti jos to je Spanski. Ali eto, zeznu me nas sistem u kojem sam imao sansu pored Engleskog samo Svapski ili Francuski nauciti.

Bilo kako bilo, ako ko zna, gdje ima stogod materijala o "medical" spanjolskom, neka me uputi (znaci knjige za download, cd, program, bilo sta).

SilentWhisper

Post by SilentWhisper » 15/06/2007 01:41

que? :D

Shoshana

Post by Shoshana » 15/06/2007 03:27

Nosferatu wrote:Evo ti 100 strana mogucih downloada sa keyword "Spanish" (znaci film, knjige, muzika, i ucenje jezika), izmedju ostalog i softwera za Spanski.

http://avaxhome.org/search?q=spanish&commit=Go

Ako ima jezik, koji bih trebao nauciti jos to je Spanski. Ali eto, zeznu me nas sistem u kojem sam imao sansu pored Engleskog samo Svapski ili Francuski nauciti.

Bilo kako bilo, ako ko zna, gdje ima stogod materijala o "medical" spanjolskom, neka me uputi (znaci knjige za download, cd, program, bilo sta).

Evo, ja sasvim slucajno nekidan na poslu nabasah na ovo - i mislim da je odlicna stvar. Imas medicinski izraz, objasnjenje na istom jeziku i multijezicni rjecnik...

http://users.ugent.be/~rvdstich/eugloss/ES/lijst.html

Ergot

Post by Ergot » 15/06/2007 04:25

Catalan!
Image

Pooll

Post by Pooll » 15/06/2007 07:35

Jutrooooooooooooooooo

Evo za pocetnike:

http://spanish.speak7.com/

Inace svasta se moze naci na: http://www.word2word.com/course.html

karanana
Been thanked: 4 times

Post by karanana » 15/06/2007 08:28

Super je ovo preko interneta i sve ali imaju li kakvi kursevi uzivo u Sarajevu?

Pooll

Post by Pooll » 15/06/2007 11:16

karanana wrote:Super je ovo preko interneta i sve ali imaju li kakvi kursevi uzivo u Sarajevu?

Pa organizovali su ljudi iz udruzenja AD Barcelona... ja sam isao.. ali nesto sad ne znam... :roll:

Post Reply